Mini assistance – co to jest? Czy ubezpieczenie assistance jest bardzo drogie? W jaki sytuacjach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Polisa assistance zazwyczaj budzi wiele emocji. Z jednej strony każdy kierowca chciałby mieć zapewnioną opiekę towarzystwa ubezpieczeniowego, z drugiej strony właściciele najczęściej nie wiedzą czego oczekiwać od takiego ubezpieczenia, a czasem zwyczajnie boją się wysokich kosztów składki.

Czym jest assistance?

Dobrowolna polisa komunikacyjna Assistance to ubezpieczenie, które teoretycznie może wykupić każdy właściciel samochodu. Zazwyczaj, w ramach takiego ubezpieczenia oferowana jest pomoc drogowa, mechaniczna, informacyjna, prawna i wsparcie tłumacza. W zależności od wybranego wariantu polisy assistance zapłacimy wyższą lub niższą stawkę składki rocznej. W praktyce najtańsze i podstawowe wersje tej polisy zakładają pomoc np. w holowaniu pojazdu – tylko do pewnej odległości od domu właściciela samochodu, ściśle określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Za pomoc w tej czynności na dalszych odcinkach trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Im więcej czynności musi potencjalnie wykonać ubezpieczyciel, tym drożej będzie on wyceniał składkę polisy. Z tego powodu należy bardzo poważnie zastanowić się, jakiego rodzaju wsparcia podczas zdarzenia drogowego chcielibyśmy oczekiwać. Przed rozpoczęciem poszukiwań ubezpieczenia warto na kartce napisać, czego byśmy się spodziewali tak, by mieć solidną podstawę do porównania pakietów u różnych ubezpieczycieli.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Co potencjalnie może się pojawić w zakresie ochrony assistance?

 • holowanie pojazdy,
 • naprawa samochodu na miejscu,
 • wymiana koła,
 • dowiezienie paliwa,
 • złomowanie,
 • samochód zastępczy,
 • transport dla kierowcy i osób z nim podróżujących,
 • opieka lekarska,
 • opieka nad dziećmi,
 • opieka nad zwierzętami,
 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • wsparcie tłumacza oraz prawnika.

Naturalnie, to tylko część z możliwych elementów ochrony ubezpieczeniem assistance. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku assistance to właściciel pojazdu i ubezpieczyciel określają, co powinno znaleźć się w umowie. Dlatego tak kluczowe jest bardzo dobre zapoznanie się z OWU wraz ze wszystkimi wykluczeniami, które zawiera taka polisa. Możemy być pewni, że sprzedawca ubezpieczenia zrobi wyłącznie to, co określone jest w umowie, na większy zakres wsparcia nie ma co liczyć nieodpłatnie.

miniaturka wpisu
5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Kłopoty prawne, awaria czy wypadek – w każdej z tych sytuacji może przydać się właśnie to ubezpieczenie.

Przejdź do artykułu

Stare auto – kto je ubezpieczy?

Właściciele nawet tych starszych i wiekowych pojazdów nie są wcale skreśleni z listy potencjalnych klientów ubezpieczeniowych. Wydawać by się mogło, że opieka polisą assistance nad ich samochodami może nie być opłacalna. Z jakiego powodu? Starszy pojazd to potencjalnie większa szansa na awarię czy inne zdarzenie drogowe, a dla ubezpieczyciela taka sytuacja może oznaczać duże straty. Jednak nie jest to problem, ponieważ właściciel pojazdu zawsze może porównać oferty kilkunastu towarzystw i z pewnością znajdzie ofertę dla siebie. Zazwyczaj większość właścicieli pojazdów znajduje ubezpieczyciela dla swojego samochodu. Czasem wymaga to trochę więcej czasu, ponieważ może się zdarzyć taka sytuacja, w której samochód nie otrzyma propozycji z jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Warto również zwrócić uwagę na politykę cenową danej firmy. Może się bowiem okazać, ku zaskoczeniu kierowcy, że zasada im starszy pojazd tym wyższa opłata za składkę, nie zadziała.

Czym jest mini assistance?

Taki rodzaj ubezpieczenia najczęściej można dostać przy zakupie koniecznego i obowiązkowego OC. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie podróżują swoim autem na długie dystanse, czyli najczęściej kierowców miejskich. Część starszych pojazdów również może skorzystać z takiej opcji, ponieważ zawiera ona tylko kilka podstawowych czynności, do których zobowiązane jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Po pierwsze, na jego pomoc możemy liczyć zazwyczaj tylko na okoliczność wypadku. Po wtóre, polisa gwarantuje jedynie holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia. Assistance mini najczęściej ma ograniczenia kilometrowe dotyczące holowania. Nie zda więc egzaminu w przypadku osób wyjeżdżających na długie trasy po kraju. Dużą zaletą mini assistance jest jego niska cena. W momencie zakupu pakietu polis OC + asssistance mini można liczyć się z kwotą wyższą o na przykład ok. 100 zł – w zależności od pojazdu. Niewielkie podniesienie opłaty może znacząco ułatwić rozwiązywanie problemów na drodze w razie wypadków.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wyjazd za granicę – polisa ASS na rok czy krótkoterminowa?

Jeżeli będziemy samochodem wyjeżdżać na wakacje z dziećmi czy urlop musimy zastanowić się nad zakupieniem assistance zagranicznego. Takie ubezpieczenie występuje w wielu opcjach określających zobowiązania firmy ubezpieczeniowej. Zanim jednak będziemy decydować, jakiego rodzaju wsparcia oczekujemy, zastanówmy się jak często będziemy podróżować. Jeśli planujemy niedługi wyjazd można rozpatrzeć polisy assistance: 7, 14 i 30 dniowe. W takich sytuacjach należałoby porównac kwotę, która zapłacimy za polisę krótkoterminową z polisą roczną. Może się bowiem okazać, że różnica jest niewielka, a ochrona na 12 miesięcy to zawsze duża wygoda. W przypadku polis zagranicznych trzeba sprawdzić w OWU, czy wszystkie kraje, przez które będziemy odbywać podróż, objęte są ubezpieczeniem. Zakres państw każda z firm określa samodzielnie i oferty ubezpieczycieli mogą się w tym zakresie znacząco różnić.

PODSUMOWANIE
 • Polisa assistance jest dobrowolna – w każdym wariancie.
 • Ubezpieczenie assistance mini możesz kupić wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC i jest to najtańsza opcja.
 • Sprawdź w OWU, jakie czynności sprzedawcy objęte są polisą i nie spodziewaj się niczego więcej.
 • Zakład ubezpieczeniowy może odmówić ubezpieczenia starym pojazdom.
 • Mini assistance to rozwiązanie dla starszych samochodów.
 • Sprawdź, czy kwota ubezpieczenia krótkoterminowego nie jest zbliżona do składki za cały rok.
Oceń artykuł:
83,88
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!