Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?

Współwłasność samochodu ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą oznacza sporą oszczędność na OC dla młodego człowieka, który dopiero zdobył prawo jazdy. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na ten krok, nie chcąc wydawać majątku na ubezpieczenie. Ale czy zawarcie umowy OC w przypadku współwłasności pojazdu różni się od standardowej sytuacji? O tym i o innych kwestiach związanych ze współwłasnością dowiesz się z poniższego artykułu.

osoba spoza dowodu rejestracyjnego

Jak sformalizować współwłasność samochodu?

Dzięki przeniesieniu połowy własności samochodu na drugą, bardziej doświadczoną osobę, młodzi kierowcy sporo oszczędzają na ubezpieczeniu OC. Dzieje się tak, ponieważ kierowca bez długiej historii ubezpieczeniowej przejmuje zniżki, które przez lata wypracował sobie np. jego ojciec. Jeśli zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić na składce, na pewno warto więc rozważyć opcję współwłasności. Tylko jak to zrobić?

W praktyce najczęściej to starszy kierowca przenosi połowę własności samochodu na swoje dziecko, oddając mu w ten sposób część swojego auta. Aby sformalizować cały proces, należy podpisać umowę darowizny, w której główny właściciel pojazdu przeniesie część swoich udziałów (najczęściej 50%, ale zdarzają się inne wartości) na inną osobę. Oczywiście współwłasność jest dopuszczalna nie tylko między członkami rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzielić własność samochodu z osobą, z którą nie łączą Cię więzy pokrewieństwa. Musisz się jednak liczyć z tym, że darowizna na rzecz osób spoza rodziny będzie wiązać się z wyższym podatkiem, z którego członkowie najbliższej rodziny są w ogóle zwolnieni (do kwoty 36 120 zł).

Przykład

18-letni Wojtek zdał właśnie egzamin na prawo jazdy. Jego ojciec – Zbigniew – chciał, aby syn zaczął od razu zbierać zniżki na OC, dlatego postanowił uczynić go współwłaścicielem swojej Skody Octavii. W tym celu sporządził umowę darowizny, przekazując Wojtkowi dokładnie 10% udziałów w samochodzie. Wartość przekazanych udziałów wyniosła 2000 zł, więc darowizny nie trzeba było zgłaszać w urzędzie skarbowym, ani opłacać od niej podatku.

Innym sposobem na ustanowienie współwłasności auta jest też zwykła umowa kupna-sprzedaży. W takim przypadku wystarczy w niej zaznaczyć, że auto nabywają dwie osoby (lub więcej). Trzeba pamiętać, że po kupnie samochodu używanego wystąpi obowiązek zapłaty podatku PCC. Więcej na temat formalności dotyczących ustanowienia współwłasności auta przeczytasz w artykule: “Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?”.

Nowy współwłaściciel a rejestracja samochodu

Po dopełnieniu formalności związanych z darowizną bądź kupnem samochodu przez współwłaścicieli należy udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego w celu dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od zawarcia umowy darowizny.

W wydziale komunikacji trzeba będzie przedstawić m.in. dokument potwierdzający przeniesienie części własności auta, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC i dowody tożsamości wszystkich współwłaścicieli. Obecność każdego z nich w wydziale komunikacji nie jest wymagana – rejestracji może dokonać samodzielnie jeden ze współwłaścicieli, o ile przedstawi pisemne pełnomocnictwo od pozostałych do działania w ich imieniu.

Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?

Przepisy nakładają na każdego właściciela pojazdu obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Spoczywa on na posiadaczach pojazdu, a więc na właścicielu, leasingobiorcy czy spadkobiercy (nawet jeśli sprawa spadkowa jest w toku). W praktyce umowa ubezpieczenia jest zawierana z którymś z właścicieli lub z osobą upoważnioną przez posiadacza pojazdu. Właśnie dlatego, im szybciej dokonasz formalności w wydziale komunikacji, tym lepiej.

Nie oznacza to jednak, że nie przewidziano wyjątku. Wiadomo, że każdy ze współwłaścicieli samochodu może go ubezpieczyć. Może się jednak również zdarzyć, że nowy współwłaściciel nie zdąży jeszcze zostać dopisanym do dowodu rejestracyjnego, a wcześniej będzie musiał kupić OC. Co w takim przypadku? Wówczas umowa ubezpieczenia OC również może zostać z nim zawarta – konieczne będzie jednak przedstawienie w towarzystwie ubezpieczeniowym dowodu współwłasności. Innymi słowy, przy zakupie polisy należy po prostu pokazać umowę darowizny lub kupna-sprzedaży auta.

Co ze składką OC po dopisaniu współwłaściciela?

Dopisanie właściciela często wiąże się z rekalkulacją składki. Dla doświadczonego kierowcy dopisanie swojego dziecka, które dopiero co otrzymało prawo jazdy, może wiązać się z podwyższeniem ceny ubezpieczenia. Sytuacja się odwróci, jeśli to młody kierowca przepisze część własności swojego samochodu na starszą osobę, np. na rodzica.

Zobaczmy, jak zmieniają się ceny ubezpieczenia OC samochodu w różnych konfiguracjach właścicielskich na przykładzie wyliczenia opłat za pomocą kalkulatora Mubi. Naszymi kierowcami są 54-letni Wacław z Olsztyna, posiadający prawo jazdy od 30 lat, bezszkodowy właściciel BMW Serii 3 (pojemność silnika: 1,5 l) z 2017 roku i jego 21-letni syn Maciej, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobył przed zaledwie dwoma miesiącami.

UbezpieczycielCena OC dla doświadczonego kierowcyCena OC dla młodego kierowcyCena OC dla doświadczonego głównego właściciela z młodym współwłaścicielemCena OC dla młodego głównego właściciela z doświadczonym współwłaścicielem
Trasti487 zł1942 zł1035 zł2814 zł
TUZ Ubezpieczenia4010 zł8494 zł6226 zł6226 zł
UNIQA440 zł2262 zł1050 zł1250 zł
Beesafe728,06 zł2292,54 zł1520,80 zł1520,80 zł
Benefia665 zł3027 zł1323 zł3027 zł
LINK4613,09 zł1165,36 zł849,90 zł1163,54 zł
Wiener1187 zł3966 zł2698 zł2698 zł
mtu24.pl943 zł3772 zł
Wyliczenia za pomocą kalkulatora Mubi (09.01.2024)

Najkorzystniejszą sytuacją dla młodego kierowcy okazuje się bycie współwłaścicielem auta doświadczonej osoby. W takim układzie za OC można zapłacić już 849,90 zł w LINK4 lub 943 zł w mtu24.pl. W przypadku tej drugiej firmy nie wiąże się to nawet ze zwiększeniem składki dla starszego kierowcy. W Trasti cena wzrosła o 548 zł w sytuacji, kiedy współwłaścicielem byłaby młoda osoba. Wówczas żaden z ubezpieczycieli nie zaproponowałby polisy tańszej niż 840 zł.

UWAGA!

Dopisanie współwłaściciela auta należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC dla samochodu, w ciągu 14 dni od zaistnienia tego faktu (np. darowizny).

Wiele osób zastanawia się jednak, czy jeśli współwłaściciel zostanie dopisany w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, będzie to oznaczało, że stawka OC automatycznie wzrośnie, co spowoduje obowiązek dopłaty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Na rynku funkcjonują zakłady ubezpieczeń (np. Allianz), które nie podwyższają składki w trakcie trwania umowy po dopisaniu współwłaściciela – w takim wypadku nastąpi to dopiero przy przedłużaniu umowy na kolejny okres.

Inne towarzystwa mogą z kolei dokonać rekalkulacji składki, zwłaszcza jeśli współwłaścicielem auta doświadczonego kierowcy zostaje świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy. Cena OC oczywiście wtedy wzrośnie, ale warto pamiętać, że ostatecznie będzie to oznaczało sporą oszczędność ze strony młodego współwłaściciela. Jak pokazują dane z porównywarki Mubi z grudnia 2023 roku, kierowcy w wieku 18-25 lat, którzy samodzielnie ubezpieczali samochody, płacili za OC średnio aż 1355 zł, ale po dodaniu współwłaściciela średnia cena spadła już do 1121 zł. Więcej o tym, czemu współwłasność auta się opłaca, przeczytasz w artykule: “Współwłaściciel samochodu – ile kosztuje OC i z czym wiąże się dzielenie pojazdu z innym kierowcą?”.

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem?

Zdarzają się sytuacje, kiedy ani właściciel, ani współwłaściciel pojazdu nie jest w stanie zawrzeć umowy ubezpieczenia OC na pojazd, np. w wyniku choroby czy pobytu za granicą. Niekiedy właściciel samochodu woli zostawić kwestię wyboru polisy doświadczonym bliskim.

Jeśli chcesz ubezpieczyć pojazd, który należy do Twoich rodziców, brata, babci czy przyjaciela, jak najbardziej masz taką możliwość. Właściciel musi jedynie wyrazić zgodę na to, abyś zawarł umowę ubezpieczenia na jego pojazd. Wówczas podczas finalizacji polisy będziesz musiał podać swoje dane osobowe – imię, nazwisko i numer PESEL. Na dokumencie będziesz widniał jako osoba ubezpieczająca, a właściciel będzie wskazany jako osoba ubezpieczona. 

Zwykle do zawarcia polisy OC na nie swoje auto wystarczy słowne (w przypadku umowy zawartej na odległość, np. przez internet) lub pisemne (jeśli umowa zawierana jest u agenta) poświadczenie, że właściciel wyraża zgodę na przekazanie danych i podpisanie umowy.

PODSUMOWANIE
  • Dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego to sposób młodych użytkowników dróg na obniżenie składki OC.
  • W celu dopisania kolejnej osoby do dowodu rejestracyjnego należy w pierwszej kolejności przenieść część własności samochodu, np. w drodze darowizny.
  • Po przeniesieniu części własności należy udać się do wydziału komunikacji w celu dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym.
  • Dopisanie współwłaściciela należy zgłosić ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni.
  • Umowę ubezpieczenia OC może zawrzeć zarówno właściciel, współwłaściciel pojazdu, jak i osoba, która nie jest właścicielem auta. Jeżeli nowy współwłaściciel nie został jeszcze dopisany do dowodu rejestracyjnego, przy zakupie polisy będzie musiał przedstawić dowód współwłasności (np. akt darowizny).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zawarcie umowy OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego

Jak zostać współwłaścicielem samochodu?
Czy współwłaściciel musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego?
Czy współwłaściciel może zawrzeć umowę OC samochodu?
Czy dopisanie współwłaściciela zmieni cenę OC?
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Mam pytanie do ostatniego zdania podsumowania: a kto może taką umowę wypowiedzieć po sprzedaży samochodu i przejściu polisy na nowego nabywcę (zakupu dokonało dwóch współwłaścicieli) - tylko osoba która figuruje jako pierwsza na umowie kupna - sprzedaży, czy też wszyscy współwłaściciele łącznie, a brak zgody jednego z nich powoduje nieważność wypowiedzenia?
Po sprzedaży auta zbywcy są zobowiązani do przekazania polisy OC kupującemu. Wówczas to on decyduje, czy wykorzysta ubezpieczenie do końca (ma do tego prawo), czy też będzie chciał wypowiedzieć umowę. Wypowiedzenie umowy będzie wówczas jego obowiązkiem. Muszą Państwo jednak pamiętać, aby po sprzedaży pojazdu powiadomić ubezpieczyciela, że zmienił się właściciel ubezpieczonego auta (jest to obowiązek zbywcy).
avatar autora komentarza
Dzień dobry, ja mam troszkę bardziej skomplikowane pytanie. Moja mama ma kłopoty z poruszaniem się i posiada stopień niepełnosprawności lekki , ale na narządy ruchu. Bardzo często wożę ją na różnego rodzaju rehabilitację co przekłada się na koszty związane z paliwem i remontami wysłużonego starego auta. Mama wpadła na pomysł iż kupi używane auto na siebie , będzie mogła zaoszczędzić na podatku PCC oraz w przyszłości odliczać ulgę rehabilitacyjną na samochód. Jak to jest możliwe skoro nie posiada prawa jazdy i w praktyce i tak ja bym ją woził , no i co z ubezpieczeniem auta?
Osoba niepełnosprawna nie musi posiadać prawa jazdy, aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód. Wystarczy, że będzie jego właścicielem lub współwłaścicielem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: "Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2021 roku". Umowę ubezpieczenia auta również może zawrzeć osoba bez prawa jazdy, jednak będzie ona musiała wskazać głównego kierowcę samochodu.
avatar autora komentarza
Kupiłem samochód od Osoby ,która nabyła je i sprzedała mi bez przerejestrowywania po poprzednim właścicielu, który wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym. Posiadam umowę kupna sprzedaży między właścicielem z dowodu rej. a Panem od,którego kupiłem auto oraz tym Panem a mną. Zgłosiłem nabycie pojazdu w urzędzie i zapłaciłem pcc. Minęło 10 miesięcy i chcę sprzedać samochód lecz kupujący zauważył w dowodzie rejestracyjnym ,iż auto posiada współwłaściciela. W dowodzie rejestracyjnym na tylnej środkowej części w 2 rubrykach widnieją dane jednego Pana podobnie jak w umowie między poprzednimi właścicielami więc kupujący odmówił kupna pojazdu i domaga się zwrotu zadadku. Nazwisko współwłaścicielki jest takie samo jak nazwisko właściciela wpisanego w dowodzie. Jak mogę rozwiązać tę sytuację i umożliwić przyszłemu nabywcy zarejestrowanie auta?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC