Co się stanie, jeśli klikniesz „kup” w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi? Sprawdź warunki firm ubezpieczeniowych i dowiedz się, do kiedy trzeba zapłacić za ubezpieczenie online

Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia, musisz wziąć pod uwagę szereg zmiennych czynników wynikających z umowy z danym towarzystwem ubezpieczeń. Na szczęście nie musisz na własną rękę porównywać co najmniej kilkunastu ofert i kilkustronicowych OWU. Dzięki porównywarce Mubi możesz nie tylko wybrać najlepszego ubezpieczyciela, ale także od razu złożyć wniosek o zawarcie ochrony. Co się dzieje po kliknięciu „kup” w porównywarce online?

Warto w tym miejscu dodać, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeń najpierw dostajesz wniosek o zawarcie ubezpieczenia, a dopiero potem samą polisę. Zdarza się również tak, że wniosek po opłaceniu automatycznie się przekształca w polisę. I właśnie z taką metodą zakupu ubezpieczenia masz do czynienia w porównywarce Mubi.

Wniosek oraz terminy płatności za ubezpieczenie u poszczególnych firm

Na początek można pokusić się o sklasyfikowanie firm ubezpieczeniowych. Nie wszystkie towarzystwa mają taką samą metodę sprzedaży ubezpieczeń. Przede wszystkim możemy podzielić firmy na te, które w pierwszej kolejności przesyłają wniosek o ubezpieczenie, oraz na te, które od razu przesyłają polisę ubezpieczeniową. Wszystko zależy od tego, który zakład ubezpieczeń wybierz, klikając „kup teraz”. Ale właśnie! Co dzieje się po kliknięciu tego przycisku w porównywarce Mubi? Otóż procedury zmieniają się w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Aviva – ta firma w pierwszej kolejności przesyła wniosek o zawarcie ubezpieczenia. Można go opłacić najpóźniej na dzień przed startem polisy. Po zaksięgowaniu składki Aviva przesyła dokument polisy i potwierdzenie zawarcia umowy.

Benefia – w tej firmie ubezpieczeniowej etapy zakupu ubezpieczenia zależą od metody płatności wybranej przez klienta. W przypadku płatności online, do klienta najpierw dociera wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia, a dopiero później polisa. Jeżeli polisa startuje w ciągu 14 dni, płatności należy dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony. Natomiast płatności przy starcie polisy w terminie powyżej 14 dni należy dokonać w ciągu 14 dni.

Generali – jeśli klient zdecyduje się na zawarcie umowy z tym towarzystwem ubezpieczeń, to dostanie od Generali wniosek–polisę. Oznacza to, że po dokonaniu opłaty za wniosek dokument automatycznie przekształci się w polisę. W związku z tym, Generali nie przesyła już klientowi innych dokumentów. Płatności można dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony.

Proama – wysyła wniosek–polisę. Po opłaceniu składki dokument automatycznie przekształca się w polisę. Proama, tak jak Generali, nie wysyła już innego dokumentu. Termin na dokonanie płatność upływa na dzień przed startem ochrony.

UWAGA!

Wniosek zostanie anulowany przez każdą firmę ubezpieczeniową, jeśli klient nie dokona płatności.

Warto także wspomnieć, że klienci nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych z tytułu braku opłaty wniosku.

Polisa oraz terminy płatności

Klienci mogą także zetknąć się z innymi procedurami zawierania ubezpieczenia. Mianowicie niektóre z firm, które działają na rynku polskim, oferują bezpośrednie zawarcie polisy ubezpieczeniowej, bez uprzedniego wnioskowania o ubezpieczenie. Takimi firmami, które współpracują z Mubi, są:

Benefia – ta firma została omówiona powyżej. Jednak we wcześniejszym opisie skupiliśmy się na płatności online. Natomiast co w przypadku, kiedy klient zdecyduje się na płatność przelewem tradycyjnym? Wtedy Benefia wysyła polisę wraz z danymi do płatności. Termin na opłacenie polisy mija na dzień przed startem ochrony.

LINK4 – do klienta zostaje przesłana polisa oraz dane do jej płatności. Polisę z LINK4 można opłacić przelewem tradycyjnym lub online. Termin na dokonanie płatności mija do 7 dni od startu polisy.

mtu24.pl/You Can Drive/Uniqa/Wiener –  te firmy również przesyłają klientowi polisę oraz dane do płatności. Za polisę można zapłacić przelewem online lub przelewem tradycyjnym. Termin opłacenia polisy przypada najpóźniej na dzień przed startem ochrony.

Warto także pamiętać, że niezależnie od wybranej firmy ubezpieczeniowej, kupując polisę startującą w tym samym dniu, należy ją natychmiast opłacić. Ochrona auta będzie zawsze obowiązywała od otrzymania dokumentów od danego towarzystwa ubezpieczeń. Nawet jeśli zdecydujesz się nie płacić za ubezpieczenie OC samochodu, to będzie ona ochraniała Twoje mienie, a więc możesz poruszać się autem bez obawy o konsekwencje wynikające z kontroli policyjnej. Uważaj jednak, bo zaleganie z płatnością wiąże się z innymi konsekwencjami. Możesz się stać osobą narażoną na nieprzyjemności windykacyjne.

W przypadku braku płatności, towarzystwo ubezpieczeń może kontaktować się z klientem, aby uzyskać informację o powodach zalegającej płatności. W przypadku nieopłacenia polisy, nie zostanie ona jednak automatycznie anulowana, jak jest to w przypadku składania samych wniosków o ubezpieczenie. W takim wypadku klient może zerwać polisę, dopiero składając odpowiednie dokumenty o odstąpienie od niej.

Odstąpienie od umowy

Oczywiście istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Zarówno przy dokonaniu płatności za wniosek, jak i w przypadku otrzymania polisy, masz 30 dni na odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Jeśli ochrona już wystartowała, to zakład ubezpieczeń zwróci składkę proporcjonalnie do czasu niewykorzystania ochrony. Jeżeli wniosek nie zostanie opłacony, to automatycznie będzie on anulowany. W przypadku polisy, odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawsze wiąże się z przesłaniem odpowiednich dokumentów, które umożliwiają zerwanie umowy z ubezpieczycielem.

PODSUMOWANIE
  • Kupując ubezpieczenie samochodu online, w zależności od konkretnej firmy możesz najpierw otrzymać wniosek o zawarcie polisy lub od razu samą polisę. W niektórych przypadkach wnioski automatycznie zamieniają się w polisę po ich opłaceniu.
  • Do firm ubezpieczeniowych, które po kliknięciu „kup teraz” w porównywarce Mubi wysyłają wniosek o zawarcie polisy, należą: Aviva, Benefia, Generali, Proama.
  • Firmy, które zamiast wniosku przesyłają klientowi od razu polisę, to m.in. LINK4, mtu24.pl, Uniqa i Wiener.
  • Płatności za polisę należy dokonać najczęściej maksymalnie na dzień przed startem ochrony ubezpieczeniowej.
  • W razie nieopłacenia wniosku o zawarcie polisy, zostanie on anulowany bez konsekwencji dla klienta.
  • W razie nieopłacenia polisy, nie zostanie ona anulowana – ochrona ubezpieczeniowa będzie normalnie obowiązywać, ale klient naraża się na postępowanie windykacyjne.
  • Od umowy ubezpieczenia online można odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia OC samochodu online

Jak wygląda zakup ubezpieczenia online?

W zależności od ubezpieczyciela możliwe są dwie opcje. Pierwsza polega na wypełnieniu wniosku o zawarcie ubezpieczenia i jego opłaceniu (online lub tradycyjnym przelewem), a następnie otrzymaniu polisy lub automatycznej zamianie wniosku w polisę. Druga z kolei zakłada przesłanie od razu polisy wraz z danymi do płatności, bez potrzeby wcześniejszego wnioskowania.

Kiedy trzeba dokonać płatności za polisę?

Terminy mogą się nieznacznie różnić w zależności od ubezpieczyciela, jednak większość firm wymaga dokonania płatności najpóźniej na dzień przed startem ochrony. Wyjątkiem bywają sytuację, gdy polisa ma zacząć obowiązywać w późniejszym terminie, np. Benefia oczekuje wówczas płatności do 14 dni od zakupu.

Czy nieopłacenie polisy oznacza brak ochrony ubezpieczeniowej?

Nie. Jeśli otrzymałeś polisę, lecz jeszcze jej nie opłaciłeś, jej ochrona i tak Cię obejmuje. Ubezpieczyciel nie może anulować polisy, ale w razie braku zapłaty może wszcząć wobec Ciebie postępowanie windykacyjne. Inaczej jest w przypadku złożenia wniosku o polisę i nieopłaceniu go – wówczas zostanie on anulowany, a kierowca nie zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową.

Czy można odstąpić od umowy ubezpieczenia online?

Tak. Ustawa o prawach konsumenta daje prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość (np. online) w ciągu 30 dni od dokonania tej czynności. O odstąpieniu trzeba poinformować ubezpieczyciela pisemnie. Jeśli w momencie odstąpienia ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała już od jakiegoś czasu, kwota zwracana klientowi zostanie w proporcjonalny sposób obniżona.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
92,78
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!