Odstąpienie od umowy OC jest możliwe! Sprawdź, jak to zrobić!
Wyobraź sobie, że niedawno kupiłeś OC. Kilka dni później sprawdzasz ceny u innego ubezpieczyciela i okazuje się, że zapłaciłbyś tam dużo mniej. Czy możesz wycofać się z nietrafionego zakupu OC? Na szczęście tak – podpowiadamy, jak to zrobić.
W naszym artykule przeczytasz:
Odstąpienie od umowy OC – 2 podstawowe warunki
Żeby skorzystać z odstąpienia od umowy OC, muszą być spełnione dwa warunki:
- umowa musi być zawarta na odległość, czyli przez internet albo telefon,
- od momentu zawarcia umowy do odstąpienia nie może minąć więcej niż 30 dni (w przypadku osób fizycznych, czyli nieprowadzących działalności) i 7 dni (w przypadku przedsiębiorców).
Jeden ze wspólników spółki cywilnej wykupił przez telefon OC dla pojazdu wprowadzonego jako środek trwały w jego firmie. Kilkanaście dni później znalazł korzystniejszą ofertę. Mimo tego, że wykupił ubezpieczenie na odległość, nie mógł skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni. Ponieważ samochód był zarejestrowany na wspólników spółki, przedsiębiorcy przysługiwało tylko 7 dni na odstąpienie od umowy ubezpieczenia od daty nabycia OC przez telefon.
Formalności przy odstąpieniu od umowy OC
Dokument, w którym informujesz o odstąpieniu od umowy OC, nie musi być skomplikowany. Najważniejsze, żeby zawierał następujące informacje:
- Twoje dane osobowe,
- markę i model pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym,
- numer polisy ubezpieczeniowej,
- podstawę prawną,
- datę i czytelny podpis.
Gotowy wzór odstąpienia od OC znajdziesz w naszej zakładce Dokumenty: Odstąpienie od umowy wersja .PDF oraz Odstąpienie od umowy wersja .DOC
Odstąpienie od umowy możesz przekazać ubezpieczycielowi na cztery sposoby:
- wysłać je pocztą,
- złożyć osobiście,
- zrobić to za pośrednictwem agenta,
- wysłać przez internet.
Wysyłając oświadczenie o odstąpieniu pocztą, pamiętaj, żeby nadać je listem poleconym i zachować potwierdzenie nadania. Za moment złożenia oświadczenia uznawana jest data stempla pocztowego (dotyczy tylko wysyłki Pocztą Polską, w przypadku wysłania dokumentu kurierem, za datę odstąpienia od umowy ubezpieczyciel uzna dzień otrzymania przesyłki).
Można też osobiście odwiedzić siedzibę ubezpieczyciela i złożyć odstąpienie na miejscu, prosząc o podpisanie kopii, która będzie Twoim dowodem na złożenie oświadczenia.
Ci, którzy chcą złożyć odstąpienie u agenta ubezpieczeniowego, nie muszą wybierać tego samego agenta, który uczestniczył w zawieraniu umowy. Wystarczy, że agent ten działa na rzecz firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiono polisę.
Być może uda Ci się załatwić sprawę odstąpienia przez internet – niektóre firmy dają swoim klientom taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to na stronie ubezpieczyciela, a po wysłaniu oświadczenia zachować maila z potwierdzeniem jego złożenia. Coraz bardziej popularnym sposobem kontaktu z ubezpieczycielem, także w kwestii odstąpienia od umowy, stają się formularze kontaktowe, które są dostępne na stronach internetowych ubezpieczycieli. Wiele firm rezygnuje nawet ze zgłoszeń mailowych na rzecz kontaktu właśnie poprzez taki formularz.
Odstąpienie od umowy OC zawartej u agenta
Jeśli umowa została zawarta w siedzibie firmy ubezpieczeniowej albo w biurze agenta ubezpieczeniowego, nie można od niej odstąpić. Trzeba będzie z niej korzystać przez następny rok. Można ją wypowiedzieć i wtedy po upływie terminu określonego w umowie, wygaśnie.
Pamiętaj, żeby nie zostać bez ważnej polisy
Odstąpienie od umowy OC nie zwalnia Cię z konieczności zakupu innej polisy. Pamiętaj, że Twój samochód musi być stale ubezpieczony, więc najpóźniej w dniu odstąpienia musisz już mieć wykupioną kolejną polisę. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu będzie Cię kosztował ponad 1000 zł – tu sprawdzisz aktualne stawki kar za brak OC.
Nie myl odstąpienia z wypowiedzeniem!
To podobne pojęcia, ale są między nimi znaczące różnice. Odstąpienie dotyczy umów na odległość, zawartych poza siedzibą firmy. Można z niego skorzystać tylko w pewnym czasie od zakupu. Skutkiem odstąpienia jest sytuacja, jakby do zawarcia umowy nigdy nie doszło.
Wypowiedzenie nie niweluje obowiązującej umowy – oznacza, że któraś ze stron nie jest zainteresowana jej kontynuowaniem. Umowa wygasa po wskazanym okresie wypowiedzenia, ale wcześniej należy uregulować wynikające z niej zobowiązania. Chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać rezygnacja z ubezpieczenia – wzór znajdziesz tutaj.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odstąpienie od umowy OC
Nie. Powód może być dowolny, na dokumencie odstąpienia nie trzeba podawać przyczyny. Wystarczy poinformować ubezpieczyciela o tym, że rezygnuje się z polisy.
Nie ma żadnych opłat lub kar za odstąpienie, ale jeśli umowa zaczęła już obowiązywać, wtedy za te dni udzielonej ochrony należy zapłacić proporcjonalną składkę. Ubezpieczyciel powinien poinformować, jaka jest opłata w takim przypadku.
Informacja o możliwości odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość znajduje się w art. 40 ust. 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827).
W przypadku większości umów zawieranych na odległość (np. zakupu towarów w sklepie internetowym) termin na odstąpienie od umowy rzeczywiście wynosi 14 dni. Jednak do umów ubezpieczenia stosuje się dłuższy, 30-dniowy termin.
Możliwość odstąpienia od umowy OC w ciągu 30 dni jest dostępna tylko dla tych osób, które zawarły ją na odległość. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać i jesteś gotów zmienić ubezpieczyciela, gdy tylko znajdziesz tańszą ofertę, zakup OC przez internet pomoże Ci zachować kontrolę nad wydatkami.
- Od umowy ubezpieczenia można odstąpić, jeśli umowę zawarto na odległość (przez internet lub telefon) oraz jeśli od jej zawarcia nie minęło jeszcze 30 dni (osoba fizyczna) lub 7 dni (przedsiębiorca).
- Aby odstąpić od umowy ubezpieczeniowej, trzeba przedłożyć w towarzystwie odpowiedni dokument. Nie trzeba dostarczać go osobiście, ani nawet w wersji papierowej, ale musi zostać podpisany przez osobę, która zawarła polisę.
- Wniosek o odstąpienie od umowy możesz złożyć w oddziale towarzystwa, wysłać listownie, zrobić skan i przesłać mailem lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Twojego zakładu ubezpieczeń.
- Nie można odstąpić od umowy zawartej u agenta lub w oddziale ubezpieczyciela.
- Warto zadbać o nową polisę jeszcze przed odstąpieniem od obecnej, aby nie narazić się na przerwę w ochronie ubezpieczeniowej i karę.
- Odstąpienie nie jest tym samym, co wypowiedzenie umowy.
Dołącz do dyskusji