Ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu

Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz zmienić ubezpieczyciela, ale w natłoku obowiązków przypominasz sobie o tym dopiero dzień przed odnowieniem dotychczasowej polisy, kiedy na wizytę w oddziale lub spotkanie z agentem jest już zdecydowanie za późno. Czy oznacza to, że musisz przedłużyć umowę ubezpieczeniową i kolejny rok korzystać z ochrony na warunkach, które Ci nie odpowiadają? Niekoniecznie!

kobieta w aucie

To tylko jedna z sytuacji, jaka może utrudnić Ci skorzystanie z innej oferty. Jednak to, że nie możesz wyjść z domu, aby osobiście spotkać się i podpisać umowę ubezpieczeniową, nie oznacza, że nie masz możliwości rozwiązania tej sytuacji z korzyścią dla siebie. Dowiedz się, w jaki sposób możesz kupić ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu.

Osobiście, telefonicznie lub przez internet – wiele możliwości zakupu ubezpieczenia

Od lat ubezpieczyciele pracują nad tym, aby ubezpieczenia (nie tylko samochodowe) były łatwiej dostępne dla osób, które ich potrzebują. Kilka lat temu posiadacze samochodów albo turyści chcący ubezpieczyć się przed wyjazdem, musieli udać się do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego lub spotkać się z agentem. Oczywiście kontakt osobisty miał też swoje plusy i wielu ubezpieczających nadal preferuje spotkanie z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zmianę przyzwyczajeń i zakup ubezpieczenia na odległość.

Już jakiś czas temu wprowadzono alternatywę dla zakupu ochrony w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego w postaci sprzedaży telefonicznej lub internetowej. Zainteresowani zakupem ubezpieczenia samochodu bez wychodzenia z domu mogą zatem skontaktować się z doradcą telefonicznie lub poszukać ubezpieczenia w kalkulatorze albo porównywarce ubezpieczeń, dostępnej online.

Gdzie szukać ubezpieczenia samochodu bez wychodzenia z domu?

Jedną z możliwości jest skontaktowanie się z agentem telefonicznie. W ten sposób możesz przekazać mu swoje dane, nakreślić oczekiwania wobec ubezpieczyciela i samego ubezpieczenia, a doradca przygotuje dla Ciebie ofertę.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetu. Większość ubezpieczycieli oddaje bowiem do dyspozycji właścicieli samochodów (i nie tylko) kalkulatory internetowe, które umożliwiają wyszukanie ofert tylko danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Taką możliwość daje m.in. PZU, LINK4, Allianz i Generali.

Na podobnej zasadzie, co kalkulatory, działają również porównywarki ubezpieczeń, np. Mubi. Fenomen tych narzędzi tkwi w tym, że wypełniając formularz, otrzymujesz listę ofert z wielu ubezpieczalni.

Kiedy przyda Ci się porównywarka ubezpieczeń?

Możliwość zakupu ubezpieczenia OC bez wychodzenia z domu, np. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń, doceniają szczególnie osoby, które zapomniały o upływającym terminie wypowiedzenia poprzedniej umowy ubezpieczenia, a tym samym o konieczności zakupu nowej polisy. Jeśli znalazłbyś się w takiej sytuacji, nową polisę mógłbyś kupić przez internet nawet w środku nocy.

Przykład

Tomek kupił niedawno używanego Volkswagena Golfa, którego sprzedawca powiedział mu, że ubezpieczenie OC samochodu wygasa dokładnie 14 lutego, a ubezpieczyciel został już poinformowany o nowym właścicielu. Tomek zapisał sobie tę datę, ale że miał inne sprawy na głowie, postanowił zająć się tym później. Wieczorem 14 lutego zajrzał do kalendarza i z przerażeniem stwierdził, że zapomniał o kupnie nowego ubezpieczenia. Nie zwlekając, wszedł na mubi.pl i w kilka minut kupił polisę – gdyby spóźnił się z tym chociaż o dzień, mógłby zapłacić bardzo wysoką karę za brak OC.

Zakup ubezpieczenia online z pewnością okaże się doskonałym wyjściem także wówczas, gdy przeziębiony będziesz kurował się w domu. Ubezpieczenie wybierzesz nawet przy pomocy telefonu z dostępem do internetu.

Porównywarka lub kalkulator ubezpieczeń przyda się także tym, dla których 24-godzinna doba to jednak za mało. Jeśli w natłoku zajęć zwyczajnie nie masz czasu, aby podjechać do oddziału ubezpieczyciela i dopełnić formalności, możesz wyszukać odpowiedniej dla Ciebie oferty, jadąc tramwajem lub czekając na kolejne spotkanie biznesowe.

Zakup OC w porównywarce ubezpieczeń – jak to działa?

Internetowa porównywarka ubezpieczeń wcale nie jest skomplikowanym narzędziem. Aby wybrać i kupić ubezpieczenie, wystarczy, że przejdziesz kilka wymaganych kroków.

 1. Zastanów się, czego potrzebujesz. Zanim zaczniesz poszukiwania polisy, która będzie spełniała Twoje oczekiwania i odpowiednio Cię chroniła, zastanów się, jak szerokiego zabezpieczenia potrzebujesz. Przemyśl, czy wystarczy Ci samo OC, czy chcesz chronić swoje auto także w ramach AC i assistance. A może wybierzesz dodatkowe NNW, które zapewni rekompensatę, gdy Ty lub Twoi pasażerowie ucierpią podczas wypadku?
 2. Wypełnij formularz w porównywarce. Żeby przygotować ofertę spełniającą Twoje oczekiwania, ubezpieczyciele potrzebują kilku informacji o Tobie, Twoim doświadczeniu za kierownicą oraz o Twoim samochodzie. Wystarczy, że wpiszesz je tylko raz, a otrzymasz oferty przynajmniej z kilku towarzystw. UWAGA! W porównywarkach znajdziesz także pytanie o personalia. W niektórych narzędziach nie będziesz musiał ich wpisywać na etapie wyszukiwania ofert. Jednym z kalkulatorów bez podawania danych jest Mubi.
 3. Porównaj oferty. Po wypełnieniu formularza i przesłaniu informacji dalej, otrzymasz listę przygotowanych dla Ciebie ofert. Na tym etapie będziesz mógł je wygodnie porównać, zestawiając w tabeli te, które wzbudzą Twoje zainteresowanie. Zwróć uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale także na zakres ochrony, jeśli poza OC zdecydujesz się też na któryś z dodatków.
 4. Wybierz jedną z ofert i kup ubezpieczenie przez internet. Jeśli zdecydujesz się na którąś z zaproponowanych Ci opcji, wciśnij “Kup teraz”, uzupełnij brakujące dane i zapłać za polisę przelewem online. Na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz potwierdzenie zakupu ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli wyśle polisę dopiero po dokonaniu opłaty.

Ekspert Mubi radzi:

Posiadanie ubezpieczenia OC kierowców jest obowiązkowe. Zakup pozostałych rodzajów ochrony samochodowej jest dobrowolny. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze najlepsze ubezpieczenie to ubezpieczenie o najszerszym zakresie ochrony. Jeśli potrzebujesz AC, które będzie chroniło Twój pojazd przede wszystkim na wypadek kradzieży, bo usterki jesteś w stanie naprawić samodzielnie lub za niewielką sumę w zaprzyjaźnionym warsztacie, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się wybranie AC mini zamiast AC all risks.

Zakup ubezpieczenia OC bez wychodzenia z domu – zalety

Kupując ubezpieczenie bez wychodzenia z domu, wiele zyskujesz. 

 • Oszczędzasz czas na dojazdach do oddziałów ubezpieczycieli.
 • Możesz kupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę.
 • Masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej podpisania.
 • Jeśli zdecydujesz się na zakup przez internet, możesz liczyć na zniżkę w niektórych towarzystwach.
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie możesz kupić, odwiedzając jeden z oddziałów ubezpieczyciela, kontaktując się telefonicznie z agentem ubezpieczeniowym lub korzystając z internetu (z kalkulatora lub porównywarki).
 • Możliwość zakupu poprzez porównywarkę ubezpieczeń jest szczególnie przydatna, jeśli w ostatniej chwili przypomnisz sobie o kończącej się polisie, nie masz czasu na wizyty w oddziałach lub nie możesz wyjść z domu.
 • Zakup ubezpieczenia w porównywarce internetowej składa się z kilku prostych kroków: wypełnienia formularza, porównania otrzymanych ofert, opłacenia polisy i odebrania maila z dokumentem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia przez telefon lub internet 

Czy podawanie swoich danych w kalkulatorze OC jest bezpieczne?
Co jest potrzebne do wykupienia OC przez internet?
Czy po wykupieniu ubezpieczenia przez telefon albo internet można z niego zrezygnować?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC