Automatyczne odnowienie OC – jak to działa i czy się opłaca?

Każdy samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego też umowa ubezpieczenia przedłuża się automatycznie. Są jednak sytuacje, w których nie dochodzi do odnowienia OC. Sprawdź, jak działa automatyczne przedłużenie ubezpieczenia!

automatyczne odnowienie oc

Dlaczego OC przedłuża się automatycznie?

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela czterech kółek. Za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia grożą surowe kary: w przypadku auta osobowego w 2024 są to kwoty rzędu 1 700 zł (do 3 dni bez OC), 4 240 zł (od 4 do 14 dni bez OC), a nawet aż 8 480 zł za ponad 14 dni bez ubezpieczenia!

grafika

Jak widać, nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia wiąże się z możliwością otrzymania dotkliwej kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, aby uchronić nas od sytuacji, w której pozostajemy bez ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu nie tylko unikniemy kary za brak OC, lecz przede wszystkim nie ryzykujemy, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji, zostaniemy obarczeni kosztami pokrycia szkód. Koszty wypłaty odszkodowania są natomiast wielokrotnie wyższe od kar nakładanych przez UFG. Bywa, że sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych!

W jaki sposób odbywa się automatyczne odnowienie OC?

Obowiązkiem ubezpieczyciela jest poinformowanie klienta o zbliżającym się końcu umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe wysyłają taką informację 14 dni przed upływem terminu ważności obecnej umowy OC. Klient może wypowiedzieć umowę. Ma na to czas do przedostatniego dnia trwania ochrony. Jednakże jeśli nie wypowie umowy w terminie, ubezpieczyciel dokona automatycznego odnowienia OC.

Co w sytuacji, gdy kierowca zapomni wypowiedzieć dotychczasową umowę, a jednocześnie zawarł umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym? W przypadku podwójnego OC, możemy w dowolnym momencie zrezygnować z odnowionego ubezpieczenia. Wówczas zapłacimy jedynie za okres, w którym byliśmy objęci ochroną ubezpieczeniową.

Są jednak sytuacje, w których nie dochodzi do automatycznego odnowienia ubezpieczenia OC. Jakie?

OC po poprzednim właścicielu pojazdu

Jeśli kupiliśmy używany samochód, możemy korzystać z OC po poprzednim właścicielu pojazdu aż do końca trwania umowy ubezpieczeniowej. Wówczas jesteśmy także zobowiązani do opłacenia ewentualnych pozostałych rat. W takiej sytuacji towarzystwo może również dokonać rekalkulacji składki, np. jeśli auto przejął młody kierowca, który nie posiada historii ubezpieczenia. W przypadku kontynuacji OC po poprzednim właścicielu musimy jednak pamiętać, że po upływie terminu ważności, ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie! 

Niezapłacona rata ubezpieczenia

Jak już wspomniano, każdy samochód musi mieć ważne OC. Automatyczne odnowienie OC służy wyeliminowaniu sytuacji, w której nastąpiłby brak ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają ochronę nawet w sytuacji, gdy kierowca zwleka z uiszczeniem raty za ubezpieczenie. Wówczas trzeba się liczyć z ewentualnymi odsetkami za zwłokę. Jednakże jeśli nie zapłacimy za całość obecnego ubezpieczenia, OC nie odnowi się automatycznie na następny okres!

OC krótkoterminowe

Standardowo czas trwania ubezpieczenia OC wynosi 12 miesięcy. Jednakże niektóre pojazdy można ubezpieczyć na krótsze okresy. Są to:

  • pojazdy zarejestrowane czasowo,
  • pojazdy zarejestrowane za granicą,
  • pojazdy wolnobieżne,
  • pojazdy historyczne.

Krótkoterminowe OC nie odnawia się automatycznie. Gdy krótkoterminowa umowa wygaśnie, należy wykupić OC na cały rok.

Pamiętajmy, że musimy zachować ciągłość w ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli więc nasze OC nie odnawia się automatycznie, konieczny jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu zawarcia nowej umowy ubezpieczeniowej. Nową umowę musimy zawrzeć przed końcem obecnej!

automatyczne odnowienie oc

Ekspert Mubi radzi:

Czas pomiędzy otrzymaniem nowej propozycji OC przez poprzedniego ubezpieczyciela a dniem ewentualnego przedłużenia ochrony można wykorzystać na porównanie kilku ofert OC. Aktualny ubezpieczyciel, przypominając o rychłym wygaśnięciu polisy, zaproponuje też cenę ubezpieczenia na kolejny rok. Jeśli okaże się ona o wiele mniej atrakcyjna niż oferta innego towarzystwa, warto wypowiedzieć dotychczasową umowę, uprzednio wykupiwszy ochronę w firmie proponującej niższą cenę OC.

Czy automatyczne odnowienie OC się opłaca?

Automatyczne odnowienie OC oznacza, że nadal pozostajemy klientami tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wraz z przedłużeniem ochrony, przystajemy na ofertę dotychczasowego ubezpieczyciela. Czy oferta ta jest dla nas najkorzystniejsza? Niekoniecznie.

Przed automatycznym odnowieniem ubezpieczenia samochodu warto sprawdzić oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli któraś propozycja okaże się korzystniejsza od tego, co zaproponuje nam dotychczasowe towarzystwo, możemy zmienić ubezpieczyciela.

Gdy zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, należy wypowiedzieć OC najpóźniej w przedostatnim dniu umowy, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej.

Przykład

Osoba od lat ubezpieczając samochód w tym samym towarzystwie była przekonana, że zmiana ubezpieczyciela nie jest warta wysiłku. Kobieta myślała, że pozostanie klientką tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego zapewnia jej dodatkowe zniżki. Kiedy jej OC znowu miało się automatycznie przedłużyć, krewny namówił ją do sprawdzenia ofert innych ubezpieczycieli. Okazało się, że inna firma zaoferuje kobiecie o wiele tańsze OC, w dodatku w pakiecie z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków.

Konsekwencje nieprzedłużenia OC

Jeśli nie przedłużysz OC i nie zawrzesz umowy w innej firmie, przerywasz ciągłość ochrony na swój samochód. Tworzysz w ten sposób przerwę w ubezpieczeniu, co skutkuje karą finansową nałożoną przez UFG. Grzywny są naprawdę dotkliwe. Ich wysokość zależy od płacy minimalnej, rodzaju pojazdu i tego, przez jaki okres Twoje auto nie było ubezpieczone.

Kara od UFG za brak ubezpieczenia OC to jednak nie wszystko. Koszty będą wyższe, jeśli spowodujesz wypadek, nie mając ochrony OC. Wówczas UFG wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonej osobie i wystąpi do Ciebie z regresem ubezpieczeniowym, czyli roszczeniem na mocy prawa polegającym na dochodzeniu zwrotu kosztów wypłaconego odszkodowania od sprawcy zdarzenia drogowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o automatyczne odnowienie OC

Czy kary za brak OC są naliczane także za lata poprzednie?
Czy muszę płacić podwójną składkę, gdy moja polisa przedłużyła się automatycznie, a ja niepotrzebnie kupiłem nową?
Kiedy trzeba wypowiedzieć umowę, aby nie uległa ona odnowieniu?
PODSUMOWANIE
  • Standardowo ubezpieczenie OC automatycznie przedłuża się na następny okres.
  • Automatyczne odnowienie OC ma służyć uniknięciu braku ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej.
  • Jeśli korzystasz z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, nie zapłaciłeś raty ubezpieczeniowej lub masz OC krótkoterminowe, Twoje ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie.
  • Ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie, jeśli wypowiemy umowę. Mamy na to czas do przedostatniego dnia trwania umowy.
  • W razie podwójnego OC możemy w każdym momencie wypowiedzieć przedłużoną umowę. Zapłacimy wówczas jedynie za czas, w którym byliśmy objęci ochroną.
  • Za brak ubezpieczenia OC grożą surowe kary, które nakłada UFG.
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ja jestem zadowolony z mojego TU, wiec automatyczne odnowienie OC to super wygoda :)
avatar autora komentarza
jak ubezpieczenie odnowi się automatycznie, to na nic nie jest za późno, bo - jak sami pisaliście wcześniej - można je wypowiedzieć w dowolnej chwili zawierając oczywiście inne.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC