Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest możliwe?

Ciągłość ochrony ubezpieczeniowej Twojego samochodu została przerwana i zastanawiasz się, czy da się zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie jest możliwe!

czy można zawrzeć oc z data wsteczną

Ubezpieczenie OC – do czego służy?

Każdy samochód powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. OC chroni nas przed poniesieniem konsekwencji finansowych w sytuacji spowodowania wypadku lub kolizji. Jeśli spowodujemy zdarzenie drogowe, to ubezpieczyciel pokryje koszty wypłacenia odszkodowania. Dzięki temu unikamy konieczności pokrycia rekompensaty, której wysokość może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Nieubezpieczony sprawca zdarzenia drogowego musi płacić nie tylko za szkody materialne, ale także ewentualne koszty leczenia i renty, a nawet zwrot za utracone korzyści. Ponadto, poszkodowany ma prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne, które również pokrywa sprawca bez OC.

Automatyczne przedłużenie OC

Aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, powstały odpowiednie mechanizmy. Podstawowym z nich jest automatyczne przedłużenie OC. Umowa ubezpieczenia zazwyczaj automatycznie ponawia się na następny okres. Ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomienia nas o tym fakcie na 14 dni przed końcem trwania umowy.

Są jednak sytuacje, w których nie dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy OC:

 • korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu;
 • nie zapłaciliśmy wszystkich rat za ubezpieczenie;
 • korzystamy z OC krótkoterminowego.

W sytuacji, gdy ubezpieczenie OC nie odnawia się na następny okres, należy niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia, aby ciągłość ochrony ubezpieczeniowej została zachowana.

automatyczne przedłużenie OC

Kary za brak OC

Pomimo oczywistych zalet ubezpieczenia OC, zapewne wielu kierowców niechętnie wypełnia ustawowy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej. W celu wyeliminowania przypadków, w których właściciele samochodów unikają objęcia pojazdów ochroną ubezpieczeniową, wprowadzono dotkliwe kary. Już za jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia grozi wysoka kara finansowa.

grafika

To, czy ubezpieczenie samochodu jest ważne, może skontrolować nie tylko Policja i UFG, ale także Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne oraz organy zajmujące się rejestracją pojazdów. Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC lub się od niej odwołać? Przeczytasz o tym w artykule: Kara za brak OC – jak uniknąć i napisać odwołanie?

Możliwość zawarcia umowy OC z datą wsteczną

Czy istnieje możliwość, aby kierowca, któremu skończyło się ubezpieczenie, mógł zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Odpowiedź jest negatywna. Z zawarcia umowy OC z datą wsteczną korzystaliby z pewnością kierowcy, którzy w momencie spowodowania wypadku bądź kolizji, nie byli objęci ochroną ubezpieczeniową. W ten sposób próbowaliby przerzucić odpowiedzialność na towarzystwo ubezpieczeniowe. Sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa odpowiadałaby za szkody spowodowane w okresie sprzed faktycznej daty zawarcia umowy, wydaje się z punktu widzenia ubezpieczyciela nie do przyjęcia.

W kwestii zakupu OC z datą wsteczną nie można liczyć na dobroduszność agenta ubezpieczeniowego. Żaden agent nie będzie narażał w ten sposób swojej reputacji. Zwłaszcza w czasach, gdy stosowane są nowoczesne technologie przekazywania danych, co pozwala na łatwe wykrycie procederu.

Przykład

Właściciel samochodu osobowego, kierując się źle rozumianą oszczędnością, nie nabył dla swojego pojazdu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Po spowodowaniu wypadku nie mógł w żaden sposób kupić OC. Był natomiast zobowiązany nie tylko do zapłacenia kary za brak ubezpieczenia pojazdu, ale i do zwrócenia Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu kwoty odszkodowania, jakie zostało wypłacone osobom przez niego poszkodowanym.

Co się stanie, gdy kierowca zapomni o OC, a ma roczną umowę ubezpieczenia?

W takim przypadku nic się nie stanie, ponieważ umowa ubezpieczenia OC przedłuża się automatycznie. Takie rozwiązanie ma zapobiec właśnie takiej sytuacji, gdy zapominalski właściciel samochodu przegapi termin odnowienia polisy, a informacja od ubezpieczyciela o nowej ofercie do niego nie dotrze.

Oczywiście umowa ubezpieczenia, które zostało automatycznie przedłużone, zostanie zawarta w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli właściciel auta zreflektuje się w ciągu 30 dni, to będzie mógł od niej odstąpić – w tym czasie nie może dojść do szkody!

Dlaczego akurat 30 dni? Ponieważ automatycznie odnowiona umowa została zawarta na odległość. Dodatkowym rozwiązaniem dla zapominalskiego kierowcy jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, jeśli nie będzie on zadowolony z przedłużenia polisy i wysokości składki.

Przykład

Pan Jamroży zawsze o wszystkim pamięta. Jednak w ostatnim czasie problemy ze zdrowiem sprawiły, że całkowicie zapomniał o ubezpieczeniu swojego auta. Nie dość, że nim nie jeździł, to większość czasu głowę zaprzątał mu powrót do zdrowia. Na szczęście się udało! Uradowany pan Jamroży poszedł sprawdzić pocztę. A tam list od ubezpieczyciela. Zaniepokojony odkryciem otworzył kopertę. Znajdowała się w nim nowa umowa ubezpieczenia OC. Pan Jamroży zobaczył wysokość nowej składki i zdecydowanie mu się nie spodobała. Na szczęście pan Jamroży był rezolutny. Włączył komputer, wszedł na stronę porównywarki ubezpieczeń i już po paru minutach miał listę tańszych ofert!

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Co należy zrobić, gdy z jakiegoś powodu doszło do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej? Rozwiązanie jest jedno – należy jak najszybciej zawrzeć nową umowę OC. W tym celu możemy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, bezpośrednio z towarzystwem czy też skorzystać z darmowej porównywarki OC w internecie.

Porównywarka ubezpieczeń OC + AC to świetne rozwiązanie dla właścicieli samochodów, którzy w ostatniej chwili szukają polisy. Dlaczego? Dzięki niej:

 • w ciągu kilku minut otrzymasz wiele ofert ubezpieczeń,
 • możesz skorzystać z niej z domu i dowolnego miejsca, nawet podczas plażowania (oczywiście, jeśli jest tam dostęp do internetu),
 • otrzymasz najlepsze oferty sprofilowane do Twoich danych,
 • wypełnienie intuicyjnego formularza zajmuje kilka minut,
 • po otrzymaniu ofert ubezpieczeń możesz na spokojnie przejrzeć je i wybrać opcję samego OC lub pakietu z dodatkowym AC, NNW czy assistance,
 • nie musisz przejmować się dniami wolnymi i świętami – porównywarka działa 24/7,
 • ubezpieczyciele oferują zniżki za zakup polisy online.

Zdecydowanie znalezienie polisy OC jest o wiele tańsze niż płacenie kar za brak tego obowiązkowego ubezpieczenia. Skalkuluj to sobie!

PODSUMOWANIE
 • Każdy samochód musi mieć ważne OC. Ubezpieczenie chroni nas przed finansowymi konsekwencjami w razie spowodowania zdarzenia drogowego.
 • Umowa OC przedłuża się automatycznie na następny okres, chyba że korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, OC krótkoterminowego lub nie uiścimy wszystkich rat za ubezpieczenie.
 • Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC grozi dotkliwą karą finansową.
 • Nie ma możliwości kupienia OC z datą wsteczną.
 • W przypadku braku OC należy niezwłocznie zawrzeć umowę ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC z datą wsteczną

Czy zawsze muszę mieć OC?
Czy można zawrzeć umowę OC z datą wsteczną?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
wg mnie tj zastawiona pułapka przez FG ,, zapomniałem lub nie zdążyłem opłacić oc 2,3dni autem nie jezdziłem szkody nie spowodowałem więc powinienem uiścić opłatę za te wsteczne dni i kwita ! Za" komuny " nie było takiej "szansy na karę" Wydział Komunikacji nie dokonał rejestracji jeśli nie było opłaty OC .. również opłaty skarbowej,... i do czego dążymy ? do polowania na petentów !!!!! Złodziejstwo Białych Kołonierzyków !
avatar autora komentarza
Zgadzam się, można zapomnieć,każdemu może się zdarzyć.powinno zapłacić się tylko za brakujące dni
avatar autora komentarza
Dokładnie.
avatar autora komentarza
Zmarł mój ojciec. Postanowienie z sądu o nabyciu spadku otrzymałem pocztą 8 września. Polisa taty wygasła 18 sierpnia. Sąsiad wyjął ze skrzynki pocztowej list od towarzystwa ubezpieczonego ok. 10 września. Poprosiłem go o otwarcie listu i był tam termin opłaty za odnowienie polisy na 13 września. Opłaciłem to przez internet, ale agent ubezpieczeniowy powiedział, że i tak nie uniknę kary za niewymówienie polisy w terminie i za nieubezpieczenie na swoje nazwisko. Samochód stoi nieużywany w drugim końcu Polski. Jak z tego wybrnąć, żeby nie płacić kary?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC