Automatyczne odnowienie OC – jak to działa i czy się opłaca?

Każdy samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego też umowa ubezpieczenia przedłuża się automatycznie. Są jednak sytuacje, w których nie dochodzi do odnowienia OC. Sprawdź, jak działa automatyczne przedłużenie ubezpieczenia!

Dlaczego OC przedłuża się automatycznie?

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela czterech kółek. Za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia grożą surowe kary: w przypadku auta osobowego to od 1040 zł (do 3 dni bez OC) do 2600 zł (powyżej 14 dni bez OC). 5200 zł za 14 dni bez ubezpieczenia! O tym, o ile wzrosną kary za brak OC w kolejnym roku przeczytasz tutaj.

Tak więc nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia wiąże się z możliwością otrzymania dotkliwej kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, aby uchronić nas od sytuacji, w której pozostajemy bez ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu nie tylko unikniemy kary za brak OC, lecz przede wszystkim nie ryzykujemy, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji, zostaniemy obarczeni kosztami pokrycia szkód. Koszty wypłaty odszkodowania są natomiast wielokrotnie wyższe od kar nakładanych przez UFG. Bywa, że sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych!

W jaki sposób odbywa się automatyczne odnowienie OC?

Obowiązkiem ubezpieczyciela jest poinformowanie klienta o zbliżającym się końcu umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe wysyłają taką informację 14 dni przed upływem terminu ważności obecnej umowy OC. Klient może wypowiedzieć umowę. Ma na to czas do przedostatniego dnia trwania ochrony. Jednakże jeśli nie wypowie umowy w terminie, ubezpieczyciel dokona automatycznego odnowienia OC.

Co w sytuacji, gdy kierowca zapomni wypowiedzieć dotychczasową umowę, a jednocześnie zawarł umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym? W przypadku podwójnego OC, możemy w dowolnym momencie zrezygnować z odnowionego ubezpieczenia. Wówczas zapłacimy jedynie za okres, w którym byliśmy objęci ochroną ubezpieczeniową.

Kiedy OC nie odnowi się automatycznie?

Są jednak sytuacje, w których nie dochodzi do automatycznego odnowienia ubezpieczenia OC.

OC po poprzednim właścicielu pojazdu

Jeśli kupiliśmy używany samochód, możemy korzystać z OC po poprzednim właścicielu pojazdu aż do końca trwania umowy ubezpieczeniowej. Musimy jednak pamiętać, że po upływie terminu ważności, ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie!

Niezapłacona rata ubezpieczenia

Jak już wspomniano, każdy samochód musi mieć ważne OC. Natomiast automatyczne odnowienie OC służy wyeliminowaniu sytuacji, w której nastąpiłby brak ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają ochronę nawet w sytuacji, gdy kierowca zwleka z uiszczeniem raty za ubezpieczenie. Jednakże jeśli nie zapłacimy za całość obecnego ubezpieczenia, OC nie odnowi się automatycznie na następny okres!

OC krótkoterminowe

Standardowo czas trwania ubezpieczenia OC wynosi 12 miesięcy. Jednakże niektóre pojazdy można ubezpieczyć na krótsze okresy. Są to:

  • pojazdy zarejestrowane czasowo;
  • pojazdy zarejestrowane za granicą;
  • pojazdy wolnobieżne;
  • pojazdy historyczne.

Krótkoterminowe OC nie odnawia się automatycznie. Gdy krótkoterminowa umowa wygaśnie, należy wykupić OC na cały rok.

Pamiętajmy, że musimy zachować ciągłość w ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli więc nasze OC nie odnawia się automatycznie, konieczny jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu zawarcia nowej umowy ubezpieczeniowej. Nową umowę musimy zawrzeć przed końcem obecnej!

brak automatycznego odnowienia OC - infografika

Czy automatyczne odnowienie OC się opłaca?

Automatyczne odnowienie OC oznacza, że nadal pozostajemy klientami tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wraz z przedłużeniem ochrony, przystajemy na ofertę dotychczasowego ubezpieczyciela. Czy oferta ta jest dla nas najkorzystniejsza? Niekoniecznie.

Przed automatycznym odnowieniem ubezpieczenia samochodu warto sprawdzić oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli któraś propozycja okaże się korzystniejsza od tego, co zaproponuje nam dotychczasowe towarzystwo, możemy zmienić ubezpieczyciela. Informacje o tym, jak znaleźć atrakcyjniejszą ofertę znajdziesz w artykule pod tytułem „Najtańsze OC 2020 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?.

Gdy zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, należy wypowiedzieć OC najpóźniej w przedostatnim dniu umowy, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej.

PODSUMOWANIE
  • Standardowo ubezpieczenie OC automatycznie przedłuża się na następny okres.
  • Automatyczne odnowienie OC ma służyć uniknięciu braku ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej.
  • Jeśli korzystasz z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, nie zapłaciłeś raty ubezpieczeniowej lub masz OC krótkoterminowe, Twoje ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie.
  • Ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie, jeśli wypowiemy umowę. Mamy na to czas do przedostatniego dnia trwania umowy.
  • W razie podwójnego OC możemy w każdym momencie wypowiedzieć przedłużoną umowę. Zapłacimy wówczas jedynie za czas, w którym byliśmy objęci ochroną.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Ja jestem zadowolony z mojego TU, wiec automatyczne odnowienie OC to super wygoda :)