Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Wybór ubezpieczyciela nie jest wyborem na całe życie. To, że podpisałeś umowę z towarzystwem X, nie oznacza, że musisz pozostać przy tym samym ubezpieczycielu również w kolejnym roku. Jeśli zechcesz, możesz wypowiedzieć umowę i podpisać nową, z firmą, która zaproponuje Ci tańsze ubezpieczenie OC. Sprawdź, jak zmienić ubezpieczyciela i o czym trzeba pamiętać w związku z wypowiedzeniem umowy!

Umowy OC ważne są przez 12 miesięcy. W większości przypadków zostają one automatycznie przedłużone na kolejny okres, chyba że płatność została rozłożona na raty i nie wpłynęła w całości, albo kiedy kierowca wypowiedział umowę. Musi to jednak zrobić w jednej z sytuacji, w której jest to dopuszczalne.

Kiedy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa?

Zmiana ubezpieczyciela i przeniesienie swojego ubezpieczenia OC do innej firmy wcale nie jest takie trudne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w trzech sytuacjach. Rozważmy każdy z tych przypadków.

kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela OC - infografika

Zmiana ubezpieczyciela gdy obecna umowa dobiega końca

Jeśli zawarłeś umowę na rok, zbliża się termin jej zakończenia, a Ty znalazłeś w porównywarce OC tańszą ofertę, możesz zrezygnować z usług obecnego ubezpieczyciela. W takiej sytuacji wypowiedzenie OC będziesz musiał złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.

Zmiana ubezpieczyciela gdy wykupiłeś podwójne OC

Wielu kierowców wpada w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, kiedy kupują OC w nowej firmie, ale nie wypowiadają umowy u poprzedniego ubezpieczyciela i zostaje ona automatycznie przedłużona. Jeśli też jesteś w takiej sytuacji i nie chcesz płacić podwójnej składki OC, zerwij umowę z poprzednią firmą jak najszybciej. Możesz to zrobić w każdej chwili. Zapłacisz jedynie za okres ochrony do momentu wypowiedzenia umowy.

Przeczytaj również: Jak się ustrzec podwójnego ubezpieczenia.

Zmiana ubezpieczyciela gdy kupiłeś używany pojazd z ważnym ubezpieczeniem OC sprzedającego

Jeśli kupiłeś używany samochód, a wraz z nim dostałeś ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela, masz dwie możliwości:

  • możesz zatrzymać takie ubezpieczenie – wtedy często potrzebna będzie rekalkulacja składki, co może okazać się dla Ciebie korzystne, np. jeśli wypracowałeś większe zniżki niż poprzedni właściciel, albo niezbyt opłacalne, jeśli okaże się, że musisz do niego dopłacać;
  • możesz z niego zrezygnować – w takiej sytuacji możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy, przez cały okres obowiązywania tego ubezpieczenia.

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy warto to zrobić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bardzo różne strategie marketingowe. Niektóre doceniają lojalność, innym zależy głównie na zdobyciu nowych klientów, w związku z czym ich oferty przedłużenia umowy są średnio atrakcyjne. Liczą jednak na to, że klient albo zapomni o kończącym się okresie ubezpieczenia, albo pozostanie przy nich z wygody i polisa odnowi się automatycznieNigdy nie przedłużaj OC z automatu – bardzo prawdopodobne, że jest na rynku firma, która ma dla Ciebie korzystniejszą ofertę. Najłatwiej przekonasz się o tym, sprawdzając ceny w kalkulatorze OC – szybkie porównanie potrafi przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności.

Zmiana ubezpieczyciela może Ci się opłacać, jeśli w ostatnim roku spowodowałeś szkodę – jedna firma w takiej sytuacji znacząco podniesie składkę, inna potraktuje Cię łagodniej. Nawet ze szkodą można mieć tanie OC – ubezpieczyciele stosują różne metody kalkulacji składek i biorą pod uwagę różne czynniki.

Pomyśl o zmianie ubezpieczyciela również wtedy, gdy planujesz kupić pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Zdarza się, że samo OC jest najtańsze w firmie X, ale jeśli chodzi o pakiet OC i AC, oferta firmy Y okazuje się korzystniejsza. To jeszcze jedna zachęta do tego, żeby porównywać ceny ubezpieczeń.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Żeby rezygnacja z ubezpieczenia OC była ważna, należy złożyć wypowiedzenie na piśmie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe na swoich stronach umieszczają takie dokumenty do pobrania, w sieci można też znaleźć uniwersalne wzory. Najważniejsze, by na wypowiedzeniu znalazły się własnoręczne podpisy wszystkich właścicieli pojazdu i podstawa prawna wypowiedzenia, a także żeby dotarło do firmy ubezpieczeniowej najpóźniej dzień przed końcem okresu ważności umowy. Dokument ten można przekazać osobiście w siedzibie firmy ubezpieczeniowej lub u agenta, wysłać pocztą lub kurierem, a w niektórych firmach także mailem lub faksem. W przypadku wysyłki pocztą liczy się data stempla pocztowego.

Więcej o tym, jak prawidłowo wypowiedzieć umowę przeczytasz w artykule Wypowiedzenie OC.

Wypowiedzenie umowy AC

Rezygnacja z polisy autocasco jest jeszcze prostsza niż zmiana ubezpieczyciela OC, zwłaszcza że AC nie przedłuża się automatycznie. Jeśli wykupiłeś AC na okres dłuższy niż 6 miesięcy, możesz zrezygnować z umowy nawet w ciągu 30 dni od jej zawarcia. A jeśli zdążyłeś już zapłacić z góry za cały rok ochrony, możesz zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną usługę.

PODSUMOWANIE
  • Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, jeśli dochodzi do niej w 3 przypadkach:
  • a. najpóźniej na dzień przed końcem obecnej umowy,
  • b. w dowolnym momencie po zakupie używanego samochodu z ważnym OC poprzedniego właściciela,
  • c. gdy pomyłkowo wykupiono podwójne OC.
  • O zmianie ubezpieczyciela warto pomyśleć m.in. po stłuczce i gdy obecna firma nie ma żadnych zniżek dla lojalnych klientów.
  • Żeby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, musi być złożone na piśmie z ręcznym podpisem, a pomiędzy kolejnymi umowami nie może być przerwy.
  • Rezygnacja z umowy AC zawartej na dłużej niż 6 miesięcy jest możliwa do 30 dni od jej podpisania.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!