Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Nowszy samochód wydaje się mniej awaryjny, dlatego jego ubezpieczenie może okazać się tańsze od ubezpieczenia starszego auta. Jednak właściciele wiekowych pojazdów nie są skazani na drożyznę. Sprawdź, jak tanio ubezpieczyć starszy samochód!

Stary samochód

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motorowego, Polacy poruszają się coraz nowszymi samochodami. Jednak średni wiek pojazdów osobowych jeżdżących po polskich drogach wynosi ponad 14 lat. Oznacza to, że auta z Polski należą do jednych z najstarszych w całej Unii Europejskiej.

Parametry samochodu a cena OC

Każdy samochód, niezależnie od wieku,  musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zakres OC jest uregulowany prawnie. Nie różni się więc w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Nietrudno jednak zauważyć znaczne różnice w cenie ubezpieczenia samochodu. Cena OC zależy zarówno od parametrów pojazdu, jak i tego, kto jest jego posiadaczem i użytkownikiem.

W jaki sposób parametry samochodu wpływają na cenę ubezpieczenia? Poszczególne właściwości auta są oceniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli poruszasz się samochodem, który z perspektywy ubezpieczyciela wydaje się bezpieczny, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę ubezpieczenia.

Tymczasem wiek pojazdu nie wpływa pozytywnie na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Z upływem lat sprawność samochodu maleje, zaś możliwość wzięcia udziału w wypadku lub kolizji wzrasta. Stąd też nastawienie towarzystw ubezpieczeniowych, którzy niechętnie obniżają koszty ubezpieczenia, gdy ryzyko zdarzenia drogowego okazuje się wysokie.

Porównanie – klucz do taniego OC

Są jednak sposoby, aby właściciel wiekowego pojazdu mógł tanio ubezpieczyć swoje cztery kółka. Jak wspomniano, cena OC starego samochodu zależy zarówno od parametrów samochodu, jak i informacji na temat jego właściciela. Ale to tylko pół prawdy.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych różnią się także z powodu odmiennych sposobów kalkulacji składki oraz różnych strategii rynkowych, które obierają firmy ubezpieczeniowe. Innymi słowy, poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne sposoby obliczania składki ubezpieczeniowej oraz działania wobec klientów. Dlatego ten sam kierowca, który chce ubezpieczyć taki sam pojazd, w różnych towarzystwach otrzyma oferty zróżnicowane cenowo.

Wiek samochodu a cena OC – przykładowa kalkulacja

Sprawdźmy, jak zmieniłby się cena ubezpieczenia komunikacyjnego 41-letniego Wojciecha z Opola, jeśli zmieni stosunkowo nowy samochód (Renault Clio z 2018 roku, na benzynę, którego pojemność silnika to 1,2 l, stan licznika: 12 tys. km) na starszy jego model (Renault Clio z 2005 roku, na benzynę, którego pojemność silnika to 1,1 l, stan licznika: 127 tys. km). Kierowca jest żonaty i ma nastoletniego syna. Prawo jazdy otrzymał w 2003 roku i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Parkuje samochód w indywidualnym garażu, a w ciągu roku planuje przebyć dystans 10 tys. km.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia dla samochodu z 2018 rokuCena ubezpieczenia dla samochodu z 2005 roku
Trasti OC + Assistance 452 zł 474 zł
mtu24.pl OC 482 zł 626 zł
BenefiaOC 523 zł 655 zł
UNIQA OC + Assistance 540 zł 604 zł
LINK4 OC + Assistance 544 zł 801 zł
BeesafeOC 604 zł 757 zł
Wiener OC + Assistance 818 zł 861 zł
ERGO Hestia OC 2 662 zł3 458 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance 3 280 zł 3 876 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2024].

W powyższym zestawieniu cen ubezpieczeń dla nowego i starego Renault Clio widać, że wszyscy spośród 9 ubezpieczycieli, którzy przedstawili ofertę panu Wojciechowi, podnieśli cenę ubezpieczenia starszego samochodu w porównaniu z ofertą na auto z 2018 roku. Wzrost ten w większości przypadków nie był jednak znaczny.  Największy był w mtu24.pl i wyniósł 162 zł. Natomiast w przypadku 2 ubezpieczyciele mieliśmy do czynienia ze spadkiem ceny OC. Tylko w Beesafe pozostała ona praktycznie bez zmian – 1 zł różnicy. 

Sposobem na tanie ubezpieczenie starego samochodu jest więc porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. W ten sposób możemy znaleźć OC w najniższej cenie.

OC i AC starego samochodu – tańsze w pakiecie

W przypadku starych samochodów koszt ubezpieczenia AC bywa dość duży. Nie ma w tym nic dziwnego. Z wiekiem możliwość wystąpienia szkód na własnym pojeździe rośnie. Poza tym koszt naprawy awarii wiekowego auta może okazać się bardzo wysoki w porównaniu z jego wartością rynkową. Jednakże zdarza się, że łączny pakiet OC + AC dla starego samochodu okazuje się tańszy od osobnych ubezpieczeń OC oraz autocasco.

AC dla starego samochodu będzie tańsze również, gdy:

 • decydujemy się na udział własny (kwotę, którą dopłacimy do likwidacji szkody),
 • rezygnujemy z oryginalnych części (zastosujemy tańsze zamienniki),
 • wybierzemy likwidację szkody na podstawie kosztorysu (odszkodowanie zgodne z kosztorysem otrzymamy na konto, aby samodzielnie zorganizować naprawę),
 • wniesiemy do umowy autocasco amortyzację części (ubezpieczyciel obniży ich wartość w trakcie sporządzania kosztorysu).

Szczególnie trudne do znalezienia wydaje się atrakcyjne ubezpieczenie AC dla samochodów powyżej 10 lat. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nawet nie oferują autocasco dla pojazdów starszych. Sposobem na rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia w przypadku starego samochodu jest kupno AC mini, a więc ograniczonej ochrony. Przeważnie obejmuje ona tylko kradzież oraz szkodę całkowitą. Więcej o minicasco przeczytasz tutaj.

Nie każdy leciwy samochód można jednak ubezpieczyć w ramach AC. Ubezpieczyciele zazwyczaj określają górną granicę wieku pojazdu, który obejmą ochroną autocasco. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ubezpiecza maksymalnie 15-letnie auta, a Generali 13-letnie, a Proama w wariancie AC Mini ASO 10-letnie (w wariancie AC Mini Warsztat i AC Mini Kosztorys auto co najmniej 5-letnie i nie starsze niż 15 lat).

Przykład

Właściciel 13-letniego samochodu szukał polisy AC. Gdy wpisywał swoje dane w kalkulatorach kilku ubezpieczycieli, okazywało się, że nie każdy z nich podejmie się objęcia jego auta ochroną. Najkorzystniejsza oferta, którą znalazł w towarzystwie LINK4, dotyczyła AC mini chroniącego od kradzieży i działania żywiołów. On jednak wybrał pakiet ubezpieczeń zawierający pełne AC, zapewniające mu likwidację szkód częściowych, całkowitych i związanych z kradzieżą. Zapłacił za nie 1 442,67 zł.
Gdyby jego samochód miał 5 lat, najtańszy pakiet z AC mini byłby tańszy, ale ten z pełnym AC stałby się nawet droższy – kosztowałby 1 726,67 zł. Jak widać, nie zawsze ubezpieczenie starszego samochodu musi kosztować więcej niż otoczenie ochroną nowszego auta.

OC starego auta tańsze przez internet

Okazuje się, że sposobem na znalezienie taniego OC dla starszego samochodu może być kupno ubezpieczenia komunikacyjnego przez internet. Sieć nie tylko ułatwia wyszukanie atrakcyjnej oferty i usprawnia dokonywanie zakupu. Okazuje się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki dla klientów, którzy kupują ubezpieczenie samochodu (także starego) przez internet. W LINK4 można otrzymać 7% dodatkowego upustu.

Tanie OC starego samochodu dla doświadczonego kierowcy

Z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych, spory wiek samochodu jest jego minusem. Inaczej jednak ubezpieczyciele zapatrują się na wiek właściciela pojazdu. Kierowca, który ma dłuższy staż za kółkiem może liczyć na tańsze OC. Warunkiem jest bezwypadkowa historia ubezpieczenia. Sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia okazuje się zatem uzyskanie zniżek za bezpieczną jazdę.

Ubezpieczenie OC starego samochodu ze współwłaścicielem

W takim razie, co zrobić, jeśli nie jesteś doświadczonym kierowcą? Młody kierowca, który porusza się wiekowym autem, może skorzystać ze zniżek wypracowanych przez kierowcę z dłuższym stażem. Wystarczy, aby doświadczony kierowca (na przykład członek najbliższej rodziny) stał się współwłaścicielem samochodu. Ustanawiając doświadczoną osobę współwłaścicielem pojazdu, uzyskujesz zniżkę za lata bezpiecznej jazdy. Dzięki temu ubezpieczenie nawet starego samochodu będzie tańsze.

Przykład:

20-letni Kacper z Opola otrzymał od rodziców Renault Clio z 2005 roku (benzyna, pojemność silnika: 1,1 l). Sprawdźmy, ile zapłaciłby za ubezpieczenie leciwego pojazdu niedoświadczony na drodze kierowca, który dopiero odebrał prawo jazdy i rozpoczyna swoją przygodę za kierownicą i kupuje pierwszą polisę.

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1 668

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1 776

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2 539

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

2 547

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2 616

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2 776

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony na Mubi [grudzień 2023]

Samodzielne ubezpieczanie auta, zwłaszcza leciwego, przez niedoświadczonego jeszcze kierowcę może generować wysokie koszty. Jednak wspomniana współwłasność auta pozwala nieco obniżyć składkę ubezpieczeniową. O ile?

Sprawdźmy, jak zmienią się ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, jeśli współwłaścicielem Renault Kacpra zostanie jego tata – wspomniany już 41-letni pan Wojciech.

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

1 556

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1 767

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

1 997

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

2 013

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2 539

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

2 547

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

2 764

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

2 776

Porównaj oferty

Przykładowe oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych dla starego samochodu, którego właścicielem jest młody kierowca, a współwłaścicielem doświadczony kierowca.
Źródło: kalkulator ubezpieczeń Mubi. Kalkulację wykonano 09.01.2024 roku.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Inaczej wygląda ubezpieczenie samochodu powyżej 25 lat. Taki pojazd może uchodzić za zabytkowy. Samochody zabytkowe spełniają następujące warunki:

 • pojazd ma minimum 25 lat,
 • model nie jest produkowany od 15 lat,
 • pojazd składa się przynajmniej w 75% z oryginalnych części.

W uzasadnionych przypadkach, za auto zabytkowe może zostać uznany pojazd, który nie spełnia wszystkich wymienionych warunków. Niemniej samochód uczestniczył w ważnych wydarzeniach historycznych czy też cechuje się unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Wówczas również kwalifikuje się do bycia zabytkiem i uzyskania żółtych tablic rejestracyjnych.

Na dane pana Wojciecha z pierwszego przykładowego wyliczenia (41-latek z Opola) sprawdziliśmy, ile musiałby zapłacić za ubezpieczenie Renault R4 o pojemności 1108 cm3 z 1980 roku. Ponieważ ubezpieczenie pojazdu zabytkowego wymaga kontaktu z ubezpieczycielem, więc w naszym przykładzie auto będzie miała zwykłe tablice.

Zakres ubezpieczenia

OC

400

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

418

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

430

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

454

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

482

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony na Mubi [grudzień 2023]

Tylko 2 ubezpieczycieli – Beesafe i Wiener – zaoferowało ubezpieczenie OC Panu Wojciechowi na tak stary samochód.

Ubezpieczenie samochodu powyżej 25 lat

Posiadanie samochodu historycznego uprawnia do korzystania z krótkoterminowego OC. Taka umowa może być zawarta na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż rok. Po wygaśnięciu umowy, ubezpieczenie nie wznawia się automatycznie. Zawarcie krótkoterminowego OC umożliwia chwilowe poruszanie się autem, na przykład na czas zlotu zabytkowych pojazdów. Jednakże całoroczna jazda wymaga pełnego OC.

Chcąc tanio ubezpieczyć samochód zabytkowy, można porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Jednakże wybór okazuje się mniejszy. Niektórzy ubezpieczyciele nie oferują ochrony dla aut historycznych. Szczęśliwie istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają w ofercie ubezpieczenia OC dla samochodów zabytkowych. Warto również sprawdzić ubezpieczyciela, który aktualnie współpracuje z Polskim Związkiem Motorowym. Wcześniej było to PZU, obecnie jest to Compensa. Dzięki współpracy, właściciel 25-letniego pojazdu otrzyma w danym towarzystwie ubezpieczeniowym dodatkowe zniżki na OC. Warunkiem jest członkostwo w jakimkolwiek automobilklubie lub karta PZM i bezszkodowa jazda przez ostatnie 12 miesięcy.

W celu objęcia samochodu zabytkowego ochroną autocasco należy udać się do rzeczoznawcy, który wyceni wartość pojazdu i pomoże w ustaleniu sumy ubezpieczenia. Jednak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC dla aut zabytkowych.

Ekspert Mubi radzi:

Właściciele pojazdów zabytkowych nie tylko mogą wykupić dla nich krótkoterminowe ubezpieczenie. Są również uprawnieni do powtórnego zarejestrowania samochodu po jego wyrejestrowaniu. Jest tak zgodnie z art. 79 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według art 81 ust 10 tej ustawy nie dotyczy ich obowiązek wykonania okresowych badań technicznych, które muszą być przeprowadzane na samochodach osobowych zwykle co 12 miesięcy.

PODSUMOWANIE
 • Na cenę OC wpływają między innymi parametry pojazdu, w tym wiek. Ubezpieczenie starszych samochodów jest częstokroć droższe od ubezpieczenia młodszych aut.
 • Istnieje kilka sposobów na tańsze ubezpieczenie OC starych samochodów: porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, zakup łącznego pakietu OC + AC, zakup autocasco o ograniczonym zakresie (AC mini, minicasco), skorzystanie ze zniżek za zakup przez internet, bezpieczną jazdę bądź dzięki ustanowieniu współwłaściciela.
 • Samochody zabytkowe spełniają następujące kryteria: mają minimum 25 lat, nie są produkowane od 15 lat, składają się w 75% z niezmienionych części lub też uczestniczyły w wydarzeniach historycznych bądź zastosowano w nich unikalne rozwiązania konstrukcyjne.
 • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ogóle nie oferują ubezpieczenia samochodów zabytkowych.
 • Kierowcy zrzeszeni w jakimkolwiek automobilklubie lub posiadający kartę Polskiego Związku Motorowego mogą otrzymać dodatkową zniżkę na OC. Zniżkę oferuje Compensa.
 • Samochód zabytkowy może być objęty krótkoterminowym OC. Umowa krótkoterminowa zawierana jest na minimum 30 dni i maksimum 12 miesięcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tanie ubezpieczenie dla starego samochodu

Jak kupić autocasco dla samochodu, który ma więcej niż 15 lat?
Dlaczego ubezpieczenie starych samochodów jest droższe niż ubezpieczenie nowym modeli?
Jak zaoszczędzić na OC samochodu zabytkowego?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
trzeba wiedzieć jak ubezpieczyć stare auto ^^ a ja mam koleżankę która jest biegła w te klocki i płacę ok. 5 stówek ;)
avatar autora komentarza
Oj tam ubezpieczenie starego samochodu też może mało wynieść. Po coś są te porównywarki internetowe co nie ? :D Ja korzystam i sobie chwalę bo płacę coraz mniej

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC