Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc autem do Chorwacji?

Kiedy jechać? Gdzie nocować? Jakie przedmioty i dokumenty spakować? Jakie atrakcje odwiedzić, żeby być w pełni zadowolonym z wyjazdu? Te pytania nurtują wielu turystów, którzy wybierają się na wakacyjny wyjazd za granicę, zwłaszcza, jeśli jego kierunkiem jest tak bogaty kulturowo i przyrodniczo kraj jak Chorwacja. Odpowiedź na nie to jednak tylko połowa sukcesu w sytuacji, gdy jesteś kierowcą – wówczas wątpliwości jest więcej. Spróbujmy je rozwiać.

widok na plażę chorwacką

COVID-19 w Chorwacji

Aktualnie (stan na dzień 23.01.2024) nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu do Chorwacji. Przyjezdni nie muszą przedstawiać negatywnych wyników testów na COVID ani certyfikatów potwierdzających zaszczepienie, nie jest także wymagane wypełnianie formularza lokalizacyjnego. Kwarantanna w razie wykrycia COVID-19 dotyczy wyłącznie osób zakażonych, a obowiązek noszenia maseczek pracowników i pacjentów systemu ochrony zdrowia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Chorwacji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje sytuacje związane z zachorowaniem na COVID-19, pokrywając m.in. koszty leczenia w razie zachorowania podczas wyjazdu, do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle ochroną objęte są tylko przypadki zdiagnozowanej choroby, nie profilaktyki (np. obowiązkowej kwarantanny) – te zazwyczaj pokrywa sam ubezpieczony.

Na czym skupić przygotowania do wyjazdu do Chorwacji?

Chorwacja jest jednym z tych krajów, które jednocześnie zapewniają przepiękną pogodę i są położone stosunkowo niedaleko od Polski. Podróż samochodem z Warszawy do Zagrzebia – stolicy Chorwacji – trwa około 11,5 godziny. Ta najszybsza trasa liczy niecałe 1050 km i wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Czy kraje pośrednie mają wpływ na przygotowania do wyjazdu? Co powinieneś przewidzieć przed podróżą i w jakie przedmioty musiałbyś się zaopatrzyć, żeby uniknąć nieprzyjemności po drodze i na miejscu?

podróż Warszawa - Dubrownik

Spodziewaj się kontroli na granicy chorwackiej i przygotuj niezbędne dokumenty

Chorwacja dołączyła do strefy Schengen 1 stycznia 2023 roku, dlatego kontrole na granicach tego kraju już nie obowiązują.

Jeśli jesteś kierowcą, musisz pamiętać także o zabraniu dokumentów dotyczących samochodu i poświadczających Twoje uprawnienia do kierowania pojazdem. Przede wszystkim powinieneś wziąć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, a także polisę OC. Posiadanie polskiego ubezpieczenia OC wystarczy, ponieważ ani w Chorwacji, ani w żadnym z krajów z nią sąsiadujących, nie jest Ci potrzebna Zielona Karta.

UWAGA!

Do niedawna Zielona Karta była niezbędna przy wjeździe na teren Bośni i Hercegowiny, przez którą prowadzi droga do chorwackiego Dubrownika. Odkąd Bośnia została członkiem Porozumienia Wielostronnego, Zielona Karta nie jest tam już wymagana – wystarczy polska polisa OC. To samo dotyczy innego bałkańskiego państwa, czyli Czarnogóry.

Przeczytaj też: Chorwacja – przewodnik dla turystów

Na chorwackich drogach – jakich warunków spodziewać się w Chorwacji?

Poruszanie się samochodem po Chorwacji jest dosyć przyjemne, choć wymaga dużego skupienia, uwagi i umiejętności prowadzenia pojazdu. Paradoksalnie zwłaszcza wtedy, gdy poruszasz się mniej uczęszczanymi uliczkami, np. górskimi. Niech nie rozproszą Cię piękne krajobrazy wokół, bo chorwackie drogi potrafią być kręte i prowadzić wzdłuż urwiska. Chorwacja posiada jednak również rozbudowaną sieć dróg i autostrad, które ułatwiają przemieszczanie się np. między nadmorskimi kurortami. Tych drugich jest łącznie ponad 1400 km, a kolejne odcinki są w trakcie budowy. Bez problemu zatem dostaniesz się z Zagrzebia do Puli, Splitu czy Szybenika.

W Chorwacji obowiązują opłaty za korzystanie z tamtejszych autostrad. Nie trzeba jednak kupować winiet, bo należność za przejechany odcinek reguluje się na bramkach, podobnie jak w Polsce. Ile kosztuje przejazd samochodu osobowego poszczególnymi drogami?

 • Zagrzeb – Brinje: 7,30 EUR / ok. 32 zł;
 • Zagrzeb – Rijeka: 9,20 EUR / ok. 40 zł;
 • Zagrzeb – Skradin: 19,60 EUR / ok. 86 zł;
 • Zagrzeb – Čarapine: 30,70 EUR/ ok. 140 zł.*

*dane na podstawie strony https://www.hak.hr/info/cestarine/, kurs EUR z dnia 23.01.2024.

CZY WIESZ, ŻE …

Od czerwca 2020 roku nie trzeba płacić za przejazd mostem na wyspę Krk.

Ubezpieczenie do Chorwacji

Ledwie kilka złotych dziennie kosztuje ubezpieczenie do Chorwacji! Zobacz, co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego pięknego kraju!

Czytaj dalej

Przepisy drogowe, które warto znać, używając samochodu w Chorwacji

Najłatwiej podpaść policji, przekraczając dozwoloną prędkość. Ograniczenia obowiązujące w Chorwacji zależą od rodzaju drogi i pojazdu, który się nią porusza. Wynoszą one:

 • do 50 km/h – wszystkie pojazdy poruszające się w terenie zabudowanym;
 • do 80 km/h – auta z przyczepą i powyżej 3,5 t, które poruszają się poza terenem zabudowanym oraz samochody (poza osobówkami) na drodze ekspresowej;
 • do 90 km/h – samochody osobowe poza terenem zabudowanym oraz auta z przyczepą i ciężarówki na autostradach;
 • do 110 km/h – drogi szybkiego ruchu;
 • do 130 km/h – samochody osobowe na autostradach.

Powinieneś także być świadomy tego, jak przygotować swój samochód do wyjazdu do Chorwacji. Jeśli, tak jak większość polskich turystów, jedziesz na urlop w okresie letnim, powinieneś używać opon letnich z bieżnikiem powyżej 3 mm (w zimie należy jeździć na zimówkach z bieżnikiem min. 4 mm, a w górach dodatkowo z łańcuchami).

W samochodzie powinieneś wozić trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, zapasowe żarówki i kamizelki odblaskowe dla siebie i pasażerów. Przydadzą się, jeśli będziecie musieli wysiąść z samochodu poza terenem zabudowanym, np. gdy auto odmówi posłuszeństwa.

Jeśli dzień przed wyjazdem lub dłuższą wycieczką zamierzasz imprezować, weź pod uwagę to, że dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy może wynieść maksymalnie 0,5 promila. Nie dotyczy to kierowców poniżej 25. roku życia oraz zawodowców, którzy powinni zachować całkowitą trzeźwość – kara za złamanie tych przepisów wynosi od 1000 do 3000 euro, utrata prawa jazdy na rok bądź dwa, a w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności do 6 miesięcy.

Bezpieczeństwo w Chorwacji – numery telefonów, które warto znać

Chorwacja - ważne nr telefonów

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Chorwacji

Biorąc pod uwagę liczbę turystów, którzy co roku odwiedzają Chorwację i, siłą rzeczy, przemieszczają się, korzystając z tamtejszych autostrad, ekspresówek i pozostałych dróg, łatwo domyślić się, że o stłuczkę nietrudno. Ryzyko wypadku wzrasta, jeśli zdecydujesz się na podróż krętą i wąską drogą na Sv. Jure czy z Trpanj do Divna. Dlatego obowiązkową polisę OC warto uzupełnić o dodatkową ochronę kierowcy i samochodu. Które z ubezpieczeń komunikacyjnych dobrze mieć na wakacjach w Chorwacji?

Ubezpieczenie OC – przykry obowiązek czy rozsądny wybór?

Chociaż ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy musi wykupić każdy właściciel auta, to posiadanie takiej polisy nie powinno być traktowane jako przymus, bo ubezpieczenie to działa na korzyść ubezpieczonego. Polisa ta jest wymagana nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W większości europejskich krajów, w tym m.in. w Chorwacji, wystarczy to samo OC, którym posługujesz się na co dzień. Jeśli spowodujesz wypadek na którejś z chorwackich autostrad lub urwiesz lusterko w mijanym na wąskiej drodze aucie, prawdopodobnie będziesz musiał okazać polisę funkcjonariuszowi miejscowej policji. Dzięki takiej ochronie Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za spowodowane przez Ciebie szkody, a Twoje prywatne finanse nie będą zagrożone.

Jeśli zaplanujesz trasę przez inne kraje bałkańskie, które nie honorują polisy OC wydanej przez polskiego ubezpieczyciela, pamiętaj, aby przed wyjazdem złożyć w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym wniosek o wydanie Zielonej Karty. Tylko ona uprawnia do poruszania się po drogach w Macedonii Północnej i Albanii. Jeżeli zatem masz w planach podróż poza Chorwację, bez tego dokumentu nie zostaniesz wpuszczony na teren tych krajów. W razie jego braku, jedynym wyjściem będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. O ile otrzymanie Zielonej Karty w większości towarzystw jest darmowe, za ubezpieczenie graniczne będziesz musiał już zapłacić.

CZY WIESZ, ŻE …

Szczególnym punktem na mapie jest Kosowo, do którego nie wjedziesz ani z polskim OC, ani z Zieloną Kartą. Jedyną opcją jest zakup ubezpieczenia granicznego.

Autocasco, aby chronić własny samochód

W Chorwacji do kradzieży samochodów dochodzi niezwykle rzadko. Większe prawdopodobieństwo utraty auta istnieje za to w przypadku kolizji z innym pojazdem. Jeśli uszkodzisz lub zniszczysz samochód (albo jeśli ktoś inny go naruszy), naprawę lub zakup nowego auta w stu procentach będziesz musiał wziąć na siebie, jeśli nie wykupiłeś wcześniej autocasco. Ubezpieczenie AC pozwoli Ci odzyskać pieniądze, gdy stracisz swój samochód, lub pokryje koszty jego naprawy w razie uszkodzenia.

Assistance za granicą – czy warto w nie zainwestować?

Podobnie jak w przypadku autocasco, przy zakupie assistance do Chorwacji niezwykle istotne jest wykupienie ochrony, która będzie obowiązywała nie tylko na terenie Polski, ale całej Europy. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na limit holowania pojazdu. Jeśli trzeba będzie przetransportować pojazd z Chorwacji do Polski, standardowy limit kilometrów może być niewystarczający. PZU oferuje holowanie do 150 km, jednak daje także możliwość zwiększenia tej odległości do 1 600 km, co w przypadku stłuczki podczas pobytu w Chorwacji lub awarii samochodu w tym kraju pozwoli na odholowanie auta do Polski.

Na co możesz liczyć w ramach assistance?

 • Pomoc informacyjną,
 • naprawę w miejscu zdarzenia,
 • holowanie auta,
 • samochód zastępczy,
 • pomoc prawnika,
 • pomoc tłumacza,
 • organizację noclegu po wypadku,
 • opiekę medyczną,
 • organizację transportu powrotnego do kraju,
 • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi.

Ekspert Mubi radzi:

To, na jakie usługi będziesz mógł liczyć, zależy od zakresu ochrony, który wybierzesz.

góry dynarskie

NNW kierowcy i pasażerów zapewni rekompensatę po wypadku

Skoro dbasz o swój samochód, chcesz mieć zapewnioną pomoc w naprawie i holowaniu uszkodzonego np. w wypadku pojazdu, powinieneś zatroszczyć się także o ochronę dla siebie i osób, które podróżują z Tobą w samochodzie. Jeśli podczas przemieszczania się autem z jednego miejsca w Chorwacji do drugiego (np. podczas przejazdu górskimi drogami, które niejednokrotnie są wąskie i kręte, a mijanie dwóch pojazdu niesie tam duże ryzyko) dojdzie nie tylko do uszkodzenia auta, ale także obrażeń ciała podróżnych, przyda się ubezpieczenie NNW, które zrekompensuje ból oraz cierpienie.

O ile wizyta lekarska czy hospitalizacja nie obciąży przesadnie Twojego budżetu (wystarczy, że będziesz posiadał EKUZ, o czym będzie jeszcze mowa później), to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pozwoli na odzyskanie kosztów związanych chociażby z przetransportowaniem Ciebie lub Twoich bliskich karetką czy helikopterem do Polski. Jeśli wybierzesz NNW z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia (np. 50 tys. zł), towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty transportu medycznego, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

PODSUMOWANIE
 • Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku należy do Strefy Schengen.
 • Kierowcy w Chorwacji muszą mieć ubezpieczenie OC, ale nie potrzebują Zielonej Karty.
 • Za przejazd chorwackimi autostradami płaci się na bramkach.
 • Ograniczenia prędkości w Chorwacji wynoszą: 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym i do 130 km/h na autostradach.
 • Maksymalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy w Chorwacji to 0,5 promila. Nie dotyczy to osób do 25. roku życia, u których limit wynosi 0,0 promila.
 • Kierowcy wybierający się do Chorwacji powinni wykupić dodatkową ochronę ubezpieczeniową w postaci AC, assistance czy NNW o odpowiednim zakresie.
 • Aby zapewnić sobie pokrycie kosztów opieki medycznej w Chorwacji, trzeba wyrobić kartę EKUZ i kupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Chorwacji

Jakich dokumentów potrzebujesz, jadąc autem do Chorwacji?
Jakie są przepisy drogowe w Chorwacji?
Jak ubezpieczyć się na wyjazd do Chorwacji?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Zimą 4mm bieżnika? Kto to pisał?
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!