Ile dni wcześniej możesz kupić ubezpieczenie OC?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC stale rosną, dlatego wielu kierowców stara się zapobiec wysokiej składce, wykupując wcześniej nowe ubezpieczenie. Czy takie działanie ma sens? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, podpowiadamy również, na ile wcześniej możesz wykupić nowe ubezpieczenie OC.

Każdy posiadacz samochodu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Posiadanie OC jest obligatoryjne, nawet jeśli auto jest nieużytkowane. Standardowa umowa ubezpieczenia zawierana jest na 12 miesięcy. Kierowca, który chce zmienić ubezpieczyciela w kolejnym roku ubezpieczeniowym, może wypowiedzieć umowę OC. W takim wypadku wypowiedzenie powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy.

UWAGA!

Właściciel, który zapomni o przedłużeniu OC, nie traci ochrony ubezpieczeniowej. W tym wypadku dotychczasowa umowa ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli zapomniałeś wypowiedzieć OC i Twoja umowa została automatycznie przedłużona, możesz w dowolnej chwili zrezygnować. Pamiętaj jednak, że zapłacisz za okres trwania dotychczasowej ochrony.

Jak kształtują się koszty ubezpieczenia OC?

Ze względu na fakt, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, właściciele samochodów stale poszukują jak najtańszej opcji zakupu polisy. Na rynku funkcjonuje wiele zakładów ubezpieczeń, jednak znalezienie najkorzystniejszej oferty, przeglądając strony ubezpieczycieli, wcale nie jest takie łatwe. Dlatego jeśli uważasz, że składki, które płacisz, są zbyt wysokie, skorzystaj z naszego kalkulatora i porównaj oferty ubezpieczycieli. W ten sposób szybko sprawdzisz, czy nie przepłacasz.

Wzrost składek powoduje, że wielu kierowców postanawia podpisać kolejną polisę jak najwcześniej, aby skorzystać z cen, które obowiązują w danym momencie. Taka decyzja jest uzasadniona, jeśli założymy, że tendencja wzrostu cen się utrzyma. Tylko czy na pewno zawsze tak będzie?

Na ile dni przed startem możesz kupić nowe ubezpieczenie?

Poszukiwanie nowego ubezpieczenia możesz zacząć w dowolnym momencie, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny zmieniają się dosyć dynamicznie. To, że znaleziona oferta wynosi tyle w danym momencie, nie oznacza, że za 5 miesięcy nadal będzie ona obowiązywała. Dlatego nie opłaca się szukać ubezpieczenia z dużym wyprzedzeniem, ceny przedstawiane przez ubezpieczycieli w danym momencie nie są wiążące i za kilka miesięcy mogą być po prostu nieaktualne.

Po wtóre, ubezpieczyciele zdając sobie sprawę z dynamiki zmian ceny, dopuszczają możliwość wykupienia polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. W LINK4 możesz wykupić nową polisę nawet na 180 dni przed startem. Podobnie jest w towarzystwie UNIQA. Nie jest to jednak standard. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie. Większość zakładów ubezpieczeń dopuszcza możliwość wykupienia ubezpieczenia na 30 dni przed jego rozpoczęciem.

Jak kształtują się warunki u poszczególnych ubezpieczycieli?

Zakład ubezpieczeńNa tyle dni przed startem możesz kupić ubezpieczenie
Accredited Europe 30 dni
Allianz 30 dni
Balcia 30 dni
Beesafe 30 dni
Benefia 30 dni
Ergo Hestia 30 dni
Euroins 30 dni
Generali 30 dni
Interrisk 60 dni
LINK4 180 dni
mtu24.pl 30 dni
Proama30 dni
Trasti 59 dni
TUZ Ubezpieczenia 60 dni
UNIQA 180 dni
Wiener 40 dni
You Can Drive 30 dni

Co stanie się, jeśli po podpisaniu nowej umowy OC spowodujesz kolizję?

Na cenę OC składa się wiele czynników dotyczących zarówno cech kierowcy (m.in. wiek, rok uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania), jak i parametrów jego samochodu (m.in. rok produkcji, pojemność silnika, przebieg). Jednym z nich jest również historia bezszkodowej jazdy. Kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek, musi się liczyć ze wzrostem składki. Zakłady ubezpieczeń mają wgląd w Twoją historię, jest ona sprawdzana w szczególności przed zawarciem polisy. Co jednak w sytuacji, gdy podpisałeś już nową umowę ubezpieczenia i dopiero później zdarzyła Ci się stłuczka z Twojej winy? W takim przypadku należy poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Składka zostanie ponownie przeliczona i będziesz musiał prawdopodobnie dopłacić.

Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń ma wgląd w Twoją historię szkodowości cały czas. Na każdym etapie trwania umowy może sprawdzić, czy nie masz na swoim koncie kolizji lub stłuczki. Nie warto zatem zatajać tego faktu. Jeśli ubezpieczyciel odkryje ten fakt na późniejszym etapie, dokona on rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić.

Czy kupione wcześniej OC gwarantuje oszczędność?

Nie sposób przewidzieć, jak ceny ubezpieczenia OC będą kształtowały się za jakiś czas. Wybierając OC, należy pamiętać, że cena zależy od wielu czynników. Zakładając, że ceny składek będą stale rosnąć, wcześniejsze kupienie OC wydaje się być rozsądnym pomysłem, trudno jednak przewidywać, że na pewno tak będzie.

Musisz ponadto mieć na uwadze, że ubezpieczyciele dopuszczają możliwość wcześniejszego zakupu z odpowiednim wyprzedzeniem – w większości towarzystw jest to 30 dni przed startem ubezpieczenia. Drugą kwestią jest natomiast fakt, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek, to wcześniej wykupione OC nie ochroni Cię przed wzrostem składki. Ubezpieczyciel w takim wypadku dokona rekalkulacji, zatem finalnie stawka i tak wzrośnie.

Jeśli jednak rzeczywiście zależy Ci na wcześniejszym kupnie OC, jego cenę możesz obliczyć za pomocą porównywarki Mubi. W przykładowym wyliczeniu sprawdziliśmy, jak zmieniłyby się koszty ubezpieczenia Opla Mokki z 2016 roku (pojemność silnika: 1,4 l) dla 37-letniego mieszkańca Bydgoszczy (prawo jazdy od 2006 roku), gdyby kupował je dniu, w którym wygasa jego poprzednia polisa, na tydzień przed tym terminem i na miesiąc wcześniej.

Firma ubezpieczeniowaCena OC w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisyCena OC na tydzień przed wygaśnięciem poprzedniej polisyCena OC na miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniej polisy
Trasti463 zł444 zł444 zł
UNIQA537 zł433 zł433 zł
mtu24.pl578 zł578 zł578 zł
LINK4631 zł631 zł631 zł
Beesafe681 zł681 zł681 zł
Benefia698 zł698 zł698 zł
Wiener1033 zł1033 zł1033 zł
Dane na podstawie wyliczeń kalkulatora na mubi.pl (13.06.2023).

W zdecydowanej większości przypadków, zakup ubezpieczenia, którego ochrona miałaby wystartować za 7 lub 30 dni, nie różniłby się pod względem kosztów od polisy rozpoczynającej się w dniu kupna. Inne ceny zaproponowały dwa towarzystwa – Trasti i UNIQA. W przypadku pierwszej firmy polisa kupowana tydzień i miesiąc przed wygaśnięciem dotychczasowej ochrony okazała się nieznacznie tańsza (o 19 zł), więcej można było zaoszczędzić w towarzystwie UNIQA (104 zł).

PODSUMOWANIE
  • Standardowo umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, ponieważ znalazłeś tańszą opcję, musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę. Możesz to zrobić najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień, do którego umowa obowiązuje.
  • Zanim zdecydujesz się na wcześniejsze wykupienie OC, sprawdź, na ile dni przed startem umowy, taka opcja jest dopuszczalna. Warunki wcześniejszego podpisania umowy OC różnią się w zależności od ubezpieczyciela.
  • Pamiętaj, że jeśli po podpisaniu umowy ubezpieczenia OC dojdzie do kolizji z Twojej winy, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki. Wcześniejsze wykupienie OC nie pozwoli Ci na uniknięcie wzrostu składki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o termin zakupu ubezpieczenia OC

Czy co roku trzeba podpisywać nową umowę OC?

Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, a nawet za dzień przerwy w ochronie grożą wysokie kary od UFG. Nie znaczy to jednak, że co roku trzeba podpisywać nową umowę OC – raz kupiona polisa automatycznie przedłuża się na kolejne 12 miesięcy, chyba że wcześniej ją wypowiesz i zwiążesz się z innym ubezpieczycielem.

Czy mogę podpisać nową umowę OC, będąc ubezpieczonym w innej firmie?

Tak. Z każdym ubezpieczycielem wiążesz się na rok i nic nie stoi na przeszkodzie, byś następne OC kupił w innym towarzystwie, podpisując umowę już wcześniej. Musisz jednak pamiętać o tym, by najpóźniej na dzień przed końcem ochrony ubezpieczeniowej złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. W przeciwnym razie umowa przedłuży się automatycznie i dojdzie do tzw. podwójnego ubezpieczenia.

Kiedy można kupić nowe ubezpieczenie OC?

Ponieważ ceny OC dynamicznie się zmieniają, kierowcy z reguły szukają nowych ofert niedługo przed końcem dotychczasowej umowy. Większość ubezpieczycieli pozwala na zawarcie umowy do 30 dni przed startem ochrony, ale w niektórych firmach ten termin może być dłuższy, np. LINK4 i UNIQA pozwalają na zakup aż z ok. 180-dniowym wyprzedzeniem.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
33,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czasami ma sens wykupić wcześniej, czasami nie. Po prostu najlepiej sprawdzać ceny dość regularnie a człowiek wyczuje kiedy będzie ona najbardziej atrakcyjna
avatar autora komentarza
o cholercia, to ja nawet nie wiedzialem ze mozna OC z wyprzedzeniem wykupić, a ja durny czekałem na ostatnią chwilę zawsze. człowiek całe życie się uczy...
avatar autora komentarza
Od kiedy powinno obowiązywać ubezpieczenie, od dnia wpłacenia zadatku czy od dnia wpłacenia calkowitej kwoty za auto?
Jeśli mówimy o ubezpieczeniu nowego samochodu z salonu, OC powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji.
avatar autora komentarza
Witam, jestem nowym właścicielem, korzystałam z OC poprzedniego właściciela, zapłaciłam za OC przelewem 21 go, piątek, OC było do 21 go. Tui wystawiło OC od 23. teraz przyszła kara za dzień bez OC (22-23). czy to błąd Tui czy mój, zawarcie umowy liczy się z dniem przelewu?
Termin początku ochrony ubezpieczeniowej po zakupie OC zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej jest to kolejny dzień po zawarciu umowy ubezpieczenia.