ASO czy kosztorys? Który wariant likwidacji szkody wybrać?

Wybierając sposób likwidacji szkody, mamy do wyboru różne warianty. Sprawdź, czym różnią się wariant kosztorysowy oraz wariant warsztatowy w ASO!

Wybór wariantu likwidacji szkody

ASO czy kosztorys? Przed wyborem wariantu likwidacji szkody stoimy w dwóch sytuacjach. W pierwszej, gdy nasz samochód został uszkodzony w trakcie stłuczki i chcemy zlikwidować szkodę z OC sprawcy. O naszym wyborze informujemy ubezpieczyciela w momencie zgłoszenia szkody. W drugiej zaś, kiedy decydujemy się na ofertę ubezpieczenia AC. Wówczas, wybór dokonany w momencie zakupu będzie wpływał na sposób likwidacji szkody z AC.

Wybór wariantu likwidacji szkody w praktyce oznacza, że za szkodę na naszym samochodzie otrzymamy rekompensatę w postaci pieniędzy (wariant kosztorysowy) lub naprawy pojazdu (wariant warsztatowy), w tym ASO. Który wariant wybrać? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wariant warsztatowy

Decydując się na wariant warsztatowy, w momencie wystąpienia szkody nie otrzymujemy odszkodowania w formie pieniędzy, lecz naprawy. Warsztat rozlicza się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Uszkodzone auto możemy oddać do dowolnego warsztatu, w tym do punktów, które współpracują z ubezpieczycielem. Mamy także możliwość naprawy w ASO.

Czym jest ASO?

ASO to inaczej autoryzowana stacja obsługi, a więc usługodawca, który świadczy usługi naprawy i konserwacji pojazdów. Sieć ASO działa z ramienia dostawcy samochodów. Naprawa samochodu w autoryzowanym serwisie opiera się na oryginalnych częściach. Ponadto, pracownicy ASO są doświadczeni w zakresie reperowania pojazdów danej marki.

Wariant kosztorysowy

W przypadku wariantu kosztorysowego, poszkodowany otrzymuje odszkodowanie w formie pieniędzy. W sytuacji szkody częściowej, kwota odszkodowania powinna pozwolić na naprawienie samochodu. Naprawę samodzielnie organizuje właściciel uszkodzonego pojazdu.

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników. Kosztorys naprawy jest ustalany na podstawie opinii rzeczoznawcy, który dokonuje wyceny szkody. Niektóre ubezpieczenia AC uwzględniają amortyzację części. Oznacza to, że ubezpieczyciel pomniejsza wartość części zamiennych ze względu na zużycie pojazdu. Wielkość potrącenia wiąże się z wiekiem auta – im starszy samochód, tym potrącenie będzie większe. Jednakże procentowy udział, który zostanie odjęty od wartości części nie wynika z rzeczywistej eksploatacji, lecz z ustaleń ubezpieczyciela. Informacje o wysokości potrąceń amortyzacyjnych znajdują się w OWU.

Kolejną opcją, którą zawierają niektóre ubezpieczenia AC, a która wpływa na wysokość odszkodowania, jest udział własny w szkodzie. W ten sposób określa się pewną część wartości szkody, którą ubezpieczony zobowiązuje się pokryć samodzielnie. Część, którą pokrywa poszkodowany określa się kwotowo lub procentowo. Udział własny pomniejsza kwotę odszkodowania, ponieważ właściciel pojazdu bierze część kosztów naprawy na siebie.

Część ubezpieczeń AC uwzględnia franszyzę integralną. Termin “franszyza integralna” odnosi się do zapisu w umowie ubezpieczeniowej, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności o szkody o małej wartości. Oznacza to, że przy niewielkim uszkodzeniu pojazdu (poniżej kwoty ustalonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe), nie otrzymamy odszkodowania.

ASO czy kosztorys? Wady i zalety wariantów likwidacji szkody

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom naprawy szkody w ASO oraz wariantu kosztorysowego.

Zalety ASO

 • właściciel samochodu nie uczestniczy w rozliczeniu, nie musi martwić się o cenę części czy robocizny. Po prostu oddaje pojazd do autoryzowanego warsztatu;

 • podczas naprawy wykorzystywane są oryginalne części. Samochód reperują specjaliści, którzy mają doświadczenie z pojazdami danej marki;

 • jeśli korzystamy z samochodu zastępczego na czas naprawy, prawdopodobnie otrzymamy pojazd tej samej marki.

Wady ASO

 • wyższa składka ubezpieczenia AC niż w przypadku innych wariantów likwidacji szkody;

 • pomimo doświadczenia pracowników i oryginalnych części, ASO nie daje gwarancji jakości naprawy. Zdarza się na przykład, że na samochodzie widać ślady po reperacji.

Zalety wariantu kosztorysowego

 • niższa składka AC niż w przypadku innych wariantów likwidacji szkody;

 • możliwość obniżenia składki AC, dzięki zastosowaniu amortyzacji części, udziału własnego czy franszyzy integralnej;

 • możliwość samodzielnego naprawienia samochodu. Obrotny właściciel jest w stanie naprawić swój pojazd najniższym kosztem;

 • brak konieczności przeznaczenia kwoty odszkodowania na naprawę.

Wady wariantu kosztorysowego

 • kwota odszkodowania z tytułu AC może zmaleć z powodu amortyzacji części, udziału własnego czy franszyzy integralnej.

Korzystanie z ASO wydaje się najkorzystniejsze w przypadku właścicieli samochodów nowych (do 6 lat) i w dobrym stanie technicznym. Z kolei wariant kosztorysowy to dobra opcja dla właściciel starszych aut oraz kierowców, którzy mają wiedzę na temat zasad oraz kosztów usuwania szkody. Osoba, która dysponuje taką wiedzą, będzie w stanie na własną rękę zorganizować skuteczną i stosunkowo tanią naprawę pojazdu.

PODSUMOWANIE
 • Wariant likwidacji szkody wybieramy w momencie likwidacji szkody z OC sprawcy lub decydując się na ofertę autocasco. Możemy wybrać wariant kosztorysowy lub warsztatowy, w tym ASO.
 • W wariancie warsztatowym, szkoda naprawiana jest w warsztacie, który rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Do wyboru mamy dowolne punkty, w tym ASO, czyli autoryzowaną stację obsługi.
 • W wariancie kosztorysowym, odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniędzy. Wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie wyceny rzeczoznawcy. Kwota rekompensaty z tytułu AC może być obniżona ze względu na amortyzację części, udział własny lub franszyzę integralną.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!