Czy można zawrzeć umowę z osobą spoza dowodu rejestracyjnego

Dla młodego, świeżo upieczonego kierowcy współwłasność samochodu ze starszym, bardziej doświadczonym kierowcą, oznacza sporą oszczędność na OC. Wiele osób decyduje się a ten krok, chcąc zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Czy zawarcie umowy OC w przypadku współwłasność pojazdu różni się od standardowego przypadku? O tym i o innych kwestiach związanych ze współwłasnością, dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak sformalizować współwłasność samochodu?

Dzięki przeniesieniu połowy własności samochodu na drugą, bardziej doświadczoną osobę, młodzi kierowcy sporo oszczędzają na ubezpieczeniu OC. Dzieje się tak, ponieważ osoba młoda, niedoświadczona przejmuje zniżki, które przez lata wypracował sobie np. jej ojciec. Jeśli zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić na składce, pomyśl czy nie warto zdecydować się na współwłasność. W praktyce najczęściej to starszy kierowca, przenosi połowę własności na swoje dziecko, oddając jej część swojego auta. Aby sformalizować cały proces, należy podpisać umowę darowizny, w której główny właściciel pojazdu przeniesie część swoich udziałów na inną osobę. Współwłasność jest dopuszczalna nie tylko między członkami rodziny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzielić własność samochodu z osobą, z którą nie łączą Cię więzy pokrewieństwa. Musisz się jednak liczyć z tym, że darowizna na rzecz osób spoza rodziny wiąże się z wyższym podatkiem. 

Po załatwieniu formalności związanych z darowizną, należy udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego, w celu dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?

Przepisy nakładają na każdego właściciela pojazdu, obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Obowiązek spoczywa na posiadaczach pojazdu, a więc na właścicielu, leasingobiorcy czy spadkobiercy (nawet jeśli sprawa spadkowa jest w toku). W praktyce umowa ubezpieczenia jest więc zawierana z osobami wskazanymi wyżej. Właśnie dlatego im szybciej dokonasz formalności w wydziale komunikacji, tym lepiej. Każdy ze współwłaścicieli może ubezpieczyć samochód. Oczywiście, gdyby np. współwłaściciel nie został jeszcze dopisany do dowodu rejestracyjnego, to umowa ubezpieczenia OC może zostać zawarta, w takim wypadku należy przedstawić dokument potwierdzający współwłasność, czyli np. akt darowizny.

Czy składka OC zmaleje po dopisaniu współwłaściciela?

Dopisanie właściciela często wiąże się z rekalkulacją składki. Dla doświadczonego kierowcy, dopisanie swojego dziecka, które dopiero co otrzymało prawo jazdy, może wiązać się z podwyższeniem składki. Sytuacja się odwróci, jeśli to młody kierowca, przepisze część własności swojego samochodu np. na rodzica. 

Wiele osób zastanawia się jednak, czy jeśli współwłaściciel zostanie dopisany w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, to czy stawka automatycznie wzrośnie i spowoduje to obowiązek dopłaty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Na rynku funkcjonują zakłady ubezpieczeń (np. Allianz), które nie podwyższają składki w trakcie trwania umowy, po dopisaniu współwłaściciela. W takim wypadku nastąpi to dopiero przy przedłużaniu umowy na kolejny okres.

PODSUMOWANIE
  • Dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego, to sposób młodych kierowców na obniżenie składki OC.
  • W celu dopisania kolejnej osoby do dowodu, należy w pierwszej kolejności przenieść część własności samochodu, np. w drodze darowizny.
  • Po przeniesieniu części własności, należy udać się do wydziału komunikacyjnego, w celu dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym.
  • Dopisanie współwłaściciela należy zgłosić ubezpieczycielowi.
  • Każdy ze współwłaścicieli może podpisać umowę ubezpieczenia OC.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!