Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela samochodu

Sprzedaż samochodu to nie lada stres zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Ten drugi przy podpisaniu umowy musi sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie dokumenty, następnie zapłacić za samochód i dopiero wtedy może rozpocząć podróż po krajowych drogach własnym autem. Tak się przynajmniej wydaje, ale zastanów się: czy aby na pewno są to wszystkie czynności, których trzeba dopilnować przy sprzedaży/kupnie samochodu?

przepisanie OC na nowego właściciela

Jak sprawdzić, czy używane auto ma OC?

Jeśli chcesz potwierdzić prawdomówność sprzedającego, sprawdzając, czy auto, które kupujesz, ma aktualne OC, tę informację sprawdzisz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To najprostszy sposób, bo potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. Możesz sprawdzić, czy samochód posiada ubezpieczenie na dany dzień. Masz możliwość wyboru daty do przodu i wstecz. Możesz także wybrać kraj.

Po podaniu wyżej wymienionych informacji otrzymasz dane na temat ubezpieczenia samochodu:

  • numer polisy,
  • markę i model auta,
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli samochód nie jest ubezpieczony, pojawi się komunikat informujący o braku danych w systemie.

Kiedy warto przepisać ubezpieczenie OC zbywcy na siebie?

Jeśli kupiłeś auto z aktywną polisą po zbywcy, wcale nie musisz jej kontynuować. Możesz ją wypowiedzieć i zawrzeć nowe ubezpieczenie. Zwłaszcza jeśli ochrona jest na raty, a ich kwota jest dość wysoka, jeśli towarzystwo zleciło rekalkulację składki lub kiedy chcesz objąć swoje auto dodatkową ochroną. Kiedy warto kontynuować OC po zbywcy?

Czasami jednak kontynuacja ubezpieczenia po poprzednim właścicielu to dobre rozwiązanie, bo dzięki temu unikniesz wydatków związanych z zakupem nowej polisy.

Warto kontynuować ubezpieczenie OC po zbywcy, jeżeli:

  • polisa jest ważna przez kolejne kilka miesięcy,
  • polisa jest opłacona na cały rok,
  • raty pozostałe do spłacenia są w korzystnej cenie,
  • towarzystwo nie planuje rekalkulacji składki.

Po zmianie właściciela pojazdu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zastosować rekalkulację składki. To ponowne przeliczenie kwoty OC na nabywcę. Zwykle rekalkulacja składki nie jest jednak korzystna. Wówczas nowi właściciele decydują się na rezygnację z OC po zbywcy. 

Do rekalkulacji składki dochodzi zwykle wtedy, gdy nowym właścicielem samochodu jest osoba, która nie ma zniżek, ma na swoim koncie szkody, jest młodym kierowcą lub jej kod pocztowy zamieszkania jest inny niż zbywcy. Nie każde towarzystwo praktykuje jednak rekalkulację składki po zmianie właściciela. Nabywcy nie muszą obawiać się przeliczenia OC w firmie Eurotax oraz Wiener. Drugie towarzystwo stosuje rekalkulację składki wyłącznie na wniosek klienta.

Kto płaci raty za OC po sprzedaży samochodu?

Kupując auto z aktywną polisą po zbywcy, musisz pamiętać o tym, że jeśli ubezpieczenie jest na raty, to Ty jesteś zobowiązany do opłacenia kolejnych części. Oczywiście nie musisz tego robić. W każdej chwili możesz złożyć wypowiedzenie OC i zawrzeć nową ochronę. Jeśli jednak zdecydujesz się na kontynuację polisy i nie zapłacisz kolejnych rat, wówczas to Ty będziesz pociągnięty do odpowiedzialności. Licz się także z tym, że wysokość rat pozostałych do spłacenia może ulec zmianie, jeśli dojdzie do rekalkulacji składki.

Ubezpieczenie na raty często kupują ci, którzy planują sprzedać swój samochód. Wówczas nie muszą oni opłacać składki na cały rok z góry. To duża oszczędność.

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela samochodu

Niestety, samo podpisanie umowy, a nawet przekazanie sprzedawcy opłaty za samochód nie wystarczy. Na dotychczasowym właścicielu i nowym nabywcy auta spoczywa szereg obowiązków, w tym rozwiązanie kwestii ubezpieczenia OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowcy stanowi ochronę dla właściciela pojazdu, dzięki której nie musi się on obawiać, że w razie spowodowania wypadku drogowego lub kolizji będzie musiał odpowiedzieć za szkody całym swoim majątkiem. Polisa OC jest niezbędna do tego, aby poruszać się po polskich drogach, co oznacza, że za jej brak na właściciela pojazdu czekają kary. Jej wysokość związana jest z aktualną kwotą pensji minimalnej – ta w 2024 roku zmieniała się dwukrotnie, dlatego od 1 stycznia i od 1 lipca stawki uległy zmianie. W jakiej wysokości?

grafika

Co dzieje się z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym przy sprzedaży pojazdu?

Przepisy stanowią, że w momencie sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Obowiązkiem sprzedawcy jest jednak poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbywca auta od momentu jego sprzedaży nie powinien już opłacać rocznej składki OC. Aby ubezpieczyciel nie przygotował wyceny na kolejny rok, musi jednak wiedzieć, że samochód zmienił właściciela (podobnie dzieje się w przypadku wypowiedzenia umowy przez ubezpieczonego). Jeżeli dotychczasowy właściciel zapomni o swoim obowiązku, otrzyma wyliczenie składki wraz ze zobowiązaniem do zapłaty za kolejny rok ochrony.

Kiedy OC obejmuje swoją ochroną nabywcę samochodu?

Dzieje się tak już w momencie podpisania umowy. Sprzedawca auta ma zaledwie 14 dni od tego momentu na poinformowanie zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu. Obligatoryjne jest złożenie wniosku o przepisanie ubezpieczenia OC. Po jego otrzymaniu ubezpieczyciel jest już zobowiązany do kontaktu z nowym właścicielem samochodu. 

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym dostępne są wzory takiego dokumentu do uzupełnienia. Można złożyć go np. mailowo lub wysłać pocztą, a niektóre firmy udostępniają również w tym celu specjalne formularze online – taką możliwość oferują m.in. PZU, Allianz, Wiener czy TUZ Ubezpieczenia. Dla własnego bezpieczeństwa warto zachować potwierdzenie wysłania lub przyjęcia przez wystawcę polisy takiego wniosku. W razie jakichkolwiek niejasności, poprzedni właściciel auta będzie mógł w ten sposób udowodnić, że dochował obowiązku, a co za tym idzie, nie musi płacić składki za kolejny rok.

Co musi zrobić nabywca pojazdu?

Kupujący powinien w ciągu dwóch tygodni od zakupu samochodu skontaktować się z wystawcą ubezpieczenia OC. Może on pozostać przy dotychczasowej polisie lub wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela. Jeśli nie zamierza rezygnować z polisy, konieczne może być przedłożenie dokumentu sprzedaży, ponieważ znajduje się na nim dokładna data, od której to on bierze odpowiedzialność za potencjalne wypadki lub kolizje, które spowoduje samochodem. Podobnie jak w przypadku sprzedającego, ubezpieczyciela można poinformować o zmianie właściciela pojazdu m.in. drogą pocztową lub elektroniczną.

Czy przepisanie OC na kolejnego właściciela pojazdu jest odpłatne?

Na szczęście taka formalność nie jest odpłatna. Może jednak zdarzyć się tak, że zakład ubezpieczeniowy podejmie decyzję o ponownym przeliczeniu wysokości składki. Dlaczego? Ponieważ różnym kierowcom towarzyszy różne ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie, płacą oni składki OC w innej wysokości. Kwoty te potrafią się niekiedy różnić nawet o kilkaset złotych ze względu m.in. na wiek kierowców, doświadczenie na drodze, historię ubezpieczeniową, itp. Przy zmianie właściciela ubezpieczyciel ma więc prawo dokonać rekalkulacji składki i w razie potrzeby wezwać nowego nabywcę do dopłaty.

Przykład

22-letni Sebastian kupił właśnie swój pierwszy samochód, było to używane BMW Serii 3. Poprzedni właściciel, 60-letni pan Antoni, przekazał mu wraz dowodem rejestracyjnym auta jego polisę OC, którą opłacił przed zaledwie trzema miesiącami – wysokość składki wyniosła 450 zł. Sebastian ucieszył się z tego faktu, bo sądził, że oznacza to dla niego dziewięć miesięcy darmowego ubezpieczenia. Nie wziął jednak pod uwagę, że poinformowany o zmianie właściciela ubezpieczyciel postanowi przeliczyć składkę OC. Po rekalkulacji ceny polisy towarzystwo ubezpieczeniowe wezwało Sebastiana do dopłaty do ubezpieczenia 950 zł. Wszystko dlatego, że składka pana Antoniego (450 zł), doświadczonego kierowcy z długoletnią bezszkodową historią ubezpieczenia, była o wiele niższa, niż obliczona dla Sebastiana (1400 zł), który uzyskał prawo jazdy zaledwie kilka miesięcy wcześniej i nigdy jeszcze nie kupował polisy.

Czy ubezpieczenie sprzedającego przedłuża się automatycznie na kolejny rok polisowy?

Nie. Przepisy gwarantują nabywcy to, że dotychczasowe OC nie przedłuży się samo. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, aby ubezpieczyć samochód na kolejny rok. Często przez nieuwagę kierowcy dopuszczają do kilkudniowej przerwy pomiędzy kolejnymi polisami, zapominając, że ich ubezpieczenie nie uległo automatycznemu przedłużeniu. Tymczasem, jak już wspominaliśmy, takie zapominalstwo może być bardzo kosztowne, bo nawet za jeden dzień zwłoki grożą gigantyczne grzywny. Dlatego już przy zakupie pojazdu warto zanotować sobie, kiedy ubezpieczenie OC traci ważność i dopilnować wcześniejszego zakupu nowej polisy.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli samochód był objęty także dodatkową ochroną w postaci autocasco, ubezpieczenie to zwykle nie może zostać do końca wykorzystane przez nowego właściciela pojazdu, ponieważ większość zakładów ubezpieczeniowych nie dopuszcza przeniesienia dobrowolnych ubezpieczeń na inną osobę. Zazwyczaj ważność polisy AC kończy się z dniem zmiany własności pojazdu, a były właściciel auta otrzymuje zwrot części składki ubezpieczeniowej. Podobnie dzieje się w wypadku innych dobrowolnych form ochrony, na przykład assistance czy NNW.

Jak wybrać nowe OC?

Pamiętaj, że nie warto pozostawiać wyboru obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na ostatnią chwilę. Szukając taniego OC, można w dowolnym momencie skorzystać z darmowej porównywarki internetowej na mubi.pl. Dzięki niej sprawdzisz, ile kosztowałoby Cię OC w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych, a także szybko kupisz polisę online. Jest to wygodna i bezpieczna metoda, która pozwala oszczędzić pieniądze i czas. A nie zapominaj, że w przypadku polisy OC cena ma największe znaczenie – zakres ubezpieczenia jest bowiem we wszystkich firmach dokładnie taki sam.

Identyczny zakres ochrony OC w każdym przypadku jest gwarantowany przez polskie prawo. Nie musisz zatem wnikliwie analizować, za jakiego rodzaju zdarzenia odpowiada ubezpieczyciel, zamiast tego skupiając się na kwocie, którą trzeba zapłacić. Część firm daje swoim klientom możliwość dokonania opłaty w dogodnych ratach. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji kwota składki może znacząco wzrosnąć. Wybierając obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, możesz też zdecydować się również na zakup kilku polis w pakiecie. Kwota łącznej składki będzie wtedy wyższa, ale za to zakres ochrony nowego właściciela pojazdu i jego samochodu znacznie się rozszerzy. Nie zwlekaj, skorzystaj z kalkulatora OC AC Mubi i zobacz, ile możesz zyskać!

PODSUMOWANIE
  • Każdy samochód w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Za jego brak nawet przez jeden dzień grożą wysokie kary.
  • Przy nabyciu używanego samochodu, jego ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela.
  • Sprzedawca samochodu musi poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta. Ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy. Jeśli nie dopełni obowiązku, ubezpieczyciel może przedłużyć jego polisę i zobowiązać go do zapłaty kolejnej składki.
  • Nabywca pojazdu może kontynuować polisę przekazaną mu przez poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i nabyć OC w innej firmie.
  • W przypadku zachowania polisy poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i w jej wyniku domagać się od nabywcy auta dopłaty określonej kwoty za składkę.
  • Polisa OC przekazana nabywcy przez poprzedniego właściciela samochodu nie przedłuża się automatycznie. Nowy właściciel auta musi zawrzeć własną umowę ubezpieczenia, w przeciwnym razie grozi mu kara za brak OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przepisanie OC na nowego właściciela samochodu

Co dzieje się z OC po sprzedaży auta?
Ile czasu ma sprzedający na poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu auta?
Czy umowa OC po jej przepisaniu przedłuża się automatycznie?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Wg nowych przepisów robimy prezent nowemu właścicielowi auta. Ja zostałem zrobiony przez cwaniaka, który nie wypowiedział OC, czyli nie dostałem zwrotu składki za niewykorzystany okres. Gdybym wiedział to nic bym mu z ceny auta nie opuścił. Chore przepisy...
Zgodnie z prawem na nabywcę, oprócz własności pojazdu i dowodu rejestracyjnego, przechodzi również wykupiona przez zbywcę polisa OC. Do nowego właściciela należy decyzja, czy zechce on korzystać z ubezpieczenia do końca okresu ważności, czy zdecyduje się wypowiedzieć umowę.
avatar autora komentarza
Kupiłam od Pani auto z OC do lipca 2023 ale to oc jest jeszcze od poprzedniego właściciela przed tą Panią i poprzedni wlasciciel nie przepisał polisy na nią ale polisa zapłacona w całości ogólnie nie poinformował ubezpieczalni o sprzedaży auta. Pytanie co ja mam zrobić czy wykupić teraz nowe oc na mnie czy mogę w jakiś sposób przepisać to oc na mnie skoro nie mam kontaktu z jeszcze wcześniejszym właścicielem.
avatar autora komentarza
Mam pytanie jeżeli kupię auto a poprzedni właściciel niezaplacil raty za oc czy zaległość będzie nam nie przechodzić przy umowie
Jeżeli przy zakupie auta zdecyduje się Pani na przejęcie polisy ubezpieczeniowej od poprzedniego właściciela, to przejdą na Panią również wszelkie związane z nią zobowiązania - w tym pozostałe do zapłaty raty za OC. Poprzedni właściciel musi jednak zgłosić zbycie pojazdu do ubezpieczyciela. Oczywiście nie musi Pani przejmować polisy po sprzedawcy, jednak w takiej sytuacji konieczne będzie jej wypowiedzenie i zakup nowego OC.
avatar autora komentarza
czy dzień rozwiązania umowy jest jeszcze objęty ochroną ubezpieczeniową? np. przy zmianie ubezpieczyciela jeżeli nowa polisa jest np od 2 października, to dzień rozwiązania starej najlepiej ustalić na 2 października czy 1 października?
avatar autora komentarza
dzień dobry, Mam taką sytuację: kupiłem auto pod koniec lipca z obowiązującą jeszcze polisą. Polisa na początku sierpnia skończyła się i nie zauważyłem tego że już 10 dni jest nie ważna. Poprzedni właściciel nie zgłosił tego w porę i polisa wznowiła mu się automatycznie z początkiem sierpnia czyli mamy teraz taką sytuację: Kupiłem auto, przegapiłem polisę, polisa się wznowiła na kogoś kto już nie jest właścicielem auta. W UFG na dzień dzisiejszy widnieje info że auto jest ubezpieczone. Czy mam teraz możliwość uniknięcia kary? To znaczy czy mogę tą wznowiona polisę po prostu opłacić i ewentualnie czekać na rekalkulację? Czy lepiej np zrobić nowa polisę od dzisiaj? Proszę o pomoc w temacie. pozdrawiam Niestety zorientowałem się po czasie że już od 10 dni teoretycznie
avatar autora komentarza
Jak rozwiązał Pan swój problem? Mam podobną sytuację ,dziękuję
avatar autora komentarza
Czy właścicielem pojazdu może być inna osoba niż osoba ubezpieczająca pojazd ?
Tak.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC