Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?

Współwłasność samochodu ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą oznacza sporą oszczędność na OC dla młodego człowieka, który dopiero zdobył prawo jazdy. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na ten krok, nie chcąc wydawać majątku na ubezpieczenie. Ale czy zawarcie umowy OC w przypadku współwłasności pojazdu różni się od standardowego przypadku? O tym i o innych kwestiach związanych ze współwłasnością dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak sformalizować współwłasność samochodu?

Dzięki przeniesieniu połowy własności samochodu na drugą, bardziej doświadczoną osobę, młodzi kierowcy sporo oszczędzają na ubezpieczeniu OC. Dzieje się tak, ponieważ kierowca bez długiej historii ubezpieczeniowej przejmuje zniżki, które przez lata wypracował sobie np. jego ojciec. Jeśli zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić na składce, na pewno warto więc rozważyć opcję współwłasności. Tylko jak to zrobić?

W praktyce najczęściej to starszy kierowca przenosi połowę własności samochodu na swoje dziecko, oddając mu w ten sposób część swojego auta. Aby sformalizować cały proces, należy podpisać umowę darowizny, w której główny właściciel pojazdu przeniesie część swoich udziałów (najczęściej 50%, ale zdarzają się inne wartości) na inną osobę. Oczywiście współwłasność jest dopuszczalna nie tylko między członkami rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzielić własność samochodu z osobą, z którą nie łączą Cię więzy pokrewieństwa. Musisz się jednak liczyć z tym, że darowizna na rzecz osób spoza rodziny będzie wiązać się z wyższym podatkiem, z którego członkowie najbliższej rodziny są w ogóle zwolnieni (do kwoty 9637 zł).

Przykład

18-letni Wojtek zdał właśnie egzamin na prawo jazdy. Jego ojciec Zbigniew chciał, aby syn zaczął od razu zbierać zniżki na OC, dlatego postanowił uczynić go współwłaścicielem swojej Skody Octavii. W tym celu sporządził umowę darowizny, przekazując Wojtkowi dokładnie 10% udziałów w samochodzie. Wartość przekazanych udziałów wyniosła 2000 zł, więc darowizny nie trzeba było zgłaszać w urzędzie skarbowym, ani opłacać od niej podatku.

Innym sposobem na ustanowienie współwłasności auta jest też zwykła umowa kupna-sprzedaży. W takim przypadku wystarczy w niej zaznaczyć, że auto nabywają dwie osoby (lub więcej). Trzeba pamiętać, że po kupnie samochodu używanego wystąpi obowiązek zapłaty podatku PCC. Więcej na temat formalności dotyczących ustanowienia współwłasności auta przeczytasz w artykule: “Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?”.

Nowy współwłaściciel a rejestracja samochodu

Po załatwieniu formalności związanych z darowizną bądź kupnem samochodu przez współwłaścicieli, należy udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego w celu dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od zawarcia umowy darowizny.

W wydziale komunikacji trzeba będzie przedstawić m.in. dokument potwierdzający przeniesienie części własności auta, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC i dowody tożsamości wszystkich współwłaścicieli. Obecność każdego z nich w wydziale komunikacji nie jest wymagana – rejestracji może dokonać samodzielnie jeden ze współwłaścicieli, o ile przedstawi pisemne pełnomocnictwo od pozostałych do działania w ich imieniu.

Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?

Przepisy nakładają na każdego właściciela pojazdu obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Spoczywa on na posiadaczach pojazdu, a więc na właścicielu, leasingobiorcy czy spadkobiercy (nawet jeśli sprawa spadkowa jest w toku). W praktyce umowa ubezpieczenia jest więc zawierana z tymi właśnie osobami, nikim innym. Właśnie dlatego, im szybciej dokonasz formalności w wydziale komunikacji, tym lepiej.

Nie oznacza to jednak, że nie przewidziano wyjątku. Wiadomo, że każdy ze współwłaścicieli samochodu może go ubezpieczyć. Może się jednak również zdarzyć, że nowy współwłaściciel nie zdąży jeszcze zostać dopisanym do dowodu rejestracyjnego, a wcześniej będzie musiał kupić OC. Co w takim przypadku? Wówczas umowa ubezpieczenia OC również może zostać z nim zawarta – konieczne będzie jednak przedstawienie w towarzystwie ubezpieczeniowym dowodu współwłasności. Innymi słowy, przy zakupie polisy należy po prostu pokazać umowę darowizny lub kupna-sprzedaży auta.

Co ze składką OC po dopisaniu współwłaściciela?

Dopisanie właściciela często wiąże się z rekalkulacją składki. Dla doświadczonego kierowcy, dopisanie swojego dziecka, które dopiero co otrzymało prawo jazdy, może wiązać się z podwyższeniem składki. Sytuacja się odwróci, jeśli to młody kierowca przepisze część własności swojego samochodu na starszą osobę, np. na rodzica.

Zobaczmy, jak zmieniają się ceny ubezpieczenia OC samochodu w różnych konfiguracjach właścicielskich na przykładzie wyliczenia cen za pomocą kalkulatora Mubi. Naszymi kierowcami są 54-letni Wacław z Olsztyna, posiadający prawo jazdy od 30 lat właściciel BMW Serii 3 (pojemność silnika: 1,5 l) i jego 21-letni syn Maciej, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobył przed zaledwie dwoma miesiącami.

UbezpieczycielCena OC dla doświadczonego kierowcyCena OC dla młodego kierowcyCena OC dla doświadczonego kierowcy z młodym współwłaścicielemCena OC dla młodego kierowcy z doświadczonym współwłaścicielem
Benefia479 zł1969 zł818 zł1969 zł
Beesafe488 zł4609 zł2319 zł2924 zł
TUZ Ubezpieczenia504 zł2445 zł1110 zł1110 zł
Aviva508 zł3153 zł1038 zł1440 zł
Trasti527 zł2080 zł680 zł1644 zł
LINK4639 zł3101 zł893 zł2016 zł
mtu24.pl872 zł3487 zł872 zł3487 zł
Wiener1017 zł3396 zł2310 zł2310 zł
You Can Drive2792 zł2792 zł
Wyliczenia za pomocą kalkulatora Mubi [24.06.2021]

Najkorzystniejszą sytuacją dla młodego kierowcy okazuje się bycie współwłaścicielem auta doświadczonej osoby. W takim układzie za OC można zapłacić już 680 zł w Trasti lub 818 zł w Benefii. Oczywiście wiąże się to ze zwiększeniem składki dla starszego kierowcy (odpowiednio o 153 zł i 339 zł), ale i tak zwyżki są nieduże w stosunku do cen dla sytuacji, w której głównym lub jedynym właścicielem byłaby młoda osoba. Wówczas żaden z ubezpieczycieli nie zaproponowałby polisy tańszej niż 1000 zł.

UWAGA!

Dopisanie współwłaściciela auta należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC dla samochodu, w ciągu 14 dni od zaistnienia tego faktu (np. darowizny).

Wiele osób zastanawia się jednak, czy jeśli współwłaściciel zostanie dopisany w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, będzie to oznaczało, że stawka OC automatycznie wzrośnie, co spowoduje to obowiązek dopłaty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Na rynku funkcjonują zakłady ubezpieczeń (np. Allianz), które nie podwyższają składki w trakcie trwania umowy po dopisaniu współwłaściciela – w takim wypadku nastąpi to dopiero przy przedłużaniu umowy na kolejny okres.

Inne towarzystwa mogą z kolei dokonać rekalkulacji składki, zwłaszcza jeśli współwłaścicielem auta doświadczonego kierowcy zostaje świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy. Cena OC oczywiście wtedy wzrośnie, ale warto pamiętać, że ostatecznie będzie to oznaczało sporą oszczędność ze strony młodego współwłaściciela. Jak pokazują dane z porównywarki Mubi z maja 2021 roku, kierowyc w wieku 18-25 lat, którzy samodzielnie ubezpieczali samochody, płacili za OC średnio aż 1977 zł, ale po dodaniu współwłaściciela średnia cena spadła już do 1496 zł. Więcej o tym, czemu współwłasność auta się opłaca, przeczytasz w artykule: “Współwłaściciel samochodu – ile kosztuje OC i z czym wiąże się dzielenie pojazdu z innym kierowcą?”.

PODSUMOWANIE
  • Dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego to sposób młodych kierowców na obniżenie składki OC.
  • W celu dopisania kolejnej osoby do dowodu rejestracyjnego należy w pierwszej kolejności przenieść część własności samochodu, np. w drodze darowizny.
  • Po przeniesieniu części własności należy udać się do wydziału komunikacyjnego w celu dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym.
  • Dopisanie współwłaściciela należy zgłosić ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni.
  • Każdy ze współwłaścicieli może podpisać umowę ubezpieczenia OC. Jeżeli nowy współwłaściciel nie został jeszcze dopisany do dowodu rejestracyjnego, przy zakupie polisy będzie musiał przedstawić dowód współwłasności (np. akt darowizny).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zawarcie umowy OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego

Jak zostać współwłaścicielem samochodu?

Najprostszym sposobem jest oczywiście zawarcie umowy kupna-sprzedaży przez więcej niż jednego kupującego. Jeśli jednak chcesz przekazać część udziałów w aucie innej osobie, właściwą formą prawną będzie umowa darowizny. Warto pamiętać, że darowizny między osobami spokrewnionymi nie trzeba zgłaszać w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać od niej podatku, o ile jej wartość nie przekracza określonej kwoty.

Czy współwłaściciel musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego?

Czy współwłaściciel musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego?

Czy współwłaściciel może zawrzeć umowę OC samochodu?

Tak, może to zrobić każdy ze współwłaścicieli, nawet jeśli nie został jeszcze wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Gdyby doszło do takiej sytuacji, nowy współwłaściciel samochodu będzie jednak musiał udowodnić swoje prawo do niego. W praktyce wystarczy okazać w firmie ubezpieczeniowej dowód ustanowienia współwłasności, czyli umowę kupna-sprzedaży lub darowizny.

Czy dopisanie współwłaściciela zmieni cenę OC?

Tak, ale kiedy to się stanie, zależy już od konkretnego ubezpieczyciela. Niektóre firmy nie dokonują rekalkulacji składki w trakcie okresu ubezpieczeniowego, przeliczając ją dopiero przy przedłużaniu umowy na kolejny rok, podczas gdy inne mogą od razu zwrócić się do klienta z obowiązkiem dopłaty określonej kwoty.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
63,17
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Mam pytanie do ostatniego zdania podsumowania: a kto może taką umowę wypowiedzieć po sprzedaży samochodu i przejściu polisy na nowego nabywcę (zakupu dokonało dwóch współwłaścicieli) - tylko osoba która figuruje jako pierwsza na umowie kupna - sprzedaży, czy też wszyscy współwłaściciele łącznie, a brak zgody jednego z nich powoduje nieważność wypowiedzenia?
Po sprzedaży auta zbywcy są zobowiązani do przekazania polisy OC kupującemu. Wówczas to on decyduje, czy wykorzysta ubezpieczenie do końca (ma do tego prawo), czy też będzie chciał wypowiedzieć umowę. Wypowiedzenie umowy będzie wówczas jego obowiązkiem. Muszą Państwo jednak pamiętać, aby po sprzedaży pojazdu powiadomić ubezpieczyciela, że zmienił się właściciel ubezpieczonego auta (jest to obowiązek zbywcy).
avatar autora komentarza
Dzień dobry, ja mam troszkę bardziej skomplikowane pytanie. Moja mama ma kłopoty z poruszaniem się i posiada stopień niepełnosprawności lekki , ale na narządy ruchu. Bardzo często wożę ją na różnego rodzaju rehabilitację co przekłada się na koszty związane z paliwem i remontami wysłużonego starego auta. Mama wpadła na pomysł iż kupi używane auto na siebie , będzie mogła zaoszczędzić na podatku PCC oraz w przyszłości odliczać ulgę rehabilitacyjną na samochód. Jak to jest możliwe skoro nie posiada prawa jazdy i w praktyce i tak ja bym ją woził , no i co z ubezpieczeniem auta?
Osoba niepełnosprawna nie musi posiadać prawa jazdy, aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód. Wystarczy, że będzie jego właścicielem lub współwłaścicielem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: "Ulga rehabilitacyjna na samochód w 2021 roku". Umowę ubezpieczenia auta również może zawrzeć osoba bez prawa jazdy, jednak będzie ona musiała wskazać głównego kierowcę samochodu.