Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy a cena OC

Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena ubezpieczenia samochodu, jeśli główny właściciel dopisze do dowodu rejestracyjnego 18-letniego współwłaściciela bez prawa jazdy. Dowiedz się, ile kosztowałoby OC, gdyby to 18-latek bez prawa jazdy został głównym właścicielem auta w różnych konfiguracjach: ze starszym i doświadczonym współwłaścicielem lub wyłącznie głównym kierowcą. Sprawdziliśmy też, czy 42-letnia kobieta bez prawa jazdy również byłaby narażona na wysokie zwyżki.

Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?

Aby właściciel samochodu, który nie ma prawa jazdy, mógł ubezpieczyć pojazd, musi zadeklarować głównego kierowcę (nie musi być on współwłaścicielem!). Firma potrzebuje danych minimum jednej osoby, która będzie prowadziła samochód. Trzeba też zgłosić dodatkowych kierowców poniżej 26. roku życia.

Właściciel bez prawa jazdy może też mianować inną osobę głównym właścicielem pojazdu, a sam zostać współwłaścicielem.

Jeśli chcesz ubezpieczyć auto, nie mając prawa jazdy, oblicz składki OC w różnych konfiguracjach.

 1. Osoba bez prawa jazdy jako współwłaściciel + inny główny właściciel.
 2. Osoba bez prawa jazdy jako główny właściciel + inny współwłaściciel.
 3. Osoba bez prawa jazdy jako główny właściciel + główny kierowca.
sprzedaż samochodu - współwłasność
Sprzedaż samochodu przez współwłaścicieli – jak powinna wyglądać umowa?

Czy współwłaściciel może sprzedać samochód bez zgody drugiego? Jak powinna wyglądać umowa sprzedaży auta? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Młody współwłaściciel bez prawa jazdy a cena OC samochodu

Pszczyna w województwie śląskim. 18-letni Fabian dopiero fantazjuje o zdaniu egzaminu na prawo jazdy, ale jego 49-letni ojciec Krzysztof chce dopisać chłopaka do dowodu rejestracyjnego nowiutkiej Toyoty Proace Verso, aby młody już zbierał zniżki.

Krzysiek ma prawo jazdy od 25 lat, a na koncie ma dwie szkody – jedną wyrządzoną ponad 5 lat temu i drugą spowodowaną ponad 7 lat temu. Mężczyzna tracił zniżki na OC, więc chciałby uniknąć zbyt wysokiej składki z powodu dopisania Fabiana do dowodu rejestracyjnego, zwłaszcza że statystyczne OC samochodów z dieslem wypada drożej od ubezpieczenia aut na benzynę. Czy Krzysztofowi uda się znaleźć akceptowalną ofertę, czy będzie zbyt stratny i zrezygnuje z tego pomysłu?

W kalkulatorze OC/AC na mubi.pl Krzysztof musiałby zaznaczyć, że jest dodatkowy właściciel auta, ale nie będzie kierował pojazdem z powodu braku uprawnień. UWAGA: Krzysztof powinien zgłosić ubezpieczycielowi uzyskanie przez Fabiana prawa jazdy, aby uniknąć konsekwencji związanych z zatajeniem młodego kierowcy.

Tabela cen ubezpieczenia OC samochodu, którego współwłaścicielem jest młoda osoba bez prawa jazdy

Parametry samochodu:

 • marka i model – Toyota Proace Verso,
 • rodzaj paliwa – diesel,
 • pojemność silnika – 1997 cm3,
 • liczba drzwi: 5,
 • wersja wg bazy Eurotax: Proace Verso 2.0 D4-D Long Family, 145 KM (106kW), Kombi MPV, 8 miejsc.
Firma
ubezpieczeniowa
Cena ubezpieczenia dla
jedynego właściciela samochodu
Cena ubezpieczenia dla
właściciela samochodu i młodego
współwłaściciela bez prawa jazdy
LINK4 (OC + Assistance) 596 zł 1042 zł
mtu24.pl (OC) 729 zł 729 zł
UNIQA (OC + Assistance) 787 zł 2119 zł
Wiener (OC + Assistance) 1170 zł 2363 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC + NNW + Assistance) 1514 zł 6197 zł
Trasti (OC) 4088 zł 7830 zł
Dane na podstawie kalkulacji na Mubi z dnia 12.09.2022.

Za wyjątkiem mtu24.pl, które nie zmieniło ceny, fiirmy ubezpieczeniowe doliczyły dużą zwyżkę do składki, jeśli współwłaścicielem auta jest młoda osoba bez uprawnień. Oznacza to, że chcąc dopisać syna do dowodu rejestracyjnego, Krzysztof musiałby w większości towarzystw zapłacić za OC od 446 zł do nawet 4683 zł więcej. W przypadku towarzystw ubezpieczeń Wiener, UNIQA i TUZ, wzrost składki byłby ponad dwukrotny!

Tak wysokie ceny ubezpieczenia Toyoty Krzysztofa mogłyby wynikać z faktu, że Fabian po zdobyciu prawa jazdy zasili grono młodych kierowców, którzy powodują najwięcej wypadków, i ryzyko ubezpieczeniowe znacząco wzrośnie.

Przykład

Gdy pan Grzegorz, ojciec Piotra, kupował używany samochód, postanowił zarejestrować go na siebie i syna z zamiarem przekazania mu później swoich udziałów w pojeździe w formie darowizny. Piotr nie miał jeszcze prawa jazdy, ale zamierzał je zdobyć w ciągu kilku lat. Pan Grzegorz wcześniej płacił niewiele za OC, bo miał prawie bezszkodową historię jazdy. Gdy współdzielił pojazd z synem, zaczął płacić więcej. Cena ubezpieczenia prawdopodobnie ponownie się zmieni, gdy Piotr uzyska prawo jazdy i wtedy, gdy zostanie jedynym właścicielem auta.

Współwłaściciel bez prawa jazdy po 40. roku życia a cena OC samochodu

Czy ubezpieczyciele mieliby takie samo podejście do wyceny ubezpieczenia samochodu Krzysztofa, gdyby współwłaścicielem miała zostać jego siostra Karolina? Ma 42 lata, ale dopiero przymierza się do egzaminu na prawo jazdy, bo zawsze mogła liczyć na znajomego „szofera”.

Tabela cen ubezpieczenia OC samochodu, którego współwłaścicielką jest starsza osoba bez prawa jazdy

Parametry samochodu bez zmian.

Firma ubezpieczeniowa i pakietCena ubezpieczenia dla
jedynego właściciela samochodu
Cena ubezpieczenia dla
właściciela samochodu i starszego
współwłaściciela bez prawa jazdy
LINK4 (OC + Assistance)596 zł596 zł
mtu24.pl (OC)729 zł729 zł
UNIQA (OC + Assistance)787 zł682 zł
Wiener (OC + Assistance)1170 zł1114 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC + NNW + Assistance)1514 zł3098 zł
Trasti (OC)4088 zł4088 zł
Dane na podstawie kalkulacji na Mubi z dnia 12.09.2022.

Najtańsza okazała się polisa w LINK4, które zaoferowało identyczne składki dla obydwu wariantów. Cena nie zmieniła się również w przypadku mtu24.pl i Trasti, a UNIQA i Wiener nawet obniżyły cenę polisy po dodaniu współwłaścicielki. Składkę podniosły za to wyraźnie TUZ, choć i tak w stopniu o wiele mniejszym niż w przypadku Fabiana.

Okazuje się zatem, że w przypadku osoby, która ze względu na wiek nie zasili już grona młodych kierowców po zdobyciu prawa jazdy, firmy ubezpieczeniowe nie są aż tak rygorystyczne.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla właściciela bez prawa jazdy?

Sprawdź, ile zapłaciłyby za OC Toyoty Proace Verso omówione wyżej osoby bez praw jazdy – 18-letni Fabian i 42-letnia Karolina – gdyby zostali głównymi właścicielami i poprosiliby Krzysztofa o zostanie albo głównym kierowcą, albo współwłaścicielem.

Tak, to dwie różne role. Główny kierowca samochodu wskazany w umowie ubezpieczenia, nie musi być jego właścicielem ani współwłaścicielem. Z kolei współwłaściciel może być głównym kierowcą, chociaż można też zaznaczyć, że nie będzie kierował pojazdem.

Może zatem dojść do przypadku, gdy ubezpieczycielowi trzeba będzie zgłosić łącznie aż 3 osoby:

 • właściciela bez prawa jazdy;
 • współwłaściciela, który nie będzie kierował pojazdem;
 • głównego kierowcę.

Porównanie cen ubezpieczenia samochodu, którego właścicielem jest młody kierowca bez prawa jazdy

Parametry samochodu bez zmian.

Firma ubezpieczeniowa i pakietCena ubezpieczenia dla młodego
właściciela bez prawa jazdy i
współwłaściciela ze zniżkami
Cena ubezpieczenia dla młodego
właściciela bez prawa jazdy i głównego
kierowcy, który nie jest współwłaścicielem
LINK4 (OC + Assistance)1042 zł3941 zł
Wiener (OC + Assistance)2482 zł2482 zł
You Can Drive (OC)3122 zł3122 zł
UNIQA (OC + Assistance)3965 zł4247 zł
mtu24.pl (OC)4115 zł4115 zł
Benefia (OC)5600 zł5600 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC + NNW + Assistance)6179 zł11 965 zł
Trasti (OC)8421 zł8421 zł
Dane na podstawie kalkulacji na Mubi z dnia 12.09.2022.

Dobra wiadomość dla młodej osoby bez prawa jazdy jest taka, że pozostając jedynym właścicielem auta zapłaciłby identyczne składki w aż pięciu towarzystwach – Wiener, You Can Drive, mtu24.pl, Trasti i Benefii. Zła niestety taka, że najtańsza z tych polis kosztuje 2482 zł, a najdroższa aż 8421 zł!

Ile mógłby zaoszczędzić Fabian, gdyby uczynił Krzysztofa zarówno głównym kierowcą, jak i współwłaścicielem? Co najmniej 1440 zł, bo tyle wynosi różnica między składką OC zaproponowaną przez Wiener, a ubezpieczeniem dla młodej osoby bez prawa jazdy i współwłaściciela w LINK4 (1042 zł). Warto zauważyć, że ta firma, choć przedstawiła najtańszą ofertę w całym zestawieniu, i tak podniosła stawkę niemal czterokrotnie, gdy Fabian nie wskazał Krzysztofa jako współwłaściciela.

Przypomnij sobie teraz konfigurację, w której Krzysztof był głównym właścicielem. W tamtym przypadku w najtańszej ofercie (722 zł w LINK4) mężczyźni wciąż płaciliby prawie dwa razy mniej. Widać więc, że młody właściciel bez prawa jazdy nigdy nie wzbudza zaufania ubezpieczycieli.

Porównanie cen ubezpieczenia samochodu, którego właścicielką jest starsza kobieta bez prawa jazdy

Parametry samochodu bez zmian.

Firma ubezpieczeniowa i pakietCena ubezpieczenia dla starszej
właścicielki bez prawa jazdy i
współwłaściciela ze zniżkami
Cena ubezpieczenia dla starszej
właścicielki bez prawa jazdy i głównego
kierowcy, który nie jest współwłaścicielem
LINK4 (OC + Assistance)596 złbrak oferty
UNIQA (OC + Assistance)711 zł2872 zł
Wiener (OC + Assistance)1114 zł1092 zł
mtu24.pl (OC)1824 zł1824 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC + NNW + Assistance)3098 zł3900 zł
Trasti (OC)4379 zł4216 zł
Benefia (OC)4550 zł4550 zł
Dane na podstawie kalkulacji na Mubi z dnia 12.09.2022.

W najtańszej opcji, mając identyczny samochód i takiego samego współwłaściciela auta jak jej bratanek, 42-letnia Karolina mogłaby zapłacić za ubezpieczenie nawet 446 zł mniej (Fabian – 1042 zł, Karolina – 596 zł). We wszystkich pozostałych przypadkach starsza kobieta płaciłaby mniej od nastoletniego chłopaka, niekiedy bardzo znaczne kwoty, np. Benefia obniżyłaby składkę o ponad 8000 zł w porównaniu do oferty dla młodszego właściciela Toyoty bez prawa jazdy!

Gdyby Karolina nie mianowała współwłaścicielem głównego kierowcy (Krzysztofa), zapłaciłaby mniejsze składki w Trasti (o 163 zł) i Wiener (o 22 zł), identyczną cenę w mtu24.pl i Benefii, a dużo wyższą w UNIQA (o 2161 zł). Co ciekawe, LINK4 zaproponowało ubezpieczenie jedynie w konfiguracji bez współwłaściciela. 

Zwróć uwagę, że najtańsze OC dla Karoliny jako głównej właścicielki (596 zł w LINK4) jest dokładnie takie samo, jak wtedy, gdy uczyniła Krzysztofa współwłaścicielem. Znów potwierdziło się więc, że brak prawa jazdy nie stanowi dla ubezpieczycieli aż takiego problemu, gdy właścicielem samochodu jest osoba spoza grupy klientów największego ryzyka (18-25 lat). 

PODSUMOWANIE
 • Nie mając prawa jazdy, możesz kupić ubezpieczenie samochodu w jednej z trzech podstawowych konfiguracji: Ty jako współwłaściciel + inny główny właściciel, Ty jako główny właściciel + inny współwłaściciel, Ty jako główny właściciel + główny kierowca.
 • Młody współwłaściciel bez prawa jazdy, który ma od 18 do 25 lat, może podwyższyć cenę ubezpieczenia samochodu nawet kilkukrotnie w zależności od objętości pakietu i firmy ubezpieczeniowej. Mniejsze ryzyko generuje starszy współwłaściciel bez prawa jazdy.
 • Właścicielowi samochodu, który nie ma prawa jazdy, najbardziej opłaca się zrezygnować z tej pozycji i mianować głównym właścicielem kierowcę z dużymi zniżkami, a samemu zostać współwłaścicielem. Wtedy oszczędności są największe.
 • Niektóre firmy mogą nie różnicować ceny ubezpieczenia ze względu na wiek właściciela/współwłaściciela bez prawa jazdy, a interesować się przede wszystkim danymi właściciela/współwłaściciela z prawem jazdy i historią ubezpieczeniową oraz głównym kierowcą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o właściciela samochodu bez prawa jazdy

Co muszę zrobić, by ubezpieczyć auto jako właściciel bez prawa jazdy?

Każdy właściciel lub współwłaściciel, który nie ma prawa jazdy, może nabyć ubezpieczenie komunikacyjne. Aby to zrobić musi jednak podać głównego kierowcę samochodu. Co ważne, wskazana osoba nie musi być współwłaścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem.

Czy jeśli nabędę uprawnienia do kierowania pojazdem w czasie trwania ubezpieczenia, to powinienem ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi?

Tak. Jeśli właściciel lub współwłaściciel samochodu, który dopiero robi prawo jazdy, uzyska uprawnienia w trakcie okresu ubezpieczeniowego, powinien to zgłosić w firmie ubezpieczeniowej. Ponieważ wcześniej był on traktowany jako osoba, która nie może prowadzić pojazdu, po zmianie tego statusu ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. W razie zatajenia informacji, ubezpieczony naraża się np. na obniżenie odszkodowania z AC.

Czy dopisanie młodej osoby bez prawa jazdy jako współwłaściciela wpływa na cenę OC?

Tak. Z przykładowych kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi wynika, że większość ubezpieczycieli dolicza w takich przypadkach do składek duże zwyżki. Cena ubezpieczenia OC (z dodatkowymi NNW lub assistance) może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
64,17
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Większej bzdury nie słyszałem,...."jeśli przykładowo osoba, która dopiero robi prawo jazdy, zostanie współwłaścicielem auta, to po otrzymaniu uprawnień powinna to zgłosić ubezpieczycielowi. Jeśli tego nie zrobi i spowoduje szkodę, to ubezpieczyciel może uznać, że doszło do zatajenia informacji i zmniejszyć wysokość odszkodowania.!!!! Paniusiu kto was szkoli, jak ubezpieczyciel może zmniejszyć poszkodowanemu z OC wysokość odszkodowania, bo użytkownik/właściciel zataił lub podał niezgodne z prawdą fakty????
Przepraszamy za nieścisłość w artykule. Błąd już został poprawiony.