Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę?
Udział w kolizji drogowej zawsze wywołuje stres i nerwy. Miałeś stłuczkę? Dowiedz się, jak przebrnąć przez procedurę uzyskiwania odszkodowania. W artykule podpowiadamy, jaką dokumentację należy zgromadzić, gdzie zgłosić szkodę i co zrobić w przypadku niezadowolenia z decyzji ubezpieczyciela.
W tym tekście przeczytasz:
- Czym różni się stłuczka od wypadku?
- Jak zachować się w przypadku stłuczki?
- Kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne?
- Brak oświadczenia sprawcy kolizji – co robić?
- Kiedy zgłosić do ubezpieczyciela kolizję samochodową?
- Kto powinien zgłosić szkodę po stłuczce samochodowej?
- Co to jest system BLS?
- Gdzie zgłosić szkodę?
- Czy można zgłosić szkodę w kolizji na policji po czasie?
- Jak wygląda proces likwidacji szkody?
- Co robić, jeśli ubezpieczyciel zaniży odszkodowanie za stłuczkę?
- Czy otrzymasz odszkodowanie, jeśli sam spowodujesz stłuczkę?
Stłuczka a wypadek – różnice
Zanim przejdziemy do kwestii odszkodowania za stłuczkę, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić samo to pojęcie. Wbrew pozorom nie jest ono bowiem tożsame z wypadkiem, choć często te pojęcia stosuje się zamiennie – to duży błąd!
Jak można przeczytać w artykule “Wypadek a kolizja – różnice, co zrobić po szkodzie i kary“, stłuczka, jak potocznie nazywa się kolizję, oraz wypadek, to dwa różne zdarzenia drogowe. Na czym polega ta różnica? W przypadku stłuczki nazwa mówi sama za siebie – jest to najczęściej zderzenie dwóch pojazdów, w wyniku którego nie doszło do szkód na osobach. Innymi słowy, w wyniku kolizji uszkodzony mógł zostać samochód, ale nie ma rannych ani zabitych.
Łatwo więc wysnuć już wniosek, że wypadek drogowy to z kolei zdarzenie, w którym ktoś ucierpiał – u przynajmniej jednego uczestnika powstały więc szkody osobowe. Tego rodzaju sytuacja jest oczywiście poważniejsza i niesie ze sobą także poważniejsze konsekwencje, choćby w kwestii mandatów karnych czy innego rodzaju kar, ale także w wypłacie odszkodowania z ubezpieczenia OC.
Co zrobić, gdy doszło do stłuczki?
Przede wszystkim należy zachować spokój. Jeśli żaden z uczestników nie odniósł obrażeń, mamy do czynienia z kolizją drogową, a więc wezwanie policji nie jest obowiązkowe. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, tj. niezwłocznie usunąć samochody z drogi, tak aby nie powodowały zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także rozstawić trójkąt ostrzegawczy. Kolejne kroki będą z kolei bardzo istotne dla kwestii otrzymania odszkodowania.
Kolizja drogowa – jak spisać oświadczenie?
Następnie należy spisać wspólnie ze sprawcą oświadczenie o spowodowaniu kolizji. Oświadczenie można napisać odręcznie na kartce, jednak zdecydowanie lepiej i wygodniej jest mieć ze sobą gotowy druk (można go trzymać np. w schowku samochodowym) – jego wzór znajdziesz tutaj. W oświadczeniu należy wskazać:
- datę, godzinę i miejsce zdarzenia,
- dane poszkodowanego oraz dane sprawcy zdarzenia (imię i nazwisko, adres korespondencyjny, PESEL),
- dane samochodów (nr rejestracyjny, marka, model, nr polisy, dane ubezpieczyciela),
- okoliczności zdarzenia,
- oświadczenie sprawcy, że przyznaje się do spowodowania kolizji,
- opis uszkodzeń,
- dane ewentualnych świadków,
- podpisy uczestników.
Postaraj się, aby opis okoliczności zdarzenia był jak najbardziej szczegółowy. Leży to w Twoim interesie, ponieważ dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł szybko zweryfikować zasadność wypłacenia odszkodowania. Pomocne będzie więc zawarcie w opisie jak największej liczby szczegółów, a także zeznań ewentualnych świadków zdarzenia. Warto zadbać również o dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia.
Jeśli sprawca nie chce przyznać się do winy za spowodowanie stłuczki lub sprawia wrażenie bycia pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, niezwłocznie wezwij policję na miejsce zdarzenia.
Kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne?
Oświadczenie uczestników kolizji nie musi mieć specjalnej formy, nic się też nie stanie, jeśli zabraknie w nim jakichś danych, które będzie można uzupełnić na dalszym etapie. Jedynym jego elementem, którego brak sprawi, że oświadczenie po kolizji będzie nieważne, są… czytelne podpisy uczestników zdarzenia. Koniecznie pamiętaj zatem, że nawet najbardziej szczegółowe oświadczenie na nic Ci się nie zda, jeśli zabraknie na nim autografów obydwu uczestników zdarzenia – zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.
Co robić, jeśli nie spiszecie oświadczenia po kolizji?
Spisanie wraz ze sprawcą kolizji oświadczenia o zdarzeniu niewątpliwie bardzo ułatwia cały proces likwidacji szkody i uzyskiwania odszkodowania. Czy ten dokument jest jednak absolutnie niezbędny i bez niego nie ma szans na otrzymanie należnej rekompensaty? Otóż nie.
Nietrudno sobie wszak wyobrazić sytuację, w której spisanie takie oświadczenia będzie zwyczajnie niemożliwe. Może się tak zdarzyć np.:
- jeśli sprawca jest nieznany,
- jeśli sprawca odmawia przyznania się do winy,
- jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia,
- jeśli sprawca jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem środków odurzających.
Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, wezwij policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze w miarę możliwości ustalą przebieg zdarzenia i wskażą winnego, a sporządzona przez nich notatka posłuży ubezpieczycielowi w trakcie procesu likwidacji szkody. Poza tym warto też zdobyć oświadczenia świadków zdarzenia, jeśli tacy są, zrobić dokumentację fotograficzną, a także postarać się o zapis z monitoringu. Im więcej zgromadzisz dowodów świadczących na Twoją korzyść, tym lepiej.
Kolizja samochodowa – kiedy zgłosić szkodę?
Zasada jest prosta – im wcześniej zgłosisz ubezpieczycielowi sprawcy szkodę powstałą w wyniku kolizji, tym szybciej i łatwiej będzie Ci uzyskać odszkodowanie. Ale czy trzeba się z tym bardzo spieszyć? Nie, ponieważ ustawowy termin zgłoszenia szkody z OC w razie kolizji wynosi aż 3 lata. Dopiero po tym czasie przedawniają się roszczenia z tytułu ubezpieczenia OC.
Co więcej, okres ten jest liczony nie od zaistnienia zdarzenia, lecz od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o uszkodzeniach i ustalił osobę zobowiązaną do ich naprawienia. Maksymalnie czas na zgłoszenie szkody z kolizji to z kolei 10 lat od chwili jej powstania.
W razie wypadku termin przedawnienia roszczeń z tytułu OC jest znacznie dłuższy i wynosi aż 20 lat od dnia zdarzenia.
Stłuczka samochodowa – kto i jak powinien zgłosić szkodę?
Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC leży w gestii poszkodowanego, ponieważ to on jest uprawnionym do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy. Samo zgłoszenie jest bardzo proste i można go dokonać na kilka sposobów, m.in.:
- przez formularz online na stronie ubezpieczyciela,
- telefonicznie,
- pisemnie,
- osobiście w siedzibie towarzystwa lub u agenta.
Zwykle ubezpieczyciele udostępniają kilka opcji zgłoszenia szkody, więc możesz wybrać najdogodniejszy dla siebie. Pamiętaj, żeby dołączyć do zgłoszenia oświadczenie spisane ze sprawcą kolizji (lub notatkę policyjną) i dokumentację fotograficzną uszkodzeń.
Czy sprawca kolizji musi zgłosić szkodę?
W przypadku kolizji, czyli jak pamiętacie – zdarzenia drogowego, w którym nie ma ofiar – zgłoszenie szkody jest w gruncie rzeczy dobrowolne. Sprawca stłuczki nie musi tego robić, zwłaszcza, jeśli szkody są niewielkie (np. zarysowanie, wgniotka), ale powinien zaproponować poszkodowanemu, aby ten ubiegał się o odszkodowanie z jego OC. Koniec końców nie jest to jednak zachowanie obligatoryjne i może się zdarzyć, że sprawca i poszkodowany np. rozwiążą kwestię pokrycia kosztów naprawy między sobą, nie angażując ubezpieczyciela.
Chcesz ograniczyć formalności do minimum? Skorzystaj z BLS!
Od kilku lat na rynku funkcjonuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). Dzięki niemu poszkodowany może zgłosić szkodę do swojego zakładu ubezpieczeń, który wypłaci mu odszkodowanie. Następnie ubezpieczyciel poszkodowanego samodzielnie rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy.
Warto skorzystać z tej opcji, zwłaszcza jeśli chcesz ograniczyć do minimum formalności związane z wymianą korespondencji z ubezpieczycielem sprawcy i zależy Ci na jak najszybszym uzyskaniu odszkodowania. Musisz jednak pamiętać, że możliwość skorzystania z BLS jest ograniczona.
- Przede wszystkim, aby skorzystać z BLS, zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i ubezpieczyciel poszkodowanego, muszą należeć do systemu.
- Po drugie, możliwość skorzystania z BLS jest ograniczona kwotowo. Ubezpieczyciele w ramach BLS likwidują tylko szkody, których wartość nie przekracza 30 tys. zł.
- Po trzecie, system BLS działa tylko w przypadku kolizji. Nie zgłosisz w ten sposób szkód osobowych, czyli powstałych w wyniku wypadku.
- Wreszcie, w ramach BLS można zlikwidować tylko krajowe i niewielkie stłuczki. Ubezpieczyciele zajmują się tak zdarzeniami z udziałem nie więcej niż 2 samochodów, do których doszło w Polsce.
Właściciel samochodu uszkodzonego w stłuczce chciał skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ponieważ wiedział, że dzięki temu to jego ubezpieczyciel, a nie on sam, będzie kontaktował się z towarzystwem ubezpieczającym sprawcę zdarzenia. Oba towarzystwa należały do systemu BLS, a wartość szkody nie przekroczyła 30 tys. zł, dlatego poszkodowanemu rzeczywiście udało się skorzystać z tego programu. W zakresie BLS znalazła się też możliwość wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego pojazdu, co również przydało się poszkodowanemu w kolizji.
Gdzie zgłosić szkodę?
Jeśli nie możesz skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody, pozostaje Ci klasyczny model dochodzenia odszkodowania. Poszkodowany w kolizji może ubiegać się o odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca w dniu zdarzenia miał ważne ubezpieczenie OC. Dlatego ważne jest, aby już na etapie spisywania oświadczenia o stłuczce pozyskać informację, gdzie sprawca jest ubezpieczony.
Jeśli sprawca nie wskazał swojego ubezpieczyciela w oświadczeniu, możesz samodzielnie dokonać weryfikacji, korzystając z bazy OC prowadzonej przez UFG. W tym celu musisz jedynie wiedzieć, jaki jest numer rejestracyjny samochodu sprawcy.
Jak zgłosić szkodę, gdy sprawca nie ma ważnego OC?
Jeśli okaże się, że sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, nadal możesz starać się o odszkodowanie. Ustawodawca zadbał, aby poszkodowany nie był stratny w razie niedochowania obowiązku ubezpieczenia przez sprawcę, dlatego w takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci mu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie szkody w takim wypadku trzeba kierować do dowolnego zakładu ubezpieczeń, a nie bezpośrednio do UFG. To wybrany przez nas ubezpieczyciel ma obowiązek przeprowadzić postępowanie likwidacyjne, a następnie przekazać dokumenty do UFG.
Niestety trzeba mieć na uwadze, że w przypadku szkód rzeczowych UFG zaspokaja roszczenie jedynie w takiej części, w jakiej nie może być ono zaspokojone z ubezpieczenia dobrowolnego. Co to znaczy? Jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie AC, to w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi.
W razie szkody wyrządzonej pojazdem, który nie ma ubezpieczenia OC, jej sprawca poniesie podwójną karę – zapłaci grzywnę za brak OC (w 2024 wynosi w przypadku samochodu osobowego nawet 8600 zł), a poza tym UFG zgłosi się do niego z tzw. regresem, czyli będzie musiał pokryć koszty odszkodowania wypłaconego przez Fundusz poszkodowanemu.
Czy warto zgłosić kolizję na policję po czasie?
Zgłoszenie kolizji na policji nie jest obowiązkowe, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Zwłaszcza jeśli sprawca jest nieznany, bo funkcjonariusze mogą pomóc w ustaleniu jego tożsamości.
Problem w tym, że zrobienie tego w momencie, gdy od kolizji minie już sporo czasu, znacznie ogranicza możliwości policjantów. Przyjmą oni oczywiście zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, jednak dochodzenie w sprawie ustalenia jego szczegółów będzie utrudnione, podobnie jak likwidacja szkody i uzyskanie adekwatnego odszkodowania. Wniosek jest prosty – ze zgłoszeniem szkody nie warto czekać!
Jak wygląda proces likwidacji szkody?
W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel powinien przekazać Ci informację, jakie dokumenty będą potrzebne do przeprowadzenia likwidacji szkody. Licząc od momentu zgłoszenia zdarzenia, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. W tym czasie powinien ustalić odpowiedzialność sprawcy oraz wartość szkody. W celu ustalenia wysokości odszkodowania ubezpieczyciele zazwyczaj zlecają oględziny rzeczoznawcy, ale mogą też zaproponować uproszczoną likwidację szkody.
W sprawach skomplikowanych, w szczególności gdy odpowiedzialność sprawcy budzi wątpliwości, proces likwidacji szkody może się przedłużyć. W takim wypadku ubezpieczyciel ma na wypłacenie odszkodowania 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe (nie dłużej jednak niż 90 dni od dnia zgłoszenia szkody).
Zaniżone odszkodowanie za stłuczkę samochodową – co robić?
Pamiętaj, że jeśli wydana przez ubezpieczyciela decyzja na temat wysokości należnego Ci odszkodowania nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, zawsze przysługuje Ci prawo do odwołania. Poz żadnym pozorem nie daj sobie wmówić, że musisz przyjąć każdą proponowaną Ci sumę! Wręcz przeciwnie – proceder zaniżania kwot odszkodowań jest niestety dość powszechny, dlatego często to od Twojej determinacji będzie zależeć, czy otrzymasz satysfakcjonującą rekompensatę.
Jak możesz sobie pomóc? W przypadku, gdy ubezpieczyciel wypłacił zbyt niskie odszkodowanie, warto skorzystać z opinii prywatnego rzeczoznawcy, który rzetelnie wyceni wysokość uszkodzeń. Kolejnym krokiem, jeśli odwołanie nie przyniesie pożądanego rezultatu, jest zwrócenie się do Rzecznika Finansowego w celu polubownego rozwiązania sporu, a jeżeli i to nie pomoże, swoich praw możesz dochodzić na drodze sądowej. W tym ostatnim przypadku zdecydowanie zalecane jest wsparcie prawników specjalizujących się w podobnych sprawach.
Spowodowałem stłuczkę – czy otrzymam odszkodowanie?
Powyżej opisaliśmy postępowanie w przypadku, gdy zostałeś poszkodowany w wyniku stłuczki. Co jednak zrobić, gdy to Ty jesteś odpowiedzialny za spowodowanie stłuczki? W takim wypadku należy odwrócić wszystko, o czym była mowa wcześniej. To drugiemu kierowcy będzie się należało odszkodowanie z Twojego OC, zatem na miejscu zdarzenia powinieneś podać poszkodowanemu wszystkie potrzebne informacje i spisać z nim oświadczenie o zdarzeniu.
A co ze szkodami, które sam poniosłeś w spowodowanej przez siebie stłuczce? Jako sprawca nie możesz niestety ubiegać się o odszkodowanie z OC, możesz natomiast otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia AC. W tym celu powinieneś jak najszybciej zgłosić się do swojego ubezpieczyciela – pamiętaj, że masz dużo mniej czasu na poinformowanie ubezpieczyciela o szkodzie! Dokładne informacje na temat terminów zgłoszenia szkody z autocasco i innych związanych z tym formalności należy szukać w OWU.
Więcej o tym, jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę: https://auxilia.pl/stluczka-samochodowa-co-zrobic-zeby-otrzymac-odszkodowanie/
- Stłuczka to zdarzenie drogowe, w którym doszło do szkód w mieniu, ale nikt nie ucierpiał.
- Jeśli doszło do stłuczki, należy spisać wspólnie ze sprawcą oświadczenie o zdarzeniu, w którym sprawca weźmie na siebie odpowiedzialność, oraz które będzie zawierało informacje potrzebne do szybkiego zgłoszenia szkody.
- Spisanie oświadczenia o kolizji jest pomocne, ale nieobowiązkowe. Może je zastąpić np. notatka policyjna, jeśli sprawca odmawia przyznania się do winy.
- W przypadku szkód o niewielkiej wartości poszkodowany może zgłosić się po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela (w ramach systemu BLS).
- Poszkodowany powinien zgłosić szkodę w wyniku kolizji bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Termin przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata.
- Jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia OC, szkodę należy zgłosić do UFG.
- Zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, jeśli nie zachodzą żadne sporne okoliczności.
- Jeśli jesteś sprawcą, możesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie samochodu z ubezpieczenia AC.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie za stłuczkę
Policję trzeba wezwać po wypadku, czyli gdy są osoby ranne lub ofiary. W przypadku kolizji nie ma takiej potrzeby. Jednak gdy okaże się, że któryś z uczestników zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, nie posiada ważnego OC lub sprawca nie chce przyznać się do winy i podpisać oświadczenia, bez pomocy funkcjonariuszy się nie obejdzie.
BLS można zastosować, gdy zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i poszkodowanego należą do systemu BLS. Poza tym wartość szkody nie może przekroczyć 30 tys. zł, w zdarzeniu nie mogą ucierpieć ludzie (mowa o kolizji, a nie o wypadku), w stłuczce mogą brać udział maksymalnie dwa pojazdy. Ponadto do bezpośredniej likwidacji szkody kwalifikują się zdarzenia powstałe tylko w Polsce.
Jeśli szkody nie są poważne, ubezpieczyciel może zastosować uproszczoną likwidację szkody. Dzięki temu formalności zostaną ograniczone do minimum, bo towarzystwo wyceni zniszczenia na podstawie dokumentów i zdjęć dostarczonych przez pokrzywdzonego, a pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku dni.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji