Kiedy nie stracisz zniżek z AC?

Jeśli zależy Ci na wsparciu ubezpieczyciela nie tylko wtedy, gdy będziesz sprawcą wypadku i konieczne będzie wypłacenie odszkodowania pokrzywdzonym przez Ciebie uczestnikom ruchu drogowego, ale także wtedy, gdy to Twój samochód będzie wymagał naprawy, powinieneś zainwestować w ubezpieczenie AC. Musisz pamiętać, że podobnie jak w przypadku OC, również w ramach tej polisy gromadzisz przydatne zniżki. Likwidując szkodę z autocasco, możesz je jednak stracić. Czy możliwe jest zachowanie zniżek na AC? W jakich sytuacjach nie musisz obawiać się ich utraty?

jak nie stracić zniżek ac po naprawie auta

Ubezpieczenie AC – jakie szkody możesz zlikwidować w jego ramach?

Na pewno dobrze wiesz, że jednym z Twoich obowiązków jako kierowcy jest zakup ubezpieczenia OC. Czy masz jednak świadomość, że polisa ta nie zapewni Ci odszkodowania, jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku drogowym lub w jakiś inny sposób? Zapewnienie ochrony Twojemu pojazdowi to rola ubezpieczenia autocasco. AC gwarantuje logistyczną i finansową pomoc ubezpieczyciela, jeśli:

 • Twój pojazd zostanie skradziony,
 • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony w wypadku drogowym,
 • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub doszczętnie zniszczony przez wandala,
 • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub zniszczony w wyniku działania żywiołów (np. gradu czy pożaru),
 • któraś z części Twojego auta zostanie skradziona, uszkodzona lub zniszczona.
Przykład

Wyobraź sobie, że spowodowałeś stłuczkę. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale szkody są widoczne zarówno na samochodzie poszkodowanego, jak i na Twoim pojeździe. Pokrzywdzony otrzyma odszkodowanie na naprawę z Twojego OC, a Ty? Na pewno nie będziesz mógł liczyć, że ubezpieczyciel wesprze Cię w ramach tego samego ubezpieczenia. Załóżmy jednak, że przezornie wykupiłeś autocasco. W jego ramach możesz otrzymać pomoc finansową i organizację naprawy (w zależności od wybranego wariantu) ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. W kolizji pękła szyba czołowa w Twoim aucie? Rozbiłeś reflektor? A może wgniotłeś lub zarysowałeś lakier? Możesz ubiegać się o odszkodowanie z Twojego AC.

Zgłoszenie szkody w ramach autocasco – konsekwencje

Bez względu na to, czy to Ty byłeś sprawcą szkody, czy to Tobie wyrządzono szkodę, możesz ubiegać się o odszkodowanie w ramach wykupionego wcześniej autocasco. W zależności od tego, jaki wariant likwidacji szkody wybrałeś przy podpisywaniu umowy, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a zadbanie o reperację auta będzie po Twojej stronie (wariant kosztorysowy), lub zorganizuje naprawę pojazdu w jednym z warsztatów lub ASO, a pieniądze za usługę przekaże bezpośrednio firmie zajmującej się usuwaniem zniszczeń (wariant serwisowy).

Musisz jednak mieć świadomość, że zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi i decyzja o usuwaniu uszkodzeń w ramach AC będzie skutkowała utratą wypracowanych dotychczas zniżek. Oznacza to, że jeśli ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie lub zapłaci za naprawę pojazdu, Twoja szkoda zostanie zarejestrowana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a zakup kolejnej polisy autocasco może kosztować Cię nieco więcej.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Ile kosztuje pakiet z autocasco po zgłoszeniu szkody?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie samochodu zapłaciłby 42-letni Cezary, żonaty mężczyzna z dwójką dzieci, z których najstarsze ma 13 lat. Mieszkaniec Wrocławia jeździ Toyotą Yaris z 2014 roku. Samochód jest napędzany benzyną, a pojemność jego silnika wynosi 1,3 l. Dotychczasowy przebieg pojazdu to 122 tys. km. Cezary ma prawo jazdy od 24 lat i do tej pory nie uczestniczył w żadnej kolizji, której skutki musiałby likwidować w ramach AC. Zweryfikujmy koszt jego polisy w przypadku bezwypadkowej historii ubezpieczenia, jak i po likwidacji jednej lub dwóch szkód z AC w ostatnim roku.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony ubezpieczeniowejCena pakietu ubezpieczeń z AC przy bezszkodowej historii jazdyCena pakietu ubezpieczeń z AC po likwidacji jednej szkody w ostatnim rokuCena pakietu ubezpieczeń z AC po likwidacji dwóch szkód w ostatnim roku
UNIQAOC + AC mini + NNW + Assistance689 zł778 zł908 zł
mtu24.plOC + AC mini863 zł863 zł863 zł
LINK4OC + AC mini + NNW + Assistance955,08 zł1009,82 zł1056,60 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1208 zł1712 zł2972 zł
BeesafeOC + AC mini + NNW + Assistance1061,80 zł1061,80 zł1061,80 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1303 zł1503 zł4427 zł
Źródło: mubi.pl (17.01.2024).

Wyniki powyższej kalkulacji doskonale ukazują, jak bardzo może wzrosnąć składka ubezpieczeniowa, jeśli kierowca zdecydowałby się naprawić samochód w ramach polisy AC. Okazało się bowiem, że większość towarzystw ubezpieczeniowych, które przedstawiły ofertę naszemu bohaterowi, podniosły składkę, gdy ten wpisał w formularzu kalkulatora OC/AC likwidację szkody z autocasco.

Jedynie Beesafe i mtu24.pl zaoferowały taką samą cenę po szkodzie, jak przed szkodą, w pozostałych towarzystwach nastąpiły wzrosty cen. Najmniej odczuwalny wzrost miał miejsce w LINK4, gdzie za pakiet OC + AC mini + NNW + Assistance Cezary zapłaciłby 101,52 zł więcej przy likwidacji dwóch szkód. Największy wzrost odnotowano z kolei w Wienerze, gdzie po likwidacji dwóch szkód składka kierowcy wzrosła aż o 3124 zł względem składki za bezszkodową jazdę (cena dotyczy pakietu złożonego z OC, AC, assistance i NNW).

Kiedy nie stracisz zniżek na AC?

 • Kiedy zlikwidujesz szkodę z ubezpieczenia szyb lub ubezpieczenia opon wykupionego osobno

W ramach autocasco możesz naprawić przebitą oponę lub wymienić pękniętą szybę. W tej sytuacji ubezpieczyciel na pewno zabierze część Twoich zniżek. Takie polisy, jak ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon, są jednak dostępne oddzielnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego dodatku, mimo posiadania autocasco, i to w jego ramach zlikwidujesz szkodę, nie stracisz zniżek na AC w kolejnym roku.

 • Kiedy zlikwidujesz szkodę na własną rękę

Może zdarzyć się tak, że szkoda na Twoim pojeździe jest niewielka, a jej usunięcie nie będzie bardzo kosztowne. Jeśli jesteś w stanie zapłacić za naprawę kilkadziesiąt czy kilkaset złotych z własnej kieszeni, prawdopodobnie będzie to lepsze wyjście niż zgłaszanie szkody ubezpieczycielowi i narażanie się na utratę zniżek. Nawet za najmniejsze uszkodzenia likwidowane w ramach autocasco stracisz 10 lub 20% wypracowanych dotychczas zniżek.

Jakiej szkody nie opłaca się zgłaszać z AC i dlaczego?

Nie każdą szkodę z autocasco opłaca się zgłaszać. Dowiedz się, których szkód nie warto likwidować z ubezpieczenia AC i dlaczego tego nie robić.

Czytaj dalej

Ponadto, przy ubezpieczeniu autocasco towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują tzw. franszyzę integralną, tj. określają minimalną wartość szkody, która może zostać zlikwidowana z AC. Najczęściej jest to 500 zł. Taki zapis w OWU (zwykle w wyłączeniach odpowiedzialności) oznacza, że jeśli naprawa zniszczeń będzie kosztowała mniej niż wspomniane 500 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, a Ty będziesz musiał dokonać reperacji na własny koszt.

Przykład

Korzystając ze zbieranych przez lata zniżek za bezszkodową jazdę, Joanna kupiła tanie ubezpieczenie AC, w którego umowie nie określono minimalnej wartości szkody. Wkrótce potem przydarzyła jej się niewielka stłuczka na parkingu, w wyniku której uszkodziła tylny reflektor. Jego wymiana kosztowała ok. 100 zł, które Joanna postanowiła zapłacić z własnej kieszeni. Mogła wprawdzie zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie z autocasco, ale po przekalkulowaniu doszła do wniosku, że nie opłaca jej się korzystać z pomocy ubezpieczyciela i korzystniej będzie zachować zniżki przy przedłużaniu umowy AC.

 • Gdy wykupisz ochronę zniżek

Jeśli masz już wypracowane maksymalne zniżki i zależy Ci na ich zachowaniu nawet po kolizji, możesz wykupić tzw. ochronę zniżek, czyli dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś tę polisę, a jednocześnie autocasco, nie podniesie Twojej składki w kolejnym roku nawet wtedy, gdy doznasz szkody i zlikwidujesz ją z AC.

UWAGA!

Ochrona zniżek obowiązuje tylko w przypadku przedłużania umowy ubezpieczeniowej na kolejny rok w tym samym towarzystwie. Np. jeśli kupiłeś AC w Towarzystwie Ubezpieczeń Warta i oprócz tego wykupiłeś w tym towarzystwie ochronę zniżek, a w czasie trwania tej ochrony będziesz musiał naprawić uszkodzone auto w ramach posiadanej polisy, Twoje zniżki pozostaną na tym samym poziomie tylko wtedy, gdy kolejną umowę ubezpieczenia AC zawrzesz ponownie w Warcie. Jeśli zdecydujesz się zmienić ubezpieczyciela, ten na pewno uwzględni zarejestrowaną w ostatnim roku szkodę.

Jak odzyskać zniżki po ich utracie?

Jeśli jednak dojdzie do likwidacji szkody w ramach Twojego AC, a nie zdecydowałeś się na dokupienie ochrony zniżek, Twoja składka AC może wzrosnąć w kolejnym roku. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie nie stracisz wszystkich wypracowanych dotychczas zniżek, a jedynie 10 lub 20% za jedną szkodę. Taką stratę jesteś w stanie dość szybko odrobić. Wystarczy, że przez kolejne lata będziesz jeździł bezszkodowo. Za każdy rok bez korzystania z ubezpieczenia otrzymasz około 10% zniżki, dlatego już po 2 latach nienagannej jazdy powinieneś wrócić do liczby zniżek sprzed wypadku.

Jak działa ochrona zniżek?

Dzięki ubezpieczeniu od utraty zniżek ubezpieczony nie musi obawiać się, że przy kolejnej kalkulacji składki AC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę likwidację szkody, która miała miejsce w poprzednim okresie ubezpieczeniowym. Taka ochrona wymaga dodatkowej opłaty. Czy jest to popularne rozwiązanie?

Obecnie nie. Okazuje się, że ubezpieczyciele rzadko oferują ochronę zniżek. Jeśli już to robią, to wiąże się ona z dodatkowymi warunkami. W swojej ofercie ochronę zniżek ma LINK4 i proponowana jest ona w formie klauzuli Ochrona Zniżki. Dotyczy ona pierwszej szkody z ubezpieczenia OC i pierwszej szkody z ubezpieczenia AC.

Które ubezpieczenie pozwala na zachowanie zniżki z AC?

Innym sposobem na zachowanie zniżki z AC jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które chroni wybrane elementy samochodu. Chodzi mianowicie o ubezpieczenie szyb i ubezpieczenie opon. Obie ochrony pozwolą na likwidację szkody bez konieczności zgłaszania jej z autocasco.

Należy jednak pamiętać, że za ubezpieczenie szyb czy opon trzeba dodatkowo dopłacić. Jednocześnie obie ochrony również mają ograniczenia – na przykład udział własny czy określoną sumę ubezpieczenia. Pełne warunki tych ubezpieczeń znajdziemy w OWU wybranych ubezpieczycieli.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, to dobrowolna polisa komunikacyjna, która chroni kierowcę w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży jego pojazdu.
 • Jeżdżąc bezszkodowo, można zbierać zniżki, które obniżają cenę AC. W przypadku zgłoszenia szkody z autocasco, traci się część lub całość wypracowanych zniżek.
 • Po zgłoszeniu szkody z AC w poprzednim roku ubezpieczeniowym, za kolejny towarzystwo prawdopodobnie naliczy wyższą składkę.
 • Zachować zniżki z AC, można np. zgłaszając szkodę z ubezpieczenia szyb lub opon, likwidując ją na własną rękę lub wykupując ubezpieczenie ochrony zniżek.
 • Ochrona zniżek na AC działa jedynie w tym towarzystwie, w którym ją wykupiłeś.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zniżki z autocasco

Jak działa ochrona zniżek z AC?
Gdzie można wykupić ochronę zniżek autocasco?
Jakie inne ubezpieczenia pozwolą na zachowanie zniżek AC?
Źródła:
 • https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-ac
 • https://www.warta.pl/ubezpieczenia/samochod/ac-komfort/korzysci/-/wiedza/2522725/[samochod][ac-warta][korzysci]-gwarancja-utrzymania-znizek-mimo-szkody
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC