Utrata zniżek z AC – co zrobić, gdy składka wzrośnie?

Cena ubezpieczenia pojazdu, również autocasco, nie jest stała. Zmienia się w zależności od wielu czynników. Nie zawsze jest to zmiana na korzyść ubezpieczonego, a wzrostowi składki często winien jest właśnie kierowca. Dlaczego składka ubezpieczenia AC wzrasta? Co zrobić, aby znów mieć tanie autocasco?

utrata zniżek autocasco

Kiedy można spodziewać się wzrostu ceny autocasco?

Najczęściej składka ubezpieczenia AC wzrasta po szkodzie. Tzn., że jeśli ubezpieczony skorzysta z pomocy ubezpieczyciela po uszkodzeniu pojazdu, przy zakupie autocasco na kolejny rok powinien liczyć się z tym, że oferta, jaką otrzyma od ubezpieczyciela, nie będzie już tak atrakcyjna. Towarzystwo ubezpieczeniowe podniesie cenę AC, bo sytuacja może się powtórzyć, a kierowca zgłosi się do ubezpieczyciela w sprawie ponownej likwidacji szkody.

Niestety zniżki wypracowane na AC traci się nie tylko w sytuacji, gdy ubezpieczony sam jest winien wyrządzonym szkodom. Nawet, jeśli samochód został uszkodzony przez inną osobę (innego kierowcę, rowerzystę, wandala), a właściciel zdecyduje o naprawie za pośrednictwem swojego towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach autocasco, cena kolejnego AC prawdopodobnie wzrośnie.

Zniżki, na które kierowca pracował latami, jeżdżąc bezszkodowo, można stracić także z zupełnie innego powodu. Niektórzy ubezpieczyciele ostrożnie podchodzą do ubezpieczania kierowców, którzy przez pewien czas nie ubezpieczali auta.

Przykład

Pan Arkadiusz przez wiele lat jeździł Fiatem Punto. Był to jego pierwszy samochód. Przyszedł jednak czas, że postanowił go sprzedać. Zmusiły go do tego kłopoty finansowe. Po zbyciu auta jeszcze przez kilka lat nie zdecydował się na zakup nowego pojazdu. Kiedy już wyszedł na finansową prostą, zaczął przeglądać ogłoszenia i oferty w salonach. Gdy udał się do jednego z towarzystw, aby wykupić OC i AC na nowe auto, okazało się, że ubezpieczyciel nie uwzględnił zniżek, które kierowca wypracował jeszcze wtedy, gdy jeździł poprzednim samochodem. Pan Arkadiusz otrzymał droższą ofertę.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą cenę ubezpieczenia AC, gdy kierowca przez kilka miesięcy czy lat nie zawierał umowy ubezpieczenia samochodu. Gdy jedna z firm odmówi obniżenia składki autocasco o zniżki, które kierowca kiedyś posiadał, warto poszukać ofert u pozostałych ubezpieczycieli.

Jak bardzo wzrasta cena AC po szkodzie lub przerwie w ubezpieczeniu?

Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W znacznej mierze ubezpieczyciele nadal posługują się zniżkami, które każde towarzystwo nalicza w nieco inny sposób. Obecnie widać odchodzenie od tego systemu procentowego określania ulg dla kierowców, a ubezpieczyciele nagradzają po prostu tych jeżdżących bezszkodowo oraz w zgodzie z przepisami drogowymi, oferując im po prostu niższe stawki ubezpieczeniowe.

Ekspert Mubi radzi:

Utrata zniżek z AC nie musi wiązać się z koniecznością uiszczania wyższych opłat w następnych latach polisowych. Bardzo często zwykła zmiana ubezpieczyciela może sprawić, że cena AC spadnie. W obecnych czasach możliwość wykupienia ubezpieczenia przez internet niesie dodatkowe oszczędności. Osoby zainteresowane ochroną autocasco mogą znaleźć ubezpieczyciela, który udziela zniżek na wykupienie polisy online. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent kosztu ochrony. Często jednak trzeba zmienić również ubezpieczyciela OC, ponieważ zniżki na ubezpieczenia przez internet zwykle przysługują nie na samo autocasco, ale na cały pakiet ubezpieczeń.

Sprawdźmy na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC na mubi.pl, jak bardzo zmieniłaby się składka ubezpieczeniowa dla tego samego kierowcy, gdybyśmy założyli dwa przypadki:

  1. jeździ bezszkodowo,
  2. zgłosił szkodę z AC w ostatnim roku ubezpieczeniowym.

Naszym kierowcą będzie 44-letni, żonaty mężczyzna z Radomia, który ma 9-letniego syna, a prawo jazdy wyrobił w 1996 roku i od tego czasu ubezpiecza samochody. Jest on właścicielem Citroena C5 z 2013 roku (przebieg:  212 tys. km), którego parkuje w przydomowym garażu.

Firma ubezpieczeniowaCena pakietu OC + AC dla bezszkodowego kierowcyCena pakietu OC + AC dla kierowcy z 1 szkodą w ostatnim roku
UNIQA779,00 zł1 882,00 zł
Trasti1 004,00 zł1 882,00 zł
Benefia1 068,00 zł1 525,00 zł
LINK41 208,38 zł1 929,62 zł
Beesafe1 353,00 zł1 353,00 zł
Wiener1 475,00 zł1 849,00 zł
mtu24.pl1 892,00 zł2 624,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2024].

Jak widać, różni ubezpieczyciele mają różną politykę w zakresie utraty zniżek, najczęściej jednak doliczane są zwyżki. Największy wzrost ceny po zgłoszeniu szkody z AC nasz kierowca odczułby, gdyby był ubezpieczony w mtu24.pl (składka wyższa aż o 732 zł).W pozostałych przypadkach to dopłata kilkuset złotych. Z kolei Beesafe zaproponowało dokładnie takie same ceny pakietów OC + AC dla kierowcy bezszkodowego i z jedną szkodą na koncie.

Czy po kolizji traci się zniżki na wszystkie pojazdy?

Tak. Konsekwencją likwidacji szkody z polisy autocasco może być znaczny wzrost ceny ubezpieczenia w kolejnym roku. Składka OC AC może skoczyć nawet o połowę! Czy kolizja kasuje dotychczasowe zniżki kierowcy? Okazuje się, że tak jest.

Dodatkowo zniżki mogą zniknąć nie tylko na jednym pojeździe, którego dotyczyło zdarzenie, ale także na innych środkach transportu właściciela. Co ciekawe nawet szkoda spowodowana za kółkiem auta firmowego, może może wyeliminować wypracowane zniżki na samochody prywatne, jeśli figurujesz w umowie AC pojazdu z pracy.

Co zrobić, żeby cena AC po szkodzie znów była niska?

Utracone zniżki nie są zabierane na zawsze, a niską cenę AC można na nowo odpracować. Istnieje kilka sposobów na szybkie odzyskanie dawnej składki, a nawet całkowite uniknięcie jej podniesienia po szkodzie. Jak to zrobić?

AC po szkodzie - nadal niska cena

Ubezpieczyć się w towarzystwie, które potrąca mniejszy procent

Zmiany ubezpieczycieli, gdy polisa straci ważność (przypomnijmy, że AC nie odnawia się automatycznie), są na porządku dziennym. Jest to również dobry sposób, aby możliwie jak najmniej stracić i szybko wrócić do dawnych cen autocasco. Jeśli towarzystwo, które ostatnio miało pod opieką kierowcę likwidującego szkodę z AC za jego pośrednictwem, proponuje wzrost kolejnej składki np. o 20%, warto poszukać ubezpieczyciela, który nie potrąci za szkodę aż tak dużo.

Jednocześnie można zorientować się w tym, jak szybko dane towarzystwo ubezpieczeniowe obniża cenę AC w uznaniu za bezszkodową jazdę. Dzięki tym dwóm informacjom łatwiej będzie wybrać nowy zakład ubezpieczeń i odzyskać utracone ulgi.

Niewielkie szkody likwidować na własną rękę

Posiadanie ubezpieczenia autocasco nie zobowiązuje ubezpieczonego do likwidowania wszystkich szkód z tytułu wykupionej polisy. Jeśli uszkodzenie pojazdu jest drobne i nie będzie kosztowało wiele, warto rozważyć naprawę bez angażowania w to ubezpieczyciela. Jeśli firma ubezpieczeniowa nie będzie musiała wypłacać odszkodowania, nie uwzględni szkody w wyliczeniu oferty na kolejny rok. Ubezpieczony uniknie zarówno podniesienia ceny kolejnego ubezpieczenia, jak i raportowania zdarzenia do UFG.

Podobny skutek niesie franszyza integralna, której zastosowanie wręcz zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania za uszkodzenia, których wartość nie osiągnęła minimalnego progu określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Żeby dowiedzieć się, jak franszyza integralna działa w praktyce, warto zapoznać się z przykładowymi sytuacjami opisanymi w artykule: “Franszyza redukcyjna i franszyza integralna na przykładach”.

Domagać się odszkodowania z OC sprawcy

Jeśli szkodę wyrządził inny uczestnik ruchu, np. wyjeżdżając z miejsca parkingowego lub powodując stłuczkę na drodze, warto domagać się odszkodowania z jego OC. Poszkodowany przez kierowcę ma prawo do pokrycia kosztów naprawy szkód, korzystając z ubezpieczenia sprawcy.

Najlepiej rozwiązać tę sprawę polubownie, tj. spisując oświadczenie, które będzie podstawą uzyskania odszkodowania w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli jednak sprawca nie poczuwa się do winy i nie chce podpisać takiego oświadczenia, należy wezwać policję. Funkcjonariusz sporządzi wtedy notatkę i to na jej podstawie zostanie wypłacone zadośćuczynienie pokrzywdzonemu.

Zdarza się jednak tak, że pokrzywdzony nie ma możliwości skorzystania z odszkodowania z OC winowajcy, bo ten uciekł z miejsca zdarzenia. Wówczas konieczna jest likwidacja szkody z własnego autocasco.

Posiadać dodatkowe ubezpieczenia

Chociaż w ramach autocasco można naprawić lub wymienić niemal każdy element pojazdu, warto pomyśleć o osobnym ubezpieczeniu szyb lub opon. Te części samochodu są bowiem najbardziej narażone na uszkodzenia, a ich likwidacja wcale nie jest taka tania. Czasami bardziej opłaca się usunąć szkodę w ramach ochrony poszczególnych elementów auta, niż domagać się odszkodowania z tytułu AC. W ten sposób ubezpieczony nie ryzykuje zwyżką ceny autocasco w kolejnym roku.

Ochrona zniżek – czy warto wykupić takie ubezpieczenie?

Jeszcze jednym sposobem na uniknięcie zwyżki jest zakup dodatkowego ubezpieczenia – ochrony zniżek. Ubezpieczyciele jednak stopniowo rezygnują z tego sposoby gratyfikacji kierowców,  gdyż stosowanie zniżek nie przynosi wymiernych korzyści w dłuższej perspektywie. Zamiast nich towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj obniżają składkę za bezszkodową jazdę i zwyczajowo podnoszą ją, gdy konto kierowcy zasila kolizja.

UWAGA!

Ochrona zniżek chroni przed ich zmniejszeniem tylko w przypadku przedłużenia umowy z ubezpieczycielem, u którego kupiono ten dodatek. Inne firmy ubezpieczeniowe nie uwzględnią tego typu zabezpieczenia.

PODSUMOWANIE
  • Składki ubezpieczania AC najczęściej rosną po szkodzie, nawet tej spowodowanej przez inną osobę.
  • Zwyżki można spodziewać się w niektórych towarzystwach, gdy kierowca miał przerwę w ubezpieczaniu samochodu.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe stopniowo rezygnują z przyznawania procentowo zniżek bezszkodowym kierowcom i odejmowania ich za spowodowane szkody. Zamiast tego ubezpieczyciele będą po prostu proponowali niższą lub wyższą składkę.
  • Żeby nie narazić się na zwyżkę, warto m.in. domagać się likwidacji szkody przez ubezpieczyciela sprawcy, naprawiać drobne uszkodzenia we własnym zakresie lub wykupić dodatkowe ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o utratę zniżek z AC

Czy składka ubezpieczenia AC wzrośnie, jeśli zlikwiduję szkodę bez pomocy ubezpieczyciela?
Czym jest franszyza integralna?
Czy po ucieczce sprawcy z miejsca zdarzenia otrzymam odszkodowanie od UFG?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC