Jakiej szkody nie opłaca się zgłaszać z AC i dlaczego?

Ubezpieczenie AC chroni kierowcę w sytuacji, gdy sam spowodował szkodę. Czy jednak zawsze warto sięgać po AC? Zgłoszenie szkody, której jesteś sprawcą, może się wiązać z utratą wypracowanych zniżek. W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z AC, a kiedy lepiej naprawić usterkę samemu.

Ubezpieczenie OC chroni kierowców przed szkodami, wyrządzonymi przez inne osoby. Z kolei ubezpieczenie AC ma zapewnić ochronę nawet w sytuacji, gdy kierowca sam wyrządzi szkodę. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenie szkody, którą kierowca sam wyrządził, będzie wiązało się z utratą zniżek.

miniaturka wpisu
Twoja składka wzrosła po wypadku? Co zrobić, żeby cena OC i AC znowu była przystępna?

Nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub ulec wypadkowi

Przejdź do artykułu

Ile wynoszą zniżki za bezszkodową jazdę? Przepisy prawa nie regulują tej kwestii. Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy kierowca zyskuje coraz wyższą zniżkę, długa historia bezszkodowej jazdy może wiązać się nawet z 60% zniżką za składkę. Oczywiście, w praktyce wszystko zależy to od konkretnego ubezpieczyciela. Fakty są jednak takie, że na zniżkę trzeba sobie zapracować, niestety bardzo szybko można ją stracić.

Spowodowałem stłuczkę, czy opłaca się zgłaszać szkodę z AC?

Zgłoszenie stłuczki będzie wiązało się z utratą zniżek. Należy więc przekalkulować czy wartość szkody jest na tyle wysoka, że utrata zniżek nie będzie zbyt dotkliwa. Kierowcy często próbują naprawiać drobne stłuczki na własny koszt, właśnie po to, aby nie stracić zniżek za bezszkodową jazdę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę różne kalkulacje. To, że kierowca nie utraci zniżki nie oznacza, że cena składki nie wzrośnie – ceny ubezpieczeń zależą od wielu innych czynników. Druga sprawa to sama wysokość upustu. Jeśli utrata zniżki miałaby się wiązać ze wzrostem składki o kilkadziesiąt złotych w skali roku, to usunięcie usterki wartej 1000 zł nie jest tego warte.

Przykład

Pan Jan ma wypracowaną 10% zniżkę za bezszkodową jazdę. Niestety, przez nieuwagę zdarzyło mu się uderzyć w murek przy parkingu. Jego samochód został dosyć mocno uszkodzony. Wartość szkody szacowana jest na 2000 zł.

Pan Jan powinien przeliczyć, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie bez zniżki. Jeśli okaże się, że wzrost składki jest nieznaczny, to raczej nie opłaci mu się naprawienie szkody na własny koszt. Wszystko zależy od tego, jak wysokie zniżki sobie wypracowałeś, ile wyniosła szkoda i przede wszystkim od zapisów umowy u konkretnego ubezpieczyciela. W większości zakładów ubezpieczeń jedno zdarzenie wiąże się z utratą 10% zniżek, jednak są też tacy, u których stracisz od razu 20%. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś oszacować szkodę, a następnie sprawdzić, ile możesz stracić na zniżkach – warto w tym celu skorzystać z naszego kalkulatora.   

Ekspert Mubi radzi

Jeśli spowodowałeś wypadek lub kolizję, w której uczestniczył inny samochód, to kierowcy tego samochodu i innym poszkodowanym będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze z Twojego OC. Nie ukryjesz więc faktu spowodowania szkody. W takiej sytuacji nie wahaj się skorzystać z AC, jest to jedyna opcja na uzyskanie rekompensaty za uszkodzony samochód.

Inny kierowca uszkodził mój samochód – czy zgłaszając szkodę z AC utracę zniżkę?

W sytuacji, gdy inny kierowca uszkodzi Twój samochód, przysługuje Ci stosowne roszczenie odszkodowawcze z jego OC. Uzyskanie odszkodowania z OC nierzadko wiąże się jednak z  długim czasem oczekiwania. W szczególności dlatego, że musisz wykazać winę drugiego kierowcy, aby uzyskać odszkodowanie, to z kolei może być uzależnione od ustaleń policji poczynionych w sprawie karnej. Wielu kierowców w tej sytuacji rozważa zgłoszenie szkody ze swojego AC, bowiem likwidacja szkody przebiega dużo szybciej. Zazwyczaj jednak kierowcy rezygnują z tego pomysłu w obawie o swoje zniżki.Obawy te nie są do końca słuszne. Możesz zgłosić szkodę ze swojego AC, zostaniesz wtedy zaraportowany do UFG. Jednak na późniejszym etapie Twój ubezpieczyciel może wystąpić z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy zdarzenia. Postępowanie regresowe wiąże się z odzyskaniem kwoty wypłaconej z AC od osoby, która faktycznie jest sprawcą zdarzenia. Jeśli uda się odzyskać pieniądze, wpis w UFG dotyczący szkodowości, zostanie usunięty.

miniaturka wpisu
Likwidacja szkody z AC – jak naprawić samochód dzięki autocasco?

Spowodowałeś stłuczkę i Twój samochód ucierpiał? Nieznany kierowca na parkingu zarysował drzwi Twojego auta?

Przejdź do artykułu

Ekspert Mubi radzi

Ochrona z OC zazwyczaj ma szerszy zakres, odszkodowanie z OC powinno objąć wszelkie powstałe szkody. W przypadku ubezpieczenia AC nie zawsze tak jest, sprawdź w OWU czy szkody, których doznałeś, zostaną pokryte przez ubezpieczyciela przed ich zgłoszeniem.

Ochrona zniżek – czy opłaca się wykupić dodatkową ochronę?

Zakłady ubezpieczeń w swojej ofercie posiadają zazwyczaj dodatkowe ubezpieczenie zniżek. Ubezpieczenie zniżek ma zagwarantować kierowcy utrzymanie wypracowanej zniżki za bezkolizyjną jazdę na tym samym poziomie, nawet jeśli zdarzy mu się spowodować szkodę. Ochrona zniżek dotyczy danego okresu ubezpieczeniowego. Oznacza to, że jeśli w danym okresie ubezpieczeniowym spowodujesz stłuczkę, to nie zostanie to wzięte pod uwagę przy wyliczaniu składki na kolejny rok.

Czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela i przede wszystkim od wysokości wypracowanej zniżki. Musisz jednak pamiętać, że wykupiona ochrona zniżek nie uchroni Cię, jeśli zmienisz ubezpieczyciela. Ochrona zniżek obowiązuje tylko w zakładzie ubezpieczeń, w którym ją wykupiłeś. Co więcej, Twój ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosisz szkodę, którą spowodujesz do UFG, inni ubezpieczyciele będą więc w stanie zweryfikować Twoją historię szkodowości, co za tym idzie, wezmą ją pod uwagę wyliczając składkę.

PODSUMOWANIE
  • Sprawca stłuczki nie uzyska odszkodowania z OC, koszty naprawy mogą jednak zostać pokryte z ubezpieczenia AC. Zgłaszając szkodę z AC, kierowca musi się liczyć z ryzykiem utraty zniżek.
  • Jeśli wypracowane zniżki są wysokie, a warunki wskazane w OWU przewidują utratę dużej ich części, warto przemyśleć czy nie lepiej naprawić uszkodzenia na własny koszt.
  • Jeśli jednak koszty uszkodzeń są wysokie, a utrata zniżek miałaby skutkować niewielkim wzrostem składki, nie wahaj się zgłosić szkody. Zanim podejmiesz działanie, przekalkuluj koszty naprawy i ewentualny wzrost składki.
  • Możesz uchronić się przed utratą zniżek, wykupując dodatkowe ubezpieczenie zniżek. Dzięki temu ubezpieczeniu nawet w sytuacji, gdy spowodujesz szkodę, ubezpieczyciel w kolejnym roku ubezpieczeniowym nie weźmie jej pod uwagę, obliczając zniżkę za bezkolizyjną jazdę.
  • Pamiętaj, że ochrona zniżek działa tylko u ubezpieczyciela, u którego ją wykupiłeś. W przypadku zmiany ubezpieczyciela, ochrona przepada.
Oceń artykuł:
63,33
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
no to fakt, trzeba sobie przeliczyć czy warto tracić zniżki dla odszkodowania. czasami nie jest to opłacalne i znam osobiście przypadek kiedy koleś właśnie zrezygnował ze zgłoszenia szkody by zachować zniżki
avatar autora komentarza
a mało osób tak robi? mnie jak facet stuknął to też kase chciał dać bez zgłaszania szkody ale ja akurat się nie zgodziłam bo to była za mała suma. aczkolwiek wiadomo różne są sytuacje