Odstąpienie od umowy OC jest możliwe! Sprawdź, jak to zrobić!

Wyobraź sobie, że niedawno kupiłeś OC. Kilka dni później sprawdzasz ceny u innego ubezpieczyciela i okazuje się, że zapłaciłbyś tam dużo mniej. Czy możesz wycofać się z nietrafionego zakupu OC? Na szczęście tak – podpowiadamy jak to zrobić.

Odstąpienie od OC – 3 podstawowe warunki

Żeby skorzystać z odstąpienia od umowy OC, muszą być spełnione trzy warunki:

 • umowa musi być zawarta na odległość, czyli przez internet albo telefon,
 • od momentu zawarcia umowy do odstąpienia nie może minąć więcej niż 30 dni,
 • osoba, która zawarła umowę OC jest osobą fizyczną – firmy nie mogą odstąpić od OC.

Formalności przy odstąpieniu od OC

Dokument, w którym informujesz o odstąpieniu od umowy OC, nie musi być skomplikowany. Najważniejsze, żeby zawierał następujące informacje:

 • Twoje dane osobowe,
 • marka i model pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • podstawa prawna,
 • data i czytelny podpis.

Gotowy wzór odstąpienia od OC znajdziesz w naszej zakładce Dokumenty: Odstąpienie od umowy wersja .PDF oraz Odstąpienie od umowy wersja .DOC

Odstąpienie od umowy możesz przekazać ubezpieczycielowi na cztery sposoby:

 • wysłać je pocztą,
 • złożyć osobiście,
 • zrobić to za pośrednictwem agenta,
 • wysłać przez internet.

Wysyłając oświadczenie o odstąpieniu pocztą, pamiętaj, żeby nadać je listem poleconym i zachować potwierdzenie nadania. Za moment złożenia oświadczenia uznawana jest data stempla pocztowego.

Można też osobiście odwiedzić siedzibę ubezpieczyciela i złożyć odstąpienie na miejscu, prosząc o podpisanie kopii, która będzie Twoim dowodem na złożenie oświadczenia.

Ci, którzy chcą złożyć odstąpienie u agenta ubezpieczeniowego, nie muszą wybierać tego samego agenta, który uczestniczył w zawieraniu umowy. Wystarczy, że agent ten działa na rzecz firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiono polisę.

Być może uda Ci się załatwić sprawę odstąpienia przez internet – niektóre firmy dają swoim klientom taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to na stronie ubezpieczyciela, a po wysłaniu oświadczenia zachować maila z potwierdzeniem jego złożenia.

Odstąpienie od umowy OC zawartej u agenta

Jeśli umowa została zawarta w siedzibie firmy ubezpieczeniowej albo w biurze agenta ubezpieczeniowego, nie można od niej odstąpić. Trzeba będzie z niej korzystać przez następny rok. Można ją wypowiedzieć i wtedy po upływie roku zostanie zmieniona.

Pamiętaj, żeby nie zostać bez ważnej polisy

Odstąpienie od umowy OC nie zwalnia Cię z konieczności zakupu innej polisy. Pamiętaj, że Twój samochód musi być stale ubezpieczony, więc najpóźniej w dniu odstąpienia musisz już mieć wykupioną kolejną polisę. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu będzie Cię kosztował blisko 1000 zł – tu sprawdzisz aktualne stawki kar za brak OC.

Nie myl odstąpienia z wypowiedzeniem

To podobne pojęcia, ale są między nimi znaczące różnice. Odstąpienie dotyczy umów na odległość, zawartych poza siedzibą firmy. Można z niego skorzystać tylko w pewnym czasie od zakupu. Skutkiem odstąpienia jest sytuacja, jakby do zawarcia umowy nigdy nie doszło.

Wypowiedzenie nie niweluje obowiązującej umowy – oznacza, że któraś ze stron nie jest zainteresowana jej kontynuowaniem. Umowa wygasa po wskazanym okresie wypowiedzenia, ale wcześniej należy uregulować wynikające z niej zobowiązania. Chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać rezygnacja z ubezpieczenia – wzór znajdziesz tutaj.

Odstąpienie od umowy OC – FAQ

Czy trzeba podawać powód odstąpienia od umowy OC?
Nie. Powód może być dowolny, na dokumencie odstąpienia nie trzeba podawać przyczyny. Wystarczy poinformować ubezpieczyciela o tym, że rezygnuje się z polisy.
Czy są jakieś koszty odstąpienia?
Nie ma żadnych opłat lub kar za odstąpienie, ale jeśli umowa zaczęła już obowiązywać, wtedy za te dni udzielonej ochrony należy zapłacić proporcjonalną składkę. Ubezpieczyciel powinien poinformować, jaka jest opłata w takim przypadku.
Jaka jest podstawa prawa odstąpienia od OC?
Informacja o możliwości odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość znajduje się w art. 40 ust. 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827).
Czy na pewno mam 30 dni na odstąpienie od umowy OC? Słyszałem, że termin odstąpienia to 14 dni.
W przypadku większości umów zawieranych na odległość (np. zakupu towarów w sklepie internetowym) termin na odstąpienie od umowy rzeczywiście wynosi 14 dni. Jednak do umów ubezpieczenia stosuje się dłuższy, 30-dniowy termin.
Dlaczego warto kupować OC przez internet?
Możliwość odstąpienia od umowy OC w ciągu 30 dni od jest dostępna tylko dla tych osób, które zawarły ją na odległość. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać i jesteś gotów zmienić ubezpieczyciela, gdy tylko znajdziesz tańszą ofertę, zakup OC przez internet pomoże Ci zachować kontrolę nad wydatkami.
Oceń artykuł:
35,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!