Szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców

Wychodzisz z marketu z wózkiem pełnym zakupów. Spieszysz się, bo żona czeka z kolacją, a o 20 zaczyna się mecz i mają wpaść do Was sąsiedzi. Zerkasz na bok auta i stajesz jak słup soli! Na drzwiach twojego ukochanego Opla spore wgniecenie, a nadkole jest obtarte. Pół biedy jeśli sprawca zostawił po sobie jakiś ślad – gorzej jeśli ulotnił się niczym sen złoty. Co robić w takiej sytuacji? Jak uporać się z problem w razie szkody parkingowej?

szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa a znany sprawca – co zrobić?

W najlepszym przypadku sprawca szkody parkingowej poczeka na właściciela samochodu. W takiej sytuacji droga do uzyskania odszkodowania jest szybka i nieskomplikowana. Uszkodzenie samochodu na parkingu – sprawca znany? Spisz oświadczenie!

Po pierwsze, sporządź wspólnie ze sprawcą oświadczenie o szkodzie parkingowej

Wzór takiego oświadczenia można pobrać ze strony dowolnego ubezpieczyciela. Warto mieć wydrukowany dokument w skrytce samochodowej. Jeśli nie masz przy sobie wzoru, nic nie szkodzi. To oświadczenie możecie napisać odręcznie. Jakie informacje muszą być zawarte w oświadczeniu o szkodzie parkingowej?

  • Data i miejsce wyrządzenia szkody,
  • okoliczności zdarzenia,
  • opis uszkodzeń,
  • dane sprawcy oraz dane poszkodowanego,
  • dane samochodów uczestniczących w zdarzeniu (nr rejestracyjny, nr polisy, nazwy zakładów ubezpieczeń).

Dla zabezpieczenia swojego interesu zrób zdjęcia szkody.

Następnie zgłoś szkodę parkingową do zakładu ubezpieczeń

Zgłoszenie szkody spoczywa na poszkodowanym, więc jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie w związku ze stłuczką na parkingu, zgłoś szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Zgłoszenie można skierować do ubezpieczyciela drogą tradycyjną, elektroniczną, a nawet telefoniczną. Do zgłoszenia szkody należy dołączyć oświadczenie o szkodzie parkingowej oraz zdjęcia.

szkoda parkingowa
BLS – czym jest i jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

Co to jest BLS? Kto może z niego skorzystać? Czy wiesz kiedy Ci się przyda? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego! Sprawdź!

Czytaj dalej

Co zrobić, gdy sprawca nie chce spisać oświadczenia po stłuczce na parkingu?

Zdarza się, że sprawca szkody parkingowej, mając na względzie ryzyko utraty zniżek za bezszkodową jazdę, próbuje dogadać się z poszkodowanym i proponuje pokryć wartość szkody z własnej kieszeni. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne dla poszkodowanego, może bowiem okazać się, że wartość uszkodzenia jest błędnie oszacowana i pieniądze uzyskane od sprawcy nie wystarczą na naprawę. Warto jednak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Jeśli sprawca nie chce podpisać oświadczenia, wezwij policję na miejsce zdarzenia.

Szkoda parkingowa a nieznany sprawca – co zrobić?

Osoba poszkodowana znajduje się w dużo gorszym położeniu, jeśli sprawca szkody parkingowej uciekł z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji wezwij policję na miejsce zdarzenia. Jeśli jednak nie ma ani świadków, ani nagrań z monitoringu, wykrycie sprawcy będzie prawdopodobnie niemożliwe. W takim przypadku możesz zlikwidować szkodę parkingową z AC. Jeśli nie masz AC, czeka Cię pokrycie szkody z własnej kieszeni. Tutaj przeczytasz, na jakiej podstawie UFG wypłaca odszkodowanie, jeżeli sprawca szkody uciekł i nie udało się go zidentyfikować.

Stłuczka na parkingu z mojej winy – co zrobić?

  1. Nie uciekaj z miejsca zdarzenia

Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić czyjś samochód, najlepszym wyjściem jest zaczekanie przy nim na właściciela. Przyznaj się do spowodowania szkody parkingowej. Ucieczka jest najgorszym rozwiązaniem. Odjeżdżając z miejsca zdarzenia, narażasz się na szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze: jeśli policja ustali Twoją tożsamość i dowie się, że to Ty spowodowałeś szkodę parkingową, bez mandatu się nie obejdzie. Po drugie: ubezpieczyciel pokryje wyrządzoną szkodę, jednak będzie przysługiwało mu roszczenie zwrotne wobec Ciebie (tzn. regres ubezpieczeniowy, o którym przeczytasz tutaj), co oznacza, że firma będzie żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania.

2. Zostaw swoje dane poszkodowanemu

Co zrobić, gdy czekasz, czekasz, a poszkodowanego dalej nie ma? Czekanie cały dzień na właściciela uszkodzonego samochodu nie ma większego sensu. Jeśli nie możesz już dłużej czekać, a nie chcesz, aby uznano, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, zostaw poszkodowanemu swoje dane kontaktowe. Postaraj się zabezpieczyć kartkę, najlepiej włóż ją za wycieraczkę. Jeśli szkoda wydarzyła się na parkingu przy markecie, możesz podejść do obsługi sklepu i poprosić o wywołanie właściciela samochodu. Pracownicy mogą nadać stosowny komunikat.

Prawnik radzi

Zdarzały się niejednokrotnie sytuacje, kiedy sprawca szkody parkingowej zostawił swoje dane, jednak pozostały one niezauważone przez poszkodowanego. Na nieszczęście sprawcy jego tożsamość została ustalona w toku późniejszych działań policji, a w konsekwencji uznano, że zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz obwiniony o ucieczkę, a nie możesz czekać na poszkodowanego, zgłoś zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ubezpieczyciel nie zastosuje wobec Ciebie regresu.

Co z odszkodowaniem, jeśli to pasażer samochodu zarysuje drzwiami inne auto na parkingu?

Jeśli samochody na parkingu stoją w niewielkiej odległości od siebie, niewiele trzeba, aby uszkodzić czyjś pojazd, wystarczy tylko nieostrożnie otworzyć drzwi. Co zrobić, jeśli to pasażer spowodował szkodę parkingową? Do niedawna ubezpieczyciele odmawiali wypłaty odszkodowania, powołując się na wyłączną winę osoby trzeciej (pasażera).

Należy jednak podkreślić, że 15 listopada 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok regulujący powyższą kwestię. TSUE orzekł, że kierowca jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez pasażera. W sentencji orzeczenia wskazano, że ubezpieczenie OC będzie obejmowało sytuacje, w których pasażer przy otwieraniu drzwi samochodu uszkodził stojący obok pojazd.

Jeśli więc ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania, powołaj się w odwołaniu na wyrok TSUE w sprawie C-648/17 (BTA Baltic Insurance Company AS przeciwko Baltijas Apdrošināšanas Nams AS).

Przykład

Samochód pana Witolda uległ zniszczeniu na parkingu. Sprawca szkody odjechał z miejsca zdarzenia i nie zostawił swoich danych kontaktowych. Pan Witold słyszał wcześniej o tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania za szkody spowodowane przez nieznanych sprawców. Zadzwonił więc do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupił własne OC, żeby dowiedzieć się, jak zgłosić szkodę do UFG. Okazało się, że w takiej sytuacji nie może otrzymać odszkodowania. UFG nie wypłaca go bowiem osobom, których stan zdrowia nie ucierpiał w wyniku zdarzenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę.

Czy przez szkodę parkingową można stracić zniżki na ubezpieczenie?

Jeśli poszkodowany zgłosi szkodę Twojemu ubezpieczycielowi, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Wielu kierowców obawia się tego, więc próbują zrekompensować szkodę we własnym zakresie.
Zanim zdecydujesz się na taki krok, przelicz, czy pokrycie szkody z własnej kieszeni opłaca się bardziej niż utrata zniżek.

Zwykle nie opłaca się. Lakierowanie lub wymiana wgniecionych drzwi, wymiana zbitego reflektora czy uszkodzonego zderzaka to koszt w zależności od rodzaju i ceny pojazdu wynoszący od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Utrata zniżek powoduje zwykle wzrost składki OC o 10 do 30%. Jeśli płacisz za OC np. 600 zł, oznacza to, że w kolejnym roku Twoje OC może być droższe np. o 150 zł. Tego wzrostu można często uniknąć, zmieniając ubezpieczyciela. Odnowienie u tego samego będzie zwykle droższe niż nowa oferta u innego podmiotu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szkody parkingowe

Czy po stłuczce na parkingu zawsze trzeba spisać oświadczenie?
Czy dostanę odszkodowanie, jeśli nie znam sprawcy szkody parkingowej?
Czy niezgłaszanie szkody parkingowej ubezpieczycielowi się opłaca?
Nie mogę czekać na właściciela uszkodzonego auta. Co mam zrobić?
PODSUMOWANIE
  • Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, możesz domagać się pokrycia kosztów naprawy z OC sprawcy. Spisz wspólnie ze sprawcą oświadczenie o stłuczce i zgłoś szkodę do jego zakładu ubezpieczeń.
  • Jeśli nie wiesz, kto zarysował Twój samochód, wezwij policję. Policja jest zobowiązana przyjąć Twoje zgłoszenie. Jeśli sprawca pozostanie nieznany, szkoda może zostać zlikwidowana z Twojego AC.
  • Jeśli zarysowałeś/-aś czyjeś auto, nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Poczekaj na właściciela i spisz oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
  • Jeśli nie możesz czekać, zostaw za wycieraczką uszkodzonego auta kartkę ze swoimi danymi.
  • Uciekając z miejsca zdarzenia, narażasz się na regres ubezpieczeniowy. Jeśli np. policja Cię zidentyfikuje, ubezpieczyciel będzie domagał się od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania.
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

26 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
W 2021 roku na moje auto na parkingu przy markizecie budowlanym stoczyło się auto które przepchało moje auta prawidłowo zaparkowane o ponad 1 metr. Pomimo zgłoszenia tego na policję patrol który przyjechanie podół interwencji. Po spisaniu oświadczenia właściciel po zgłoszeniu do ubezpieczyciela szkody nie potwierdził jej , przez co nie zostało wypłacone odszkodowanie. Całe zdarzenie zostało sfilmowane przez kamery na parkingu. Co wtakiej sytuacji.
W takiej sytuacji może Pan się odwołać (ma Pan na to 3 lata od wystąpienia zdarzenia), a także zgłosić sprawę do sądu. Tym bardziej, że ma Pan potwierdzenie w postaci nagrań z monitoringu.
avatar autora komentarza
Co w przypadku gdy kierujący nie jest właścicielem samochodu ani nie jest wpisany w polisę? Czy poszkodowany może pozwać prowadzącego o odszkodowanie czy odszkodowanie jest wypłacane z polisy ubezpieczonego samochodu?
Odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC właściciela samochodu niezależnie od tego, kto nim kierował.
avatar autora komentarza
kogo wpisac w zgloszeniu jezeli zostal porysowany samochod drzwiami, kierujacego czy wlassciciela? samochod nie byl w ruchu, na kamerach widac podmuch wiatru
W zgłoszeniu szkody należy podać dane właściciela pojazdu, ponieważ to z jego polisy OC zostanie wypłacone odszkodowanie.
avatar autora komentarza
Czy jeżeli przy wyjeździe z parkingu galerii handlowej przerysuje się własny samochód o scianę/róg wyjazdu trzeba to zgłosić w galerii? Wiadomo, że samemu trzeba się zająć własnym samochodem, ale co z ewentualnym roszczeniem galerii?
Postępowanie w takiej sytuacji powinno być takie samo, jak w razie uszkodzenia innego samochodu np. w wyniku kolizji. Oznacza to, że o szkodzie należy poinformować poszkodowanego (w tym przypadku galerię handlową), który będzie mógł zgłosić szkodę u ubezpieczyciela i domagać się odszkodowania z OC sprawcy.
avatar autora komentarza
W tym temacie mam świeże doświadczenie świadczące,jak kuriozalny jest art.86 par.1 kw, a jeszcze bardziej jego stosowanie przez policję. Tydzień temu na jednym z parkingów warszawskich,pod dużym centrum handlowym, niefortunnie próbowałem zaparkować pomiędzy dwoma samochodami. Robiłem to w żółwim tempie,przodem,a pomimo to delikatnie zarysowałem (kilka cm) dolną,z tworzywa, część zderzaka jednego z dwóch stojących samochodów. Podjąłem fatalną w skutkach,jak się okazało,decyzję o wezwaniu policji. Panowie mundurowi,nie biorąc zupełnie pod uwagę moich wyjaśnień,przebiegu zdarzenia i jego kosmetycznych skutków oraz mojego zachowania,zastosowali w/w art.86 par.1’dając mi 1050 zł mandatu i 10 pkt karnych. Moja konkluzja : prawo drogowe do jednego worka wrzuca i piratów drogowych, i takie pechowe płotki jak ja,a policja nie może lub nie chce różnicować pozornie podobnych wykroczeń i sprawców. O co naprawdę więc chodzi,bo na pewno nie o prewencję i bezpieczeństwo na drodze. Nie sprzyja to też kształtowaniu w społeczeństwie szacunku dla tak skonstruowanego i stosowanego prawa.
avatar autora komentarza
Ciekawe czy za zwykłą szkodę parkingową, jeżeli ktoś ucieknie z tego parkingu to można zgłosić sprawę do sądu czy to tylko trafia na policję?
avatar autora komentarza
Czy może ktoś pomóc doradzić ? Po pól roku niespodziewanie dostałem Regres do zapłaty od Warty ponad 15000zł. Po wyjaśnieniach , z mojej strony nie skutecznych, poszedłem na ugodę spłatę w ratach ,przed szantażem dużych odsetek po przegraniu w sądzie. Brak świadomości spowodowania szkody z mojej strony ,gdzie oddaliłem się z miejsca kolizji. Mam dowody-zdjęcia ,był monitoring na pargingu ,uszkodzenie samochodu prawie nie widoczne a Policjant w notatce służbowej pisze bzdury. Czy jest szansa od funkcjonariusza żądać tej zapłaty. Czuję się nie winny .
avatar autora komentarza
Niejednokrotnie obrysowano mi samochód i nikt nigdy żadnej kartki nie zostawił. Czy uszkodzenie dało się usunąć bardziej lub mniej, drożej czy taniej - zawsze zabolało po kieszeni. Sumarycznie w skali 2-3 lat to nawet kilka tysięcy złotych. Nie mam portfela w którym magicznie same pojawiają się pieniądze. Bardzo się cieszę, że są osoby, które ostatecznie dosięga sprawiedliwość. 15 tysięcy na pewno zaboli po kieszeni i oby było lekcją wychowania i moralności na przyszłość. Nie czyń bliźniemu co Tobie nie miłe. Przyjmij karę z godnością.
avatar autora komentarza
Próbowałem powiadomić dla pewności swojego ubezpieczyciela i ubezpieczyciela poszkodowanego. Żaden nie był w stanie przyjąć takiego zgłoszenia :( tak, że chyba zostaje tylko Policja ale wtedy mandaciki na dokładkę
avatar autora komentarza
Co w przypadku kiedy samochód stał na parkingu, wiec nikt nim nie kierował - kogo wpisać w oświadczeniu, jako kierowcę samochodu poszkodowanego? Można to zostawić jako puste pole? Jeśli na codzien samochodem nie jeździ własciciel
Poszkodowanym jest właściciel samochodu, nawet jeśli na co dzień nim nie jeździ.
avatar autora komentarza
Dzisiejszej nocy sprawcy bójki znacznie uszkodzili mój samochód stojący na parkingu.Została wezwana policja,a sprawcy zatrzymani.Z okna budynku naprzeciwko ktoś filmował całe zajście.W jaki sposób szkoda zostanie mi zrekompensowana?
Może Pani wystąpić o odszkodowanie do sprawców szkody lub naprawić samochód w ramach autocasco, jeśli je Pani posiada.
avatar autora komentarza
A co w przypadku szkody parkingowej na parkingu monitorowanym np przy lotnisku. Właściciel parkingu reklamuje się że ma całodobowy monitoring,teren jest ogrodzony itp. Czyli wzbudza u klienta przekonanie iż parking jest strzeżony. Po uszkodzeniu samochodu właściciel parkingu twierdzi że miał awarię monitoringu i nie można ustalić sprawcy uszkodzenia samochodu. W związku z tym policja sprawę umarza z powodu niewykrycia sprawcy. Zaznaczam że właściciel parkingu działając na zasadzie ryzyka posiada swoje ubezpieczenie OC jako przedsiębiorca. I co w takiej sytuacji.
avatar autora komentarza
No na poradę to bym do Pani nie poszła. Jak można pisać takie bzdury. To właśnie przez takie artykuły mam teraz problem. W pl TU nie bierze odpowiedzialności za szkodzenia spowodowane przez pasażera, chyba że jest on jednocześnie właścicielem pojazdu ( pasażer). Wyrok Trybunału sprawiedliwości dotyczył roztrzygniecia ,,pojazd w ruchu" co u nas już dawno obowiązuje. Dla dobra poszkodowanych i sprawców mogła by Pani napisać sprostowanie.
Wyrok Trybunału dotyczył zarówno pojęcia "ruchu pojazdów", jak i szkody na mieniu osoby trzeciej powstałej w wyniku użytkowania pojazdu przez pasażera. Zgodnie z interpretacją wyroku przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: "- Przepisy Unii Europejskiej w dziedzinie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów zobowiązują więc do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe ofierze wypadku w ruchu drogowym, w którym uczestniczył ubezpieczony pojazd, gdy wypadek ten został spowodowany przez inną osobę niż osoba wskazana w polisie ubezpieczeniowej" (źródło: https://pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/81-oc-obejmuje-szkody-nie-tylko-w-czasie-jazdy-i-nie-tylko-z-winy-kierowcy).
avatar autora komentarza
Jeżeli pasażer uderzył drzwiami w bok drugiego pojazdu, to niby gdzie jest ofiara wypadku? Uszkodzony jest pojazd, nie ma wypadku, nie ma ofiary. Czy TU musi wypłacić odszkodowanie czy nie?
avatar autora komentarza
Szkoda, że nie trafiłam na ten artykuł dwa tygodnie temu bo bym wiedziała co i jak a tak miałam dużego stresa jak przerysowałam auto na parkingu. Zachowałam się okej, ale teraz już wiem jak to prawnie powinno wyglądać, dzięki!
avatar autora komentarza
Taka szkoda na parkingu to nic fajnego... mi ktoś przyrysował auto, zero świadków, musiałam sama ponosić koszty naprawy :( teraz staję przy sklepach tylko w miejscach gdzie sięga monitoring
avatar autora komentarza
hhahaa, moja dziewczyna to dobrze wie co to szkoda parkingowa i jest mistrzynią ucieczki z miejsca zbrodni :D została złapana i teraz się pilnuje W KOŃCU
avatar autora komentarza
nie tylko kobiety powodują wypadki ;) ale fakt mi sie raz w życiu przytrafiła szkoda parkingowa i wolę aby nigdy więcej bo nie jest to nic przyjemnego, jeszcze potem się zniżki traci :/

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC