Jazda uszkodzonym samochodem – co grozi kierowcy?

Uszkodzenia, jakie powstają na samochodzie po wypadku lub kolizji, często uniemożliwiają dalszą jazdę. Wówczas konieczne jest wezwanie lawety i odholowanie pojazdu w bezpieczne miejsce. W przeciwnym wypadku narazisz się na kary, które może nałożyć na Ciebie policjant. Jakie konsekwencje niesie jazda uszkodzonym pojazdem?

jazda uszkodzonym samochodem

Czy można jeździć uszkodzonym pojazdem?

Wyobraź sobie, że brałeś udział w stłuczce, w wyniku której na szczęście nikt nie ucierpiał, ale samochód, którym dosyć mocno uderzyłeś w jadące przed Tobą auto, po kolizji ma mocno wgniecioną lewą część maski i całkiem wymontowany reflektor. Już na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Czy zatem po spisaniu oświadczenia mógłbyś po prostu wsiąść do swojego auta i ruszyć nim w dalszą drogę? Chyba niewiele osób posunęłoby się do tak nieodpowiedzialnego zachowania.

Wyjątki się jednak zdarzają. Do podobnej sytuacji doszło około 2 lata temu we Włocławku. Kierowca po stłuczce wsiadł do mocno uszkodzonego pojazdu i poruszał się nim po drodze wśród innych uczestników ruchu. Oczywiście sprawę nagłośniono, a osoba, która spowodowała zagrożenie, poruszając się uszkodzonym autem, została ukarana przez Policję.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Art. 66. ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Jakie uszkodzenia mogą wykluczyć samochód z ruchu drogowego?

 • Uszkodzone reflektory

Światła to jeden z ważniejszych elementów pojazdu. Odgrywają ważną rolę nie tylko po zmroku, oświetlając jezdnię i pobocze, ale także w dzień, kiedy sygnalizują wykonywanie manewrów skrętu. Reflektory muszą być zatem sprawne, aby bezpiecznie korzystać z drogi.

To, jak ważne jest sprawne oświetlenie w pojeździe, potwierdzali sami funkcjonariusze Policji, prowadząc akcję “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” w 2020 roku.

 • Pęknięta lub wybita szyba

Szyby to elementy, które odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu osób podróżujących autem. Chronią np. przed uderzeniem kamyka, który z dużą siłą wyskakuje spod kół wyprzedzanego auta. Dzięki jeździe z zamkniętymi szybami to w ten element samochodu uderzy kamień zamiast w głowę kierowcy czy któregoś z pasażerów. Jazda samochodem, którego chociażby jedna szyba jest wybita, byłaby dużym zagrożeniem.

Korzystanie z samochodu może nie być możliwe także w przypadku pęknięcia szyby, zwłaszcza czołowej, w takim miejscu, że uszkodzenie ograniczałoby pole widzenia kierowcy.

Przeczytaj też: Porysowane szyby – wymieniać szyby czy likwidować rysy?

 • Zbyt głośny układ wydechowy

Sytuacja ta dotyczy zarówno uszkodzonego układu wydechowego, z którego może wydobywać się zbyt głośny dźwięk, jak i celowej modyfikacji. W końcu używanie pojazdu, który powoduje nadmierny hałas jest karane (wskazuje na to art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W prawie przewidziane są normy dotyczące głośności wydechu – dla auta z silnikiem benzynowym są to 93 decybele, a diesla 96 decybeli. Za przekroczenie norm grozi mandat  w wysokości 300 zł, ale policjant może zatrzymać także dowód rejestracyjny i nakazać badanie techniczne pojazdu.

 • Produkcja nadmiernej ilości spalin

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku samochodu, który emituje zbyt dużą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Od początku 2021 roku weszły w życie przepisy, które mówią, że nowe samochody nie mogą emitować więcej CO2 niż 95 gr/km.

 • Wystające ostre krawędzie

Obecnie produkowane samochody są tak skonstruowane, aby zminimalizować uszkodzenie ciała pieszego, który mógłby zostać potrącony. Jeśli jednak samochód zostanie poważnie uszkodzony, np. karoseria zostanie połamana lub wykruszona, w efekcie czego powstaną ostre krawędzie, taki samochód nie powinien poruszać się po drodze, aby nie spowodować jeszcze większych konsekwencji zdrowotnych pieszego czy rowerzysty, gdy dojdzie do potrącenia.

 • Uszkodzony układ hamulcowy lub kierowniczy

To jedne z najważniejszych mechanizmów zamontowanych w pojeździe. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeśli hamulce nie działają prawidłowo lub układ kierowniczy zostanie uszkodzony, taki pojazd nie powinien wyjeżdżać na drogę.

Prawnik radzi

Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że samochód zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy (zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Zatrzymując prawo jazdy, policjant jest zobowiązany wydać odpowiednie pokwitowanie. Dodatkowo, w niektórych przypadkach policjant może wydać zezwolenie czasowe na użytkowanie pojazdu przez okres nieprzekraczający 7 dni. Powyższe zezwolenie nie może być jednak wystawione w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a Kodeksu drogowego. W takim przypadku Twój samochód zostanie odholowany. Celem odzyskania dowodu rejestracyjnego należy złożyć wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez policję w odpowiedniej jednostce urzędu miasta. Do wniosku należy załączyć pokwitowanie oraz dowód na ustanie przyczyn zatrzymania dokumentu (np. zaświadczenie ze stacji diagnostycznej pojazdów).

Co grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?

Jeśli samochód ucierpiał w wyniku stłuczki z innym pojazdem i jest dosyć mocno uszkodzony, będziesz musiał wezwać lawetę, aby dotrzeć z pojazdem do domu lub warsztatu, w którym chcesz go naprawić. Lawetę możesz wezwać sam i samodzielnie za tę usługę zapłacić. Jeśli jednak masz wykupione ubezpieczenie assistance, a w jego ramach zapewnione holowanie na wystarczającą w danej sytuacji odległość, powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem, który zorganizuje holowanie auta.

Przykład

Julia wykupiła assistance dla swojego samochodu i była pewna, że w razie wypadku będzie mogła liczyć na odholowanie auta do warsztatu. Jednak decydując się na wybór konkretnej polisy, nie wzięła pod uwagę franszyzy kilometrowej, która była uwzględniona w OWU jej ubezpieczyciela. Kiedy doszło do kolizji, nie mogła liczyć na holowanie, bo zdarzenie miało miejsce zbyt blisko jej domu. Od tej pory dokładnie czytała warunki wykupywanych ubezpieczeń.

Jeśli uszkodzenia wyjdą na jaw podczas kontroli drogowej, będziesz musiał liczyć się z tym, że policjant wypisze Ci mandat za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Prawdopodobnie zatrzyma Twój dowód rejestracyjny, a niesprawny samochód zostanie odholowany na parking policyjny na Twój koszt.

Jak odebrać samochód z parkingu policyjnego?

Kiedy samochód może zostać zabrany na parking policyjny? Ile kosztuje holowanie samochodu na parking policyjny? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Żeby tak się stało, pojazd musi jednak być mocno uszkodzony lub posiadać niesprawne mechanizmy i elementy, które są kluczowe dla bezpieczeństwa podróżujących danym samochodem oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jak duży mandat grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?

 • Gdy jedziesz z pękniętą szybą – 500 zł,
 • gdy Twój samochód chodzi zbyt głośno – 300 zł,
 • gdy jedziesz z niesprawnymi reflektorami – 300 zł,
 • gdy Twój samochód produkuje nadmierną ilość spalin – 300 zł,
 • gdy używasz samochodu w sposób, który zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego – 200 zł.

Przeczytaj też: Jazda samochodem po mieście – jak sprawić, by była bezpieczna i komfortowa?

Przeczytaj też: Samochód uszkodzony przez pracownika myjni – kto wypłaci odszkodowanie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę uszkodzonym samochodem

Czy można jeździć z uszkodzonym reflektorem?
Kiedy nie można jeździć uszkodzonym samochodem?
Jaki mandat grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?
PODSUMOWANIE
 • Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, np. ma całkiem zbity lub wyłamany reflektor, nie powinien być używany na drodze. Jeśli jednak kolizja zakończyła się na delikatnym wgnieceniu lub niewielkim zarysowaniu karoserii, prawdopodobnie będziesz mógł dojechać autem do warsztatu lub do domu.
 • W niektórych sytuacjach policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, ale wyda jednocześnie pozwolenie na poruszanie się uszkodzonym samochodem określoną ilość dni, aby umożliwić właścicielowi naprawę w warsztacie. Tak dzieje się jednak tylko wtedy, gdy samochód nie stwarza zagrożenia.
 • Uszkodzone reflektory, pęknięta przednia szyba lub niesprawny układ hamulcowy to niektóre usterki uniemożliwiające korzystanie z pojazdu.
 • Za jazdę uszkodzonym samochodem grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie samochodu na parking policyjny na Twój koszt.
Źródła:
 • Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC