Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć!

Średnio 585 zł za Dacię i 1023 zł za BMW! To, ile zapłacimy za OC zależy między innymi od marki naszego auta. Zobacz jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2020roku.

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje takie samo ubezpieczenie OC. Jedyne różnice, jakie mogą wprowadzić ubezpieczyciele, dotyczą dobrowolnych ubezpieczeń, które oferowane są jako dodatek do obowiązkowego OC. Skąd zatem biorą się spore różnice w cenach OC?

Różnice w cenie OC – skąd się biorą?

Choć towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam produkt, oferują go w różnych cenach. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele kalkulują składki szacując ryzyko wystąpienia szkody. Im większe ryzyko, że dany kierowca spowoduje szkodę, tym wyższa cena za OC. Z kolei zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku czy kolizji, skutkuje obniżeniem kosztów ubezpieczenia samochodu. Dlatego ustalając ceny OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę informacje na temat kierowcy oraz auta, którym się porusza. Wśród parametrów samochodu, które uwzględniane są podczas wyliczeń składki ubezpieczenia znajduje się między innymi marka pojazdu.

Wpływ marki auta na cenę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne na temat wypadkowości. Na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i czy spowoduje jakąś szkodę. Marka pojazdu nie pozostaje tu bez znaczenia. Z perspektywy ubezpieczycieli, niektóre auta wydają się bezpieczniejsze od innych. Ich właściciele mogą więc liczyć na tańsze OC.

Samochód mocniejszy, o większej pojemności silnika może spowodować większe szkody niż auto słabsze, z silnikiem o niewielkiej pojemności. Z kolei pojazd, który pozwala na rozwinięcie większych prędkości, okazuje się bardziej podatny na stłuczki od auta wolniejszego. Ponadto, pewne marki są kojarzone z określonym trybem życia. W społecznej wyobraźni funkcjonują między innymi auta rodzinne czy “sportowe bryki”.

Zdarza się, że ubezpieczyciele profilują kierowców, którzy poruszają się samochodami danej marki. Oznacza to, że po kierowcy auta sportowego spodziewają się bardziej brawurowej jazdy niż po statecznym właścicielu rodzinnego kombi. A przecież towarzystwom ubezpieczeniowym zależy, żeby ich klient nie był sprawcą zdarzenia drogowego, co wiąże się z koniecznością wypłacenia odszkodowania. Siłą rzeczy oferta skierowana do osoby, która w oczach ubezpieczyciela wygląda na bezpiecznego kierowcę, będzie atrakcyjniejsza. Wybierając bezpieczniejszy samochód, uzyskujemy tańsze OC.

Na jaki samochód jest najtańsze ubezpieczenie?

Wśród marek z najtańszym OC w styczniu 2020 znalazły się Dacia, Suzuki i Kia. Na ich ubezpieczenie kierowcy wydawali średnio mniej niż 700 zł. W dalszej kolejności plasuje się Hyundai, Skoda i Toyota.

Marka samochoduŚrednia cena OC
Dacia585 zł
Suzuki640 zł
Kia653 zł
Hyundai662 zł
Skoda682 zł
Toyota687 zł
Marki z najtańszym OC w styczniu 2020 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl.

Co ciekawe, marki, które pozwalają uzyskać tańsze OC cieszą się stosunkowo dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak podaje serwis motofakty.pl, polscy kierowcy najchętniej decydują się na Škody, Toyoty, Volkswageny, Fordy, Ople, Dacie, Kie, Renault czy Hyundaie. Średnia kwota, którą trzeba zapłacić, aby ubezpieczyć pojazdy tych marek jest niższa od średniej krajowej, wynoszącej 785 zł.

Zwyżka OC za markę – za które samochody zapłacimy najwięcej?

Wyjątkiem jest Mercedes, który zamyka dziesiątkę najpopularniejszych marek. Właściciele aut bardziej prestiżowych, a przy tym częstokroć mocniejszych i szybszych płacą za ubezpieczenie więcej.

Marka samochoduŚrednia cena OC
BMW1023 zł
Lexus982 zł
Chrysler972 zł
Saab951 zł
Jeep932 zł
Subaru904 zł
Audi898 zł
Alfa Romeo886 zł
Mercedes871 zł
Marki z najdroższym OC w styczniu 2020 roku. Dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl

Pamiętajmy jednak, że każdy może poszukać tańszego OC, niezależnie, czy jest właścicielem skromnego, miejskiego autka czy też sportowego wehikułu o potężnym silniku. Sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia może być porównanie oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje bezpłatny kalkulator OC Mubi.pl.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *