Ubezpieczenie szyb w samochodzie – przed czym chroni i gdzie można je kupić?

Jednym z najbardziej delikatnych i narażonych na uszkodzenia elementów samochodu są szyby. Łatwo je uszkodzić w wyniku zderzenia z innym pojazdem. Ale te elementy auta mogą być też zniszczone przez wandala czy siły przyrody. Jednocześnie szyby są łatwą przepustką dla złodzieja, który próbuje dostać się do wnętrza samochodu.

peknieta szyba

Uszkodzoną szybę można naprawić lub wymienić w ramach ochrony autocasco. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że likwidacja takiej szkody może skutkować utratą przynajmniej części zniżek na AC, czyli podniesieniem ceny kolejnej polisy autocasco. Jeśli kierowca obawia się zwyżki, dobrym rozwiązaniem będzie dla niego wykupienie osobnego ubezpieczenia – ubezpieczenia szyb.

Czym grozi jazda samochodem z uszkodzoną szybą?

Na parkingach lub przy drogach widać od czasu do czasu zaparkowane samochody z pękniętą szybą, którą oklejono taśmą lub z zasłoniętym folią oknem. Nie bez powodu zostały one unieruchomione przez właścicieli. Jak głosi art. 66. Ustawy o ruchu drogowym, nie można jeździć samochodem, który nie zapewnia bezpieczeństwa korzystającym z niego osobom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego (a brak szyby jest zagrożeniem). Poruszanie się nim po drodze jest karane mandatem w wysokości do 500 zł. Policja (lub inne osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli na drodze) może również zatrzymać dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu.

Jakie uszkodzenia są poddawane naprawie? Kiedy kierowcy pozostaje wymiana szyby?

Odprysk, pęknięcie lub całkowite wybicie szyby. To od skali zniszczeń zależy, czy uszkodzenie zostanie naprawione, czy konieczna będzie całkowita wymiana szyby. Jeśli powstał w niej ubytek, np. po uderzeniu kamyka, a w dodatku wgłębienie nie ma więcej niż 4 mm, można uzupełnić wykruszoną część żywicą. Dzięki temu ukruszenie nie przejdzie w pęknięcie, które trudno będzie naprawić, a poza tym skaza nie będzie tak widoczna.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której odprysk powstał na przedniej szybie, w miejscu, w którym nawet wypełniony żywicą przeszkadzałby kierowcy w prowadzeniu pojazdu. W takiej sytuacji zaleca się wymianę całego elementu auta, który uległ uszkodzeniu. Te same reguły dotyczą uszkodzenia znajdującego się mniej niż 10 cm od krawędzi szyby oraz kilku uszkodzeń na jednej szybie, które znajdują się bliżej niż 10 cm od siebie.

Podobnie postępuje się, gdy doszło do pęknięcia, powstania tzw. pajęczynki lub całkowitego wybicia szyby. Tutaj naprawa nic nie da. Konieczna jest wymiana.

Ile kosztuje naprawa lub wymiana uszkodzonej szyby?

Nie jest tajemnicą, że każdy warsztat ma swój własny cennik. Ceny naprawy szyby lub jej wymiany nie powinny jednak zbytnio się od siebie różnić. Za wymianę przedniej szyby w samochodzie osobowym kierowca może zapłacić od 130 do 240 zł. Montaż tylnej szyby będzie go kosztował między 160 a 240 zł, a zamontowanie szyby bocznej – od 90 do 160 zł. Oddając auto do naprawy w celu reperacji uszkodzenia punktowego, trzeba liczyć się z kosztem między 200 a 250 zł za pojedynczy ubytek. Do kosztu wymiany należy doliczyć również koszt samej szyby i innych elementów oraz materiałów potrzebnych do usunięcia szkody.

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie szyb – czy warto?

Ubezpieczenie szyb to dobrowolna polisa, która chroni przede wszystkim przednie, tylne i boczne szyby (ubezpieczenie szyby panoramicznej zazwyczaj mieści się w ramach AC). Może być kupowane osobno, po opłaceniu dodatkowej składki. To dobrowolne ubezpieczenie pozwala uzyskać pomoc finansową od TU, gdy dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia szyby samochodowej. A o to nietrudno. Co zagraża szybom w pojeździe?

co zagraża szybom
 • Kamyki – wystrzelone spod koła jadącego z przodu samochodu z impetem uderzają wprost w przednią szybę drugiego auta.
 • Grad i spadające gałęzie – jeśli samochód jest parkowany na zewnętrznym parkingu, a w dodatku pod drzewami, jego szyby mogą zostać wybite przez grad lub oberwane gałęzie.
 • Działanie osób trzecich – dzieci grające w piłkę w pobliżu samochodów lub celowe działanie wandala to zagrożenie dla pojazdów zaparkowanych na zewnątrz.
 • Próby włamania – złodzieje mogą próbować dostać się do pojazdu, wybijając szybę.
 • Zderzenie z innym pojazdem – siła uderzenia niejednokrotnie była przyczyną uszkodzenia szyb w pojeździe.

Ekspert Mubi radzi:

Przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia szyb należy uważnie zapoznać się z warunkami ochrony. Wielu ubezpieczycieli nie bierze odpowiedzialności za szkody powstałe w dachach panoramicznych, szyberdachach i innych szklanych elementach pojazdu, jak reflektory, światła i lusterka. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyłączenia odpowiedzialności również w przypadku elementów stanowiących całość z szybą, ale niebędących z nimi konstrukcyjną całością, na przykład folii przyciemniających, listew, uszczelek, ogrzewania czy instalacji alarmowych.

Chociaż posiadając autocasco i ubezpieczenie szyb, kierowca nie otrzyma podwójnego odszkodowania, to warto zainwestować w to drugie nawet wtedy, gdy auto jest już objęte ochroną w ramach ubezpieczenia autocasco. Dzięki likwidacji szkody z ubezpieczenia szyb właściciel samochodu nie będzie musiał obawiać się podniesienia składki AC w kolejnym roku. Jest tu jednak jeden warunek. Aby utrzymać atrakcyjną składkę AC, kierowca powinien wykupić polisę na kolejny rok w tym samym towarzystwie.

Przykład

Po intensywnych opadach gradu właściciel samochodu osobowego zauważył zniszczenia na szybach pojazdu. Bez wahania zadzwonił do ubezpieczyciela, bo miał wykupioną ochronę szyb. Szkoda została zlikwidowana z tego ubezpieczenia, ponieważ jego zakres obejmował między innymi nagłe działanie sił natury. Co więcej, po naprawie szyb sfinansowanej z odszkodowania, właściciel samochodu nie stracił zniżek na wykupienie autocasco w kolejnym roku, bo dzięki osobnemu ubezpieczeniu szyb nie musiał prosić o odszkodowanie z AC.

Ubezpieczenie szyb w aucie – gdzie można je kupić?

Logo Uniqa
UNIQA

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,

naprawa lub wymiana szyb do wysokości 4 tys. zł,

brak udziału własnego przy pierwszej szkodzie, przy drugiej w roku polisowym – 25%,

naprawa lub wymiana szyby odbywa się wyłącznie we wskazanym przez TU UNIQA warsztacie,

jeśli naprawa w ciągu 48h nie jest możliwa, ubezpieczyciel opłaci parking do kwoty 150 zł.

logo link4
LINK4

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

naprawa w warsztacie wskazanym przez ubezpieczyciela,

udział własny stosowany w przypadku szkody na szybie czołowej,

jeśli naprawa w ciągu 48h nie jest możliwa, ubezpieczyciel opłaci parking do kwoty 500 zł.

Allianz
Allianz

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

ubezpieczenie szyb jest dostępne w pakiecie Ekstra i Max,

ochrona działa na terenie Polski i Europy (również w europejskich częściach Rosji, Gruzji i niektórych krajów basenu Morza Śródziemnego),

przy drugiej i kolejnej szkodzie stosowany jest udział własny w wysokości 500 zł,

Allianz stosuje redukcję sumy ubezpieczenia (każde odszkodowanie pomniejsza sumę ubezpieczenia aż do jej całkowitego wyczerpania).

logo mtu24
mtu24.pl

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,

ubezpieczenie dla pojazdów w każdym wieku,

zakres terytorialny ochrony to Europa,

TU zapewnia opłacenie parkingu strzeżonego, gdy naprawa w ciągu 24 godzin nie jest możliwa (do 300 zł brutto),
suma ubezpieczenia: 5 tys. zł,

udział własny w wysokości 50 zł przy wymianie szyby czołowej,

cena ubezpieczenia szyb: zależna od indywidualnych czynników.

logo ergo hestia
ERGO Hestia

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

ochrona w ramach ubezpieczenia szyb obowiązuje na terenie Europy,

ubezpieczyciel pokrywa koszty parkingu strzeżonego, jeśli nie jest możliwe naprawienie szyby w ciągu 24 godzin (do 300 zł brutto),

udział własny w wysokości 50 zł przy wymianie szyby czołowej,

ubezpieczyciel pokrywa koszty holowania auta, jeśli kierowca nie może sam dojechać do najbliższego warsztatu (w Polsce),

suma ubezpieczenia: 5 tys. zł.

PZU Logo
PZU

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

naprawa w jednym z warsztatów współpracujących z PZU,

jeśli naprawa nie będzie możliwa w ciągu 7 dni, ubezpieczony może samodzielnie zlecić potrzebne prace, a PZU odda pieniądze za likwidację szkody,

suma ubezpieczenia maleje z każdą wypłatą odszkodowania,

skorzystanie z ubezpieczenia więcej niż raz w ciągu jednej polisy spowoduje wdrożenie udziału własnego (30%) w kolejnym ubezpieczeniu.

Warta logo
Warta

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na terenie Polski,

suma ubezpieczenia dla wszystkich zdarzeń to  5 tys. zł,

składkę można uregulować w dwóch lub czterech ratach,

Warta obejmuje ochroną auta osobowe i ciężarowe z polskimi tablicami rejestracyjnymi,

samochód objęty ochroną nie może mieć więcej niż 20 lat,

ubezpieczenie szyb można kupić wraz z OC lub AC w tym TU.

logo generali
Generali

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

suma ubezpieczenia: nie niższa niż 3 tys. zł i wyższa niż 6 tys. zł,

przy kolejnej szkodzie ubezpieczony pokrywa 60% kosztów wymiany szyby,

wymiana szyb we współpracy z renomowanymi producentami.

Compensa logo
Compensa

Na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb?

bezgotówkowe rozliczenie szkody,

wymieniona szyba w ramach ubezpieczenia w TU Compensa objęta jest gwarancją,

ubezpieczenie szyb obowiązuje na terenie Polski i za granicą (zgodnie z zawartą umową AC),

suma ubezpieczenia: 5 tys. zł.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi ubezpieczenia szyb. OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia dostarczą ubezpieczającemu potrzebnych informacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb w samochodzie

Uszkodziłem szybę w aucie. Czy mogę nim jeździć?
Czy każdą uszkodzoną szybę trzeba wymienić?
Czy warto ubezpieczyć szyby w aucie?
Mam wykupione AC. Czy potrzebuję dodatkowego ubezpieczenia szyb?
PODSUMOWANIE
 • Za jazdę samochodem z uszkodzoną szybą grozi mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
 • Naprawa zamiast wymiany jest możliwa, jeśli na szybie powstał niewielki odprysk (pod warunkiem, że nie utrudnia on widoczności kierowcy).
 • Wymiana szyby jest konieczna, jeśli uszkodzenie szyby jest poważniejsze: pęknięcie lub całkowite wybicie.
 • Cena za wymianę szyby zależy od tego, czy jest to przednia, tylna czy boczna szyba. Wymiana może kosztować od 90 do 250 zł plus koszt szyby i potrzebnych materiałów.
 • Uszkodzenie szyb może powstać wskutek uderzenia kamyka, działania sił przyrody, aktu wandalizmu, prób włamania do pojazdu, zderzenia z innym samochodem.
 • Kupując ubezpieczenie szyb przy jednoczesnym zakupie AC, kierowca chroni swoje zniżki na autocasco.
 • Ubezpieczenie szyb jest dostępne w towarzystwach: Uniqa, LINK4, Allianz, mtu24.pl, ERGO Hestia, PZU, Warta, Generali i Compensa.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC