Najtańsze OC w Kielcach? Nawet za 350 zł!

Średnia cena OC w Kielcach wynosi 737 zł. Jest zatem niższa od średniej ceny krajowej. Jednakże kieleccy kierowcy mogą znaleźć dużo tańszą ofertę. Nawet za 350 zł!

Jak wynika z grudniowych danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Kielcach jest o 65 zł niższa od średniej ceny OC w Polsce (802 zł). Przez ostatnie siedem miesięcy cena ubezpieczenia samochodu w Kielcach kształtowała się następująco:

 • czerwiec – 735 zł (średnia krajowa 862 zł);
 • lipiec – 886 zł (średnia krajowa 866 zł);
 • sierpień – 861 zł (średnia krajowa 821 zł);
 • wrzesień – 787 zł (średnia krajowa 779 zł);
 • październik – 779 zł (średnia krajowa 755 zł);
 • listopad – 787 zł (średnia krajowa 775 zł);
 • grudzień- 737 zł ( średnia krajowa 802 zł);
 • średnia cena OC z okresu czerwiec – grudzień -796 zł (średnia krajowa 809 zł).

Cena OC w Kielcach była przez ostatnie miesiące zbliżona do średniej krajowej. Kielecka średnia z tego okresu okazuje się minimalnie niższa od średniej ogólnopolskiej.

Kielecka cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy (od 18 do 25 lat) w grudniu 2019 roku wyniosła 1121 zł. Okazała się więc niższa od średniej krajowej dla tego typu kierowcy (1501 zł) o 380 zł.

Rozpatrując średnią wysokość składki ubezpieczeniowej w innych miastach wojewódzkich, można dostrzec, że kieleckim cenom sporo brakuje zarówno do najdroższego (Gdańsk – 994 zł), jak i najtańszego OC (Opole – 671 zł).

Średnia cena OC w Polsce802 zł
Najniższa średnia cena OC w Polsce (Opole)671 zł
Najwyższa średnia OC w Polsce (Gdańsk)994 zł
Średnia cena OC w Kielcach737 zł
Rozkład średnich cen OC w miastach wojewódzkich w grudniu 2019 roku. Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl

Jak kształtuje się średnia cena OC w Kielcach w porównaniu z innymi miastami województwa świętokrzyskiego? Oto zestawienie największych miast województwa w grudniu 2019 roku:

 • Kielce – 737 zł;
 • Ostrowiec Świętokrzyski – 714 zł;
 • Sandomierz – 737 zł.

Z czego wynikają ceny OC w Kielcach?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany stosowną ustawą. Pozostaje zatem taki sam niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczanego samochodu, właściciela pojazdu czy miejscowości, w której ten właściciel mieszka. Niemniej wszystkie wymienione elementy (ubezpieczyciel, auto, kierowca i miejsce jego zamieszkania) mają wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia.

W jaki sposób na cenę ubezpieczenia wpływa miejsce, w którym mieszka właściciel ubezpieczonego pojazdu? Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na miejscowość zamieszkania klienta, ponieważ licząc wysokość składki uwzględniają miejscowe warunki. Z punktu widzenia ubezpieczyciela, szczególnie istotne wydaje się ryzyko wystąpienia szkody. Ubezpieczyciele analizują zatem dane na temat wypadkowości w danym mieście, a na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego.

Większe miasta zazwyczaj gorzej wypadają w statystykach wypadkowości. Powodem jest duża liczba samochodów, co zmniejsza przepustowość dróg, a w konsekwencji prowadzi do częstszych stłuczek. Wysokie ryzyko wypadków i kolizji odbija się natomiast na wzrastających kosztach ubezpieczenia samochodu. Średnie ceny OC w Kielcach wynikają zatem ze średniego poziomu bezpieczeństwa na kieleckich drogach.

Tanie OC w Kielcach? To możliwe!

Są jednak w Kielcach właściciele czterech kółek, którzy płacą za ubezpieczenie OC znacznie poniżej miejscowej średniej. W grudniu najtańsze OC znaleźli: 38-letnia właścicielka Peugeota 107 o pojemności 998 cm3 (350 zł), 37-letni właściciel Daci Sandero o pojemności 998 cm3 (368 zł) oraz 46-letni właściciel Fiat Cinquecento  o pojemności 899 cm3 (395 zł).

Marka i model
samochodu
Pojemność
silnika
Wiek
właściciela
Płeć
właściciela
Cena
OC
Peugeot 107 998 cm3 38 latKobieta 350 zł
Dacia Sandero 998 cm3 37 latMężczyzna 368 zł
Fiat Cinquecento 899 cm3 46 latMężczyzna 395 zł
Najtańsze OC w grudniu 2019 roku w Kielcach. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC

Co ciekawe, wymienione auta charakteryzują się dość niewielką pojemnością silnika. W pierwszej trójce samochodów z najtańszym OC plasują się pojazdy o pojemności mniejszej niż 1200 cm3. Tymczasem osoby, które jeżdżą pojazdami o mniejszej pojemności silnika mogą liczyć na tańsze OC. Wynika to z działania ubezpieczycieli, którzy preferują samochody tego typu. Towarzystwa ubezpieczeniowe stoją bowiem na stanowisku, że pojazdy ze słabszym silnikiem powodują mniejsze szkody. Jednakże również kierowcy, którzy zasiadają za kierownicą samochodów z silnikami o większej pojemności mogą liczyć na tanie OC. Przykład: ubezpieczenie za 450 zł dla Fiata Coupe o pojemności 1995 cm3.

Należy zauważyć, że najtańsze OC w Kielcach znaleźli doświadczeni kierowcy. Najtańsze ubezpieczenie samochodu, jakie znalazł kierowca do 25 lat, kosztowało 482 zł. Wyszukał je 25-letni właściciel Kii Rio o pojemności 1248 cm3.

Sposobem na tanie ubezpieczenie samochodu okazuje się porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe stosują inne strategie wyceniania składki. Dlatego ich oferty różnią się cenowo. Stosując kalkulator OC można porównać propozycje różnych towarzystw i wybrać najatrakcyjniejszą z nich.

Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *