Turcja – przewodnik dla kierowców

Zabytki w Stambule, ruiny Troi, posągi na górze Nemrut, klasztor Monaster Sumela – to tylko część atrakcji turystycznych, które przyciągają podróżników do Turcji. Ataki terrorystyczne sprzed kilku lat skutecznie zniechęciły część turystów do przyjazdu. Turcja pomału jednak wraca do łask i znów stała się jednym z popularnych wakacyjnych kierunków podróżnych z różnych części Europy i świata.

Wyjazd do Turcji w czasie pandemii

Według informacji, które widnieją na stronie MSZ 19 września 2022 roku, od 1 czerwca 2022 roku turyści podróżujący do Turcji nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających ich status związany z COVID-19. Nie wymaga się wykonywania testów przed podróżą ani po przyjeździe do tego kraju.

Przed wyjazdem należy jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które będzie zapewniało pomoc w razie zachorowania na COVID-19. Na miejscu należy zakrywać usta i nos w transporcie zbiorowym i obiektach opieki zdrowotnej.

UWAGA!

Aktualnych informacji na temat ograniczeń związanych z pandemią w Turcji należy szukać w witrynie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Turcja – o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem na urlop?

Wakacje w Turcji marzą się wielu osobom. Nie ulega wątpliwości, że najłatwiej i najszybciej będzie wybrać się tam samolotem. Wówczas podróż potrwa jakieś 2-3 godziny, a nie prawie 1,5 doby, jak w przypadku dojazdu na miejsce samochodem. Na urlopie czasu się jednak nie liczy, dlatego pewnie znajdą się osoby, które postawią na podróż autem. Wówczas trasę można zaplanować przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Jak przygotować się do takiej trasy? I co będzie potrzebne podczas przekraczania granic i samego pobytu w Turcji?

podróż Warszawa Stambuł

Wiza, dowód czy paszport? Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą, aby dostać się do Turcji?

Polscy turyści, którzy zamierzają spędzić w Turcji mniej niż 90 dni, mogą wjechać na teren kraju na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, a ten powinien być ważny jeszcze przez 60 dni od powrotu do domu. W ubiegłych latach nie był to jedyny dokument, który pozwalał na przekroczenie tureckich granic. Przed wyjazdem trzeba było zadbać także o wyrobienie wizy, która od 2 marca 2020 roku nie jest obowiązkowa dla obywateli Polski.

UWAGA!

Wyrobienie wizy nie jest konieczne, jeśli czas pobytu na terenie Turcji ma być krótszy niż 90 dni w okresie półrocznym. W razie jego przedłużenia można złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w urzędzie do spraw cudzoziemców.

Osoby podróżujące po Turcji własnym autem muszą mieć przy sobie prawo jazdy, ubezpieczenie OC i Zieloną Kartę, którą należy wyrobić przed wyjazdem u swojego ubezpieczyciela. Brak tego dokumentu będzie zmuszał kierowcę do wykupienia ubezpieczenia granicznego przed przekroczeniem tureckiej granicy. Ubezpieczenie to kosztuje 42 euro na 15 dni lub 44 euro na 30 dni.

Jeśli kierowca wybiera się do Turcji samochodem, który nie jest jego własnością, powinien mieć notarialnie potwierdzoną, pisemną zgodę właściciela auta, która będzie przetłumaczona przez przysięgłego tłumacza na język turecki. Dodatkowo dokument ten musi być potwierdzony przez Ambasadę Turcji w Warszawie.

Przeczytaj też: Turcja – przewodnik dla turystów

Co czeka kierowców na tureckich drogach? Styl jazdy tamtejszych kierowców, stan dróg i przepisy

Kierowcy w Turcji lubią szybką i brawurową jazdę. Na tamtejszych drogach można zatem spotkać się z przypadkami przekraczania dozwolonej prędkości. Jakie ograniczenia obowiązują kierowców w tym zakresie?

 • samochody osobowe: do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym, do 110 km/h na drodze ekspresowej oraz do 120 km/h na autostradzie;
 • samochody wraz z przyczepą: do 110 km/h na autostradzie oraz do 80 km/h na drodze ekspresowej i poza terenem zabudowanym,
 • autobusy i ciężarówki: do 90 km/h na autostradzie oraz do 80km/h poza obszarem zabudowanym.
UWAGA!

Minimalna prędkość, z jaką pojazdy powinny poruszać się po autostradzie to 40 km/h.

W Turcji obowiązuje jazda z włączonymi światłami przy złych warunkach pogodowych oraz nocą. Wszyscy podróżni powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu i wagę do 36 kg powinny dodatkowo podróżować w foteliku lub na podkładce. Ponadto 10-latkowie i młodsi nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.

Tureccy funkcjonariusze dopuszczają możliwość prowadzenia samochodu, jeśli kierowca ma we krwi nie więcej niż 0,5 promila alkoholu.

Ceny paliwa w Turcji są niższe niż w Polsce. Litr benzyny kosztuje tam w przeliczeniu ok. 5,04 zł, z kolei właściciele diesli zapłacą ok. 6,50 zł/l (ceny za portalem e-petrol.pl, aktualizacja: 14.09.2022).

UWAGA!

Kierujący samochodem z przyczepą nie mogą w ogóle spożywać alkoholu przed wyjazdem.

Pomijając niektóre drogi we wschodniej części kraju, szosy na terenie Turcji są w dosyć dobrym stanie, dlatego umożliwiają łatwe i wygodne przemieszczanie się między poszczególnymi miastami i atrakcjami turystycznymi, których tam nie brakuje. Nawet lecąc do Turcji samolotem, na miejscu można postawić na przemieszczanie się za pomocą auta. Istnieje tam bowiem możliwość wynajmu pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać niewiarygodnych wypożyczalni i pod żadnym pozorem nie zostawiać paszportu.

Zasady bezpieczeństwa, które warto znać, jadąc na urlop do Turcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na terenie Turcji. Kraj ten jest bowiem wciąż zagrożony atakami terrorystycznymi, a szczególnie niebezpiecznie jest przy granicy z Irakiem (zwłaszcza rejony Van i Ağrı) i Syrią (okręgi Şanliurfa, Mardin oraz Gaziantep). MSZ radzi omijać także okręg Kilis i Diyarbakir, Hatay, Hakkari, Batman i Şırnak.

Jakie numery telefonów warto zanotować przed wyjazdem do Turcji?

Turcja - ważne numery

Jeśli konieczne będzie wykonanie zabiegu medycznego na terenie Turcji, lekarze będą wymagali potwierdzenia, że przyjezdny został wcześniej zaszczepiony przeciwko żółtaczce. Dlatego też warto zadbać o takie szczepienie jeszcze przed wyjazdem na urlop.

CZY WIESZ, ŻE …

Turcja jest rocznie odwiedzana przez 20-40 milionów turystów, mimo że określa się ją jako kraj niebezpieczny. Nie zaleca się szczególnie podróżowania w rejony położone blisko granic z Irakiem i Syrią. Turyści udający się do tego kraju mogą wykupić ubezpieczenie z klauzulą aktów terroru, czyli takie zapewniające ochronę na wypadek szkód powstałych w trakcie zamieszek czy działań terrorystycznych. Powinni sprawdzić, czy ich ubezpieczenie zawiera zwrot kosztów ewakuacji w razie pojawienia się niebezpieczeństwa związanego z działalnością terrorystów na terenie zwiedzanego kraju.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Turcji

Styl jazdy tureckich kierowców, warunki drogowe i przepisy prawa są czynnikami, które sprawiają, że wjazd na teren tego kraju bez polisy jest niemożliwy i rodzi pewne zagrożenia dla kierowcy, pasażerów oraz samego auta. W jakie ubezpieczenia komunikacyjne trzeba się zaopatrzyć, aby móc bezpiecznie i komfortowo korzystać z uroków Turcji?

Ubezpieczenie OC i Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne

Kierowca, który wjeżdża na teren Turcji samochodem, musi mieć przy sobie ubezpieczenie OC i wydaną przez ubezpieczyciela Zieloną Kartę. W przeciwnym razie na granicy będzie musiał kupić ubezpieczenie graniczne, aby zapewnić sobie ochronę w razie spowodowania stłuczki na tamtejszych drogach. Odszkodowania za spowodowany wypadek mogą opiewać na bardzo duże sumy i niepotrzebnie zwiększać wydatki związane z wakacyjnym wyjazdem.

Autocasco i assistance przydatne przy szybkiej jeździe

To, że turysta stosuje się do obowiązujących w Turcji przepisów drogowych, nie oznacza, że uniknie kolizji. A sprawcą wypadku może być zarówno miejscowy kierowca, inny podróżny, który nie przyzwyczaił się jeszcze do specyfiki jazdy w tym kraju, jak i sam ubezpieczony. Konieczność naprawy to problem zarówno organizacyjny, jak i finansowy. Koszty reperacji pokryje ubezpieczyciel, jeśli turysta wykupił przed wyjazdem ubezpieczenie AC, którego zakres obejmuje także szkody spowodowane na terenie Turcji.

Po wypadku, ale także po awarii, przyda się pomoc assistance, w ramach której dobrze mieć zapewnione:

 • holowanie do warsztatu,
 • naprawę w miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy,
 • pomoc tłumacza i prawnika,
 • opiekę medyczną,
 • zorganizowanie noclegu po wypadku, jeśli doszło do niego daleko od miejsca zakwaterowania,
 • zorganizowanie podróży powrotnej do kraju.

Generalnie im szerszy zakres, tym – w tym przypadku – lepiej.

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się także w Turcji

Ze względu na zamiłowanie tureckich kierowców do szybkiej jazdy, ryzyko uczestniczenia w wypadku drogowym może być tam większe. Przy lekkiej stłuczce szkoda dotyczy zwykle auta. Jeśli jednak dojdzie do zderzenia z rozpędzonym samochodem lub turysta uderzy w barierkę, słup lub drzewo i w wyniku tego dozna uszczerbku na zdrowiu, przyda mu się odszkodowanie, z którego będzie mógł opłacić np. potrzebny sprzęt medyczny. Dotyczy to nie tylko kierowcy, ale także podróżujących z nim pasażerów. Aby móc liczyć na rekompensatę, zaleca się zakup ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Turcji

Podczas wakacji, czy to w Turcji, czy w innym kraju, niebezpieczeństwa czekają na podróżnych nie tylko na drodze, ale także w innych sytuacjach. Uprawianie sportu, udział w wycieczce czy nawet plażowanie mogą nieść ze sobą pewne ryzyko, choć na pierwszy rzut oka korzystanie z miejscowych atrakcji turystycznych wygląda na beztroskie i niewinne. Można się ubezpieczyć na wypadek tych sytuacji.

Ubezpieczenie od aktów terroryzmu – w Turcji warto je mieć!

Turcja cieszy się coraz lepszą opinią turystów, chociaż kilka lat temu straciła sporo odwiedzających. Wszystko przez ataki i zagrożenie terrorystyczne, które wciąż utrzymuje się szczególnie w południowej i wschodniej części kraju. Warto zatem rozszerzyć swoje ubezpieczenie turystyczne o ubezpieczenie od aktów terroryzmu. Dzięki niemu w razie ataku turyści otrzymają pomoc w wydostaniu się z kraju, a jeśli będzie taka potrzeba, otrzymają też pomoc medyczną.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia, aby nie zwiększać wydatków związanych z wyjazdem

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to właściwie jedyna możliwość, aby zapewnić sobie dostęp do opieki lekarza, nie wydając przy tym pieniędzy na leczenie. Standardowa konsultacja lekarska to koszt około 64 zł, a pobyt w szpitalu może kosztować nawet 550 zł za dobę. Ubezpieczenie od kosztów leczenia pokryje te związane z hospitalizacją i leczeniem, odciążając tym samym turystę, który był zmuszony skorzystać z opieki medycznej w Turcji.

MSZ zaleca wykupienie ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia na kwotę przynajmniej 50 tys. euro, a w przypadku osób chorujących przewlekle na kwotę co najmniej 100 tys. euro.

plaża w turcji

Dla aktywnych NNW!

Urlop skupiony na wypoczynku, plażowaniu i zwiedzaniu znacząco różni się ryzykiem od aktywnego wypoczynku. Miłośnicy aktywności fizycznej i różnorakich dyscyplin sportowych, którzy będą chcieli je praktykować podczas wakacji, są narażeni na urazy i uszkodzenia ciała. Tym bardziej, jeśli dyscypliny, które uprawiają, są uznawane za ekstremalne. Wówczas ryzyko jeszcze bardziej rośnie. Ale można się ubezpieczyć na wypadek nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportu. Odpowiednio dopasowane rozszerzenie polisy turystycznej zapewni odszkodowanie, gdy dojdzie do niego podczas uprawiania kitesurfingu, windsurfingu i innych sportów wodnych.

OC w życiu prywatnym – kto powinien je mieć?

Uprawianie niektórych sportów, np. w Turcji, wiąże się z ryzykiem nie tylko dla samych miłośników sportu. Wcale nie tak trudno zrobić krzywdę innym osobom np. początkującym w danej dyscyplinie lub obserwatorom. Dla osób, których hobby wiąże się z niebezpieczeństwem wyrządzenia szkody innym, towarzystwa ubezpieczeniowe mają przygotowane OC w życiu prywatnym. Jak ono działa? Jeśli ubezpieczony wyrządzi szkodę osobie trzeciej, jego ubezpieczyciel wypłaci pokrzywdzonym odszkodowanie z OC sprawcy. Polisa ta obejmuje ochroną nie tylko sytuacje związane z uprawianiem sportów, ale także wszystkie inne, w których ktoś ucierpi z winy ubezpieczonego (oczywiście z zachowaniem wyłączeń odpowiedzialności opisanych w OWU).

Turysta powinien mieć ubezpieczenie bagażu

Z samochodu, z hali lotniska, a nawet z hotelu. Bagaż podróżny jest narażony na łaskę i niełaskę złodziejaszków bez względu na to, gdzie się znajduje. Ale im bardziej eksponowane miejsce, tym bardziej kusi osoby o niezbyt czystych intencjach. Utrata odzieży, rzeczy osobistych, sprzętu elektronicznego czy sportowego potrafi skutecznie zepsuć wakacyjny wyjazd. Właściciel ubezpieczenia bagażu może liczyć na finansowe wsparcie, które przynajmniej częściowo pozwoli zrekompensować straty lub kupić nowy sprzęt.

PODSUMOWANIE
 • Aby wjechać na terytorium Turcji, wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Nie ma konieczności wyrabiania wizy.
 • Kierowcy podróżujący do Turcji potrzebują prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i Zielonej Karty.
 • W razie braku Zielonej Karty trzeba będzie kupić ubezpieczenie graniczne.
 • Dopuszczalna prędkość w Turcji to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i 120 km/h na autostradach.
 • Limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Turcji 0,5 promila.
 • W niektórych regionach Turcji występuje szczególne zagrożenie terroryzmem, dlatego podróżującym zaleca się wykupienie ubezpieczenia od aktów terroru.
 • Aby zapewnić sobie pokrycie kosztów leczenia w Turcji, należy kupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż samochodem do Turcji

Czy w Turcji jest potrzebna Zielona Karta?

Tak. Turcja nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, co oznacza, że podróżujący tam kierowcy muszą posiadać potwierdzenie swojego ubezpieczenia OC, czyli właśnie Zieloną Kartę, którą można wyrobić u swojego ubezpieczyciela. W razie jej braku konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego w Turcji, które kosztuje 42-44 euro.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Turcja jest krajem zagrożonym terroryzmem, dlatego MSZ odradza podróże w niektóre regiony kraju. Szczególnie niebezpiecznie jest w regionach graniczących z Syrią, Irakiem i Iranem, gdzie odbywają się operacje wojskowe. W pozostałych regionach, zwłaszcza w miejscach popularnych wśród turystów, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak ubezpieczyć się na wyjazd do Turcji?

Ponieważ w Turcji nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jedynym wyjściem dla turysty, który nie chce z własnej kieszeni pokrywać wysokich kosztów leczenia w razie choroby lub wypadku (nawet 550 zł za dobę w szpitalu!) jest zakup ubezpieczenia podróżnego, najlepiej na sumę minimum 50 tys. euro. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne zaleca się też wybór dodatkowego ubezpieczenia od aktów terroru.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
74,43
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Niestety ten artykuł wygląda na sponsorowany przez mubi i wprowadza w błąd/nie odnosi się konkretnie do wyjazdu samochodem do Turcji i wykupieniu w tym celu ubezpieczeń. Szanowna Pani, proszę wskazać ubezpieczyciela u którego mogę wykupić AC oraz assistance obowiązujące na terenie Turcji ??? .... ja takiego nie znalazłem
Turcja jest krajem, który tylko częściowo jest położony na terytorium Europy. Wielu ubezpieczycieli zaznacza w OWU, że pomoc ubezpieczeniowa, na przykład w ramach ubezpieczenia AC, dotyczy zdarzeń, do których doszło w Polsce i innych krajach europejskich, ale nie precyzuje, czy wliczają się w to europejskie części Turcji czy Rosji, które znajdują się na dwóch kontynentach. W OWU na przykład Pakietu Serwisowego Autocasco Benefii jednak możemy znaleźć zapis informujący o tym, że ochroną AC objęte są szkody, do których doszło “[...]na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałych krajów europejskich w ich częściach znajdujących się na terytorium Europy[...]”. Można więc domniemywać, że po wykupieniu odpowiedniego wariantu AC Benefii ochrona będzie działała na terenie Turcji, jednak tylko w europejskiej części kraju. Jeśli jest Pan zainteresowany nabyciem polisy, która zapewni ochronę podczas podróży po Turcji, proponuję przed zakupem skontaktować się z doradcą, aby upewnić się, że wybrana przez Pana polisa zapewni ochronę, której Pan potrzebuje.