Zakup ubezpieczenia online – jakich danych wymaga kalkulator OC Mubi?

Popularność kalkulatorów OC, które umożliwiają zakup ubezpieczenia przez internet wciąż rośnie. Kierowcy doceniają możliwość nabycia polisy bez wychodzenia z domu i wygodę, jaką daje porównywanie ofert wielu TU w jednym miejscu. Jednym z takich kalkulatorów jest ten na mubi.pl. Jak działa? Jakie dane trzeba podać, żeby wyliczyć składkę ubezpieczeniową, a które pytania można pominąć?

Jak działa kalkulator OC Mubi?

Wyszukiwanie ofert za pomocą kalkulatora OC rozpoczyna się od wypełnienia formularza. Ubezpieczyciele, którzy przygotują oferty dla użytkownika tego narzędzia muszą poznać kierowcę, którego mają objąć ochroną ubezpieczeniową. Na mubi.pl taki formularz nie jest długi – składa się tylko z niezbędnych pytań, a jego wypełnienie zajmie zaledwie kilka minut.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania, z jakich składa się formularz, a także po zaakceptowaniu regulaminu oraz polityki prywatności, wystarczy kliknąć pole z napisem “Kalkuluj”, aby poznać przygotowane oferty. Ich gromadzenie zajmuje od kilku do kilkunastu sekund.

Właściciel pojazdu, który ma zostać ubezpieczony, otrzyma listę propozycji ochrony OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, ASS, NNW). Kalkulator Mubi umożliwia zapoznanie się zarówno z ceną ubezpieczeń, jak i z ich zakresem. Jeśli na tym etapie pojawią się wątpliwości, można zadzwonić na infolinię lub zamówić rozmowę z doradcą (wówczas oddzwoni on w porze wybranej przez użytkownika kalkulatora).

Gdy jednak właściciel samochodu wybierze którąś z ofert, może kupić ją również za pośrednictwem porównywarki OC Mubi, klikając “Kup teraz” przy wybranym ubezpieczeniu. Jeśli na etapie wyszukiwania polisy właściciel ubezpieczanego samochodu nie podał wszystkich danych, które są potrzebne do wystawienia dokumentu potwierdzającego zakup ubezpieczenia, zostanie poproszony o to właśnie teraz. Po tym pozostaje już tylko wybrać sposób płatności, zapłacić składkę i odebrać maila z polisą. Tę można wydrukować i przechowywać wraz z innymi dokumentami dotyczącymi samochodu (prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym).

Dzięki temu, że kalkulator OC umożliwia zakup ubezpieczenia przez internet, jest dostępny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Za jego pośrednictwem polisę można kupić nawet w niedzielę czy święta.

Jak wygląda formularz kalkulatora na mubi.pl?

Formularz kalkulatora Mubi jest jednym z najprostszych, jakie przyjdzie wypełniać osobie szukającej ubezpieczenia. Liczba pytań została tu ograniczona do niezbędnego minimum. Informacje, jakich ubezpieczyciele potrzebują, aby przygotować ofertę dotyczą:

 • preferowanego zakresu ubezpieczenia (tu obligatoryjne jest OC, a do wyboru kierowcy mają ubezpieczenie ACassistance i NNW),
 • informacji o ubezpieczanym samochodzie,
 • informacji o użytkowaniu ubezpieczanego auta,
 • informacji o właścicielach pojazdu i kierowcach, którzy będą z niego korzystać,
 • danych kontaktowych.

Jakie dane są potrzebne do wyliczenia składki ubezpieczeniowej?

Na etapie wyliczania składki ubezpieczeniowej nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Które są niezbędne?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Tutaj sprawa jest prosta, bo w tej części formularza wystarczy zaznaczyć te ubezpieczenia, których kierowca rzeczywiście potrzebuje. Jak już wspominałam, ubezpieczenie OC jest tu obligatoryjne (ze względu na to, że musi je wykupić każdy właściciel samochodu). Osoby korzystające z kalkulatora ubezpieczeń mogą jednak dowolnie zestawiać OC z dobrowolnymi ubezpieczeniami (AC, ASS, NNW). I zdecydowanie warto to zrobić, bo ubezpieczenie w pakiecie jest bardziej opłacalne.

Informacje dotyczące ubezpieczanego samochodu

Na cenę ubezpieczenia szczególnie wpływają dane dotyczące samochodu. W formularzu kalkulatora Mubi konieczne jest określenie:

 • roku produkcji, który sporo mówi o stanie technicznym pojazdu i pozwala oszacować ryzyko związane z ewentualnymi kradzieżami lub zweryfikować, czy samochód w ogóle może być objęty ubezpieczeniem (np. ochroną w ramach AC mogą być objęte zazwyczaj maksymalnie 15-letnie auta),
 • marki samochodu i jego modelu, które pomagają wycenić ryzyko związane z ubezpieczeniem takiego pojazdu (w przypadku niektórych aut, np. sportowych występuje większe prawdopodobieństwo spowodowania szkody)
 • rodzaju paliwa, jakim jest napędzane auto (uznaje się, że im tańszy rodzaj napędu, tym większe możliwości korzystania auta, a co za tym idzie – większe ryzyko spowodowania wypadku),
 • pojemności silnika (samochody z dużą pojemnością silnika mogą osiągać większe prędkości, a to rodzi ryzyko stłuczki),
 • liczby drzwi,
 • wersji według bazy Eurotax i Info-Ekspert,
 • modelu według bazy Info-Ekspert.

Informacje o użytkowaniu ubezpieczanego samochodu

W tej grupie pytań, jakie znajdują się w formularzu na mubi.pl chodzi przede wszystkim o określenie:

 • czy samochód służy do użytku prywatnego, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy w jeszcze innym celu,
 • stanu licznika, który – podobnie jak rok produkcji – pozwoli określić zużycie pojazdu,
  planowany przebieg w najbliższym roku,
 • datę pierwszej rejestracji,
 • roku, od którego obecny właściciel posiada to auto,
 • miejsca, w którym samochód jest parkowany nocą (to informacja szczególnie istotna, gdy kierowca planuje zakup autocasco, bo pozwala oszacować ryzyko uszkodzenia czy kradzieży),
 • czy auto będzie poruszało się po zagranicznych drogach dłużej niż miesiąc,
 • towarzystwo, w jakim ostatnio ubezpieczono ten samochód.

Informacje o właścicielach i kierowcach samochodu

Nie bez znaczenia jest to, czy samochód jest w posiadaniu jednej czy większej liczby osób oraz czy będą z niego korzystali dodatkowi kierowcy. Jeśli samochód należy do kilku kierowców, w wyliczaniu składki ubezpieczeniowej TU wezmą pod uwagę doświadczenie na drodze każdego z nich. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli samochodem mają poruszać się dodatkowi kierowcy, zwłaszcza ci poniżej 26. roku życia, ubezpieczyciel musi o tym wiedzieć.

W tej części formularza – poza określeniem doświadczenia i liczby spowodowanych dotychczas szkód (trzeba wiedzieć, że OC po szkodzie zazwyczaj wzrasta) – istotne jest też podanie daty otrzymania prawa jazdy, wpisanie miejsca zamieszkania (tu chodzi przede wszystkim o kod pocztowy i miejscowość, które są kolejną wskazówką pozwalającą oszacować ryzyko szkody potencjalnego klienta), określenie płci, stanu cywilnego oraz wskazanie liczby dzieci właściciela. Zdaniem ubezpieczycieli osoby, które założyły już rodzinę jeżdżą bezpieczniej, dlatego mogą liczyć na niższą składkę.

Czy trzeba wpisywać personalia i dane kontaktowe?

Przeglądając formularz kalkulatora OC Mubi, łatwo zauważyć, że oprócz wyżej wymienionych pytań znajduje się tam także kilka innych: o numer rejestracyjny pojazdu, o dane personalne właściciela (imię, nazwisko i PESEL) oraz o jego dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail). Porównywarka Mubi jest bowiem jednym z kalkulatorów bez podawania danych. Oznacza to, że na etapie wyliczania składki nie trzeba ujawniać wspomnianych wyżej informacji. Większość ubezpieczycieli nie potrzebuje ich do przedstawienia oferty. Jednak zdarzają się również takie TU, które już w tym momencie weryfikują historię ubezpieczeniową kierowcy. Dlatego spis ofert w takiej sytuacji może zostać uszczuplony o propozycje, jakie przygotowałoby np. Generali lub Proama.

Dlaczego warto odpowiedzieć również na nieobowiązkowe pytania?

Przede wszystkim podawanie danych osobowych opłaca się, bo więcej ofert to większy wybór i dodatkowa możliwość znalezienia jeszcze niższej ceny. Z kolei wpisanie chociażby adresu e-mail umożliwia przesłanie linka do wykonanych kalkulacji i szybki powrót, jeśli osoba korzystająca z Mubi zechce dokończyć wyliczenie oraz kupić polisę za pośrednictwem tego kalkulatora.

PODSUMOWANIE
 • Poszukiwania ubezpieczenia w kalkulatorze Mubi rozpoczynają się od wypełnienia formularza.
 • Po przesłaniu danych użytkownik Mubi otrzymuje zestawienie ofert ubezpieczeniowych, które może porównać ze sobą pod względem zakresu i ceny. Może także kupić wybrane ubezpieczenie.
 • Formularz kalkulatora OC na mubi.pl składa się z możliwie najmniejszej liczby pytań.
 • W formularzu porównywarki ubezpieczyciele pytają o preferowany zakres ochrony, dane ubezpieczanego samochodu i jego użytkowanie, dane właścicieli i kierowców oraz o dane kontaktowe.
 • Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi, nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania.
 • Numer rejestracyjny pojazdu, dane osobowe właściciela i jego dane kontaktowe mogą zostać nieujawnione aż do chwili dopełniania formalności przy zakupie polisy.
 • Niektórzy ubezpieczyciele potrzebują jednak tych danych, żeby przygotować ofertę.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *