Ile dni wcześniej możesz kupić ubezpieczenie OC?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC stale rosną, dlatego wielu kierowców stara się zapobiec wysokiej składce, wykupując wcześniej nowe ubezpieczenie. Czy takie działanie ma sens? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, podpowiadamy również, na ile wcześniej możesz wykupić nowe ubezpieczenie OC.

ile dni wcześniej można kupić OC

Każdy posiadacz samochodu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Posiadanie polisy jest obligatoryjne, nawet jeśli auto jest nieużytkowane. Standardowa ochrona zawierana jest na 12 miesięcy. Kierowca, który chce zmienić ubezpieczyciela w kolejnym roku, może wypowiedzieć umowę OC. W takim wypadku wypowiedzenie powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy.

UWAGA!

Właściciel, który zapomni o przedłużeniu OC, nie traci ochrony ubezpieczeniowej. W tym wypadku dotychczasowa umowa ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli zapomniałeś wypowiedzieć OC i Twoja umowa została automatycznie przedłużona, możesz z niej w dowolnej chwili zrezygnować. Pamiętaj jednak, że zapłacisz za okres trwania dotychczasowej ochrony.

Dlaczego z zakupem polisy nie warto czekać na ostatnią chwilę?

Zakupu polisy na kolejny rok nie powinieneś zostawiać na ostatnią chwilę. Zakres ochrony powinien być przemyślany. O ile OC gwarantuje to samo wsparcie w każdym towarzystwie, o tyle ubezpieczenia dobrowolne, to znaczy NNW, assistance czy AC, mogą się od siebie znacznie różnić. Szybka decyzja może spowodować, że zakup nie będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Daj sobie czas na wybór i podejmij decyzję bez pośpiechu.

W towarzystwie LINK4 i UNIQA umowę ubezpieczenia OC możesz zawrzeć już 180 dni przed startem. W pozostałych firmach możesz to zrobić na 60 dni, 40 dni lub 30 dni przed rozpoczęciem ochrony.

Dlaczego nie powinieneś zwlekać z zakupem ubezpieczenia? 

 • Niekiedy zdarza się, że cena ubezpieczenia im bliżej daty startu ochrony tym jest wyższa. Kupując polisę wcześniej, możesz więc zaoszczędzić.
 • Jeśli za poszukiwania odpowiedniej polisy zabierasz się stosunkowo wcześnie, masz więcej czasu do namysłu i pewność, że Twoja ochrona jest przemyślana, odpowiednia. Możesz wówczas zweryfikować i porównać oferty w różnych miejscach i od kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Jeżeli zmienisz towarzystwo i kupisz ubezpieczenie na ostatnią chwilę, Twoja dotychczasowa ochrona może przedłużyć się automatycznie, jeśli nie wypowiesz jej o czasie. Wówczas ubezpieczyciel policzy składkę za wykorzystaną ochronę.
 • Podczas zakupu ubezpieczenia płatności za polisę musisz dokonać zwykle maksymalnie dzień przed startem ochrony lub w ciągu kilku, kilkunastu dni od finalizacji (wszystko zależy od daty startu polisy i wybranego sposobu płatności). Jeśli dokonujesz transakcji na ostatnią chwilę, polisę musisz zapłacić niemal od razu.
UWAGA!

Nawet jeśli kupisz polisę 30 dni przed końcem obecnego ubezpieczenia, nic nie tracisz. Te 30 dni wcale Ci nie przepadnie. Nowa ochrona wystartuje w dniu wskazanym na umowie, nieważne czy zawarłeś ją 2 dni, czy 30 dni przed końcem obecnej polisy.

Jak szybko znaleźć dobry i tani pakiet ubezpieczeń?

W znalezieniu dobrego i taniego pakietu ubezpieczeń pomoże Ci z pewnością dobry research. Jeśli jesteś na etapie szukania polisy, nie ograniczaj się do jednego towarzystwa i jednego agenta ubezpieczeniowego. Sprawdzaj oferty z różnych źródeł, od różnych firm, a przede wszystkim nie zamykaj się wyłącznie na propozycję odnowienia. Często się zdarza, że kontynuacja wcale nie jest najkorzystniejsza. Porównując oferty w różnych miejscach, będziesz wiedział, jakie pakiety są dostępne na rynku, co oferują ubezpieczyciele, a przede wszystkim nie przepłacisz i wybierzesz ochronę dopasowaną do swoich potrzeb.

W znalezieniu dobrego i taniego pakietu ubezpieczeń pomoże Ci z pewnością to, że zabierzesz się do tego odpowiednio wcześnie. Nie zostawiaj poszukiwań na ostatnią chwilę. Daj sobie czas na zapoznanie się z tym, co oferują towarzystwa i na podjęcie mądrej decyzji.

Poszukiwania odpowiedniej polisy dla Twojego samochodu zacznij od porównywarki ubezpieczeń Mubi. Po uzupełnieniu potrzebnych danych na formularzu kalkulator przygotuje dla Ciebie oferty od niespełna 20 towarzystw ubezpieczeniowych. Będziesz mógł je ze sobą porównać, a interesujące Cię propozycje możesz wysłać na maila. Strona umożliwia samodzielną modyfikację pakietów, oferuje wiele dodatkowych form ochrony, różne możliwości płatności za polisę, a przede wszystkim pozwala na weryfikację ofert o każdej porze dnia i nocy. Jeśli już zdecydujesz się na któryś wariant ubezpieczenia, finalizujesz polisę i wszystkie niezbędne dokumenty otrzymujesz na wskazanego maila. Płatności dokonujesz przelewem.

Jak kształtują się koszty ubezpieczenia OC?

Ze względu na fakt, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, właściciele samochodów stale poszukują jak najtańszej opcji zakupu polisy. Na rynku funkcjonuje wiele zakładów ubezpieczeń, jednak znalezienie najkorzystniejszej oferty, przeglądając strony ubezpieczycieli, wcale nie jest takie łatwe. Dlatego jeśli uważasz, że składki, które płacisz, są zbyt wysokie, skorzystaj z naszego kalkulatora i porównaj oferty towarzystw. W ten sposób szybko sprawdzisz, czy nie przepłacasz.

Wzrost składek powoduje, że wielu kierowców postanawia podpisać kolejną polisę jak najwcześniej, aby skorzystać z cen, które obowiązują w danym momencie. Taka decyzja jest uzasadniona, jeśli założymy, że tendencja wzrostu cen się utrzyma. Tylko czy na pewno zawsze tak będzie?

Na ile dni przed startem możesz kupić nowe ubezpieczenie?

Poszukiwanie nowego ubezpieczenia możesz zacząć w dowolnym momencie, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny zmieniają się dosyć dynamicznie. To, że znaleziona oferta wynosi tyle w danym momencie, nie oznacza, że za 5 miesięcy nadal będzie ona obowiązywała. Dlatego nie opłaca się szukać ubezpieczenia z dużym wyprzedzeniem, ceny przedstawiane przez ubezpieczycieli w danym momencie nie są wiążące i za kilka miesięcy mogą być po prostu nieaktualne.

Po wtóre ubezpieczyciele, zdając sobie sprawę z dynamiki zmian ceny, dopuszczają możliwość wykupienia polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. W LINK4 możesz wykupić nową polisę nawet na 180 dni przed startem. Podobnie jest w towarzystwie UNIQA. Nie jest to jednak standard. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie. Większość zakładów dopuszcza możliwość wykupienia ochrony na 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Jak kształtują się warunki u poszczególnych ubezpieczycieli?

Zakład ubezpieczeńNa tyle dni przed startem możesz kupić ubezpieczenie
Accredited Europe 30 dni
Allianz 30 dni
Balcia 30 dni
Beesafe 30 dni
Benefia 30 dni
ERGO Hestia 30 dni
Euroins 30 dni
Generali 30 dni
Interrisk 60 dni
LINK4 180 dni
mtu24.pl 30 dni
Proama30 dni
Trasti 69 dni
TUZ Ubezpieczenia 60 dni
UNIQA 180 dni
Wiener 40 dni
You Can Drive 30 dni

Co stanie się, jeśli po podpisaniu nowej umowy OC spowodujesz kolizję?

Na cenę OC składa się wiele czynników dotyczących zarówno cech kierowcy (m.in. wiek, rok uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania), jak i parametrów jego samochodu (m.in. rok produkcji, pojemność silnika, przebieg). Jednym z nich jest również historia bezszkodowej jazdy. Kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek, musi się liczyć ze wzrostem składki. Zakłady ubezpieczeń mają wgląd w historię. Jest ona sprawdzana w szczególności przed zawarciem polisy. 

Co jednak w sytuacji, gdy podpisałeś już nową umowę ubezpieczenia i dopiero później zdarzyła Ci się stłuczka z Twojej winy? W takim przypadku poinformuj ubezpieczyciela o zdarzeniu. Składka zostanie ponownie przeliczona i będziesz musiał prawdopodobnie dopłacić.

Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń ma wgląd w Twoją historię szkodowości cały czas. Na każdym etapie trwania umowy może sprawdzić, czy nie masz na swoim koncie kolizji lub stłuczki. Nie warto zatem zatajać tego faktu. Jeśli ubezpieczyciel odkryje ten fakt na późniejszym etapie, dokona on rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić.

Czy kupione wcześniej OC gwarantuje oszczędność?

Nie sposób przewidzieć, jak ceny ubezpieczenia OC będą kształtowały się za jakiś czas. Wybierając polisę, należy pamiętać, że cena zależy od wielu czynników. Zakładając, że składki będą stale rosły, wcześniejsze kupienie OC wydaje się być rozsądnym pomysłem, trudno jednak przewidywać, że na pewno tak będzie.

Musisz ponadto mieć na uwadze, że ubezpieczyciele dopuszczają możliwość wcześniejszego zakupu z odpowiednim wyprzedzeniem – w większości towarzystw jest to 30 dni przed startem ubezpieczenia. Drugą kwestią jest natomiast fakt, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, to wcześniej wykupione OC nie ochroni Cię przed wzrostem składki. Ubezpieczyciel w takim wypadku może dokonać rekalkulacji, zatem finalnie stawka i tak wzrośnie.

Jeśli jednak rzeczywiście zależy Ci na wcześniejszym kupnie OC, jego cenę możesz obliczyć za pomocą porównywarki Mubi. W przykładowym wyliczeniu sprawdziliśmy, jak zmieniłyby się koszty ubezpieczenia Opla Mokki z 2016 roku (pojemność silnika: 1,4 l) dla 37-letniego mieszkańca Bydgoszczy (prawo jazdy od 2006 roku), gdyby kupował je dniu, w którym wygasa jego poprzednia polisa, na tydzień przed tym terminem i na miesiąc wcześniej.

Firma ubezpieczeniowaCena OC w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisyCena OC na tydzień przed wygaśnięciem poprzedniej polisyCena OC na miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniej polisy
Trasti513 zł513 zł513 zł
UNIQA584 zł563 zł558 zł
mtu24.pl586 zł586 zł586 zł
LINK4616,14 zł617,05 zł618,03 zł
Beesafe700,86 zł700,86 zł700,86 zł
Benefia707 zł707 zł707 zł
Dane na podstawie wyliczeń kalkulatora na mubi.pl (08.01.2024)

W zdecydowanej większości przypadków zakup ubezpieczenia, którego ochrona miałaby wystartować za 7 lub 30 dni, nie różniłby się pod względem kosztów od polisy rozpoczynającej się w dniu kupna. Inne ceny zaproponowało towarzystwo UNIQA. Polisa kupowana tydzień i miesiąc przed wygaśnięciem dotychczasowej ochrony okazała się nieznacznie tańsza – o 21 i 26 zł.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?

Jeśli zmienisz towarzystwo ubezpieczeniowe, ale nie wypowiesz obecnej umowy, nie zawsze przedłuży się ona automatycznie. Stanie się tak wyłącznie w sytuacji, kiedy trwająca dotychczas polisa była zawarta przez Ciebie osobiście, nie zalegałeś z płatnościami i oczywiście, jeśli nie złożyłeś wypowiedzenia umowy.

W jakich sytuacjach OC nie przedłuży się automatycznie? Kiedy:

 • złożysz wypowiedzenie,
 • zalegałeś z płatnościami za polisę,
 • ubezpieczenie zostało zawarte przez poprzedniego właściciela pojazdu, a Ty po zakupie auta kontynuujesz tę ochronę (w tej sytuacji nie ma znaczenia to, czy płaciłeś kolejne raty),
 • masz ubezpieczenie krótkoterminowe, komisowe.

Jeśli OC nie przedłuży się automatycznie i nie zawrzesz umowy na kolejny rok, Twoje auto nie będzie objęte ubezpieczeniem. Narażasz się w ten sposób na karę finansową od UFG. Grzywny te są dość wysokie i zależą od rodzaju pojazdu oraz tego, jak długo nie był on objęty ochroną.

Kary za brak OC od stycznia do czerwca 2024 roku

Brak ubezpieczenia OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
do 3 dni1 700 zł2 550 zł280 zł
od 4 do 14 dni4 240 zł6 360 zł710 zł
powyżej 14 dni8 480 zł12 730 zł1 410 zł
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Kary za brak OC od lipca do grudnia 2024 roku

Brak ubezpieczenia OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy
do 3 dni1 720 zł2 580 zł290 zł
od 4 do 14 dni4 300 zł6 450 zł720 zł
powyżej 14 dni8 600 zł12 900 zł1 430 zł
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

FAQ – najczęściej zadawane pytania o termin zakupu ubezpieczenia OC

Czy co roku trzeba podpisywać nową umowę OC?
Czy mogę podpisać nową umowę OC, będąc ubezpieczonym w innej firmie?
Kiedy można kupić nowe ubezpieczenie OC?
PODSUMOWANIE
 • Standardowo umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, ponieważ znalazłeś tańszą opcję, musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę. Możesz to zrobić najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień, do którego umowa obowiązuje.
 • Zanim zdecydujesz się na wcześniejsze wykupienie OC, sprawdź, na ile dni przed startem umowy, taka opcja jest dopuszczalna. Warunki wcześniejszego podpisania umowy OC różnią się w zależności od ubezpieczyciela.
 • Pamiętaj, że jeśli po podpisaniu umowy ubezpieczenia OC dojdzie do kolizji z Twojej winy, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Wcześniejsze wykupienie OC nie pozwoli Ci uniknąć jej wzrostu.
 • Jeśli szukasz OC, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi, który zestawi dla Ciebie oferty od niespełna 20 towarzystw.
 • Ubezpieczenie OC nie wznowi się automatycznie, jeśli wypowiesz umowę, zalegasz z płatnościami za polisę, posiadasz ubezpieczenie po zbywcy lub ochronę krótkoterminową.
 • Nawet za jednodniowy brak OC grożą srogie kary. Aktualnie za przerwę w ubezpieczeniu samochodu osobowego trwającą od 1 do 3 dni grozi grzywna w wysokości 1700 zł. Od lipca kary te mają być jeszcze wyższe.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czasami ma sens wykupić wcześniej, czasami nie. Po prostu najlepiej sprawdzać ceny dość regularnie a człowiek wyczuje kiedy będzie ona najbardziej atrakcyjna
avatar autora komentarza
o cholercia, to ja nawet nie wiedzialem ze mozna OC z wyprzedzeniem wykupić, a ja durny czekałem na ostatnią chwilę zawsze. człowiek całe życie się uczy...
avatar autora komentarza
Od kiedy powinno obowiązywać ubezpieczenie, od dnia wpłacenia zadatku czy od dnia wpłacenia calkowitej kwoty za auto?
Jeśli mówimy o ubezpieczeniu nowego samochodu z salonu, OC powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji.
avatar autora komentarza
Witam, jestem nowym właścicielem, korzystałam z OC poprzedniego właściciela, zapłaciłam za OC przelewem 21 go, piątek, OC było do 21 go. Tui wystawiło OC od 23. teraz przyszła kara za dzień bez OC (22-23). czy to błąd Tui czy mój, zawarcie umowy liczy się z dniem przelewu?
Termin początku ochrony ubezpieczeniowej po zakupie OC zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej jest to kolejny dzień po zawarciu umowy ubezpieczenia.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC