Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć!

Średnio 430 zł za Abarth’a i 1375 zł za Lamborghini! To, ile zapłacimy za OC zależy między innymi od marki naszego auta. Zobacz jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2022 roku.

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje takie samo ubezpieczenie OC. Jedyne różnice, jakie mogą wprowadzić ubezpieczyciele, dotyczą dobrowolnych ubezpieczeń, które oferowane są jako dodatek do obowiązkowego OC. Skąd zatem biorą się spore różnice w cenach OC?

Różnice w cenie OC – skąd się biorą?

Choć towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam produkt, oferują go w różnych cenach. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele kalkulują składki szacując ryzyko wystąpienia szkody. Im większe ryzyko, że dany kierowca spowoduje szkodę, tym wyższa cena za OC. Z kolei zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku czy kolizji, skutkuje obniżeniem kosztów ubezpieczenia samochodu. Dlatego, ustalając ceny OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę informacje na temat kierowcy oraz auta, którym się porusza. Dla jednego ubezpieczyciela większe znaczenie będzie miała pojemność silnika ubezpieczanego auta, dla innego ilość przejechanych dotychczas kilometrów, a dla jeszcze innego – rodzaj tankowanego paliwa. Wśród parametrów samochodu, które uwzględniane są podczas wyliczeń składki ubezpieczenia znajduje się między innymi marka pojazdu.

Wpływ marki auta na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne na temat wypadkowości. Na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i czy spowoduje jakąś szkodę. Marka pojazdu nie pozostaje tu bez znaczenia. Z perspektywy ubezpieczycieli, niektóre auta wydają się bezpieczniejsze od innych. Ich właściciele mogą więc liczyć na tańsze OC.

Samochód mocniejszy, o większej pojemności silnika może spowodować większe szkody niż auto słabsze, z silnikiem o niewielkiej pojemności. Z kolei pojazd, który pozwala na rozwinięcie większych prędkości, okazuje się bardziej podatny na stłuczki od auta wolniejszego. Ponadto pewne marki są kojarzone z określonym trybem życia. W społecznej wyobraźni funkcjonują między innymi auta rodzinne czy “sportowe bryki”.

Porównajmy ceny ubezpieczenia dla sportowego BMW Serii 7 z 2019 roku z rodzinną Dacią Sandero.

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ochronyCeny ubezpieczenia BMW Serii 7Ceny ubezpieczenia Dacii Sandero
TUZOC + NNW + Assistance648 zł508 zł
TrastiOC773 zł503 zł
LINK4OC + Assistance1086 zł883 zł
BenefiaOC1091 zł500 zł
mtu24.plOC1099 zł461 zł
WienerOC + Assistance1440 zł1174 zł

Wszyscy ubezpieczyciele obniżyli składkę ubezpieczeniową w przypadku Dacii. Niektórzy nawet bardzo znacznie. Największa różnica między ceną ubezpieczenia dla BMW a ceną ubezpieczenia dla Dacii wyniosła 638 zł w mtu24.pl. 

Zdarza się, że ubezpieczyciele profilują kierowców, którzy poruszają się samochodami danej marki. Oznacza to, że po kierowcy auta sportowego spodziewają się bardziej brawurowej jazdy niż po statecznym właścicielu rodzinnego kombi. A przecież towarzystwom ubezpieczeniowym zależy, żeby ich klient nie był sprawcą zdarzenia drogowego, co wiąże się z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Siłą rzeczy oferta skierowana do osoby, która w oczach ubezpieczyciela wygląda na bezpiecznego kierowcę, będzie atrakcyjniejsza. Wybierając bezpieczniejszy samochód, uzyskujemy tańsze OC.

Doświadczenie pokazuje, że często kierowcami sportowych samochodów są młodzi kierowcy, którzy niedawno odebrali swoje prawo jazdy i chcą nacieszyć się możliwościami, jakie daje duży silnik. Dlatego też takie marki, jak BMW czy Audi, które są obiektem zainteresowania tych osób, należą w oczach ubezpieczycieli do bardziej ryzykownych w obejmowaniu ochroną.

Jakie marki samochodowe mogą liczyć na najtańsze OC?

Wśród marek z najtańszym OC w marcu 2022 roku znalazły się Abarth, Lada i Dacia. Na ich ubezpieczenie kierowcy wydawali średnio mniej niż 600 zł. W dalszej kolejności plasuje się SsangYong, Daihatsu i Suzuki.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Abarth430 zł
Lada539 zł
Dacia540 zł
SsangYong552 zł
Daihatsu557 zł
Suzuki566 zł
Marki z najtańszym OC w marcu 2022 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl.

Co ciekawe, marki, które pozwalają uzyskać tańsze OC, cieszą się stosunkowo dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak podaje serwis motofakty.pl, polscy kierowcy najchętniej decydują się na Škody, Toyoty, Volkswageny, Fordy, Ople, Dacie, Kie, Renault czy Hyundaie. Średnia kwota, którą trzeba zapłacić, aby ubezpieczyć pojazdy większości tych marek, jest niższa od średniej krajowej lub od niej niewiele wyższa, wynoszącej 796 zł.

Przykład

Młody kierowca planujący zakup pierwszego samochodu zastanawiał się, na jaki pojazd powinien się zdecydować. Chciał kupić auto podobne do tego, w jakim uczył się jeździć, więc szukał niewielkiego miejskiego samochodu z nadwoziem typu hatchback. Gdy szukał informacji na temat pojazdów, trafił na porównywarkę ubezpieczeń. Korzystając z niej, dowiedział się, że jeśli chodzi o cenę OC nie tylko marka i model pojazdu się liczą. Jako młody kierowca musiał zapłacić sporo za ubezpieczenie, ale mógłby zaoszczędzić, wybierając auto z jak najmniejszą pojemnością silnika. Gdy zdecydował się na konkretny model i przeglądał oferty sprzedawców, wiedział już, na jakie parametry pojazdu powinien zwrócić uwagę.

Zwyżka OC za markę – za które samochody zapłacimy najwięcej?

Właściciele aut bardziej prestiżowych, a przy tym częstokroć mocniejszych i szybszych, płacą za ubezpieczenie więcej.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Lamborghini1375 zł
Ferrari1235 zł
Bentley1166 zł
Aston Martin1077 zł
Rolls-Royce1027 zł
Marki z najdroższym OC w marcu 2022 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.

Pamiętajmy jednak, że każdy może poszukać tańszego OC, niezależnie, czy jest właścicielem skromnego, miejskiego autka czy też sportowego wehikułu o potężnym silniku. Sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia może być porównanie oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje bezpłatny kalkulator OC Mubi.pl.

Przekonajmy się i wyliczmy składkę dla właściciela Lamborghini Aventador z 2019 roku, który jest napędzany benzyną, a jego silnik ma pojemność aż 6,5 l. Chociaż parametry samochodu nie działają na korzyść właściciela Lamborghini i raczej sugerują, że jego składka będzie wysoka, mogą ją obniżyć cechy samego kierowcy i sposób, w jaki używa on samochodu. Co może obniżyć składkę tego kierowcy?

  • Miejsce parkowania auta w indywidualnym garażu. Dzięki temu nie ma obawy, że pojazd stoczy się z miejsca parkingowego i spowoduje szkodę. Mniejsze jest też ryzyko kradzieży i uszkodzenia samochodu, co jest istotne przy zakupie autocasco.
  • Używanie pojazdu sporadycznie (kierowca planuje zwiększyć przebieg w najbliższych 12 miesiącach maksymalnie o 5 tys. km). Im rzadziej używany jest pojazd, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody.
  • Kierowca ma doświadczenie za kierownicą (urodził się w 1976 roku, a prawo jazdy ma od 1992 roku). Długi staż za kierownicą pozwala nabrać obycia na drodze i pewności w wykonywaniu manewrów. Dzięki częstym praktykowaniu jazdy kierowca jest w stanie lepiej zapanować nad pojazdem i wie, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.
  • Ma dobrą historię ubezpieczenia (OC wykupuje od ponad 20 lat i nie spowodował dotychczas żadnej szkody). Osoby, które nie mają na swoim koncie szkód, są uznawane za wprawione za kierownicą. W ich przypadku ryzyko spowodowania kolizji spada.
  • Mieszka w niewielkiej miejscowości. Im mniejsza miejscowość, tym mniejszy ruch na drogach, a więc mniejsze ryzyko udziału w stłuczce.
  • Ma żonę i 10-letniego syna. Ubezpieczyciele uznają, że osoby posiadające rodzinę, zwłaszcza dzieci, jeżdżą ostrożniej.
Towarzystwo
Ubezpieczeniowe
Zakres ochronyCena
mtu24.plOC660 zł
WienerOC + Assistance1095 zł
Kalkulację wykonano 4.04.2022 roku w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje ubezpieczenie niemieckich marek samochodowych?

Volkswagen, BMW, Audi, Porsche, Opel, Mercedes – to najbardziej popularne marki samochodowe, które wyszły z niemieckich fabryk. Niemieckie auta charakteryzuje trwałość, dobra jakość i łatwość oraz wygoda w prowadzeniu, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich kierowców. Czy za wysoką jakością pojazdu kryją się jednocześnie wysokie ceny ich ubezpieczenia? Niekoniecznie.

MarkaŚrednia cena OC
Volkswagen784 zł
BMW999 zł
Audi888 zł
Porsche865 zł
Opel757 zł
Mercedes791 zł
Ceny pochodzą z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi [marzec 2022].

Ile kosztuje ubezpieczenie japońskich marek samochodowych?

Japońskie marki samochodów to synonim niezawodności i oczywiście szybkości. To prawdopodobnie za to kierowcy z całego świata kochają Mitsubishi, Lexusa, Subaru, Acurę, Daihatsu czy Infiniti. Można się zatem spodziewać, że za ubezpieczenie aut o dużych możliwościach trzeba będzie sporo zapłacić. Niestety, w większości przypadków jest to prawda, co widać w poniższym zestawieniu.

MarkaŚrednia cena OC
Mitsubishi709 zł
Lexus824 zł
Subaru794 zł
Acura984 zł
Daihatsu557 zł
Infiniti754 zł
Ceny pochodzą z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi [marzec 2022].

Ile kosztuje ubezpieczenie amerykańskich marek samochodowych?

Wielu kierowców marzy o którymś z amerykańskich samochodów. Odstrasza niestety fakt, że w razie konieczności naprawy części zamienne pojazdów zza oceanu są trudno dostępne, a sprowadzenie ich z USA – dosyć kosztowne. Osoby zainteresowane amerykańskimi markami lub już je posiadające muszą liczyć się z większymi wydatkami na ubezpieczenie.

MarkaŚrednia cena OC
Cadillac881 zł
Chevrolet683 zł
Chrysler793 zł
Dodge900 zł
Ford836 zł
Jeep710 zł
Lincoln746 zł
Ceny pochodzą z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi [marzec 2022].
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie OC w każdym towarzystwie ma taki sam zakres ochrony.
  • Mimo takiego samego zakresu ochrony ubezpieczenia OC w różnych firmach ubezpieczeniowych ubezpieczyciele proponują różne składki. Dzieje się tak dlatego, że każda firma nieco inaczej wylicza składkę ubezpieczeniowa i szacuje ryzyko szkody.
  • W marcu 2022 roku najtaniej ubezpieczanymi markami samochodów były Abarth, Lada i Dacia.
  • W marcu 2022 roku najdrożej ubezpieczanymi markami samochodowymi było Lamborghini, Ferrari i Bentley.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę OC w zależności od marki samochodu

Jakie parametry pojazdu, poza marką, wpływają na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Przygotowując ofertę ubezpieczeniową, TU biorą pod uwagę nie tylko markę, ale także model pojazdu, rok jego produkcji, rodzaj napędu, pojemność silnika i stan licznika.

Czy właściciele BMW mogą liczyć na tanie OC?

Każdy kierowca ma szansę na polisę w atrakcyjnej cenie. Nawet ten jeżdżący szybkim samochodem. Wszystko dlatego, że marka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę polisy. Jeśli właściciel BMW postawił na najmniejszy z dostępnych w danym modelu silników, a do tego mieszka w niewielkiej miejscowości, jeździ od wielu lat i nie spowodował żadnej szkody lub spowodował ją dawno, jego składka prawdopodobnie nie będzie wysoka. W marcu najtańsze OC właściciela BMW wyniosło 235 zł.

Dlaczego każdy ubezpieczyciel proponuje inną cenę za OC tego samego kierowcy skoro ubezpieczenie to nie różni się pod względem zakresu?

Każdy ubezpieczyciel nieco inaczej wycenia ochronę ubezpieczeniową. Mimo że wiele TU bierze pod uwagę te same cechy kierowcy i parametry pojazdu, każdy czynnik może mieć dla firm ubezpieczeniowych różną wagę. W jednym towarzystwie ważniejsza będzie marka samochodu, a w innym pojemność silnika. Poza tym do OC często dodawane jest assistance czy NNW, co również może wpłynąć na cenę pakietu.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
63,33
Loading...

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
ja sobie nie zdawałem sprawy że model samochodu a ubezpieczenie oc ma jakiś związek do czasu jak się przerzuciłem na BMW. automatycznie wzrosło, więc jeśli ktoś tylko pod kątem kosztów patrzy to chyba Dacia będzie najlepsza :p
avatar autora komentarza
Dobrze wiedzieć, że marka samochodu a cena OC ma jakieś znaczenie. Jestem przed zakupem swojego pierwszego autka, wiec chyba lepiej wziąć takie na które ubezpieczyciele patrzą przychylniej
avatar autora komentarza
Trzeba przede wszystkim kupić auto niezawodne i niedrogie w eksploatacji. OC płacisz tylko raz w roku a za paliwo i części zamienne stale. W moim przypadku idealnie się sprawdza Toyota.
avatar autora komentarza
Pytanie... Co mam zrobić jeśli danego auta nie ma na liście wyboru? Np. Toyota Supra 1999
Proszę skontaktować się z naszym doradcą telefonicznie (+48 22 250 02 00). Infolinia Mubi działa od 8:00 do 21:00 w tygodniu, a w soboty od 9:30 do 17:00.
avatar autora komentarza
A co gdy nie ma mojej marking samochodu?
Jeśli w formularzu naszego kalkulatora nie może Pani znaleźć swojego pojazdu, prosimy o kontakt z naszym doradcą. Można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +48 22 250 02 00.