Kiedy masz prawo domagać się pojazdu zastępczego z OC sprawcy, a kiedy możesz skorzystać z assistance?

Polscy kierowcy przez lata nie używali samochodów zastępczych z OC sprawcy głównie z powodu niekorzystnych decyzji ze strony ubezpieczycieli. Obecnie sądy wyznaczyły zupełnie inny kierunek interpretowania przepisów prawa

Auto zastępcze na czas naprawy

Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku drogowym i będziesz dochodził rekompensaty z OC sprawcy, a Twoje auto nie nadaje się do jazdy, masz prawo skorzystać z takiej możliwości. Przez lata zakłady ubezpieczeniowe skutecznie odmawiały prawie wszystkim występującym o samochód zastępczy z OC sprawcy. Sytuacja ta uległa drastycznej zmianie w 2011 roku ze względu na decyzję Sądu Najwyższego.

W imieniu ubezpieczonych wystąpił wtedy Rzecznik Finansowy, który wystosował zapytanie do sądu. Najistotniejszym elementem całego sporu było wskazanie przez ubezpieczalnie, że poszkodowany domagający się auta zastępczego w czasie naprawy swojego pojazdu, mógł korzystać z komunikacji miejskiej.

Sąd Najwyższy odrzucił ten sposób interpretowania przepisów. Uznał on, że właściciel pojazdu po to go posiada, aby mógł z niego w sposób odpowiedni do jego potrzeb korzystać. Nie ma więc znaczenia czy na zwyczajowej trasie, którą przemierza poszkodowany, jeździ tramwaj lub autobus. Z OC sprawcy należy się taka rzecz, w tym wypadku pojazd, która pozwoli na identyczny sposób funkcjonowania osoby, która została poszkodowana. A sama kwestia podróżowania transportem publicznym stanowi odmienny sposób korzystania z rzeczy, ponieważ samochód zapewnia bardziej swobodny i nieograniczony sposób podróżowania. Dodatkowo według Sądu Najwyższego samochody osobowe od dawna nie stanowią już dóbr luksusowych.

Nie zmienia to jednak podstawowej rzeczy, czyli udowodnienia faktycznej potrzeby korzystania z pojazdu. Jeżeli w gospodarstwie domowym posiadamy kilka aut. Z czego na przykład trzy stoją w garażu lub na posesji nieużytkowane, to nie otrzymamy ze strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku zastępczego pojazdu. Jeśli w domu są jednak np. dwa samochody wykorzystywane przez małżonków, gdzie każde z nich dojeżdża pojazdem do pracy, to jest szansa na samochód zastępczy z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Najważniejsze jest wykazanie, że pojazd służy właścicielowi do spełniania codziennych obowiązków np. odwożenia do szkoły małoletnich. Można również wskazać na możliwość utraty dochodów przez poszkodowanego w związku z utrudnionym dojazdem do zakładu pracy.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

miniaturka wpisu
5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dodatkowe. Może Ci pomóc w nieprzewidzianej sytuacji. Przeczytaj i sprawdź w jakiej!

Przejdź do artykułu

Na jakich zasadach można wybrać auto zastępcze?

Samochód możemy wynająć w każdej pobliskiej wypożyczalni pojazdów.
Zakłada się, że pojazd powinien mieć możliwie zbliżone parametry do samochodu, z którego nie można obecnie korzystać.

Oznacza to, że nie ma możliwości wypożyczenia sobie na koszt ubezpieczyciela pojazdu luksusowej marki. Niestety, w tym zakresie stanowisko i sądów, i ubezpieczycieli jest jednoznaczne. Możemy to zrobić jedynie w takim wypadku, gdy i nasz samochód taki właśnie był. W innych sytuacjach musimy wybrać auto o podobnych parametrach do samochodu, który uległ uszkodzeniu.

Samochód zastępczy – na jak długo można go wypożyczyć i kiedy należy go zwrócić?

Pojazd możemy użytkować tak długo, jak nasze auto jest naprawiane – czyli realnie nie ma możliwości jeżdżenia nim. Po zakończeniu naprawy zdajemy pojazd i podróżujemy już własnym.

Co w sytuacji, gdy pojazd nie będzie już naprawiany, a czekamy jedynie na przelew środków ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? Czy musimy zdać samochód zaraz po otrzymaniu przelewu?

Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli nasze dotychczasowe auto było nietuzinkowe, miało specjalne udogodnienia np. automatyczną skrzynię biegów lub było przerobione tak, aby mogło służyć osobom o ograniczonej sprawności, nie musimy robić tego natychmiast. W tym wypadku często oczekiwanie na kolejny pojazd może potrwać. Cały ten okres wlicza się w czas niemożności korzystania z dobra ruchomego, jakim jest samochód. Sam fakt przetransferowania środków na konto osoby poszkodowanej nie zamyka jej problemu.

Odtworzenie rzeczy z otrzymanych środków w uzasadnionych przypadkach bywa procesem zajmującym nawet kilka lub kilkanaście tygodni i za cały ten okres mamy prawo dochodzić zwrotu pieniędzy od zakładu ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby w szczegółach przeanalizował konkretną sytuację.

Ekspert Mubi radzi

Również niektóre rodzaje autocasco mogą zostać rozszerzone o możliwość wynajęcia auta zastępczego. Takie rozszerzenie zakresu ubezpieczenia jest obwarowane różnymi warunkami określonymi przez TU. Kierowcy często sami muszą zorganizować wynajem pojazdu, zachować fakturę i dopiero potem otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Bywa, że wynajem pojazdu może być pokryty z odszkodowania autocasco tylko do pewnego limitu. Dlatego po każdym wynajmie limit ten jest pomniejszany, a po pewnym czasie może zostać wyczerpany, co nie pozwoli na dalsze pokrywanie kosztu wynajmu samochodu zastępczego z ubezpieczenia autocasco.

Samochód zastępczy z assistance – jakie zasady obowiązują w tej sytuacji?

Auto zastępcze można dostać także z assistance. Gdzie szukać zapisów na ten temat w ubezpieczeniu? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinny być wymienione wszystkie potencjalne sytuacje, w których taki pojazd możemy otrzymać. Ponieważ jest to polisa dobrowolna, jej zakres ustala każdy ubezpieczyciel samodzielnie i to, co znajduje się w polisie jednej z firm, nie musi zostać uwzględnione w innej.

Właściciele pojazdów zdają się o tym często zapominać i nie sprawdzają na przykład czy przy zmianie zakładu ubezpieczeniowego holowanie jest ograniczone kilometrami od miejsca zamieszkania kierowcy albo zapewniony jest właśnie samochód zastępczy z assistance.

Przykład

Z ofert wielu ubezpieczycieli Karolina wybrała assistance PZU Pomoc w drodze w wariancie Super. Kiedy po awarii oczekiwała, że otrzyma auto zastępcze, okazało się, że nie spełniła warunków określonych w OWU assistance. Do awarii doszło bowiem bardzo blisko jej miejsca zamieszkania, a w OWU zostało wyraźnie zaznaczone, że w tym wariancie Pomocy w drodze auto zastępcze zostanie wynajęte tylko wtedy, gdy zdarzenie będzie miało miejsce przynajmniej 20 km od domu lub siedziby ubezpieczonego. Karolina nie utrzymała samochodu zastępczego z assistance i musiała korzystać z innych środków lokomocji aż do czasu odebrania naprawionego pojazdu z warsztatu.

W każdej umowie określa się też, na ile dni może przysługiwać poszkodowanemu samochód zastępczy z assistance. W przypadku niektórych polis tego typu nie ma w ogóle możliwości otrzymania pojazdu na czas naprawy własnego auta. W innych, często dużo droższych i bogatszych wersjach polis, znajdziemy takie zapisy.

Dość szybko można zauważyć, że wraz ze wzrostem rozpiętości wachlarza ochrony ubezpieczenia zwiększa się liczba dni, w czasie których kierowcy pojazdu przysługuje samochód zastępczy z assistance ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Na ile dni można otrzymać samochód zastępczy z assistance? Przyjrzymy się zapisom OWU u przykładowych ubezpieczycieli.

Uniqa Assistance

 • Wariant MIDI – 2 doby: wypadek, awaria lub kradzież.
 • Wariant Standard – 7 dób: wypadek, kradzież; 4 doby: awaria.
 • Wariant Premium – 7 dób: wypadek, kradzież; 4 doby: awaria.
 • Wariant Prestiż – 15 dób: wypadek, kradzież; 7 dób: awaria.
 • Wariant Samochód zastępczy na 5 dni po wypadku.

AVIVA Assistance

 • Wariant Podstawowy – 3 dni: wypadek, kradzież.
 • Wariant Rozszerzony – 5 dni po kolizji.
 • Wariant Maksymalny – 14 dni: awaria, wypadek, kradzież.

LINK4 Assistance

 • Wariant Assistance – 4 dni: wypadek, kradzież.
 • Wariant Auto Assistance Plus – 2 dni: awaria (można z niego skorzystać jeden raz podczas trwania umowy ubezpieczenia).
 • Wariant Assistance Komfort – 10 dni: kradzież, wypadek; 5 dni: awaria.

Generali Assistance

 • Wariant Standard – 3 dni: wypadek,
 • Wariant Komfort – 5 dni: wypadek, kradzież.
 • Wariant Komfort Plus –  5 dni: wypadek, kradzież, awaria. 
 • Wariant Lux –  10 dni: wypadek, kradzież, awaria.

Proama Assistance

 • Wariant Midi Assistance – 3 dni: wypadek, kradzież, awaria. 
 • Wariant Super Assistance – 7 dni: wypadek, kradzież, awaria. 

Jak pokazują powyższe przykłady, samochód zastępczy można dostać na różną liczbę dni i w przypadku różnych zdarzeń. 

Allianz Assistance

 • Wariant Rozszerzony – 6 dób: wypadek, kradzież; 4 doby: awaria.

Beesafe Assistance

 • Wariant Basic – 3 dni: wypadek, kradzież awaria (można z niego skorzystać dwa razy podczas trwania umowy ubezpieczenia).
 • Wariant Standard – 7 dni: wypadek, kradzież awaria (można z niego skorzystać pięć razy podczas trwania umowy ubezpieczenia).
 • Wariant Premium – 14 dni: wypadek, kradzież awaria (można z niego skorzystać raz podczas trwania umowy ubezpieczenia).

mtu24.pl Assistance

 • Wariant Assistance po wypadku i awarii za granicą – 5 dni: wypadek, kradzież.

PZU Assistance

 • Wariant Super – 10 dni: wypadek, kradzież; 5 dni: awaria.
 • Wariant Komfort – 3 dni: wypadek, kradzież.

Trasti Assistance Pomoc w podróży

Ubezpieczyciel umożliwia 4 warianty dotyczące liczby dni, za które pokryje koszt wynajmu samochodu zastępczego:

 • do 3 dni,
 • do 7 dni,
 • do 14 dni – tylko posiadacze aut osobowych,
 • do 21 dni – wyłącznie posiadacze samochodów osobowych.

TUZ Ubezpieczenia Auto Assistance

 • w wariancie podstawowym i standard brak auta zastępczego,
 • wariant Comfort – 5 dni,
 • wariant VIP – 10 dni.
PODSUMOWANIE
 • Samochód zastępczy można dostać w ramach polisy OC sprawcy.
 • Na czas remontu można wybrać pojazd zastępczy najwyżej o takim samym standardzie jak ten używany dotychczas.
 • W ramach ubezpieczenia assistance można również dostać do dyspozycji auto zastępcze.
 • Ilość dób, na które otrzymuje się pojazd zastępczy, zależy od wariantu ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód zastępczy z OC sprawcy

Czy jeśli mam dwa auta i jedno zostanie uszkodzone, to czy otrzymam samochód zastępczy w ramach OC sprawcy?
To zależy. Jeśli oba auta przypadają na jedną osobę, to ubezpieczyciel odmówi pojazdu zastępczego. Natomiast gdy z drugiego samochodu korzysta współmałżonek, by dojeżdżać do pracy, to firma ubezpieczeniowa może zgodzić się na pojazd zastępcze. Trzeba jednak wtedy wykazać, że jest ono niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków.
Jakie auto zastępcze oferuje ubezpieczyciel?
Poszkodowany kierowca może wypożyczyć samochód, który jest maksymalnie zbliżony standardem i parametrami do auta, które zostało uszkodzone w wypadku lub kolizji. Na przykład ubezpieczyciel nie zgodzi się na wynajem na jego koszt luksusowego BMW, gdy w naprawie jest 10-letnie Renault Clio poszkodowanego kierowcy.
Na ile dni otrzymam auto zastępcze z assistance?
To zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia assistance. Ubezpieczyciele oferują kilka różnych rozwiązań dla kierowców. Wariant podstawowy zazwyczaj pozwala na otrzymanie pojazdu zastępczego na 2 lub 3 dni. Z kolei najbogatsza ochrona zapewnia takie auto nawet na 14 dni – o zasadach przyznawania aut zastępczych przeczytasz w OWU poszczególnych ubezpieczycieli.
Oceń artykuł:
104,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!