Islandia samochodem – przewodnik dla kierowców

Jak wygląda podróżowanie samochodem po tej leżącej przy kole podbiegunowym wyspie? Czy można dostać się tam własnym autem? Jeśli tak, czy jest to opłacalne i wygodne? O czym musisz pamiętać, wsiadając za kierownicę na Islandii? Czas przyjrzeć się Islandii z punktu widzenia kierowców. Ruszamy do krainy, gdzie lód i ogień wpływają na przepisy ruchu drogowego!

islandia - wieloryb w morzu

Trasa na Islandię

Wyprawa na Islandię samochodem to wyzwanie dla największych miłośników własnych aut. O wiele szybciej i taniej wychodzi wykupienie lotu na tę odległą wyspę. Podróż samochodem zajmie Ci 85 godzin, z czego większość spędzisz na promie. Ma sens? Wątpliwie, ale gwoli kronikarskiej skrupulatności warto wspomnieć o przeprawie statkiem.

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę trasę z Warszawy do Reykjaviku, otrzymasz dystans 3588 km. Część lądowa wyprawy jest dość prosta. Najpierw prowadzi autostradą A2 na zachód, a potem na terytorium Niemiec należy minąć Berlin i dotrzeć do Danii. To z samej północy tego kraju odpływają promy na Islandię. 

Z portu Hirtshals w Danii przewoźnik Smyril Line oferuje przeprawę promową do islandzkiego Seyðisfjörðuru. Ceny takiej podróży dla jednej osoby zaczynają się od około 250-300 euro.

podróż Warszawa - Rejkiawik
UWAGA!

Osoby przybywające na Islandię nie muszą przedstawiać przy wjeździe żadnego dokumentu poświadczającego status związany z pandemią COVID-19. Wszelkie restrykcje zostały na ten moment zniesione.

Aktualne informacje na temat zasad podróżowania na Islandię w czasie pandemii COVID-19 można znaleźć na stronie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wypożyczenie samochodu na Islandii

Podróż własnym samochodem jest męcząca i droga. O wiele wygodniej jest polecieć na wyspę i na miejscu wynająć samochód. Już przy samym lotnisku w Keflavík znajduje się wiele wypożyczalni, które oferują różnego rodzaju pojazdy. Również w Reykjaviku znajdziesz wiele takich miejsc. Jaki pojazd najlepiej nadaje się do zwiedzania wyspy?

Samochód a rodzaj wycieczki

To właśnie jest podstawowe pytanie turysty – “co chcę zobaczyć na Islandii?”. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Reykjaviku oraz zobaczenie najpopularniejszych atrakcji turystycznych takich jak Błękitna Laguna, Wielki Geysir czy wodospad Gullfoss, to wystarczy Ci zwykły samochód miejski. Oczywiście mówimy tutaj o zwiedzaniu wyspy w czasie sezonu letniego.

Na miejscu możesz także wypożyczyć samochód, który będzie przystosowany do noclegów. W tym przypadku masz do wyboru samochód kempingowy albo zwykły pojazd specjalnie przystosowany do nocowania w nim. Często są to samochody z zamontowanymi namiotami na dachu lub z łóżkami w tylnej części

Najlepszymi autami do zwiedzania Islandii są samochody terenowe z napędem na 4 koła, zwłaszcza jeśli planujesz wybrać się na wyspę poza sezonem, gdy drogi są często oblodzone i zaśnieżone. Również wjechanie do górzystego interioru wyspy, gdzie drogi są szutrowe i oznaczone literą “F”, nie będzie możliwe bez napędu 4×4! 

UWAGA!

Warto pomyśleć o zarezerwowaniu samochodu przez internet jeszcze przed wylotem na Islandię!

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu

Przed wypożyczeniem samochodu dokładnie go obejrzyj. Jeśli znajdziesz jakieś uszkodzenie, to pokaż je od razu pracownikowi wypożyczalni. Dlaczego trzeba być tak uważnym? Po zwrocie pojazdu zostanie on dokładnie sprawdzony. Za powstałe uszkodzenia, będziesz musiał zapłacić, chyba że wykupisz odpowiednie ubezpieczenia. 

Pamiętaj, że na kamienistych i żwirowych drogach łatwo o zniszczenie opon, karoserii i szyb. Wystarczy niewinny odłamek! Do tego Islandia jest wulkaniczną wyspą, na której zdarzają się burze piaskowe. Na jakie popularne dodatkowe ubezpieczenia możesz się zdecydować?

  • GP (gravel protection) – zapewnia ochronę przedniej szyby, karoserii i świateł przed skutkami jazdy po szutrowych drogach.
  • SAAP (sand&ash protection) – gwarantuje ochronę przed burzami piaskowymi i wulkanicznym popiołem.
  • zero self risk – ogranicza odpowiedzialność wynajmującego w razie uszkodzeń pojazdu do zera (to najdroższa opcja).
UWAGA!

Ceny powyższych dodatkowych ubezpieczeń różnią się zależnie od wypożyczalni i rodzaju wypożyczonego pojazdu. Nie zapomnij o nie zapytać w wypożyczalni!

Warunki wypożyczenia samochodu

Nie będziesz pewnie zaskoczony tym, że wypożyczenie samochodu wymaga posiadania karty kredytowej. Zdarzają się jednak wypożyczalnie, które honorują gotówkę lub kartę debetową. Niestety nie ma nic za darmo – dodatkowo będziesz musiał złożyć depozyt (nawet kilka tysięcy złotych) albo wykupić pełne ubezpieczenie w wypożyczalni. 

UWAGA!

Przed podpisaniem umowy sprawdź dokładnie warunki wynajmu!

Na Islandii może spotkać Cię jeszcze jedna niemiła niespodzianka związana z wypożyczaniem pojazdów. Niektóre firmy wymagają, aby osoba wynajmująca samochód osobowy miała co najmniej 21 lat i rok doświadczenia za kierownicą. W przypadku busów lub samochód terenowych wiek ten może wynosić nawet 23 lata!

Dokumenty

Wybierając się na Islandię, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sama karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie wystarczy. Dlaczego? Służba zdrowia na wyspie nie jest darmowa – za usługi naliczane są dodatkowe opłaty. Posiadając kartę EKUZ, nie zapłacisz za transport medyczny i hospitalizację – za wizytę lekarską już tak!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Sprawdźmy ceny dla 27-letniego turysty bez chorób przewlekłych, który w lipcu jedzie na tydzień na Islandię.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena
SIGNAL IDUNAod 25,15 zł
UNIQAod 32,34 zł
Proamaod 27,00 zł
AXA Partnersod 32,69 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Aby wjechać na Islandię, wystarczy Ci dowód osobisty i prawo jazdy – dokumenty te i tak będą Ci potrzebne do wypożyczania pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd własnym samochodem, to musisz mieć potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco, lecz zanim to zrobisz, zapoznaj się z OWU.

UWAGA!

Na Islandii nie ma stacji oferujących LPG.

Podróżowanie samochodem po Islandii

Jeśli będziesz już miał samochód, to czas wybrać się w trasę. Główną drogą, która okrąża wyspę, jest Route 1, czyli Ring Road. Przejechanie jej zajmie Ci trochę czasu – trasa ma aż 1322 km. To przy niej znajduje się wiele z najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy. Aby zjechać z głównej drogi i zwiedzić wnętrze wyspy, będziesz musiał wypożyczyć samochód z napędem na 4 koła. Szutrowe drogi są specjalnie oznaczone literą “F”

UWAGA!

Jeśli wjedziesz na drogę F-road wypożyczonym samochodem, który nie jest do tego przeznaczony, za ewentualne uszkodzenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni!

Warunki pogodowe

Ze względu na położenie Islandii warunki pogodowe na wyspie są niestabilne. Słoneczna pogoda może w kilka chwil zmienić się w nawałnicę z bardzo silnym wiatrem. To właśnie gwałtowne podmuchy wiatru wzbijają tumany piasku i pyłu w powietrze, tworząc burze piaskowe. 

Jednocześnie Islandia jest słabo zaludniona i większość mieszkańców wyspy mieszka w Reykjaviku i okolicach. Dlatego przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdź prognozę pogody. Najlepiej skorzystać z oficjalnej strony en.vedur.is. 

Warto także dokładnie zaplanować podróż, by nie zabrakło Ci paliwa. Koniecznie sprawdź położenie stacji benzynowych na trasie – są one samoobsługowe i można w nich płacić kartą. Warto zerknąć także na mapę warsztatów samochodowych.

Przeczytaj też: Islandia – przewodnik dla turystów

Zamknięte drogi

Na Islandii ze względu na często występujące trudne warunki drogowe, prowadzona jest specjalna strona informacyjna www.road.is. Nie zapomnij na nią zajrzeć przed wyruszeniem w podróż. To zdecydowanie ułatwi Ci zwiedzanie i uchroni od niepotrzebnych niebezpieczeństw.

UWAGA!

Zignorowanie ostrzeżenia o zamknięciu drogi w razie wypadku i uszkodzeniu pojazdu naraża Cię na bardzo wysokie opłaty za akcję ratunkową i zniszczenia auta!

Off-road jest zakazany

Na Islandii nie warto zjeżdżać z wyznaczonych dróg. Nie ma znaczenia, że wypożyczyłeś samochód terenowy, który poradzi sobie w ekstremalnych warunkach i terenie. Zakaz ma na celu ochronę krajobrazu i natury, a nie samochodów turystów. 

Wbrew pozorom powulkaniczna gleba jest bardzo delikatna i miękka. Ciężki samochód terenowy zostawi na niej ślady, które zostają na długo i szpecą krajobraz. Co gorsze, koleiny powstałe z opon mogą ulec erozji – będą się stopniowo pogłębiać!

UWAGA!

Kary za jazdę off-road mogą być bardzo wysokie. Przykład – kierowca został ukarany mandatem 400 000 ISK, czyli 11 255,21 zł!

Islandia – ruch drogowy

Na Islandii większość przepisów ruchu drogowego jest podobnych do tych w Polsce. Zgodnie z porzekadłem, że diabeł tkwi w szczegółach, warto poznać kilka najważniejszych zasad, by uniknąć niepotrzebnego mandatu lub wypadku.

Ograniczenia prędkości:

  • teren zabudowany – 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym na drodze żwirowej (gravel road) – 80 km/h,
  • poza terenem zabudowanym na drodze asfaltowej (utwardzonej) – 90 km/h,
  • na Islandii nie ma autostrad i dróg ekspresowych.

Istotne przepisy ruchu drogowego na Islandii:

  • ruch prawostronny,
  • obowiązek jazdy przez cały rok z włączonymi światłami,
  • obowiązek zapinania pasów przez wszystkich podróżujących,
  • zimowe opony są obowiązkowe w okresie zimowym,
  • podczas jazdy nie można korzystać z telefonów komórkowych,
  • dzieci należy przewozić w dostosowanych fotelikach,
  • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,2 promila (od 1 stycznia 2020 roku – wcześniej 0,5 promila). Jeśli kierowca ma między 0,2 a 0,5 promila, to straci kluczyki, do momentu wytrzeźwienia, ale nie zostanie ukarany mandatem. 
  • rondo – kierowca na wewnętrznym pasie ma pierwszeństwo. Kierowcy z zewnętrznego muszą mu ustąpić i pozwolić zjechać z ronda. 
UWAGA!

Niektóre drogi szutrowe wewnątrz wyspy są otwarte wyłącznie latem!

islandia - ważne numery

Ceny paliwa na Islandii

  • benzyna: 8,65 zł*,
  • olej napędowy: 8,70 zł*.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (16.09.2024) przeliczone wg. kursu z dnia 23.09.2024.

Parkowanie w większości miejsc na Islandii jest darmowe. Opłaty obowiązują jedynie w ścisłym centrum Reykjaviku i Akureyri

Również przemieszczanie się po drogach islandzkich jest darmowe. Od 28 września 2018 roku bezpłatny jest także przejazd tunelem Hvalfjörður, który wcześniej kosztował 1000 ISK (28,14 zł).

Orientacyjne ceny podano po kursie ISK/PLN z dnia 23.09.2024 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewodnik dla kierowców po Islandii

Jaki styl jazdy reprezentują obywatele Islandii?
Jaka jest dostępność stacji benzynowych na Islandii?
PODSUMOWANIE
  • Podróż samochodem na Islandię może zająć nawet 85 godzin.
  • Na wyspę można dostać się za pomocą promu wypływającego z duńskiego Hirtshals.
  • Na Islandii można wypożyczyć samochód.
  • W wypożyczalni warto dodatkowo ubezpieczyć auto (GP, SAAP, zero self risk).
  • Pogoda na Islandii bywa gwałtowna i zmienna.
  • Na Islandii off-road jest zakazany.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!