Autocasco na stary samochód – czy w ogóle warto je mieć?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w raporcie Transport – wyniki działalności w 2020 r., po polskich drogach w 2020 roku jeździło ponad 25 mln samochodów osobowych, czyli prawie 1 mln więcej niż rok wcześniej. Przyrost rejestracji pojazdów wcale nie oznacza, że w naszym kraju przybyło nowych modeli. Polacy wciąż jeżdżą leciwymi autami – 20% wszystkich samochodów w Polsce ma między 16 a 20 lat, a 16% to pojazdy ponad 30-letnie.

Również takie samochody trzeba ubezpieczyć. A nie wszyscy właściciele pojazdów poprzestają na obowiązkowym OC. Wiekowe auta także wymagają ochrony na wypadek uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży, czyli potrzebują autocasco dla starego samochodu.

Ubezpieczenie starego samochodu – kiedy AC ma sens?

Mimo że leciwe pojazdy nie są już tak atrakcyjne wizualnie, a ich wartość jest dużo mniejsza niż wartość nowych samochodów, to każdy właściciel chciałby korzystać ze swojego auta jak najdłużej, nie narażając się na jego utratę. Ochroną AC na stary samochód powinni być zainteresowani w szczególności ci kierowcy, którzy parkują swoje auto na zewnątrz, w dodatku na ogólnodostępnym parkingu. To tam najłatwiej o szkodę spowodowaną przez siły przyrody (np. grad), zniszczenie przez wandala, czy nawet o kradzież.

O tym, kiedy może przydać się ubezpieczenie AC, można przeczytać w artykule: 5 sytuacji, w których przydaje się autocasco.

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zakup autocasco. I nie chodzi tu o ograniczone możliwości finansowe, a o to, że niektórzy ubezpieczyciele odmawiają objęcia ochroną wysłużonego już pojazdu.

Ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają stare auta. Dlaczego tak się dzieje i jaka jest granica wieku pojazdu? AC – do ilu lat?

Stare samochody rzadko są w pełni sprawne. W ich przypadku wzrasta ryzyko usterek, które mogą jednocześnie przyczynić się do większej szkody, a za tą ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Poza tym koszty związane z naprawą leciwego auta mogą okazać się wyższe niż jego wartość.

Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC (OWU AC), jaki jest maksymalny wiek auta, które obejmą ochroną autocasco. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie pojazdów, które nie mają więcej niż 15 lat. Takie zasady obowiązują m.in. w:

Generali i Proama kierują się bardziej restrykcyjnymi regułami od innych towarzystw ubezpieczeniowych i maksymalny wiek samochodu, który ubezpieczą w ramach AC, określiły odpowiednio na 13 i 12 lat. Warto też zauważyć, że maksymalny wiek auta może mieć wpływ na dostępność różnych wariantów ubezpieczenia autocasco. Np. Uniqa oferuje AC z likwidacją szkód w ASO tylko dla samochodów mających do 10 lat.

UWAGA!

Ubezpieczenie AC dla auta powyżej 15 lat jest możliwe wówczas, gdy samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania polisy autocasco w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Żeby móc nadal korzystać z tej ochrony, właściciel musi zatem przedłużyć umowę na kolejny rok w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Inni ubezpieczyciele mogą odmówić objęcia ochroną auta, które jest starsze niż 15 lat.

Minicasco czy AC na stary samochód?

Jeśli samochód jest sprawny, przyciąga wzrok innych (w tym także złodziejaszków), a jego wartość nadal jest dosyć wysoka, warto przemyśleć zakup pełnego AC, które zapewni szeroką ochronę w różnych sytuacjach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że właściciel wiekowego pojazdu nie zawsze będzie mógł kupić autocasco. Jeśli samochód osiągnął już maksymalny wiek, do którego ubezpieczyciele objęliby go ochroną AC, sprawa będzie przesądzona. Poza tym, im pojazd jest starszy, tym droższe może być ubezpieczenie samochodu. Czasem nawet nieopłacalne. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą te towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują minicasco.

Minicasco jest przeznaczone m.in. dla posiadaczy starych samochodów, którzy albo nie chcą (lub nie mogą) wydać dużej sumy pieniędzy na składkę ubezpieczeniową, albo otrzymali odmowę od ubezpieczyciela, albo nie potrzebują tak szerokiej ochrony, jaką oferuje im pełne AC. Części do ponad 10-letnich samochodów są zazwyczaj łatwo dostępne i niezbyt drogie. Jeśli tylko właściciel starego modelu samochodu poradzi sobie z samodzielną naprawą auta, a zależy mu jedynie na odzyskaniu pieniędzy za utracony pojazd (w wyniku kradzieży lub całkowitego zniszczenia, np. w pożarze albo przez spadające gałęzie), może on liczyć na minicasco. AC mini oferuje zwykle węższy zakres ochrony, ale jest przy tym sporo tańsze.

Więcej informacji na temat minicasco można zasięgnąć z artykułu: Minicasco – AC dla mniej wymagających. Czym jest, jaką ochronę zapewnia i które TU je oferują?

Ekspert Mubi radzi:

Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wykupienie AC mini często oznacza zobowiązanie się do partycypowania w kosztach likwidacji szkody. Taki udział własny nazywa się franszyzą redukcyjną. Jest ona ustalana na poziomie konkretnej kwoty, która zawsze zostaje potrącona z odszkodowania wypłacanego z AC i którą musi dopłacić posiadacz samochodu. Franszyza redukcyjna może być też wyrażana w procentach. Wtedy właściciel pojazdu musi pokryć pewien procent kosztów likwidacji szkody.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC na stary samochód?

Ubezpieczyciel, zawierając umowę AC starego samochodu, może określić w niej pewne warunki, na jakich ochrona będzie obowiązywała. Przed podpisaniem dokumentu warto poszukać informacji o:

  • sumie ubezpieczenia (warto wybrać stałą sumę ubezpieczenia, dzięki czemu nie zostanie ona zmniejszona po szkodzie);
  • udziale własnym (zgoda na uczestniczenie w likwidacji szkody pozwala obniżyć nieco składkę ubezpieczeniową, ale w razie szkody na ubezpieczonym pojeździe odszkodowanie zostanie pomniejszone o kwotę lub wartość procentową ustaloną przy podpisywaniu umowy);
  • amortyzacji części (elementy starego samochodu są już do pewnego stopnia zużyte, dlatego ubezpieczyciel może zastrzec, że w naprawie zostaną wykorzystane tańsze zamienniki, a w przypadku kosztorysowego usuwania szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci sumę pomniejszoną o wartość części).
Przykład

Właścicielka kilkunastoletniego samochodu od dłuższego czasu kupowała dla niego AC mini. W tym czasie jeden raz musiała naprawić usterkę z własnej kieszeni, ponieważ smart casco nie obejmowało szkód częściowych, takich jak ta, która jej się przydarzyła. Jednak po kilku latach opłacania składek za AC mini, autocasco bardzo jej się przydało. Gdy ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, kobieta uzyskała odszkodowanie, które częściowo pokryło koszt zakupu następnego samochodu.

Najniższe ceny AC starego samochodu 2022 – wyliczenia w kalkulatorze AC/OC Mubi

Ubezpieczenie AC dla samochodu starszego niż 10 lat może być droższe niż to dla kilkuletniego auta. Warto zatem w miarę możliwości minimalizować koszty związane z ubezpieczeniem, chociażby poprzez zakup pakietu OC AC zamiast każdej z tych polis osobno. Ceny takiego pakietu dla 18-letniego samochodu są bardzo zróżnicowane. W zależności od modelu auta, informacji o właścicielu i jego doświadczenia na drodze mogą one sięgnąć nawet kilku tysięcy. Nie oznacza to jednak, że posiadacze leciwych pojazdów nie mają szansy na atrakcyjną ofertę OC+AC z przystępną składką.

W grudniu 2021 roku średnia cena OC i AC wyniosła 1389 zł. Jaki był średni koszt pakietu ubezpieczeń dla starych samochodów?

Wiek samochodu Średnia cena pakietu OC i AC
11-15 lat1306 zł
16-20 lat1401 zł
powyżej 20 lat1638 zł
Źródło: Porównywarka OC/AC Mubi [grudzień 2021].

Właściciele najbardziej leciwych pojazdów mogą znaleźć korzystniejszą ofertę OC i AC. Jakie najtańsze pakiety znaleźli w grudniu 2021 użytkownicy porównywarki Mubi?

Właściciel samochodu Marka i model samochodu Pojemność silnikaRok produkcji auta Cena pakietu OC i AC
25-letni mieszkaniec DziałdowaFord Focus1,61999700 zł
38-letni mieszkaniec WrocławiaFiat 1260,71998712 zł
71-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiegoSkoda Felicia1,31999714 zł
65-letni mieszkaniec powiatu bielskiegoFiat Punto1,21999714 zł
63-letnia mieszkanka Rudy ŚląskiejOpel Corsa1,21999717 zł
34-letni mieszkaniec CedyniLada Niva1,71998717 zł
43-letnia mieszkanka Strzelec OpolskichSeat Ibiza1,42000720 zł
48-letnia mieszkanka powiatu wadowickiegoSeat Ibiza1,42000721 zł
54-letni mieszkaniec OpolaSkoda Fabia1,42000721 zł
29-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiegoJeep Grand Cherokee1,91997726 zł
Źródło: Porównywarka OC/AC Mubi [grudzień 2021].

Najtańszy pakiet ubezpieczeń wyliczył właściciel 23-letniego Forda Focusa, za który miał zapłacić zaledwie 700 zł. Jak wynika z obliczeń użytkowników porównywarki Mubi, wielu właścicieli starszych aut znajduje pakiet OC i AC w cenie poniżej 1000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC starego samochodu

Czy warto kupować autocasco dla starego auta?

Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu, dlatego najczęściej decydują się na nie właściciele nowych pojazdów. Można je jednak kupić również dla używanych aut, zwłaszcza gdy te są szczególnie narażone na wspomniane sytuacje, np. parkując na ulicy lub ogólnodostępnym parkingu.

Czy dla każdego samochodu można kupić ubezpieczenie AC?

W teorii tak, ale w praktyce często się zdarza, że ubezpieczyciele odmawiają objęcia ochroną autocasco starych samochodów. Wynika to z ich gorszej sprawności, a także kosztów naprawy, które często przewyższają wartość auta. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalny wiek samochodu, dla którego można kupić AC – najczęściej jest 15 lat.

Czy minicasco na stary samochód się opłaca?

Tak, to często wybierana opcja przez właścicieli tych aut, które mają już swoje lata i zakup pełnego AC jest w ich przypadku niemożliwy lub bardzo kosztowny. Minicasco gwarantuje najczęściej wypłatę odszkodowania w razie kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu, nie obejmując pokrycia kosztów napraw, dzięki czemu jest zdecydowanie tańsze.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla starych samochodów?

Ceny ubezpieczenia samochodu zależą od wielu czynników, dlatego nawet w przypadku wiekowych aut mogą się od siebie znacząco różnić. Choć więc średnio za pakiet OC AC dla pojazdów mających od 11 do 15 trzeba zapłacić ponad 1300 zł, niektórzy kierowcy mogą liczyć nawet na dwukrotnie mniejsze składki. Zanim kupisz polisę, sprawdź za pomocą porównywarki Mubi, czy nie przepłacasz!

PODSUMOWANIE
  • Zakup autocasco na stary samochód powinni rozważyć zwłaszcza właściciele aut parkowanych na zewnątrz. Wówczas są one bardziej narażone na kradzież, zniszczenie przez osoby trzecie czy siły natury.
  • Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną zazwyczaj maksymalnie 15-letnie samochody.
  • Jeśli samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, właściciel może przedłużyć umowę i nadal korzystać z autocasco w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.
  • Jeśli ubezpieczyciel odmówi ubezpieczenia starego pojazdu w ramach AC, można rozważyć zakup minicasco.
  • Wybierając autocasco, warto zwrócić uwagę na to, czy suma ubezpieczenia będzie stała, czy obowiązuje udział własny w likwidacji szkody, a także czy ubezpieczyciel zastosuje amortyzację części.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Bardzo dobrze, że są jeszcze ubezpieczalnie, które obejmują AC starego samochodu. To daje nam gwarancje i poczucie takiego bezpieczeństwa :)
avatar autora komentarza
Mnie zawsze nurtował temat ubezpieczenie AC a stary samochód. do jakiego wieku samochodu, TUZ chce jeszcze takie świadczenie zagwarantować.