Najtańsze OC w Kielcach? Nawet za 377 zł!

Średnia cena OC w Kielcach wynosi 800 zł. Jest zatem niższa od średniej ceny krajowej. Kieleccy kierowcy mogą znaleźć dużo tańszą ofertę. Nawet za 377 zł!

Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Kielcach jest niższa od średniej ceny OC w Polsce. Rozpatrując średnią wysokość składki ubezpieczeniowej w innych miastach wojewódzkich, można dostrzec, że kieleckim cenom sporo brakuje do tego najdroższego, które obowiązuje w Gdańsku i Wrocławiu.

 • czerwiec – 735 zł (średnia krajowa 862 zł);
 • lipiec – 886 zł (średnia krajowa 866 zł);
 • sierpień – 861 zł (średnia krajowa 821 zł);
 • wrzesień – 787 zł (średnia krajowa 779 zł);
 • październik – 779 zł (średnia krajowa 755 zł);
 • listopad – 787 zł (średnia krajowa 775 zł);
 • grudzień- 737 zł (średnia krajowa 802 zł);
 • styczeń – 760 zł (średnia krajowa 785 zł);
 • luty – 800 zł (średnia krajowa 828 zł);
 • średnia cena OC z okresu czerwiec – grudzień -796 zł (średnia krajowa 809 zł).

Cena OC w Kielcach była przez ostatnie miesiące zbliżona do średniej krajowej. Kielecka średnia z tego okresu okazuje się minimalnie niższa od średniej ogólnopolskiej.

Kielecka cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy (od 18 do 25 lat) w lutym 2020 roku wyniosła 1558 zł. Okazała się więc niższa od średniej krajowej dla tego typu kierowcy (1580 zł) o 22 zł.

Rozpatrując średnią wysokość składki ubezpieczeniowej w innych miastach wojewódzkich, można dostrzec, że kieleckim cenom sporo brakuje zarówno do najdroższego (Gdańsk i Wrocław – 1006 zł), jak i najtańszego OC (Opole – 756 zł).

Średnia cena OC w Polsce 828 zł
Najniższa średnia cena OC w Polsce (Opole)756 zł
Najwyższa średnia OC w Polsce (Gdańsk)1006 zł
Średnia cena OC w Kielcach800 zł
Rozkład średnich cen OC w miastach wojewódzkich w lutym 2020 roku. Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl

Jak kształtuje się średnia cena OC w Kielcach w porównaniu z innymi miastami województwa świętokrzyskiego? Oto zestawienie największych miast województwa w lutym 2020 roku:

 • Kielce – 800 zł;
 • Ostrowiec Świętokrzyski – 808 zł;
 • Sandomierz – 737 zł.

Z czego wynikają ceny OC w Kielcach?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany stosowną ustawą. Pozostaje zatem taki sam niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczanego samochodu, właściciela pojazdu czy miejscowości, w której ten właściciel mieszka. Niemniej wszystkie wymienione elementy (ubezpieczyciel, auto, kierowca i miejsce jego zamieszkania) mają wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia.

W jaki sposób na cenę ubezpieczenia wpływa miejsce, w którym mieszka właściciel ubezpieczonego pojazdu? Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na miejscowość zamieszkania klienta, ponieważ licząc wysokość składki uwzględniają miejscowe warunki. Z punktu widzenia ubezpieczyciela, szczególnie istotne wydaje się ryzyko wystąpienia szkody. Ubezpieczyciele analizują zatem dane na temat wypadkowości w danym mieście, a na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego.

Większe miasta zazwyczaj gorzej wypadają w statystykach wypadkowości. Powodem jest duża liczba samochodów, co zmniejsza przepustowość dróg, a w konsekwencji prowadzi do częstszych stłuczek. Wysokie ryzyko wypadków i kolizji odbija się natomiast na wzrastających kosztach ubezpieczenia samochodu. Średnie ceny OC w Kielcach wynikają zatem ze średniego poziomu bezpieczeństwa na kieleckich drogach.

Tanie OC w Kielcach? To możliwe!

Są jednak w Kielcach właściciele czterech kółek, którzy płacą za ubezpieczenie OC znacznie poniżej miejscowej średniej. Najtańsze OC znaleźli kierowcy poruszający się Skodą Felicią (377 zł), Volkswagenem T-Cross (411 zł) oraz Nissanem Micrą (411 zł).

Marka i model
samochodu
Pojemność
silnika
Wiek
właściciela
Płeć
właściciela
Cena
OC
Skoda Felicia 1289 cm3 40 latMężczyzna 377 zł
Volkswagen T-Cross 999 cm3 58 lat 411 zł
Nissan Micra 1198 cm3 65 latMężczyzna 411 zł
Fiat Panda 1248 cm3 44 lataMężczyzna 422 zł
Najtańsze OC w lutym 2020 roku w Kielcach. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC

Co ciekawe, wymienione auta charakteryzują się dość niewielką pojemnością silnika. W pierwszej czwórce samochodów z najtańszym OC plasują się pojazdy o pojemności mniejszej niż 1300 cm3. Tymczasem osoby, które jeżdżą pojazdami o mniejszej pojemności silnika mogą liczyć na tańsze OC. Wynika to z działania ubezpieczycieli, którzy preferują samochody tego typu. Towarzystwa ubezpieczeniowe stoją bowiem na stanowisku, że pojazdy ze słabszym silnikiem powodują mniejsze szkody. Jednakże również kierowcy, którzy zasiadają za kierownicą samochodów z silnikami o większej pojemności mogą liczyć na tanie OC. Przykład: ubezpieczenie za 450 zł dla Volkswagena Golfa o pojemności 1896 cm3. Należy zauważyć również, że najtańsze OC w Kielcach znaleźli doświadczeni kierowcy.

Sposobem na tanie ubezpieczenie samochodu okazuje się porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe stosują inne strategie wyceniania składki. Dlatego ich oferty różnią się cenowo. Stosując kalkulator OC można porównać propozycje różnych towarzystw i wybrać najatrakcyjniejszą z nich.

Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *