Kiedy masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy lub assistance?

Polscy kierowcy przez lata nie używali samochodów zastępczych z OC sprawcy głównie z powodu niekorzystnych decyzji ze strony ubezpieczycieli. Obecnie sądy wyznaczyły jednak zupełnie inny kierunek interpretowania przepisów prawa, który daje poszkodowanym szansę na uzyskanie zastępczego pojazdu nie tylko w ramach ubezpieczenia assistance.

odholowany samochód

Auto zastępcze na czas naprawy

Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku drogowym i będziesz dochodził rekompensaty z OC sprawcy, a Twoje auto nie nadaje się do jazdy, masz prawo skorzystać z takiej możliwości. Przez lata zakłady ubezpieczeniowe skutecznie odmawiały prawie wszystkim występującym o samochód zastępczy z OC sprawcy. Sytuacja ta uległa zmieniła obrót o 180 stopni w 2011 roku ze względu na decyzję Sądu Najwyższego.

W imieniu ubezpieczonych wystąpił wtedy Rzecznik Finansowy, który wystosował zapytanie do Sądu. Najistotniejszym elementem całego sporu było wskazanie przez ubezpieczalnie, że poszkodowany domagający się auta zastępczego w czasie naprawy swojego pojazdu, mógł korzystać z komunikacji miejskiej.

Sąd Najwyższy odrzucił ten sposób interpretowania przepisów. Uznano, że właściciel pojazdu po to go posiada, aby mógł z niego w sposób odpowiedni do własnych potrzeb korzystać. Nie ma więc znaczenia, czy na zwyczajowej trasie, którą przemierza poszkodowany, jeździ tramwaj lub autobus.

Z OC sprawcy należy się taka rzecz (w tym wypadku pojazd), która pozwoli na identyczny sposób funkcjonowania osoby poszkodowanej. A sama kwestia podróżowania transportem publicznym stanowi odmienny sposób korzystania z rzeczy, ponieważ samochód zapewnia bardziej swobodny i nieograniczony sposób podróżowania. Dodatkowo według Sądu Najwyższego samochody osobowe od dawna nie stanowią już dóbr luksusowych.

Nie zmienia to jednak podstawowego obowiązku poszkodowanego, czyli udowodnienia faktycznej potrzeby korzystania z pojazdu. Jeżeli w gospodarstwie domowym posiadamy kilka aut, z czego na przykład trzy stoją w garażu lub na posesji nieużytkowane, to nie otrzymamy ze strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku zastępczego pojazdu. Jeśli w domu są jednak np. dwa samochody wykorzystywane przez małżonków, gdzie każde z nich dojeżdża pojazdem do pracy, to jest szansa na samochód zastępczy z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Najważniejsze jest wykazanie, że pojazd służy właścicielowi do spełniania codziennych obowiązków np. odwożenia do szkoły małoletnich. Można również wskazać na możliwość utraty dochodów przez poszkodowanego w związku z utrudnionym dojazdem do zakładu pracy.

5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dodatkowe. Może Ci pomóc w nieprzewidzianej sytuacji. Przeczytaj i sprawdź w jakiej!

Czytaj dalej

Na jakich zasadach można wybrać auto zastępcze?

Samochód zastępczy możemy wynająć w każdej pobliskiej wypożyczalni pojazdów. Zakłada się jednak, że pojazd powinien mieć możliwie zbliżone parametry do samochodu, z którego nie można obecnie korzystać.

Oznacza to, że nie ma możliwości wypożyczenia sobie na koszt ubezpieczyciela pojazdu luksusowej marki. Niestety, w tym zakresie stanowisko i sądów, i ubezpieczycieli jest jednoznaczne. Możemy to zrobić jedynie w takim wypadku, gdy i nasz samochód był podobnej klasy. W innych sytuacjach musimy wybrać auto o zbliżonych parametrach do samochodu, który uległ uszkodzeniu.

Samochód zastępczy – na jak długo można go wypożyczyć i kiedy należy go zwrócić?

Pojazd możemy użytkować tak długo, jak nasze auto jest naprawiane – czyli realnie nie ma możliwości jeżdżenia nim. Po zakończeniu naprawy zdajemy pojazd i podróżujemy już własnym.

A co w sytuacji, gdy otrzymamy już przelew środków ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego, lecz czekamy wciąż na naprawiony samochód? Czy musimy zdać zastępczy pojazd zaraz po otrzymaniu przelewu?

Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli nasze dotychczasowe auto było nietuzinkowe, miało specjalne udogodnienia, np. automatyczną skrzynię biegów, lub było przerobione tak, aby mogło służyć osobom o ograniczonej sprawności, nie musimy robić tego natychmiast. W tym wypadku często oczekiwanie na kolejny pojazd może potrwać. Cały ten okres wlicza się w czas niemożności korzystania z dobra ruchomego, jakim jest samochód. Sam fakt przetransferowania środków na konto osoby poszkodowanej nie zamyka jej problemu.

Odtworzenie rzeczy z otrzymanych środków w uzasadnionych przypadkach bywa procesem zajmującym nawet kilka lub kilkanaście tygodni i za cały ten okres mamy prawo dochodzić zwrotu pieniędzy od zakładu ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby w szczegółach przeanalizował konkretną sytuację.

Ekspert Mubi radzi:

Również niektóre rodzaje autocasco mogą zostać rozszerzone o możliwość wynajęcia auta zastępczego. Takie rozszerzenie zakresu ubezpieczenia jest obwarowane różnymi warunkami określonymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Kierowcy często sami muszą zorganizować wynajem pojazdu, zachować fakturę i dopiero potem na jej podstawie otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Bywa, że wynajem pojazdu może być pokryty z odszkodowania autocasco tylko do pewnego limitu. Dlatego po każdym wynajmie limit ten jest pomniejszany, a po pewnym czasie może zostać wyczerpany, co nie pozwoli na dalsze pokrywanie kosztu wynajmu samochodu zastępczego z ubezpieczenia autocasco.

Samochód zastępczy z assistance – jakie zasady obowiązują w tej sytuacji?

Auto zastępcze można dostać także z assistance. Gdzie szukać zapisów na ten temat w ubezpieczeniu? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinny być wymienione wszystkie potencjalne sytuacje, w których taki pojazd możemy otrzymać. Ponieważ jest to polisa dobrowolna, jej zakres ustala każdy ubezpieczyciel samodzielnie i to, co znajduje się w polisie jednej z firm, nie musi zostać uwzględnione w innej.

Właściciele pojazdów zdają się o tym często zapominać i nie sprawdzają na przykład, czy przy zmianie zakładu ubezpieczeniowego holowanie jest ograniczone kilometrami od miejsca zamieszkania kierowcy albo zapewniony jest właśnie samochód zastępczy z assistance.

Przykład

Z ofert wielu ubezpieczycieli Karolina wybrała assistance PZU Pomoc w Drodze w wariancie Super. Kiedy po awarii oczekiwała, że otrzyma auto zastępcze, okazało się, że nie spełniła warunków określonych w OWU assistance. Do awarii doszło bowiem bardzo blisko jej miejsca zamieszkania, a w OWU zostało wyraźnie zaznaczone, że w tym wariancie Pomocy w Drodze auto zastępcze zostanie wynajęte tylko wtedy, gdy zdarzenie będzie miało miejsce przynajmniej 20 km od domu lub siedziby ubezpieczonego. Karolina nie otrzymała samochodu zastępczego z assistance i musiała korzystać z innych środków lokomocji aż do czasu odebrania naprawionego pojazdu z warsztatu.

W każdej umowie określa się też, na ile dni może przysługiwać poszkodowanemu samochód zastępczy z assistance. W przypadku niektórych polis tego typu nie ma w ogóle możliwości otrzymania pojazdu na czas naprawy własnego auta. W innych, często dużo droższych i bogatszych wersjach polis, znajdziemy takie zapisy.

Dość szybko można zauważyć, że wraz ze wzrostem rozpiętości wachlarza ochrony ubezpieczenia zwiększa się liczba dni, w czasie których właścicielowi pojazdu przysługuje samochód zastępczy z assistance ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

Na ile dni można otrzymać samochód zastępczy z assistance? Jakie inne zapisy obowiązują w OWU? Przyjrzyjmy się warunkom u wybranych ubezpieczycieli (wszystkie informacje są aktualne na dzień 22.05.2023).

UNIQA Assistance

 • Wariant Mini – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Midi – samochód max. klasy B na 2 doby (po wypadku, awarii lub kradzieży).
 • Wariant Standard – samochód max. klasy B na 7 dób (po wypadku lub kradzieży) lub 4 doby (po awarii), franszyza kilometrowa 25 km.
 • Wariant Premium – samochód max. klasy B na 7 dób (po wypadku lub kradzieży) lub 4 doby (po awarii), franszyza kilometrowa 25 km.
 • Wariant Prestiż – samochód max. klasy C na 15 dób (po wypadku lub kradzieży) lub 7 dób (po awarii).
 • Wariant Samochód zastępczy na 5 dni po wypadku.

LINK4 Assistance

 • Wariant Auto Assistance – samochód max. klasy C do 4 dni po wypadku lub kradzieży.
 • Wariant Auto Assistance Plus – samochód max. klasy C do 5 dni po wypadku lub kradzieży i do 3 dni po awarii.
 • Wariant Auto Assistance Komfort – samochód max. klasy D do 10 dni po wypadku lub kradzieży i do 5 dni po awarii.

Generali Assistance

 • Wariant Komfort – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Komfort Plus –  samochód max. klasy D na 5 dni po wypadku, kradzieży lub awarii.
 • Wariant Lux – samochód max. klasy D na 10 dni po wypadku, kradzieży lub awarii.

Proama Assistance

 • Wariant Assistance Wypadkowy – samochód max. klasy C do 3 dni po wypadku lub kradzieży.
 • Wariant Assistance Midi – samochód max. klasy C do 5 dni po wypadku lub kradzieży.

Allianz Assistance

 • Wariant Podstawowy Assistance – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Rozszerzony Assistance – samochód zastępczy o klasę niższy od ubezpieczonego, ale max. klasy C do 4 dni po awarii, zatankowaniu niewłaściwego paliwa oraz utracie, uszkodzeniu lub zatrzaśnięciu kluczyka (można z niego skorzystać 2 razy w okresie ubezpieczenia). Do 6 dni po wypadku, pęknięciu przedniej szyby, akcie wandalizmu lub kradzieży.

Beesafe Assistance

 • Wariant Mini – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Basic – samochód zastępczy o klasie porównywalnej od ubezpieczonego i pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3 (w przypadku elektryków max. klasy C) do 3 dni po wypadku, kradzieży lub awarii (można z niego skorzystać 2 razy w okresie ubezpieczenia).
 • Wariant Standard – samochód zastępczy o klasie porównywalnej od ubezpieczonego i pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3 (w przypadku elektryków max. klasy C) do 7 dni po wypadku, kradzieży lub awarii (można z niego skorzystać 5 razy w okresie ubezpieczenia).
 • Wariant Premium – samochód zastępczy o klasie porównywalnej od ubezpieczonego i pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3 (w przypadku elektryków max. klasy C) do 14 dni po wypadku, kradzieży lub awarii.

mtu24.pl Assistance

 • Wariant Assistance po wypadku – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Assistance po wypadku i awarii w Polsce – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Assistance po wypadku i awarii za granicą – samochód zastępczy do 5 dni po wypadku lub kradzieży.

PZU Assistance

 • PZU Pomoc w Drodze Komfort z OC – brak samochodu zastępczego.
 • PZU Pomoc w Drodze Komfort z AC – samochód max. klasy D na 3 dni po wypadku lub kradzieży.
 • PZU Pomoc w Drodze Super – samochód max. klasy D na 5 dni po awarii (franszyza kilometrowa 20 km) i na 10 dni po wypadku lub kradzieży.

Trasti Assistance Pomoc w podróży

Ubezpieczyciel umożliwia 4 warianty dotyczące liczby dni, za które pokryje koszt wynajmu samochodu zastępczego klasy odpowiadającej klasie samochodu ubezpieczonego:

 • do 3 dni,
 • do 7 dni,
 • do 14 dni – tylko posiadacze aut osobowych,
 • do 21 dni – wyłącznie posiadacze samochodów osobowych.

TUZ Ubezpieczenia Auto Assistance

 • Wariant Podstawowy Assistance – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Standard Assistance – brak samochodu zastępczego.
 • Wariant Comfort Assistance – samochód zastępczy max. klasy C do 5 dni po awarii, wypadku lub kradzieży (z usługi można skorzystać maksymalnie 3 razy w okresie ubezpieczenia).
 • Wariant VIP Assistance – samochód zastępczy max. klasy D do 10 dni po awarii, wypadku lub kradzieży (z usługi można skorzystać maksymalnie 3 razy w okresie ubezpieczenia).

Jak pokazują powyższe przykłady, samochód zastępczy można dostać na różną liczbę dni i w przypadku różnych zdarzeń, dlatego przed zawarciem umowy ubezpieczenia assistance w konkretnej firmie należy dokładnie sprawdzić jej warunki.

PODSUMOWANIE
 • Samochód zastępczy można dostać w ramach polisy OC sprawcy.
 • Na czas remontu można wybrać pojazd zastępczy najwyżej o takim samym standardzie, jak ten używany dotychczas.
 • W ramach ubezpieczenia assistance można również dostać do dyspozycji auto zastępcze.
 • Liczba dni, na które otrzymuje się pojazd zastępczy, zdarzenia po jakich przysługuje usługa i klasa pojazdu zastępczego zależą od wariantu ubezpieczenia assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód zastępczy z OC sprawcy

Czy jeśli mam dwa auta i jedno zostanie uszkodzone, to czy otrzymam samochód zastępczy w ramach OC sprawcy?
Jakie auto zastępcze oferuje ubezpieczyciel?
Na ile dni otrzymam auto zastępcze z assistance?

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Płacąc AC czy dostanę auto zastępcze z powodu kradzieży mojego
Raczej nie. Zwykle ubezpieczyciele oferują auto zastępcze w ramach autocasco jedynie w przypadku uszkodzenia pojazdu na czas jego naprawy, ale dokładnych informacji na ten temat należy szukać w OWU danej firmy.
avatar autora komentarza
Ile zdarzeń w ciągu roku ubezpieczeniowego można mieć w PZU, Generali, Warcie czy Hestii w pakietach najwyższych?
Jeśli chodzi o to, ile razy w ciągu okresu ubezpieczeniowego można skorzystać z usługi wynajmu samochodu zastępczego, to każdy ubezpieczyciel wprowadza odrębne limity. Informacje na ten temat można znaleźć w dokumencie ogólnych warunków ubezpieczenia, które są dostępne na stronach internetowych poszczególnych towarzystw. Zwykle ubezpieczyciele umożliwiają skorzystanie z pojazdu zastępczego raz lub 2 razy w ciągu roku ubezpieczeniowego.
avatar autora komentarza
Jesli ubezpieczenie mi zapewni auto na 5 dni a warsztat nie naprawi mi auta w tym terminie to czy moge wypozyczyc auto do konca naprawy usterki i jaki koszt poniose?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC