Mini assistance – co to jest? W jakich sytuacjach działa ochrona?

Polisa assistance zazwyczaj budzi wiele emocji. Z jednej strony każdy kierowca chciałby mieć zapewnioną opiekę towarzystwa ubezpieczeniowego, z drugiej strony właściciele najczęściej nie wiedzą czego oczekiwać od takiego ubezpieczenia, a czasem zwyczajnie boją się wysokich kosztów składki.

mini asssitance

Czym jest assistance?

Dobrowolna polisa komunikacyjna Assistance to ubezpieczenie, które teoretycznie może wykupić każdy właściciel samochodu. Zazwyczaj, w ramach takiego ubezpieczenia oferowana jest pomoc drogowa, mechaniczna, informacyjna, prawna i wsparcie tłumacza. W zależności od wybranego wariantu polisy assistance zapłacimy wyższą lub niższą stawkę składki rocznej. W praktyce najtańsze i podstawowe wersje tej polisy zakładają pomoc np. w holowaniu pojazdu – tylko do pewnej odległości od domu właściciela samochodu, ściśle określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Za pomoc w tej czynności na dalszych odcinkach trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Im więcej czynności musi potencjalnie wykonać ubezpieczyciel, tym drożej będzie on wyceniał składkę polisy. Z tego powodu należy bardzo poważnie zastanowić się, jakiego rodzaju wsparcia podczas zdarzenia drogowego oczekujemy. Przed rozpoczęciem poszukiwań ubezpieczenia warto na kartce napisać, czego byśmy się spodziewali tak, by mieć solidną podstawę do porównania pakietów u różnych ubezpieczycieli.

Co potencjalnie może się pojawić w zakresie ochrony assistance?

 • Holowanie pojazdu,
 • naprawa samochodu na miejscu,
 • wymiana koła,
 • dowiezienie paliwa,
 • złomowanie,
 • samochód zastępczy,
 • transport dla kierowcy i osób z nim podróżujących,
 • opieka lekarska,
 • opieka nad dziećmi,
 • opieka nad zwierzętami,
 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • wsparcie tłumacza oraz prawnika.

Naturalnie, to tylko część z możliwych elementów ochrony ubezpieczeniem assistance. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku assistance to właściciel pojazdu i ubezpieczyciel określają, co powinno znaleźć się w umowie. Dlatego tak kluczowe jest bardzo dobre zapoznanie się z OWU wraz ze wszystkimi wyłączeniami, które zawiera taka polisa. Możemy być pewni, że sprzedawca ubezpieczenia zrobi tylko to, co określone jest w umowie, na większy zakres wsparcia nie ma co liczyć nieodpłatnie.

5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dodatkowe. Może Ci pomóc w nieprzewidzianej sytuacji. Przeczytaj i sprawdź w jakiej!

Czytaj dalej

Stare auto – kto je ubezpieczy?

Właściciele nawet tych starszych i wiekowych pojazdów nie są wcale skreśleni z listy potencjalnych klientów ubezpieczeniowych. Wydawać by się mogło, że opieka polisą assistance nad ich samochodami może nie być opłacalna. Z jakiego powodu? Starszy pojazd to potencjalnie większe ryzyko awarii czy innego zdarzenia drogowego, a dla ubezpieczyciela taka sytuacja może oznaczać duże straty.

Jednak nie jest to problem, ponieważ właściciel pojazdu zawsze może porównać oferty kilkunastu towarzystw i z pewnością znajdzie ofertę dla siebie. Zazwyczaj większość właścicieli pojazdów znajduje ubezpieczyciela dla swojego samochodu. Czasem wymaga to trochę więcej czasu, ponieważ może się zdarzyć taka sytuacja, w której samochód nie otrzyma propozycji z jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Warto również zwrócić uwagę na politykę cenową danej firmy. Może się bowiem okazać, ku zaskoczeniu kierowcy, że zasada im starszy pojazd tym wyższa opłata za składkę, nie zadziała.

Przykład

Właściciel 23-letniego auta ubezpiecza je w towarzystwie PZU, które dodaje do ubezpieczenia OC mini assistance pod nazwą Pomoc w Drodze. Ta forma assistance o niewielkim zakresie umożliwia mu korzystanie z prowizorycznej naprawy samochodu na miejscu zdarzenia ubezpieczeniowego, holowania do 150 km, postoju pojazdu na parkingu do 3 dni w wypadku, gdy warsztat będzie nieczynny, a także do bezpłatnej konsultacji z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub internistą.

Czym jest mini assistance?

Taki rodzaj ubezpieczenia najczęściej można dostać przy zakupie koniecznego i obowiązkowego OC. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie podróżują swoim autem na długie dystanse, czyli najczęściej kierowców miejskich. Część starszych pojazdów również może skorzystać z takiej opcji, ponieważ zawiera ona tylko kilka podstawowych czynności, do których zobowiązane jest towarzystwo ubezpieczeniowe.

Po pierwsze, na jego pomoc możemy liczyć zazwyczaj tylko na okoliczność wypadku. Po wtóre, polisa gwarantuje jedynie holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia. Assistance mini najczęściej ma ograniczenia kilometrowe dotyczące holowania. Nie zda więc egzaminu w przypadku osób wyjeżdżających na długie trasy po kraju. Dużą zaletą mini assistance jest jego niska cena. W momencie zakupu pakietu polis OC + asssistance mini można liczyć się z kwotą wyższą o na przykład ok. 100 zł – w zależności od pojazdu. Niewielkie podniesienie opłaty może znacząco ułatwić rozwiązywanie problemów na drodze w razie wypadków.

UNIQA MINI assistance oferuje wsparcie na terenie Polski, naprawę na miejscu zdarzenia oraz holowanie w przypadku wypadku. Limit holowania to 75 km. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na wsparcie informacyjne. Jest to najmniejszy wariant assistance oferowany przez tego ubezpieczyciela – warto rozważyć wybór tych bogatszych MINI, MIDI, Standard, Premium lub Prestiż.

Z kolei assistance mini Allianz organizuje i pokrywa koszty usprawnienia pojazdu – o ile to możliwe – unieruchomionego w wyniku wypadku, awarii lub pęknięcia przedniej szyby. Gdy naprawa na miejscu wypadku nie jest możliwa, to Allianz zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu. 

LINK4 oferuje swoim klientom 3 warianty assistance – Auto Assistance, Auto Assistance Plus i Auto Assistance Komfort. Oznacza to, że mini assistance LINK4 nie jest dostępne, a podstawowe ubezpieczenie jest bardzo bogate – od pomocy technicznej, holowania, po pokrycie kosztów parkowania, samochód zastępczy i nocleg w hotelu.

Podobnie działa PZU mini assistance, które jest wariantem Komfort. Zapewnia on szybką naprawę unieruchomionego pojazdu i holowanie do 150 km. 

Przykład

Błażej przy kupnie ubezpieczenie OC postanowił dodatkowo wybrać ubezpieczenia assistance. Ponieważ jeździ on zazwyczaj w pobliżu miejsca zamieszkania, a dodatkowo ma drugi samochód, więc nie interesowała go opcja z usługą auta zastępczego czy noclegiem, więc zdecydował się na zakup Mini assistance UNIQA. W ramach ubezpieczenia obejmującego zdarzenia na terytorium Polski może liczyć na naprawę na miejscu zdarzenia po wypadku, holowanie pojazdu po wypadku do 75 km, a także holowanie pojazdu poszkodowanego oraz pomoc informacyjną.

Wyjazd za granicę – polisa assistance na rok czy krótkoterminowa?

Jeżeli będziemy samochodem wyjeżdżać na wakacje z dziećmi czy urlop, musimy zastanowić się nad zakupieniem assistance zagranicznego. Takie ubezpieczenie występuje w wielu opcjach określających zobowiązania firmy ubezpieczeniowej. Zanim jednak będziemy decydować, jakiego rodzaju wsparcia oczekujemy, zastanówmy się, jak często będziemy podróżować. Jeśli planujemy niedługi wyjazd, można rozpatrzeć polisy assistance: 7, 14 i 30 dniowe. W takich sytuacjach należałoby porównać kwotę, którą zapłacimy za polisę krótkoterminową, z ceną polisy rocznej. Może się bowiem okazać, że różnica jest niewielka, a ochrona na 12 miesięcy to zawsze duża wygoda. W przypadku polis zagranicznych trzeba sprawdzić w OWU, czy wszystkie kraje, przez które będziemy odbywać podróż, objęte są ubezpieczeniem. Zakres terytorialny każda z firm określa samodzielnie i oferty ubezpieczycieli mogą się w tym zakresie znacząco różnić.

Ile kosztuje pakiet OC + assistance?

Sprawdźmy, ile za pakiet OC + Mini assistance musiałby zapłacić 40-letni Wojciech mieszkaniec Warszawy, który jest właścicielem Skody Fabia z 2017 roku (benzyna, 1197 cm3, hatchback, przebieg 40 tys. km). Nasz kierowca ma prawo jazdy od 20 lat, od 10 ubezpiecza samochody, nie spowodował do tej pory szkody. Żonaty Wojciech, ojciec dwójki małych urwisów, będzie jedynym właścicielem auta.  

UbezpieczycielCena OC + assistance
Trasti502 zł
UNIQA529 zł
LINK4670 zł
Benefia718 zł*
mtu24.pl733 zł
Beesafe805 zł*
Wiener1 065 zł*
ERGO HESTIA3 212 zł
TUZ Ubezpieczenia 4 907 zł*
*Pakiet zawiera także ubezpieczenie NNW.
PODSUMOWANIE
 • Polisa assistance jest dobrowolna – w każdym wariancie.
 • Ubezpieczenie assistance mini możesz kupić wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC i jest to najtańsza opcja.
 • Sprawdź w OWU, jakie czynności sprzedawcy objęte są polisą i nie spodziewaj się niczego więcej.
 • Zakład ubezpieczeniowy może odmówić ubezpieczenia starym pojazdom.
 • Mini assistance to rozwiązanie dla starszych samochodów.
 • Sprawdź, czy kwota ubezpieczenia krótkoterminowego nie jest zbliżona do składki za cały rok.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mini assistance

Na jakie wsparcie ubezpieczyciela może liczyć kierowca posiadający assistance?
Którym kierowcom polecane jest mini assistance?
Na jaki okres można wykupić assistance?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jakl definiowany jest "wypadek" przez ubezpieczyciela?
Dokładną definicję znajdzie Pan w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Każda firma może nieco inaczej definiować poszczególne pojęcia, dlatego warto sprawdzić rozumienie wypadku w OWU towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił Pan polisę lub tego, w którym chce Pan zlikwidować szkodę, jeśli ta będzie usuwana z OC sprawcy. Dokumenty OWU poszczególnych ubezpieczycieli można znaleźć na stronie internetowej towarzystwa lub skorzystać z naszej bazy: www.mubi.pl/wazne-dokumenty/.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC