Ubezpieczenia wkładu własnego pod wynajem auta – gdzie znajdziesz taką ochronę?

Wybierasz się na wakacje za granicę, chcesz wynająć auto na miejscu i zastanawiasz się, czy możesz wykupić ubezpieczenie wkładu własnego? A może chcesz w ogóle znieść udział własny w AC wynajętego samochodu? Okazuje się, że jest to możliwe! Co ciekawe, pomocne może okazać się ubezpieczenie turystyczne!

wkład własny w wynajmie samochodu

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu – krótki przegląd

Każdy samochód poruszający się po drogach musi być ubezpieczony. W związku z tym również na wynajmowane auto wykupywane jest ubezpieczenie OC. Obowiązek jego nabycia spoczywa na właścicielu, czyli firmie wynajmującej. Za brak wymaganej ochrony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary.

Dzięki ubezpieczeniu OC za szkody spowodowane przez kierowcę wynajętego samochodu zapłaci ubezpieczyciel, u którego wypożyczalnia wykupuje polisy – dotyczy szkód na osobach i na mieniu. Czy na tym kończą się ubezpieczenia wynajmowanych auta?

Oczywiście nie! Firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów wykupują na swoje auta także AC czy assistance. Dzięki temu chronią się w przypadku, gdy ich klienta uszkodzi pojazd lub szkoda będzie działaniem osób trzecich bądź czynników zewnętrznych – zjawiska pogodowe, kradzież, wandalizm.

Natomiast klient wynajmując samochód, może wykupić różnego rodzaju dodatkowe ubezpieczenia, które można spotkać się pod następującymi skrótami:

 • CDW (Collision Damage Waiver), 
 • SCDW (Super Collision Damage Waiver)
 • PAI (Personal Accident Insurance),
 • TW (Theft Waiver). 

Powyższe skróty odnoszą się one do dodatkowych ubezpieczeń, które można wykupić na czas wynajmu pojazdu. Więcej informacji ten temat znajdziesz w naszym poradniku Ubezpieczenie samochodu na wynajem – jaką ochronę otrzymasz?

Udział własny pod wynajem auta – czego dotyczy?

Wynajmowane samochody posiadają także ubezpieczenie autocasco. Dzięki niemu w przypadku kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu za szkody zapłaci ubezpieczyciel, a nie wynajmujący.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie AC wynajmowanego samochodu zazwyczaj zawiera wkład własny, co sprawia, że za część szkód zapłaci osoba wynajmująca. Udział własny może być określony kwotowo lub procentowo, choć częściej spotyka się tę pierwszą formę.

Przykład

Pani Klaudia wypożyczyła samochód, który miał ubezpieczenie AC z wkładem własnym 400 euro. Depozyt w tej kwocie został pobrany przy podpisywaniu umowy. Niestety podczas wycieczki Pani Klaudia najechała na słupek i uszkodziła przód auta. Szkodę zgłosiła firmie wynajmującej. Ubezpieczyciel wycenił szkodę na 300 euro. Kwota w tej wysokości została potrącona z depozytu, a więc po zdaniu auta Pani Klaudia otrzymała z powrotem 100 euro.

Wkład własny w wypożyczalni – ubezpieczenie czy zniesienie?

Na stronach firm zajmujących się wynajmem samochodów można przeczytać, że oferują one pakiety, które znoszą udział własny. Dzięki temu wynajmujący nie traci pieniędzy, kiedy dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu.

Należy jednak pamiętać, że zniesienie udziału własnego wiąże się z dodatkowymi opłatami. Nie jest tak, że jest to darmowa opcja, ponieważ wypożyczalnie muszą dbać o swój interes, a wykupując ubezpieczenia na swoją flotę u ubezpieczyciela, również ponoszą koszty takiej ochrony.

Opcje bez udziału własnego mogą dotyczyć tylko niektórych rodzajów szkód. Dodatkowo niektóre elementy pojazdu mogą zostać wyłączone z ochrony – chodzi na przykład o koła, dach, szyby czy opony. Oznacza to, że w razie ich uszkodzenie dalej trzeba będzie zapłacić za ich wymianę czy naprawę.

Zazwyczaj zniesienie udział własnego wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jedna z firm podaje, że taka opcja kosztuje dodatkowe 30% do ceny końcowej. Jednak dzięki temu klient nie odpowiada w żaden sposób za uszkodzenia pojazdu.

Wypożyczalnie oferują różne pakiety ubezpieczeń i warunki wynajmu, więc zawsze przed podjęciem decyzji o skorzystanie z ich usług, warto z nimi się zapoznać. Pozwoli to na wybranie najlepszej opcji nie tylko pod względem ceny, ale także ochrony przed ewentualnymi szkodami.

Warto tutaj dodać, że wypożyczalnie nie oferują ubezpieczeń wkładu własnego pod wynajem samochodu. Jednak możemy skorzystać z takiej ochrony! Takie wsparcie znajdziemy między innymi w ubezpieczeniach turystycznych czy w Revolucie.

Ubezpieczenie wkładu własny pod wynajem auta – w polisie turystycznej

Ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia turystycznego oferują wiele różnych ochron, które mają zapewnić jak najlepsze wsparcie podróżnego podczas wycieczki. Nie powinno więc dziwić, że wśród nich możemy znaleźć także ubezpieczenie zniesienia kosztów udziału własnego w wynajętym samochodzie. W końcu wiele osób, które leci na wymarzone wczasy, wynajmuje na miejscu auto.

Generali, a także Proama (to marka Generali), oferują ubezpieczenie zniesienia kosztów udziału własnego w wynajętym samochodzie w przypadku podróży zagranicznych na terytorium wszystkich państw świata poza Polską lub krajem zamieszkania ubezpieczonego.

Co jednak ważniejsze, Generali i Proama uznają, że samochód objęty ubezpieczeniem to aut o DMC do 3,5 tony lub kamper. Taki pojazd może być wynajęty w Polsce lub kraju zamieszkania, ale ubezpieczenie będzie działać po przekroczeniu granicy. Ubezpieczyciele wskazują także, że:

Przedmiotem ubezpieczenia są koszty poniesione przez Ubezpieczonego, do granic udziału własnego wynikającego z umowy ubezpieczenia wynajmowanego jednego samochodu, powstałe w związku z wypadkiem drogowym lub uszkodzeniem niepowodującym jego unieruchomienia w podróży zagranicznej.

Źródło: Ogólne warunki ubezpieczenia “Generali, z myślą o podróży”.

Suma ubezpieczenia wkładu własnego to 5000 zł na jedno i wszystkie zdarzenia, w to wliczane są szkody, które nie powodują unieruchomienia auta do wysokości 2000 zł. Suma ubezpieczenia jest redukcyjna, co oznacza, że każda wypłacona kwota odszkodowania pomniejsza ową sumę aż do jej wyczerpania.

Ubezpieczenie wkładu własnego pod wynajęty samochód oferowane przez Generali i Proamę ma także wyłączenia, do których należą między innymi:

 • używanie pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem;
 • użycie auta jako narzędzia przestępstwa;
 • poruszanie się po obszarze, na którym obowiązuje zakaz poruszania się;
 • jazdy próbne, wyścigi, rajdy czy treningi;
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień;
 • spowodowanie szkody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Generali nie wypłaci odszkodowania również wtedy, gdy:

 • auto zostanie zatankowane złym paliwem,
 • dojdzie do utraty lub zatrzaśnięcia kluczyków;
 • elementy pojazdu ulegną naturalnemu zużyciu;
 • uszkodzenia spowodują gryzonie, owady lub insekty;
 • dojdzie do uszkodzenia kół;
 • uszkodzone zostanie wnętrze pojazdu.
wyłączenia w ubezpieczeniu wkładu własnego

Natomiast ubezpieczyciel mtu24.pl w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które może wchodzić w skład ubezpieczenia turystycznego, oferuje wsparcie w przypadku konieczności pokrycia kosztów naprawy wynajętego samochodu:

Udział własny Ubezpieczonego w wysokości 2 000 zł w szkodzie w wynajmowanym podczas podróży pojeździe, za który uważa się określoną w umowie najmu pojazdu kwotę lub procent wartości szkody, jaką Ubezpieczony zgodnie z umową pokrywa we własnym zakresie w razie wystąpienia szkody w wynajętym pojeździe w następstwie kolizji lub wypadku podczas podróży. ERGO Hestia zwraca udokumentowaną kwotę udziału, maksymalnie do wysokości limitu.

Źródło: OWU Podróżuj z mtu24.pl.

Powyższe ubezpieczenia działają podczas podróży zagranicznych, a nie w przypadku wynajmu długoterminowego na terenie kraju.

Ubezpieczenie udziału własnego w szkodzie wynajętego auta – oferta dla klientów Revolut

Firma Revolut świadczy różne usługi finansowe. W ramach planów Metal i Ultra klienci mogą otrzymać także ubezpieczenie udziału własnego w szkodzie przy wynajmie auta. Dzięki tej ochronie wynajmujący samochód będzie mógł liczyć na pokrycie udziału własnego w przypadku szkody lub odpowiedzialności prawnej, gdy dojdzie do kradzieży pojazdy lub uszkodzenia jego wyposażenia.

W ramach ubezpieczenia udziału własnego Revolut klient może liczyć na:

 • pokrycie kosztów do 2000 euro;
 • szeroki zakres ochrony w zależności od warunków ubezpieczenia samochodu;
 • ochrona w przypadku wynajęcia pojazdu do 32 dni.

Revolut zaznacza, że do wyłączeń zalicza wynajem na czas dłuższy niż 32 dni, spadek wartości pojazdu czy awarie mechaniczne. Należy pamiętać, że omawiane ubezpieczenie nie zastępuje ubezpieczeń pojazdu, takich jak autocasco czy assistance.

UWAGA!

Ubezpieczenie udziału własnego Revolut działa w przypadku, gdy wypożyczalnia samochodu znajduje się co najmniej 200 km od miejsca zamieszkania!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie wkładu własnego

Czy wynająć samochód z ubezpieczeniem AC bez wkładu własnego?
Gdzie można znaleźć ubezpieczenie wkładu własnego pod wynajem samochodu?
PODSUMOWANIE
 • Wypożyczalnie samochodów wykupują na swoje auta obowiązkowe OC i dodatkowe autocasco, a także assistance.
 • Osoba wypożyczająca auto może wybrać różne ubezpieczenia, w tym CDW, SCDW, PAI czy TW.
 • Wynajmując samochód, trzeba zostawić kaucję lub depozyt.
 • AC na wypożyczone auto zazwyczaj wiąże się z udziałem własnym.
 • Wypożyczalnie samochodów oferują droższe pakiety ubezpieczeń bez wkładu własnego.
 • W ramach ubezpieczenia turystycznego niektóre TU oferują ubezpieczenie wkładu własnego pod wynajem samochodu.
 • Również Revolut dla wybranych planów oferuje ubezpieczenie wkładu własnego w szkodzie wynajętego auta.
Źródła:
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC