Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest możliwe?

Ciągłość ochrony ubezpieczeniowej Twojego samochodu została przerwana i zastanawiasz się, czy da się zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie jest możliwe!

czy można zawrzeć oc z data wsteczną

Ubezpieczenie OC – do czego służy?

Każdy samochód powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. OC chroni nas przed poniesieniem konsekwencji finansowych w sytuacji spowodowania wypadku lub kolizji. Jeśli spowodujemy zdarzenie drogowe, to ubezpieczyciel pokryje koszty wypłacenia odszkodowania. Dzięki temu unikamy konieczności pokrycia rekompensaty, której wysokość może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Nieubezpieczony sprawca zdarzenia drogowego musi płacić nie tylko za szkody materialne, ale także ewentualne koszty leczenia i renty, a nawet zwrot za utracone korzyści. Ponadto poszkodowany ma prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne, które również pokrywa sprawca bez OC.

Automatyczne przedłużenie OC

Aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, powstały odpowiednie mechanizmy. Podstawowym z nich jest automatyczne przedłużenie OC. Umowa ubezpieczenia zazwyczaj automatycznie ponawia się na następny okres. Ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomienia nas o tym fakcie na 14 dni przed końcem trwania umowy.

Są jednak sytuacje, w których nie dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy OC:

  • korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu;
  • nie zapłaciliśmy wszystkich rat za ubezpieczenie;
  • korzystamy z OC krótkoterminowego.

W sytuacji, gdy ubezpieczenie OC nie odnawia się na następny okres, należy niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia, aby ciągłość ochrony ubezpieczeniowej została zachowana.

automatyczne przedłużenie OC

Kary za brak OC

Pomimo oczywistych zalet ubezpieczenia OC, zapewne wielu kierowców niechętnie wypełnia ustawowy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej. W celu wyeliminowania przypadków, w których właściciele samochodów unikają objęcia pojazdów ochroną ubezpieczeniową, wprowadzono dotkliwe kary. Już za jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia grozi wysoka kara finansowa.

grafika

Więcej na temat kar za brak OC dowiesz się z naszego poradnika: Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć?

Kto może skontrolować posiadanie OC?

To, czy ubezpieczenie samochodu jest ważne, może skontrolować nie tylko Policja i UFG, ale także Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne oraz organy zajmujące się rejestracją pojazdów. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że Twój pojazd nie ma ubezpieczenia, zostanie on odholowany na parking na Twój koszt. Wówczas możesz się także liczyć z karą nałożoną przez UFG.

Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC lub się od niej odwołać? Przeczytasz o tym w artykule: Kara za brak OC – jak uniknąć i napisać odwołanie?

UWAGA!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta z systemu zwanego wirtualnym policjantem, który wyrywkowo sprawdza bazy pojazdów mechanicznych. Dzięki temu instytucja ta może z łatwością zidentyfikować kierowców, których auta nie posiadają ważnego OC.

Kiedy najczęściej zdarzają się przerwy w OC?

Według danych UFG co roku nawet kilkanaście milionów pojazdów może nie być ubezpieczonych. Przerwy w OC zdarzają się dość często. W wyniku nieznajomości przepisów wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z czekających ich konsekwencji. Często powodem braku ochrony jest także niedopatrzenie. W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do braku polisy?

Do braku ubezpieczenia OC dochodzi najczęściej, gdy:

  • auto nie jest użytkowane

Wielu kierowców myśli, że skoro auto nie jest użytkowane, nie musi być ubezpieczone. Absolutnie tak nie jest. Nawet jeśli samochód jest niesprawny i przez cały rok stoi w garażu, musi posiadać OC.

  • ubezpieczenie po zbywcy nie wznowi się automatycznie

Jeśli samochód zostanie sprzedany, polisa przechodzi na nowego właściciela. Jeżeli nabywca zdecyduje się kontynuować tę ochronę, ubezpieczenie wygaśnie z ostatnim dniem okresu, na który zostało zawarte. Polisa nie wznowi się automatycznie.

  • właściciel ma zaległości w spłacie ubezpieczenia

Jeśli właściciel nie opłacił w pełni składki za ubezpieczenie OC, towarzystwo nie wznowi takiej polisy na kolejny rok.

  • właściciel nie dopilnuje ciągłości ochrony

Jeśli całoroczna umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres od 1 maja, ochrona będzie obowiązywała do 30 kwietnia kolejnego roku. Wielu właścicieli myśli, że polisa kończy się tego samego dnia, którego się zacznie.

Możliwość zawarcia umowy OC z datą wsteczną

Czy istnieje możliwość, aby kierowca, któremu skończyło się ubezpieczenie, mógł zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Odpowiedź jest negatywna. Z zawarcia umowy OC z datą wsteczną korzystaliby z pewnością kierowcy, którzy w momencie spowodowania wypadku bądź kolizji, nie byli objęci ochroną ubezpieczeniową. W ten sposób próbowaliby przerzucić odpowiedzialność na towarzystwo ubezpieczeniowe. Sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa odpowiadałaby za szkody spowodowane w okresie sprzed faktycznej daty zawarcia umowy, wydaje się z punktu widzenia ubezpieczyciela nie do przyjęcia.

W kwestii zakupu OC z datą wsteczną nie można liczyć na dobroduszność agenta ubezpieczeniowego. Żaden agent nie będzie narażał w ten sposób swojej reputacji. Zwłaszcza w czasach, gdy stosowane są nowoczesne technologie przekazywania danych, co pozwala na łatwe wykrycie procederu.

Przykład

Właściciel samochodu osobowego, kierując się źle rozumianą oszczędnością, nie nabył dla swojego pojazdu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Po spowodowaniu wypadku nie mógł w żaden sposób kupić OC. Był natomiast zobowiązany nie tylko do zapłacenia kary za brak ubezpieczenia pojazdu, ale i do zwrócenia Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu kwoty odszkodowania, jakie zostało wypłacone osobom przez niego poszkodowanym.

Co się stanie, gdy kierowca zapomni o OC, a ma roczną umowę ubezpieczenia?

W takim przypadku nic się nie stanie, ponieważ umowa ubezpieczenia OC przedłuża się automatycznie. Takie rozwiązanie ma zapobiec właśnie takiej sytuacji, gdy zapominalski właściciel samochodu przegapi termin odnowienia polisy, a informacja od ubezpieczyciela o nowej ofercie do niego nie dotrze.

Oczywiście umowa ubezpieczenia, które zostało automatycznie przedłużone, zostanie zawarta w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli właściciel auta zreflektuje się w ciągu 30 dni, to będzie mógł od niej odstąpić – w tym czasie nie może dojść do szkody!

Dlaczego akurat 30 dni? Ponieważ automatycznie odnowiona umowa została zawarta na odległość. Dodatkowym rozwiązaniem dla zapominalskiego kierowcy jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, jeśli nie będzie on zadowolony z przedłużenia polisy i wysokości składki.

Przykład

Pan Jamroży zawsze o wszystkim pamięta. Jednak w ostatnim czasie problemy ze zdrowiem sprawiły, że całkowicie zapomniał o ubezpieczeniu swojego auta. Nie dość, że nim nie jeździł, to większość czasu głowę zaprzątał mu powrót do zdrowia. Na szczęście się udało! Uradowany pan Jamroży poszedł sprawdzić pocztę. A tam list od ubezpieczyciela. Zaniepokojony odkryciem otworzył kopertę. Znajdowała się w nim nowa umowa ubezpieczenia OC. Pan Jamroży zobaczył wysokość nowej składki i zdecydowanie mu się nie spodobała. Na szczęście pan Jamroży był rezolutny. Włączył komputer, wszedł na stronę porównywarki ubezpieczeń i już po paru minutach miał listę tańszych ofert!

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Co należy zrobić, gdy z jakiegoś powodu doszło do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej? Rozwiązanie jest jedno – należy jak najszybciej zawrzeć nową umowę OC. W tym celu możemy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, bezpośrednio z towarzystwem czy też skorzystać z darmowej porównywarki OC w internecie.

Porównywarka ubezpieczeń OC + AC to świetne rozwiązanie dla właścicieli samochodów, którzy w ostatniej chwili szukają polisy. Dlaczego? Dzięki niej:

  • w ciągu kilku minut otrzymasz wiele ofert ubezpieczeń,
  • możesz skorzystać z niej z domu i dowolnego miejsca, nawet podczas plażowania (oczywiście, jeśli jest tam dostęp do internetu),
  • otrzymasz najlepsze oferty sprofilowane do Twoich danych,
  • wypełnienie intuicyjnego formularza zajmuje kilka minut,
  • po otrzymaniu ofert ubezpieczeń możesz na spokojnie przejrzeć je i wybrać opcję samego OC lub pakietu z dodatkowym AC, NNW czy assistance,
  • nie musisz przejmować się dniami wolnymi i świętami – porównywarka działa 24/7,
  • ubezpieczyciele oferują zniżki za zakup polisy online.

Zdecydowanie znalezienie polisy OC jest o wiele tańsze niż płacenie kar za brak tego obowiązkowego ubezpieczenia. Skalkuluj to sobie!

Jak szybko i korzystnie kupić OC?

Jeśli zorientowałeś się, że Twój samochód nie posiada ważnego OC, kup ubezpieczenie jak najszybciej. Niestety nie będziesz miał wówczas możliwości zawarcia polisy z datą wsteczną, ale dzięki szybkiej reakcji zmniejszysz swoją przerwę w ochronie i być może załapiesz się na niższą karę od UFG.

Ubezpieczenie komunikacyjne szybko i korzystnie kupisz za pomocą internetowego kalkulatora OC i AC Mubi. Wystarczy, że w formularzu uzupełnisz dane dotyczące pojazdu i właścicieli. Porównywarka w kilkadziesiąt sekund przygotuje dla Ciebie oferty od kilkunastu towarzystw, które możesz ze sobą porównać. Masz możliwość wybrania samego OC oraz pakietu ubezpieczeń składającego się z AC, NNW, assistance czy ubezpieczenia szyb. Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy, wszystkie dokumenty otrzymasz na maila. Płatności dokonasz za pośrednictwem internetowego przelewu.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na Mubi?

Najtańsze ubezpieczenie OC kupione w lipcu 2024 roku za pośrednictwem porównywarki Mubi wyniosło 103 zł. Cenom polisy przyjrzymy się nie przykładzie 32-letniego Macieja, który jest właścicielem auta marki Renault Fluence z 2015 roku. Samochód posiada silnik benzynowy o pojemności 1,6 l. jego stan licznika to 120 tys. km. Maciej planuje przejechać swoim autem do 10 tys. km w ciągu roku. Mieszkaniec Olsztyna posiada prawo jazdy od 14 lat, jest żonaty i ma ponad 10-letnią, bezszkodową historię OC i AC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC + assistance589 zł
TrastiOC + NNW604 zł
TrastiOC + AC mini + NNW + assistance704 zł
UNIQAOC + NNW + assistance729 zł
UNIQAOC + AC + NNW + assistance1194 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [sierpień 2024]
PODSUMOWANIE
  • Każdy samochód musi mieć ważne OC. Ubezpieczenie chroni nas przed finansowymi konsekwencjami w razie spowodowania zdarzenia drogowego.
  • Umowa OC przedłuża się automatycznie na następny okres, chyba że korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, OC krótkoterminowego lub nie uiścimy wszystkich rat za ubezpieczenie.
  • Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC grozi dotkliwą karą finansową.
  • Nie ma możliwości kupienia OC z datą wsteczną.
  • W przypadku braku OC należy niezwłocznie zawrzeć umowę ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC z datą wsteczną

Czy zawsze muszę mieć OC?
Czy można zawrzeć umowę OC z datą wsteczną?
Kto może sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Zmarł mój ojciec. Postanowienie z sądu o nabyciu spadku otrzymałem pocztą 8 września. Polisa taty wygasła 18 sierpnia. Sąsiad wyjął ze skrzynki pocztowej list od towarzystwa ubezpieczonego ok. 10 września. Poprosiłem go o otwarcie listu i był tam termin opłaty za odnowienie polisy na 13 września. Opłaciłem to przez internet, ale agent ubezpieczeniowy powiedział, że i tak nie uniknę kary za niewymówienie polisy w terminie i za nieubezpieczenie na swoje nazwisko. Samochód stoi nieużywany w drugim końcu Polski. Jak z tego wybrnąć, żeby nie płacić kary?
avatar autora komentarza
wg mnie tj zastawiona pułapka przez FG ,, zapomniałem lub nie zdążyłem opłacić oc 2,3dni autem nie jezdziłem szkody nie spowodowałem więc powinienem uiścić opłatę za te wsteczne dni i kwita ! Za" komuny " nie było takiej "szansy na karę" Wydział Komunikacji nie dokonał rejestracji jeśli nie było opłaty OC .. również opłaty skarbowej,... i do czego dążymy ? do polowania na petentów !!!!! Złodziejstwo Białych Kołonierzyków !
avatar autora komentarza
Zgadzam się, można zapomnieć,każdemu może się zdarzyć.powinno zapłacić się tylko za brakujące dni
avatar autora komentarza
Dokładnie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC