Ubezpieczenie AC starego samochodu – czy w ogóle warto je mieć?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w raporcie Transport – wyniki działalności w 2018 r., po polskich drogach w 2018 roku jeździło prawie 23,5 mln samochodów osobowych, czyli ponad 1 mln więcej niż rok wcześniej. Przyrost rejestracji pojazdów wcale nie oznacza, że w naszym kraju przybyło nowych modeli. Polacy wciąż jeżdżą leciwymi autami, których średni wiek sięga 18 lat.

Również takie samochody trzeba ubezpieczyć. A nie wszyscy właściciele pojazdów poprzestają na obowiązkowym OC. Wiekowe auta także wymagają ochrony na wypadek uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży, czyli potrzebują autocasco dla starego samochodu.

Ubezpieczenie starego samochodu – kiedy AC ma sens?

Mimo że leciwe pojazdy nie są już tak atrakcyjne wizualnie, a ich wartość jest dużo mniejsza niż wartość nowych samochodów, to każdy właściciel chciałby korzystać ze swojego auta jak najdłużej, nie narażając się na jego utratę. Ochroną AC na stary samochód powinni być zainteresowani w szczególności ci kierowcy, którzy parkują swoje auto na zewnątrz, w dodatku na ogólnodostępnym parkingu. To tam najłatwiej o szkodę spowodowaną przez siły przyrody (np. grad), zniszczenie przez wandala, czy nawet o kradzież.

O tym, kiedy może przydać się ubezpieczenie AC, można przeczytać w artykule: 5 sytuacji, w których przydaje się autocasco.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zakup autocasco. I nie chodzi tu o ograniczone możliwości finansowe, a o to, że niektórzy ubezpieczyciele odmawiają objęcia ochroną wysłużonego już pojazdu.

Ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają stare auta. Dlaczego tak się dzieje i jaka jest granica wieku pojazdu? AC – do ilu lat?

Stare samochody rzadko są w pełni sprawne. W ich przypadku wzrasta ryzyko usterek, które mogą jednocześnie przyczynić się do większej szkody, a za tą ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Poza tym koszty związane z naprawą leciwego auta mogą okazać się wyższe niż jego wartość.

Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC (OWU AC), jaki jest maksymalny wiek auta, które obejmą ochroną autocasco. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie pojazdów, które nie mają więcej niż 15 lat. Takie zasady obowiązują m.in. w:

Z kolei Generali i Proama kierują się bardziej restrykcyjnymi regułami i maksymalny wiek samochodu, który ubezpieczą w ramach AC określiły odpowiednio na 13 i 12 lat.

UWAGA!

Ubezpieczenie AC dla auta powyżej 15 lat jest możliwe wówczas, gdy samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania polisy autocasco w danym TU. Żeby móc nadal korzystać z tej ochrony, właściciel musi zatem przedłużyć umowę na kolejny rok w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Inni ubezpieczyciele mogą odmówić objęcia ochroną auta, które jest starsze niż 15 lat.

Minicasco czy AC na stary samochód?

Jeśli samochód jest sprawny, przyciąga wzrok innych (w tym także złodziejaszków), a jego wartość nadal jest dosyć wysoka, warto przemyśleć zakup pełnego AC, które zapewni szeroką ochronę w różnych sytuacjach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że właściciel wiekowego pojazdu nie zawsze będzie mógł kupić autocasco. Jeśli samochód osiągnął już maksymalny wiek, do którego ubezpieczyciele objęliby go ochroną AC, sprawa będzie przesądzona. Poza tym, im pojazd jest starszy, tym droższe może być ubezpieczenie samochodu. Czasem nawet nieopłacalne. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą te towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują minicasco.

Minicasco jest przeznaczone m.in. dla posiadaczy starych samochodów, którzy albo nie chcą (lub nie mogą) wydać dużej sumy pieniędzy na składkę ubezpieczeniową, albo otrzymali odmowę od ubezpieczyciela, albo nie potrzebują tak szerokiej ochrony, jaką oferuje im pełne AC. Części do ponad 10-letnich samochodów są zazwyczaj łatwo dostępne i niezbyt drogie. Jeśli tylko właściciel starego modelu samochodu poradzi sobie z samodzielną naprawą auta, a zależy mu jedynie na odzyskaniu pieniędzy za utracony pojazd (w wyniku kradzieży lub całkowitego zniszczenia, np. w pożarze albo przez spadające gałęzie), może on liczyć na minicasco. AC mini oferuje zwykle węższy zakres ochrony, ale jest przy tym sporo tańsze.

autocasco vs minicasco

Więcej informacji na temat minicasco można zasięgnąć z artykułu: Minicasco – AC dla mniej wymagających. Czym jest, jaką ochronę zapewnia i które TU je oferują?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC na stary samochód?

Ubezpieczyciel, zawierając umowę AC starego samochodu, może określić w niej pewne warunki, na jakich ochrona będzie obowiązywała. Przed podpisaniem dokumentu warto poszukać informacji o:

  • sumie ubezpieczenia (warto wybrać stałą sumę ubezpieczenia, dzięki czemu nie zostanie ona zmniejszona po szkodzie),
  • udział własny (zgoda na uczestniczenie w likwidacji szkody pozwala obniżyć nieco składkę ubezpieczeniową, ale w razie szkody na ubezpieczonym pojeździe odszkodowanie zostanie pomniejszone o kwotę (lub wartość procentową) ustaloną przy podpisywaniu umowy),
  • amortyzacja części (elementy starego samochodu są już do pewnego stopnia zużyte, dlatego ubezpieczyciel może zastrzec, że w naprawie zostaną wykorzystane tańsze zamienniki, a w przypadku kosztorysowego usuwania szkody TU wypłaci pomniejszoną wartość części).

Najniższe ceny AC starego samochodu – wyliczenia w kalkulatorze AC/OC Mubi

Ubezpieczenie AC dla samochodu starszego niż 10 lat może być droższe niż to dla kilkuletniego auta. Warto zatem w miarę możliwości minimalizować koszty związane z ubezpieczeniem, chociażby poprzez zakup pakietu OC AC zamiast każdej z tych polis osobno. Ceny takiego pakietu dla 18-letniego samochodu są bardzo zróżnicowane. W zależności od modelu auta, informacji o właścicielu i jego doświadczenia na drodze mogą one sięgnąć nawet kilku tysięcy. Nie oznacza to jednak, że posiadacze leciwych pojazdów nie mają szansy na atrakcyjną ofertę OC+AC z przystępną składką.

PODSUMOWANIE
  • Zakup autocasco na stary samochód powinni rozważyć zwłaszcza właściciele aut parkowanych na zewnątrz. Wówczas są one bardziej narażone na kradzież, zniszczenie przez osoby trzecie czy siły natury.
  • Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną zazwyczaj maksymalnie 15-letnie samochody.
  • Jeśli samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, właściciel może przedłużyć umowę i nadal korzystać z autocasco w tym samym TU.
  • Jeśli ubezpieczyciel odmówi ubezpieczenia starego pojazdu w ramach AC, można rozważyć zakup minicasco.
  • Wybierając autocasco warto zwrócić uwagę na to, czy suma ubezpieczenia będzie stała, czy obowiązuje udział własny w likwidacji szkody, a także czy ubezpieczyciel zastosuje amortyzację części.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Bardzo dobrze, że są jeszcze ubezpieczalnie, które obejmują AC starego samochodu. To daje nam gwarancje i poczucie takiego bezpieczeństwa :)
avatar autora komentarza
Mnie zawsze nurtował temat ubezpieczenie AC a stary samochód. do jakiego wieku samochodu, TUZ chce jeszcze takie świadczenie zagwarantować.