Zmiana ubezpieczyciela OC

Wybór ubezpieczyciela nie jest wyborem na całe życie. To, że podpisałeś umowę z towarzystwem X, nie oznacza, że musisz pozostać przy tym samym ubezpieczycielu również w kolejnym roku. Jeśli zechcesz, możesz wypowiedzieć umowę i podpisać nową z firmą, która zaproponuje Ci tańsze ubezpieczenie OC. Sprawdź, jak zmienić ubezpieczyciela i o czym trzeba pamiętać w związku z wypowiedzeniem umowy!

zmiana ubezpieczyciela

Umowy OC ważne są przez 12 miesięcy. W większości przypadków zostają one automatycznie przedłużone na kolejny okres, chyba że płatność została rozłożona na raty i nie wpłynęła w całości albo kiedy kierowca wypowiedział umowę. Musi to jednak zrobić w jednej z sytuacji, w której jest to dopuszczalne.

Kiedy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa?

Zmiana ubezpieczyciela i przeniesienie swojego ubezpieczenia OC do innej firmy wcale nie jest takie trudne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w trzech sytuacjach. Rozważmy każdy z tych przypadków.

grafika

Zmiana ubezpieczyciela, gdy obecna umowa dobiega końca

Jeśli zawarłeś umowę na rok, zbliża się termin jej zakończenia, a Ty znalazłeś w porównywarce OC tańszą ofertę, możesz zrezygnować z usług obecnego ubezpieczyciela. W takiej sytuacji wypowiedzenie OC będziesz musiał złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.

Zmiana ubezpieczyciela, gdy wykupiłeś podwójne OC

Wielu kierowców wpada w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, kiedy kupują OC w nowej firmie, ale nie wypowiadają umowy u poprzedniego ubezpieczyciela i zostaje ona automatycznie przedłużona. Jeśli też jesteś w takiej sytuacji i nie chcesz płacić podwójnej składki OC, zerwij umowę z poprzednią firmą jak najszybciej. Możesz to zrobić w każdej chwili. Zapłacisz jedynie za okres ochrony do momentu wypowiedzenia umowy.

Przykład

Twoja druga w życiu polisa OC właśnie dobiegła końca. Pamiętałeś, że w ubiegłym roku, gdy kupiłeś używany samochód i korzystałeś z ubezpieczenia zbywcy, Twoja polisa wygasła wraz z dniem określonym w dokumencie. Byłeś przekonany, że OC wygasa co roku, dlatego wykupiłeś nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie. Kilka dni temu, już w czasie obowiązywania nowej polisy, dostałeś wiadomość od poprzedniego ubezpieczyciela, który wezwał Cię do zapłaty składki za kolejny rok. Okazało się, że masz dwa ubezpieczenia OC zupełnie niepotrzebnie. Na szczęście prawo umożliwia wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy. Dlatego też podpisałeś dokument wypowiedzenia i wysłałeś je do ubezpieczyciela mailem, aby otrzymał je jak najszybciej i jak najszybciej zakończył ochronę. Dzięki temu musiałeś zapłacić tylko za kilka dni odnowionej umowy, a nie za cały rok.

Przeczytaj również: Podwójne ubezpieczenie OC – jak się ustrzec zbędnych kosztów?.

Zmiana ubezpieczyciela, gdy kupiłeś używany pojazd z ważnym ubezpieczeniem OC sprzedającego

Jeśli kupiłeś używany samochód, a wraz z nim dostałeś ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela, masz dwie możliwości:

  • możesz zatrzymać takie ubezpieczenie – wtedy często potrzebna będzie rekalkulacja składki, jeśli masz mniej korzystną historię szkodowości niż zbywca,
  • możesz z niego zrezygnować – w takiej sytuacji możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy, przez cały okres obowiązywania tego ubezpieczenia.
Przykład

Miesiąc temu kupiłeś używany samochód, wraz z którym otrzymałeś od zbywcy polisę opłaconą do końca czerwca. Dwa tygodnie po zakupie ubezpieczyciel poinformował Cię, że dokonał rekalkulacji składki i wezwał do uiszczenia brakującej kwoty (składka wzrosła, bo prawdopodobnie masz gorszą historię szkodowości niż sprzedający Ci auto kierowca). Doszedłeś do wniosku, że bardziej opłaci Ci się wypowiedzieć umowę i nabyć polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Rzeczywiście, znalazłeś bardziej opłacalną opcję w innej firmie i otrzymałeś ochronę do grudnia 2024 roku.

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy warto to zrobić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bardzo różne strategie marketingowe. Niektóre doceniają lojalność, innym zależy głównie na zdobyciu nowych klientów, w związku z czym ich oferty przedłużenia umowy rzadko są atrakcyjne. Liczą jednak na to, że klient albo zapomni o kończącym się okresie ubezpieczenia, albo pozostanie przy nich z wygody i polisa odnowi się automatycznie. Nigdy nie przedłużaj OC z automatu – bardzo prawdopodobne, że jest na rynku firma, która ma dla Ciebie korzystniejszą ofertę. Najłatwiej przekonasz się o tym, sprawdzając ceny w kalkulatorze OC – szybkie porównanie potrafi przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności.

Zmiana ubezpieczyciela może Ci się opłacać, jeśli w ostatnim roku spowodowałeś szkodę – jedna firma w takiej sytuacji znacząco podniesie składkę, inna potraktuje Cię łagodniej. Nawet ze szkodą można mieć tanie OC – ubezpieczyciele stosują różne metody kalkulacji składek i biorą pod uwagę różne czynniki. Dlatego porównajmy, jak wycenią ubezpieczenie OC dla kierowcy z jedną szkodą w ostatnim roku!

Nasz przykładowy kierowca to 40-letni Tadeusz z Katowic. Chce ubezpieczyć Skodę Superb z 2014 roku (benzyna, 1390 cm3, 79 tys. km przebiegu). Jest kawalerem. Nie ma dzieci. Kupuje ubezpieczenie OC od co najmniej 10 lat. Niestety w tym roku przytrafiła się szkoda. Jak widać po tabeli, porównując ubezpieczenia, mógłby zaoszczędzić na polisie nawet 500 zł!

Ubezpieczyciel Cena OC przy jednej szkodzie w ostatnim roku Cena OC bez szkody
Beesafe739 zł709 zł
Trasti868 zł489 zł
Benefia935 zł634 zł
UNIQA998 zł683 zł
mtu24.pl1067 zł821 zł
Wiener1158 zł914 zł
LINK41248 zł779 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (19.01.2024).

Pomyśl o zmianie ubezpieczyciela również wtedy, gdy planujesz kupić pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Zdarza się, że samo OC jest najtańsze w firmie X, ale jeśli chodzi o pakiet OC i AC, oferta firmy Y okazuje się korzystniejsza. To jeszcze jedna zachęta do tego, żeby porównywać ceny ubezpieczeń.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Żeby rezygnacja z ubezpieczenia OC była ważna, należy złożyć wypowiedzenie na piśmie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe na swoich stronach umieszczają takie dokumenty do pobrania. W sieci można też znaleźć uniwersalne wzory. Najważniejsze, by na wypowiedzeniu znalazły się wszystkie niezbędne dane, własnoręczne podpisy wszystkich właścicieli pojazdu i podstawa prawna wypowiedzenia, a także żeby przekazać je najpóźniej dzień przed końcem umowy.

Dokument ten można przekazać osobiście w siedzibie firmy ubezpieczeniowej lub u agenta, wysłać Pocztą Polską lub kurierem, a w wielu firmach także mailem lub za pośrednictwem formularza online. W przypadku wysyłki pocztą liczy się data stempla pocztowego, a gdy wysyłasz wypowiedzenie kurierem, ubezpieczyciel za datę wypowiedzenia uzna dzień otrzymania pisma. W tym drugim przypadku może się zatem okazać, że dokument dotrze do towarzystwa ubezpieczeniowego już po automatycznym odnowieniu polisy.

Więcej o tym, jak prawidłowo wypowiedzieć umowę, przeczytasz w artykule: Wypowiedzenie OC.

Wypowiedzenie umowy AC

Rezygnacja z polisy autocasco jest jeszcze prostsza niż zmiana ubezpieczyciela OC, zwłaszcza że AC nie przedłuża się automatycznie. Jeśli wykupiłeś AC na okres dłuższy niż 6 miesięcy, możesz zrezygnować z umowy nawet w ciągu 30 dni od jej zawarcia. A jeśli zdążyłeś już zapłacić z góry za cały rok ochrony, możesz zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną usługę.

Ekspert Mubi radzi:

Zmiana ubezpieczyciela AC wygląda inaczej niż wypowiedzenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Autocasco wygasa między innymi na koniec obowiązywania umowy ubezpieczenia, po zmianie właściciela pojazdu, w dniu wyrejestrowania auta albo zarejestrowania go za granicą. Ochrona AC może wygasnąć w jeszcze kilku mniej przyjemnych sytuacjach, na przykład gdy suma ubezpieczenia ulegnie wyczerpaniu albo gdy zostanie wypłacone odszkodowanie za całkowitą utratę lub kradzież pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zmianę ubezpieczyciela OC

Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie umowy ubezpieczenia OC?
Kiedy lepiej przedłużyć umowę ubezpieczeniową w tym samym towarzystwie?
Do kiedy trzeba złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej, aby zmienić ubezpieczyciela?
PODSUMOWANIE
  • Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, jeśli dochodzi do niej w 3 przypadkach: najpóźniej na dzień przed końcem obecnej umowy; w dowolnym momencie po zakupie używanego samochodu z ważnym OC poprzedniego właściciela; gdy pomyłkowo wykupiono podwójne OC.
  • O zmianie ubezpieczyciela warto pomyśleć m.in. po stłuczce i gdy obecna firma nie ma żadnych zniżek dla lojalnych klientów.
  • Żeby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, musi być złożone na piśmie z odręcznym podpisem.
  • Rezygnacja z umowy AC zawartej na dłużej niż 6 miesięcy jest możliwa do 30 dni od jej podpisania.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy mogę zawrzeć nową umowę o OC i po rozpoczęciu umowy z nowym TU wypowiedzieć dotychczasową? Umowa z obecnym TU nie wynika z przedłużenia automatycznego ani zakupu z pojazdem.
Jeśli ostatnia umowa OC została podpisana przez obecnego właściciela pojazdu, przedłuży się automatycznie. Po odnowieniu można wypowiedzieć taką umowę, jednak trzeba będzie zapłacić za ochronę od dnia odnowienia polisy do chwili złożenia wypowiedzenia. Najlepiej jest jednak wypowiedzieć umowę przed jej końcem. Wówczas wygaśnie z ostatnim dniem obowiązywania. Jednocześnie warto z odpowiednim wyprzedzeniem wykupić nową polisę, aby uniknąć przerwy w ochronie i kary za brak OC.
avatar autora komentarza
Dzięki, jednak moje pytanie dotyczyło sytuacji w której mam umowę na OC i minęło już 30 dni od zakupu (ale nie od początku trwania ochrony).
Jeśli od dnia zakupu ubezpieczenia OC minęło więcej niż 30 dni, odstąpienie od takiej umowy będzie niemożliwe.
avatar autora komentarza
Poprosiłbym o informację, czy mogę zmienić ubezpieczyciela samochodu po automatycznym odnowieniu umowy? Mam ubezpieczenie w L4, które jest drogie. Zapomniałem z niego zrezygnować a dzień po terminie dostałem informację o jego odnowieniu. Do tego jest droższe niż zeszłoroczne. Teraz mija właśnie 7 dzień od jego odnowienia się. Chciałbym zmienić ubezpieczyciela. Czy mogę kupić inne ubezpieczenie a z L4 zrezygnować płacąc tylko za te kilka dni od czasu odnowienia się umowy?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC