Jaki samochód wybrać, aby ubezpieczenie było najtańsze?

Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego znacznie się od siebie różnią. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, w tym parametry pojazdu. Przyjrzyjmy się samochodom z najtańszym ubezpieczeniem!

Z czego wynikają różnice w cenach ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest regulowany ustawowo. Nie różni się zatem u poszczególnych ubezpieczycieli – każda firma ubezpieczeniowa oferuje identyczne OC.
Skąd więc różnice w cenach?

  1. Różnice wynikają ze strategii rynkowych, które obrały poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku OC, ubezpieczyciele oferują ten sam produkt, lecz sprzedają go w różnych celach w zależności od własnych planów biznesowych.
  2. Na cenę OC wpływa również profil kierowcy. Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. W końcu brak zdarzeń drogowych oznacza brak konieczności wypłaty odszkodowań. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiek, historię ubezpieczenia czy styl życia potencjalnego klienta. Premiowana jest stabilizacja życiowa – kierowca, który prowadzi ustabilizowany tryb życia (na przykład pozostaje w związku małżeńskim) może liczyć na tańsze OC. Z kolei ubezpieczenie dla młodych kierowców, którzy bywają skłonni do brawury, okazuje się najdroższe.
  3. Wysokość składki OC zależy także od parametrów pojazdu, między innymi jego markiprzebieguwieku samochodu czy pojemności silnika. Różnice w cenie ubezpieczenia samochodów o różnych właściwościach wynikają z oceny ryzyka. Ubezpieczyciele oceniają pojazdy pod kątem prawdopodobieństwa wzięcia udziału w wypadku lub kolizji oraz potencjalnej skali szkód, które mogą spowodować. Właściciele samochodów, które cieszą się dobrą opinią ubezpieczycieli, mogą liczyć na tańsze OC.

Samochody z najtańszym ubezpieczeniem

Jaki samochód ubezpieczymy najtaniej? Ofertę najtańszego OC otrzymują właściciele pojazdów, które dobrze wypadają w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych. Jak już wspomniano, ubezpieczyciele oceniają samochody pod kątem ryzyka wystąpienia szkody.

Pojemność

Istotnym parametrem pojazdu, który wpływa na ocenę ryzyka, jest pojemność silnika. Silnik o większej pojemności pozwala na szybszą jazdę, co przyczynia się do większej liczby zdarzeń drogowych. Jednocześnie auto z takim silnikiem ma większą siłę, zatem skutki wypadków i stłuczek z jego udziałem bywają poważniejsze. Nic dziwnego w tym, że samochody o mniejszej pojemności silnika można ubezpieczyć taniej.

Grudniowe dane porównywarki ubezpieczeń Mubi dobrze obrazują, jakie oszczędności może przynieść posiadanie pojazdu z mniejszą pojemnością silnika. Osoby poruszające się samochodami z maksymalnie 1-litrowym silnikiem płacą za OC średnio 524 zł. Osoby, których auta mają silnik o pojemności ponad 2 litrów, powinny liczyć się  ze wzrostem składki nawet o kilkaset złotych w porównaniu do tych pierwszych. Ubezpieczenie OC kosztuje ich średnio 843 zł.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
Do 1,0 l524 zł
1,0 l – 1,2 l601 zł
1,2 – 1,4 l654 zł
1,4 l – 1,6 l668 zł
1,6 l- 2,0 l735 zł
Powyżej 2,0 l843 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi [grudzień 2021].

Przebieg

Przebieg ściśle wiąże się z wiekiem i eksploatacją pojazdu. Samochody starsze i mocno wyeksploatowane częściej się psują. Dlatego też trudniej jest znaleźć ubezpieczenie AC lub assistance, jeśli auto ma powyżej 10 czy 15 lat.

W przypadku wysokości składki OC, przebieg również okazuje się istotny. Wraz z wiekiem i zużyciem podzespołów pojazdu, ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji wzrasta. Mniej sprawny samochód (chociażby ze względu na nienajlepszy stan hamulców) może częściej powodować zdarzenia drogowe. Dlatego też właściciele pojazdów z mniejszym przebiegiem często otrzymują atrakcyjniejsze oferty ubezpieczeniowe.

Najtańsze OC (591 zł) znajdują właściciele samochodów z przebiegiem od 50 000 km do 100 000 km. Dalej plasują się kierowcy pojazdów o przebiegu w przedziale 0 – 50 000 km (592 zł) oraz 100 000-150 000 km (660 zł), którzy nadal płacą mniej od średniej ceny OC (718 zł). Za ubezpieczenie pojazdów z przebiegiem od 200 000 do 250 000 km oraz wyższym niż 250 000 km należy zapłacić powyżej średniej krajowej.

Przebieg pojazduŚrednia cena OC
Od 0 do 50 000 km592 zł
Od 50 000 do 100 000 km591 zł
Od 100 000 do 150 000 km660 zł
Od 150 000 do 200 000 km704 zł
Od 200 000 do 250 000 km743 zł
Powyżej 250 000 km770 zł
Średnie ceny OC dla samochodów o różnym przebiegu. Dane z grudnia 2021 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń mubi.pl.

Marka

Bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe profilują kierowców, którzy jeżdżą pojazdami danej marki. Przykładowo po kierowcy auta o sportowym charakterze, ubezpieczyciele spodziewają się szybszej i bardziej brawurowej jazdy. Z kolei właściciele samochodów rodzinnych, kojarzeni są raczej ze spokojnym i rozważnym poruszaniem się po drogach.

Ponadto, niektórzy producenci częściej wyposażają swoje pojazdy w silniki o większej mocy.
Na przykład większość obecnie produkowanych modeli BMW ma silnik o pojemności powyżej 1500 cm3. Dlatego też koszty ubezpieczenia samochodów różnych marek są inne.

Jedną z najtańszych marek ze względu na cenę OC okazuje się Dacia. Koszt ubezpieczenia samochodów tej marki wynosi średnio 521 zł. Jest to o 197 zł mniej od średniej krajowej ceny OC (718 zł). Ale okazuje się, że w grudniu samochody marki FSO/FSM były ubezpieczane jeszcze taniej, bo średnio za 512 zł. Właściciele najtańszego w ubezpieczaniu FSO/FSM płacą znacznie mniej od właścicieli najdroższej w ubezpieczaniu marki Rolls-Royce (średni koszt OC – 1428 zł).

MarkaŚrednia cena OC
FSO/FSM512 zł
Dacia521 zł
Lada528 zł
SsangYong573 zł
Tata574 zł
Daihatsu589 zł
Suzuki601 zł
Skoda603 zł
Toyota607 zł
Hyundai624 zł
Średnie ceny OC dla samochodów różnych marek. Dane z grudnia 2021 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl.
MarkaŚrednia cena OC
(ostatnie 5 miesięcy)
Dacia546 zł
Suzuki598 zł
Skoda642 zł
Średnie ceny OC dla samochodów różnych marek. Dane od czerwca do grudnia 2021 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl.
CZY WIESZ, ŻE …

Najniższe ceny ubezpieczeń wyszukiwanych na stronie mubi.pl wynoszą około 200 zł za rok ochrony. W grudniu 2021 roku najtańsze OC obliczył 49-letni mieszkaniec Krotoszyna, właściciel samochodu Alfa Romeo 164 o pojemności silnika 2,0 l. Miał za nie zapłacić jedynie 200 zł. W listopadzie posiadacz Fiata 126p z 1992 roku mógł wykupić OC za 200 zł, a w październiku ubezpieczenie za 200 zł znalazł mężczyzna z powiatu nidzickiego, poruszający się autem marki Audi.

Jaki samochód wybrać, aby mieć tańsze ubezpieczenie?

Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta. Możemy na przykład ustanowić współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował wysokie zniżki. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego samochodu.

Aby płacić mniej za ubezpieczenie OC, należy zwrócić uwagę na poszczególne właściwości pojazdu, takie jak marka, pojemność silnika, wiek czy przebieg. Najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia możemy otrzymać, jeśli zdecydujemy się na samochód odpowiedniej marki (na przykład Dacia, Suzuki, Kia czy Škoda), o niewielkiej pojemności silnika. Najlepiej, aby pojazd był nowy i miał niewielki przebieg.

PODSUMOWANIE
  • Zakres OC jest uregulowany prawnie. Jednakże koszt objęcia samochodu ochroną ubezpieczeniową różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela, profilu właściciela samochodu i parametrów pojazdu.
  • Cena OC zależy od parametrów pojazdu, między innymi jego marki, przebiegu, wieku czy pojemności silnika. Różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej wynikają z oceny ryzyka.
  • Wybierając odpowiedni samochód, można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, markę, wiek czy przebieg pojazdu.
  • Najniższe średnie ceny ubezpieczenia osiągają samochody marki Isuzu, Daihatsu i Dacia, pojazdy o przebiegu do 50 000 km i pojemności silnika do 1.0.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody najtańsze do ubezpieczenia

f

Dlaczego ceny OC są różne, skoro zakres ubezpieczenia jest taki sam?

Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników. Zadaniem ubezpieczyciela jest oszacowanie ryzyka spowodowania szkody przez kierowcę, a potem zaproponowanie konkurencyjnej ceny OC. Właśnie dlatego na wysokość składki wpływa profil kierowcy, parametry ubezpieczanego samochodu, a także strategia rynkowa ubezpieczyciela.

Jakie parametry samochodu wpływają na cenę OC?

W formularzu ubezpieczeniowym trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące samochodu. Ubezpieczyciele pytają o markę, model pojazdu i wersję, jego pojemność silnika i przebieg. Najtańsze oferty przeważnie otrzymują właściciele samochodów miejskich z niewielką pojemnością silnika.

Jak marka wpływa na cenę OC?

Statystyki cen OC pokazują, że najmniej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej płacą właściciele takich marek jak Isuzu, Daihatsu i Dacia. Z kolei miłośnicy sportowych marek, których auta mają potężne silniki, muszą liczyć się z wyższymi kosztami OC. Dotyczy to np. BMW, Lamborghini czy właścicieli Rolls-Royce’ów.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
43,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!