Chorwacja – przewodnik dla kierowców

Kiedy jechać? Gdzie nocować? Jakie przedmioty i dokumenty spakować? Jakie atrakcje odwiedzić, żeby być w pełni zadowolonym z wyjazdu? Te pytania nurtują wielu turystów, którzy wybierają się na wakacyjny wyjazd za granicę, zwłaszcza, jeśli jego kierunkiem jest tak bogaty kulturowo i przyrodniczo kraj jak Chorwacja. Odpowiedź na nie to jednak tylko połowa sukcesu w sytuacji, gdy jesteś kierowcą – wówczas wątpliwości jest więcej. Spróbujmy je rozwiać.

COVID-19 w Chorwacji

Obywatele państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen (w tym Polski) mogą wjechać do Chorwacji, jeśli posiadają certyfikat COVID. W razie jego braku wymagane jest:

 • potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godzin wcześniej) lub testu antygenowego (wykonanego do 48 godzin wcześniej),
 • zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (od szczepienia musi minąć minimum 14 i maksimum 210 dni),
 • zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od zachorowania,
 • potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki szczepionki w okresie od 22 do 42 dni wcześniej,
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 zawierające daty przebycia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego nie później niż 11 dni wcześniej.

W razie niespełnienia przepisów, podróżujący zostaną skierowani na 10-dniową kwarantannę. Przepisy te nie dotyczą dzieci do lat 12. W całej Chorwacji obowiązuje nadal nakaz noszenia maseczek.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Chorwacji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje sytuacje związane z zachorowaniem na COVID-19, pokrywając m.in. koszty leczenia w razie zachorowania podczas wyjazdu, do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle ochroną objęte są tylko przypadki zdiagnozowanej choroby, nie profilaktyki (np. obowiązkowej kwarantanny) – te zazwyczaj pokrywa sam ubezpieczony.

Na czym skupić przygotowania do wyjazdu do Chorwacji?

Chorwacja jest jednym z tych krajów, które jednocześnie zapewniają przepiękną pogodę i są położone stosunkowo niedaleko od Polski. Podróż samochodem z Warszawy do Zagrzebia – stolicy Chorwacji – trwa około 11,5 godziny. Ta najszybsza trasa liczy niecałe 1050 km i wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Czy kraje pośrednie mają wpływ na przygotowania do wyjazdu? Co powinieneś przewidzieć przed podróżą i w jakie przedmioty musiałbyś się zaopatrzyć, żeby uniknąć nieprzyjemności po drodze i na miejscu?

podróż Warszawa - Dubrownik

Spodziewaj się kontroli na granicy chorwackiej i przygotuj niezbędne dokumenty

Chorwacja nie dołączyła do strefy Schengen, dlatego kontrole na granicach tego kraju to wciąż codzienność. Musisz zatem posiadać odpowiednie dokumenty, które będą uprawniały Cię do wjazdu na jego terytorium. Wystarczy jednak mieć przy sobie paszport lub nawet dowód osobisty, który okażesz na granicy.

Jeśli jesteś kierowcą, musisz pamiętać także o zabraniu dokumentów dotyczących samochodu i poświadczających Twoje uprawnienia do kierowania pojazdem. Przede wszystkim powinieneś wziąć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, a także polisę OC. Posiadanie polskiego ubezpieczenia OC wystarczy, ponieważ ani w Chorwacji, ani w żadnym z krajów z nią sąsiadujących, nie jest Ci potrzebna Zielona Karta.

UWAGA!

Do niedawna Zielona Karta była niezbędna przy wjeździe na teren Bośni i Hercegowiny, przez którą prowadzi droga do chorwackiego Dubrownika. Odkąd Bośnia została członkiem Porozumienia Wielostronnego, Zielona Karta nie jest tam już wymagana – wystarczy polska polisa OC.

Przeczytaj też: Chorwacja – przewodnik dla turystów

Na chorwackich drogach – jakich warunków spodziewać się w Chorwacji?

Poruszanie się samochodem po Chorwacji jest dosyć przyjemne, choć wymaga dużego skupienia, uwagi i umiejętności prowadzenia pojazdu. Paradoksalnie zwłaszcza wtedy, gdy poruszasz się mniej uczęszczanymi uliczkami, np. górskimi. Niech nie rozproszą Cię piękne krajobrazy wokół, bo chorwackie drogi potrafią być kręte i prowadzić wzdłuż urwiska. Chorwacja posiada jednak również rozbudowaną sieć dróg i autostrad, które ułatwiają przemieszczanie się np. między nadmorskimi kurortami. Tych drugich jest łącznie ponad 1400 km, a kolejne odcinki są w trakcie budowy. Bez problemu zatem dostaniesz się z Zagrzebia do Puli, Splitu czy Szybenika.

W Chorwacji obowiązują opłaty za korzystanie z tamtejszych autostrad. Nie trzeba jednak kupować winiet, bo należność za przejechany odcinek reguluje się na bramkach, podobnie jak w Polsce. Ile kosztuje przejazd samochodu osobowego poszczególnymi drogami?

 • Zagrzeb – Goričan: 44 HRK / ok. 27 zł;
 • Zagrzeb – Rijeka: 70 HRK / ok. 43 zł;
 • Zagrzeb – Szybenik: 152 HRK / ok. 93 zł;
 • Zagrzeb – Dubrownik: 223 HRK / ok. 137 zł.*

*dane na podstawie strony https://www.hak.hr/info/cestarine/, kurs HRK z dnia 20.07.2021.

CZY WIESZ, ŻE …

Od czerwca 2020 roku nie trzeba płacić za przejazd mostem na wyspę Krk.

miniaturka wpisu
Chorwacja – przewodnik dla turystów

Krótka podróż, różnorodność miejscowej przyrody, wyjątkowa architektura – to kilka powodów, dla których wybieramy Chorwację. Sprawdź co jeszcze!

Przejdź do artykułu

Przepisy drogowe, które warto znać, używając samochodu w Chorwacji

Najłatwiej podpaść policji, przekraczając dozwoloną prędkość. Ograniczenia obowiązujące w Chorwacji zależą od rodzaju drogi i pojazdu, który się nią porusza. Wynoszą one:

 • do 50 km/h – wszystkie pojazdy poruszające się w terenie zabudowanym;
 • do 80 km/h – auta z przyczepą i powyżej 3,5 t, które poruszają się poza terenem zabudowanym oraz samochody (poza osobówkami) na drodze ekspresowej;
 • do 90 km/h – samochody osobowe poza terenem zabudowanym oraz auta z przyczepą i ciężarówki na autostradach;
 • do 130 km/h – samochody osobowe na autostradach i drogach ekspresowych.

Powinieneś także być świadomy tego, jak przygotować swój samochód do wyjazdu do Chorwacji. Jeśli, tak jak większość polskich turystów, jedziesz na urlop w okresie letnim, powinieneś zamontować opony letnie z bieżnikiem 1,6 mm (w zimie należy jeździć na zimówkach z bieżnikiem 4 mm, a w górach dodatkowo z łańcuchami).

W samochodzie powinieneś wozić trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, zapasowe żarówki i kamizelki odblaskowe dla siebie i pasażerów. Przydadzą się, jeśli będziecie musieli wysiąść z samochodu poza terenem zabudowanym, np. gdy auto odmówi posłuszeństwa.

Jeśli dzień przed wyjazdem lub dłuższą wycieczką zamierzasz imprezować, weź pod uwagę to, że dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy może wynieść maksymalnie 0,5 promila. Nie dotyczy to kierowców poniżej 25. roku życia oraz zawodowców, którzy powinni zachować całkowitą trzeźwość.

Bezpieczeństwo w Chorwacji – numery telefonów, które warto znać

Chorwacja - ważne nr telefonów

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Chorwacji

Biorąc pod uwagę liczbę turystów, którzy co roku odwiedzają Chorwację i, siłą rzeczy, przemieszczają się, korzystając z tamtejszych autostrad, ekspresówek i pozostałych dróg, łatwo domyślić się, że o stłuczkę nietrudno. Ryzyko wypadku wzrasta, jeśli zdecydujesz się na podróż krętą i wąską drogą na Sv. Jure czy z Trpanj do Divna. Dlatego obowiązkową polisę OC warto uzupełnić o dodatkową ochronę kierowcy i samochodu. Które z ubezpieczeń komunikacyjnych dobrze mieć na wakacjach w Chorwacji?

Ubezpieczenie OC – przykry obowiązek czy rozsądny wybór?

Chociaż ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy musi wykupić każdy właściciel auta, to posiadanie takiej polisy nie powinno być traktowane jako przymus, bo ubezpieczenie to działa na korzyść ubezpieczonego. Polisa ta jest wymagana nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W większości europejskich krajów, w tym m.in. w Chorwacji, wystarczy to samo OC, którym posługujesz się na co dzień. Jeśli spowodujesz wypadek na którejś z chorwackich autostrad lub urwiesz lusterko w mijanym na wąskiej drodze aucie, prawdopodobnie będziesz musiał okazać polisę funkcjonariuszowi miejscowej policji. Dzięki takiej ochronie Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za spowodowane przez Ciebie szkody, a Twoje prywatne finanse nie będą zagrożone.

Jeśli zaplanujesz trasę przez inne kraje bałkańskie, które nie honorują polisy OC wydanej przez polskiego ubezpieczyciela, pamiętaj, aby przed wyjazdem złożyć w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym wniosek o wydanie Zielonej Karty. Tylko ona uprawnia do poruszania się po drogach w Czarnogórze, Macedonii i Albanii. Jeżeli zatem masz w planach podróż poza Chorwację, bez tego dokumentu nie zostaniesz wpuszczony na teren tych krajów. W razie jego braku, jedynym wyjściem będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. O ile otrzymanie Zielonej Karty w większości towarzystw jest darmowe, za ubezpieczenie graniczne będziesz musiał już zapłacić.

CZY WIESZ, ŻE …

Szczególnym punktem na mapie jest Kosowo, do którego nie wjedziesz ani z polskim OC, ani z Zieloną Kartą. Jedyną opcją jest zakup ubezpieczenia granicznego.

Autocasco, aby chronić własny samochód

W Chorwacji do kradzieży samochodów dochodzi niezwykle rzadko. Większe prawdopodobieństwo utraty auta istnieje za to w przypadku kolizji z innym pojazdem. Jeśli uszkodzisz lub zniszczysz samochód (albo jeśli ktoś inny go naruszy), naprawę lub zakup nowego auta w stu procentach będziesz musiał wziąć na siebie, jeśli nie wykupiłeś wcześniej autocasco. Ubezpieczenie AC pozwoli Ci odzyskać pieniądze, gdy stracisz swój samochód, lub pokryje koszty jego naprawy w razie uszkodzenia.

Assistance za granicą – czy warto w nie zainwestować?

Podobnie jak w przypadku autocasco, przy zakupie assistance do Chorwacji niezwykle istotne jest wykupienie ochrony, która będzie obowiązywała nie tylko na terenie Polski, ale całej Europy. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na limit holowania pojazdu. Jeśli trzeba będzie przetransportować pojazd z Chorwacji do Polski, standardowy limit kilometrów może być niewystarczający. PZU oferuje holowanie do 150 km, jednak daje także możliwość zwiększenia tej odległości do 1200 km, co w przypadku stłuczki podczas pobytu w Chorwacji lub awarii samochodu w tym kraju pozwoli na odholowanie auta do Polski.

Na co możesz liczyć w ramach assistance?

 • Pomoc informacyjną,
 • naprawę w miejscu zdarzenia,
 • holowanie auta,
 • samochód zastępczy,
 • pomoc prawnika,
 • pomoc tłumacza,
 • organizację noclegu po wypadku,
 • opiekę medyczną,
 • organizację transportu powrotnego do kraju,
 • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi.

Ekspert Mubi radzi

To, na jakie usługi będziesz mógł liczyć, zależy od zakresu ochrony, który wybierzesz.

NNW kierowcy i pasażerów zapewni rekompensatę po wypadku

Skoro dbasz o swój samochód, chcesz mieć zapewnioną pomoc w naprawie i holowaniu uszkodzonego np. w wypadku pojazdu, powinieneś zatroszczyć się także o ochronę dla siebie i osób, które podróżują z Tobą w samochodzie. Jeśli podczas przemieszczania się autem z jednego miejsca w Chorwacji do drugiego (np. podczas przejazdu górskimi drogami, które niejednokrotnie są wąskie i kręte, a mijanie dwóch pojazdu niesie tam duże ryzyko) dojdzie nie tylko do uszkodzenia auta, ale także obrażeń ciała podróżnych, przyda się ubezpieczenie NNW, które zrekompensuje ból oraz cierpienie.

O ile wizyta lekarska czy hospitalizacja nie obciąży przesadnie Twojego budżetu (wystarczy, że będziesz posiadał EKUZ, o czym będzie jeszcze mowa później), to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pozwoli na odzyskanie kosztów związanych chociażby z przetransportowaniem Ciebie lub Twoich bliskich karetką czy helikopterem do Polski. Jeśli wybierzesz NNW z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia (np. 50 tys. zł), towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty transportu medycznego, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Chorwacji

Samo ubezpieczenie komunikacyjne dotyczy jedynie wypadków, do których doszło w wyniku użytkowania pojazdu. Zatem jeśli złamiesz nogę podczas uprawiania sportów lub Twoje dziecko wybije szybę w hotelu, nie otrzymasz pomocy ubezpieczyciela. Jak można się zabezpieczyć przed zbędnymi kosztami? Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ oprócz ubezpieczenia podróżnego

Podczas przebywania w Chorwacji możesz liczyć na bezpłatną lub prawie bezpłatną pomoc medyczną w nagłych sytuacjach, jeśli masz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Okazanie jej przed wizytą w placówce medycznej umożliwia skorzystanie z wizyty lekarskiej lub przyjęcie do szpitala w razie zasłabnięcia, zachorowania albo odniesienia obrażeń w wypadku samochodowym czy innym. Polscy turyści posiadający kartę EKUZ muszą zapłacić jednak tzw. partycypację, która wynosi od 1% do 5%.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia pokryje należność za prywatne wizyty

W miejscowościach turystycznych nie zawsze znajdują się publiczne placówki medyczne czy szpitale. Czasem jedyną możliwością uzyskania pomocy lekarza jest udanie się do prywatnego gabinetu. Jeśli skorzystasz z porady specjalisty przyjmującego prywatnie, nie powinieneś liczyć na zwrot kosztów dzięki posiadaniu EKUZ, bo karta w takiej sytuacji nie zadziała. Możesz jednak przewidzieć taki przebieg wydarzeń jeszcze przed wyjazdem i wykupić ubezpieczenie turystyczne zapewniające ochronę od kosztów leczenia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które będzie działało także za granicą, ochroni Cię przed wszystkimi kosztami związanymi z leczeniem podczas wakacji. Oczywiście w zakresie, który obejmuje polisa. Zazwyczaj możesz liczyć, że ubezpieczyciel weźmie na siebie koszty związane z wizytą lekarską (prywatna w Chorwacji kosztuje ok. 140-180 zł), hospitalizacją (jej koszt to ok. 300 zł za dobę) i transportem medycznym do kraju (przewiezienie chorego z Chorwacji do Polski jest liczone w tysiącach złotych).

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego dla przezornych turystów

Chociaż kradzieże w Chorwacji nie zdarzają się przesadnie często, warto zadbać o przedmioty, które planujesz zabrać ze sobą na urlop. Jeśli jesteś zapalonym surferem i chcesz spędzić wakacje nad Adriatykiem właśnie na uprawianiu tej dyscypliny, z pewnością zabierzesz swój własny sprzęt (narty i deski wykorzystywane w praktykowaniu sportów wodnych). A ten z pewnością nie jest tani i przyciąga uwagę złodziejaszków. Jego utrata może wiele kosztować, a przy tym pokrzyżować wakacyjne plany.

Oprócz sprzętu do windsurfingu czy kitesurfingu na pewno zabierzesz ze sobą także inne cenne przedmioty. Dziś już mało kto podróżuje bez laptopa, tabletu czy choćby smartfona, które mogą paść łupem złodzieja.

Z pomocą przychodzi ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego lub elektronicznego. Ubezpieczyciele coraz częściej oferują taką ochronę już w ramach polisy komunikacyjnej, np. TU Warta oferuje ochronę bagażu w ramach rozszerzonego wariantu ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie dla uprawiających sport, bo nie tylko sprzęt sportowy jest ważny

Jak już wspominałam, sprzęt sportowy bywa narażony na kradzieże czy uszkodzenia podczas uprawiania dyscyplin w czasie wakacji. Musisz jednak pamiętać, że również Ty jesteś narażony na doznanie obrażeń, zwłaszcza podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. A do takich zalicza się chociażby kitesurfing. Standardowe NNW może nie wystarczyć, aby otrzymać odszkodowanie po wypadku np. na wodzie. Towarzystwa ubezpieczeniowe często wyłączają takie szkody z odpowiedzialności. Dlatego jeśli zamierzasz spędzać wolny czas na kitesurfingu czy praktykowaniu innych niebezpiecznych form aktywności fizycznej, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje także sporty ekstremalne.

OC w życiu prywatnym, czyli zabezpieczenie Twoich finansów, gdy spowodujesz szkodę

Pewnie zapytasz, po co Ci drugie ubezpieczenie OC, skoro wykupiłeś je już w ramach polisy komunikacyjnej. Musisz wiedzieć, że OC samochodowe ochroni Twoje pieniądze, gdy spowodujesz szkodę w ruchu drogowym. A do wypadków (nawet z Twojej winy lub z winy Twojego dziecka czy zwierzęcia) może dojść wszędzie: w hotelu, na plaży, podczas uprawiania sportu czy nawet podczas spaceru uliczkami Dubrownika albo Splitu.

Wyobraź sobie, że podróżujesz z psem, który podczas spaceru zerwał się ze smyczy i ugryzł przechodzącego obok mężczyznę. Ten może zażądać wysokiego odszkodowania, które bez OC w życiu prywatnym będziesz musiał zapłacić z własnych środków. Inną sytuacją, w której możesz zostać obciążony niepotrzebnymi kosztami, jest wybicie szyby w hotelu przez Twoje dziecko lub zderzenie się z pływającym w morzu turystą podczas uprawiania przez Ciebie windsurfingu. Na te i wiele innych sytuacji warto się przygotować, kupując z polisą turystyczną ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną na co dzień.

COVID-19 w Chorwacji

Chorwacja zalicza się do grona państw szczególnie mocno dotkniętych epidemią koronawirusa. Wciąż występuje tam bardzo duża liczba nowych zarażeń, dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju, o ile nie są konieczne. Oznacza to, że Chorwacja znalazła się wśród krajów, dla których MSZ wydał 3. stopień ostrzeżenia dla podróżujących (na 4 możliwe).

Co najmniej do 15 lutego 2021 roku przy wjeździe do Chorwacji należy okazać negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Osoby nieposiadające testu zostaną zobowiązane przez straż graniczną do jego wykonania i obowiązkowego pozostania w samoizolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku. Test wykonuje się na własny koszt. Obowiązek nie dotyczy m.in. tranzytu przez Chorwację (d0 12 godzin) oraz osób, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich 3 miesięcy i mogą to potwierdzić.

UWAGA!

Aktualnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji należy szukać na stronie: https://www.gov.pl/web/chorwacja oraz profilu FB: https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/.

Przy wjeździe do Chorwacji zbierane są takie informacje, jak miejsce planowanego pobytu, numer telefonu i adres e-mail. W celu przyspieszenia procedury na granicy, dane można przesłać wcześniej za pomocą dostępnej również w języku polskim strony: https://entercroatia.mup.hr/.

W całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek, wprowadzono także ograniczenia pracy obiektów turystycznych, gastronomicznych i rozrywkowych, wszędzie obowiązują limity gości. Władze apelują o unikanie miejsc szczególnie zatłoczonych i zachowanie dystansu.

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje sytuacje związane z zachorowaniem na COVID-19, pokrywając m.in. koszty leczenia w razie zachorowania podczas wyjazdu, do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle ochroną objęte są tylko przypadki zdiagnozowanej choroby, nie profilaktyki (np. obowiązkowej kwarantanny) – te zazwyczaj pokrywa sam ubezpieczony.

Ponadto należy na bieżąco sprawdzać informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń epidemiologicznych. Niektórzy ubezpieczyciele (np. Ergo Hestia) nie obejmują bowiem ochroną podróży do krajów objętych przez MSZ 4. stopniem ostrzeżenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Chorwacji

Jakich dokumentów potrzebujesz, jadąc autem do Chorwacji?
Przy przekraczaniu chorwackiej granicy czeka Cię kontrola, podczas której musisz pokazać paszport lub dowód osobisty. Jadąc samochodem musisz oczywiście mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczenia OC – nie jest wymagana Zielona Karta. Nie potrzebujesz również winiety, bo choć chorwackie autostrady są płatne, należności reguluje się na bramkach.
Jakie są przepisy drogowe w Chorwacji?
Ograniczenia prędkości w Chorwacji zależą od rodzaju drogi i pojazdu. Samochodem osobowym można jechać do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym i do 130 km/h na autostradach. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe żarówki i kamizelki odblaskowe. Kierowcy poniżej 25. roku życia nie mogą spożywać alkoholu przed jazdą, pozostałych obowiązuje limit 0,5 promila.
Jak ubezpieczyć się na wyjazd do Chorwacji?
Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, kierowca powinien zainwestować w dodatkową ochronę. Taką zapewnią autocasco, assistance i NNW, dzięki którym otrzymasz pomoc w razie każdego nieszczęśliwego wypadku na drodze. Ponadto warto zabezpieczyć się również na inne okoliczności, wyrabiając bezpłatną kartę EKUZ oraz kupując ubezpieczenie turystyczne dopasowane do Twoich potrzeb.
PODSUMOWANIE
 • Aby wjechać do Chorwacji potrzebujesz paszportu lub dowodu osobistego, które trzeba okazać podczas kontroli granicznej.
 • Kierowcy w Chorwacji muszą mieć ubezpieczenie OC, ale nie potrzebują Zielonej Karty.
 • Za przejazd chorwackimi autostradami płaci się na bramkach.
 • Ograniczenia prędkości w Chorwacji wynoszą: 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym i do 130 km/h na autostradach.
 • Maksymalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy w Chorwacji to 0,5 promila. Nie dotyczy to osób do 25. roku życia, u których limit wynosi 0,0 promila.
 • Kierowcy wybierający się do Chorwacji powinni wykupić dodatkową ochronę ubezpieczeniową w postaci AC, assistance czy NNW o odpowiednim zakresie.
 • Aby zapewnić sobie pokrycie kosztów opieki medycznej w Chorwacji, trzeba wyrobić kartę EKUZ i kupić ubezpieczenie turystyczne.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!