Zakup ubezpieczenia online – jakich danych wymaga kalkulator OC Mubi?

Popularność kalkulatorów OC, które umożliwiają zakup ubezpieczenia przez internet, wciąż rośnie. Kierowcy doceniają możliwość nabycia polisy bez wychodzenia z domu i wygodę, jaką daje porównywanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Jednym z takich kalkulatorów jest ten na mubi.pl. Jak działa? Jakie dane trzeba podać, żeby wyliczyć składkę ubezpieczeniową, a które pytania można pominąć?

Jak działa kalkulator OC Mubi?

Wyszukiwanie ofert za pomocą kalkulatora OC rozpoczyna się od wypełnienia formularza. Ubezpieczyciele, którzy przygotują oferty dla użytkownika tego narzędzia, muszą poznać kierowcę, którego mają objąć ochroną ubezpieczeniową. Na mubi.pl taki formularz nie jest długi – składa się tylko z niezbędnych pytań, a jego wypełnienie zajmie zaledwie kilka minut.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania, z jakich składa się formularz, a także po zaakceptowaniu regulaminu oraz polityki prywatności, wystarczy kliknąć pole z napisem “Kalkuluj”, aby poznać przygotowane oferty. Ich gromadzenie zajmuje od kilku do kilkunastu sekund.

Właściciel pojazdu, który ma zostać ubezpieczony, otrzyma listę propozycji ochrony OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, assistance, NNW). Kalkulator Mubi umożliwia zapoznanie się zarówno z ceną ubezpieczeń, jak i z ich zakresem. Jeśli na tym etapie pojawią się wątpliwości, można zadzwonić na infolinię lub zamówić rozmowę z doradcą (wówczas oddzwoni on w porze wybranej przez użytkownika kalkulatora).

Gdy jednak właściciel samochodu wybierze którąś z ofert, może kupić ją również za pośrednictwem porównywarki OC Mubi, klikając “Kup teraz” przy wybranym ubezpieczeniu. Jeśli na etapie wyszukiwania polisy właściciel ubezpieczanego samochodu nie podał wszystkich danych, które są potrzebne do wystawienia dokumentu potwierdzającego zakup ubezpieczenia, zostanie poproszony o to właśnie teraz. Po tym pozostaje już tylko wybrać sposób płatności, zapłacić składkę i odebrać maila z polisą. Tę można wydrukować i przechowywać wraz z innymi dokumentami dotyczącymi samochodu (prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym).

Dzięki temu, że kalkulator OC umożliwia zakup ubezpieczenia przez internet, jest dostępny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Za jego pośrednictwem polisę można kupić nawet w niedzielę czy święta.

Przeczytaj też: Co się stanie, jeśli klikniesz „kup” w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi? Sprawdź warunki firm ubezpieczeniowych i dowiedz się, do kiedy trzeba zapłacić za ubezpieczenie online

Ekspert Mubi radzi:

Zakup OC i AC online, w tym przez porównywarkę, jest tym bardziej opłacalny, im więcej dodatkowych korzyści przewiduje ubezpieczyciel dla osoby, która zdecydowała się na nabycie ubezpieczenia przez internet. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje na to nawet 15-procentowe zniżki, a polskie prawo przewiduje w takiej sytuacji dodatkową korzyść: od umowy zawartej na odległość można odstąpić. Kierowca, który już po wykupieniu ochrony znalazł tańsze OC, może więc w ciągu 30 dni zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia i wykupić tańsze w innym towarzystwie. Będzie tylko musiał uiścić należność za okres, gdy poprzedni ubezpieczyciel otaczał jego pojazd ochroną.

Jak wygląda formularz kalkulatora na mubi.pl?

Formularz kalkulatora Mubi jest jednym z najprostszych, jakie przyjdzie wypełniać osobie szukającej ubezpieczenia. Liczba pytań została tu ograniczona do niezbędnego minimum. Informacje, jakich ubezpieczyciele potrzebują, aby przygotować ofertę dotyczą:

 • preferowanego zakresu ubezpieczenia (tu obligatoryjne jest OC, a do wyboru kierowcy mają ubezpieczenie AC, assistance i NNW);
 • informacji o ubezpieczanym samochodzie;
 • informacji o użytkowaniu ubezpieczanego auta;
 • informacji o właścicielach pojazdu i dodatkowych kierowcach, którzy będą z niego korzystać;
 • danych kontaktowych.

Jakie dane są potrzebne do wyliczenia składki ubezpieczeniowej?

Na etapie wyliczania składki ubezpieczeniowej nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Które są niezbędne?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Tutaj sprawa jest prosta, bo w tej części formularza wystarczy zaznaczyć te ubezpieczenia, których kierowca rzeczywiście potrzebuje. Jak już wspominałam, ubezpieczenie OC jest tu obligatoryjne (ze względu na to, że musi je wykupić każdy właściciel samochodu). Osoby korzystające z kalkulatora ubezpieczeń mogą jednak dowolnie zestawiać OC z dobrowolnymi ubezpieczeniami (AC, assistance, NNW). I zdecydowanie warto to zrobić, bo ubezpieczenie w pakiecie jest bardziej opłacalne.

szczegóły ubezpieczenia

Informacje dotyczące ubezpieczanego samochodu

Na cenę ubezpieczenia szczególnie wpływają dane dotyczące samochodu. W formularzu kalkulatora Mubi konieczne jest określenie:

 • roku produkcji, który sporo mówi o stanie technicznym pojazdu i pozwala oszacować ryzyko związane z ewentualnymi kradzieżami lub zweryfikować, czy samochód w ogóle może być objęty ubezpieczeniem (np. ochroną w ramach AC mogą być objęte zazwyczaj maksymalnie 15-letnie auta);
 • marki samochodu i jego modelu, które pomagają wycenić ryzyko związane z ubezpieczeniem takiego pojazdu (w przypadku niektórych aut, np. sportowych występuje większe prawdopodobieństwo spowodowania szkody)
 • rodzaju paliwa, jakim jest napędzane auto (uznaje się, że im tańszy rodzaj napędu, tym większe możliwości korzystania auta, a co za tym idzie – większe ryzyko spowodowania wypadku);
 • pojemności silnika (samochody z dużą pojemnością silnika mogą osiągać większe prędkości, a to rodzi ryzyko stłuczki);
 • liczby drzwi;
 • wersji według bazy Eurotax i Info-Ekspert;
 • modelu według bazy Info-Ekspert.
szczegóły samochodu

Informacje o użytkowaniu ubezpieczanego samochodu

W tej grupie pytań, jakie znajdują się w formularzu na mubi.pl, chodzi przede wszystkim o określenie:

 • czy samochód służy do użytku prywatnego, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy w jeszcze innym celu;
 • stanu licznika, który – podobnie jak rok produkcji – pozwoli określić zużycie pojazdu, a także planowany przebieg w najbliższym roku;
 • daty pierwszej rejestracji;
 • roku, od którego obecny właściciel posiada to auto;
 • miejsca, w którym samochód jest parkowany nocą (to informacja szczególnie istotna, gdy kierowca planuje zakup autocasco, bo pozwala oszacować ryzyko uszkodzenia czy kradzieży);
 • czy auto będzie używane za granicą dłużej niż miesiąc;
 • dotychczasowego ubezpieczyciela danego samochodu.
użytkowanie samochodu

Informacje o właścicielach i kierowcach samochodu

Nie bez znaczenia jest to, czy samochód jest w posiadaniu jednej czy większej liczby osób, oraz czy będą z niego korzystali dodatkowi kierowcy. Jeśli samochód należy do kilku właścicieli, w wyliczaniu składki towarzystwa ubezpieczeniowe wezmą pod uwagę doświadczenie na drodze każdego z nich. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli samochodem mają poruszać się dodatkowi kierowcy, zwłaszcza ci poniżej 26. roku życia – ubezpieczyciel musi o tym wiedzieć.

W tej części formularza – poza określeniem doświadczenia i liczby spowodowanych dotychczas szkód (trzeba wiedzieć, że OC po szkodzie zazwyczaj wzrasta) – istotne jest też podanie daty otrzymania prawa jazdy, wpisanie miejsca zamieszkania (tu chodzi przede wszystkim o kod pocztowy i miejscowość, które są kolejną wskazówką pozwalającą oszacować ryzyko szkody potencjalnego klienta), określenie płci, stanu cywilnego oraz wskazanie liczby dzieci właściciela. Zdaniem ubezpieczycieli, osoby które założyły już rodzinę, jeżdżą bezpieczniej, dlatego mogą liczyć na niższą składkę.

informacje o właścicielach i dodatkowych kierowcach

Czy trzeba wpisywać personalia i dane kontaktowe?

Przeglądając formularz kalkulatora OC Mubi, łatwo zauważyć, że oprócz wyżej wymienionych pytań znajduje się tam także kilka innych: o numer rejestracyjny pojazdu, o dane personalne właściciela (imię, nazwisko i PESEL) oraz o jego dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail). Pamiętaj jednak, że porównywarka Mubi jest kalkulatorem bez podawania danych. Oznacza to, że na etapie wyliczania składki nie trzeba ujawniać wspomnianych wyżej informacji. Większość ubezpieczycieli nie potrzebuje ich do przedstawienia oferty. Jednak zdarzają się również takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które już w tym momencie weryfikują historię ubezpieczeniową kierowcy. Dlatego spis ofert w takiej sytuacji może zostać uszczuplony o propozycje, jakie przygotowałoby np. Generali lub Proama.

Przykład

Młody kierowca dowiedział się, że OC samochodu, który planuje kupić, może być drogie ze względu na to, że brakuje mu jeszcze doświadczenia w kierowania pojazdami. Postanowił sprawdzić przewidywaną cenę OC w porównywarce Mubi. Mógł tam poznać koszt ubezpieczenia przed zakupem auta między innymi dlatego, że w tej porównywarce nie trzeba podawać numeru rejestracyjnego auta, którego jeszcze nie znał.

Dlaczego warto odpowiedzieć również na nieobowiązkowe pytania?

Przede wszystkim podawanie danych osobowych opłaca się, bo więcej ofert to większy wybór i dodatkowa możliwość znalezienia jeszcze niższej ceny. Z kolei wpisanie chociażby adresu e-mail umożliwia przesłanie linka do wykonanych kalkulacji i szybki powrót, jeśli osoba korzystająca z Mubi zechce dokończyć wyliczenie oraz kupić polisę za pośrednictwem tego kalkulatora.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu – jak ubezpieczyć samochód, gdy nie możesz spotkać się z agentem osobiście?

PODSUMOWANIE
 • Poszukiwania ubezpieczenia w kalkulatorze Mubi rozpoczynają się od wypełnienia formularza.
 • Po przesłaniu danych, użytkownik Mubi otrzymuje zestawienie ofert ubezpieczeniowych, które może porównać ze sobą pod względem zakresu i ceny. Może także kupić wybrane ubezpieczenie.
 • Formularz kalkulatora OC na mubi.pl składa się z możliwie najmniejszej liczby pytań.
 • W formularzu porównywarki ubezpieczyciele pytają o preferowany zakres ochrony, dane ubezpieczanego samochodu i sposób jego użytkowania, dane właścicieli i kierowców oraz o dane kontaktowe.
 • Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi, nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania.
 • Numer rejestracyjny pojazdu, dane osobowe właściciela i jego dane kontaktowe mogą zostać nieujawnione aż do chwili dopełniania formalności przy zakupie polisy.
 • Niektórzy ubezpieczyciele potrzebują jednak tych danych, żeby przygotować ofertę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia online

Ile czasu zajmuje wypełnienie formularza potrzebnego do przeprowadzenia kalkulacji składki OC i AC?

Cały proces wypełniania zajmuje zazwyczaj kilka minut. Przed rozpoczęciem odpowiadania warto przygotować sobie dowód rejestracyjny i prawo jazdy, ponieważ w formularzu znajdują się pytania o pojemność silnika samochodu, datę pierwszej rejestracji, a także o datę uzyskania prawa jazdy przez kierowcę.

Co, jeśli nie zdążę odpowiedzieć na wszystkie pytania?

W takim przypadku nie tracisz zapisanych danych. Wystarczy, że klikniesz przycisk “Zapisz formularz i wróć do niego później!”. Po podaniu maila Twoje postępy w wypełnianiu formularza zostaną zapisane, a Ty będzie mógł uzupełnić brakujące informacje w wybranym przez siebie czasie.

Czy do wyliczenia składki potrzebne są dane osobowe?

Nie są konieczne. Aby sprawdzić, ile kosztowałoby ubezpieczenie OC lub pakiet z dodatkowymi ubezpieczeniami AC, NNW czy assistance dla Ciebie, nie musisz wpisywać imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Porównywarka Mubi korzysta z kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych. Będą one jednak potrzebne na etapie zawierania umowy.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!