Jak ubiegać się o rekompensatę za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni!

Stan polskich dróg, choć się poprawia, nadal pozostawia wiele do życzenia. Zła jakość jezdni może z kolei powodować uszkodzenia naszego pojazdu. Jeśli uszkodzisz koło lub inną część samochodu w dziurze na jezdni, możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Stan dróg w Polsce nadal pozostaje daleki od satysfakcjonującego. Temat infrastruktury drogowej powraca przy okazji niemal każdych wyborów, zarówno parlamentarnych, jak i lokalnych. Kandydaci obiecują modernizację tras lub budowę nowych. Rządzący chwalą się odcinkami, które zostały wyremontowane bądź oddane do użytku.

Jednak zły stan dróg to nie tylko przedmiot politycznej debaty, lecz codzienny problem, z którym borykają się kierowcy. Zniszczona nawierzchnia nie tylko zmniejsza komfort jazdy, ale także powoduje uszkodzenia pojazdu. Skutkiem najechania na dziurę w jezdni może być uszkodzenie opony, felgi, a nawet elementów zawieszenia, takich jak wahacz lub amortyzator.

Uszkodzenie koła na dziurze w jezdni może wiązać się z wysokim kosztem naprawy. Cena, którą zapłacimy za reperację, zależy między innymi od stanu pojazdu i używanych opon. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, bieżnik na jednej osi musi być taki sam. Oznacza to, że często wymianie podlega więcej niż jedna sztuka.

Rekompensata za szkody wynikłe ze złego stanu drogi powinna więc objąć zarówno naprawę skrzywionej felgi na dziurze w jezdni, jak i odszkodowanie za dwie opony, gdy uszkodzona jest jedna.

Wpadłem w dziurę – co dalej?

W przypadku kolizji sprawa jest jasna. Poszkodowany kierowca otrzymuje odszkodowanie za stłuczkę z OC sprawcy. Co jednak, gdy nie zawinił inny uczestnik ruchu drogowego? W takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC. Oczywiście, jeśli kierowca posiada autocasco o odpowiednim zakresie (pokrywające szkody częściowe, na przykład AC all risk). Wówczas możliwa staje się naprawa uszkodzonego koła w ramach likwidacji szkody z AC. Przezorni kierowcy wykupują także ubezpieczenie opon, które jest osobnym rodzajem ochrony. Dzięki likwidacji szkody z tego tytułu można otrzymać odszkodowanie za uszkodzoną lub zniszczoną oponę przy jednoczesnym zachowaniu zniżek na AC. Jednakże zarówno autocasco, jak i ubezpieczenie opon jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie wszyscy kierowcy decydują się na rozszerzenie podstawowej ochrony.

W przypadku uszkodzenia koła na dziurze w jezdni istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie od “winnego”. Mianowicie od instytucji, która nie zadbała o odpowiedni stan drogi. Zgodnie z prawem (art. 20 Ustawy o drogach publicznych) za stan dróg odpowiada zarządca. Do zadań zarządcy dróg należy między innymi przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Aby domagać się odszkodowania za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni, musimy najpierw ustalić, jaka instytucja zarządza konkretną drogą, na której miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie. Poszczególnymi rodzajami dróg zarządzają odpowiednie instytucje: drogi krajowe są własnością Skarbu Państwa, natomiast drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne to własność samorządów (odpowiednio województw, powiatów i gmin).

Rodzaj
drogi
Zapis
numeryczny
Podmiot
odpowiedzialny
Drogi gminneSześciocyfrowy z wyróżnikiem województwaWładze gmin
(burmistrz, prezydent miasta, wójt)
Drogi powiatoweCzterocyfrowe z wyróżnikiem województwaZarząd powiatu
Drogi wojewódzkieTrzycyfroweZarząd województwa
Drogi krajoweJedno lub dwucyfroweGeneralny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad

Odszkodowanie za uszkodzone koło na dziurze w jezdni

Zanim złożymy wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi, warto zgromadzić dokładną dokumentację szkody. W jaki sposób udokumentować uszkodzenie koła na dziurze w jezdni? Oto kilka rad:

odszkodowanie za dziurę w jezdni - grafika
  • zrób zdjęcia – sfotografuj wadliwą jezdnię oraz uszkodzenia pojazdu;
  • wezwij policję lub straż miejską – notatka sporządzona przez funkcjonariuszy uwiarygodni roszczenie;
  • opisz zdarzenie – notatka powinna być szczegółowa i zawierać wszelkie informacje na temat okoliczności zdarzenia, w tym dokładny opis uszkodzeń drogi (głębokość i szerokość dziury) oraz innych czynników, które wpłynęły na przebieg jazdy (na przykład ograniczenie prędkości);
  • przedstaw zeznanie świadka – jeśli jest ktoś, kto widział zdarzenie, nawet pasażer uszkodzonego pojazdu, warto poprosić o pisemne oświadczenie.

Wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni należy złożyć, wraz z dokumentacją, do zarządcy drogi lub bezpośrednio u ubezpieczyciela, który (z ramienia zarządcy) ubezpiecza daną drogę. Ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę, którzy przyjrzy się uszkodzeniom pojazdu, sporządzi kosztorys naprawy i oszacuje wysokość odszkodowania. Rozpatrzenie sprawy trwa do 30 dni. Jeśli jednak zależy nam na czasie, możemy sami zorganizować naprawę auta. W takiej sytuacji należy przedstawić ubezpieczycielowi fakturę VAT z naprawy.

Oprócz pokrycia kosztów naprawy uszkodzeń spowodowanych najechaniem na dziurę w jezdni, w uzasadnionych przypadkach przysługuje nam holowanie, samochód zastępczy, a nawet odszkodowanie za utracone korzyści, które moglibyśmy osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.

PODSUMOWANIE
  • Drogami zarządzają odpowiednie instytucje – Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz władze lokalne (wojewódzkie, powiatowe, gminne), których obowiązkiem jest dbanie o ich odpowiedni stan.
  • W przypadku uszkodzenia koła na dziurze w drodze możemy ubiegać się odszkodowania od instytucji zarządzającej drogą, z OC sprawcy, jeśli do szkody przyczynił się inny kierowca, a także z tytułu własnego AC lub ubezpieczenia opon.
  • Szkodę należy dokładnie udokumentować, przedstawiając zdjęcia uszkodzonego pojazdu oraz jezdni, szczegółowy opis okoliczności zdarzenia, zeznania świadków i notatkę policji lub straży miejskiej.
  • Ubezpieczyciel rozpatruje sprawę w ciągu 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rekompensatę za uszkodzone koło na dziurze w jezdni

Od kogo można domagać się odszkodowania za zniszczone koło w wyniku najechania na dziurę w jezdni?

Zgodnie z polskim prawem za stan techniczny i jakość dróg odpowiadają ich zarządcy. To na nich spoczywa obowiązek kontroli ich jakości i okresowe naprawy. Jeśli uszkodzisz koło, to musisz dowiedzieć się, kto jest właścicielem drogi, na której doszło do szkody, a następnie zgłosić się do odpowiedniego podmiotu z roszczeniem.

Co robić, kiedy dojdzie do uszkodzenia koła na dziurze?

Aby ubiegać się o odszkodowanie, najbezpieczniej będzie całą sytuację udokumentować. Po pierwsze zrób zdjęcie uszkodzeń i okolicy, w której doszło do zdarzenia. Wezwij policję lub straż miejską, aby otrzymać oficjalną notatkę ze szczegółowym opisem. Jeśli całą sytuację widział jakiś świadek, poproś go o pisemne oświadczenie.

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu szkody?

Po złożeniu wniosku do zarządcy drogi lub do ubezpieczyciela drogi (tak, są one ubezpieczone) należy poczekać na przyjazd rzeczoznawcy. Jego zadaniem będzie ocenienie uszkodzeń i oszacowanie wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i poinformowanie Cię o decyzji.

Źródła:
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
44,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!