6 najważniejszych pytań o samochód zastępczy z OC sprawcy

Czy wiesz, że jako osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku możesz domagać się z OC sprawcy nie tylko odszkodowania za uszkodzony samochód, ale także zwrotu kosztów auta zastępczego.
Dowiedz się, kiedy przysługuje pojazd zastępczy z OC sprawcy i jak uzyskać samochód zastępczy.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Przepisy prawa zobowiązują ubezpieczyciela do naprawienia szkody. Szkoda obejmuje która zarówno straty poniesione przez poszkodowanego, ale również korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono. Co to oznacza w praktyce? Jeśli samochód jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania (dojazd do pracy, praca w terenie, konieczność odebrania dzieci z przedszkola), musisz wypożyczyć pojazd zastępczy. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które nie powstałyby, gdyby nie kolizja. W efekcie ponosisz kolejną stratę. Ubezpieczyciel powinien wyrównać uszczerbek w majątku, dlatego warto starać się o samochód zastępczy z OC sprawcy.

Firma ubezpieczeniowa zwróci koszt wynajmu samochodu zastępczego

Utrata samochodu sama w sobie nie stanowi szkody. Musi dojść do uszczerbku na majątku poszkodowanego, aby powstała szkoda. Zatem zwrot kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje dopiero, gdy faktycznie go poniesiesz. Jeśli nie nie masz pieniędzy na wynajem auta, zasygnalizuj ubezpieczycielowi potrzebę wynajmu samochodu zastępczego.

Prawnik radzi

Samochód jest mi potrzebny, ale nie stać mnie na wynajęcie auta. Co robić?
Wiele zakładów ubezpieczeń w ramach programów partnerskich współpracuje z wypożyczalniami. W takim przypadku istnieje możliwość uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy bez potrzeby płacenia z własnej kieszeni. W ramach likwidowanej szkody zgłoś potrzebę bezgotówkowego wynajmu pojazdu.

Na czym polega bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy?

Wypożyczalnia współpracująca z zakładem ubezpieczeń udostępnia poszkodowanemu samochód zastępczy za darmo. Rozliczenie odbywa się bezpośrednio pomiędzy wypożyczalnią a ubezpieczycielem, udział poszkodowanego nie jest konieczny. Taka forma wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Liczba formalności jest ograniczona do minimum, nie musisz wpłacać kaucji za wypożyczenie, nie musisz spełnić żadnych dodatkowych wymogów, nie musisz płacić za wynajem z własnej kieszeni.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

  • Kiedy sam wybierasz wypożyczalnię

Samochód zastępczy możesz wynająć na własną rękę. W takim przypadku kolejnym krokiem będzie wystąpienie do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Uzasadnij swoje żądanie, wskazując na zasadność wypożyczenia auta oraz przedstawiając odpowiednie faktury. Zanim wynajmiesz samochód, zapoznaj się z tabelami akceptowalnych cen. To do poszkodowanego należy wybór: czy skorzysta z opcji bezgotówkowego najmu, czy sam wybierze wypożyczalnię. Dlatego ubezpieczyciele często na swoich stronach zamieszczają tabele wskazujące na maksymalne ceny wynajmu pojazdu. Ceny ustalane są w zależności od klasy samochodu. Warto zapoznać się z tymi danymi, jeśli chcemy uniknąć zarzutu wypożyczenia zbyt drogiego auta i odmowy jego sfinansowania.

  • Kiedy decydujesz się na opcję bezgotówkową

Jeśli obawiasz się, że ubezpieczyciel nie pokryje całości kosztów lub po prostu nie masz pieniędzy na wynajem samochodu, możesz wystąpić do ubezpieczyciela o bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Jeśli taka opcja istnieje, ubezpieczyciel skieruje Cię do odpowiedniego punktu, w którym uzyskasz auto. Koniecznie zabierz ze sobą:

– dowód osobisty,
– prawo jazdy,
– dowód rejestracyjny.

W wypożyczalni podaj dane polisy oraz nr likwidacji szkody. Dla pewności warto zabrać ze sobą korespondencję z ubezpieczycielem, w której skierowano Cię po odbiór auta.

Ile czasu mogę korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy ma służyć osobie poszkodowanej przez okres, w którym nie może ona korzystać z własnego auta. W praktyce wygląda to w ten sposób, że auto zastępcze możesz użytkować do momentu naprawy Twojego samochodu. Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty najmu za ten okres. Jeśli jednak samochód został na tyle mocno uszkodzony, że jego naprawa nie jest możliwa i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, koszty pojazdu zastępczego powinny obejmować okres od dnia wypadku do momentu uzyskania odszkodowania.

Czy ubezpieczyciel może mi odmówić zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego?

Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele odmawiali zwrotu kosztów wynajmu. Koszty były zwracane jedynie przedsiębiorcom, którzy korzystają z pojazdów w związku z prowadzoną działalnością. Kwestia była na tyle kontrowersyjna, że Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił o rozwiązanie tej kwestii do Sądu Najwyższego.

Uchwała SN z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/2011) okazała się być przełomową, bowiem Sąd Najwyższy stwierdził, że odszkodowaniem powinny być objęte wszelkie negatywne następstwa wypadku. Podkreślono, że takim następstwem jest również utrata możliwości korzystania z pojazdu. Ponadto zdaniem Sądu Najwyższego roszczenie o zwrot wydatków za najem samochodu przysługuje także w przypadku, gdy nie jest on użytkowany w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy podkreślić, że SN wskazał, że wydatki związane z najmem samochodu zastępczego z OC sprawcy powinny być celowe i uzasadnione. Jak interpretować zdanie Sądu? Kiedy ubezpieczyciel może uznać roszczenie za nieuzasadnione?

  1. Przede wszystkim pamiętaj, aby samochód zastępczy był zbliżony klasą do uszkodzonego pojazdu. Jeśli wypożyczysz luksusowe auto, wyższe klasą od dotychczasowego samochodu, ubezpieczyciel może uznać, że był to nadmierny wydatek. W końcu im lepszy samochód, tym większy koszt wynajmu.
  2. Aby uniknąć zbędnej polemiki już na etapie składania wniosku, powinieneś wskazać na zasadność wynajmu pojazdu. Wykaż, że auto jest Ci niezbędne do codziennego funkcjonowania.
  3. Uargumentuj odpowiednio, dlaczego nie możesz korzystać z komunikacji miejskiej. Poruszanie się środkami publicznego transportu rodzi nie tylko dyskomfort i zabiera o wiele więcej czasu, a w zależności od lokalizacji nie jest możliwe lub jest znacząco utrudnione. Samochód może służyć do ciągłego przemieszczania się ze względu na konieczność dojazdu do pracy, odbioru dzieci ze szkoły czy przedszkola, czy nawet do wykonywania obowiązków służbowych. Opisz swoją sytuację dokładnie, tak aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości, że przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy.

Podsumowanie

  • Poza naprawą pojazdu przysługuje Ci także auto zastępcze z OC sprawcy.
  • Wielu ubezpieczycieli oferuje bezgotówkową formę najmu, nie musisz wtedy ponosić żadnych kosztów.
  • Wybór należy do Ciebie. Możesz wynająć auta również na własną rękę.
  • Zastępczy samochód przysługuje Ci na okres naprawy Twojego auta lub do momentu uzyskania odszkodowania (jeśli orzeczono szkodę całkowitą).
  • Samochód zastępczy powinien być zbliżony klasą do Twojego auta, aby nie generować nadmiernych kosztów.
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń.
Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Oceń artykuł
65,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *