Co się stanie, jeśli klikniesz „kup” w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi?

Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia, musisz wziąć pod uwagę szereg zmiennych czynników wynikających z umowy z danym towarzystwem ubezpieczeń. Na szczęście nie musisz na własną rękę porównywać co najmniej kilkunastu ofert i kilkustronicowych OWU. Dzięki porównywarce Mubi możesz nie tylko wybrać najlepszego ubezpieczyciela, ale także od razu złożyć wniosek o zawarcie ochrony. Co się dzieje po kliknięciu „kup” w porównywarce online?

kupno ubezpieczenia

Warto w tym miejscu dodać, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeń najpierw dostajesz wniosek o zawarcie ubezpieczenia, a dopiero potem samą polisę. Zdarza się również tak, że wniosek po opłaceniu automatycznie się przekształca w polisę. I właśnie z taką metodą zakupu ubezpieczenia masz do czynienia w porównywarce Mubi.

Wniosek oraz terminy płatności za ubezpieczenie u poszczególnych firm

Na początek można pokusić się o sklasyfikowanie firm ubezpieczeniowych. Nie wszystkie towarzystwa mają taką samą metodę sprzedaży ubezpieczeń. Przede wszystkim możemy podzielić firmy na te, które w pierwszej kolejności przesyłają wniosek o ubezpieczenie, oraz na te, które od razu przesyłają polisę ubezpieczeniową. Wszystko zależy od tego, który zakład ubezpieczeń wybierzesz, klikając „kup teraz”. Ale właśnie! Co dzieje się po kliknięciu tego przycisku w porównywarce Mubi? Otóż procedury zmieniają się w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Benefia – w tej firmie ubezpieczeniowej można opłacić polisę online. Do klienta najpierw dociera wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia, a dopiero później polisa. Płatności należy dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony, a jeśli zakup polisy odbywa się w dniu jej startu, opłatę należy wnieść w ciągu 50 minut.

Generali – jeśli klient zdecyduje się na zawarcie umowy z tym towarzystwem ubezpieczeń, to dostanie wniosek–polisę. Po dokonaniu opłaty za wniosek dokument automatycznie przekształci się w polisę. W związku z tym, Generali nie przesyła już klientowi innych dokumentów. Płatności można dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony  tradycyjnym przelewem lub szybkim przelewem online.

Proama – wysyła wniosek–polisę. Klient może zapłacić składkę tradycyjnym przelewem lub szybkim przelewem online (po opłaceniu składki dokument automatycznie przekształca się w polisę). Termin na dokonanie płatność upływa na dzień przed startem ochrony.

UNIQA – w pierwszej kolejności Mubi wysyła wniosek. Dopiero po opłaceniu składki klient otrzymuje polisę od ubezpieczyciela. Składkę należy zapłacić najpóźniej dzień przed rozpoczęciem ochrony lub w ciągu 30 dni od otrzymania oferty, jeśli ochrona ma się rozpocząć po więcej niż 30 dniach.

UWAGA!

Wniosek zostanie anulowany przez każdą firmę ubezpieczeniową, jeśli klient nie dokona płatności.

Warto także wspomnieć, że klienci nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych z tytułu braku opłaty wniosku.

Polisa oraz terminy płatności

Klienci mogą także zetknąć się z innymi procedurami zawierania ubezpieczenia. Mianowicie niektóre z firm, które działają na rynku polskim, oferują bezpośrednie zawarcie polisy ubezpieczeniowej, bez uprzedniego wnioskowania o ubezpieczenie. Takimi firmami, które współpracują z Mubi, są:

LINK4 – do klienta zostaje przesłana polisa oraz dane do jej płatności. Polisę z LINK4 można opłacić przelewem tradycyjnym lub online. Termin na dokonanie płatności mija do 7 dni od startu polisy.

mtu24.pl/You Can Drive –  te firmy również przesyłają klientowi polisę oraz dane do płatności. Za polisę można zapłacić przelewem online lub przelewem tradycyjnym. Termin opłacenia polisy przypada najpóźniej na dzień przed startem ochrony. UWAGA! W przypadku osób, które w przeszłości zalegały z opłaceniem składek w tych towarzystwach, mogą spodziewać się w pierwszej kolejności wniosku, a dopiero po opłaceniu składki – polisy.

Wiener – klient zostaje przekierowany do płatności, a po dokonaniu przelewu otrzymuje polisę. Za polisę można zapłacić tylko przelewem online. Termin opłacenia polisy przypada najpóźniej na dzień przed startem ochrony, a jeśli zakupu dokonuje się w dniu startu ochrony, na wniesienie opłaty jest 50 minut. W przypadku ubezpieczeń, które mają zacząć działać w późniejszym czasie, na opłacenie polisy jest 30 dni.

Warto także pamiętać, że niezależnie od wybranej firmy ubezpieczeniowej, kupując polisę startującą w tym samym dniu, należy ją natychmiast opłacić. Ochrona auta będzie zawsze obowiązywała od otrzymania dokumentów od danego towarzystwa ubezpieczeń. Uważaj, bo zaleganie z płatnością może się wiązać z różnymi konsekwencjami, np. możesz się stać osobą narażoną na nieprzyjemności windykacyjne.

W przypadku braku płatności, towarzystwo ubezpieczeń może kontaktować się z klientem, aby uzyskać informację o powodach zalegającej płatności. W przypadku nieopłacenia polisy, nie zostanie ona jednak automatycznie anulowana, jak jest to w przypadku składania samych wniosków o ubezpieczenie. W takim wypadku klient może zerwać polisę, dopiero składając odpowiednie dokumenty o odstąpienie od niej.

Odstąpienie od umowy

Oczywiście istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Zarówno przy dokonaniu płatności za wniosek, jak i w przypadku otrzymania polisy, masz 30 dni na odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Jeśli ochrona już wystartowała, to zakład ubezpieczeń zwróci składkę proporcjonalnie do czasu niewykorzystania ochrony. Jeżeli wniosek nie zostanie opłacony, to automatycznie będzie on anulowany. W przypadku polisy, odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawsze wiąże się z przesłaniem odpowiednich dokumentów, które umożliwiają zerwanie umowy z ubezpieczycielem.

PODSUMOWANIE
  • Kupując ubezpieczenie samochodu online, w zależności od konkretnej firmy możesz najpierw otrzymać wniosek o zawarcie polisy lub od razu samą polisę. W niektórych przypadkach wnioski automatycznie zamieniają się w polisę po ich opłaceniu.
  • Do firm ubezpieczeniowych, które po kliknięciu „kup teraz” w porównywarce Mubi wysyłają wniosek o zawarcie polisy, należą: Benefia, Generali, Proama, UNIQA.
  • Firmy, które zamiast wniosku przesyłają klientowi od razu polisę, to m.in. LINK4, mtu24.pl i Wiener.
  • Płatności za polisę należy dokonać najczęściej maksymalnie na dzień przed startem ochrony ubezpieczeniowej.
  • W razie nieopłacenia wniosku o zawarcie polisy, zostanie on anulowany bez konsekwencji dla klienta.
  • W razie nieopłacenia polisy, nie zostanie ona anulowana – ochrona ubezpieczeniowa będzie normalnie obowiązywać, ale klient naraża się na postępowanie windykacyjne.
  • Od umowy ubezpieczenia online można odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia OC samochodu online

Jak wygląda zakup ubezpieczenia online?
Kiedy trzeba dokonać płatności za polisę?
Czy nieopłacenie polisy oznacza brak ochrony ubezpieczeniowej?
Czy można odstąpić od umowy ubezpieczenia online?

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dobry wieczór , Czy kończące się ubezpieczenie zawarte przez mubi trzeba wypowiedzieć, czy wystarczy wyszukać najkorzystniejsze i zawrzeć nawą umowę ?
Dzień dobry, ubezpieczenie OC, nawet zawarte za pośrednictwem Mubi, odnowi się automatycznie, jeśli nie zostanie wypowiedziane najpóźniej dzień przed końcem umowy. Zatem jeśli zamierza Pan zmienić ubezpieczyciela, należy złożyć wypowiedzenie w obecnej firmie. Proszę pamiętać, aby z odpowiednim wyprzedzeniem wykupić nową polisę. Brak ciągłości ochrony ubezpieczeniowej może skutkować nałożeniem wysokiej kary. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, assistance i inne). Przestają one obowiązywać wraz z końcem umowy.
avatar autora komentarza
Pomyliłem polisy w towarzystwie Wiener. Jak odstąpić od umowy po dokonaniu już zapłaty
Jeśli zawarł Pan polisę na odległość, tj. przez internet lub telefon, może Pan odstąpić od umowy w ciągu 30 dni. W tym celu należy złożyć wniosek online, pocztą tradycyjną lub przekazać pismo swojemu agentowi ubezpieczeniowemu. Po odstąpieniu od umowy otrzyma Pan zwrot składki pomniejszony o koszt ochrony od dnia startu polisy do dnia rezygnacji. Informacje dotyczące towarzystwa Wiener znajdują się na https://mubi.pl/ubezpieczyciele/wiener/ oraz na oficjalnej stronie ubezpieczyciela.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC