Najtańsze OC w Szczecinie – kierowcy wyliczają składki od 282 zł!

Mieszkańcy Szczecina płacą za OC średnio 850 zł. To jedno z droższych w ubezpieczaniu samochodów miasto wojewódzkie w Polsce. Kwota ta wyraźnie, bo aż o 126 zł, przekracza średnią obliczoną dla całego kraju, która wyniosła w styczniu 2022 roku 724 zł. Na taką, a nie inną składkę w stolicy województwa zachodniopomorskiego mają wpływ zarówno wysokie ceny polis, jak i te niższe, bo i takie występują tam coraz częściej.

Ile kosztuje najtańsze OC samochodu w Szczecinie?

Tanie ubezpieczenie OC w Szczecinie nie jest rzadkością. Polisę za mniej niż 400 zł, wyliczyło w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi w styczniu 2022 roku kilkudziesięciu kierowców. Najtańsze OC w Szczecinie w tym miesiącu kosztowało natomiast tylko 282 zł. Taką ofertę otrzymała 52-letnia kobieta, która jeździ Fiatem Tipo z silnikiem o pojemności 1,6 l. Ile za OC płacili inni mieszkańcy Szczecina?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
Fiat Tipo (pojemność silnika: 1,6 l)52-letnia kobieta282 zł
Fiat Cinquecento (pojemność silnika: 0,7 l)42-letni mężczyzna303 zł
Smart Smart (pojemność silnika: 0,8 l)31-letni mężczyzna325 zł
Suzuki Vitara (pojemność silnika: 1,6 l)50-letni mężczyzna331 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,2 l)59-letni mężczyzna342 zł
Toyota Corolla (pojemność silnika: 1,6 l)58-letni mężczyzna342 zł
Nissan Almera (pojemność silnika: 1,5 l)37-letnia kobieta342 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 3,0 l)33-letni mężczyzna342 zł
Volkswagen Polo (pojemność silnika: 1,0 l)59-letnia kobieta342 zł
Suzuki Swift (pojemność silnika: 1,0 l)44-letni mężczyzna342 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców ze Szczecina w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Warto zauważyć, że szczecińscy kierowcy, którzy otrzymali najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC, jeżdżą samochodami w większości przypadków o niewielkiej pojemności silnika, co z pewnością wpływa na cenę polisy. Mały silnik nie pozwala na osiąganie dużych prędkości na drodze. Ryzyko uczestniczenia w kolizji jest w ich przypadku niewielkie. Towarzystwa ubezpieczeniowe w takich przypadkach są bardziej skłonne do obniżania ceny ubezpieczenia samochodu. Ewenementem jest wyliczenie jednej z najniższych składek przez właściciela Mercedesa z 3-litrowym silnikiem. Można przypuszczać, że na jego korzyść zadziałało na przykład doświadczenie na drodze i bezszkodowa historia jazdy.

Gdzie OC jest najtańsze? Szczecin wyprzedzają inne miasta

Cena najtańszego OC w Szczecinie nie jest najniższa w skali kraju. W Polsce kierowcy coraz częściej wyliczają OC na jeszcze niższym poziomie. Co więcej, nawet mieszkańcy dużych miast mogą otrzymać ofertę poniżej 400, a nawet 300 zł. Ile wyniosło najtańsze OC online w styczniu w innych regionach Polski?

Młodzi szczecinianie za kierownicą – ile kosztuje najtańsze OC dla młodych kierowców 2022?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych początkujących kierowców zawsze są wyższe. Kalkulacje wykonane przez młodych mieszkańców Szczecina tylko to potwierdzają, bo za OC płacili oni średnio aż 1711 zł. Nie oznacza to jednak, że osoby między 18. a 25. rokiem życia nie mają szansy na wyliczenie taniego OC, bo w porównywarce ubezpieczeń Mubi zanotowano przypadki, kiedy kierowcy w tym przedziale wiekowym otrzymywali atrakcyjne oferty. Najtańsze OC dla młodych osób zaproponowano w styczniu 25-letniej właścicielce Mitsubishi Colta (pojemność silnika: 1,3 l) za 361 zł. Ile płacili inni młodzi szczecinianie?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC młodego
mieszkańca Szczecina na mubi.pl
Mitsubishi Colt (pojemność silnika: 1,3 l)25-letnia kobieta361 zł
Fiat Tipo (pojemność silnika: 1,6 l)22-letni mężczyzna531 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 1,9 l)25-letni mężczyzna643 zł
Renault Laguna (pojemność silnika: 1,6 l)25-letni mężczyzna701 zł
Daewoo/FSO Lanos (pojemność silnika: 1,5 l)24-letnia kobieta709 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców ze Szczecina w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Najdroższe i najtańsze OC – co wpływa na ceny ubezpieczeń w Szczecinie?

Ogólnie rzecz biorąc, Szczecin nie jest najtańszym miastem dla posiadaczy samochodów. Ma to z pewnością związek z dużym zaludnieniem. W stolicy województwa zachodniopomorskiego mieszka ponad 400 tys. osób. Dodatkowo co najmniej połowa z nich ma samochód, a to powoduje duże natężenie ruchu. Dla ubezpieczycieli oznacza to jedno – większe ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym i konieczność wypłaty odszkodowania z polisy kierowcy.

Na korzyść mieszkańców Szczecina działa jednak fakt, że region ten jest jednym z tych o najmniejszej liczbie wypadków. Jak informuje Komenda Główna Policji w raporcie pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, miało tam miejsce niewiele ponad 900 zdarzeń drogowych, w których ucierpieli ludzie.

CZY WIESZ, ŻE …

Już w poprzednich latach województwo zachodniopomorskie mogło poszczycić się niewielką liczbą wypadków. W 2020 roku liczba tych zdarzeń zmalała do 927, podczas gdy w 2019 wyniosła 1224. W samym Szczecinie w 2020 roku doszło do 300 wypadków (dla porównania w 2019 było ich 493, a w 2018 – 439), w których zginęło 10 osób, a rannych zostało 335.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC w Szczecinie

Ile trzeba zapłacić za OC w Szczecinie?

Ceny OC w Szczecinie są wyższe niż w większości miast wojewódzkich w Polsce. Nie oznacza to, że wszyscy kierowcy muszą tam płacić wysokie składki. Liczne przykłady pokazują, że połączenie korzystnych danych o kierowcy, pojeździe i sposobie jego użytkowania może sprawić, że właściciel auta otrzyma bardzo tanie OC nawet za mniej niż 400 zł.

Jak wyglądają koszty polisy w innych miastach województwa zachodniopomorskiego?

Najmniej w styczniu 2022 roku za ubezpieczenie OC trzeba było zapłacić w Stargardzie, bo 756 zł. W Koszalinie i Świnoujściu średnia wysokość składki wyniosła ok. 800 zł, a w Szczecinie dokładnie 850 zł. Najdroższy okazał się Kołobrzeg ze średnią ceną OC na poziomie 862 zł.

Czy mimo wysokich średnich cen OC dla młodych kierowców mają oni szansę na znalezienie w Szczecinie polisy z niską składką?

Statystyki ze stycznia 2022 roku pokazują, że tak. Najtańsze OC dla młodego kierowcy ze Szczecina kosztowało 361 zł, przy średniej cenie aż 1711 zł. Szansę na tańsze ubezpieczenie OC mają szczególnie młodzi kierowcy, którzy zdecydowali się na współwłasność samochodu z bardziej doświadczoną osobą, która ma długą historię ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE
  • Najtańsze OC w Szczecinie kosztowało w styczniu 282 zł. Taką ofertę otrzymała 52-letnia właścicielka Fiata Tipo.
  • Niektórzy kierowcy z innych miast wojewódzkich płacili za OC jeszcze mniej niż w Szczecinie. Tak było np. w Białymstoku, Krakowie i Łodzi, gdzie najtańsze OC w styczniu wyniosło odpowiednio 200 zł, 210 zł i 234 zł.
  • Młodzi kierowcy ze Szczecina płacili za swoje OC średnio 1711 zł, ale niektórzy z nich otrzymali dużo bardziej atrakcyjne oferty. Najtańsze OC młodego kierowcy ze Szczecina wyniosło w styczniu zaledwie 361 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
w sumie to jest standard, że samochód z niską pojemnością ma tanie ubezpieczenie. spoko , że przeprowadziłam się tutaj bo ubezpieczenie OC w Szczecinie jest tańsze niż w rodzinnej Warszawie :D
avatar autora komentarza
Może OC Szczecin nie jest na szczycie najtańszych miast, jednak myślę, że i tak wysoko się znalazło jak na miasto z ponad 400 000 tys mieszkanców.
avatar autora komentarza
generalnie jest tanie oc w Szczecinie jak na tak duże miasto i nawet młodzi są w stanie znaleźć coś w okazyjnej cenie
avatar autora komentarza
Ubezpieczenie OC w Szczecinie jest sporo większe jak w innych miastach :(