Kiedy nie stracisz zniżek z AC?

Jeśli zależy Ci na wsparciu ubezpieczyciela nie tylko wtedy, gdy będziesz sprawcą wypadku i konieczne będzie wypłacenie odszkodowania pokrzywdzonym przez Ciebie uczestnikom ruchu drogowego, ale także wtedy, gdy to Twój samochód będzie wymagał naprawy, powinieneś zainwestować w ubezpieczenie AC. Musisz pamiętać, że podobnie jak w przypadku OC, również w ramach tej polisy gromadzisz przydatne zniżki. Likwidując szkodę z autocasco możesz je jednak stracić. Czy możliwe jest zachowanie zniżek na AC? W jakich sytuacjach nie musisz obawiać się ich utraty?

Ubezpieczenie AC – jakie szkody możesz zlikwidować w jego ramach?

Na pewno dobrze wiesz, że jednym z Twoich obowiązków jako kierowcy jest zakup ubezpieczenia OC. Czy masz jednak świadomość, że polisa ta nie zapewni Ci odszkodowania, jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku drogowym lub w jakiś inny sposób? Zapewnienie ochrony Twojemu pojazdowi to rola ubezpieczenia autocasco. AC gwarantuje logistyczną i finansową pomoc ubezpieczyciela, jeśli:

  • Twój pojazd zostanie skradziony,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony w wypadku drogowym,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub doszczętnie zniszczony przez wandala,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub zniszczony w wyniku działania żywiołów (np. gradu czy pożaru),
  • któraś z części Twojego auta zostanie skradziona, uszkodzona lub zniszczona.
Przykład

Wyobraź sobie, że spowodowałeś stłuczkę. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale szkody są widoczne zarówno na samochodzie poszkodowanego, jak i na Twoim pojeździe. Pokrzywdzony otrzyma odszkodowanie na naprawę z Twojego OC, a Ty? Na pewno nie będziesz mógł liczyć, że ubezpieczyciel wesprze Cię w ramach tego samego ubezpieczenia. Załóżmy jednak, że przezornie wykupiłeś autocasco. W jego ramach możesz otrzymać pomoc finansową i organizację naprawy (w zależności od wybranego wariantu) ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. W kolizji pękła szyba czołowa w Twoim aucie? Rozbiłeś reflektor? A może wgniotłeś lub zarysowałeś lakier? Możesz ubiegać się o odszkodowanie z Twojego AC.

Zgłoszenie szkody w ramach autocasco – konsekwencje

Bez względu na to, czy to Ty byłeś sprawcą szkody, czy to Tobie wyrządzono szkodę, możesz ubiegać się o odszkodowanie w ramach wykupionego wcześniej autocasco. W zależności od tego, jaki wariant likwidacji szkody wybrałeś przy podpisywaniu umowy, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a zadbanie o reperację auta będzie po Twojej stronie, lub zorganizuje naprawę pojazdu w jednym z warsztatów lub ASO, a pieniądze za usługę przekaże bezpośrednio firmie zajmującej się usuwaniem zniszczeń.

Musisz jednak mieć świadomość, że zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi i decyzja o usuwaniu uszkodzeń w ramach AC będzie skutkowała utratą wypracowanych dotychczas zniżek. Oznacza to, że jeśli ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie lub zapłaci za naprawę pojazdu, Twoja szkoda zostanie zarejestrowana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a zakup kolejnej polisy autocasco może kosztować Cię nieco więcej.

Ile kosztuje pakiet z autocasco po zgłoszeniu szkody?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie samochodu zapłaciłby 42-letni Cezary, żonaty mężczyzna z dwójką dzieci, z których najstarsze ma 13 lat. Mieszkaniec Wrocławia jeździ Toyotą Yaris z 2013 roku. Samochód jest napędzany benzyną, a pojemność jego silnika wynosi 1,3 l. Dotychczasowy przebieg pojazdu to 122 tys. km. Cezary ma prawo jazdy od 24 lat i do tej pory nie uczestniczył w żadnej kolizji, której skutki musiałby likwidować w ramach AC. Zweryfikujmy koszt jego polisy w przypadku bezwypadkowej historii ubezpieczenia, jak i po likwidacji szkody z AC, do której doszło w ostatnim roku.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres ochrony ubezpieczeniowej Cena pakietu ubezpieczeń z AC przy bezszkodowej historii jazdy Cena pakietu ubezpieczeń z AC po likwidacji jednej szkody w ostatnim roku Cena pakietu ubezpieczeń z AC po likwidacji dwóch szkód w ostatnim roku
LINK4 OC + AC + NNW + ASS 926 zł 1047 zł 1246 zł
mtu24 OC + AC Mini + NNW + ASS 927 zł 927 zł 927 zł
Aviva OC + AC + NNW + ASS 981 zł 1245 zł 1363 zł
AXA OC + AC + ASS 1115 zł 759 zł 895 zł
Aviva OC + AC + ASS 1158 zł 1477 zł 1613 zł
Benefia OC + AC + NNW 1189 zł 1203 zł 1397 zł
Benefia OC + AC + NNW + ASS 1387 zł 1499 zł 1836 zł
Uniqa OC + AC + NNW + ASS 1525 zł 1957 zł 2344 zł
AXA OC + AC + NNW + ASS 1756 zł 2046 zł 2569 zł
mtu24 OC + AC + NNW + ASS 1798 zł 2276 zł 7526 zł
Źródło: www.mubi.pl [sierpień 2020].

Wyniki powyższej kalkulacji doskonale ukazują, jak bardzo może wzrosnąć składka ubezpieczeniowa, jeśli kierowca zdecydowałby się naprawić samochód w ramach polisy AC. Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które przedstawiły ofertę naszemu bohaterowi, podniosły składkę, gdy ten wpisał w formularzu kalkulatora OC/AC likwidację szkody z autocasco. Tylko mtu24 zaproponowało taką samą cenę pakietu, mimo likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia – 927 zł. AXA natomiast wręcz obniżyła składkę za pakiet złożony z OC, AC i assistance z 1115 zł do 759 zł przy jednej szkodzie w ostatnim roku oraz do 895 zł przy dwóch szkodach w ostatnim roku. Najmniej odczuwalny wzrost miał miejsce w Benefii, gdzie za pakiet OC + AC + NNW Cezary zapłaciłby tylko 14 zł więcej przy likwidacji jednej szkody. Największy wzrost odnotowano z kolei w mtu24, gdzie po likwidacji dwóch szkód składka kierowcy wzrosła aż o 5728 zł względem składki za bezszkodową jazdę (cena dotyczy pakietu złożonego z OC, AC, assistance i NNW).

Kiedy nie stracisz zniżek na AC?

  • Kiedy zlikwidujesz szkodę z ubezpieczenia szyb lub ubezpieczenia opon wykupionego osobno

W ramach autocasco możesz naprawić przebitą oponę lub wymienić pękniętą szybę. W tej sytuacji ubezpieczyciel na pewno zabierze część Twoich zniżek. Takie polisy, jak ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon są jednak dostępne oddzielnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego dodatku, mimo posiadania autocasco, i to w jego ramach zlikwidujesz szkodę, nie stracisz zniżek na AC w kolejnym roku.

  • Kiedy zlikwidujesz szkodę na własną rękę

Może zdarzyć się tak, że szkoda na Twoim pojeździe jest niewielka, a jej usunięcie nie będzie bardzo kosztowne. Jeśli jesteś w stanie zapłacić za naprawę kilkadziesiąt czy kilkaset złotych z własnej kieszeni, prawdopodobnie będzie to lepsze wyjście niż zgłaszanie szkody ubezpieczycielowi i narażanie się na utratę zniżek. Nawet za najmniejsze uszkodzenia likwidowane w ramach autocasco stracisz 10 lub 20% wypracowanych dotychczas zniżek.

miniaturka wpisu
Jakiej szkody nie opłaca się zgłaszać z AC i dlaczego?

W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z AC, a kiedy lepiej naprawić usterkę samemu.

Przejdź do artykułu

Ponadto przy ubezpieczeniu autocasco TU często stosują tzw. franszyzę integralną, tj. określają minimalną wartość szkody, która może zostać zlikwidowana z AC. Najczęściej jest to 500 zł. Taki zapis w OWU (zwykle w wyłączeniach odpowiedzialności) oznacza, że jeśli naprawa zniszczeń będzie kosztowała mniej niż wspomniane 500 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, a Ty będziesz musiał dokonać reperacji na własny koszt.

  • Gdy wykupisz ochronę zniżek

Jeśli masz już wypracowane maksymalne zniżki i zależy Ci na ich zachowaniu nawet po kolizji, możesz wykupić tzw. ochronę zniżek, czyli dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś tę polisę, a jednocześnie autocasco, nie podniesie Twojej składki w kolejnym roku nawet wtedy, gdy doznasz szkody i zlikwidujesz ją z AC.

UWAGA!

Ochrona zniżek obowiązuje tylko w przypadku przedłużania umowy ubezpieczeniowej na kolejny rok w tym samym TU. Np. jeśli kupiłeś AC w TU Uniqa, oprócz tego wykupiłeś w tym towarzystwie ochronę zniżek, a w czasie trwania tej ochrony będziesz musiał naprawić uszkodzone auto w ramach posiadanej polisy, Twoje zniżki pozostaną na tym samym poziomie tylko wtedy, gdy kolejną umowę ubezpieczenia AC zawrzesz ponownie w TU Uniqa. Jeśli zdecydujesz się zmienić ubezpieczyciela, ten na pewno uwzględni zarejestrowaną w ostatnim roku szkodę.

Jak odzyskać zniżki po ich utracie?

Jeśli jednak dojdzie do likwidacji szkody w ramach Twojego AC, a nie zdecydowałeś się na dokupienie ochrony zniżek, Twoja składka AC może wzrosnąć w kolejnym roku. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie nie stracisz wszystkich wypracowanych dotychczas zniżek, a jedynie 10 lub 20% za jedną szkodę. Taką stratę jesteś w stanie dość szybko odrobić. Wystarczy, że przez kolejne lata będziesz jeździł bezszkodowo. Za każdy rok bez korzystania z ubezpieczenia otrzymasz około 10% zniżki, dlatego już po 2 latach nienagannej jazdy powinieneś wrócić do liczby zniżek sprzed wypadku.

Źródła:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!