Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena OC po szkodzie/kolizji w 2022!

W wyborze ubezpieczenia OC właściciele samochodów przeważnie kierują się ceną. To dobrze, bo OC ma wszędzie ten sam zakres. Nawet najniższa składka może jednak znacząco wzrosnąć, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy. Nawet niewielka stłuczka wywoła ten sam efekt.

Od czego zależy cena OC?

Chociaż większość kwestii związanych z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną reguluje prawo (zakres ubezpieczenia, suma gwarancyjna, wyłączenia odpowiedzialności są stałe i obowiązują we wszystkich towarzystwach), to ubezpieczyciele mają wolną rękę w wycenianiu polis komunikacyjnych. Ceny OC różnią się zatem w zależności od tego, jaki samochód ma być objęty ochroną ubezpieczeniową i jaki kierowca lub kierowcy będą z niego korzystali. To na podstawie informacji, które wpiszesz w formularzu porównywarki OC/AC towarzystwa ubezpieczeniowe przygotują wycenę Twojej polisy.

Duże znaczenie ma Twoje miejsce zamieszkania, wiek i stan cywilny, ale też parametry samochodu (zwłaszcza marka, pojemność silnika, wiek auta i stan jego licznika), a także styl jazdy i doświadczenie na drodze. Szczególnie to ostatnie potrafi znacząco wpłynąć na wysokość składki. I chodzi tu nie tylko o lata spędzone za kółkiem, ale także, a może przede wszystkim, o spowodowane w tym czasie szkody.

Składka OC po kolizji lub wypadku – o ile wzrośnie cena za Twoje OC po szkodzie?

Wyobraź sobie, że jesteś doświadczonym kierowcą, który ma już wypracowane zniżki na zakup OC. A teraz pomyśl, że wystarczyła jedna chwila nieuwagi, żeby spowodować wypadek i stracić to, na co pracowałeś przez kilka lat, bezpiecznie i przepisowo poruszając się po drodze. Nawet 20% zniżki na OC piechotą nie chodzi. Ale wzrost składki OC po szkodzie odczujesz tym boleśniej, im zniżki przed wypadkiem były wyższe.

Doświadczeni kierowcy nie mają lekko, bo utratę zniżek po stłuczce ryzykują nawet wtedy, gdy sami nie są winni wypadkowi. Częstą praktyką jest bowiem współdzielenie pojazdu z młodym, niedoświadczonym jeszcze kierowcą. Współwłaścicielami są najczęściej rodzice, którzy wspierają swoje wkraczające w dorosłość pociechy. OC młodego kierowcy potrafi być bowiem drogie. W listopadzie 2022 roku średnia składka kierowcy w wieku między 18 a 25 lat sięgała 1314 zł, czyli bez mała dwa razy więcej niż średnia dla całego kraju – 682 zł. Ratunkiem są w takiej sytuacji zniżki współwłaściciela, dzięki którym składka początkującego staje się bardziej przystępna. Młodzi kierowcy ubezpieczający pojazd ze współwłaścicielami płacili w tym samym czasie 962 zł. Gdzie tu ryzyko? Jeśli dojdzie do wypadku, zniżki stracą obydwaj współwłaściciele. Bez względu na to, który z nich spowodował szkodę.

Najtańsze OC po szkodzie – porównanie cen szkodowych i bezszkodowych kierowców – o ile wzrośnie OC po kolizji?

Tak właściwie o ile wzrasta OC po szkodzie lub kolizji? Otóż nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. To, jak bardzo wzrośnie składka kolejnej polisy, zależy od ubezpieczyciela i zasad panujących w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Jedna firma będzie uzależniała wysokość zwyżki od ilości i skali dotychczasowych szkód, a w drugiej duży wpływ na nią będą miały zmieniające się taryfy.

Bazując na danych z porównywarki OC/AC na mubi.pl, przygotowaliśmy porównanie cen, jakie zapłaciłby za OC 57-letni mieszkaniec Opola, który od wielu lat jeździ Toyotą Corollą z 2005 roku. W porównaniu wyliczono składkę zarówno dla kierowcy bezszkodowego, jak i takiego, który ma na koncie spowodowane kolizje czy wypadki. Jak przedstawiają się jego składki?

Różnice w składce ubezpieczeniowej w zależności od liczby spowodowanych szkód na podstawie ubezpieczyciela LINK4

KierowcaCena (OC + Assistance)Towarzystwo
Ubezpieczeniowe
Kierowca bezszkodowy605 złLINK4
Kierowca, który spowodował jedną szkodę
w ostatnim roku
868 złLINK4
Kierowca, który spowodował dwie szkody
w ostatnim roku
1698 złLINK4
Kierowca, który spowodował jedną szkodę
ponad rok temu
865 złLINK4
Kierowca, który spowodował jedną szkodę
ponad 2 lata temu
865 złLINK4
Kierowca, który spowodował dwie szkody:
pierwsza – ponad 2 lata temu,
druga – w ostatnim roku
1698 złLINK4
Kierowca, który spowodował trzy szkody:
pierwsza – ponad 5 lat temu,
druga – ponad 2 lata temu,
trzecia – ponad rok temu
1429 złLINK4
Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl (grudzień 2022)

OC po szkodzie – kalkulator

Kalkulacja potwierdza, że na wzrost ceny ubezpieczenia OC największy wpływ mają szkody spowodowane w czasie trwania ostatniej polisy. Jednak nie ma w tym nic dziwnego, bo jeżeli spojrzymy na to logicznie, od czasu stłuczki, do której doszło kilka miesięcy wcześniej, sprawca nie zdążył jeszcze wypracować nowych zniżek. Te naliczane są sukcesywnie – po każdym roku bezszkodowej jazdy.

W jeszcze mniej korzystnej sytuacji są osoby, które w ostatnim roku spowodowały 2 lub więcej szkód. Kilkukrotna utrata nawet niewielkiego procenta ulg już znacznie podnosi składkę przy zawarciu kolejnej umowy ubezpieczeniowej. Najtańsze OC kierowcy, który w ostatnim roku spowodował szkodę, a wcześniejsze wypadki miały miejsce dwa i pięć lat temu, sięgnęło 1429 zł. To ponad dwa razy więcej niż wyniosłaby jego składka, gdyby nie miał na swoim koncie żadnej kolizji.

Im dawniej spowodowana szkoda, tym zwyżka jest mniej odczuwalna. Jeśli od stłuczki, do której doszło przed dwoma laty, nie było kolejnej kolizji, możliwe jest odzyskanie chociaż część upustów. Zamiast 1698 zł składki (szkoda spowodowana 2 lata temu oraz kolejna – w ostatnim roku), nasz kierowca zapłaci 865 zł (jedna szkoda ponad 2 lata temu).

Ile trwa odzyskanie zniżek po wypadku?

To zależy chociażby od liczby wyrządzonych szkód oraz od ich skali. Analizując dane z porównywarki Mubi, możemy pokusić się o stwierdzenie, że już po 3 latach od ostatniej stłuczki można na nowo wypracować dawne zniżki i uzyskać równie atrakcyjną ofertę ubezpieczeniową, co przed wypadkiem. Oczywiście o ile w międzyczasie ubezpieczenia nie zdrożeją (lub nie staną się tańsze). Biorąc pod uwagę to, jak dynamicznie zmieniają się ceny ubezpieczeń samochodowych (zmiany można zauważyć właściwie z dnia na dzień), raczej trudno liczyć na to, że po odzyskaniu zniżek sprzed wypadku składka będzie identyczna, jak przed wyrządzeniem szkody. Zaproponowana cena może być nieco wyższa od tej, którą płaciłeś wcześniej, ale może być też niższa, jeśli rynek ubezpieczeniowy akurat będzie notował spadek cen.

Zwyżka za szkodę OC – jak się przed nią ustrzec?

Mogłoby się wydawać, że każdy, kto spowoduje szkodę, jest skazany na większe wydatki związane z ubezpieczeniem pojazdu. Istnieje jednak sposób na zatrzymanie zniżek nawet przez sprawcę kolizji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkową ochronę – ochronę zniżek, którą za dodatkową opłatą można dobrać do OC. Dodatek ten powinien zainteresować w szczególności tych kierowców, którzy cieszą się już maksymalnymi 60% zniżki. Szkoda bowiem zaprzepaścić lata bezpiecznej jazdy przez jedną chwilę nieuwagi.

Ochrona zniżek jest coraz bardziej powszechną usługą. Oferują ją m.in.:

 • Compensa,
 • TUZ Ubezpieczenia,
 • HDI,
 • Ergo Hestia.

Ekspert Mubi radzi:

Ochrona zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, w którym została zakupiona, tj. w przypadku przedłużenia umowy ubezpieczeniowej. Jeśli po wypadku zdecydujesz się kupić polisę w innym towarzystwie ubezpieczeń, musisz liczyć się z utratą zniżek.

Jako że spowodowanie szkody nie jest jedynym wyznacznikiem ceny ubezpieczenia, ochrona zniżek nie gwarantuje, że za kolejny rok ochrony zapłacisz tyle samo, co obecnie. Jej zadaniem jest utrzymanie zniżek na dotychczasowym poziomie, ale zostaną one naliczone od taryfy obowiązującej w momencie zakupu. A ta – jak już wspominaliśmy – jest zmienna i może wzrosnąć.

Więcej o ochronie zniżek przeczytasz w naszym artykule: Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?

Odnowienie ubezpieczenia czy przejście do innego towarzystwa? Co zrobić po szkodzie?

Z jednej strony zatem pozostanie na kolejny rok u tego samego ubezpieczyciela pozwala zachować zniżki po wykupieniu ich ochrony, z drugiej – zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego może okazać się bardziej opłacalna. Dlaczego? Każda firma wycenia polisę w inny sposób. Jeśli obecny ubezpieczyciel proponuje wysoką składkę mimo zachowania ulg na OC, taryfa u innego może być niższa i bardziej opłacalna nawet z mniejszą ilością zniżek.

Przykład

Pani Barbara z Promnic, która jeździ Seatem Ibizą kupiła ubezpieczenie OC + Assistance w towarzystwie X za 481 zł. W czasie trwania ostatniej polisy spowodowała jednak kolizję, dlatego przy zakupie kolejnej polisy jej towarzystwo ubezpieczeniowe naliczyło wyższą składkę za ten sam pakiet – 923 zł. Zwyżka wyniosła prawie 200%, dlatego pani Barbara zdecydowała się zmienić ubezpieczyciela na towarzystwo Y, które zaproponowało jej polisę za 628 zł (OC + Assistance), mimo spowodowanej szkody.

Historia szkodowości – ile lat wstecz biorą pod uwagę ubezpieczyciele?

To, że kierowca ma na swoim koncie szkodę, nie pozbawia go możliwości otrzymania atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej w kolejnych latach. Trudno, żeby stłuczka sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat rzutowała na obecne ceny polisy, bo od tamtej pory ubezpieczony kierowca mógł poprawić swoją technikę jazdy i zyskać doświadczenie na drodze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są pamiętliwe i w wyliczaniu składki biorą pod uwagę tylko szkodowość z ostatnich kilku lat. Jeśli w obowiązującym w danej firmie okresie kierowca zanotował szkodę, składka będzie prawdopodobnie nieco wyższa niż byłaby, gdyby do tej szkody nie doszło lub gdyby doszło do niej kilka lat wcześniej. Każde towarzystwo może brać pod uwagę inny czas, który z punktu widzenia ubezpieczyciela jest istotny przy wycenie. Ponadto inny termin może obowiązywać przy przygotowywaniu oferty OC, a innych w przypadku autocasco. Tak jest w Generali i Proama, gdzie przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciel uwzględnia historię jazdy z ostatnich 6 lat, a przy wycenie autocasco – z ostatnich 4 lat.

Towarzystwo ubezpieczenioweLiczba lat, które towarzystwo bierze pod uwagę przy wycenie OCLiczba lat, które towarzystwo bierze pod uwagę przy wycenie AC
Generali 6 lat 4 lata
Proama 6 lat 4 lata
LINK4 4 lata 4 lata
You Can Drive 5 lat 5 lat
mtu24.pl 6 lat 6 lat
Benefia 10 lat 10 lat
Wiener 10 lat 10 lat

Ubezpieczenie OC po szkodzie całkowitej – co z nim zrobić?

Powodując wypadek, możesz pluć sobie w brodę nie tylko ze względu na wzrost składki ubezpieczeniowej, ale także przez zniszczenia na swoim własnym pojeździe. OC nie pomoże Ci uzyskać pieniędzy na naprawę własnego auta. Możesz zapłacić za nią z własnych środków albo zrekompensować sobie straty dzięki autocasco, jeśli przezornie wykupiłeś je jeszcze przed wypadkiem. W jego ramach ubezpieczyciel może zdecydować o szkodzie całkowitej.

O tym, kiedy dokładnie towarzystwa ubezpieczeniowe orzekają szkodę całkowitą, przeczytasz w artykule: Szkoda całkowita samochodu z OC i AC – sprawdź co musisz wiedzieć!

Jeśli mimo takiej decyzji samochód można jeszcze naprawić, możesz to zrobić, bo ubezpieczyciel nie zatrzymuje pojazdu. Z kolei, gdy auto nadaje się jedynie na złom, nasuwają się pytania dotyczące polisy OC, która, rzecz jasna, nie będzie Ci już potrzebna. Przypomnijmy, że OC przypisane jest do pojazdu, nie do kierowcy. Zatem co z OC po szkodzie całkowitej?

Z racji tego, że każdy, nawet nieużywany i uszkodzony samochód musi posiadać OC, nie możesz po prostu wypowiedzieć polisy i nadal trzymać wrak w garażu czy na parkingu. Żeby móc zrezygnować z ubezpieczenia i – co najważniejsze – nie płacić składki za nieużywany pojazd, konieczna będzie jego sprzedaż i zgłoszenie zmiany właściciela lub zezłomowanie i wyrejestrowanie.

Zwrot składki OC po szkodzie całkowitej możesz otrzymać za niewykorzystany okres ochrony

Czy OC po szkodzie całkowitej i sprzedaży auta musisz przekazać nowemu właścicielowi? Tak. Ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną jako jedyne nie wygasa w momencie sprzedaży samochodu. Nabywca ma prawo korzystać z niego do końca umowy ubezpieczeniowej. Wówczas zbywca niejako finansuje OC osobie, która kupuje od niego samochód, bo zwrot składki mu nie przysługuje. Pieniądze za niewykorzystany okres ochrony wracają na konto sprzedającego tylko wtedy, gdy nowy właściciel nie będzie chciał wykorzystać otrzymanej wraz z samochodem polisy i zrezygnuje z niej.

Dużo łatwiej wygląda kwestia rezygnacji z OC po zezłomowaniu. Wystarczy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, żeby przedstawić mu potwierdzenie zezłomowania lub wyrejestrowania pojazdu i wniosek o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Towarzystwo odda pieniądze za niewykorzystany okres ochrony, tj. od daty umieszczonej na umowie kupna-sprzedaży z SDP do końca planowego okresu jej obowiązywania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę OC po szkodzie/kolizji

Czy początkujący kierowcy, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek, również tracą, gdy spowodują wypadek?

Kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem, nie mają jeszcze wypracowanych zniżek, więc nie ryzykują bezpośrednio ich utratą. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC po spowodowanej stłuczce ubezpieczyciel może jednak podnieść ich składkę, uwzględniając tym samym spowodowaną szkodę. Sprawca kolizji czy wypadku zapłaci zatem za OC więcej, niż zapłaciłby, nie powodując stłuczki.

Ile procent zniżki otrzymuje kierowca za bezszkodową jazdę?

Nie ma przepisów, które jednoznacznie regulują tę kwestię. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własny system naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Do ubezpieczyciela należy również decyzja, czy maksymalne zniżki, jakie może otrzymać bezkolizyjnie jeżdżący kierowca sięgną 60%, 70%, czy jeszcze więcej.

Jakie ograniczenia mogą dotyczyć ochrony zniżek?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że ochrona zniżek działa jedynie w przypadku pierwszej stłuczki lub tylko wtedy, gdy usunięcie spowodowanej szkody nie przekroczy ustalonej kwoty, np. 4 tys. zł.

Czy przedłużenie umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem zawsze jest opłacalne?

Niekoniecznie. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ostatnio kupiłeś ubezpieczenie, może zaproponować Ci przystępną składkę przy przedłużeniu umowy. Nawet po likwidacji spowodowanej przez Ciebie szkody. Ale niewykluczone, że inne firmy ubezpieczeniowe będą miały korzystniejszą taryfę, dzięki czemu będą w stanie przygotować dla Ciebie jeszcze bardziej opłacalną ofertę.

Kiedy trzeba zgłosić zmianę właściciela lub złomowanie auta?

Zarówno w przypadku sprzedaży, jak i złomowania auta obowiązuje termin 30 dni na zgłoszenie zbycia samochodu (w pierwszym przypadku) i wyrejestrowanie go (w drugim). Natomiast na poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu jest 14 dni.

PODSUMOWANIE
 • Cena ubezpieczenia OC zależy od parametrów samochodu, jego użytkowania, a także od informacji o właścicielu oraz kierowcach i ich doświadczeniu na drodze.
 • Popularnym sposobem na obniżenie składki ubezpieczeniowej, zwłaszcza w przypadku młodych kierowców, jest ustanowienie współwłasności auta.
 • Minusem współdzielenia pojazdu jest to, że po spowodowaniu szkody przez jednego współwłaściciela, zniżki straci również drugi.
 • Składka OC najbardziej wzrasta, gdy do szkody doszło w ostatnim roku polisowym.
 • To, jak dużo zniżek utraci kierowca, zależy od ustaleń danego towarzystwa ubezpieczeń.
 • Zniżki można odzyskać nawet w ciągu 3 lat po szkodzie, o ile nie dojdzie w tym czasie do kolejnego wypadku.
 • Jeśli chcesz uniknąć podniesienia ceny ubezpieczenia w kolejnym roku po spowodowaniu szkody, możesz wykupić ochronę zniżek lub zorientować się w cenach oferowanych przez innych ubezpieczycieli.
 • W wycenie ubezpieczenia towarzystwa biorą zwykle pod uwagę historię szkodowości z ostatnich 5-6 lat. Jest to jednak kwestia ustalana indywidualnie przez każdą firmę i czas ten może być inny w przypadku OC, a inny w przypadku AC.
 • Po szkodzie całkowitej i wyrejestrowaniu pojazdu można odzyskać pieniądze za niewykorzystany, a opłacony czas ochrony.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
82,88
Loading...

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
W moim przypadku oc po kolizji wzrosło kilka stówek, ale byłem wściekły :/ Żałowałem że nie miałem wykupionej ochrony zniżek
avatar autora komentarza
Sczerze? oc po szkodzie tak mocno wzrasta , że jednak warto uważać na to jak się jeździ. U mnie na szczęście 10 lat bez kolizji
avatar autora komentarza
Rzeczywiście utrata zniżek po szkodzie może troszkę zaboleć... po jednej delikatnie ale 2 to już jak widać OC idzie dwa razy do góry. No ale to chyba jest normalne, skoro narażamy z własnej winy ubezpieczyciela na koszty. Warto też na pewno zorientować się czy zmiana ubezpieczyciela nie będzie wtedy się opłacać.
avatar autora komentarza
Ja właśnie miałem szkodę w tym roku i ciekaw jestem jak będzie wyglądało przyszłe OC po szkodzie. Polisa mi się kończy za 3 miesiące i trzeba będzie wziąć nową. Muszę się dobrze rozeznać, bo nie chciałbym płacić dużo więcej.
avatar autora komentarza
Mnie z kolei zastanawia czy jest w porządku gdy w przypadku zwykłego przerysowania samochodu przez sprawcę, poszkodowany bierze kasę z ubezpieczenia OC sprawcy i zatrzymuje pieniądze jak gdyby nigdy nic dla siebie zamiast przeznaczyć na naprawę powstałej szkody. Sam miałem taką sytuację, sąsiad spisał oświadczenie, dostał pieniądze z mojego OC a po kilku miesiącach rysy na boku auta który miał przerysowany jak były nadal są. Ale oczywiście kaskę z miłą chęcią pobrał, zresztą wiele osób tak robi. Powinno się to zmienić a ubezpieczyciele wypłacający odszkodowania powinni kontrolować i sprawdzać na co poszkodowani wydają wypłacone im pieniądze
Poszkodowany kierowca ma prawo do odszkodowania za doznane szkody. Samochód, który został uszkodzony, prawdopodobnie straci na wartości. Nawet jeśli jego właściciel nie zdecyduje się na naprawę, przy ewentualnej sprzedaży pojazdu w przyszłości otrzyma mniej pieniędzy za auto z wadą, niż dostałby za taki sam model bez zarysowania. W takiej sytuacji pieniądze otrzymane z ubezpieczenia sprawcy w pewien sposób rekompensują stratę przy zbywaniu uszkodzonego samochodu.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, Czy ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić pieniędzy za autocasco za pozostałych 11 miesięcy, które zostały opłacone? Samochód został naprawiony, ale autocasco mi wypowiedzieli i co teraz? Dostałam odpowiedz, że "Zwrot za AC po szkodzie całkowitej nie jest należny". Zaznaczam, że auto było zdatne do jazdy, silnik dalej jak nowy, a chcieli auto ode mnie odkupić, więc naprawilam za tyle ile od nich dostałam i resztę dopłaciłam. Tak naprawdę AC kosztowało mnie 1600 zł za 2 tygodnie użytkowania... to jest śmieszne. AC ma obowiązywać cały rok, a nie że teraz mam wydawać kolejne pieniądze na AC. Będę wdzięczna za odpowiedź
Ochrona w ramach ubezpieczenia autocasco obowiązuje zazwyczaj przez 12 miesięcy lub do wyczerpania sumy ubezpieczenia, jak prawdopodobnie w Pani przypadku. Oznacza to, że jeśli przed końcem umowy (np. w pierwszym miesiącu po jej zawarciu) ubezpieczyciel wypłaci maksymalne odszkodowanie, umowa zostanie rozwiązana ze względu na brak środków na dalszą ochronę. Ubezpieczyciel, wypłacając odszkodowanie w maksymalnej wysokości, na jaką została zawarta umowa, wywiązał się z obowiązku zapewnienia ochrony w razie uszkodzeń pojazdu. Nie ma zatem powodu, aby zwracał składkę za pozostałe 11 miesięcy. Aby nadal móc liczyć na ochronę ubezpieczyciela w ramach autocasco, konieczne będzie podpisanie nowej umowy na AC i opłacenie kolejnej składki.
avatar autora komentarza
W tym roku kupiłem pierwsze auto i niestety spowodowałem drobną a kolizję - moje auto ok u drugiego kierowcy wgnieciony zderzak - właściciel twierdzi ze koszt naprawy to ok pięćset zł.Nie mam historii ubezpieczenia. W grudniu wykupiłem moje pierwsze oc. o ile może wzroznąc moje oc?
Jednoznaczne określenie z wyprzedzeniem, o ile wzrośnie składka kierowcy po szkodzie, nie jest możliwe. Jeśli chce Pan to sprawdzić orientacyjnie, proponuję skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Może Pan wykonać poglądową kalkulację. Proszę pamiętać o podaniu niezbędnych danych, a w miejscu dotyczącym historii ubezpieczenia proszę wpisać informacje o szkodzie (liczba szkód i kiedy do nich doszło). Oczywiście będzie to tylko orientacyjna kalkulacja, bo cena ubezpieczenia z pewnością zmieni się do chwili zakupu kolejnej polisy, jednak pozwoli Panu mniej więcej zorientować się, na jaki wydatek powinien Pan się przygotować.