Kiedy masz prawo domagać się pojazdu zastępczego z OC sprawcy, a kiedy możesz skorzystać z assistance?

Polscy kierowcy przez lata nie używali samochodów zastępczych z OC sprawcy głównie z powodu niekorzystnych decyzji ze strony ubezpieczycieli. Obecnie sądy wyznaczyły zupełnie inny kierunek interpretowania przepisów prawa

Auto zastępcze na czas naprawy

Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku drogowym i będziesz dochodził rekompensaty z OC sprawcy, a Twoje auto nie nadaje się do jazdy, masz prawo skorzystać z takiej możliwości. Przez lata zakłady ubezpieczeniowe skutecznie odmawiały prawie wszystkim występującym o samochód zastępczy z OC sprawcy. Sytuacja ta uległa drastycznej zmianie ze względu na decyzję Sądu Najwyższego w 2011 roku.

W imieniu ubezpieczonych wystąpił wtedy Rzecznik Finansowy, który wystosował zapytanie do sądu. Najistotniejszym elementem całego sporu było wskazanie przez ubezpieczalnie, że poszkodowany domagający się auta zastępczego w czasie naprawy swojego pojazdu, mógł korzystać z komunikacji miejskiej.

Sąd Najwyższy odrzucił ten sposób interpretowania przepisów. Uznał on, że właściciel pojazdu po to go posiada, aby mógł z niego w sposób odpowiedni do jego potrzeb korzystać. Nie ma więc znaczenia czy na zwyczajowej trasie, która przemierza poszkodowany, jeździ tramwaj lub autobus. Z OC sprawcy należy się taka rzecz, w tym wypadku pojazd, która pozwoli na identyczny sposób funkcjonowania osoby, która została poszkodowana. A sama kwestia podróżowania transportem publicznym stanowi odmienny sposób korzystania z rzeczy, ponieważ samochód zapewnia bardziej swobodny i nieograniczony sposób podróżowania. Dodatkowo według Sądu Najwyższego samochody osobowe od dawna nie stanowią już dóbr luksusowych.

Nie zmienia to jednak podstawowej rzeczy, czyli udowodnienia faktycznej potrzeby korzystania z pojazdu. Jeżeli w gospodarstwie domowym posiadamy kilka aut. Z czego na przykład trzy stoją w garażu lub na posesji nieużytkowane, to nie otrzymamy ze strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku zastępczego pojazdu. Jeśli w domu są jednak np. dwa samochody wykorzystywane przez małżonków, gdzie każde z nich dojeżdża pojazdem do pracy, to jest szansa na samochód zastępczy z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Najważniejsze jest wykazanie, że pojazd służy właścicielowi do spełniania codziennych obowiązków np. odwożenia do szkoły małoletnich. Można również wskazać na możliwość utraty dochodów przez poszkodowanego w związku z utrudnionym dojazdem do zakładu pracy.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

miniaturka wpisu
5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Kłopoty prawne, awaria czy wypadek – w każdej z tych sytuacji może przydać się właśnie to ubezpieczenie.

Przejdź do artykułu

Na jakich zasadach można wybrać auto zastępcze?

Samochód możemy wynająć w każdej pobliskiej wypożyczalni pojazdów.
Zakłada się, że pojazd powinien mieć możliwie zbliżone parametry do samochodu, z którego nie można obecnie korzystać.

Oznacza to, że nie ma możliwości wypożyczenia sobie na koszt ubezpieczyciela pojazdu luksusowej marki. Niestety, w tym zakresie stanowisko i sądów, i ubezpieczycieli jest jednoznaczne. Możemy to zrobić jedynie w takim wypadku, gdy i nasz samochód taki właśnie był. W innych sytuacjach należy wybrać auto o podobnych parametrach do samochodu osoby poszkodowanej.

Samochód zastępczy – na jak długo można go wypożyczyć i kiedy należy go zwrócić?

Pojazd możemy użytkować tak długo, jak nasze auto jest naprawiane – czyli realnie nie ma możliwości jeżdżenia nim. Po zakończeniu naprawy zdajemy pojazd i podróżujemy już własnym.

Co w sytuacji, gdy pojazd nie będzie już naprawiany, a czekamy jedynie na przelew środków ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? Czy musimy zdać samochód zaraz po otrzymaniu przelewu?

Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli nasze dotychczasowe auto było nietuzinkowe, miało specjalne udogodnienia np. automatyczną skrzynię biegów lub było przerobione tak, aby mogło służyć osobom o ograniczonej sprawności, nie musimy robić tego natychmiast. W tym wypadku często oczekiwanie na kolejny pojazd może potrwać. Cały ten okres wlicza się w czas niemożności korzystania z dobra ruchomego, jakim jest samochód. Sam fakt przetransferowania środków na konto osoby poszkodowanej nie zamyka jej problemu.

Odtworzenie rzeczy z otrzymanych środków w uzasadnionych przypadkach bywa procesem zajmującym nawet kilka lub kilkanaście tygodni i za cały ten okres mamy prawo dochodzić zwrotu pieniędzy od zakładu ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby w szczegółach przeanalizował konkretną sytuację.

Samochód zastępczy z assistance – jakie zasady obowiązują w tej sytuacji?

Auto zastępcze z assistance to bardzo możliwa sytuacja, gdzie szukać zapisów na ten temat w ubezpieczeniu? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinny być wymienione wszystkie potencjalne sytuacje, w których taki pojazd możemy otrzymać. Ponieważ jest to polisa dobrowolna, jej zakres ustala każdy ubezpieczyciel samodzielnie i to, co znajduje się w polisie jednej z firm, nie musi zostać uwzględnione w innej.

Właściciele pojazdów zdają się o tym często zapominać i nie sprawdzają na przykład czy przy zmianie zakładu ubezpieczeniowego holowanie jest ograniczone kilometrami od miejsca zamieszkania kierowcy albo zapewniony jest właśnie samochód zastępczy z assistance.

W każdej umowie określono też, na ile dni może przysługiwać poszkodowanemu samochód zastępczy z assistance. W przypadku niektórych polis tego typu nie ma w ogóle możliwości otrzymania pojazdu na czas naprawy własnego auta. W innych, często dużo droższych i bardziej rozbudowanych wersjach polis, znajdziemy takie zapisy.

Dość szybko można zauważyć, że wraz z rozpiętością wachlarza ochrony ubezpieczeniem zwiększa się liczba dni, kiedy kierowcy pojazdu przysługuje samochód zastępczy z assistance ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. I tak na przykład Compensa w ubezpieczeniu o nazwie AssistanceLux oferuje swoim klientom pojazd zastępczy z assistance w 2 przypadkach. Pierwszy z nich to wypadek lub awaria auta i ubezpieczyciel może zaoferować dodatkowy pojazd aż na 10 dni. W momencie kradzieży auta wystawca polisy gwarantuje samochód zastępczy z assistance aż do 21 dni od zgłoszenia zdarzenia towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Oceń artykuł:
83,88
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!