Rezygnacja z AC – czy to możliwe? Sprawdź, jak zrezygnować z ubezpieczenia autocasco

Chcesz zrezygnować z ubezpieczenia AC, które niedawno kupiłeś? Możesz to zrobić pod warunkiem, że dotrzymasz wskazanych w umowie terminów. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy i kiedy nie będziesz musiał rezygnować, bo umowa wygaśnie sama.

rezygnacja-z-ac

Umowa autocasco jest umową dobrowolną, co oznacza, że w przeciwieństwie do OC, nie musimy jej utrzymywać rok po roku. W większości przypadków AC kupujemy na 12 miesięcy. Potem możemy je przedłużyć albo nie. Jeśli jednak chcemy zrezygnować z polisy AC wcześniej, w trakcie trwania umowy, możemy się rozczarować. Poza przypadkami, kiedy umowa wygasa samoczynnie, na rezygnację mamy tylko krótki okres po jej podpisaniu.

Kiedy wygasa umowa AC?

Jeśli myślisz o rezygnacji z AC, sprawdź najpierw, czy Twoja umowa nie wskazuje przesłanek do tego, żeby wygasnąć samoczynnie. W większości firm ubezpieczeniowych dzieje się to:

 • w momencie upływu okresu ubezpieczenia określonego w umowie – ponieważ umowa AC nie odnawia się automatycznie, tak jak umowa OC,
 • w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą lub utratę pojazdu – czyli w momencie, gdy samochód został całkowicie zniszczony albo skradziony,
 • w dniu wyrejestrowania pojazdu – należy przekazać ubezpieczycielowi dokument potwierdzający wyrejestrowanie,
 • w dniu, kiedy wyczerpała się suma ubezpieczenia określona w umowie – firmy ubezpieczeniowe zwykle deklarują odpowiedzialność za szkody tylko do pewnej sumy i jeśli w umowie określono, że ta suma ulega zmniejszeniu wraz z każdym wypłaconym odszkodowaniem, to po kilku szkodach może się ona całkowicie wyczerpać,
 • po upływie określonego terminu od otrzymania wezwania do zapłaty kolejnej raty składki AC – zwykle jest to 7 dni,
 • w dniu przeniesienia własności pojazdu – chyba że na nabywcę przeniesiono również prawa do ubezpieczenia,
 • w dniu zarejestrowania pojazdu za granicą Polski,
 • w momencie, gdy ubezpieczyciel wypowie umowę AC ze skutkiem natychmiastowym.

W przypadku gdy umowa wygasa przed dniem, do którego miała obowiązywać, klientowi przysługuje zwrot środków za niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową.

Jeśli powodem rezygnacji z ubezpieczenia AC jest sprzedaż, utrata lub wyrejestrowanie samochodu, klient musi pamiętać o tym, by przekazać ubezpieczycielowi dokument, który potwierdzi tę sytuację.

Przykład

Ubezpieczenie autocasco samochodu Michała wyczerpało się po dwukrotnym poważnym uszkodzeniu auta najpierw w akcie wandalizmu, a potem w wyniku wypadku drogowego. Pojazd po naprawie znowu był sprawny, więc Michał mógł dalej go używać i postanowił ponownie go ubezpieczyć. Tym razem wybrał autocasco z odnawialną sumą ubezpieczenia, by po kolejnym ataku wandali nie musieć dopłacać do napraw pojazdu i nie martwić się, że suma kolejnego AC wyczerpie się zbyt szybko.

Odstąpienie od umowy AC w ciągu 30 dni

Możesz sam zrezygnować z AC w trakcie trwania umowy pod warunkiem, że została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a od momentu jej podpisania nie minęło jeszcze 30 dni. Dla przedsiębiorców ten termin jest krótszy – mają oni tylko 7 dni od podpisania umowy.

Jeśli umowa AC została zawarta na odległość (czyli kupiona przez internet lub podczas rozmowy telefonicznej z agentem bądź konsultantem), termin odstąpienia również wynosi 30 dni od momentu zawarcia umowy. Wzór odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość znajduje się w naszym dziale Ważne Dokumenty.

UWAGA!

Jeśli ubezpieczyciel nie poinformował kierowcy o prawie do odstąpienia od umowy ubezpieczenia, termin 30 dni należy liczyć dopiero od dnia, kiedy klient dowiedział się o tym prawie.

Warto pamiętać, że odstąpienie od umowy AC nie zwalnia nas od konieczności zapłaty składki za okres, w którym pozostawaliśmy pod ochroną ubezpieczyciela.

Rezygnacja z AC w trakcie trwania umowy – co jeśli znalazłeś lepszą ofertę AC?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w większości przypadków nie ma możliwości rezygnacji z AC przed upływem 12 miesięcy. Jedyną szansę na rezygnację z AC będziesz miał wtedy, gdy zmieścisz się w ustawowym terminie 30 dni od zawarcia umowy. Zapłacisz wtedy za dni zrealizowanej ochrony i będziesz mógł zmienić ubezpieczyciela na takiego, który ma korzystniejszą ofertę.

Jeśli jednak minęło już 30 dni od podpisania umowy, musisz czekać, aż skończy się jej okres obowiązywania. Po jego upływie AC nie przedłuży się automatycznie, więc będziesz mógł swobodnie wybierać wśród ofert innych ubezpieczycieli. Już teraz sprawdź w kalkulatorze OC/AC na mubi.pl, jakie są ceny polis.

PODSUMOWANIE
 • Umowa AC nie odnawia się automatycznie, tak jak umowa OC. Wygasa więc w momencie, kiedy upłynie okres ubezpieczenia wskazany w umowie, a także w sytuacji, gdy samochód zostanie całkowicie zniszczony lub skradziony, sprzedany, wyrejestrowany, zarejestrowany za granicą, suma ubezpieczenia się wyczerpie po wypłacie kolejnego odszkodowania albo gdy w określonym terminie nie została zapłacona rata za AC.
 • Odstąpienie od umowy AC możliwe jest w ciągu 30 dni od jej zawarcia albo w ciągu 7 dni, jeśli kupujący jest przedsiębiorcą.
 • Rezygnacja z AC w przepisowym terminie nie zwalnia z konieczności zapłaty za okres pozostawania pod ochroną ubezpieczyciela.
 • Jeśli znajdziesz lepszą ofertę AC w trakcie trwania ubezpieczenia, ale minęło już 30 dni od podpisania umowy, będziesz musiał poczekać na zmianę ubezpieczyciela do momentu upływu okresu umowy, czyli najczęściej 12 miesięcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rezygnację z AC

Czy ubezpieczenie AC wygaśnie, gdy wypłacone odszkodowania wyczerpią sumę ubezpieczenia?
W jakich przypadkach umowa AC wygasa samoczynnie?
Czy właściciel pojazdu może odstąpić od umowy AC?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ubezpieczenie samochodu syna kończy się 15-04-2021 ,ponieważ syna nie było zgłosiłem się do PZU po przeliczenie nowej składki,oczymałem nową ofertę jako nową ofertę,którą podpisałem w PZU swoim imieniem i nazwiskiem.Po dwóch dniach znalazłem lepszą ofertę i kupiłem ją.Jak mogę anulować polisę z PZU. Do czasu obowiązywania nowej polisy zostało jeszcze ponad dwa tygodnie.
Informacje na temat odstąpienia od umowy ubezpieczeniowej znajdzie Pan w naszym poradniku https://mubi.pl/poradniki/odstapienie-od-umowy-oc/.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC