Autocasco na stary samochód – czy w ogóle warto je mieć?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w raporcie Transport – wyniki działalności w 2022 r., po polskich drogach w 2022 roku jeździło 26,5 mln samochodów osobowych, czyli ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej. Przyrost rejestracji pojazdów wcale nie oznacza, że w naszym kraju przybyło nowych modeli. Polacy wciąż jeżdżą leciwymi autami – 43,5% wszystkich samochodów osobowych w Polsce ma między 16 a 30 lat, a prawie 19% to pojazdy ponad 30-letnie.

stary samochód

Również takie samochody trzeba ubezpieczyć. A nie wszyscy właściciele pojazdów poprzestają na obowiązkowym OC. Wiekowe auta także wymagają ochrony na wypadek uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży, czyli potrzebują autocasco dla starego samochodu.

Ubezpieczenie starego samochodu – kiedy AC ma sens?

Mimo że leciwe pojazdy nie są już tak atrakcyjne wizualnie, a ich wartość jest dużo mniejsza niż wartość nowych samochodów, to każdy właściciel chciałby korzystać ze swojego auta jak najdłużej, nie narażając się na jego utratę. Ochroną AC na stary samochód powinni być zainteresowani w szczególności ci kierowcy, którzy parkują swoje auto na zewnątrz, w dodatku na ogólnodostępnym parkingu. To tam najłatwiej o szkodę spowodowaną przez siły przyrody (np. grad), zniszczenie przez wandala, czy nawet o kradzież.

O tym, kiedy może przydać się ubezpieczenie AC, można przeczytać w artykule: 5 sytuacji, w których przydaje się autocasco.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zakup autocasco. I nie chodzi tu o ograniczone możliwości finansowe, a o to, że niektórzy ubezpieczyciele odmawiają objęcia ochroną wysłużonego już pojazdu.

Ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają stare auta. Dlaczego tak się dzieje i jaka jest granica wieku pojazdu? AC – do ilu lat?

Stare samochody rzadko są w pełni sprawne. W ich przypadku wzrasta ryzyko usterek, które mogą jednocześnie przyczynić się do większej szkody, a za tą ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Poza tym koszty związane z naprawą leciwego auta mogą okazać się wyższe niż jego wartość.

Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC (OWU AC), jaki jest maksymalny wiek auta, które obejmą ochroną autocasco. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie pojazdów, które nie mają więcej niż 15 lat. Takie zasady obowiązują m.in. w:

Generali kieruje się bardziej restrykcyjnymi regułami od innych towarzystw ubezpieczeniowych i maksymalny wiek samochodu, który ubezpiecza w ramach AC, określiło na 13 lat. Warto też zauważyć, że maksymalny wiek auta może mieć wpływ na dostępność różnych wariantów ubezpieczenia autocasco. Np. UNIQA oferuje AC z likwidacją szkód w ASO tylko dla samochodów mających do 10 lat, a w przypadku kosztorysu i warsztatu do 18 lat.

UWAGA!

Ubezpieczenie AC dla auta powyżej 15 lat jest możliwe wówczas, gdy samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania polisy autocasco w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Żeby móc nadal korzystać z tej ochrony, właściciel musi zatem przedłużyć umowę na kolejny rok w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Inni ubezpieczyciele mogą odmówić objęcia ochroną auta, które jest starsze niż 15 lat.

Minicasco czy AC na stary samochód?

Jeśli samochód jest sprawny, przyciąga wzrok innych (w tym także złodziejaszków), a jego wartość nadal jest dosyć wysoka, warto przemyśleć zakup pełnego AC, które zapewni szeroką ochronę w różnych sytuacjach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że właściciel wiekowego pojazdu nie zawsze będzie mógł kupić autocasco. Jeśli samochód osiągnął już maksymalny wiek, do którego ubezpieczyciele objęliby go ochroną AC, sprawa będzie przesądzona. Poza tym, im pojazd jest starszy, tym droższe może być ubezpieczenie samochodu. Czasem nawet nieopłacalne. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą te towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują minicasco.

Minicasco jest przeznaczone m.in. dla posiadaczy starych samochodów, którzy albo nie chcą (lub nie mogą) wydać dużej sumy pieniędzy na składkę ubezpieczeniową, albo otrzymali odmowę od ubezpieczyciela, albo nie potrzebują tak szerokiej ochrony, jaką oferuje im pełne AC. Części do ponad 10-letnich samochodów są zazwyczaj łatwo dostępne i niezbyt drogie. Jeśli tylko właściciel starego modelu samochodu poradzi sobie z samodzielną naprawą auta, a zależy mu jedynie na odzyskaniu pieniędzy za utracony pojazd (w wyniku kradzieży lub całkowitego zniszczenia, np. w pożarze albo przez spadające gałęzie), może on liczyć na minicasco. AC mini oferuje zwykle węższy zakres ochrony, ale jest przy tym sporo tańsze.

grafika

Więcej informacji na temat minicasco można zasięgnąć z artykułu: Minicasco – AC dla mniej wymagających. Jaką ochronę zapewnia?

Ekspert Mubi radzi:

Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wykupienie AC mini często oznacza zobowiązanie się do partycypowania w kosztach likwidacji szkody. Taki udział własny nazywa się franszyzą redukcyjną. Jest ona ustalana na poziomie konkretnej kwoty, która zawsze zostaje potrącona z odszkodowania wypłacanego z AC i którą musi dopłacić posiadacz samochodu. Franszyza redukcyjna może być też wyrażana w procentach. Wtedy właściciel pojazdu musi pokryć pewien procent kosztów likwidacji szkody.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC na stary samochód?

Ubezpieczyciel, zawierając umowę AC starego samochodu, może określić w niej pewne warunki, na jakich ochrona będzie obowiązywała. Przed podpisaniem dokumentu warto poszukać informacji o:

  • sumie ubezpieczenia (warto wybrać stałą sumę ubezpieczenia, dzięki czemu nie zostanie ona zmniejszona po szkodzie);
  • udziale własnym (zgoda na uczestniczenie w likwidacji szkody pozwala obniżyć nieco składkę ubezpieczeniową, ale w razie szkody na ubezpieczonym pojeździe odszkodowanie zostanie pomniejszone o kwotę lub wartość procentową ustaloną przy podpisywaniu umowy);
  • amortyzacji części (elementy starego samochodu są już do pewnego stopnia zużyte, dlatego ubezpieczyciel może zastrzec, że w naprawie zostaną wykorzystane tańsze zamienniki, a w przypadku kosztorysowego usuwania szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci sumę pomniejszoną o wartość części).
Przykład

Właścicielka kilkunastoletniego samochodu od dłuższego czasu kupowała dla niego AC mini. W tym czasie jeden raz musiała naprawić usterkę z własnej kieszeni, ponieważ smart casco nie obejmowało szkód częściowych, takich jak ta, która jej się przydarzyła. Jednak po kilku latach opłacania składek za AC mini, autocasco bardzo jej się przydało. Gdy ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, kobieta uzyskała odszkodowanie, które częściowo pokryło koszt zakupu następnego samochodu.

Najniższe ceny AC starego samochodu 2024 – wyliczenia w kalkulatorze AC/OC Mubi

Ubezpieczenie AC dla samochodu starszego niż 10 lat może być droższe niż to dla kilkuletniego auta. Warto zatem w miarę możliwości minimalizować koszty związane z ubezpieczeniem, chociażby poprzez zakup pakietu OC AC zamiast każdej z tych polis osobno. Ceny takiego pakietu dla 18-letniego samochodu są bardzo zróżnicowane. W zależności od modelu auta, informacji o właścicielu i jego doświadczenia na drodze mogą one sięgnąć nawet kilku tysięcy. Nie oznacza to jednak, że posiadacze leciwych pojazdów nie mają szansy na atrakcyjną ofertę OC+AC z przystępną składką.

W grudniu 2023 roku średnia cena OC i AC wyniosła 1359 zł. Jaki był średni koszt pakietu ubezpieczeń dla starych samochodów?

Wiek samochodu Średnia cena pakietu OC i AC
11-15 lat1296 zł
16-20 lat1512 zł
powyżej 20 lat1657 zł
Źródło: Porównywarka OC/AC Mubi [grudzień 2023].

Właściciele najbardziej leciwych pojazdów mogą znaleźć korzystniejszą ofertę OC i AC. Jakie najtańsze pakiety znaleźli w grudniu 2023 użytkownicy porównywarki Mubi?

Właściciel samochodu Dane samochodu Cena pakietu OC i AC
46-letnia mieszkanka ŚwidnikaFiat 600 Van, rok produkcji 2009,
pojemność silnika 1,1
459 zł
33-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiegoFiat Panda Van, rok produkcji 2005,
pojemność silnika 1,1
469 zł
33-letni mieszkaniec ZdunówFiat 600 Van, rok produkcji 2009,
pojemność silnika 1,1
469 zł
49-letni mieszkaniec Krzyża WielkopolskiegoFiat 600 Van, rok produkcji 2006,
pojemność silnika 1,1
475 zł
70-letni mieszkaniec powiatu staszowskiegoFiat Seicento, rok produkcji 2005,
pojemność silnika 1,1
489 zł
26-letnia mieszkanka OpolaNissan Micra, rok produkcji 2006,
pojemność silnika 1,2
502 zł
67-letnia mieszkanka powiatu kieleckiegoFiat Punto Van, rok produkcji 2007,
pojemność silnika 1,3
503 zł
37-letni mieszkaniec Czechowic-DziedzicFiat 600, rok produkcji 2006,
pojemność silnika 1,1
505 zł
49-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiegoVolkswagen Passat, rok produkcji 2004,
pojemność silnika 2,0
508 zł
38-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiegoCitroen Jumper, rok produkcji 2008,
pojemność silnika 2,2
519 zł
Źródło: Porównywarka OC/AC Mubi [grudzień 2023].

Najtańszy pakiet ubezpieczeń wyliczyła właścicielka 15-letniego Fiata 600, za który miał zapłacić niecałe 460 zł. Jak wynika z obliczeń użytkowników porównywarki Mubi, wielu właścicieli starszych aut znajduje pakiet OC i AC w cenie poniżej 500 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC starego samochodu

Czy warto kupować autocasco dla starego auta?
Czy dla każdego samochodu można kupić ubezpieczenie AC?
Czy minicasco na stary samochód się opłaca?
Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla starych samochodów?
PODSUMOWANIE
  • Zakup autocasco na stary samochód powinni rozważyć zwłaszcza właściciele aut parkowanych na zewnątrz. Wówczas są one bardziej narażone na kradzież, zniszczenie przez osoby trzecie czy siły natury.
  • Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną zazwyczaj maksymalnie 15-letnie samochody.
  • Jeśli samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, właściciel może przedłużyć umowę i nadal korzystać z autocasco w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.
  • Jeśli ubezpieczyciel odmówi ubezpieczenia starego pojazdu w ramach AC, można rozważyć zakup minicasco.
  • Wybierając autocasco, warto zwrócić uwagę na to, czy suma ubezpieczenia będzie stała, czy obowiązuje udział własny w likwidacji szkody, a także czy ubezpieczyciel zastosuje amortyzację części.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Bardzo dobrze, że są jeszcze ubezpieczalnie, które obejmują AC starego samochodu. To daje nam gwarancje i poczucie takiego bezpieczeństwa :)
avatar autora komentarza
Mnie zawsze nurtował temat ubezpieczenie AC a stary samochód. do jakiego wieku samochodu, TUZ chce jeszcze takie świadczenie zagwarantować.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC