OC to nie wszystko! Jakie inne ubezpieczenia można kupić w pakiecie?

OC jest jedynym ubezpieczeniem, które musi mieć każdy właściciel samochodu. Niektórzy kierowcy poprzestają na tym obowiązkowym ubezpieczeniu, inni potrzebują szerszej ochrony, dlatego wraz z OC nabywają inne rodzaje polis dla właścicieli pojazdów. Jakie dobrowolne ubezpieczenia można kupić razem z tym obowiązkowym?

dodatkowe ubezpieczenie

Kompleksowa ochrona dzięki podstawowym ubezpieczeniom komunikacyjnym

Oprócz ubezpieczenia OC towarzystwa oferują kierowcom także autocasco, assistance i ubezpieczenie NNW komunikacyjne, które zazwyczaj można kupić wraz z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną. Zresztą najbardziej opłacalny jest zakup tych polis w pakiecie. Decyzja o zakupie kilku ubezpieczeń komunikacyjnych od razu pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Ile kosztują pakiety OC + AC oraz inne?

Ile kosztują pakiety OC + AC oraz inne?

Sprawdźmy proponowane składki ubezpieczeniowe pana Jana, który jeździ bezszkodowo Fordem Focusem z 2009 roku (benzyna, pojemność silnika – 1596 cm3, dotychczasowy przebieg – 240 tys. km). Właściciel tego auta pochodzi z Oleśnicy w województwie dolnośląskim. Ma 41 lat i prawo jazdy od 2000 roku, nigdy nie spowodował żadnej szkody. Od wielu lat jest szczęśliwie żonaty, a w 2019 roku urodził mu się syn.

FirmaZakresCena
Trasti OC, Assistance 489,00 zł
UNIQA OC, Assistance 558,00 zł
LINK4 OC, Assistance 561,99 zł
BenefiaOC 682,00 zł
mtu24.plOC 698,00 zł
BeesafeOC 823,48 zł
Wiener OC, Assistance 840,00 zł
Obliczenia wykonane za pomocą kalkulatora na mubi.pl dnia 23.05.2023.

Jak widać w powyższych wynikach kalkulacji w porównywarce Mubi, już za niespełna 500 zł można mieć nie tylko obowiązkowe OC, które chroni finanse ubezpieczonego, gdy ten spowoduje stłuczkę, ale także assistance, które przydaje się w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze (np. gdy pęknie opona, czy rozładuje się akumulator w pojeździe). NNW, które zrekompensuje cierpienie poszkodowanych, którzy zostali w jego ramach ubezpieczeni, a nawet AC, chociażby w wersji mini. Taką ofertę nasz bohater otrzymałby w TUZ.

Ekspert Mubi radzi:

Przydatną dodatkową formą ochrony jest ubezpieczenie zniżek. Można dzięki niemu zachować zniżki za bezszkodową jazdę na OC i AC mimo spowodowania jednej szkody (w przypadku OC) lub pojedynczej wypłaty odszkodowania (w przypadku autocasco). Ochrona zniżek zapewnia zachowanie niskiej ceny ubezpieczeń w kolejnym roku polisowym. W niektórych towarzystwach (np. w PZU) ochronę zniżek można wykupić już po roku bezszkodowego ubezpieczenia.

Czy kierowca potrzebuje Zielonej Karty?

Na terenie Polski potwierdzeniem nabycia obowiązkowego ubezpieczenia OC jest polisa wystawiona przez ubezpieczyciela. Zielona Karta to natomiast dokument, który również potwierdza, że kierowca ma ubezpieczenie chroniące jego odpowiedzialność cywilną, jednak przydaje się tylko za granicą Polski i poza krajami Porozumienia Wielostronnego (w jego skład wchodzą kraje Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania, a także Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia i Szwajcaria). Przed wjazdem na terytorium pozostałych państw trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta nie jest wydawana automatycznie z polisą OC. Żeby ją otrzymać, należy złożyć wniosek, najlepiej przynajmniej na 14 dni przed planowanym wyjazdem. Oczywiście można to zrobić od razu przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej i na wszelki wypadek mieć Zieloną Kartę przy sobie. Dokument jest bowiem ważny przez cały czas trwania ochrony ubezpieczeniowej, czyli najczęściej 12 miesięcy.

Większość towarzystw nie pobiera opłaty za wydanie Zielonej Karty. Niektóre jednak będą wymagały zapłacenia dodatkowej składki.

Ubezpieczenie szyb i ubezpieczenie opon wraz z OC

Zarówno szyby, jak i opony można naprawić albo wymienić w ramach autocasco. Jeśli jednak kierowca nie ma i nie zamierza wykupić AC, chociażby z przyczyn finansowych, powinien przemyśleć zakup dodatkowego ubezpieczenia szyb lub ubezpieczenia opon osobno. Jest ono zwykle sporo tańsze, a zabezpiecza te elementy auta, które są najbardziej narażone na uszkodzenie podczas jazdy.

Warto jednak mieć te polisy także równolegle z autocasco. Wielu kierowców zada sobie w tym momencie pytanie: po co kupować dodatkową ochronę, skoro zakupione autocasco rekompensuje straty w tych elementach pojazdu? Wbrew pozorom, zakup ubezpieczenia szyb czy opon nie jest wcale bezsensownym posunięciem. Jeśli w samochodzie uszkodzeniu ulegnie któryś z tych elementów, można go naprawić w ramach osobnego ubezpieczenia, nie tracąc przy tym ulg na AC.

Przykład

Właściciel samochodu osobowego nie chciał przepłacać za ubezpieczenie. Nabył więc obowiązkową ochronę odpowiedzialności cywilnej i dodatkowo zdecydował się tylko na ubezpieczenie opon. Gdy doszło do uszkodzenia jednego z kół w jego pojeździe, miał ze sobą koło zapasowe, ponieważ wiedział z treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, że pracownicy serwisowi nie mają obowiązku dostarczenia ani koła, ani nawet zestawu naprawczego na miejsce zdarzenia. Dzięki temu auto zostało szybko naprawione na miejscu, bez konieczności holowania go do warsztatu i bez ryzyka przekroczenia sumy ubezpieczenia wynoszącej 2000 zł.

Minicasco i mini assistance zamiast pełnego zakresu AC i Assistance

Oprócz pełnego AC, w większości towarzystw można otrzymać jego okrojoną wersję, czyli minicasco. Podobnie jest w przypadku assistance, bo dostępne są okrojone wersje tego ubezpieczenia – mini assistance. Minicasco jest dostępne zazwyczaj w pakiecie z OC. Podobnie jest z assistance mini, które tylko nieznacznie podnosi jego cenę. W efekcie można otrzymać dwa rodzaje ochron, które będą w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych tańsze, niż samo OC w innej firmie ubezpieczeniowej.

Minicasco chroni zazwyczaj przed szkodą całkowitą (również spowodowaną przez siły przyrody) i kradzieżą, wyłączając z ochrony szkody częściowe.

Mini assistance zazwyczaj zapewnia pomoc po wypadku, gwarantując naprawę w miejscu zdarzenia lub holowanie do najbliższego warsztatu. Ze względu na limit odległości holowania, sprawdza się w przypadku kierowców, którzy poruszają się autem tylko w mieście.

Po wypadku przyda się samochód zastępczy

Udostępnienie samochodu zastępczego to bardzo przydatna usługa, gdy uszkodzony pojazd ubezpieczonego musi pozostać w warsztacie przez jakiś czas. Z jakiego tytułu można go otrzymać?

Przykładowo, w Towarzystwie Ubezpieczeń UNIQA można nabyć ubezpieczenie Samochód Zastępczy do 5 dni po wypadku, które jest rodzajem ubezpieczenia assistance. Jest ono dostępne zarówno jako dodatek do ubezpieczenia OC, jak i do pakietu OC + AC.

System BLS ułatwia likwidację szkody

Systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS) nie można kupić. Żeby móc liczyć na wsparcie swojego ubezpieczyciela w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy, trzeba wybrać towarzystwo, które przystąpiło do systemu BLS.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody to usługa, dzięki której pokrzywdzony kierowca nie musi sam starać się o odszkodowanie z OC sprawcy (jego ubezpieczyciel też musi należeć do systemu BLS). Wystarczy, że zgłosi szkodę w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. To jego ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę, a następnie sam odzyska pieniądze z towarzystwa kierowcy, który wyrządził szkodę.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie OC jest bardziej opłacalne w pakiecie. Można kupić pakiet: OC + AC, OC + Assistance, OC + NNW, OC + AC + Assistance, OC + AC + NNW, OC + AC (Mini) + Assistance + NNW.
  • Zielona Karta jest potwierdzeniem wykupienia OC i przyda się podczas wyjazdu za granicę.
  • Do OC można dokupić także ubezpieczenie szyb i ubezpieczenie opon nawet wtedy, gdy właściciel auta ma już autocasco.
  • Do OC ubezpieczyciele często dołączają mini assistance.
  • Zamiast pełnego AC można kupić minicasco.
  • Na samochód zastępczy można liczyć w ramach OC sprawcy, własnego autocasco, własnego assistance i wówczas, gdy właściciel uszkodzonego auta wykupił przed wypadkiem osobne ubezpieczenie Samochód Zastępczy.
  • Żeby skorzystać z systemu BLS, trzeba ubezpieczyć się w towarzystwie, które do tego systemu należy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w pakiecie

Jakie są najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne?
W jaki sposób najlepiej kupować dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?
Co to są minicasco i mini assistance?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC