Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć!

Średnio 394 zł za Isuzu i 1371 zł za Rolls-Royca! To, ile zapłacimy za OC zależy między innymi od marki naszego auta. Zobacz jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2022 roku.

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje takie samo ubezpieczenie OC. Jedyne różnice, jakie mogą wprowadzić ubezpieczyciele, dotyczą dobrowolnych ubezpieczeń, które oferowane są jako dodatek do obowiązkowego OC. Skąd zatem biorą się spore różnice w cenach OC?

Różnice w cenie OC – skąd się biorą?

Choć towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam produkt, oferują go w różnych cenach. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele kalkulują składki szacując ryzyko wystąpienia szkody. Im większe ryzyko, że dany kierowca spowoduje szkodę, tym wyższa cena za OC. Z kolei zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku czy kolizji, skutkuje obniżeniem kosztów ubezpieczenia samochodu. Dlatego, ustalając ceny OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę informacje na temat kierowcy oraz auta, którym się porusza. Dla jednego ubezpieczyciela większe znaczenie będzie miała pojemność silnika ubezpieczanego auta, dla innego ilość przejechanych dotychczas kilometrów, a dla jeszcze innego – rodzaj tankowanego paliwa. Wśród parametrów samochodu, które uwzględniane są podczas wyliczeń składki ubezpieczenia znajduje się między innymi marka pojazdu.

Wpływ marki auta na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne na temat wypadkowości. Na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i czy spowoduje jakąś szkodę. Marka pojazdu nie pozostaje tu bez znaczenia. Z perspektywy ubezpieczycieli, niektóre auta wydają się bezpieczniejsze od innych. Ich właściciele mogą więc liczyć na tańsze OC.

Samochód mocniejszy, o większej pojemności silnika może spowodować większe szkody niż auto słabsze, z silnikiem o niewielkiej pojemności. Z kolei pojazd, który pozwala na rozwinięcie większych prędkości, okazuje się bardziej podatny na stłuczki od auta wolniejszego. Ponadto pewne marki są kojarzone z określonym trybem życia. W społecznej wyobraźni funkcjonują między innymi auta rodzinne czy “sportowe bryki”.

Porównajmy ceny ubezpieczenia dla sportowego BMW Serii 7 z 2019 roku z rodzinną Dacią Sandero.

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ochronyCeny ubezpieczenia BMW Serii 7Ceny ubezpieczenia Dacii Sandero
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance667 zł492 zł
LINK4OC + Assistance840 zł711 zł
TrastiOC888 zł584 zł
BenefiaOC900 zł410 zł
mtu24.plOC1 037 zł449 zł
WienerOC + Assistance1 229 zł1 001 zł

Wszyscy ubezpieczyciele obniżyli składkę ubezpieczeniową w przypadku Dacii. Niektórzy nawet bardzo znacznie. Największa różnica między ceną ubezpieczenia dla BMW a ceną ubezpieczenia dla Dacii wyniosła 588 zł w mtu24.pl. 

Zdarza się, że ubezpieczyciele profilują kierowców, którzy poruszają się samochodami danej marki. Oznacza to, że po kierowcy auta sportowego spodziewają się bardziej brawurowej jazdy niż po statecznym właścicielu rodzinnego kombi. A przecież towarzystwom ubezpieczeniowym zależy, żeby ich klient nie był sprawcą zdarzenia drogowego, co wiąże się z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Siłą rzeczy oferta skierowana do osoby, która w oczach ubezpieczyciela wygląda na bezpiecznego kierowcę, będzie atrakcyjniejsza. Wybierając bezpieczniejszy samochód, uzyskujemy tańsze OC.

Doświadczenie pokazuje, że często kierowcami sportowych samochodów są młodzi kierowcy, którzy niedawno odebrali swoje prawo jazdy i chcą nacieszyć się możliwościami, jakie daje duży silnik. Dlatego też takie marki, jak BMW czy Audi, które są obiektem zainteresowania tych osób, należą w oczach ubezpieczycieli do bardziej ryzykownych w obejmowaniu ochroną.

Jakie marki samochodowe mogą liczyć na najtańsze OC?

Wśród marek z najtańszym OC w listopadzie 2022 roku znalazły się Isuzu, Pontiac i Daihatsu. Na ich ubezpieczenie kierowcy wydawali średnio mniej niż 500 zł. W dalszej kolejności plasuje się Daihatsu, Dacia i Tata.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Isuzu394 zł
Pontiac455 zł
Daihatsu471 zł
Dacia517 zł
Tata520 zł
Suzuki533 zł

Co ciekawe, marki, które pozwalają uzyskać tańsze OC, cieszą się stosunkowo dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak podaje serwis motofakty.pl, polscy kierowcy najchętniej decydują się na Škody, Toyoty, Volkswageny, Fordy, Ople, Dacie, Kie, Renault czy Hyundaie. Średnia kwota, którą trzeba zapłacić, aby ubezpieczyć pojazdy większości tych marek, jest niższa od średniej krajowej lub od niej niewiele wyższa, wynoszącej 682 zł.

Przykład

Młody kierowca planujący zakup pierwszego samochodu zastanawiał się, na jaki pojazd powinien się zdecydować. Chciał kupić auto podobne do tego, w jakim uczył się jeździć, więc szukał niewielkiego miejskiego samochodu z nadwoziem typu hatchback. Gdy szukał informacji na temat pojazdów, trafił na porównywarkę ubezpieczeń. Korzystając z niej, dowiedział się, że jeśli chodzi o cenę OC nie tylko marka i model pojazdu się liczą. Jako młody kierowca musiał zapłacić sporo za ubezpieczenie, ale mógłby zaoszczędzić, wybierając auto z jak najmniejszą pojemnością silnika. Gdy zdecydował się na konkretny model i przeglądał oferty sprzedawców, wiedział już, na jakie parametry pojazdu powinien zwrócić uwagę.

Zwyżka OC za markę – za które samochody zapłacimy najwięcej?

Właściciele aut bardziej prestiżowych, a przy tym częstokroć mocniejszych i szybszych, płacą za ubezpieczenie więcej.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Rolls-Royce1 371 zł
Lamborghini1 357 zł
Ferrari1 337 zł
Bentley1 275 zł
Aston Martin1 162 zł

Pamiętajmy jednak, że każdy może poszukać tańszego OC, niezależnie, czy jest właścicielem skromnego, miejskiego autka czy też sportowego wehikułu o potężnym silniku. Sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia może być porównanie oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje bezpłatny kalkulator OC Mubi.pl.

Przekonajmy się i wyliczmy składkę dla właściciela Lamborghini Aventador z 2019 roku, który jest napędzany benzyną, a jego silnik ma pojemność aż 6,5 l. Chociaż parametry samochodu nie działają na korzyść właściciela Lamborghini i raczej sugerują, że jego składka będzie wysoka, mogą ją obniżyć cechy samego kierowcy i sposób, w jaki używa on samochodu. Co może obniżyć składkę tego kierowcy?

  • Miejsce parkowania auta w indywidualnym garażu. Dzięki temu nie ma obawy, że pojazd stoczy się z miejsca parkingowego i spowoduje szkodę. Mniejsze jest też ryzyko kradzieży i uszkodzenia samochodu, co jest istotne przy zakupie autocasco.
  • Używanie pojazdu sporadycznie (kierowca planuje zwiększyć przebieg w najbliższych 12 miesiącach maksymalnie o 5 tys. km). Im rzadziej używany jest pojazd, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody.
  • Kierowca ma doświadczenie za kierownicą (urodził się w 1976 roku, a prawo jazdy ma od 1992 roku). Długi staż za kierownicą pozwala nabrać obycia na drodze i pewności w wykonywaniu manewrów. Dzięki częstym praktykowaniu jazdy kierowca jest w stanie lepiej zapanować nad pojazdem i wie, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.
  • Ma dobrą historię ubezpieczenia (OC wykupuje od ponad 20 lat i nie spowodował dotychczas żadnej szkody). Osoby, które nie mają na swoim koncie szkód, są uznawane za wprawione za kierownicą. W ich przypadku ryzyko spowodowania kolizji spada.
  • Mieszka w niewielkiej miejscowości. Im mniejsza miejscowość, tym mniejszy ruch na drogach, a więc mniejsze ryzyko udziału w stłuczce.
  • Ma żonę i 10-letniego syna. Ubezpieczyciele uznają, że osoby posiadające rodzinę, zwłaszcza dzieci, jeżdżą ostrożniej.
Towarzystwo
Ubezpieczeniowe
Zakres ochronyCena
mtu24.pl OC + Assistance781 zł
WienerOC + Assistance 1 197 zł
Kalkulację wykonano 12.12.2022 roku w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje ubezpieczenie niemieckich marek samochodowych?

Volkswagen, BMW, Audi, Porsche, Opel, Mercedes – to najbardziej popularne marki samochodowe, które wyszły z niemieckich fabryk. Niemieckie auta charakteryzuje trwałość, dobra jakość i łatwość oraz wygoda w prowadzeniu, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich kierowców. Czy za wysoką jakością pojazdu kryją się jednocześnie wysokie ceny ich ubezpieczenia? Niekoniecznie.

MarkaŚrednia cena OC
Opel650 zł
Volkswagen681 zł
Mercedes733 zł
Audi759 zł
Porsche760 zł
BMW880 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie japońskich marek samochodowych?

Japońskie marki samochodów to synonim niezawodności i oczywiście szybkości. To prawdopodobnie za to kierowcy z całego świata kochają Mitsubishi, Lexusa, Subaru, Acurę, Daihatsu czy Infiniti. Można się zatem spodziewać, że za ubezpieczenie aut o dużych możliwościach trzeba będzie sporo zapłacić. Niestety, w większości przypadków jest to prawda, co widać w poniższym zestawieniu.

MarkaŚrednia cena OC
Daihatsu471 zł
Acura557 zł
Toyota601 zł
Nissan615 zł
Mitsubishi673 zł
Honda693 zł
Mazda698 zł
Infiniti739 zł
Subaru753 zł
Lexus831 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie amerykańskich marek samochodowych?

Wielu kierowców marzy o którymś z amerykańskich samochodów. Odstrasza niestety fakt, że w razie konieczności naprawy części zamienne pojazdów zza oceanu są trudno dostępne, a sprowadzenie ich z USA – dosyć kosztowne. Osoby zainteresowane amerykańskimi markami lub już je posiadające muszą liczyć się z większymi wydatkami na ubezpieczenie.

MarkaŚrednia cena OC
Pontiac455 zł
Ford640 zł
Jeep643 zł
Chevrolet662 zł
Chrysler745 zł
Lincoln814 zł
Dodge834 zł
Cadillac894 zł
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie OC w każdym towarzystwie ma taki sam zakres ochrony.
  • Mimo takiego samego zakresu ochrony ubezpieczenia OC w różnych firmach ubezpieczeniowych ubezpieczyciele proponują różne składki. Dzieje się tak dlatego, że każda firma nieco inaczej wylicza składkę ubezpieczeniowa i szacuje ryzyko szkody.
  • W listopadzie 2022 roku najtaniej ubezpieczanymi markami samochodów były Isuzu, Pontiac i Daihatsu.
  • W listopadzie 2022 roku najdrożej ubezpieczanymi markami samochodowymi było Lamborghini, Ferrari i Bentley.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę OC w zależności od marki samochodu

Jakie parametry pojazdu, poza marką, wpływają na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Przygotowując ofertę ubezpieczeniową, TU biorą pod uwagę nie tylko markę, ale także model pojazdu, rok jego produkcji, rodzaj napędu, pojemność silnika i stan licznika.

Czy właściciele BMW mogą liczyć na tanie OC?

Każdy kierowca ma szansę na polisę w atrakcyjnej cenie. Nawet ten jeżdżący szybkim samochodem. Wszystko dlatego, że marka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę polisy. Jeśli właściciel BMW postawił na najmniejszy z dostępnych w danym modelu silników, a do tego mieszka w niewielkiej miejscowości, jeździ od wielu lat i nie spowodował żadnej szkody lub spowodował ją dawno, jego składka prawdopodobnie nie będzie wysoka. W listopadzie najtańsze OC właściciela BMW wyniosło 156 zł.

Dlaczego każdy ubezpieczyciel proponuje inną cenę za OC tego samego kierowcy skoro ubezpieczenie to nie różni się pod względem zakresu?

Każdy ubezpieczyciel nieco inaczej wycenia ochronę ubezpieczeniową. Mimo że wiele TU bierze pod uwagę te same cechy kierowcy i parametry pojazdu, każdy czynnik może mieć dla firm ubezpieczeniowych różną wagę. W jednym towarzystwie ważniejsza będzie marka samochodu, a w innym pojemność silnika. Poza tym do OC często dodawane jest assistance czy NNW, co również może wpłynąć na cenę pakietu.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
63,33
Loading...

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
ja sobie nie zdawałem sprawy że model samochodu a ubezpieczenie oc ma jakiś związek do czasu jak się przerzuciłem na BMW. automatycznie wzrosło, więc jeśli ktoś tylko pod kątem kosztów patrzy to chyba Dacia będzie najlepsza :p
avatar autora komentarza
Dobrze wiedzieć, że marka samochodu a cena OC ma jakieś znaczenie. Jestem przed zakupem swojego pierwszego autka, wiec chyba lepiej wziąć takie na które ubezpieczyciele patrzą przychylniej
avatar autora komentarza
Trzeba przede wszystkim kupić auto niezawodne i niedrogie w eksploatacji. OC płacisz tylko raz w roku a za paliwo i części zamienne stale. W moim przypadku idealnie się sprawdza Toyota.
avatar autora komentarza
Pytanie... Co mam zrobić jeśli danego auta nie ma na liście wyboru? Np. Toyota Supra 1999
Proszę skontaktować się z naszym doradcą telefonicznie (+48 22 250 02 00). Infolinia Mubi działa od 8:00 do 21:00 w tygodniu, a w soboty od 9:30 do 17:00.
avatar autora komentarza
A co gdy nie ma mojej marking samochodu?
Jeśli w formularzu naszego kalkulatora nie może Pani znaleźć swojego pojazdu, prosimy o kontakt z naszym doradcą. Można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +48 22 250 02 00.