Co się stanie, jeśli klikniesz „kup” w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi? Sprawdź warunki firm ubezpieczeniowych i dowiedz się, do kiedy trzeba zapłacić za ubezpieczenie online

Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia, musisz wziąć pod uwagę szereg zmiennych czynników, wynikających z umowy z danym towarzystwem ubezpieczeń. Na szczęście nie musisz na własną rękę porównywać co najmniej kilkunastu ofert i kilkustronicowych OWU. Dzięki porównywarce Mubi możesz nie tylko wybrać najlepszego ubezpieczyciela, a także możesz od razu złożyć wniosek o zawarcie ochrony. Co się dzieje po kliknięciu „kup” w porównywarce online?

Warto w tym miejscu dodać, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeń najpierw dostajesz wniosek o zawarcie ubezpieczenia, a dopiero potem polisę. Zdarza się również tak, że wniosek po opłaceniu automatycznie się przekształca w polisę. I właśnie z taką metodą zakupu ubezpieczenia masz do czynienia w porównywarce Mubi.

Wniosek oraz terminy płatności za ubezpieczenie u poszczególnych firm

Na początek można pokusić się o sklasyfikowanie firm ubezpieczeniowych. Nie wszystkie towarzystwa mają taką samą metodę sprzedaży ubezpieczeń. Przede wszystkim możemy podzielić firmy na te, które w pierwszej kolejności przesyłają wniosek o ubezpieczenie, oraz na te, które od razu przesyłają polisę ubezpieczeniową. Wszystko zależy od tego, który zakład ubezpieczeń wybierz, klikając „kup teraz”. Ale właśnie! Co dzieje się po kliknięciu tego przycisku w porównywarce Mubi? Otóż procedury zmieniają się w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Aviva – ta firma w pierwszej kolejności przesyła wniosek o zawarcie ubezpieczenia. Można go opłacić najpóźniej na dzień przed startem polisy. Po zaksięgowaniu składki Aviva przesyła dokument polisy i potwierdzenie zawarcia umowy.

Axa – klientowi najpierw zostaje wysłany wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia wraz z danymi do płatności. Po dokonaniu płatności przychodzi całoroczna polisa. Warto wskazać także na terminy płatności polisy w Axa. Jeśli start polisy będzie w ciągu 30 dni, to należy ją opłacić najpóźniej dzień przed startem. Natomiast jeśli polisa startuje w terminie powyżej 30 dni – należy opłacić ją w ciągu maksymalnie 30 dni. Ostatnią z opcji jest natychmiastowy zawarcie ubezpieczenia. Jeśli polisa startuje w tym samym dniu, w którym klient wybiera ofertę to płatność musi zostać zrealizowana tego samego dnia. 

Benefia – w tej firmie ubezpieczeniowej etapy zakupu ubezpieczenia zależą od metody płatności wybranej przez klienta. W przypadku płatności online do klienta najpierw dociera wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia, a dopiero później polisa. Jeżeli polisa startuje w ciągu 14 dni, płatności należy dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony. Natomiast płatność przy starcie polisy powyżej 14 dni należy dokonać w ciągu 14 dni.

Generali – jeśli klient zdecyduje się na zawarcie umowy z tym towarzystwem ubezpieczeń, to dostanie od Generali wniosek–polisę. Oznacza to, że po dokonaniu opłaty za wniosek dokument automatycznie przekształca się w polisę. W związku z tym Generali nie przesyła nam już innych dokumentów. Płatności można dokonać najpóźniej dzień przed startem ochrony.

Gefion – od tej firmy najpierw przesłany zostaje wniosek o zawarcie polisy. Po dokonaniu płatności otrzymasz polisę w osobnym mailu. Wniosek należy opłacić najpóźniej na dzień przed startem ochrony. Wyjątkiem jest start polisy tego samego dnia, wtedy termin płatności wynosi 2 godziny, jeśli płatność nie zostanie dokonana w tym czasie, wniosek zostaje anulowany. 

Proama – wysyła wniosek–polisę. Po opłaceniu składki dokument automatycznie przekształca się w polisę. Proama, tak jak Generali, nie wysyła już innego dokumentu. Termin na dokonanie płatność upływa na dzień przed startem ochrony.

UWAGA!

Wniosek zostanie anulowany przez każdą firmę ubezpieczeniową, jeśli klient nie dokona płatności.

Warto także wspomnieć, że klienci nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych z tytułu braku opłaty wniosku.

Polisa oraz terminy płatności

Klienci mogą także zetknąć się z innymi procedurami zawierania ubezpieczenia. Mianowicie, niektóre z firm, które działają na rynku polskim, oferują bezpośrednie zawarcie polisy ubezpieczeniowej, bez uprzedniego wnioskowania o ubezpieczenie. Takimi firmami, które współpracują z Mubi, są: 

Benefia – ta firma została omówiona powyżej. Jednak we wcześniejszym opisie skupiliśmy się na płatności online. Natomiast co w przypadku, kiedy klient zdecyduje się na płatność przelewem tradycyjnym? Wtedy Benefia wysyła polisę wraz z danymi do płatności. Termin na opłacenie polisy mija na dzień przed startem ochrony.

Link4 – do klienta zostaje przesłana polisa oraz dane do jej płatności. Polisę z Link4 można opłacić przelewem tradycyjnym lub online. Termin na dokonanie płatności mija do 7 dni od startu polisy.

MTU24/You Can Drive/Uniqa/Wiener –  te firmy również przesyłają klientowi polisę oraz dane do płatności. Za polisę można zapłacić przelewem online lub przelewem tradycyjnym. Termin opłacenia polisy przypada najpóźniej na dzień przed startem ochrony.

Warto także pamiętać, że niezależnie od wybranej firmy ubezpieczeniowej, kupując polisę startującą w tym samym dniu należy ją natychmiast opłacić. Jednak ochrona auta będzie obowiązywała od otrzymania dokumentów od danego towarzystwa ubezpieczeń. Nawet jeśli zdecydujesz się nie płacić za ubezpieczenie OC samochodu, to będzie ona ochraniała Twoje mienie, a więc możesz poruszać się autem bez obawy o konsekwencje wynikające z kontroli policyjnej. Jednak zaleganie z płatnością wiąże się z innymi konsekwencjami. Możesz się stać osobą narażoną na nieprzyjemności windykacyjne.

W przypadku braku płatności towarzystwo ubezpieczeń może kontaktować się z klientem, aby uzyskać informację o powodach zalegającej płatności. Jednak kiedy polisa nie zostanie opłacona, to nie zostanie także automatycznie anulowana, jak jest to w przypadku składania samych wniosków o ubezpieczenie. W takim wypadku klient może zerwać polisę, składając odpowiednie dokumenty o odstąpienie od niej.

Odstąpienie od umowy

Oczywiście istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Zarówno przy dokonaniu płatności za wniosek, jak i w przypadku otrzymaniu polisy, masz 30 dni na odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Jeśli ochrona już wystartowała, to zakład ubezpieczeń zwróci składkę proporcjonalnie do czasu niewykorzystania ochrony. Jeżeli wniosek nie zostanie opłacony, to automatycznie będzie on anulowany. W przypadku polisy odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawsze wiąże się z przesłaniem odpowiednich dokumentów, które umożliwiają jej odstąpienie.

Oceń artykuł:
42,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!