Jaki samochód wybrać, aby ubezpieczenie było najtańsze?

Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego znacznie się od siebie różnią. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, w tym parametry pojazdu. Przyjrzyjmy się samochodom z najtańszym ubezpieczeniem!

grafika

Z czego wynikają różnice w cenach ubezpieczenia samochodu?

Zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest regulowany ustawowo. Nie różni się zatem u poszczególnych ubezpieczycieli – każda firma ubezpieczeniowa oferuje identyczne OC.
Skąd więc różnice w cenach?

  1. Różnice wynikają ze strategii rynkowych, które obrały poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku OC, ubezpieczyciele oferują ten sam produkt, lecz sprzedają go w różnych celach w zależności od własnych planów biznesowych.
  2. Na cenę OC wpływa również profil kierowcy. Ubezpieczyciele cenią sobie bezpieczną jazdę. W końcu brak zdarzeń drogowych oznacza brak konieczności wypłaty odszkodowań. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiek, historię ubezpieczenia czy styl życia potencjalnego klienta. Premiowana jest stabilizacja życiowa – kierowca, który prowadzi ustabilizowany tryb życia (na przykład pozostaje w związku małżeńskim) może liczyć na tańsze OC. Z kolei ubezpieczenie dla młodych kierowców, którzy bywają skłonni do brawury, okazuje się najdroższe.
  3. Wysokość składki OC zależy także od parametrów pojazdu, między innymi jego markiprzebieguwieku samochodu czy pojemności silnika. Różnice w cenie ubezpieczenia samochodów o różnych właściwościach wynikają z oceny ryzyka. Ubezpieczyciele oceniają pojazdy pod kątem prawdopodobieństwa wzięcia udziału w wypadku lub kolizji oraz potencjalnej skali szkód, które mogą spowodować. Właściciele samochodów, które cieszą się dobrą opinią ubezpieczycieli, mogą liczyć na tańsze OC.

Samochody z najtańszym ubezpieczeniem

Jaki samochód ubezpieczymy najtaniej? Ofertę najtańszego OC otrzymują właściciele pojazdów, które dobrze wypadają w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych. Jak już wspomniano, ubezpieczyciele oceniają samochody pod kątem ryzyka wystąpienia szkody.

Pojemność silnika

Istotnym parametrem pojazdu, który wpływa na ocenę ryzyka, jest pojemność silnika. Silnik o większej pojemności pozwala na szybszą jazdę, co przyczynia się do większej liczby zdarzeń drogowych. Jednocześnie auto z takim silnikiem ma większą siłę, zatem skutki wypadków i stłuczek z jego udziałem bywają poważniejsze. Nic dziwnego w tym, że samochody o mniejszej pojemności silnika można ubezpieczyć taniej.

Grudniowe dane porównywarki ubezpieczeń Mubi dobrze obrazują, jakie oszczędności może przynieść posiadanie pojazdu z mniejszą pojemnością silnika. Osoby poruszające się samochodami z maksymalnie 1-litrowym silnikiem płacą za OC średnio 522 zł. Osoby, których auta mają silnik o pojemności ponad 2 litrów, powinny liczyć się  ze wzrostem składki nawet o kilkaset złotych w porównaniu do tych pierwszych. Ubezpieczenie OC kosztuje ich średnio 800 zł.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
Do 1,0 l522 zł
1,0 l – 1,2 l621 zł
1,2 – 1,4 l661 zł
1,4 l – 1,6 l668 zł
1,6 l- 2,0 l740 zł
Powyżej 2,0 l800 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023)

Przebieg

Przebieg ściśle wiąże się z wiekiem i eksploatacją pojazdu. Samochody starsze i mocno wyeksploatowane częściej się psują. Dlatego też trudniej jest znaleźć ubezpieczenie AC lub assistance, jeśli auto ma powyżej 10 czy 15 lat.

W przypadku wysokości składki OC przebieg również okazuje się istotny. Wraz z wiekiem i zużyciem podzespołów pojazdu ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji wzrasta. Mniej sprawny samochód (chociażby ze względu na nienajlepszy stan hamulców) może częściej powodować zdarzenia drogowe. Dlatego też właściciele pojazdów z mniejszym przebiegiem często otrzymują atrakcyjniejsze oferty ubezpieczeniowe.

Najtańsze OC (591 zł) znajdują właściciele samochodów z przebiegiem do 50 000 km. Dalej plasują się kierowcy pojazdów o przebiegu do 100 000 (595 zł), następnie w przedziale między 101 000-150 000 km (657 zł) oraz 151 000-200 000 km (709 zł). Ci ostatni płacą dokładnie tyle samo, ile wyniosła średnia cena OC z grudnia 2023. Za ubezpieczenie pojazdów o przebiegu wynoszącym ponad 200 000 km ich właściciele musieli wydać na OC kwotę powyżej średniej.

Przebieg pojazduŚrednia cena OC
Od 0 do 50 000 km 591 zł
Od 50 000 do 100 000 km 595 zł
Od 101 000 do 150 000 km 657 zł
Od 151 000 do 200 000 km 709 zł
Od 201 000 do 250 000 km 730 zł
Powyżej 250 000 km 758 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023)

Marka

Bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe profilują kierowców, którzy jeżdżą pojazdami danej marki. Przykładowo po kierowcy auta o sportowym charakterze ubezpieczyciele spodziewają się szybszej i bardziej brawurowej jazdy. Z kolei właściciele samochodów rodzinnych kojarzeni są raczej ze spokojnym i rozważnym poruszaniem się po drogach.

Ponadto, niektórzy producenci częściej wyposażają swoje pojazdy w silniki o większej mocy. Na przykład większość obecnie produkowanych modeli BMW ma silnik o pojemności powyżej 1500 cm3. Dlatego też koszty ubezpieczenia samochodów różnych marek są inne.

Jedną z najtańszych marek ze względu na cenę OC okazuje się Dacia. Koszt ubezpieczenia samochodów tej marki wynosi średnio 564 zł. Jest to o 145 zł mniej od średniej krajowej ceny OC (709 zł). Ale okazuje się, że w maju samochody marki Tesla czy Smart były ubezpieczane jeszcze taniej, bo średnio za 544 i 546 zł. Ich właściciele płacili za ubezpieczenie ponad dwukrotnie mniej od kierowców jeżdżących najdroższą w ubezpieczaniu marką Lamborghini (średni koszt OC – 1 404 zł).

MarkaŚrednia cena OC
Tesla 544 zł
Smart 546 zł
Dacia 564 zł
Suzuki 589 zł
Kia 609 zł
Toyota 631 zł
Hyundai 639 zł
Škoda 642 zł
Citroën 652 zł
Renault 652 zł
Fiat 654 zł
Ford 683 zł
Peugeot 688 zł
Opel 696 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023)
Marka Średnia cena OC (ostatnie 5 miesięcy)
Dacia 566,80 zł
Suzuki 572,40 zł
Skoda 646,20 zł
Dane porównywarki ubezpieczeń Mubi (ostatnie 5 miesięcy)
CZY WIESZ, ŻE …

Najniższe ceny ubezpieczeń wyszukiwanych na stronie mubi.pl wynoszą średnio 138,75 zł za rok ochrony. W marcu 2023 roku najtańsze OC obliczył 45-letni mieszkaniec Tarnowa na swojego Citroëna C5 Aircross z silnikiem o pojemności silnika 1,5 l. Składka wyniosła go jedynie 115 zł. Taką samą cenę OC uzyskał w sierpniu 2023 37-letni posiadacz Forda Mondeo (pojemność silnika – 2,0 l) z Radomska, a niewiele więcej za obowiązkową polisę zapłacił w lutym 2023 57-letni właściciel Audi A4 o tej samej pojemności z Pszowa.

Jaki samochód wybrać, aby mieć tańsze ubezpieczenie?

Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta. Możemy na przykład ustanowić współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował wysokie zniżki. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego samochodu.

Aby płacić mniej za ubezpieczenie OC, należy zwrócić uwagę na poszczególne właściwości pojazdu, takie jak marka, pojemność silnika, wiek czy przebieg. Najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia możemy otrzymać, jeśli zdecydujemy się na samochód odpowiedniej marki (na przykład Dacia, Suzuki, Kia czy Škoda), o niewielkiej pojemności silnika. Najlepiej, aby pojazd był nowy i miał niewielki przebieg.

PODSUMOWANIE
  • Zakres OC jest uregulowany prawnie. Jednakże koszt objęcia samochodu ochroną ubezpieczeniową różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela, profilu właściciela samochodu i parametrów pojazdu.
  • Cena OC zależy od parametrów pojazdu, między innymi jego marki, przebiegu, wieku czy pojemności silnika. Różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej wynikają z oceny ryzyka.
  • Wybierając odpowiedni samochód, można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, markę, wiek czy przebieg pojazdu.
  • Najniższe średnie ceny ubezpieczenia osiągają samochody marki Tesla, Smart i Dacia, pojazdy o przebiegu do 50 000 km i pojemności silnika nieprzekraczającej 1,0 l.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody najtańsze do ubezpieczenia

Dlaczego ceny OC są różne, skoro zakres ubezpieczenia jest taki sam?
Jakie parametry samochodu wpływają na cenę OC?
Jak marka wpływa na cenę OC?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC