Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć!

Średnio 601 zł za Dacię i 1093 zł za Lexusa! To, ile zapłacimy za OC zależy między innymi od marki naszego auta. Zobacz jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2020 roku.

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje takie samo ubezpieczenie OC. Jedyne różnice, jakie mogą wprowadzić ubezpieczyciele, dotyczą dobrowolnych ubezpieczeń, które oferowane są jako dodatek do obowiązkowego OC. Skąd zatem biorą się spore różnice w cenach OC?

Różnice w cenie OC – skąd się biorą?

Choć towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam produkt, oferują go w różnych cenach. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele kalkulują składki szacując ryzyko wystąpienia szkody. Im większe ryzyko, że dany kierowca spowoduje szkodę, tym wyższa cena za OC. Z kolei zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku czy kolizji, skutkuje obniżeniem kosztów ubezpieczenia samochodu. Dlatego ustalając ceny OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę informacje na temat kierowcy oraz auta, którym się porusza. Wśród parametrów samochodu, które uwzględniane są podczas wyliczeń składki ubezpieczenia znajduje się między innymi marka pojazdu.

Wpływ marki auta na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne na temat wypadkowości. Na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i czy spowoduje jakąś szkodę. Marka pojazdu nie pozostaje tu bez znaczenia. Z perspektywy ubezpieczycieli, niektóre auta wydają się bezpieczniejsze od innych. Ich właściciele mogą więc liczyć na tańsze OC.

Samochód mocniejszy, o większej pojemności silnika może spowodować większe szkody niż auto słabsze, z silnikiem o niewielkiej pojemności. Z kolei pojazd, który pozwala na rozwinięcie większych prędkości, okazuje się bardziej podatny na stłuczki od auta wolniejszego. Ponadto pewne marki są kojarzone z określonym trybem życia. W społecznej wyobraźni funkcjonują między innymi auta rodzinne czy “sportowe bryki”.

Zdarza się, że ubezpieczyciele profilują kierowców, którzy poruszają się samochodami danej marki. Oznacza to, że po kierowcy auta sportowego spodziewają się bardziej brawurowej jazdy niż po statecznym właścicielu rodzinnego kombi. A przecież towarzystwom ubezpieczeniowym zależy, żeby ich klient nie był sprawcą zdarzenia drogowego, co wiąże się z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Siłą rzeczy oferta skierowana do osoby, która w oczach ubezpieczyciela wygląda na bezpiecznego kierowcę, będzie atrakcyjniejsza. Wybierając bezpieczniejszy samochód, uzyskujemy tańsze OC.

Oblicz najtańsze OC

Na jaki samochód jest najtańsze ubezpieczenie?

Wśród marek z najtańszym OC w marcu 2020 znalazły się Dacia, Suzuki i Kia. Na ich ubezpieczenie kierowcy wydawali średnio mniej niż 700 zł. W dalszej kolejności plasuje się Hyundai, Skoda i Toyota.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Dacia 601 zł
Suzuki 662 zł
Kia 680 zł
Hyundai 719 zł
Skoda 720 zł
Toyota 733 zł
Marki z najtańszym OC w marcu 2020 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl.

Co ciekawe, marki, które pozwalają uzyskać tańsze OC cieszą się stosunkowo dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak podaje serwis motofakty.pl, polscy kierowcy najchętniej decydują się na Škody, Toyoty, Volkswageny, Fordy, Ople, Dacie, Kie, Renault czy Hyundaie. Średnia kwota, którą trzeba zapłacić, aby ubezpieczyć pojazdy tych marek jest niższa od średniej krajowej, wynoszącej 831 zł.

Zwyżka OC za markę – za które samochody zapłacimy najwięcej?

Wyjątkiem jest Mercedes, który zamyka dziesiątkę najpopularniejszych marek. Właściciele aut bardziej prestiżowych, a przy tym częstokroć mocniejszych i szybszych płacą za ubezpieczenie więcej.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Lexus 1093 zł
BMW 1063 zł
Subaru 970 zł
Alfa Romeo 926 zł
Mercedes 922 zł
Audi 914 zł
Chrysler 903 zł
Saab 902 zł
Land Rover 884 zł
Marki z najdroższym OC w marcu 2020 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.

Pamiętajmy jednak, że każdy może poszukać tańszego OC, niezależnie, czy jest właścicielem skromnego, miejskiego autka czy też sportowego wehikułu o potężnym silniku. Sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia może być porównanie oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje bezpłatny kalkulator OC Mubi.pl.

Oceń artykuł:
23,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
ja sobie nie zdawałem sprawy że model samochodu a ubezpieczenie oc ma jakiś związek do czasu jak się przerzuciłem na BMW. automatycznie wzrosło, więc jeśli ktoś tylko pod kątem kosztów patrzy to chyba Dacia będzie najlepsza :p
avatar autora komentarza
Dobrze wiedzieć, że marka samochodu a cena OC ma jakieś znaczenie. Jestem przed zakupem swojego pierwszego autka, wiec chyba lepiej wziąć takie na które ubezpieczyciele patrzą przychylniej