Jaki samochód wybrać, aby ubezpieczenie było najtańsze?

Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego znacznie się od siebie różnią. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, w tym parametry pojazdu. Przyjrzyjmy się samochodom z najtańszym ubezpieczeniem!

Z czego wynikają różnice w cenach ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest regulowany ustawowo. Nie różni się zatem u poszczególnych ubezpieczycieli – każda firma ubezpieczeniowa oferuje identyczne OC.
Skąd więc różnice w cenach?

  1. Różnice wynikają ze strategii rynkowych, które obrały poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku OC, ubezpieczyciele oferują ten sam produkt, lecz sprzedają go w różnych celach w zależności od własnych planów biznesowych.
  2. Na cenę OC wpływa również profil kierowcy. Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. W końcu brak zdarzeń drogowych oznacza brak konieczności wypłaty odszkodowań. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiek, historię ubezpieczenia czy styl życia potencjalnego klienta. Premiowana jest stabilizacja życiowa – kierowca, który prowadzi ustabilizowany tryb życia (na przykład pozostaje w związku małżeńskim) może liczyć na tańsze OC. Z kolei ubezpieczenie dla młodych kierowców, którzy bywają skłonni do brawury, okazuje się najdroższe.
  3. Wysokość składki OC zależy także od parametrów pojazdu, między innymi jego markiprzebieguwieku czy pojemności silnika. Różnice w cenie ubezpieczenia samochodów o różnych właściwościach wynikają z oceny ryzyka. Ubezpieczyciele oceniają pojazdy pod kątem prawdopodobieństwa wzięcia udziału w wypadku lub kolizji oraz potencjalnej skali szkód, które mogą spowodować. Właściciele samochodów, które cieszą się dobrą opinią ze strony towarzystw ubezpieczeniowych, mogą liczyć na tańsze OC.

Samochody z najtańszym ubezpieczeniem

Jaki samochód ubezpieczymy najtaniej? Ofertę najtańszego OC otrzymują właściciele pojazdów, które dobrze wypadają w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych. Jak już wspomniano, ubezpieczyciele oceniają samochody pod kątem ryzyka wystąpienia szkody.

Pojemność

Istotnym parametrem pojazdu, który wpływa na ocenę ryzyka, jest pojemność silnika. Silnik o większej pojemności pozwala na szybszą jazdę, co przyczynia się do większej liczby zdarzeń drogowych. Jednocześnie auto z takim silnikiem ma większą siłę, zatem skutki wypadków i stłuczek z jego udziałem bywają poważniejsze. Nic dziwnego w tym, że samochody o mniejszej pojemności silnika można ubezpieczyć taniej.

Przebieg

Przebieg ściśle wiąże się z wiekiem i eksploatacją pojazdu. Samochody starsze i mocno wyeksploatowane częściej się psują. Dlatego też trudniej jest znaleźć ubezpieczenie AC lub assistance, jeśli auto ma powyżej 10 czy 15 lat.

W przypadku wysokości składki OC, przebieg również okazuje się istotny. Wraz z wiekiem i zużyciem podzespołów pojazdu, ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji wzrasta. Mniej sprawny samochód (chociażby ze względu na nienajlepszy stan hamulców) może częściej powodować zdarzenia drogowe. Dlatego też właściciele pojazdów z mniejszym przebiegiem często otrzymują atrakcyjniejsze oferty ubezpieczeniowe.

Najtańsze OC (630 zł) znajdują właściciele samochodów z przebiegiem do 50 000 km. Dalej plasują się kierowcy pojazdów o przebiegu w przedziale 50 000 – 100 000 km (665 zł) oraz 100 000-150 000 km (718 zł), którzy nadal płacą mniej od średniej ceny OC (755 zł). Za ubezpieczenie pojazdów z przebiegiem wyższym niż 150 000 km należy zapłacić powyżej średniej krajowej.

Przebieg pojazduŚrednia cena OC
Od 1000 do 50 000 km 715 zł
Od 50 000 do 100 000 km 727 zł
Od 100 000 do 150 000 km 790 zł
Od 150 000 do 200 000 km 848 zł
Powyżej 200 000 km 887 zł
Średnie ceny OC dla samochodów o różnym przebiegu. Dane z kwietnia 2020 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Marka

Bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe profilują kierowców, którzy jeżdżą pojazdami danej marki. Przykładowo po kierowcy auta o sportowym charakterze, ubezpieczyciele spodziewają się szybszej i bardziej brawurowej jazdy. Z kolei właściciele samochodów rodzinnych, kojarzeni są raczej ze spokojnym i rozważnym poruszaniem się po drogach.

Ponadto, niektórzy producenci częściej wyposażają swoje pojazdy w silniki o większej mocy.
Na przykład większość obecnie produkowanych modeli BMW ma silnik o pojemności powyżej 1500 cm3. Dlatego też koszty ubezpieczenia samochodów różnych marek są inne.

Najtańszą marką ze względu na cenę OC okazuje się Dacia. Koszt ubezpieczenia samochodów tej marki wynosi średnio 624 zł. Jest to o 222 zł mniej od średniej krajowej ceny OC (846 zł) i 45 zł mniej od mediany cen (669 zł). Właściciele Dacii płacą znacznie mniej od właścicieli najdroższej marki BMW (średni koszt OC – 1066 zł).

MarkaŚrednia cena OC
Dacia 624 zł
Suzuki 675 zł
Kia 696 zł
Citroen 734 zł
Toyota 740 zł
Hyundai 744 zł
Skoda 750 zł
Chevrolet 770 zł
Nissan 772 zł
Średnie ceny OC dla samochodów różnych marek. Dane z kwietnia 2020 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

MarkaŚrednia cena OC
(ostatnie 4 miesiące)
Dacia 606 zł
Suzuki 661 zł
Kia 674 zł
Średnie ceny OC dla samochodów różnych marek. Dane od stycznia do kwietnia 2020 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl.

Jaki samochód wybrać, aby mieć tańsze ubezpieczenie?

Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta. Możemy na przykład ustanowić współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował wysokie zniżki. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego samochodu.

Aby płacić mniej za ubezpieczenie OC, należy zwrócić uwagę na poszczególne właściwości pojazdu, takie jak marka, pojemność silnika, wiek czy przebieg. Najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia możemy otrzymać, jeśli zdecydujemy się na samochód odpowiedniej marki (na przykład Dacia, Suzuki, Kia czy Škoda), o niewielkiej pojemności silnika. Najlepiej, aby pojazd był nowy i miał niewielki przebieg.

PODSUMOWANIE
  • Zakres OC jest uregulowany prawnie. Jednakże koszt objęcia samochodu ochroną ubezpieczeniową różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela, profilu właściciela samochodu i parametrów pojazdu.
  • Cena OC zależy od parametrów pojazdu, między innymi jego marki, przebiegu, wieku czy pojemności silnika. Różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej wynikają z oceny ryzyka.
  • Wybierając odpowiedni samochód można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, markę, wiek czy przebieg pojazdu.
  • Najniższe średnie ceny ubezpieczenia osiągają samochody marki Dacia, Suzuki oraz Kia, pojazdy o przebiegu do 50 000 km i pojemności silnika do 1.0.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!