Samochód zastępczy z OC sprawcy – co należy wiedzieć?

Czy wiesz, że jako osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku możesz domagać się z OC sprawcy nie tylko odszkodowania za uszkodzony samochód, ale także zwrotu kosztów auta zastępczego. Dowiedz się, kiedy przysługuje pojazd zastępczy z OC sprawcy i jak uzyskać samochód zastępczy.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Przepisy prawa zobowiązują ubezpieczyciela do naprawienia szkody. Szkoda obejmuje zarówno straty poniesione przez poszkodowanego, jak również korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono. Co to oznacza w praktyce? Jeśli samochód jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania (dojazd do pracy, praca w terenie, konieczność odebrania dzieci z przedszkola), musisz wypożyczyć pojazd zastępczy. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które nie powstałyby, gdyby nie kolizja. W efekcie ponosisz kolejną stratę. Ubezpieczyciel powinien wyrównać uszczerbek w majątku, dlatego warto starać się o auto zastępcze z OC sprawcy.

Firma ubezpieczeniowa zwróci koszt wynajmu samochodu zastępczego

Utrata samochodu sama w sobie nie stanowi szkody. Musi dojść do uszczerbku na majątku poszkodowanego, aby powstała szkoda. Zatem zwrot kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje dopiero, gdy faktycznie go poniesiesz. Jeśli nie masz pieniędzy na wynajem auta, zasygnalizuj ubezpieczycielowi potrzebę wynajmu samochodu zastępczego.

Prawnik radzi

Samochód jest mi potrzebny, ale nie stać mnie na wynajęcie auta. Co robić?
Wiele zakładów ubezpieczeń w ramach programów partnerskich współpracuje z wypożyczalniami. W takim przypadku istnieje możliwość uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy bez potrzeby płacenia z własnej kieszeni. W ramach likwidowanej szkody zgłoś potrzebę bezgotówkowego wynajmu pojazdu.

Na czym polega bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy?

Wypożyczalnia współpracująca z zakładem ubezpieczeń udostępnia poszkodowanemu samochód zastępczy za darmo. Rozliczenie odbywa się bezpośrednio pomiędzy wypożyczalnią a ubezpieczycielem, udział poszkodowanego nie jest konieczny. Taka forma wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Liczba formalności jest ograniczona do minimum: nie musisz wpłacać kaucji za wypożyczenie, spełniać żadnych dodatkowych wymogów czy płacić za wynajem z własnej kieszeni.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

  • Kiedy sam wybierasz wypożyczalnię

Auto zastępcze możesz wynająć na własną rękę. W takim przypadku kolejnym krokiem będzie wystąpienie do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Uzasadnij swoje żądanie, wskazując na zasadność wypożyczenia auta oraz przedstawiając odpowiednie faktury. Zanim wynajmiesz samochód, zapoznaj się z tabelami akceptowalnych cen. To do poszkodowanego należy wybór: czy skorzysta z opcji bezgotówkowego najmu, czy sam wybierze wypożyczalnię. Dlatego ubezpieczyciele często na swoich stronach zamieszczają tabele wskazujące na maksymalne ceny wynajmu pojazdu. Ceny ustalane są w zależności od klasy samochodu. Warto zapoznać się z tymi danymi, jeśli chcemy uniknąć zarzutu wypożyczenia zbyt drogiego auta i odmowy jego sfinansowania.

  • Kiedy decydujesz się na opcję bezgotówkową

Jeśli obawiasz się, że ubezpieczyciel nie pokryje całości kosztów lub po prostu nie masz pieniędzy na wynajem samochodu, możesz wystąpić do ubezpieczyciela o bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Jeśli taka opcja istnieje, ubezpieczyciel skieruje Cię do odpowiedniego punktu, w którym uzyskasz auto. Koniecznie zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny.

W wypożyczalni podaj dane polisy oraz numer likwidacji szkody. Dla pewności warto zabrać ze sobą korespondencję z ubezpieczycielem, w której skierowano Cię po odbiór auta.

Przykład

Filip używał swojego samochodu w celach prywatnych i zawodowych. Gdy pojazd uległ uszkodzeniu, a naprawienie go miało zająć kilka dni, mężczyzna chciał udowodnić ubezpieczycielowi, że potrzebuje pojazdu zastępczego. Przygotował swoje argumenty i wynajął samochód zastępczy na własny koszt. Nie wiedząc, że powinien wybrać pojazd tej samej klasy, co uszkodzone auto, zdecydował się na samochód wyższej klasy. Dowiedziawszy się o tym, ubezpieczyciel uznał potrzebę wypożyczenia przez Filipa pojazdu, ale nie zwrócił mu całych kosztów, a tylko tę kwotę, która wystarczyłaby na wypożyczenie auta podobnego do uszkodzonego samochodu.

Ile czasu mogę korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy ma służyć osobie poszkodowanej przez okres, w którym nie może ona korzystać z własnego auta. W praktyce wygląda to w ten sposób, że auto zastępcze możesz użytkować do momentu naprawy Twojego samochodu. Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty najmu za ten okres. Jeśli jednak samochód został na tyle mocno uszkodzony, że jego naprawa nie jest możliwa i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, koszty pojazdu zastępczego powinny obejmować okres od dnia wypadku do momentu kwalifikacji szkody jako całkowitej.

Czy ubezpieczyciel może mi odmówić zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego?

Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele odmawiali zwrotu kosztów wynajmu. Koszty były zwracane jedynie przedsiębiorcom, którzy korzystają z pojazdów w związku z prowadzoną działalnością. Kwestia była na tyle kontrowersyjna, że Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił o rozwiązanie tej kwestii do Sądu Najwyższego.

Uchwała SN z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/2011) okazała się być przełomową, bowiem Sąd Najwyższy stwierdził, że odszkodowaniem powinny być objęte wszelkie negatywne następstwa wypadku. Podkreślono, że takim następstwem jest również utrata możliwości korzystania z pojazdu. Ponadto zdaniem Sądu Najwyższego roszczenie o zwrot wydatków za najem samochodu przysługuje także w przypadku, gdy nie jest on użytkowany w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy podkreślić, że SN wskazał, że wydatki związane z najmem samochodu zastępczego z OC sprawcy powinny być celowe i uzasadnione. Jak interpretować zdanie Sądu? Kiedy ubezpieczyciel może uznać roszczenie za nieuzasadnione?

  1. Przede wszystkim pamiętaj, aby auto zastępcze było zbliżone klasą do uszkodzonego pojazdu. Jeśli wypożyczysz luksusowe auto, wyższe klasą od dotychczasowego samochodu, ubezpieczyciel może uznać, że był to nadmierny wydatek. W końcu im lepszy samochód, tym większy koszt wynajmu.
  2. Aby uniknąć zbędnej polemiki już na etapie składania wniosku, powinieneś wskazać na zasadność wynajmu pojazdu. Wykaż, że auto jest Ci niezbędne do codziennego funkcjonowania.
  3. Uargumentuj odpowiednio, dlaczego nie możesz korzystać z komunikacji miejskiej. Poruszanie się środkami publicznego transportu rodzi nie tylko dyskomfort i zabiera o wiele więcej czasu, a w zależności od lokalizacji nie jest możliwe lub jest znacząco utrudnione. Samochód może służyć do ciągłego przemieszczania się ze względu na konieczność dojazdu do pracy, odbioru dzieci ze szkoły czy przedszkola, czy nawet do wykonywania obowiązków służbowych. Opisz swoją sytuację dokładnie, tak aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości, że przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy.
PODSUMOWANIE
  • Poza naprawą pojazdu przysługuje Ci także auto zastępcze z OC sprawcy.
  • Wielu ubezpieczycieli oferuje bezgotówkową formę najmu, nie musisz wtedy ponosić żadnych kosztów.
  • Wybór należy do Ciebie. Możesz wynająć auto również na własną rękę.
  • Zastępczy samochód przysługuje Ci na okres naprawy Twojego auta lub do momentu stwierdzenia szkody całkowitej albo uzyskania odszkodowania (jeśli orzeczono szkodę całkowitą).
  • Samochód zastępczy powinien być zbliżony klasą do Twojego auta, aby nie generować nadmiernych kosztów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód zastępczy z OC sprawcy

Z jakiego tytułu, poza OC sprawcy, można otrzymać samochód zastępczy?

Wynajem samochodu zastępczego przysługuje nie tylko w ramach OC sprawcy, ale także, gdy kierowca ma wykupione autocasco lub assistance. Żeby ubezpieczyciel udostępnił auto zastępcze z AC, zwykle konieczne jest posiadanie rozszerzonego ubezpieczenia. Z kolei w wielu ubezpieczalniach pojazd zastępczy mogą otrzymać osoby posiadające nawet assistance mini.

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Auto zastępcze można wynająć na własną rękę, a następnie zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot poniesionych kosztów. Jeśli jednak pokrzywdzonego nie stać na opłacenie wynajmu, może on wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy z prośbą o pomoc. Wówczas to TU rozliczy się z wypożyczalnią.

Czy można wybrać dowolny samochód dostępny w wypożyczalni?

Niestety nie. Samochód zastępczy powinien odpowiadać klasie pojazdu, który został uszkodzony w kolizji. Ponadto ubezpieczyciele zwykle sporządzają listę modeli, z których można skorzystać. Podany powinien być też maksymalny koszt (np. za dobę wynajmu), który ubezpieczyciel może ponieść. Zaznajomienie się z tymi warunkami jest ważne, aby poszkodowany odzyskał całą sumę, którą przeznaczył na wynajem auta.

Jakie dokumenty należy przedstawić ubezpieczycielowi, aby otrzymać zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego?

Ważne jest, aby zgromadzić wszelkie faktury i rachunki, które będą stanowiły dowód poniesienia kosztów w wypożyczalni. Oprócz tego potrzebna będzie dokumentacja potwierdzająca zasadność wynajmu takiego auta. Pojazd zastępczy bowiem zostanie udostępniony jedynie wtedy, gdy jest on rzeczywiście niezbędny kierowcy, który stracił swoje auto, choćby tylko na jakiś czas.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
63,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

11 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
to jest trochę problem że aby dostać auto zastępcze trzeba mieć kasę na to aby je wynająć, inaczej jest trochę zabawy i załatwiania tego u ubezpieczyciela. cóż, chyba najlepiej po prostu nie brać udziału w żadnych kolizjach :D
avatar autora komentarza
A jak długo można mieć takie auto zastępcze z oc sprawcy? Aż do końca naprawy swojego czy są jakieś obwarowania czasowe?
avatar autora komentarza
ja teraz mam samochód zastępczy i nie bylo trudno go dostać, formalności dużo nie ma. i wcale nic z własnej kieszeni płacić nie musiałem
avatar autora komentarza
Artykuł naprawdę sensownie napisany. Szkoda ze nie trafiłam na niego pół roku temu, bo wtedy miałam problem z autem zastępczym i w sumie ubezpieczalnia mnie oszukała, teraz wiem już co i jak. Dzieki!
avatar autora komentarza
Przydatne informacje, może nawet nie każdy kierowca wie, że może skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy. Opcja bezgotówkowa jest dla mnie jasna. A co jeśli sam chciałbym wybrać wypożyczalnię, muszę to uprzednio zgłosić ubezpieczycielowi, otrzymać jakąś zgodę?
avatar autora komentarza
A co z autem zastępczym jeśli sprawca szkody nie posiada polisy OC, szkoda likwidowana ma być w ramach UFG? A co ciekawe, sprawca posiada AC.
Jeżeli sprawca szkody nie posiada ważnego ubezpieczenia, poszkodowany ma wobec UFG takie same prawa, jak wobec firmy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w takiej sytuacji również przysługuje mu samochód zastępczy.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, po przeczytaniu artykułu nadal nie jest dla mnie oczywiste, czy samochód zastępczy przysługuje mi również wtedy, gdy czekam na decyzję ubezpieczalni, czy szkoda będzie likwidowana, czy też nie. Niestety ubezpieczalnie mają 30 dni na podjęcie takie decyzji, a bez niej nie można oddać auta do naprawy. Auto przysługuje na czas naprawy, ale czy przez okres oczekiwania na decyzję przed naprawą również?
avatar autora komentarza
podobną sprawę mam ubezpieczyciel wypłacił mi za 5 dni naprawy a cała procedura od zdarzenia do otrzymania decyzji trwała 25dni i w tym czasie korzystałem z samochodu zastępczego .Co mam zrobić?
Powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/2011), może Pan złożyć wniosek o zwrot całości środków na wynajem auta zastępczego, pod warunkiem, że nie było ono klasy wyższej niż pański pojazd. W piśmie należy uzasadnić konieczność posiadania auta na codzień, np. w celu sprawowania obowiązków zawodowych czy pełnienia funkcji domowych. Dodatkowo trzeba uargumentować niemożność korzystania w tym czasie ze środków transportu zbiorowego.
avatar autora komentarza
Tabela kwot ubezpieczyciela (Ergo Hestia) do których zwracają koszt wynajmu są nieadekwatne do cen rynkowych wypożyczalni. Jeżeli w tabeli dla SUVów jest to 150 zł za dobę, a w wypożyczalniach są to kwoty 300-500 zł