Jazda uszkodzonym samochodem – co grozi kierowcy?

Uszkodzenia, jakie powstają na samochodzie po wypadku lub kolizji, często uniemożliwiają dalszą jazdę. Wówczas konieczne jest wezwanie lawety i odholowanie pojazdu w bezpieczne miejsce. W przeciwnym wypadku narazisz się na kary, które może nałożyć na Ciebie policjant. Jakie konsekwencje niesie jazda uszkodzonym pojazdem?

jazda uszkodzonym samochodem

Czy można jeździć uszkodzonym pojazdem?

Wyobraź sobie, że brałeś udział w stłuczce, w wyniku której na szczęście nikt nie ucierpiał, ale samochód, którym dosyć mocno uderzyłeś w jadące przed Tobą auto, po kolizji ma mocno wgniecioną lewą część maski i całkiem wymontowany reflektor. Już na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Czy zatem po spisaniu oświadczenia mógłbyś po prostu wsiąść do swojego auta i ruszyć nim w dalszą drogę? Chyba niewiele osób posunęłoby się do tak nieodpowiedzialnego zachowania.

Wyjątki się jednak zdarzają. Do podobnej sytuacji doszło około 2 lata temu we Włocławku. Kierowca po stłuczce wsiadł do mocno uszkodzonego pojazdu i poruszał się nim po drodze wśród innych uczestników ruchu. Oczywiście sprawę nagłośniono, a osoba, która spowodowała zagrożenie, poruszając się uszkodzonym autem, została ukarana przez Policję.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Art. 66. ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Jakie uszkodzenia mogą wykluczyć samochód z ruchu drogowego?

 • Uszkodzone reflektory

Światła to jeden z ważniejszych elementów pojazdu. Odgrywają ważną rolę nie tylko po zmroku, oświetlając jezdnię i pobocze, ale także w dzień, kiedy sygnalizują wykonywanie manewrów skrętu. Reflektory muszą być zatem sprawne, aby bezpiecznie korzystać z drogi.

To, jak ważne jest sprawne oświetlenie w pojeździe, potwierdzali sami funkcjonariusze Policji, prowadząc akcję “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” w 2020 roku.

 • Pęknięta lub wybita szyba

Szyby to elementy, które odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu osób podróżujących autem. Chronią np. przed uderzeniem kamyka, który z dużą siłą wyskakuje spod kół wyprzedzanego auta. Dzięki jeździe z zamkniętymi szybami to w ten element samochodu uderzy kamień zamiast w głowę kierowcy czy któregoś z pasażerów. Jazda samochodem, którego chociażby jedna szyba jest wybita, byłaby dużym zagrożeniem.

Korzystanie z samochodu może nie być możliwe także w przypadku pęknięcia szyby, zwłaszcza czołowej, w takim miejscu, że uszkodzenie ograniczałoby pole widzenia kierowcy.

Przeczytaj też: Porysowane szyby – wymieniać szyby czy likwidować rysy?

 • Zbyt głośny układ wydechowy

Sytuacja ta dotyczy zarówno uszkodzonego układu wydechowego, z którego może wydobywać się zbyt głośny dźwięk, jak i celowej modyfikacji. W końcu używanie pojazdu, który powoduje nadmierny hałas jest karane (wskazuje na to art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W prawie przewidziane są normy dotyczące głośności wydechu – dla auta z silnikiem benzynowym są to 93 decybele, a diesla 96 decybeli. Za przekroczenie norm grozi mandat  w wysokości 300 zł, ale policjant może zatrzymać także dowód rejestracyjny i nakazać badanie techniczne pojazdu.

 • Produkcja nadmiernej ilości spalin

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku samochodu, który emituje zbyt dużą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Od początku 2021 roku weszły w życie przepisy, które mówią, że nowe samochody nie mogą emitować więcej CO2 niż 95 gr/km.

 • Wystające ostre krawędzie

Obecnie produkowane samochody są tak skonstruowane, aby zminimalizować uszkodzenie ciała pieszego, który mógłby zostać potrącony. Jeśli jednak samochód zostanie poważnie uszkodzony, np. karoseria zostanie połamana lub wykruszona, w efekcie czego powstaną ostre krawędzie, taki samochód nie powinien poruszać się po drodze, aby nie spowodować jeszcze większych konsekwencji zdrowotnych pieszego czy rowerzysty, gdy dojdzie do potrącenia.

 • Uszkodzony układ hamulcowy lub kierowniczy

To jedne z najważniejszych mechanizmów zamontowanych w pojeździe. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeśli hamulce nie działają prawidłowo lub układ kierowniczy zostanie uszkodzony, taki pojazd nie powinien wyjeżdżać na drogę.

Prawnik radzi

Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że samochód zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy (zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Zatrzymując prawo jazdy, policjant jest zobowiązany wydać odpowiednie pokwitowanie. Dodatkowo, w niektórych przypadkach policjant może wydać zezwolenie czasowe na użytkowanie pojazdu przez okres nieprzekraczający 7 dni. Powyższe zezwolenie nie może być jednak wystawione w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a Kodeksu drogowego. W takim przypadku Twój samochód zostanie odholowany. Celem odzyskania dowodu rejestracyjnego należy złożyć wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez policję w odpowiedniej jednostce urzędu miasta. Do wniosku należy załączyć pokwitowanie oraz dowód na ustanie przyczyn zatrzymania dokumentu (np. zaświadczenie ze stacji diagnostycznej pojazdów).

Co grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?

Jeśli samochód ucierpiał w wyniku stłuczki z innym pojazdem i jest dosyć mocno uszkodzony, będziesz musiał wezwać lawetę, aby dotrzeć z pojazdem do domu lub warsztatu, w którym chcesz go naprawić. Lawetę możesz wezwać sam i samodzielnie za tę usługę zapłacić. Jeśli jednak masz wykupione ubezpieczenie assistance, a w jego ramach zapewnione holowanie na wystarczającą w danej sytuacji odległość, powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem, który zorganizuje holowanie auta.

Przykład

Julia wykupiła assistance dla swojego samochodu i była pewna, że w razie wypadku będzie mogła liczyć na odholowanie auta do warsztatu. Jednak decydując się na wybór konkretnej polisy, nie wzięła pod uwagę franszyzy kilometrowej, która była uwzględniona w OWU jej ubezpieczyciela. Kiedy doszło do kolizji, nie mogła liczyć na holowanie, bo zdarzenie miało miejsce zbyt blisko jej domu. Od tej pory dokładnie czytała warunki wykupywanych ubezpieczeń.

Jeśli uszkodzenia wyjdą na jaw podczas kontroli drogowej, będziesz musiał liczyć się z tym, że policjant wypisze Ci mandat za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Prawdopodobnie zatrzyma Twój dowód rejestracyjny, a niesprawny samochód zostanie odholowany na parking policyjny na Twój koszt.

Jak odebrać samochód z parkingu policyjnego?

Kiedy samochód może zostać zabrany na parking policyjny? Ile kosztuje holowanie samochodu na parking policyjny? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Żeby tak się stało, pojazd musi jednak być mocno uszkodzony lub posiadać niesprawne mechanizmy i elementy, które są kluczowe dla bezpieczeństwa podróżujących danym samochodem oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jak duży mandat grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?

 • Gdy jedziesz z pękniętą szybą – 500 zł,
 • gdy Twój samochód chodzi zbyt głośno – 300 zł,
 • gdy jedziesz z niesprawnymi reflektorami – 300 zł,
 • gdy Twój samochód produkuje nadmierną ilość spalin – 300 zł,
 • gdy używasz samochodu w sposób, który zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego – 200 zł.

Przeczytaj też: Jazda samochodem po mieście – jak sprawić, by była bezpieczna i komfortowa?

Przeczytaj też: Samochód uszkodzony przez pracownika myjni – kto wypłaci odszkodowanie?

Jak uniknąć opłat za przewóz uszkodzonego samochodu lawetą?

Koszt przewozu lawetą uszkodzonego lub zepsutego samochodu zależy od kilku zmiennych. Znaczenie ma odległość, miejsce zdarzenia, pora dnia, termin czy rodzaj pojazdu. W przypadku samochodów osobowych zazwyczaj liczy się od 2,50 zł za kilometr przejazdu lawetą. 

Do tego trzeba doliczyć stawkę początkową, która wynosi co najmniej 100 zł, a w święta jest znacznie wyższa. Tak więc skorzystanie z lawety kosztuje zazwyczaj od około 150-200 zł za przewóz w Polsce – za granicą cena takiej usługi mogą być wielokrotnie większa.

Czy można w jakiś sposób uniknąć kosztów przewozu lawetą? Tak, trzeba mieć ubezpieczenie assistance, które zapewnia naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu do warsztatu bądź miejsca wskazanego przez ubezpieczonego do określonego w umowie limitu kilometrów.

UWAGA!

Ubezpieczenie assistance najwygodniej jest kupić w pakiecie z OC, choć część ubezpieczycieli oferuje także assistance krótkoterminowe!

Ile kosztuje odholowanie samochodu na parking policyjny?

Jednym z powodów odholowania pojazdu na parking policyjny może być jego stan techniczny. Dzieje się tak, gdy auto zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Jak odebrać samochód z parkingu policyjnego?

Raz w roku publikowane jest obwieszczenie Ministra Finansów, w którym wskazywane są maksymalne stawki za odholowanie różnych rodzajów pojazdów na parking policyjny.

Stawki w 2024 roku za odholowanie pojazdu na parking policyjny

Rodzaj pojazduMaksymalna stawka za odholowanie na parking policyjny w 2024 roku
Rower i motorower, hulajnoga elektryczna i urządzenia transportu osobistego166 zł
Motocykl324 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t697 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t871 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t do 16 t1230 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t1813 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne2205 zł
Źródło: Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2024 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Właściciela odholowanego pojazdu może czekać kolejny wydatek, który może urosnąć do niebotycznej kwoty. Mowa oczywiście o opłacie za przechowywanie pojazdu na parkingu policyjnym. Oto przewidziane maksymalne stawki:

Rodzaj pojazduMaksymalna stawka za odholowanie na parking policyjny w 2024 roku
Rower i motorower, hulajnoga elektryczna i urządzenia transportu osobistego32 zł
Motocykl43 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t60 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t79 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t do 16 t112 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t199 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne290 zł
Źródło: Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2024 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany między innymi, gdy pojazd:

 • zagraża bezpieczeństwu – w szczególności, gdy w wyniku wypadku lub kolizji drogowej zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia bądź ramy;
 • zagraża porządkowi ruchu;
 • narusza wymagania dotyczące ochrony środowiska (wyciek oleje, nadmierny hałas).

Obecnie policjant nie zatrzymuje fizycznie dowodu rejestracyjnego, ponieważ nie trzeba go wozić ze sobą. Robi to w bazie CEPiK, a kierowcy wystawia pokwitowanie. Co w takim razie trzeba zrobić, by odzyskać dowód rejestracyjny?

Należy usunąć przyczynę zatrzymania dowodu rejestracyjnego, na przykład uszkodzenie. Następnie trzeba udać się na badanie techniczne, aby diagnosta ocenił, czy pojazd jest sprawny. Jeśli tak będzie, to pozostaje odebranie dowodu rejestracyjnego – w przypadku zatrzymania elektronicznego, wystarczy zgłosić się do dowolnej jednostki, która go wydała.

UWAGA!

Odzyskanie dowodu rejestracyjnego odbywa się online i nie trzeba odwiedzać urzędu!

Ubezpieczenie a uszkodzony samochód – o czym pamiętać?

Uszkodzenia samochodu nie mają wpływu na cenę OC, ponieważ nie zależy ona od stanu technicznego pojazdu i jego wartości. To, czy karoseria jest lekko uszkodzona lub w aucie są inne defekty, nie jest oceniane przez ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki OC.

Jednak w przypadku autocasco ma to znaczenie, ponieważ wysokość składki AC zależy między innymi od wartości pojazdu, a uszkodzenia na nią wpływają. Dodatkowo przy zawieraniu umowy autocasco mogą odbyć się oględziny pojazdu w celu weryfikacji jego stanu technicznego – więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Inspekcja auta a AC. Na czym polegają oględziny samochodu w ramach autocasco?

Należy także pamiętać, że odszkodowanie z OC czy AC ma na celu usunięcie uszkodzeń powstałych w wyniku zdarzenia objętego ochroną, a nie tych sprzed niego. Celem tych ubezpieczeń jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku.

Z pewnością pomocnym ubezpieczeniem dla kierowcy, którego auto uległo uszkodzeniu i nie może on kontynuować nim jazdy, będzie assistance. W jego ramach oferowane jest między innymi holowanie czy naprawa na miejscu zdarzenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę uszkodzonym samochodem

Czy można jeździć z uszkodzonym reflektorem?
Kiedy nie można jeździć uszkodzonym samochodem?
Jaki mandat grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?
Czy można jeździć z uszkodzonym zderzakiem?
PODSUMOWANIE
 • Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, np. ma całkiem zbity lub wyłamany reflektor, nie powinien być używany na drodze. Jeśli jednak kolizja zakończyła się na delikatnym wgnieceniu lub niewielkim zarysowaniu karoserii, prawdopodobnie będziesz mógł dojechać autem do warsztatu lub do domu.
 • W niektórych sytuacjach policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, ale wyda jednocześnie pozwolenie na poruszanie się uszkodzonym samochodem określoną ilość dni, aby umożliwić właścicielowi naprawę w warsztacie. Tak dzieje się jednak tylko wtedy, gdy samochód nie stwarza zagrożenia.
 • Uszkodzone reflektory, pęknięta przednia szyba lub niesprawny układ hamulcowy to niektóre usterki uniemożliwiające korzystanie z pojazdu.
 • Za jazdę uszkodzonym samochodem grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie samochodu na parking policyjny na Twój koszt.
 • Odholowanie pojazdu do 3,5 t na parking policyjny kosztuje 697 zł w 2024 roku.
 • Assistance zapewnia holowanie pojazdu, gdy jest niemożliwa jego naprawa na miejscu zdarzenia.
 • Aby odzyskać dowód rejestracyjny, należy usunąć przyczynę jego zatrzymania.
 • Uszkodzenie auta nie wpłynie na cenę OC, ale ma znaczenie w przypadku AC.
Źródła:
 • Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC