Najtańsze OC w Szczecinie – kierowcy wyliczają składki od 290 zł!

Mieszkańcy Szczecina płacą za OC średnio 869 zł. To jedno z droższych w ubezpieczaniu samochodów miasto wojewódzkie w Polsce. Kwota ta sporo, bo o 97 zł, przekracza średnią obliczoną dla całego kraju, a ta wyniosła w sierpniu 2021 roku 772 zł. Na taką, a nie inną składkę w stolicy województwa zachodniopomorskiego mają wpływ zarówno wysokie ceny polis, jak i te niższe, bo i takie występują tam coraz częściej.

Ile kosztuje najtańsze OC samochodu w Szczecinie?

Tanie ubezpieczenie OC w Szczecinie nie jest rzadkością. Polisę za mniej niż 400 zł, wyliczyło w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi w sierpniu 2021 roku kilkudziesięciu kierowców. Najtańsze OC w Szczecinie kosztowało 290 zł. Taką ofertę otrzymał 36-letni mężczyzna, który jeździ Fiatem 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. Ile za OC płacili inni mieszkańcy Szczecina?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
(Szczecin)
Fiat 126p (pojemność silnika: 0,7 l)36-letni mężczyzna290 zł
Mercedes-Benz 190 (pojemność silnika: 2,0 l)55-letnia kobieta330 zł
Fiat Cinquecento (pojemność silnika: 0,9 l)56-letnia kobieta336 zł
Nissan Juke (pojemność silnika: 1,5 l)65-letni mężczyzna347 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 5,0 l)45-letni mężczyzna364 zł
Volkswagen Polo (pojemność silnika: 1,4 l)65-letnia kobieta371 zł
Ford Mustang (pojemność silnika: 2,6 l)41-letni mężczyzna371 zł
Citroen C3 (pojemność silnika: 1,4 l)32-letnia kobieta372 zł
Nissan Terrano (pojemność silnika: 2,7 l)40-letni mężczyzna378 zł
Toyota Yaris (pojemność silnika: 1,0 l)44-letnia kobieta380 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców ze Szczecina w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Warto zauważyć, że szczecińscy kierowcy, którzy otrzymali najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC, jeżdżą samochodami w większości przypadków o niewielkiej pojemności silnika, co z pewnością wpływa na cenę polisy. Mały silnik nie pozwala na osiąganie dużych prędkości na drodze. Ryzyko uczestniczenia w kolizji jest w ich przypadku niewielkie. Towarzystwa ubezpieczeniowe w takich przypadkach są bardziej skłonne do obniżania ceny ubezpieczenia samochodu. Ewenementem jest wyliczenie jednej z najniższych składek przez właściciela Mercedesa z 5-litrowym silnikiem. Można przypuszczać, że na jego korzyść zadziałało na przykład doświadczenie na drodze i bezszkodowa historia jazdy.

Gdzie OC jest najtańsze? Szczecin wyprzedzają inne miasta

Cena najtańszego OC w Szczecinie nie jest najniższa w skali kraju. W Polsce kierowcy coraz częściej wyliczają OC na jeszcze niższym poziomie. Co więcej, nawet mieszkańcy dużych miast mogą otrzymać ofertę poniżej 400, a nawet 300 zł. Ile wyniosło najtańsze OC online w innych regionach Polski?

Młodzi szczecinianie za kierownicą – ile kosztuje najtańsze OC dla młodych kierowców 2021?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych początkujących kierowców zawsze są wyższe. Kalkulacje wykonane przez młodych mieszkańców Szczecina tylko to potwierdzają, bo za OC płacili oni średnio 1639 zł. Nie oznacza to jednak, że osoby między 18. a 25. rokiem życia nie mają szansy na wyliczenie taniego OC, bo w porównywarce ubezpieczeń Mubi zanotowano przypadki, kiedy kierowcy w tym przedziale wiekowym otrzymywali atrakcyjne oferty. Najtańsze OC dla młodych osób zaproponowano w grudniu 24-letniemu właścicielowi Fiata Seicento (pojemność silnika: 1,2 l) za 572 zł. Ile płacili inni młodzi szczecinianie?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC młodego
mieszkańca Szczecina na mubi.pl
Fiat Seicento (pojemność silnika: 1,2 l)24-letni mężczyzna572 zł
Nissan Almera (pojemność silnika: 1,5 l)24-letni mężczyzna604 zł
Peugeot 2008 (pojemność silnika: 1,2 l)25-letnia kobieta625 zł
Smart Fortwo (pojemność silnika: 0,7 l)23-letni mężczyzna642 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,2 l)25-letnia kobieta662 zł
Peugeot 2008 (pojemność silnika: 1,2 l)25-letnia kobieta673 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 1,6 l)21-letni mężczyzna674 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,4 l)19-letni mężczyzna677 zł
Honda Civic (pojemność silnika: 1,6 l)25-letni mężczyzna690 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,4 l)24-letni mężczyzna690 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców ze Szczecina w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Najdroższe i najtańsze OC – co wpływa na ceny ubezpieczeń w Szczecinie?

Ogólnie rzecz biorąc, Szczecin nie jest najtańszym miastem dla posiadaczy samochodów. Ma to z pewnością związek z dużym zaludnieniem. W stolicy województwa zachodniopomorskiego mieszka ponad 400 tys. osób. Dodatkowo co najmniej połowa z nich ma samochód, a to powoduje duże natężenie ruchu. Dla ubezpieczycieli oznacza to jedno – większe ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym i konieczność wypłaty odszkodowania z polisy kierowcy.

Na korzyść mieszkańców Szczecina działa jednak fakt, że region ten jest jednym z tych o najmniejszej liczbie wypadków. Jak informuje Komenda Główna Policji w raporcie pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, miało tam miejsce niewiele ponad 900 zdarzeń drogowych, w których ucierpieli ludzie.

CZY WIESZ, ŻE …

Już w poprzednich latach województwo zachodniopomorskie mogło poszczycić się niewielką liczbą wypadków. W 2020 roku liczba tych zdarzeń zmalała do 927, podczas gdy w w 2029 wyniosła 1224. W samym Szczecinie w 2020 roku doszło do 300 wypadków (dla porównania w 2019 było ich 493, a w 2018 – 439), w których zginęło 10 osób, a rannych zostało 335.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC w Szczecinie

Ile trzeba zapłacić za OC w Szczecinie?
Ceny OC w Szczecinie są wyższe niż w większości miast wojewódzkich w Polsce. Nie oznacza to, że wszyscy kierowcy muszą tam płacić wysokie składki. Liczne przykłady pokazują, że połączenie korzystnych danych o kierowcy, pojeździe i sposobie jego użytkowania może sprawić, że właściciel auta otrzyma bardzo tanie OC nawet za mniej niż 400 zł.
Jak wyglądają koszty polisy w innych miastach województwa zachodniopomorskiego?
Najmniej w sierpniu 2021 roku za ubezpieczenie OC trzeba było zapłacić w Koszalinie, bo 770 zł. Z kolei w Stargardzie Szczecińskim średnia wysokość składki wyniosła 865 zł, w Kołobrzegu 861 zł, a w Świnoujściu 858 zł.
Czy mimo wysokich średnich cen OC dla młodych kierowców mają oni szansę na znalezienie w Szczecinie polisy z niską składką?
Statystyki z sierpnia 2021 roku pokazują, że tak. Najtańsze OC dla młodego kierowcy kosztowało 572 zł, przy średniej cenie 1639 zł. Szansę na tańsze ubezpieczenie OC mają młodzi kierowcy, którzy zdecydowali się na współwłasność samochodu z bardziej doświadczoną osobą, która ma długą historię ubezpieczenia.
PODSUMOWANIE
  • Najtańsze OC w Szczecinie kosztowało w sierpniu 290 zł. Taką ofertę otrzymał 36-letni właściciel Fiata 126p.
  • Niektórzy kierowcy z innych miast wojewódzkich płacili za OC jeszcze mniej niż w Szczecinie. Tak było np. w Krakowie, Białymstoku i Łodzi, gdzie najtańsze OC wyniosło odpowiednio 242 zł, 268 zł i 256 zł.
  • Młodzi kierowcy ze Szczecina płacili za swoje OC średnio 1639 zł, ale niektórzy otrzymali dużo bardziej atrakcyjne oferty. Najtańsze OC młodego kierowcy ze Szczecina wyniosło 572 zł.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
w sumie to jest standard, że samochód z niską pojemnością ma tanie ubezpieczenie. spoko , że przeprowadziłam się tutaj bo ubezpieczenie OC w Szczecinie jest tańsze niż w rodzinnej Warszawie :D
avatar autora komentarza
Może OC Szczecin nie jest na szczycie najtańszych miast, jednak myślę, że i tak wysoko się znalazło jak na miasto z ponad 400 000 tys mieszkanców.
avatar autora komentarza
generalnie jest tanie oc w Szczecinie jak na tak duże miasto i nawet młodzi są w stanie znaleźć coś w okazyjnej cenie
avatar autora komentarza
Ubezpieczenie OC w Szczecinie jest sporo większe jak w innych miastach :(