Włochy – przewodnik dla kierowców
Słyną z zabytkowego koloseum, miejscowości, w której rozgrywa się dramat Romea i Julii oraz z miasteczka, po którym zamiast samochodami turyści poruszają się gondolami, przemierzając wąskie kanały między zabytkowymi kamienicami. Mowa oczywiście o Włoszech – kraju położonym w południowej części Europy, którego brzegi oblewają wody Morza Tyrreńskiego, Śródziemnego, Jońskiego i Adriatyku. Jak dotrzeć na wczasy w tym pięknym kraju? I o czym należy pamiętać przed wyprawą do Italii?
W tym artykule przeczytasz:
Którędy i jak z Warszawy do Rzymu?
Loty z Polski do Włoch cieszą się dużą popularnością chociażby ze względu na wygodę podróży i krótki czas lotu (bezpośredni lot do Rzymu trwa około 2 godzin). Chociaż stolicę Polski i stolicę Italii dzieli prawie 1800 km, dystans ten można przebyć samochodem, który na pewno przyda się również na miejscu. Trasa przebyta autem prowadzi przez Czechy i Austrię.
Samochodem do Włoch – co trzeba wiedzieć?
Każda zagraniczna podróż wymaga odpowiednich przygotowań. Trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu ze sobą potrzebnych dokumentów, ale także wcześniejszym przygotowaniu się na okoliczności, które zastaną nas w obcym kraju. O czym muszą pamiętać kierowcy wybierający się własnymi samochodami do Włoch?
Dokumenty niezbędne w podróży autem do Włoch
Włoską granicę, podobnie jak granice państw, przez które prowadzi trasa samochodowa, można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (jeśli pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni). Włochy bowiem, jako jeden z krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu, umożliwiają swobodne przekraczanie granic m.in. polskim obywatelom.
Te dowody tożsamości to jednak nie wszystko, jeśli do Włoch podróżni wybierają się własnym pojazdem. Kierowcy powinni pamiętać o zabraniu ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i polisy OC, która będzie stanowiła potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną prowadzącego pojazd. Na wyjazd do Włoch i przejazd przez Czechy oraz Austrię standardowe ubezpieczenie OC w zupełności kierowcom wystarczy. Nie ma w tym przypadku konieczności wnioskowania o wydanie Zielonej Karty ani tym bardziej kupowania ubezpieczenia granicznego.
Stan dróg we Włoszech i opłaty za korzystanie
Osoby, które planują zwiedzanie Włoch, korzystając z samochodu, będą zmuszone do jazdy tamtejszymi autostradami, a te są płatne. Wysokość opłat za przejechany odcinek drogi zależy od jego długości oraz od rodzaju samochodu. Należność uiszcza się przy zjazdach z płatnego odcinka drogi. Trzeba mieć też na uwadze, że dodatkowe opłaty mogą być wymagane za przejazd tunelem lub wjazd do centrum miasta.
Przepisy drogowe we Włoszech – ograniczenia prędkości i inne
Włoskie prawo drogowe, podobnie jak polskie, nakazuje kierowcom i pasażerom podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Należy pamiętać, żeby nie prowadzić pod wpływem alkoholu. Za bezpieczną ilość alkoholu we krwi kierowcy uznaje się 0,5 promila, ale najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi początkujących lub zawodowych kierowców to 0,0 promila.
Jeśli w aucie znajdują się dzieci poniżej 12. roku życia i 150 cm wzrostu, trzeba zapewnić im bezpieczeństwo za pomocą odpowiednich podkładek, dzięki którym pas nie będzie przebiegał przez ich szyję, ale przez ramię.
We Włoszech stosuje się odcinkowy pomiar prędkości Tutor polegający na użyciu nie fotoradarów, a czujników zamontowanych pod poziomem drogi. System Tutor potrafi rozpoznać rodzaj pojazdu, który porusza się po jezdni. Właściciele pojazdów, które przekroczyły prędkość, otrzymują mandat. Czujniki systemu znajdują się na przykład na autostradzie A13, na trasie między Bolonią a Padwą.
Italię i jej mieszkańców charakteryzuje zniecierpliwienie. Zwłaszcza na drodze. Kierowcy często używają klaksonu. Wbrew temu raczej przestrzegają przepisów drogowych dotyczących ograniczeń prędkości. Jak szybko można jeździć po włoskich drogach?
- W obszarze zabudowanym – 50 km/h,
- na obwodnicach miejskich – 70 km/h (samochody o masie do 3,5 t),
- poza obszarem zabudowanym – 90 km/h (pojazdy osobowe o masie do 3,5 t), 70 km/h (samochody z przyczepą), 70 km/h (samochody o masie przekraczającej 3,5 t, ale niższej niż 12 t), 80 km/h (pojazdy o masie powyżej 12 t),
- na drogach ekspresowych – 130 km/h (samochody osobowe i te o masie do 3,5 t), 100 km/h (samochody o masie powyżej 3,5 t, ale poniżej 12 t), 80 km/h (samochody o masie powyżej 12t i samochody z przyczepą),
- na autostradach – 130 km/h (w niektórych miejscach – tam, gdzie działa “tutor”, czyli pomiar średniej prędkości, na autostradach trzypasmowych – dopuszcza się jazdę nawet 150 km/h).
Początkujący kierowcy (jeżdżący krócej niż 3 lata) muszą jeździć wolniej po autostradach i drogach ekspresowych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągnąć wynosi odpowiednio 100 km/h i 90 km/h.
Numery telefonów, które warto mieć zawsze przy sobie
Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Włoch
Włoski temperament i zniecierpliwienie na drogach mogą się udzielać i zwiększać ryzyko kolizji. Samo zdarzenie z pewnością będzie stresujące przede wszystkim dla polskich właścicieli aut, którzy za granicą muszą porozumieć się z drugim kierowcą, a często też przybyłą na miejsce policją. Bariera językowa często jest nie do przebycia. Stres udziela się jeszcze bardziej, jeśli w wypadku ktoś ucierpi i wymaga pomocy medycznej. Jak zapewnić sobie pomoc, aby zminimalizować nerwy i nie stracić oszczędności, gdy dojdzie do wypadku we Włoszech?
- Zawsze planując wakacje we Włoszech, wykupuję ubezpieczenie assistance. Robiłem to dawniej, gdy mój poprzedni samochód miał swoje lata i robię to też teraz, gdy mam nowy samochód z salonu. Nawet gdybym przebił oponę, to nie chciałbym się tym sam zajmować w obcym miejscu. Na pełnym słońcu, przy ruchliwej drodze, z dwójką małych dzieci w aucie i w sytuacji, gdy koło zapasowe jest schowane na dnie bagażnika pod kilkunastoma większymi i mniejszymi torbami, które zabieramy do Włoch. Dlatego jestem o wiele spokojniejszy, gdy mam assistance.
- Może się też zdarzyć jakaś losowa sytuacja na autostradzie. Na pasie awaryjnym nie można stać dłużej, niż do czasu przyjazdu najbliższej lawety przysłanej przez służby autostradowe. Może zabraknąć paliwa, gdy niespodziewanie utkniemy w jakimś gigantycznym korku, a w samochodzie cały czas jest włączony silnik, bo pracuje klimatyzacja. We wszystkich tych sytuacjach nieoceniona jest pomoc assistance.
We Włoszech raz skorzystałem z assistance trzy lata temu na półwyspie Gargano. Stosunkowo drobna awaria świateł uniemożliwiła powrót do Polski. Wezwałem assistance, dzwoniąc do ubezpieczyciela w Polsce. Po chwili oddzwonił do mnie konsultant z Mediolanu. Mówił po włosku i po angielsku, więc się łatwo porozumieliśmy. Potwierdził adres, w którym się znajduję. 30 minut później na miejscu była już laweta z pobliskiego warsztatu, o istnieniu którego nawet nie wiedziałem. Usterki nie udało się usunąć na miejscu, więc pojechaliśmy na serwis. Zapłaciłem tylko 50 euro za naprawę instalacji od świateł. Holowanie i wstępna diagnoza były na koszt ubezpieczyciela. Na tym serwisie – co mnie bardzo zaskoczyło – 3/4 pojazdów stanowiły najnowsze modele BMW i Audi niemieckich turystów. Jak widać nowe, luksusowe samochody też się psuły, a Garano chętnie odwiedzane jest przez Niemców.
Łukasz Ropczyński – kierunekwlochy.pl
OC na włoskich drogach
Kierowcy doceniają ubezpieczenie OC (nawet, jeśli zapłacili za nie więcej, niż się spodziewali), gdy spowodują wypadek. A przy przepisowej, ale jednak dosyć szybkiej jeździe, zwłaszcza na autostradach, skutki wypadku mogą być opłakane. Nie zawsze kończy się na urwanym lusterku czy wgnieceniach. Naprawy całkowicie zepsutej aparatury znajdującej się pod maską to koszty liczone w tysiącach złotych, a nawet euro. Niestety zdarza się, że w wypadku poszkodowani są ludzie. Wówczas koszty leczenia, straty za niezdolność do pracy i rekompensatę za ból i cierpienie musi pokryć sprawca. Dzięki OC zobowiązania te przejmuje jego ubezpieczyciel.
Autocasco na włoskich drogach
W kolizji rzadko bywa poszkodowana tylko jedna strona. Nawet jeśli to turysta jest sprawcą wypadku, może być jednocześnie poszkodowanym, gdy w stłuczce ucierpi również jego auto. Jeśli posiada ubezpieczenie AC, naprawę opłaci jego ubezpieczyciel.
Autocasco przyda się również ze względu na liczne kradzieże, także kradzieże samochodów, przed którymi ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Przed wyjazdem należy upewnić się, czy wykupione wcześniej autocasco działa także za granicą. Jeśli tak, wystarczy ubezpieczenie, którym kierowca posługuje się w kraju. W przeciwnym razie konieczne będzie wykupienie rozszerzenia tak, aby ochrona AC działała także na terenie Włoch. Zwykle obejmuje wówczas całą Europę.
Assistance na włoskich drogach
Wzmożony ruch i duże prędkości nie sprzyjają bezpiecznej i bezwypadkowej jeździe. Dlatego kierowcy podróżujący po Włoszech samochodem są narażeni na szkody. Z daleka od domu i znajomego mechanika czy laweciarza trudno jest szybko i sprawnie usunąć usterkę, aby móc kontynuować wakacyjną podróż.
W takich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie assistance, a w jego ramach zapewnioną m.in.:
- pomoc tłumacza,
- pomoc prawnika,
- opiekę medyczną,
- opiekę nad dziećmi na czas hospitalizacji rodzica lub innego opiekuna,
- organizację noclegu po wypadku,
- organizację powrotu do domu innym środkiem transportu,
- holowanie z możliwie największym limitem kilometrów,
- naprawę na miejscu zdarzenia,
- naprawę w warsztacie,
- samochód zastępczy.
NNW na włoskich drogach
W wypadku drogowym może ucierpieć samochód, który przy odpowiednio dobranej polisie, jest chroniony przynajmniej ubezpieczeniem autocasco i assistance. Kierowca nie powinien jednak zapominać o najbliższych, którzy podróżują samochodem wraz z nim. Zamiast liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy i domagać się rekompensaty u ubezpieczyciela z innego kraju, lepiej zabezpieczyć się ubezpieczeniem NNW kierowcy i pasażerów. Być może pieniądze z odszkodowania pomogą pokryć koszty związane chociażby z zakupem sprzętu medycznego?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Włoch?
Sprawdźmy, ile za polisę gwarantującą ochronę ubezpieczeniową za granicą musiałby zapłacić 31-letni kierowca z Torunia, który jeździ 10-letnią Mazdą CX-5 (benzyna, 1998 cm3) z 82 tys. km przebiegu. Posiada on prawo jazdy od 5 lat, w tym okresie ubezpieczał samochody i nigdy nie spowodował żadnej szkody.
Firma ubezpieczeniowa | Pakiet ubezpieczeń | Cena polisy |
---|---|---|
Beesafe | OC + NNW + Assistance | 995 zł |
mtu24.pl | OC + AC Mini + NNW + Assistance* | 1045 zł |
Trasti | OC + Assistance | 1257 zł |
Wiener | OC + NNW + Assistance | 1553 zł |
Wiener | OC + AC + NNW + Assistance | 2096 zł |
Beesafe | OC + AC + NNW + Assistance | 2698 zł |
Benefia | OC + NNW + Assistance | 2836 zł |
UNIQA | OC + AC + NNW + Assistance* | 3188 zł |
Podróże do Włoch w czasie pandemii
Włochy zniosły wszelkie ograniczenia wjazdowe związane z podróżowaniem w czasie pandemii COVID-19. Oznacza to, że przy wjeździe do tego kraju:
- nie trzeba wykonywać testu przed podróżą,
- nie trzeba przedstawiać certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie lub przebycie COVID-19,
- nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego.
W mocy pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w transporcie zbiorowym, szpitalach i domach opieki (nie dotyczy dzieci do lat 6 i osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą używać maseczek). Osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19, oraz stwierdzające u siebie objawy grypopodobne mają obowiązek poddać się izolacji do czasu całkowitego wyzdrowienia.
Aktualne informacje na temat wszystkich obowiązujących we Włoszech obostrzeń znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Na wjazd na terytorium Włoch pozwala dowód osobisty lub paszport.
- Kierowcy podróżujący do Włoch muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
- Dopuszczalna prędkość we Włoszech wynosi: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 130 km/h na drogach ekspresowych oraz autostradach.
- Limit alkoholu we krwi kierowcy we Włoszech to 0,5 promila.
- W razie wypadku, awarii lub kradzieży samochodu we Włoszech przyda się dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne – autocasco, assistance lub NNW – o odpowiednim zakresie terytorialnym.
- We Włoszech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale większość świadczeń medycznych i tak jest dodatkowo płatna, dlatego warto kupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Nie. Włochy należą do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu, dzięki czemu polscy obywatele mogą się po nich swobodnie przemieszczać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, o ile czas ich pobytu nie przekracza 90 dni. Kierowcom wystarczy z kolei posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polskie ubezpieczenie OC.
Mamy nadzieję, że nie, ale to nie zmienia faktu, że zawsze warto je mieć. Pamiętaj, że kolizja lub wypadek za granicą to zupełnie inny przypadek, niż podobne zdarzenie w kraju. Dodatkowy stres i nieznajomość języka sprawiają, że nawet drobna awaria urasta do miana potężnego problemu, w którym pomoc ubezpieczyciela choćby w ramach tłumacza z assistance okaże się nieoceniona.
Niestety, za większość świadczeń medycznych we Włoszech trzeba płacić, również z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta zapewni bezpłatnie tylko niezbędne leczenie szpitalne, ale już choćby za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba będzie zapłacić. Aby nie ponosić tych kosztów, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji