Ubezpieczenie szyb w samochodzie – przed czym chroni i gdzie można je kupić?

Jednym z najbardziej delikatnych i narażonych na uszkodzenia elementów samochodu są szyby. Łatwo je uszkodzić w wyniku zderzenia z innym pojazdem. Ale te elementy auta mogą być też zniszczone przez wandala czy siły przyrody. Jednocześnie szyby są łatwą przepustką dla złodzieja, który próbuje dostać się do wnętrza samochodu.

Uszkodzoną szybę można naprawić lub wymienić w ramach ochrony autocasco. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że likwidacja takiej szkody może skutkować utratą przynajmniej części zniżek na AC, czyli podniesieniem ceny kolejnej polisy autocasco. Jeśli kierowca obawia się zwyżki, dobrym rozwiązaniem będzie dla niego wykupienie osobnego ubezpieczenia – ubezpieczenia szyb.

Czym grozi jazda samochodem z uszkodzoną szybą?

Na parkingach lub przy drogach widać od czasu do czasu zaparkowane samochody z pękniętą szybą którą oklejono taśmą lub z zasłoniętym folią oknem. Nie bez powodu zostały one unieruchomione przez właścicieli. Jak głosi art. 66. Ustawy o ruchu drogowym, nie można jeździć samochodem, który nie zapewnia bezpieczeństwa korzystającym z niego osobom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego (a brak szyby jest zagrożeniem). Poruszanie się nim po drodze jest karane mandatem w wysokości do 500 zł. Policja (lub inne osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli na drodze) może również zatrzymać dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jakie uszkodzenia są poddawane naprawie? Kiedy kierowcy pozostaje wymiana szyby?

Odprysk, pęknięcie lub całkowite wybicie szyby. To od skali zniszczeń zależy, czy uszkodzenie zostanie naprawione, czy konieczna będzie całkowita wymiana szyby. Jeśli powstał w niej ubytek, np. po uderzeniu kamyka, a w dodatku wgłębienie nie ma więcej niż 4 mm, można uzupełnić wykruszoną część żywicą. Dzięki temu ukruszenie nie przejdzie w pęknięcie, które trudno będzie naprawić, a poza tym skaza nie będzie tak widoczna.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której odprysk powstał na przedniej szybie, w miejscu, w którym nawet wypełniony żywicą przeszkadzałby kierowcy w prowadzeniu pojazdu. W takiej sytuacji zaleca się wymianę całego elementu auta, który uległ uszkodzeniu. Te same reguły dotyczą uszkodzenia znajdującego się mniej niż 10 cm od krawędzi szyby oraz kilku uszkodzeń na jednej szybie, które znajdują się bliżej niż 10 cm od siebie.

Podobnie postępuje się, gdy doszło do pęknięcia, powstania tzw. pajęczynki lub całkowitego wybicia szyby. Tutaj naprawa nic nie da. Konieczna jest wymiana.

Ile kosztuje naprawa lub wymiana uszkodzonej szyby?

Nie jest tajemnicą, że każdy warsztat ma swój własny cennik. Ceny naprawy szyby lub jej wymiany nie powinny jednak zbytnio się od siebie różnić. Za wymianę przedniej szyby w samochodzie osobowym kierowca może zapłacić od 130 do 200 zł. Montaż tylnej szyby będzie go kosztował między 110 a 160 zł, a zamontowanie szyby bocznej – od 90 do 150 zł. Oddając auto do naprawy w celu reperacji uszkodzenia punktowego, trzeba liczyć się z kosztem między 120 a 150 zł za pojedynczy ubytek. Do kosztu wymiany należy doliczyć również koszt samej szyby i innych elementów oraz materiałów potrzebnych do usunięcia szkody.

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie szyb – czy warto?

Ubezpieczenie szyb to dobrowolna polisa, która chroni przede wszystkim przednie, tylne i boczne szyby (ubezpieczenie szyby panoramicznej zazwyczaj mieści się w ramach AC). Może być kupowane osobno, po opłaceniu dodatkowej składki. To dobrowolne ubezpieczenie pozwala uzyskać pomoc finansową od TU, gdy dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia szyby samochodowej. A o to nietrudno. Co zagraża szybom w pojeździe?

 • Kamyki – wystrzelone spod koła jadącego z przodu samochodu z impetem uderzają wprost w przednią szybę drugiego auta.
 • Grad i spadające gałęzie – jeśli samochód jest parkowany na zewnętrznym parkingu, a w dodatku pod drzewami, jego szyby mogą zostać wybite przez grad lub oberwane gałęzie.
 • Działanie osób trzecich – dzieci grające w piłkę w pobliżu samochodów lub celowe działanie wandala to zagrożenie dla pojazdów zaparkowanych na zewnątrz.
 • Próby włamania – złodzieje mogą próbować dostać się do pojazdu, wybijając szybę.
 • Zderzenie z innym pojazdem – siła uderzenia niejednokrotnie była przyczyną uszkodzenia szyb w pojeździe.

Chociaż posiadając autocasco i ubezpieczenie szyb, kierowca nie otrzyma podwójnego odszkodowania, to warto zainwestować w to drugie nawet wtedy, gdy auto jest już objęte ochroną w ramach ubezpieczenia autocasco. Dzięki likwidacji szkody z ubezpieczenia szyb właściciel samochodu nie będzie musiał obawiać się podniesienia składki AC w kolejnym roku. Jest tu jednak jeden warunek. Aby utrzymać atrakcyjną składkę AC, kierowca powinien wykupić polisę na kolejny rok w tym samym towarzystwie.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ubezpieczenie szyb w aucie – gdzie można je kupić?

AXA Direct

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,
naprawa lub wymiana szyb do wysokości 3 tys. zł.,
10% udziału własnego w przypadku wymiany uszkodzonej lub zniszczonej szyby czołowej,
naprawa w sieci warsztatów, które specjalizują się w naprawach szyb (warsztat wskazuje ubezpieczyciel),
jeśli naprawa w ciągu 48h nie jest możliwa, ubezpieczyciel opłaci parking do kwoty 150 zł.

LINK4

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

naprawa w warsztacie należącym do sieci NordGlass, jeśli nie ma możliwości naprawy od ręki, ubezpieczyciel opłaci parking do 48 godzin, ochrona zniżek przy przedłużeniu umowy.

Allianz

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

naprawy szyb do 1 tys. zł w przypadku szyby z czujnikiem i do 2 tys. zł w przypadku szyby z ogrzewaniem,
naprawy szyb nawet do 3 tys. zł.,
ochrona zniżek, jeśli limit 3 tys. zł na naprawy nie zostanie przekroczony.

mtu24

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,
ubezpieczenie dla pojazdów w każdym wieku,
TU zapewnia opłacenie parkingu,
jeśli natychmiastowa naprawa nie jest możliwa,
suma ubezpieczenia: 5 tys. zł,
cena ubezpieczenia szyb: 120 zł.

Ergo Hestia

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

ochrona w ramach ubezpieczenia szyb obowiązuje na terenie Polski,
ubezpieczyciel pokrywa koszty parkingu,
jeśli nie jest możliwe naprawienie szyby w ciągu 24 godzin,
ubezpieczyciel pokrywa koszty holowania auta, jeśli
kierowca nie może sam dojechać do najbliższego warsztatu,
suma ubezpieczenia: 5 tys. zł.

PZU

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

naprawa w jednym z warsztatów współpracujących z PZU,
jeśli naprawa nie będzie możliwa w ciągu 7 dni lub będzie musiała odbyć się za granicą, ubezpieczony może samodzielnie zlecić potrzebne prace, a PZU odda pieniądze za likwidację szkody,
suma ubezpieczenia maleje z każdą wypłatą odszkodowania,
skorzystanie z ubezpieczenia więcej niż raz w ciągu jednej polisy spowoduje wdrożenie udziału własnego (30%) w kolejnym ubezpieczeniu.

Warta

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na terenie Polski,
roczna składka ubezpieczeniowa: 74 zł (dla niektórych marek Warta może zastosować zwyżkę – maksymalnie 20%), składkę można uregulować w dwóch lub czterech ratach,
Warta obejmuje ochroną auta osobowe i ciężarowe z polskimi tablicami rejestracyjnymi,
samochód objęty ochroną nie może mieć więcej niż 20 lat,
ubezpieczenie szyb można kupić wraz z OC lub AC w tym TU.

Generali

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

suma ubezpieczenia: 6 tys. zł,
wymiana szyb we współpracy z renomowanymi producentami.

Aviva

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

szkody są usuwane we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie (Pilkington) znajdującym się w okolicy zamieszkania poszkodowanego,
w przypadku wymiany szyby czołowej obowiązuje udział własny w wysokości 150 zł.

Compensa

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,
wymieniona szyba w ramach ubezpieczenia w TU Compensa objęta jest gwarancją,
ubezpieczenie szyb obowiązuje na terenie Polski i za granicą (zgodnie z zawartą umową AC),
suma ubezpieczenia: 3 tys. zł.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi ubezpieczenia szyb. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostarczą ubezpieczającemu potrzebnych informacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb w samochodzie

Uszkodziłem szybę w aucie. Czy mogę nim jeździć?
Nie. Zgodnie z art. 66 kodeksu drogowego, jazda samochodem, który zagraża bezpieczeństwu osób w nim jadących oraz innych uczestników ruchu, jest zabroniona. Brak szyby lub jej pęknięcie stwarza zagrożenie, więc jeśli policja zatrzyma takie auto, kierowcy grozi mandat do 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Czy każdą uszkodzoną szybę trzeba wymienić?
To zależy od rodzaju i skali uszkodzenia. Zdarzają się sytuacje, gdy szyba zostaje tylko ukruszona bez pęknięcia – wówczas możliwe, że ubytek da się wypełnić żywicą i nie będzie potrzeby wymiany całej szyby. Najczęściej jednak jest to konieczne, zwłaszcza gdy uszkodzeniu uległa przednia szyba lub gdy ubytków jest więcej niż jeden.
Czy warto ubezpieczyć szyby w aucie?
Tak, ponieważ szyby są szczególnie narażonymi na uszkodzenia elementami samochodu. Mogą łatwo ulec zniszczeniu choćby w wypadku lub w wyniku działania sił przyrody (np. przez spadające gałęzie), wybić je może również złodziej podczas próby włamania do samochodu. Często też uszkodzenie szyby jest zupełnym przypadkiem, np. gdy trafia w nią kamień wystrzelony spod kół innego auta.
Mam wykupione AC. Czy potrzebuję dodatkowego ubezpieczenia szyb?
W razie uszkodzenia szyby nie musisz mieć wykupionej dodatkowej polisy – możesz zlikwidować tego rodzaju szkodę ze swojego ubezpieczenia AC. Pamiętaj jednak, że może to skutkować utratą zniżek, czyli podwyższeniem składki autocasco. Ubezpieczenie szyb nie zapewni podwójnego odszkodowania, ale dzięki niemu na pewno zachowasz atrakcyjny rabat na AC.
PODSUMOWANIE
 • Za jazdę samochodem z uszkodzoną szybą grozi mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
 • Naprawa zamiast wymiany jest możliwa, jeśli na szybie powstał niewielki odprysk (pod warunkiem, że nie utrudnia on widoczności kierowcy).
 • Wymiana szyby jest konieczna, jeśli uszkodzenie szyby jest poważniejsze: pęknięcie lub całkowite wybicie.
 • Cena za wymianę szyby zależy od tego, czy jest to przednia, tylna czy boczna szyba. Wymiana może kosztować od 90 do 160 zł plus koszt szyby i potrzebnych materiałów.
 • Uszkodzenie szyb może powstać wskutek uderzenia kamyka, działania sił przyrody, aktu wandalizmu, prób włamania do pojazdu, zderzenia z innym samochodem.
 • Kupując ubezpieczenie szyb przy jednoczesnym zakupie AC, kierowca chroni swoje zniżki na autocasco.
 • Ubezpieczenie szyb jest dostępne w towarzystwach: AXA Direct, LINK4, Allianz, mtu24, Ergo Hestia, PZU, Warta, Generali, Aviva i Compensa.
Oceń artykuł:
44,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!