Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli szybka droga do odszkodowania – jak działa BLS?

System bezpośredniej likwidacji szkody (BLS) to program, do którego przystąpiła większość ubezpieczycieli działających na rynku. Dzięki temu systemowi poszkodowany po stłuczce może zgłosić się po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela, a nie do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Dla poszkodowanego skorzystanie z BLS oznacza ograniczenie formalności i szybsze uzyskanie odszkodowania…

Co to jest BLS?

BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody, to system, który funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Do systemu przystąpiła już większość funkcjonujących na rynku zakładów ubezpieczeń. Celem tego mechanizmu jest przyspieszenie wypłaty odszkodowania, co z kolei ma wpływ na wzrost jakości usług świadczonych przez ubezpieczycieli.

BLS a standardowa likwidacja szkody z OC

Bezpośrednia likwidacja szkodyTradycyjne zgłoszenie szkody z OC
Szkodę zgłaszasz swojemu ubezpieczycielowiSzkodę zgłaszasz ubezpieczycielowi sprawcy wypadku
Minimum formalności, szybka wypłata odszkodowaniaRozmawiasz z innym zakładem ubezpieczeń
Twój ubezpieczyciel rozlicza się z właściwym zakładem ubezpieczeń bez Twojego udziałuSamodzielnie czuwasz nad przebiegiem procesu likwidacji szkody

Zgodnie ze standardową procedurą likwidacyjną poszkodowany zgłasza swoje roszczenia do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca szkody ma wykupione ubezpieczenie OC. Zakład ubezpieczeń poszkodowanego nie odgrywa w tym układzie żadnej roli. Poszkodowany zmuszony jest więc rozmawiać z nieznaną mu firmą, z którą nie łączy go żadna relacja.

Dzięki BLS droga do uzyskania odszkodowania jest niezwykle prosta. Poszkodowany nie musi weryfikować, gdzie sprawca kolizji wykupił ubezpieczenie OC. Wystarczy, że osoba poszkodowana skontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem, który wypłaci odszkodowanie, a następnie samodzielnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Program ma na celu poprawę jakości usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń. W tym układzie ubezpieczyciel obsługuje swojego klienta, więc stara się, aby obsługa stała na jak najwyższym poziomie.

Które zakłady ubezpieczeń przystąpiły do BLS?

 • PZU
 • Uniqa
 • Warta
 • Ergo Hestia
 • Concordia
 • Aviva
 • Gothaer
 • AXA Direct

Mój ubezpieczyciel należy do systemu BLS, a ubezpieczyciel sprawcy nie…

Z systemu BLS można skorzystać tylko wtedy, jeśli oba zakłady ubezpieczeń (Twój i sprawcy) przystąpiły do programu. Jednak wielu ubezpieczycieli wdrożyło swój własny system uproszczonej likwidacji. Zakłady ubezpieczeń, które należą do systemu BLS, również często oferują swoją pomoc w ramach uproszczonego systemu, nawet jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie należy do programu. Zatem skontaktuj się w pierwszej kolejności ze swoim ubezpieczycielem, zanim zgłosisz szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy.

Kiedy mogę skorzystać z BLS?

Możliwość skorzystania z BLS jest ograniczona.

 • Wartość szkody powstałej w wyniku stłuczki nie może przekraczać 30 000 zł. W przypadku szkód o większej wartości poszkodowany musi skorzystać z tradycyjnego systemu.
 • BLS obejmuje tylko zdarzenia drogowe, w których uczestniczyły dwa pojazdy.
 • System ma zastosowanie do kolizji powstałych na terenie Polski.
 • Poszkodowany skorzysta z BLS, jeśli jego zakład ubezpieczeń oraz zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku przystąpiły do programu

Jakie szkody obejmuje BLS?

BLS odnosi się jedynie do szkód na mieniu. W praktyce oznacza to tyle, że poszkodowany może skorzystać z systemu tylko w odniesieniu do uszkodzenia pojazdu. Szkody osobowe nie mogą być likwidowane za pomocą BLS, jeśli więc np. masz złamaną rękę wskutek wypadku, zgłoś się po odszkodowanie bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Kogo pozwać w przypadku skorzystania z BLS

System bezpośredniej likwidacji szkody oparty jest na umowie pomiędzy ubezpieczycielami. Zgodnie z nią ubezpieczyciele zgadzają się na rozliczanie szkód między sobą, czyli ubezpieczyciel poszkodowanego Kowalskiego wypłaca mu odszkodowanie, a następnie zwraca się do ubezpieczyciela sprawcy kolizji – Nowaka.
Należy jednak podkreślić, że umowa ta nie wpływa na zmianę sytuacji prawnej. W dalszym ciągu odpowiedzialność za wypadek spoczywa na sprawcy wypadku, a co za tym idzie, na zakładzie ubezpieczeń, w którym sprawca wykupił ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji niezadowolony z wysokości odszkodowania Kowalski mógłby pozwać firmę, w której ubezpieczony jest Nowak – nie własnego ubezpieczyciela, który odgrywa rolę pośrednika, ale nie przejmuje odpowiedzialności za szkodę.

Podsumowanie

 • Dzięki BLS szkodę możesz zgłosić do swojego zakładu ubezpieczeń, nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy.
 • BLS ma zastosowanie do szkód o wartości maksymalnie 30 000 zł.
 • BLS ma zastosowanie do szkód powstałych na terenie Polski.
 • Jeśli doznałeś obrażeń ciała, szkodę musisz zgłosić do zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku.
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń.
Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Oceń artykuł
65,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *