Ubezpieczenie samochodu na wynajem – jaką ochronę otrzymasz?

Lecisz na wakacje i chcesz na miejscu wynająć samochód, by swobodnie zwiedzać okolicę? Potrzebujesz auta na kilka dni, bo Twoje jest w naprawie? W takich sytuacjach warto skorzystać z wypożyczalni. Wynajmując pojazd, możesz być pewien, że będzie miał on OC. A co z dodatkowymi polisami? Co w umowie znaczą skróty CDW, SCDW, PAI i TW? Przyjrzyjmy się temu!

ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Ubezpieczenie OC – obowiązek wynajmującego jako właściciela

Wszystkie zarejestrowane samochody muszą być ubezpieczone. Brak obowiązkowego OC może skończyć się poważnymi problemami finansowymi ze względu na wysokie kary (od 1 stycznia 2024 roku od 1 700 do 8 480 zł w przypadku samochodów osobowych) i wypłatę odszkodowania w przypadku spowodowania szkody. To właściciele firm wynajmujących pojazdy wykupują ubezpieczenie OC na auta.

Jeśli wypożyczysz samochód, to jego ubezpieczenie OC będzie działać na standardowych zasadach – spowodujesz szkodę, osoby przez Ciebie poszkodowane otrzymają odszkodowanie od ubezpieczyciela za:

 • szkody na osobie,
 • szkody na mieniu.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do kierowcy. Nie ma możliwości, że osoby poszkodowane nie będą mogły skorzystać z polisy OC przypisanej do pojazdu, którym spowodowano szkodę. Nie ma znaczenia, że jest to wynajęte auto. 

Jeśli do szkody dojdzie:

 • na skutek umyślnego działania kierowcy,
 • podczas jazdy po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,
 • po kradzieży pojazdu,
 • podczas prowadzenia pojazdu przez osobę nieposiadającą uprawnień,

to taki kierowca będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni. Dotyczy to także ucieczki z miejsca wypadku lub kolizji, co wzbudza automatyczne podejrzenie o jazdę pod wpływem. Oczywiście ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym, a potem zwróci się do sprawcy w ramach regresu ubezpieczeniowego o zwrot kosztów.

Przeczytaj też: Odszkodowanie z OC – sprawca nieznany. Zasady wypłacania świadczeń przez UFG

Polisa autocasco – standard w wypożyczalniach!

Kiedy zdecydujesz się na wynajem samochodu, to możesz być pewien, że będzie miał on ubezpieczenie OC. Firmy wynajmujące auta wykupują również polisy autocasco na swoje pojazdy, by chronić się przed szkodami spowodowany przez klientów na ich własności. Dzięki temu kierowca może także poczuć się bezpieczniej, ponieważ będzie zwolniony z odpowiedzialności za uszkodzenia wypożyczonego auta. 

Należy jednak pamiętać, że polisa AC na wypożyczony samochód będzie najprawdopodobniej zawierała udział własny. To kierowca za część szkód będzie musiał zapłacić ze swoich środków – może być on określony procentowo lub kwotowo.

W jaki sposób firma wypożyczająca samochody zabezpiecza się, by kierowca pokrył część strat w razie spowodowania wypadku? W momencie wypożyczania pojazdu klient musi złożyć depozyt lub kaucję. Jej wysokość uzależniona jest między innymi od modelu wypożyczonego samochodu i warunków wynajmu.

Przykład

Pan Ambroży wypożyczył samochód podczas wycieczki na Santorynie. Niestety podczas podróży autem po wyspie spowodował na wąskiej i krętej drodze stłuczkę. Koszt naprawy oszacowano na 567 euro. Pan Ambroży podpisując umowę wynajmu, musiał wpłacić wkład własny w wysokości 500 euro. Kwota ta zostanie wykorzystana na pokrycie strat, a pozostałe 67 euro wypłaci ubezpieczyciel z polisy.

Dodatkowe pakiety ochronne – spotkasz je nie tylko w Polsce!

Samochody wypożyczane mają ubezpieczenie OC, AC i często assistance. Jednak w dokumentach zawierających warunki wynajmu samochodu można trafić na następujące skróty: CDW, SCDW, PAI i TW. Co one oznaczają? 

Wymienione wyżej skróty to dodatkowe ubezpieczenia oferowane na czas wynajmu samochodu – warto poznać ich znaczenie. Dlaczego? Znajdują się one w zapisach umów o wynajem auta na całym świecie.

CDW – oznacza Collision Damage Waiver, czyli jest to ubezpieczenie od skutków kolizji. To podstawowe dodatkowe ubezpieczenie, które oferowane jest w cenie wynajmu. Dzięki niemu wynajmujący będzie musiał zapłacić za szkody tylko do poziomu udziału własnego określonego w umowie (zazwyczaj od 1500 do 3000 euro).

SCDWSuper Collision Damage Waiver, czyli rozszerzona wersja CDW. Polisa ta zapewnia mniejszy udział własny w przypadku spowodowania wypadku i uszkodzenia samochodu (może zmniejszyć się nawet do 0 euro).

PAIPersonal Accident Insurance działa jak NNW. Kierowca i pasażerowie otrzymają odszkodowanie w przypadku odniesienia obrażeń w wypadku. Nie ma znaczenia, kto będzie sprawcą. Jest to dodatkowa polisa, więc nie zamyka drogi do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia.

TWTheft Waiver to dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu. W razie zajścia, któregoś z tych zdarzeń firma wypożyczająca pojazd otrzyma odszkodowanie. Wynajmujący traci w takim przypadku udział własny określony w umowie. Na przykład w firmie Europcar udział własny wynosi od 550 do 2500 euro netto (zależnie od pojazdu).

Powyższe dodatkowe ubezpieczenia to tak naprawdę autocasco i NNW w różnych formach. 

Przykład

Pani Bożena wypożyczyła Renault Clio podczas wakacji we Francji w okolicach Saint Jean de Monts. Jej udział własny w TW wyniósł 550 euro. Niestety pojazd został skradziony. Firma wynajmująca pojazd otrzymała odszkodowanie od ubezpieczyciela, a Pani Bożena straciła wkład własny, czyli 550 euro z karty kredytowej.

Należy pamiętać, by przed podpisaniem umowy wynajmu przeczytać dokładnie warunki umowy! Mogą znaleźć się w nich różne wyłączenia, których trudno się spodziewać. Lepiej dowiedzieć się o nich zawczasu, by potem nie być zdziwionym brakiem ochrony ubezpieczeniowej.

Przeczytaj też: Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Ceny dodatkowego ubezpieczenia – ile kosztuje CDW, SCDW, PAI i TW?

Ceny ubezpieczenia zależą od wielu kilku czynników. Znaczenie ma model wypożyczonego pojazdu – im jest on w wyższym standardzie, tym więcej trzeba zapłacić za dodatkowe polisy. Nie bez znaczenia jest także okres, na jaki wypożycza się auto.

Sprawdźmy ceny ubezpieczeń na przykładzie Europcar dla poszczególnych rodzajów polis (ceny pochodzą ze strony europcar.com.pl na dzień 22.01.2024). Udział własny w ubezpieczeniu CDW i TW wynosi od 550 do 2500 euro netto.

 • CDW – od 13 do 25 euro netto za dzień;
 • SCDW – od 8 do 30 euro netto za dzień;
 • PAI – od 8,5 do 12 euro netto za dzień;
 • TW – od 6 do 15 euro netto za dzień.

Ceny dodatkowych ubezpieczeń zależą od rodzaju samochodu. Za najmniejsze auta mini i economy (np. Renault Clio) płaci się najmniej. Najwięcej trzeba zapłacić za auta standard i full-size (Audi Q5 czy Mazdę 6).

Przeczytaj też: Kto zapłaci za szkody w wypożyczonym samochodzie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Jakie ubezpieczenia może mieć wynajmowane auto?
Od czego zależy cena dodatkowych ubezpieczeń?
PODSUMOWANIE
 • Każdy wypożyczony samochód musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
 • Firmy wypożyczające pojazdy wykupują na swoje auta ubezpieczenie AC.
 • Przy podpisywaniu umowy klient musi złożyć kaucję lub zablokować określoną kwotę na karcie kredytowej.
 • CDW, SCDW, PAI i TW to dodatkowe ubezpieczenia, które w praktyce są różnymi wariantami autocasco i NNW.
 • Koszt dodatkowego ubezpieczenia wypożyczonego samochodu zależy od jego klasy i czasu wynajmu.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC