Najtańsze OC w Toruniu za 263 zł

803 zł – tyle średnio za OC płacą mieszkańcy Torunia. To dużo czy mało? Porównując tę kwotę ze średnią wyliczoną dla całego kraju – 724 zł – i patrząc na średnie ceny ubezpieczeń samochodu w innych miastach wojewódzkich Polski, widać, że jest to jeden z wyższych wyników w skali kraju.

Nie oznacza to jednak, że w tym mieście nie zdarzają się atrakcyjne oferty OC. Ile kosztuje najtańsze OC w Toruniu? I co decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej?

Najtańsze OC za 236 zł w Toruniu

Początek 2022 roku przyniósł kierowcom z Torunia nieco wyższe ceny ubezpieczeń niż ostatni miesiąc poprzedniego (średni koszt OC w Toruniu w grudniu 2021 roku wyniósł 767 zł). Najniższa cena ubezpieczenia OC w styczniu wyniosła jednak tylko 236 zł i dotyczyła 70-letniego właściciela Mercedesa 190 (pojemność silnika: 2,0 l).

Chociaż ceny OC w styczniu 2022 roku w Toruniu zaczynają się od stawek poniżej 300 zł, więcej kierowców mogło liczyć na ubezpieczenie za 300-400 zł. Składkę ubezpieczenia OC w tych granicach cenowych wyliczyło kilkadziesiąt osób. Jakie oferty otrzymali?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
(Toruń)
Mercedes-Benz 190 (pojemność silnika: 2,0 l)70-letni mężczyzna236 zł
Trabant P 601 (pojemność silnika: 0,6 l)55-letni mężczyzna251 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)30-letni mężczyzna267 zł
BMW Seria 5 (pojemność silnika: 2,0 l)50-letni mężczyzna280 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,3 l)40-letni mężczyzna329 zł
Toyota Yaris (pojemność silnika: 1,3 l)36-letni mężczyzna338 zł
Peugeot 106 (pojemność silnika: 1,0 l)49-letni mężczyzna339 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 3,0 l)33-letni mężczyzna342 zł
Citroen C3 Aircross (pojemność silnika: 1,2 l)44-letni mężczyzna342 zł
Fiat Tipo (pojemność silnika: 1,6 l)32-letnia kobieta342 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Torunia w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

W jakich miastach jest dostępne najtańsze OC?

Kierowcy w kilku miastach wojewódzkich mogli liczyć na jeszcze bardziej atrakcyjne ceny niż te w Toruniu. Ofertę najtańszego OC otrzymali mieszkańcy m.in.:

Na wyższe ceny musieli się natomiast nastawić kierowcy m.in. z:

Młodzi mieszkańcy Torunia zawyżają średnią cenę OC. Ile płacą za ubezpieczenie początkujący kierowcy?

Do zawyżenia średniej ceny ubezpieczenia w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego z pewnością przyczyniają się kierowcy w wieku między 18 a 25 lat. Styczniowe dane z porównywarki OC/AC Mubi pokazują, że początkujący kierowcy z Torunia płacili za OC średnio 1598 zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż tamtejsi kierowcy ogółem.

Czy młodzi kierowcy z Torunia mają więc szansę na tanie OC? Oczywiście! Najbardziej atrakcyjną ofertę w styczniu otrzymał 24-letni właściciel Peugeota 407 (pojemność silnika: 2,9 l), ale płacących do 600 zł było więcej.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC dla młodych kierowców
z Torunia na mubi.pl
Peugeot 407 (pojemność silnika: 2,9 l)24-letni mężczyzna438 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,4 l)25-letni mężczyzna464 zł
Toyota Celica (pojemność silnika: 2,0 l)21-letni mężczyzna546 zł
Alfa Romeo 155 (pojemność silnika: 1,8 l)25-letni mężczyzna592 zł
Volkswagen Bora (pojemność silnika: 1,6 l)20-letni mężczyzna596 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Torunia w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Jak ubezpieczyciele wyliczają składkę ubezpieczeniową?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posługują się żadnym ustalonym cennikiem, który miałby zastosowanie w przypadku wszystkich kierowców i samochodów. Składka ubezpieczeniowa jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta na podstawie informacji na jego temat i danych ubezpieczanego pojazdu. Jednym z czynników wpływających na cenę polisy jest miejsce zamieszkania kierowcy. Właśnie dlatego składki ubezpieczeniowe są tak zróżnicowane w różnych miejscowościach.

Zasadniczo na ten czynnik składają się takie informacje, jak:

  • zaludnienie danego miasta,
  • liczba zarejestrowanych tam pojazdów,
  • statystyki wypadkowe z danego regionu.

To wszystko pozwala ubezpieczycielowi ocenić ryzyko związane z objęciem ochroną kierowcy, który zgłasza się do towarzystwa.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2020 roku z województwie kujawsko-pomorskim doszło do 827 wypadków drogowych, czyli do 113 zdarzeń mniej niż w roku 2019.
W ubiegłym roku doszło do ogólnego spadku liczby wypadków drogowych w całej Polsce. W roku 2020 odnotowano 23540 zdarzeń tego typu, w 2019 – 30288.

Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy kierowca, który mieszka w dużym mieście, gdzie zaludnienie i natężenie ruchu jest większe, jest skazany na wydawanie kroci na ubezpieczenie komunikacyjne. Jak pokazują powyższe przykłady, również osoby z miast wojewódzkich, jak Toruń, mają szansę na tanie ubezpieczenie OC. Miejsce zamieszkania to bowiem tylko jeden z czynników wpływających na cenę polisy. Oprócz tego niebagatelne znaczenie ma również wiek kierowcy, marka samochodu i pojemność silnika oraz wiele innych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Toruniu

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w województwie kujawsko-pomorskim?

Ceny ubezpieczenia OC w miastach województwa kujawsko-pomorskiego są zróżnicowane. Najwięcej za polisę płacą mieszkańcy Bydgoszczy, aż 848 zł. Mniej muszą zapłacić kierowcy z Grudziądza – 826 zł i Torunia – 803 zł. Najtańsze jest z kolei OC w Inowrocławiu – 794 zł, Brodnicy – 784 zł i we Włocławku – 748 zł.

Czy mieszkańcy Torunia mają szansę na tanie OC?

Tak, ponieważ nie tylko wielkość miasta i statystyki wypadków wpływają na cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele informacji na temat właściciela auta, samego pojazdu i sposobu jego używania. Jeśli ich kombinacja będzie korzystna, to kierowca znajdzie tanią polisę. Dlatego rekordziści znajdują na Mubi ubezpieczenia OC za 300 czy 400 zł.

Dlaczego w dużych miastach kierowcy płacą więcej za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki zwracają uwagę na takie czynniki, jak gęstość zaludnienia, liczba zarejestrowanych pojazdów w danej miejscowości czy statystki wypadków. W dużych miastach jest więcej mieszkańców, a co za tym idzie, również więcej aut i więcej kolizji – stąd wyższe ceny OC.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia OC w Toruniu w styczniu to 803 zł.
  • Najtańsze OC w Toruniu kosztowało w styczniu 236 zł.
  • Ceny OC w Toruniu należą do wyższych wśród miast wojewódzkich. Jeszcze drożej jest jednak m.in. w Warszawie, Szczecinie czy Gdańsku.
  • Młodzi kierowcy z Torunia płacą za ubezpieczenie samochodu od 438 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Najtańsze ubezpieczenie OC w Toruniu mnie zaskoczyła. Kto by pomyślał, że u nas w mieście można dorwać taką cenę :)
avatar autora komentarza
na serio ubezpieczenie OC w Toruniu może być tak tanie? to czemu ja płacę ponad tysiąc? ;( coś jest nie halo, moi znajomi też mówią że kilka stówek to jest max
avatar autora komentarza
Wychodzi na to , że w Toruniu wiecej jest młodych niż gdzie indziej skoro OC jest na średnim poziomie,a można znaleźć też rekordy niskich ubezpieczeń. Ja sobie w tym roku przeliczę ile mnie to ubezpieczenie wyniesie zanim przedłużę umowę, skoro jest tak tanie OC w Toruniu. zobaczymy czy coś mniej będzie ;)
avatar autora komentarza
Czy to mało, czy za dużo to chyba każdy z nas powinien indywidualnie określić. Dla mnie, aktualne OC toruń jest w atrakcyjnej cenie :)
avatar autora komentarza
ubezpieczenie auta w Toruniu i tak jest tańsze jak w innych miastach, przynajmniej ja nie miałem "okazji" do narzekania