Likwidacja szkody w ASO z OC i AC – czy warto?

Gdy dojdzie do szkody, to jej likwidację może przebiegać bez udziału właściciela w warsztacie lub ASO. Poszkodowany może także wybrać wariant gotówkowy, czyli kosztorysowy. Na jaką opcję zdecydować się w razie szkody z polisy OC sprawcy? A na jaką w ramach ochrony AC? Jakie są plusy naprawy samochodu w autoryzowanej stacji obsługi?

naprawa samochodu w aso

Likwidacja szkody z polisy OC sprawcy

W wyniku kolizji, a już na pewno wypadku, dochodzi do uszkodzeń pojazdu. W przypadku winy innego kierowcy szkoda na mieniu naprawiana jest z polisy OC sprawcy. Poszkodowany może wybrać, w jaki sposób ma przebiegać naprawienie szkody. Wskazuje na to Kodeks cywilny poprzez art. 363 § 1.:

Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Kodeks cywilny, art. 363 § 1.

Poszkodowany może więc wskazać, czy chce otrzymać pieniądze, czy woli przywrócenie stanu poprzedniego – to właśnie powinniśmy sobie zapamiętać. Przywrócenie stanu faktycznego oznacza, że jeśli ktoś serwisował nowy lub kilkuletni samochód w ASO, to ma prawo domagać się naprawy oryginalnymi częściami w autoryzowanym serwisie! 

Ubezpieczyciel w przypadku szkody częściowej nie może odmówić naprawy pojazdu w warsztacie. Pieniądze są zawsze wypłacane tylko w przypadku szkody całkowitej. Co ważniejsze, jeśli poszkodowany nie zamierza naprawiać samochodu, to także musi otrzymać odszkodowanie – tak wskazał Sąd Najwyższy. W końcu to on jest poszkodowany i stracił w wypadku spowodowanym przez kogoś innego. 

Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak to zrobić w autoryzowanym warsztacie?

Jak zostało wspomniane powyżej, poszkodowany ma prawo zdecydować o sposobie likwidacji szkody. Tak więc, gdy jego pojazd zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji, jego właściciel po zgłoszeniu może wymagać:

  • przywrócenia stanu pojazdu do tego sprzed zdarzenia (musi to być oczywiście fizycznie możliwe) również w autoryzowanym warsztacie (wariant serwisowy);
  • rekompensaty finansowej, która zostanie określona na podstawie wartości szkody (wariant kosztorysowy).

Pamiętajmy, że celem ubezpieczenia jest naprawienie szkód, a więc powrót do stanu sprzed wypadku lub kolizji, a nie poprawa lub spadek wartości pojazdu. Oznacza to, że jeśli ktoś serwisował samochód czy motocykl w autoryzowanym salonie, to ma pełne prawo na naprawę w ASO z użyciem części oryginalnych.

Przykład

Janusz kupił 3 lata temu nową Kię Sportage, którą serwisował co roku w autoryzowanym salonie. W tym roku postanowił zmienić ubezpieczyciela i poszukać jak najlepszej oferty na pakiet OC + AC. Do Janusza dotarły informacje o sporach w między autoryzowanymi serwisami a ubezpieczycielami, więc wpisał w wyszukiwarkę hasła “PZU naprawa w ASO”, “ERGO Hestia naprawa w ASO”, “Beesafe naprawa w ASO” i “Warta naprawa w ASO”, by przeczytać więcej na ten temat i dowiedzieć, się czy ta kwestia może wpłynąć na ewentualną naprawę auta w autoryzowanym serwisie.

Ubezpieczenie AC, szkoda i ASO – jak przebiega likwidacja szkody?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne, więc jego warunki reguluje ubezpieczyciel w ramach obowiązującego prawa. Zapisane są one w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). To tam wymienione są między innymi sposoby likwidacji szkody, jakie może wybrać kierowca, który zdecyduje się na wykupienie polisy. Są to:

  • wariant bezgotówkowy – jeśli dojdzie do szkody częściowej (maksymalnie 70% wartości pojazdu w przypadku AC), to samochód trafia do warsztatu lub ASO, gdzie przeprowadzona zostanie naprawa. Kierowcy nie interesuje rozliczenie, ponieważ odbywa się ono pomiędzy serwisem a ubezpieczyciel,
  • wariant gotówkowy – tak zwany kosztorysowy, w którym właściciel pojazdu otrzymuje pieniądze na podstawie wyceny przeprowadzonej przez rzeczoznawcę wysłanego przez ubezpieczyciela. W OWU ubezpieczycieli znajdują się informacje o sposobie dokonywania takiej wyceny.

W ramach wariantu bezgotówkowego kierowca przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia AC może zdecydować się na naprawę w ASO. Polisa taka będzie droższa, ale dzięki temu zapewni on sobie wymianę uszkodzonych części na te oryginalne. To bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli nowych samochodów, którzy serwisują pojazd w ASO. 

UWAGA!

W przypadku leasingu samochodu leasingodawca może wymagać wykupienia AC z opcją naprawy w autoryzowanym serwisie!

Co ważne, jeśli właściciel samochodu zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC z wariantem naprawy w ASO, to zawsze w razie wystąpienia szkody może wybrać warsztat zewnętrzny lub likwidację szkody gotówkową – w drugą stronę nie można tego zrobić. W przypadku wyboru polisy z wariantem kosztorysowym lub warsztatowym (nie ASO), nie można po szkodzie pojechać na naprawę do autoryzowanego serwisu. 

Zalety i wady likwidacji szkody w ASO

Naprawa samochodu w autoryzowanej stacji obsługi ma kilka istotnych plusów, choć najczęściej zwraca się uwagę na jakość obsługi. Przyjrzyjmy się poszczególnym zaletom i pokrótce je omówmy!

  • Profesjonalna obsługa w ASO otrzymasz fachową pomoc mechaników i specjalistów zajmujących się daną marką samochodu. Ponieważ na co dzień autoryzowane serwisy zajmują się naprawą pojazdów konkretnego producenta, to mają one duże doświadczenie, a ich pracownicy znają nietypowe usterki pojawiające się w tych autach.
  • Standard serwisu – w ASO panują procedury określone przez producenta pojazdów, stąd znajdują się tam specjalistyczne i najnowsze narzędzia i komputery, które pozwalają na dokładną oraz szczegółową diagnostykę i naprawę.
  • Części oryginalne – uszkodzony samochód naprawia się oryginalnymi częściami, które mają sprawdzoną jakość i ich zamontowanie nie obniża wartości pojazdu.
  • Rozliczenie pomiędzy ASO a ubezpieczycielem – poszkodowany nie bierze udziału w rozliczeniu. To serwis i ubezpieczyciel załatwiają wszystkie formalności, a właściciel tylko odbiera naprawiony samochód.

Naprawa w ASO ma jedną zasadniczą wadę, która obciąża właściciela ubezpieczonego samochodu. Jaką? Ubezpieczenie AC z wariantem naprawy w ASO jest droższe niż to warsztatowe lub kosztorysowe. Natomiast przy naprawie samochodu z polisy OC sprawcy, część ubezpieczycieli kwestionuje wybór ASO, jako bardzo drogą opcję – wskazuje, że likwidacji szkody można dokonać w tańszym partnerskim serwisie. Taka sytuacja często kończy się sporem z ubezpieczycielem.

Warto dodać, że naprawa starego samochodu w ASO też nie ma większego sensu dla poszkodowanego kierowcy. Ubezpieczyciel przy wycenie uwzględnia amortyzację części i wypłaca tylko określony procent ich wartości z odszkodowania – naprawa więc będzie nieopłacalna.  

Szkoda całkowita – co to jest?

Uszkodzenia pojazdu mogą być tak duże, że ubezpieczyciel uzna, że nie opłaca się go naprawiać, więc likwidacja szkody w ASO jest niemożliwa. To tak zwana szkoda całkowita. Należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia OC wskazuje się na nią, gdy koszt naprawy przekracza wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody (100%) lub naprawa nie jest możliwa z przyczyn technicznych. Natomiast próg uszkodzeń, w których wskazuje się na szkodę całkowitą z AC, to najczęściej 70%.Orzeczenie szkody całkowitej może prowadzić do sporu między ubezpieczycielem a poszkodowanym. Więcej informacji i porad na temat tego zagadnienia znajdziesz w naszym artykule Szkoda całkowita samochodu z OC i AC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

FAQ – najważniejsze pytania o naprawę szkody w ASO z OC i AC

Czy można odwołać się od wyceny szkód dokonanej przez ubezpieczyciela?
Czy mogę dostać odszkodowanie z OC i nie naprawić auta?
Jakie zalety ma naprawa pojazdu w ASO?
PODSUMOWANIE
  • Poszkodowany ma prawo wybrać sposób likwidacji szkody z polisy OC sprawcy.
  • Do wyboru jest wariant kosztorysowy i bezgotówkowy.
  • W ubezpieczeniu AC wariant likwidacji szkody wybiera się przed zawarciem umowy.
  • Likwidacja szkody w ASO odbywa się przy użyciu oryginalnych części i przez specjalistów od danej marki.
  • Wadą wariantu ASO w autocasco jest wyższa składka.
Źródła:
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/O/D19640093.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC