Szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców
Wychodzisz z marketu z wózkiem pełnym zakupów. Spieszysz się bo żona czeka z kolacją, a o 20 zaczyna się mecz i mają wpaść do Was sąsiedzi. Zerkasz na bok auta i stajesz jak słup soli! Na drzwiach twojego ukochanego Opla spore wgniecenie, a nadkole jest obtarte. Pół biedy jeśli sprawca zostawił po sobie jakiś ślad – gorzej jeśli ulotnił się niczym sen złoty. Co robić w takiej sytuacji? Jak uporać się z problem w razie szkody parkingowej?
W tym artykule przeczytasz:
Szkoda parkingowa a znany sprawca – co zrobić?
W najlepszym przypadku sprawca szkody parkingowej poczeka na właściciela samochodu. W takiej sytuacji droga do uzyskania odszkodowania jest szybka i nieskomplikowana. Uszkodzenie samochodu na parkingu – sprawca znany? Spisz oświadczenie!
Po pierwsze, sporządź wspólnie ze sprawcą oświadczenie o szkodzie parkingowej
Wzór takiego oświadczenia można pobrać ze strony dowolnego ubezpieczyciela. Warto mieć wydrukowany dokument w skrytce samochodowej. Jeśli nie masz przy sobie wzoru, nic nie szkodzi. To oświadczenie możecie napisać odręcznie. Jakie informacje muszą być zawarte w oświadczeniu o szkodzie parkingowej?
- Data i miejsce wyrządzenia szkody,
- okoliczności zdarzenia,
- opis uszkodzeń,
- dane sprawcy oraz dane poszkodowanego,
- dane samochodów uczestniczących w zdarzeniu (nr rejestracyjny, nr polisy, nazwy zakładów ubezpieczeń).
Dla zabezpieczenia swojego interesu zrób zdjęcia szkody.
Następnie zgłoś szkodę parkingową do zakładu ubezpieczeń
Zgłoszenie szkody spoczywa na poszkodowanym, więc jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie w związku ze stłuczką na parkingu, zgłoś szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Zgłoszenie można skierować do ubezpieczyciela drogą tradycyjną, elektroniczną, a nawet telefoniczną. Do zgłoszenia szkody należy dołączyć oświadczenie o szkodzie parkingowej oraz zdjęcia.
Co to jest BLS? Kto może z niego skorzystać? Czy wiesz kiedy Ci się przyda? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego! Sprawdź!
Czytaj dalejCo zrobić, gdy sprawca nie chce spisać oświadczenia po stłuczce na parkingu?
Zdarza się, że sprawca szkody parkingowej, mając na względzie ryzyko utraty zniżek za bezszkodową jazdę, próbuje dogadać się z poszkodowanym i proponuje pokryć wartość szkody z własnej kieszeni. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne dla poszkodowanego, może bowiem okazać się, że wartość uszkodzenia jest błędnie oszacowana i pieniądze uzyskane od sprawcy nie wystarczą na naprawę. Warto jednak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Jeśli sprawca nie chce podpisać oświadczenia, wezwij policję na miejsce zdarzenia.
Szkoda parkingowa a nieznany sprawca – co zrobić?
Osoba poszkodowana znajduje się w dużo gorszym położeniu, jeśli sprawca szkody parkingowej uciekł z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji wezwij policję na miejsce zdarzenia. Jeśli jednak nie ma ani świadków, ani nagrań z monitoringu, wykrycie sprawcy będzie prawdopodobnie niemożliwe. W takim przypadku możesz zlikwidować szkodę parkingową z AC. Jeśli nie masz AC, czeka Cię pokrycie szkody z własnej kieszeni. Tutaj przeczytasz, na jakiej podstawie UFG wypłaca odszkodowanie, jeżeli sprawca szkody uciekł i nie udało się go zidentyfikować.
Stłuczka na parkingu z mojej winy – co zrobić?
- Nie uciekaj z miejsca zdarzenia
Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić czyjś samochód, najlepszym wyjściem jest zaczekanie przy nim na właściciela. Przyznaj się do spowodowania szkody parkingowej. Ucieczka jest najgorszym rozwiązaniem. Odjeżdżając z miejsca zdarzenia, narażasz się na szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze: jeśli policja ustali Twoją tożsamość i dowie się, że to Ty spowodowałeś szkodę parkingową, bez mandatu się nie obejdzie. Po drugie: ubezpieczyciel pokryje wyrządzoną szkodę, jednak będzie przysługiwało mu roszczenie zwrotne wobec Ciebie (tzn. regres ubezpieczeniowy, o którym przeczytasz tutaj), co oznacza, że firma będzie żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania.
2. Zostaw swoje dane poszkodowanemu
Co zrobić, gdy czekasz, czekasz, a poszkodowanego dalej nie ma? Czekanie cały dzień na właściciela uszkodzonego samochodu nie ma większego sensu. Jeśli nie możesz już dłużej czekać, a nie chcesz, aby uznano, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, zostaw poszkodowanemu swoje dane kontaktowe. Postaraj się zabezpieczyć kartkę, najlepiej włóż ją za wycieraczkę. Jeśli szkoda wydarzyła się na parkingu przy markecie, możesz podejść do obsługi sklepu i poprosić o wywołanie właściciela samochodu. Pracownicy mogą nadać stosowny komunikat.
Prawnik radzi
Zdarzały się niejednokrotnie sytuacje, kiedy sprawca szkody parkingowej zostawił swoje dane, jednak pozostały one niezauważone przez poszkodowanego. Na nieszczęście sprawcy jego tożsamość została ustalona w toku późniejszych działań policji, a w konsekwencji uznano, że zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz obwiniony o ucieczkę, a nie możesz czekać na poszkodowanego, zgłoś zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ubezpieczyciel nie zastosuje wobec Ciebie regresu.
Co z odszkodowaniem, jeśli to pasażer samochodu zarysuje drzwiami inne auto na parkingu?
Jeśli samochody na parkingu stoją w niewielkiej odległości od siebie, niewiele trzeba, aby uszkodzić czyjś pojazd, wystarczy tylko nieostrożnie otworzyć drzwi. Co zrobić, jeśli to pasażer spowodował szkodę parkingową? Do niedawna ubezpieczyciele odmawiali wypłaty odszkodowania, powołując się na wyłączną winę osoby trzeciej (pasażera).
Należy jednak podkreślić, że 15 listopada 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok regulujący powyższą kwestię. TSUE orzekł, że kierowca jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez pasażera. W sentencji orzeczenia wskazano, że ubezpieczenie OC będzie obejmowało sytuacje, w których pasażer przy otwieraniu drzwi samochodu uszkodził stojący obok pojazd.
Jeśli więc ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania, powołaj się w odwołaniu na wyrok TSUE w sprawie C-648/17 (BTA Baltic Insurance Company AS przeciwko Baltijas Apdrošināšanas Nams AS).
Samochód pana Witolda uległ zniszczeniu na parkingu. Sprawca szkody odjechał z miejsca zdarzenia i nie zostawił swoich danych kontaktowych. Pan Witold słyszał wcześniej o tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania za szkody spowodowane przez nieznanych sprawców. Zadzwonił więc do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupił własne OC, żeby dowiedzieć się, jak zgłosić szkodę do UFG. Okazało się, że w takiej sytuacji nie może otrzymać odszkodowania. UFG nie wypłaca go bowiem osobom, których stan zdrowia nie ucierpiał w wyniku zdarzenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę.
Czy przez szkodę parkingową można stracić zniżki na ubezpieczenie?
Jeśli poszkodowany zgłosi szkodę Twojemu ubezpieczycielowi, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Wielu kierowców obawia się tego, więc próbują zrekompensować szkodę we własnym zakresie.
Zanim zdecydujesz się na taki krok, przelicz, czy pokrycie szkody z własnej kieszeni opłaca się bardziej niż utrata zniżek.
Zwykle nie opłaca się. Lakierowanie lub wymiana wgniecionych drzwi, wymiana zbitego reflektora czy uszkodzonego zderzaka to koszt w zależności od rodzaju i ceny pojazdu wynoszący od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Utrata zniżek powoduje zwykle wzrost składki OC o 10 do 30%. Jeśli płacisz za OC np. 600 zł, oznacza to, że w kolejnym roku Twoje OC może być droższe np. o 150 zł. Tego wzrostu można często uniknąć, zmieniając ubezpieczyciela. Odnowienie u tego samego będzie zwykle droższe niż nowa oferta u innego podmiotu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o szkody parkingowe
Tak, to warunek niezbędny do zgłoszenia szkody i uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Dlatego zawsze warto przy sobie mieć wzór takiego oświadczenia, który znajdziesz w internecie. Jeśli o tym zapomnisz, możesz spisać oświadczenie ręcznie. Gdyby sprawca uparcie odmawiał spisania oświadczenia, wezwij policję.
Niestety, w takim przypadku szanse na uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy są niewielkie. Jeśli policja nie będzie w stanie ustalić jego tożsamości, najprawdopodobniej będziesz musiał pokryć koszty napraw z własnej kieszeni. Ratunkiem może być tylko zgłoszenie szkody własnemu ubezpieczycielowi i zlikwidowanie jej z AC.
Zazwyczaj nie. Wprawdzie po zgłoszeniu szkody swojemu ubezpieczycielowi stracisz zebrane zniżki za bezszkodową jazdę, ale może się okazać, że to niewielki koszt w porównaniu z wydatkami, jakie musiałbyś ponieść z własnej kieszeni, aby zrekompensować straty poszkodowanego. Niezgłoszanie szkody i dogadanie się z drugim kierowcą warto rozważyć tylko w przypadku spowodowania bardzo drobnych uszkodzeń.
Jeśli spowodowałeś szkodę parkingową, ale właściciela uszkodzonego auta nie ma w pobliżu i nie wiesz, kiedy wróci, zostaw mu swoje dane kontaktowe (np. za wycieraczką). Dla pewności możesz też sam poinformować swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu unikniesz posądzenia o ucieczkę z miejsca zdarzenia, co mogłoby mieć negatywne konsekwencje.
- Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, możesz domagać się pokrycia kosztów naprawy z OC sprawcy. Spisz wspólnie ze sprawcą oświadczenie o stłuczce i zgłoś szkodę do jego zakładu ubezpieczeń.
- Jeśli nie wiesz, kto zarysował Twój samochód, wezwij policję. Policja jest zobowiązana przyjąć Twoje zgłoszenie. Jeśli sprawca pozostanie nieznany, szkoda może zostać zlikwidowana z Twojego AC.
- Jeśli zarysowałeś/-aś czyjeś auto, nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Poczekaj na właściciela i spisz oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
- Jeśli nie możesz czekać, zostaw za wycieraczką uszkodzonego auta kartkę ze swoimi danymi.
- Uciekając z miejsca zdarzenia, narażasz się na regres ubezpieczeniowy. Jeśli np. policja Cię zidentyfikuje, ubezpieczyciel będzie domagał się od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji