Najtańsze OC w Bydgoszczy. Już od 300 zł!

Jak wynika z grudniowych danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi, średnia cena ubezpieczenia OC w Bydgoszczy wynosi 869 zł. Jest to zatem wyższa 67 zł od średniej ceny OC w całym kraju. Mieszkańcy Bydgoszczy płacą jedynie 16 zł więcej od mieszkańców drugiej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego – Torunia. Jednakże wśród bydgoskich kierowców są też osoby, którym udało się znaleźć o wiele tańsze ubezpieczenie samochodu. Nawet za 300 zł!

Mieszkańcy Bydgoszczy płacą również nieco więcej od mieszkańców drugiej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego – Torunia

 • Bydgoszcz – 925 zł
 • Toruń – 853 zł
 • Średnia krajowa – 802 zł

Jak różniły się średnie ceny OC w Bydgoszczy na przestrzeni sześciu ostatnich miesięcy? W świetle danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, ceny w okresie czerwiec-grudzień kształtowały się następująco:

 • czerwiec – 905 zł (średnia krajowa 862 zł);
 • lipiec – 938 zł (średnia krajowa 866 zł);
 • sierpień – 880 zł (średnia krajowa 821 zł);
 • wrzesień – 825 zł (średnia krajowa 779 zł);
 • październik – 764 zł (średnia krajowa 755 zł);
 • listopad – 925 zł (średnia krajowa 775 zł);
 • grudzień – 869 zł (średnia krajowa 802 zł);
 • średnia cena OC z okresu czerwiec-grudzień – 872 zł (średnia krajowa 808 zł).

Najtańsze OC – Bydgoszcz. Dlaczego jest drogo?

Z czego wynikają ceny ubezpieczenia samochodu w Bydgoszczy? Firmy ubezpieczeniowe kalkulują składkę na podstawie informacji na temat właściciela auta oraz jego pojazdu. Parametrem, który wpływa na wysokość składek OC jest między innymi miejsce zamieszkania kierowcy. Dlatego ceny za OC różnią się w zależności od miasta, w którym mieszka właściciel pojazdu, choć zakres ubezpieczenia pozostaje ten sam (zakres jest ustalony ustawowo i każdy ubezpieczyciel oferuje ten sam produkt, ewentualnie wzbogacając go o dodatkowe umowy ubezpieczeniowe).

W dużych miastach OC jest zwyczajnie droższe z powodu większego ryzyka wystąpienia szkody. Na wzrost ryzyka wpływa intensywność miejskiego ruchu drogowego, duża liczba samochodów oraz częste korki. W wielkomiejskich warunkach nietrudno o wypadek czy kolizję. Dlatego też mieszkańcom mniejszych miejscowości, gdzie ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego jest mniejsze, łatwiej znaleźć tanie OC.

Tanie OC – Bydgoszcz. Porównujemy z innnymi miastami!

Jak zatem wypadają średnie ceny ubezpieczenia samochodu w Bydgoszczy na tle innych miast wojewódzkich? Bydgoszcz należy do jednych z najdroższych miast wojewódzkich pod kątem kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jak już wspomniano, średnia kwota, jaką musimy wydać na ubezpieczenie OC w Bydgoszczy jest o kilkadziesiąt złotych wyższa od średniej krajowej. Koszty ubezpieczenia, jakie muszą pokryć bydgoszczanie, okazują się wyższe od kosztów w 9 innych stolicach województw. Najmniejsza różnica (jedynie 7 zł!) dzieli Bydgoszcz od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie cena OC wynosi 862 zł. Jednakże w 8 miastach wojewódzkich średnia cena OC pozostaje wyższa.

 • Najdroższe OC: Gdańsk – średnio 994 zł;
 • Najtańsze OC: Opole – średnio 671 zł;
 • Średnia cena OC w Bydgoszczy – 869 zł.

Średnią cenę ubezpieczenia samochodu w Bydgoszczy od najniższej średniej ceny OC dla miasta wojewódzkiego (Opole – 671 zł) dzieli aż 198 zł.

Jak wypadają ceny OC w Bydgoszczy w porównaniu do innych miast regionu? W drugiej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego, a więc w Toruniu (średnia cena OC – 853 zł), koszt ubezpieczenia był niższy aż o 72 zł! Również pozostałe miasta województwa w większości okazują się tańsze pod względem kosztów ubezpieczenia samochodu. Cena OC jest o tańsza aż o 158 zł w Brodnicy (711 zł) i o 81 zł w Inowrocławiu (788 zł). Wyjątek stanowi Grudziądz, gdzie koszt ubezpieczenia pojazdu to wydatek rzędu 936 zł – o 67 zł więcej niż w Bydgoszczy – i Włocławek, gdzie OC jest droższe o 24 zł.

Najtańsze ubezpieczenia OC Bydgoszcz – sprawdzone sposoby.

Nawet jeśli średnie ceny ubezpieczenia samochodu w Bydgoszczy są nieco wyższe od średniej krajowej, nie oznacza to, że bydgoski kierowca nie może znaleźć taniego OC. Cena ubezpieczenia OC zależy – jak już wspomniano – między innymi od parametrów pojazdu. Zauważmy, że osoby, które wyszukały dla siebie najtańsze OC (nawet za mniej niż 400 zł!), przeważnie zasiadają za kółkiem dość niewielkich aut o małej pojemności silnika (często poniżej 1000 cm3).

51-letni rekordzista porusza się Renault Capturem o pojemności 898 cm3. W jego przypadku cena za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyniosła jedynie 300 zł. W dalszej kolejności plasują się 50-letnia właścicielka Dacii Sandero o pojemności 998  cm3 (380 zł za OC) i 50-letni właściciel Peugeota 206 o pojemności 1124 cm3 (385 zł za OC). 

Dodajmy również, że część samochodów, dla których znaleziono najtańsze OC, ma kilku współwłaścicieli, co może wpłynąć na obniżenie składki. Ustanawiając współwłaścicielstwo można korzystać ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy.

Marka i model pojazduPojemność silnikaWiek kierowcyPłeć kierowcyCena OC
Renault Captur 898 cm3 51 latMężczyzna 300 zł
Dacia Sandero 998 cm3 50 latKobieta 380 zł
Peugeot 206 1124 cm3 50 latMężczyzna 385 zł
FSM 126p 652 cm3 36 latMężczyzna 407 zł
Toyota Rav 4 1987 cm3 48 latMężczyzna 427 zł
Fiat 500 1368 cm3 52 lataMężczyzna 477 zł
Najtańsze OC w grudniu 2019 roku w Bydgoszczy. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Kierowcy z mocniejszym silnikiem muszą spodziewać się nieco wyższych cen. Jednakże nie są skazani na drogie OC. Na przykład 48 – letni właściciel Toyoty Rav o pojemności 1987 cm3 w cenie 427 zł.

Kluczem do znalezienia taniego ubezpieczenia OC może być porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Dzięki zastosowaniu darmowego kalkulatora OC możemy znaleźć najtańsze OC w Bydgoszczy.


Oceń artykuł:
34,33
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *