Jaki samochód wybrać, aby ubezpieczenie było najtańsze?

Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego znacznie się od siebie różnią. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, w tym parametry pojazdu. Przyjrzyjmy się samochodom z najtańszym ubezpieczeniem!

Z czego wynikają różnice w cenach ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest regulowany ustawowo. Nie różni się zatem u poszczególnych ubezpieczycieli – każda firma ubezpieczeniowa oferuje identyczne OC.
Skąd więc różnice w cenach?

  1. Różnice wynikają ze strategii rynkowych, które obrały poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku OC, ubezpieczyciele oferują ten sam produkt, lecz sprzedają go w różnych celach w zależności od własnych planów biznesowych.
  2. Na cenę OC wpływa również profil kierowcy. Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. W końcu brak zdarzeń drogowych oznacza brak konieczności wypłaty odszkodowań. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiek, historię ubezpieczenia czy styl życia potencjalnego klienta. Premiowana jest stabilizacja życiowa – kierowca, który prowadzi ustabilizowany tryb życia (na przykład pozostaje w związku małżeńskim) może liczyć na tańsze OC. Z kolei ubezpieczenie dla młodych kierowców, którzy bywają skłonni do brawury, okazuje się najdroższe.
  3. Wysokość składki OC zależy także od parametrów pojazdu, między innymi jego markiprzebieguwieku samochodu czy pojemności silnika. Różnice w cenie ubezpieczenia samochodów o różnych właściwościach wynikają z oceny ryzyka. Ubezpieczyciele oceniają pojazdy pod kątem prawdopodobieństwa wzięcia udziału w wypadku lub kolizji oraz potencjalnej skali szkód, które mogą spowodować. Właściciele samochodów, które cieszą się dobrą opinią ubezpieczycieli, mogą liczyć na tańsze OC.

Samochody z najtańszym ubezpieczeniem

Jaki samochód ubezpieczymy najtaniej? Ofertę najtańszego OC otrzymują właściciele pojazdów, które dobrze wypadają w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych. Jak już wspomniano, ubezpieczyciele oceniają samochody pod kątem ryzyka wystąpienia szkody.

Pojemność silnika

Istotnym parametrem pojazdu, który wpływa na ocenę ryzyka, jest pojemność silnika. Silnik o większej pojemności pozwala na szybszą jazdę, co przyczynia się do większej liczby zdarzeń drogowych. Jednocześnie auto z takim silnikiem ma większą siłę, zatem skutki wypadków i stłuczek z jego udziałem bywają poważniejsze. Nic dziwnego w tym, że samochody o mniejszej pojemności silnika można ubezpieczyć taniej.

Sierpniowe dane porównywarki ubezpieczeń Mubi dobrze obrazują, jakie oszczędności może przynieść posiadanie pojazdu z mniejszą pojemnością silnika. Osoby poruszające się samochodami z maksymalnie 1-litrowym silnikiem płacą za OC średnio 540 zł. Osoby, których auta mają silnik o pojemności ponad 2 litrów, powinny liczyć się  ze wzrostem składki nawet o kilkaset złotych w porównaniu do tych pierwszych. Ubezpieczenie OC kosztuje ich średnio 820 zł.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
Do 1,0 l540 zł
1,0 l – 1,2 l603 zł
1,2 – 1,4 l627 zł
1,4 l – 1,6 l648 zł
1,6 l- 2,0 l705 zł
Powyżej 2,0 l820 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022]

Przebieg

Przebieg ściśle wiąże się z wiekiem i eksploatacją pojazdu. Samochody starsze i mocno wyeksploatowane częściej się psują. Dlatego też trudniej jest znaleźć ubezpieczenie AC lub assistance, jeśli auto ma powyżej 10 czy 15 lat.

W przypadku wysokości składki OC przebieg również okazuje się istotny. Wraz z wiekiem i zużyciem podzespołów pojazdu ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji wzrasta. Mniej sprawny samochód (chociażby ze względu na nienajlepszy stan hamulców) może częściej powodować zdarzenia drogowe. Dlatego też właściciele pojazdów z mniejszym przebiegiem często otrzymują atrakcyjniejsze oferty ubezpieczeniowe.

Najtańsze OC (573 zł) znajdują właściciele samochodów z przebiegiem do 50 000 km. Dalej plasują się kierowcy pojazdów o przebiegu w przedziale między 50 000-100 000 km (594 zł) oraz 100 000-150 000 km (639 zł), którzy nadal płacą mniej od średniej ceny OC z sierpnia (693 zł). Za ubezpieczenie pojazdów z przebiegiem między 150 000-200 000 km trzeba zapłacić cenę zbliżoną do średniej, z kolei właściciele samochodów o przebiegu wynoszącym ponad 200 000 km musieli płacić już powyżej kwoty.

Przebieg pojazduŚrednia cena OC
Od 0 do 50 000 km573 zł
Od 50 000 do 100 000 km594 zł
Od 100 000 do 150 000 km639 zł
Od 150 000 do 200 000 km691 zł
Powyżej 200 000 km725 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022]

Marka

Bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe profilują kierowców, którzy jeżdżą pojazdami danej marki. Przykładowo po kierowcy auta o sportowym charakterze ubezpieczyciele spodziewają się szybszej i bardziej brawurowej jazdy. Z kolei właściciele samochodów rodzinnych kojarzeni są raczej ze spokojnym i rozważnym poruszaniem się po drogach.

Ponadto, niektórzy producenci częściej wyposażają swoje pojazdy w silniki o większej mocy. Na przykład większość obecnie produkowanych modeli BMW ma silnik o pojemności powyżej 1500 cm3. Dlatego też koszty ubezpieczenia samochodów różnych marek są inne.

Jedną z najtańszych marek ze względu na cenę OC okazuje się Dacia. Koszt ubezpieczenia samochodów tej marki wynosi średnio 528 zł. Jest to o 165 zł mniej od średniej krajowej ceny OC (693 zł). Ale okazuje się, że w sierpniu samochody marki SsangYong były ubezpieczane jeszcze taniej, bo średnio za 490 zł. Ich właściciele płacili za ubezpieczenie ponad trzykrotnie mniej od kierowców jeżdżących najdroższą w ubezpieczaniu marką Rolls-Royce (średni koszt OC – 1606 zł).

MarkaŚrednia cena OC
SsangYong490 zł
Dacia528 zł
Smart547 zł
Suzuki548 zł
Kia579 zł
Lancia586 zł
Daihatsu592 zł
Hyundai600 zł
Toyota602 zł
Citroen608 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022]
MarkaŚrednia cena OC
(ostatnie 5 miesięcy)
Dacia527 zł
Suzuki562 zł
Skoda608 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi [kwiecień-sierpień 2022]
CZY WIESZ, ŻE …

Najniższe ceny ubezpieczeń wyszukiwanych na stronie mubi.pl wynoszą około 200 zł za rok ochrony. W sierpniu 2022 roku najtańsze OC obliczył 30-letni mieszkaniec Poniatowej, właściciel Volkswagena Golfa o pojemności silnika 1,8 l. Miał za nie zapłacić jedynie 200 zł. Podobne ceny OC uzyskali w lipcu 64-letni kierowca Nissana Bluebirda (pojemność silnika – 2,0 l) z powiatu bielskiego oraz w czerwcu 43-letnia właścicielka Nissana Patrola (pojemność silnika – 2,8 l) z Węgorzyna.

Jaki samochód wybrać, aby mieć tańsze ubezpieczenie?

Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta. Możemy na przykład ustanowić współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował wysokie zniżki. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego samochodu.

Aby płacić mniej za ubezpieczenie OC, należy zwrócić uwagę na poszczególne właściwości pojazdu, takie jak marka, pojemność silnika, wiek czy przebieg. Najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia możemy otrzymać, jeśli zdecydujemy się na samochód odpowiedniej marki (na przykład Dacia, Suzuki, Kia czy Škoda), o niewielkiej pojemności silnika. Najlepiej, aby pojazd był nowy i miał niewielki przebieg.

PODSUMOWANIE
  • Zakres OC jest uregulowany prawnie. Jednakże koszt objęcia samochodu ochroną ubezpieczeniową różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela, profilu właściciela samochodu i parametrów pojazdu.
  • Cena OC zależy od parametrów pojazdu, między innymi jego marki, przebiegu, wieku czy pojemności silnika. Różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej wynikają z oceny ryzyka.
  • Wybierając odpowiedni samochód, można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, markę, wiek czy przebieg pojazdu.
  • Najniższe średnie ceny ubezpieczenia osiągają samochody marki SsangYong, Dacia i Smart, pojazdy o przebiegu do 50 000 km i pojemności silnika do 1.0.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody najtańsze do ubezpieczenia

Dlaczego ceny OC są różne, skoro zakres ubezpieczenia jest taki sam?

Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników. Zadaniem ubezpieczyciela jest oszacowanie ryzyka spowodowania szkody przez kierowcę, a potem zaproponowanie konkurencyjnej ceny OC. Właśnie dlatego na wysokość składki wpływa profil kierowcy, parametry ubezpieczanego samochodu, a także strategia rynkowa ubezpieczyciela.

Jakie parametry samochodu wpływają na cenę OC?

W formularzu ubezpieczeniowym trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące samochodu. Ubezpieczyciele pytają o markę, model pojazdu i wersję, jego pojemność silnika i przebieg. Najtańsze oferty przeważnie otrzymują właściciele samochodów miejskich z niewielką pojemnością silnika.

Jak marka wpływa na cenę OC?

Statystyki cen OC pokazują, że najmniej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej płacą właściciele takich marek jak m.in. SsangYong, Dacia czy Smart. Z kolei miłośnicy sportowych marek, których auta mają potężne silniki, muszą liczyć się z wyższymi kosztami OC. Dotyczy to np. BMW, Lamborghini czy właścicieli Rolls-Royce’ów.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
43,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!