Ile dni wcześniej możesz kupić ubezpieczenie OC?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC stale rosną, dlatego wielu kierowców stara się zapobiec wysokiej składce, wykupując wcześniej nowe ubezpieczenie. Czy takie działanie ma sens? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, podpowiadamy również, na ile wcześniej możesz wykupić nowe ubezpieczenie OC.

Każdy posiadacz samochodu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Posiadanie OC jest obligatoryjne, nawet jeśli auto jest nieużytkowane.  Standardowa umowa ubezpieczenia zawierana jest na 12 miesięcy. Kierowca, który chce zmienić ubezpieczyciela w kolejnym roku ubezpieczeniowym, może wypowiedzieć umowę OC. W takim wypadku wypowiedzenie powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy.

UWAGA!

Właściciel, który zapomni o przedłużeniu OC, nie traci ochrony ubezpieczeniowej. W tym wypadku dotychczasowa umowa ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli zapomniałeś wypowiedzieć OC i Twoja umowa została automatycznie przedłużona, możesz w dowolnej chwili zrezygnować. Pamiętaj jednak, że zapłacisz za okres trwania dotychczasowej ochrony.

Jak kształtują się koszty ubezpieczenia OC?

Ze względu na fakt, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, właściciele samochodów stale poszukują jak najtańszej opcji zakupu polisy. Na rynku funkcjonuje wiele zakładów ubezpieczeń, jednak znalezienie najkorzystniejszej oferty, przeglądając strony ubezpieczycieli, wcale nie jest takie łatwe. Dlatego jeśli uważasz, że składki, które płacisz są zbyt wysokie, skorzystaj z naszego kalkulatora i porównaj oferty ubezpieczycieli. W ten sposób szybko sprawdzisz czy nie przepłacasz.

Wzrost składek powoduje, że wielu kierowców postanawia podpisać kolejną polisę jak najwcześniej, aby skorzystać z cen, które obowiązują w danym momencie. Taka decyzja jest uzasadniona, jeśli założymy, że tendencja wzrostu cen się utrzyma.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Na ile dni przed startem możesz kupić nowe ubezpieczenie?

Poszukiwanie nowego ubezpieczenia możesz zacząć w dowolnym momencie, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny zmieniają się dosyć dynamicznie. To, że znaleziona oferta wynosi tyle w danym momencie, nie oznacza, że za 5 miesięcy nadal będzie ona obowiązywała. Dlatego nie opłaca się szukać ubezpieczenia z dużym wyprzedzeniem, ceny przedstawiane przez ubezpieczycieli w danym momencie nie są wiążące i za kilka miesięcy mogą być po prostu nieaktualne.

Po wtóre, ubezpieczyciele zdając sobie sprawę z dynamiki zmian ceny, dopuszczają możliwość wykupienia polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. W AXA Direct możesz wykupić nową polisę nawet na 180 dni przed startem. Nie jest to jednak standard. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie. Większość zakładów ubezpieczeń dopuszcza możliwość wykupienia ubezpieczenia na 30 dni przed jego rozpoczęciem.

Jak kształtują się warunki u poszczególnych ubezpieczycieli?

Zakład ubezpieczeńNa tyle dni przed startem możesz kupić ubezpieczenie
AXA Direct180 dni
LINK4179 dni
TUZ Ubezpieczenia60 dni
Aviva60 dni
Wiener40 dni
Generali30 dni
Proama30 dni
You Can Drive30 dni
mtu24.pl30 dni
Benefia30 dni
Gefion30 dni
Uniqa30 dni
Beesafe30 dni

Co stanie się, jeśli po podpisaniu nowej OC spowodujesz kolizję?

Na cenę OC składa się wiele czynników, jednym z nich jest historia bezszkodowej jazdy. Kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek, musi się liczyć ze wzrostem składki. Zakłady ubezpieczeń mają wgląd w Twoją historię, jest ona sprawdzana w szczególności przed zawarciem polisy. Co jednak w sytuacji, gdy podpisałeś już nową umowę ubezpieczenia i dopiero później zdarzyła Ci się stłuczka z Twojej winy? W takim przypadku należy poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Składka zostanie ponownie przeliczona i będziesz musiał prawdopodobnie dopłacić.

Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń ma wgląd w Twoją historię szkodowości cały czas. Na każdym etapie trwania umowy może sprawdzić, czy nie masz na swoim koncie kolizji lub stłuczki. Nie warto zatem zatajać tego faktu. Jeśli ubezpieczyciel odkryje ten fakt na późniejszym etapie, dokona on rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić.

Czy kupione wcześniej OC gwarantuje oszczędność?

Nie sposób przewidzieć, jak ceny ubezpieczenia OC będą kształtowały się za jakiś czas. Wybierając OC należy pamiętać, że cena zależy od wielu czynników. Zakładając, że ceny składek będą stale rosnąć, wcześniejsze kupienie OC wydaje się być rozsądnym pomysłem. Musisz jednak mieć na uwadze, że ubezpieczyciele dopuszczają możliwość wcześniejszego zakupu z odpowiednim wyprzedzeniem, w większości towarzystw jest to 30 dni przed startem ubezpieczenia. Drugą kwestią jest natomiast fakt, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, to wcześniej wykupione OC nie ochroni Cię przed wzrostem składki. Ubezpieczyciel w takim wypadku dokona rekalkulacji, zatem finalnie stawka i tak wzrośnie. 

PODSUMOWANIE
  • Standardowo umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, ponieważ znalazłeś tańszą opcję, musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę. Możesz to zrobić najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień, do którego umowa obowiązuje.
  • Zanim zdecydujesz się na wcześniejsze wykupienie OC, sprawdź, na ile dni przed startem umowy, taka opcja jest dopuszczalna. Warunki wcześniejszego podpisania umowy OC różnią się w zależności od ubezpieczyciela.
  • Pamiętaj, że jeśli po podpisaniu umowy ubezpieczenia OC dojdzie do kolizji z Twojej winy, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki. Wcześniejsze wykupienie OC nie pozwoli Ci na uniknięcie wzrostu składki.
Oceń artykuł:
11,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Czasami ma sens wykupić wcześniej, czasami nie. Po prostu najlepiej sprawdzać ceny dość regularnie a człowiek wyczuje kiedy będzie ona najbardziej atrakcyjna
avatar autora komentarza
o cholercia, to ja nawet nie wiedzialem ze mozna OC z wyprzedzeniem wykupić, a ja durny czekałem na ostatnią chwilę zawsze. człowiek całe życie się uczy...