Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Wielu turystów wyjeżdżających za granicę decyduje się na wynajem auta, które ułatwia dotarcie w ciekawe zakątki i uniezależnia od kaprysów niejednokrotnie słabo zorganizowanej komunikacji publicznej. Wynajęcie samochodu w Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech to bardzo dobry pomysł, pod warunkiem, że gruntownie sprawdzimy warunki zawieranej umowy, w tym te związane z ubezpieczeniem pojazdu. W przeciwnym razie wakacyjna przejażdżka może nas sporo kosztować!

Jeśli lecimy na wakacje samolotem lub podróżujemy służbowo, na miejscu pozostaje nam przemieszczanie się środkami komunikacji publicznej lub taksówką. Nie zawsze są to rozwiązania wygodne czy efektywne kosztowo. Nie wszędzie też da się dojechać w ten sposób. Problemem może być niedostosowanie rozkładu jazdy do naszych potrzeb albo po prostu oddalenie miejsc, które chcemy odwiedzić, od głównych komunikacyjnych szlaków. 

W takich wypadkach korzystne jest wynajęcie auta. Jak to zrobić bezpiecznie za granicą? Na co zwrócić uwagę?

Jak wynająć auto za granicą?

Wynajem auta za granicą najczęściej jest mało skomplikowany. Jeśli podróżujemy z biurem podróży, możemy o taką opcję zapytać rezydenta. Zwykle istnieje możliwość załatwienia wszystkich formalności w hotelu i podstawienia samochodu do miejsca naszego pobytu. Jest to wygodna opcja – nie ma konieczności przemieszczania się do biura firmy organizującej wynajem. Zdarza się, że nie ma również konieczności pozostawiania depozytu czy posiadania karty kredytowej. Formalności w tym wypadku ograniczają się do wypełnienia formularza, okazania prawa jazdy i odbioru kluczyków. Po zakończeniu wynajmu możemy pozostawić je wraz z dokumentami na recepcji i zapomnieć o sprawie. 

Inaczej sprawa wygląda, jeśli podróżujemy samodzielnie, a auta potrzebujemy już na lotnisku – najlepiej będzie wówczas załatwić formalności jeszcze przed wyjazdem z kraju. Możemy skorzystać z wypożyczalni mających biura na lotnisku lub z opcji podstawienia samochodu w to miejsce przez firmę, która oferuje taki wynajem, ale nie posiada biura w tym miejscu. 

Wynajem auta za granicą – na co zwrócić uwagę?

Kierowcy chcący wynająć pojazd za granicą, zwykle zwracają uwagę na warunki wynajmu – przede wszystkim na cenę za jeden dzień użytkowania pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że wypożyczalnie pobierają opłaty także za wiele dodatkowych elementów związanych z wynajmem. 

Kosztowny może być: 

 • drugi kierowca,
 • zwiększony limit kilometrów na dzień,
 • dołożenie dodatkowego wyposażenia w tym np. fotelika samochodowego,
 • wypożyczenie auta przez kierowcę poniżej 30. roku życia.
świadczenia dodatkowo płatne w wynajmie samochodów za granicą

Większość wypożyczalni przy podpisywaniu umowy najmu zablokuje na karcie klienta depozyt. Wysokość depozytu to zwyczajowo kilkaset euro – kwota zależy także od klasy samochodu – im droższe auto wypożyczamy, tym koszt będzie wyższy. Najczęściej musimy liczyć się z kwotą między 600 a 1000 euro. 

Wypożyczenie auta za granicą – uwaga na ubezpieczenie!

Wypożyczając auto za granicą, warto zwrócić baczną uwagę na kwestię ubezpieczenia, bagatelizowaną przez wielu kierowców. 

Standardowo, pojazd wypożyczany zawsze będzie ubezpieczony w zakresie OC i AC. Praktycznie we wszystkich krajach świata ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, AC natomiast wypożyczalnie muszą mieć choćby dlatego, aby chronić się przed finansowymi skutkami zniszczenia auta przez klienta. Diabeł jednak, jak to często bywa, tkwi w szczegółach. 

Wypożyczalnie oszczędzają na opcjach dodatkowych, dlatego ubezpieczenie AC często nie zawiera wielu elementów. Najczęściej wyłączone z odpowiedzialności są: 

 • opony,
 • lusterka,
 • szyby.

Ubezpieczenie zwykle zawiera także franszyzę integralną lub/i redukcyjną. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę, jeśli jej wartość nie przekroczy określonej kwoty lub pomniejsza wartość szkody o określoną kwotę. 

Rozważmy tę kwestię na przykładzie. 

Przykład

Pan Tomasz wypożyczył Opla Astrę w popularnej sieci wypożyczalni aut we Włoszech. Niestety, auto zostało uszkodzone. Pan Tomasz, nieprzyzwyczajony do bardzo wąskich włoskich uliczek, zadrapał tył auta przy próbie parkowania. Wypożyczalnia sporządziła protokół i wyceniła szkodę na 300 euro. Przy wynajmie od pana Tomasza został pobrany depozyt w kwocie 700 euro. Wypożyczalnia zwróciła klientowi kwotę 400 euro, tłumacząc, że w ubezpieczeniu AC ujęta jest franszyza i to klient odpowiada za szkody do kwoty 700 euro.

Jak ustrzec się odpowiedzialności za drobne szkody powstałe za granicą przy wypożyczaniu auta?

Niestety, zdarzenia takie jak wyżej, są dość częste. Klienci na forach internetowych skarżą się także na dużą skrupulatność wypożyczalni przy odbiorze auta, wynajdowanie drobnych rys czy zarysowań i odnotowywanie ich w protokole odbioru auta. 

Takie praktyki mogą mieć na celu obciążenie klienta – dlatego przy odbiorze auta należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie zaznaczone uszkodzenia i porównać je ze stanem faktycznym. 

Jest oczywiście możliwe dokupienie dodatkowego ubezpieczenia, wykluczającego odpowiedzialność klienta lub obniżającą ją do kwoty, która jest dla nas akceptowalna. Takie ubezpieczenia oferowane przez wypożyczalnie są jednak dość drogie. 

Często sama kwota ubezpieczenia przekracza koszt wynajmu auta. Opcją w tym wypadku może być ubezpieczenie turystyczne zawierające również opcję odpowiedzialności za takie szkody. Oferują je niektórzy ubezpieczyciele. 

Uszkodzenie auta z wypożyczalni – co zrobić?

Przede wszystkim należy dopełnić wszelkich procedur związanych ze zgłoszeniem szkody. Jeśli dojdzie do wypadku, powinniśmy niezwłocznie powiadomić wypożyczalnię o zaistniałej sytuacji. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności także powyżej kwoty depozytu. Takie ostrzeżenie widnieje w umowach wypożyczenia – warto się z nimi zapoznać, a jeśli mamy jakiekolwiek pytania i wątpliwości, warto dopytać o szczegóły pracownika wypożyczalni. 

UWAGA!

Podpisywanie umów w obcym języku to bardzo zły pomysł! Standardowo umowy wypożyczenia samochodu za granicą są sporządzone w języku angielskim. Warto je przetłumaczyć i przeczytać ze zrozumieniem. Jeśli mamy wątpliwości do umowy lub nasza znajomość języka jest niewystarczająca, warto poprosić wypożyczalnię o przesłanie umowy np. mailem, abyśmy mieli szansę zapoznać się z nią dokładnie lub przetłumaczyć, niekoniecznie w warunkach lotniskowego pośpiechu czy wakacyjnej beztroski.

Jeśli doszło do szkody, warto sporządzić dokumentację fotograficzną i zachować ją również dla siebie. Przy opisywaniu szkody w protokole zdawczym auta, zwróćmy uwagę na określenia użyte przez pracownika wypożyczalni i zaznaczone w protokole, pod którym się podpisujemy. Jeśli coś budzi naszą wątpliwość, możemy odmówić podpisania protokołu lub dopisać w nim istotne z naszego punktu widzenia informacje. 

PODSUMOWANIE
 • Wynajmując auto za granicą, zwróć uwagę nie tylko na podstawową cenę wynajmu, ale także na opcje dodatkowe, zwiększające jego cenę: opłatę za dodatkowego kierowcę lub limit kilometrów.
 • Pamiętaj, że chociaż auta z wypożyczalni są ubezpieczone w zakresie OC i AC najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich elementów (opony, lusterka) i zawiera franszyzę integralną/redukcyjną.
 • Aby ustrzec się odpowiedzialności do kwoty franszyzy, możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie – bywa jednak, że jego koszt w wypożyczalni przekracza koszt samego wynajmu!
 • Wypożyczalnia pobierze od Ciebie depozyt – najczęściej zablokuje go na karcie kredytowej. Jeśli auto zostanie uszkodzone lub np. nie zatankujesz go przed zwrotem, wypożyczalnia może pobrać kwotę z depozytu właśnie lub go nie zwrócić.
 • Zdarza się, że koszt koniecznych napraw lub lista uszkodzeń jest przez wypożyczalnię rozszerzana. Dlatego przed odbiorem auta i w momencie jego zwrotu, należy dokładnie przyjrzeć się stanowi pojazdu oraz dokumentom, które podpisujemy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wynajem auta za granicą

Czy można zarezerwować auto w wypożyczalni za granicą jeszcze przed wyjazdem?

Tak. Jest to opcja szczególnie wygodna dla osób, które podróżują samodzielnie i zależy im np. na możliwości skorzystania z auta już po wylądowaniu na lotnisku w danym kraju. W takim przypadku wiele formalności można załatwić wcześniej przez internet, a później tylko odebrać wybrany samochód w umówionym miejscu.

Czy wypożyczalnia może zażądać od klienta pokrycia kosztów uszkodzenia samochodu?

Wszystko zależy od tego, jak sformułowany jest regulamin wypożyczalni, oraz jakie są warunki ubezpieczenia pożyczonego auta. Nawet jeśli to ma wykupione AC, może się okazać, że nie obejmuje ono pewnych szkód lub zawiera franszyzę integralną. W takiej sytuacji klient będzie zmuszony do pokrycia kosztów likwidacji szkody.

Czym różni się franszyza integralna od redukcyjnej?

Są to ograniczenia odpowiedzialności stosowane przez firmy ubezpieczeniowe. Franszyza integralna oznacza minimalną wartość szkody, do której musi dojść, aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie – jeśli np. ustala się ją na 500 zł, to tańsze naprawy pokrywa sam kierowca. Franszyza redukcyjna (udział własny) obniża z kolei wypłacone odszkodowanie o określoną kwotowo lub procentowo część.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
23,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Syn wypożyczył samochód w Meksyku w Cancun, na miejscu dowiedział się, że ubezpieczenie nie dotyczy całego kraju, będzie podróżował poza tą strefą. może go jakoś doubezpieczyć ?