OC online – jak nabyć polisę bez wychodzenia z domu? Co zyskują kierowcy kupujący OC przez internet?

Wizyta w siedzibie konkretnego ubezpieczyciela? Spotkanie z agentem? A może zakup polisy przez internet? Każdy kierowca ma własne przyzwyczajenia i preferencje co do sposobu nabycia OC komunikacyjnego. Temat ten co roku wraca jak bumerang do właścicieli samochodów. Coraz więcej osób stawia na wygodę i dostrzega zalety zakupu polisy przez internet. Jak nabyć ubezpieczenie OC online? I jakie korzyści niesie takie rozwiązanie?

OC online – gdzie szukać?

Internet daje wiele możliwości osobom poszukującym ubezpieczenia, także komunikacyjnego. Kierowcy mają do dyspozycji kilka platform, które pomogą im znaleźć polisę dla siebie.

Ranking OC pozwoli poznać opinie o ubezpieczycielu i jego ofertach

W sieci są tworzone rankingi ubezpieczeń i ubezpieczycieli, dzięki którym kierowcy szukający najlepszego ubezpieczenia OC online mogą zapoznać się z opiniami osób, które korzystały już z ofert poszczególnych firm. Rankingi zwykle uwzględniają:

  • zakres ochrony w stosunku do ceny ubezpieczenia,
  • łatwość likwidacji szkody,
  • kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym,
  • dodatki do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Darmowy kalkulator OC przedstawi oferty konkretnego TU

Informacji dotyczących ubezpieczenia można szukać na stronach poszczególnych towarzystw. Znajdują się tam nie tylko informacje o ofercie czy OWU tego ubezpieczyciela, ale także kalkulator ubezpieczeń, który umożliwia wyliczenie składki, dopasowanie polisy do własnych potrzeb, a nawet zakup OC online. Aviva, LINK4 czy AXA Direct – to niektóre z firm ubezpieczeniowych, umożliwiających nabycie OC przez internet.

Jak kupić OC online w PZU? Zasady działania kalkulatora umieszczonego na stronie internetowej tego ubezpieczyciela opisuje artykuł: Kalkulator OC PZU – ceny ubezpieczeń, zalety i wady. Jak wybrać tanie ubezpieczenie w PZU online?.

Korzystanie z kalkulatora konkretnego ubezpieczyciela daje wgląd jedynie w oferty tej firmy. Kierowcy, którzy polegają tylko na wyliczeniach jednego TU nigdy nie mają pewności, czy oferta, którą otrzymali na pewno jest najkorzystniejsza. Co prawda tę samą czynność, czyli wypełnianie formularza można powtórzyć również na stronach innych ubezpieczycieli, umożliwiających wyszukanie OC online. Kalkulatory każdego z ubezpieczycieli przedstawią przygotowaną dla danego kierowcy ofertę. Kalkulowanie składki na wielu stronach jest jednak dosyć czasochłonne.

Porównywarka OC – ubezpieczenia komunikacyjne online z wielu towarzystw w jednym miejscu

OC online najtaniej można kupić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Żeby mieć pewność, że wybrana oferta rzeczywiście jest najbardziej atrakcyjna spośród dostępnych propozycji ubezpieczycieli, konieczne jest porównanie możliwie jak największej ich liczby. Analizę polis z różnych towarzystw ubezpieczeniowych w krótkim czasie umożliwia porównywarka OC, która gromadzi oferty wielu firm. To darmowe narzędzie jest dostępne w internecie, a żeby otrzymać i przeanalizować oferty nie tylko PZU, ale także AXA Direct, LINK4, Aviva, You Can Drive i wielu innych, wystarczy tylko raz wypełnić formularz, odpowiadając na zawarte w nim pytania.

Jak korzystać z porównywarki ubezpieczeń?

Porównywarka Mubi, umożliwia wyszukanie ubezpieczeń OC, sprawdzenie zakresu ich ochrony oraz zakup najtańszego ubezpieczenia OC przez internet. Poszukiwania należy zacząć od wypełnienia formularza, na podstawie którego ubezpieczyciele wyliczą składkę. Na pytania umieszczone w takim formularzu wystarczy odpowiedzieć tylko raz. Większość towarzystw przy przygotowywaniu ofert bazuje bowiem na tych samych danych.

Po uzupełnieniu formularza wystarczy wcisnąć przycisk “Kalkuluj”, a narzędzie zgromadzi dla użytkownika oferty przygotowane przez współpracujące z platformą towarzystwa. Osoby korzystające z porównywarki OC otrzymują listę od kilkunastu do kilkudziesięciu ubezpieczeń o zróżnicowanym zakresie ochrony i dostępnych w różnych cenach. Od razu można także zorientować się, o ile wzrośnie składka ubezpieczeniowa przy zakupie OC online na raty. Przy niektórych ofertach obok ceny jednostkowej umieszczona jest również całościowa cena polisy przy płatności rozłożonej np. na 2 części.

W razie wątpliwości lub pytań kierowca może zadzwonić do doradcy lub zamówić taką rozmowę, a po dokonaniu wyboru kupić ubezpieczenie OC przez internet.

Przeczytaj też: Zakup ubezpieczenia online – jakich danych wymaga kalkulator OC Mubi?

Ubezpieczenie OC online – o co pytają ubezpieczyciele?

Obecnie formularze są możliwie uproszczone i zawierają tylko takie informacje, które są niezbędne do wyliczenia składki ubezpieczeniowej. Dane, których wymagają ubezpieczyciele i które znajdują się w formularzach porównywarek OC umożliwiają oszacowanie ryzyka związanego z objęciem ochroną ubezpieczeniową kierowcy i jego samochodu. W odpowiadaniu na pytania warto posłużyć się dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym pojazdu. Jakie informacje będą potrzebne?

Dane samochodu:Informacje o użytkowaniu auta:Informacje o właścicielach
i kierowcach:
czy samochód jest
w leasingu
czy pojazd będzie używany
tylko prywatnie
dane personalne właściciela
(imię, nazwisko, PESEL)
rok produkcjistan licznikadata urodzenia właściciela
marka i modelplanowany przebieg
w ciągu najbliższego roku
rok uzyskania prawa jazdy
rodzaj paliwadata pierwszej rejestracjimiejsce zamieszkania
pojemność silnikarok nabycia autapłeć
liczba drzwinumer rejestracyjnystan cywilny
start ubezpieczeniamiejsce parkowania
pojazdu nocą
liczba i rok urodzenia dzieci
poniżej 26 roku życia
czas użytkowania auta
za granicą
informacja o współwłaścicielach
ostatni ubezpieczycieljak długo właściciel kupuje OC
historia szkodowości

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Oprócz tego na tym etapie użytkownicy porównywarki OC online będą mogli wybrać zakres ochrony, jaki ich interesuje – pozostać jedynie przy obowiązkowym OC czy wyliczyć składkę dla pakietu z dobrowolnymi polisami. Można także zostawić swoje dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail).

Kalkulator OC bez podawania danych – jakie informacje są nieobowiązkowe?

Wśród pytań zawartych w formularzach porównywarek znajdują się takie, które można podać, ale nie każde narzędzie bezwzględnie ich wymaga. Nieobowiązkowe są najczęściej: imię i nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny oraz dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail). Dane osobowe i numer rejestracyjny pozwalają ubezpieczycielom zweryfikować historię szkodowości, dlatego niektóre TU, jak Proama czy Generali ich wymagają. Kierowcy, którzy zrezygnują z ujawnienia swoich personaliów, nie otrzymają ofert z tych towarzystw. Z kolei dane kontaktowe pozwolą na kontakt doradcy z użytkownikiem porównywarki, a na adres mailowy kierowca otrzyma link do wyników kalkulacji. Dzięki temu bez problemu do niej wróci.

O możliwości rezygnacji z ujawniania danych i konsekwencjach z tym związanych jest mowa także w artykule: Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki.

Zakup ubezpieczenia OC online – zalety

W czym tkwi fenomen porównywarek ubezpieczeń i co tak właściwie zyskują kierowcy, kupując OC przez internet?

  • Wygoda – ubezpieczenie można kupić bez wychodzenia z domu.
  • Oszczędność czasu – o ile czas wyszukiwania i analizy ofert jest porównywalny z, który trzeba poświęcić na spotkanie z agentem, to można zaoszczędzić go sporo na dojazdach w umówione miejsce.
  • Dostęp do wielu ofert – w zasięgu ręki kierowcy mają wiele propozycji, które mogą samodzielnie przejrzeć i świadomie wybrać to, czego im naprawdę potrzeba.
  • Zniżki za zakup OC online – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe zniżki za zakup polisy przez internet. Można otrzymać od 4% zniżki w Aviva nawet do 15% zniżki w AXA Direct.
  • Możliwość rezygnacji z polisy – jak z każdego produktu nabytego na odległość (w tym również przez internet), także od umowy ubezpieczeniowej zawartej online można zrezygnować w ciągu 30 dni.

Przeczytaj też: Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC online

W jakich godzinach działa infolinia porównywarki OC Mubi?
Z doradcą porównywarki ubezpieczeń mubi.pl można skontaktować się od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 21:00, a w soboty między 9:30 a 17:00.
Jak można odebrać polisę kupioną online?
Po wybraniu ubezpieczenia OC przez internet należy opłacić składkę przelewem. Gdy ubezpieczający dokona wpłaty, zakupiona polisa zostanie wysłana na podany w formularzu adres mailowy. Wystarczy ją wydrukować i schować w portfelu.
Czy przez internet można kupić także inne ubezpieczenia?
Oczywiście. Oprócz OC za pośrednictwem porównywarki można nabyć także autocasco, assistance i NNW, na które najlepiej zdecydować się już przy zakupie ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!