Czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z datą wsteczną?

Ciągłość ochrony ubezpieczeniowej Twojego samochodu została przerwana i zastanawiasz się, czy da się zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie jest możliwe!

Ubezpieczenie OC – do czego służy?

Każdy samochód powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. OC chroni nas przed poniesieniem konsekwencji finansowych w sytuacji spowodowania wypadku lub kolizji. Jeśli spowodujemy zdarzenie drogowe, to ubezpieczyciel pokryje koszty wypłacenia odszkodowania. Dzięki temu unikamy konieczności pokrycia rekompensaty, której wysokość może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Nieubezpieczony sprawca zdarzenia drogowego musi płacić nie tylko za szkody materialne, ale także ewentualne koszty leczenia i renty, a nawet zwrot za utracone korzyści. Ponadto, poszkodowany ma prawo do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne, które również pokrywa sprawca bez OC.

Automatyczne przedłużenie OC

Aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, powstały odpowiednie mechanizmy. Podstawowym z nich jest automatyczne przedłużenie OC. Umowa ubezpieczenia zazwyczaj automatycznie ponawia się na następny okres. Ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomienia nas o tym fakcie na 14 dni przed końcem trwania umowy.

Są jednak sytuacje, w których nie dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy OC:

  • korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu;
  • nie zapłaciliśmy wszystkich rat za ubezpieczenie;
  • korzystamy z OC krótkoterminowego.

W sytuacji, gdy ubezpieczenie OC nie odnawia się na następny okres, należy niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia, aby ciągłość ochrony ubezpieczeniowej została zachowana. Więcej o automatycznym odnowieniu OC przeczytasz tutaj.

Kary za brak OC

Pomimo oczywistych zalet ubezpieczenia OC, zapewne wielu kierowców niechętnie wypełnia ustawowy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej. W celu wyeliminowania przypadków, w których właściciele samochodów unikają objęcia pojazdów ochroną ubezpieczeniową, wprowadzono dotkliwe kary. Już za jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia grozi wysoka kara finansowa.

To, czy ubezpieczenie samochodu jest ważne, może skontrolować nie tylko Policja i UFG, ale także Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne oraz organy zajmujące się rejestracją pojazdów. Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC lub się od niej odwołać? Przeczytasz o tym w artykule: Kara za brak OC 2019/ 2020 – jak uniknąć i napisać odwołanie?

Możliwość zawarcia umowy OC z datą wsteczną

Czy istnieje możliwość, aby kierowca, któremu skończyło się ubezpieczenie, mógł zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? Odpowiedź jest negatywna. Z zawarcia umowy OC z datą wsteczną korzystaliby z pewnością kierowcy, którzy w momencie spowodowania wypadku bądź kolizji, nie byli objęci ochroną ubezpieczeniową. W ten sposób próbowaliby przerzucić odpowiedzialność na towarzystwo ubezpieczeniowe. Sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa odpowiadałaby za szkody spowodowane w okresie sprzed faktycznej daty zawarcia umowy, wydaje się z punktu widzenia ubezpieczyciela nie do przyjęcia.

W kwestii zakupu OC z datą wsteczną nie można liczyć na dobroduszność agenta ubezpieczeniowego. Żaden agent nie będzie narażał w ten sposób swojej reputacji. Zwłaszcza w czasach, gdy stosowane są nowoczesne technologie przekazywania danych, co pozwala na łatwe wykrycie procederu.

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Co należy zrobić, gdy z jakiegoś powodu doszło do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej? Rozwiązanie jest jedno – należy jak najszybciej zawrzeć nową umowę OC. W tym celu możemy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, bezpośrednio z towarzystwem czy też skorzystać z darmowej porównywarki OC w internecie.

PODSUMOWANIE
  • Każdy samochód musi mieć ważne OC. Ubezpieczenie chroni nas przed finansowymi konsekwencjami w razie spowodowania zdarzenia drogowego.
  • Umowa OC przedłuża się automatycznie na następny okres, chyba że korzystamy z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, OC krótkoterminowego lub nie uiścimy wszystkich rat za ubezpieczenie.
  • Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC grozi dotkliwą karą finansową.
  • Nie ma możliwości kupienia OC z datą wsteczną.
  • W przypadku braku OC należy niezwłocznie zawrzeć umowę ubezpieczenia.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!