Mini assistance – co to jest? W jakich sytuacjach działa ochrona?

Polisa assistance zazwyczaj budzi wiele emocji. Z jednej strony każdy kierowca chciałby mieć zapewnioną opiekę towarzystwa ubezpieczeniowego, z drugiej strony właściciele najczęściej nie wiedzą czego oczekiwać od takiego ubezpieczenia, a czasem zwyczajnie boją się wysokich kosztów składki.

Czym jest assistance?

Dobrowolna polisa komunikacyjna Assistance to ubezpieczenie, które teoretycznie może wykupić każdy właściciel samochodu. Zazwyczaj, w ramach takiego ubezpieczenia oferowana jest pomoc drogowa, mechaniczna, informacyjna, prawna i wsparcie tłumacza. W zależności od wybranego wariantu polisy assistance zapłacimy wyższą lub niższą stawkę składki rocznej. W praktyce najtańsze i podstawowe wersje tej polisy zakładają pomoc np. w holowaniu pojazdu – tylko do pewnej odległości od domu właściciela samochodu, ściśle określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Za pomoc w tej czynności na dalszych odcinkach trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Im więcej czynności musi potencjalnie wykonać ubezpieczyciel, tym drożej będzie on wyceniał składkę polisy. Z tego powodu należy bardzo poważnie zastanowić się, jakiego rodzaju wsparcia podczas zdarzenia drogowego oczekujemy. Przed rozpoczęciem poszukiwań ubezpieczenia warto na kartce napisać, czego byśmy się spodziewali tak, by mieć solidną podstawę do porównania pakietów u różnych ubezpieczycieli.

Co potencjalnie może się pojawić w zakresie ochrony assistance?

  • holowanie pojazdu,
  • naprawa samochodu na miejscu,
  • wymiana koła,
  • dowiezienie paliwa,
  • złomowanie,
  • samochód zastępczy,
  • transport dla kierowcy i osób z nim podróżujących,
  • opieka lekarska,
  • opieka nad dziećmi,
  • opieka nad zwierzętami,
  • pokrycie kosztów pogrzebu,
  • wsparcie tłumacza oraz prawnika.

Naturalnie, to tylko część z możliwych elementów ochrony ubezpieczeniem assistance. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku assistance to właściciel pojazdu i ubezpieczyciel określają, co powinno znaleźć się w umowie. Dlatego tak kluczowe jest bardzo dobre zapoznanie się z OWU wraz ze wszystkimi wyłączeniami, które zawiera taka polisa. Możemy być pewni, że sprzedawca ubezpieczenia zrobi tylko to, co określone jest w umowie, na większy zakres wsparcia nie ma co liczyć nieodpłatnie.

ubezpieczenie-assistance
5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dodatkowe. Może Ci pomóc w nieprzewidzianej sytuacji. Przeczytaj i sprawdź w jakiej!

Czytaj dalej

Stare auto – kto je ubezpieczy?

Właściciele nawet tych starszych i wiekowych pojazdów nie są wcale skreśleni z listy potencjalnych klientów ubezpieczeniowych. Wydawać by się mogło, że opieka polisą assistance nad ich samochodami może nie być opłacalna. Z jakiego powodu? Starszy pojazd to potencjalnie większe ryzyko awarii czy innego zdarzenia drogowego, a dla ubezpieczyciela taka sytuacja może oznaczać duże straty. Jednak nie jest to problem, ponieważ właściciel pojazdu zawsze może porównać oferty kilkunastu towarzystw i z pewnością znajdzie ofertę dla siebie. Zazwyczaj większość właścicieli pojazdów znajduje ubezpieczyciela dla swojego samochodu. Czasem wymaga to trochę więcej czasu, ponieważ może się zdarzyć taka sytuacja, w której samochód nie otrzyma propozycji z jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Warto również zwrócić uwagę na politykę cenową danej firmy. Może się bowiem okazać, ku zaskoczeniu kierowcy, że zasada im starszy pojazd tym wyższa opłata za składkę, nie zadziała.

Przykład

Właściciel 23-letniego auta ubezpiecza je w towarzystwie PZU, które dodaje do ubezpieczenia OC mini assistance pod nazwą Pomoc w Drodze. Ta forma assistance o niewielkim zakresie umożliwia mu korzystanie z prowizorycznej naprawy samochodu na miejscu zdarzenia ubezpieczeniowego, holowania do 150 km, postoju pojazdu na parkingu do 3 dni w wypadku, gdy warsztat będzie nieczynny, a także do bezpłatnej konsultacji z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub internistą.

Czym jest mini assistance?

Taki rodzaj ubezpieczenia najczęściej można dostać przy zakupie koniecznego i obowiązkowego OC. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie podróżują swoim autem na długie dystanse, czyli najczęściej kierowców miejskich. Część starszych pojazdów również może skorzystać z takiej opcji, ponieważ zawiera ona tylko kilka podstawowych czynności, do których zobowiązane jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Po pierwsze, na jego pomoc możemy liczyć zazwyczaj tylko na okoliczność wypadku. Po wtóre, polisa gwarantuje jedynie holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia. Assistance mini najczęściej ma ograniczenia kilometrowe dotyczące holowania. Nie zda więc egzaminu w przypadku osób wyjeżdżających na długie trasy po kraju. Dużą zaletą mini assistance jest jego niska cena. W momencie zakupu pakietu polis OC + asssistance mini można liczyć się z kwotą wyższą o na przykład ok. 100 zł – w zależności od pojazdu. Niewielkie podniesienie opłaty może znacząco ułatwić rozwiązywanie problemów na drodze w razie wypadków.

UNIQA MINI assistance oferuje wsparcie na terenie Polski, naprawę na miejscu zdarzenia oraz holowanie w przypadku wypadku. Limit holowania to 75 km. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na wsparcie informacyjne. Jest to najmniejszy wariant assistance oferowany przez tego ubezpieczyciela – warto rozważyć wybór tych bogatszych MINI, Standard, Premium lub Prestiż.

Z kolei assistance mini Allianz organizuje i pokrywa koszty usprawnienia pojazdu – o ile to możliwe – unieruchomionego w wyniku wypadku, awarii lub pęknięcia przedniej szyby. Gdy naprawa na miejscu wypadku nie jest możliwa, to Allianz zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu. 

LINK4 oferuje swoim klientom 3 warianty assistance – Podstawowy, Plus i Komfort. Oznacza to, że mini assistance LINK4 nie jest dostępne, a podstawowe ubezpieczenie jest bardzo bogate – od pomocy technicznej, holowania, po pokrycie kosztów parkowania, samochód zastępczy i nocleg w hotelu.

Podobnie działa PZU mini assistance, które jest wariantem Komfort. Zapewnia on szybką naprawę unieruchomionego pojazdu i holowanie do 150 km. 

Wyjazd za granicę – polisa assistance na rok czy krótkoterminowa?

Jeżeli będziemy samochodem wyjeżdżać na wakacje z dziećmi czy urlop, musimy zastanowić się nad zakupieniem assistance zagranicznego. Takie ubezpieczenie występuje w wielu opcjach określających zobowiązania firmy ubezpieczeniowej. Zanim jednak będziemy decydować, jakiego rodzaju wsparcia oczekujemy, zastanówmy się, jak często będziemy podróżować. Jeśli planujemy niedługi wyjazd, można rozpatrzeć polisy assistance: 7, 14 i 30 dniowe. W takich sytuacjach należałoby porównać kwotę, którą zapłacimy za polisę krótkoterminową, z ceną polisy rocznej. Może się bowiem okazać, że różnica jest niewielka, a ochrona na 12 miesięcy to zawsze duża wygoda. W przypadku polis zagranicznych trzeba sprawdzić w OWU, czy wszystkie kraje, przez które będziemy odbywać podróż, objęte są ubezpieczeniem. Zakres terytorialny każda z firm określa samodzielnie i oferty ubezpieczycieli mogą się w tym zakresie znacząco różnić.

Ile kosztuje pakiet OC + assistance?

Sprawdźmy, ile za pakiet OC + Mini assistance musiałby zapłacić 40-letni Wojciech mieszkaniec Warszawy, który jest właścicielem Skody Fabia z 2017 roku (benzyna, 1197 cm3, hatchback, przebieg 40 tys. km). Nasz kierowca ma prawo jazdy od 20 lat, od 10 ubezpiecza samochody, nie spowodował do tej pory szkody. Żonaty Wojciech, ojciec dwójki małych urwisów, będzie jedynym właścicielem auta.  

UbezpieczycielCena OC + assistance
TUZ Ubezpieczenia 471 zł*
Beesafe522,03 zł
UNIQA555 zł
Trasti623 zł
Benefia575 zł*
LINK4695,57 zł

*Pakiet zawiera także ubezpieczenie NNW.

PODSUMOWANIE
  • Polisa assistance jest dobrowolna – w każdym wariancie.
  • Ubezpieczenie assistance mini możesz kupić wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC i jest to najtańsza opcja.
  • Sprawdź w OWU, jakie czynności sprzedawcy objęte są polisą i nie spodziewaj się niczego więcej.
  • Zakład ubezpieczeniowy może odmówić ubezpieczenia starym pojazdom.
  • Mini assistance to rozwiązanie dla starszych samochodów.
  • Sprawdź, czy kwota ubezpieczenia krótkoterminowego nie jest zbliżona do składki za cały rok.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mini assistance

Na jakie wsparcie ubezpieczyciela może liczyć kierowca posiadający assistance?

Ochrona assistance zapewnia wsparcie techniczne w postaci holowania samochodu, naprawy na miejscu zdarzenia, wymianę koła czy dowiezienie paliwa. Kierowca może otrzymać także pomoc w transporcie i opiece nad dziećmi bądź zwierzętami oraz na wsparcie lekarskie. Dodatkowym atutem jest także samochód zastępczy na czas naprawy.

Którym kierowcom polecane jest mini assistance?

Mniejszy zakres ochrony ubezpieczeniowej to niższa cena polisy. Mini assistance to świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy używają samochodu w okolicach miejsca swojego zamieszkania. Dodatkowo taka polisa zapewnia holowanie jedynie do najbliższego warsztatu lub naprawę na miejscu zdarzenia. Często mini assistance zapewnia ochronę tylko w razie wypadku.

Na jaki okres można wykupić assistance?

Ubezpieczenie assistance oferowane jest zarówno na rok, jak i na krótsze okresy. W tym drugim przypadku mówimy o assistance krótkoterminowym, które można wykupić na 7, 14 lub na 30 dni. To idealne rozwiązanie na zwiększenie ochrony podczas wakacyjnego wyjazdu na drugi koniec Polski lub za granicę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
183,72
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Jakl definiowany jest "wypadek" przez ubezpieczyciela?
Dokładną definicję znajdzie Pan w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Każda firma może nieco inaczej definiować poszczególne pojęcia, dlatego warto sprawdzić rozumienie wypadku w OWU towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił Pan polisę lub tego, w którym chce Pan zlikwidować szkodę, jeśli ta będzie usuwana z OC sprawcy. Dokumenty OWU poszczególnych ubezpieczycieli można znaleźć na stronie internetowej towarzystwa lub skorzystać z naszej bazy: www.mubi.pl/wazne-dokumenty/.