Przewidywany roczny przebieg a wysokość składki OC

Niedługo kupujesz OC i już teraz zastanawiasz się, jaką dać odpowiedź na pytanie o planowaną liczbę kilometrów, którą przejedziesz w tym roku. Czy rzeczywiście ta wartość wpływa tak wyraźnie na cenę OC? Sprawdziliśmy, jak to wygląda u różnych ubezpieczycieli.

Dlaczego ubezpieczyciele pytają o planowany roczny przebieg samochodu?

Podanie aktualnego stanu licznika kilometrów to nic trudnego, ale już przewidzenie, ile kilometrów przejedzie samochód w ciągu najbliższych 12 miesięcy, sprawia wielu kierowcom trudność. Jest to jedno z pytań, z jakimi można spotkać się przy zakupie polisy OC. Ubezpieczyciele chcą poznać tę wartość, ponieważ może ona wpłynąć na wysokość składki. Im więcej kilometrów pokonuje samochód, tym większe ryzyko kolizji lub wypadku. Warto jednak zauważyć, że nie każda firma ubezpieczeniowa w takim samym stopniu zwraca uwagę na ten czynnik.

Czy przebieg ma znaczenie przy OC? Jak zmieniają się ceny OC ze wzrostem kilometrów planowanego przebiegu?

Żeby sprawdzić, jak wygląda to u poszczególnych ubezpieczycieli, wykonaliśmy przykładowe kalkulacje, za każdym razem podając te same dane samochodu i kierowcy. Zmienialiśmy jedynie planowany przebieg.

Za przykład posłużył nam Volkswagen Passat z 2013 roku, pojemność silnika 1798 cm3, benzyna, 5 drzwi, dotychczasowy przebieg 200 tys. km, parkowany we wspólnym garażu. Jego właścicielem jest 33-latek z Kielc, żonaty, bezdzietny, z prawem jazdy od 15 lat i tak samo długo opłacający OC.

Oto jakie ceny proponują dla niego poszczególni ubezpieczyciele, kiedy poda w formularzu, że planowany przebieg na najbliższy rok wyniesie 5, 10, 20, 30 tys. km lub więcej (w przypadku, gdy któraś z firm oferowała kilka wariantów ubezpieczenia, wybieraliśmy najtańszy).

Ceny OC przy planowanym rocznym przebiegu

Towarzystwa ubezpieczenioweponiżej 5 tys. kmponiżej 10 tys. kmponiżej 20 tys. kmponiżej 30 tys. kmpowyżej 30 tys. km
Beesafe400 zł400 zł400 zł400 zł400 zł
Trasti431 zł431 zł431 zł431 zł431 zł
TUZ Ubezpieczenia475 zł475 zł475 zł475 zł475 zł
UNIQA501 zł564 zł591 zł732 zł754 zł
LINK4578 zł588 zł657 zł705 zł705 zł
Benefia598 zł598 zł598 zł598 zł598 zł
mtu24.pl646 zł646 zł646 zł646 zł646 zł
Wiener1 012 zł1 012 zł1 012 zł1 012 zł1 012 zł
Obliczenia wykonane w kalkulatorze OC/AC na mubi.pl (19.09.2022)

Na 8 towarzystw ubezpieczeniowych aż 6 zupełnie nie zmienia cen polis w zależności od planowanego rocznego przebiegu (Beesafe, Trasti, Benefia, TUZ, mtu24.pl i Wiener). W LINK4 widać pewne różnice, choć nie przy każdej zmianie liczby kilometrów.

Na podstawie kalkulacji wykonywanych w sierpniu przez kierowców korzystających z porównywarki Mubi, obliczyliśmy też średnie ceny OC dla poszczególnych wariantów planowanego przebiegu.

Średnie ceny OC dla różnych wartości planowanego przebiegu

Na podstawie kalkulacji wykonywanych w styczniu przez kierowców korzystających z porównywarki Mubi, obliczyliśmy też średnie ceny OC dla poszczególnych wariantów planowanego przebiegu.

Planowany
roczny przebieg
Średnia cena OC
do 5 tys. km641 zł
do 10 tys. km680 zł
do 15 tys. km718 zł
do 20 tys. km791 zł
do 25 tys. km820 zł
do 30 tys. km901 zł
powyżej 30 tys. km989 zł
Dane porównywarki Mubi, wrzesień 2022

Pomiędzy średnią ceną OC dla osób podających najmniejszy planowany przebieg i dla tych, którzy deklarują przejechanie ponad 30 tys. km, jest ponad 300 zł różnicy.

W powyższym zestawieniu dobrze widać, że między przebiegiem 5, 10 a 15 tys. km nie ma wielkiej różnicy w cenie. Podobnie jest przy wyższych przebiegach. Dwukrotnie większa wartość między przebiegiem do 5 tys. km a do 10 tys. km przynosi tylko 39 zł różnicy w składce OC, a między przebiegiem 25 tys. i 30 tys. km jest różnica 81 zł. Różnicę w cenach nieco bardziej odczują kierowcy jeżdżący 30 tys. km i więcej w ciągu roku. W tym drugim przypadku średnia cena wzrasta o 88 zł.

Jak oszacować roczny przebieg samochodu?

Niektórzy mają problem z oszacowaniem tej liczby, a przecież przy zakupie OC nie można ominąć tego pytania. Najprostszym sposobem na określenie planowanego przebiegu jest wyciągnięcie średniej z liczby kilometrów przejechanych np. w ostatnich 3 latach.

Przykład

Pani Helena sprawdziła dane z przeglądów technicznych swojego samochodu, w których zapisywano jego aktualny przebieg. Na tej podstawie obliczyła, że od ostatniego badania przejechała ok. 7 tys. km, rok wcześniej – 9 tys. km, a 2 lata wcześniej – 12 tys. km. Średnia z tego czasu to zatem nieco ponad 9 tys. km. Pani Helena, która nie planuje na najbliższe 12 miesięcy żadnych dłuższych podróży, zaznaczy więc w kalkulatorze OC planowany przebieg do 10 tys. km.

Nie warto zaniżać szacowanego przebiegu! Konsekwencje podania błędnego przebiegu w polisie

Znane są praktyki zaniżania planowanego przebiegu przez niektórych kierowców. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli wartość ta będzie dużo niższa niż w poprzednich latach, może to zwrócić uwagę ubezpieczyciela. Jeśli odkryje on różnicę między deklarowanym a rzeczywistym przebiegiem, może zażądać dopłaty do pobranej wcześniej składki – tak wynika z artykułu 8a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ deklarowanego przebiegu na cenę OC

Chciałbym oszacować roczny przebieg auta. Jak to zrobić?

Najłatwiejszym sposobem jest wyciągnięcie średniej z liczby kilometrów, jakie przejechaliśmy w ostatnich latach. Te można sprawdzić w danych z corocznych przeglądów technicznych, a uzyskany wynik podać przy wypełnianiu formularza OC. Pamiętaj, że nie opłaca się go zaniżać – jeżeli ubezpieczyciel wykryje nieprawidłowości, może zażądać dopłaty do składki.

Czy ubezpieczyciele zwracają uwagę na planowany przebieg auta?

Tak, określenie deklarowanej liczby kilometrów, jakie przebędzie samochód w ciągu roku to jedno z pytań, które zawsze znajdują się w formularzu ubezpieczenia OC. Ma to znaczenie, ponieważ im więcej jeździ kierowca, tym większe jest prawdopodobieństwo, że spowoduje przy tym wypadek, a to zwiększa ryzyko jego ubezpieczenia.

Czy deklarowany przebieg zawsze wpływa na cenę OC?

Nie, ponieważ ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do tego rodzaju danych. Niektóre firmy przykładają do nich sporą wagę, zwiększając cenę ubezpieczenia wraz ze wzrostem deklarowanej liczby kilometrów, w innych towarzystwach w ogóle nie wpływa to na wysokość składki. Ogólnie jednak im większy deklarowany przebieg, tym wyższa cena OC.

PODSUMOWANIE
  • Firmy ubezpieczeniowe na podstawie planowanego rocznego przebiegu mogą oceniać ryzyko wystąpienia szkody.
  • Nie wszyscy ubezpieczyciele podnoszą ceny przy wysokim deklarowanym przebiegu.
  • Żeby oszacować realny roczny przebieg samochodu warto obliczyć średnią z liczby przejechanych kilometrów w ciągu ostatnich kilku lat.
  • Nie warto zaniżać przebiegu – ubezpieczyciel, który odkryje różnicę między deklaracją a rzeczywistością, może zażądać wyrównania ceny składki OC.
Źródła:
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
821,94
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!