Rodzaj paliwa a ubezpieczenie – czy OC diesla jest tańsze niż ubezpieczenie auta na benzynę?

Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego największą popularnością w 2018 roku cieszyły się samochody z silnikami benzynowymi. Zarejestrowano ich wówczas niemal 370 tys. Rejestracji diesli odnotowano w tym samym czasie nieco ponad 130 tys. Różnica między autami z dwoma najpopularniejszymi rodzajami paliwa jest spora. A jak bardzo różnią się ceny ubezpieczenia OC dla pojazdów napędzanych benzyną i dieslem?

Silnik diesla a silnik benzynowy – czym się różnią?

Diesle i silniki benzynowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Każdy z tych rodzajów paliwa różni się bowiem pod wieloma względami. Jakie są plusy, a jakie minusy każdego rodzaju napędu?

Warto zaznaczyć, że diesle – dawniej hałaśliwe i niekorzystnie wpływające na środowisko – przeszły w ostatnich latach sporą przemianę. Nowsze modele napędzane w ten sposób mają zamontowane funkcjonalne podzespoły, które tłumią odgłosy silnika. Mają także wbudowany zawór EGR oraz filtr cząsteczek stałych, które redukują emisję szkodliwych spalin i pozwalają zreflektować się dieslowi pod względem ekologicznym. Nowoczesne auta z tego rodzaju napędem nie są już zatem tymi samymi, które znają kierowcy poszukujący samochodu kilka czy kilkanaście lat temu.

Na korzyść diesli działa również fakt, że są to auta bardziej ekonomiczne, zwłaszcza przy częstej eksploatacji i dalekich podróżach. Doskonale sprawdzają się w dalekobieżnych trasach, gdzie można skorzystać z wysokiego momentu obrotowego takiego silnika i zwiększyć komfort jazdy.

Samochody z silnikami benzynowymi, ze względu na stosunkowo duże spalanie, dużo lepiej sprawdzają się z kolei jako auta miejskie i użytkowane w krótkich trasach. Dodatkowo pracują pod mniejszym ciśnieniem niż diesle, co zmniejsza obciążenie takiego silnika.

Warto zaznaczyć, że auta napędzane benzyną uchodzą za mniej awaryjne, a ewentualne naprawy są prostsze i mniej kosztowne.

Czy rodzaj napędu ma wpływ na cenę OC? Ubezpieczenie – diesel czy benzyna?

Marka, model, pojemność silnika – to niektóre z parametrów samochodu, wpływające na cenę ubezpieczenia. Ale okazuje się, że wysokość składki OC zależy również od rodzaju napędu samochodu.

Za najdroższe w ubezpieczaniu uznaje się pojazdy z instalacją gazową. Niska cena LPG umożliwia właścicielom takich samochodów częstsze i dalsze podróże, a to zwiększa ryzyko spowodowania szkody lub uczestniczenia w stłuczce. Średnia cena OC dla samochodów z instalacją gazową w marcu wynosła 837 zł.

O tym, jak kształtują się ceny OC auta z instalacją LPG, można przeczytać w artykule: Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy rzeczywiście zapłacisz więcej?.

Z danych porównywarki Mubi wynika, że ceny ubezpieczenia diesla nie różnią się już tak bardzo od cen, jakie wyliczają posiadacze samochodów napędzanych benzyną. OC diesla kosztuje średnio 822 zł, a OC auta na benzynę – 820 zł, czyli raptem 2 zł mniej.

Ile kosztuje najtańsze OC diesli? Ceny poniżej 400 zł!

Ceny samochodów z napędem diesla zaczynają się od 388 zł (Renault Scenic). To jedna z bardziej przystępnych cen, jakie wyliczono w marcu 2020 roku w ogóle (nie tylko wśród aut z tym napędem). Atrakcyjnych cen ubezpieczenia diesla było więcej. Oprócz Renault wśród nich znalazły się: Mercedesy-Benz, Kie, Skody i Seaty.

SamochódTanie OC
diesla
Renault Scenic 388 zł
Mercedes-Benz 421 zł
Kia Sportage 427 zł
Skoda Octavia 428 zł
Renault Clio 432 zł
Seat Leon 438 zł
Skoda Fabia 441 zł
Saab 9-3 444 zł
Volkswagen Polo 447 zł
Seat Toledo 448 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [marzec 2020].

Oblicz najtańsze OC

Auto napędzane benzyną tańsze od diesla? Ile kosztuje najtańsze OC tych samochodów?

Okazuje się, że najtańsze OC auta na benzynę jest jeszcze tańsze niż ubezpieczenie diesla. Najbardziej atrakcyjna oferta, jaką otrzymali w kalkulatorze OC Mubi właściciele takich aut, właściciele takich aut, kosztowała 236 zł. A wyliczono ją dla Fiata 126p.

Ile kosztowały tanie ubezpieczenia samochodu napędzanego benzyną?

SamochódTanie OC
samochodu na benzynę
Fiat 126p 236 zł
Opel Vectra 249 zł
Fiat 126p 256 zł
Fiat 126p 266 zł
Volkswagen Scirocco 269 zł
Fiat 126p 269 zł
Volkswagen Golf 271 zł
Volkswagen Jetta 273 zł
Fiat 126p 273 zł
Fiat Seicento 292 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [marzec 2020].

Porównanie cen OC – diesel a benzyna

Porównując ceny samochodów napędzanych benzyną z dieslami można odpowiedzieć twierdząco na pytanie zadane wyżej. Tak, statystycznie auta z silnikami benzynowymi są tańsze w ubezpieczaniu od diesli. Tak wynika z marcowych danych porównywarki Mubi. Zestawienie najniższych cen OC tych samych modeli w dieslu i benzynie pokazało, że prawie we wszystkich przypadkach cena tych drugich jest nieco niższa. Przykładowo Dacię Sandero, w zależności od rodzaju paliwa, można ubezpieczyć za 421 zł (diesel) albo za 359 zł (benzyna), a OC Opla Astry w dieslu będzie kosztowało 370 zł, a w benzynie – 368 zł.

SamochódCeny ubezpieczeń
diesla
Ceny ubezpieczeń
samochodu benzynowego
Jeep Cherokee 449 zł 475 zł
Dacia Sandero 421 zł 359 zł
Renault Clio 392 zł 320 zł
Nissan Qashqai 350 zł 400 zł
Seat Leon 404 zł 387 zł
Opel Astra 370 zł 368 zł
Mercedes-Benz 190 343 zł 342 zł
Ford Mondeo 421 zł 405 zł
Volvo S40 424 zł 428 zł
Toyota Yaris 392 zł 352 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [marzec 2020].

Oblicz najtańsze OC

Trzeba jednak pamiętać, że rodzaj napędu pojazdu jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Należy wziąć pod uwagę to, że składkę właścicieli diesli mogły zawyżyć również:

PODSUMOWANIE
  • Samochody z napędem diesla są dziś bardziej ekologiczne i ciche niż kiedyś, a oprócz tego doskonale sprawdzają się w długich trasach. Samochody z silnikiem benzynowym charakteryzuje z kolei mniejsza awaryjność i tańsze naprawy. Dodatkowo auta benzynowe najlepiej zdają egzamin w mieście i na krótkich trasach.
  • OC samochodów z instalacją gazową kosztuje średnio 837 zł, ubezpieczenie diesli – 822 zł, a OC aut na benzynę – 820 zł.
  • Najtańsze OC diesla kosztuje 388 zł, a najtańsze OC samochodu napędzanego benzyną – 236 zł.
  • Według danych porównywarki Mubi, najczęściej ubezpieczenie auta w dieslu jest nieco droższe od OC tego samego modelu na benzynę.
  • Ceny OC zależą nie tylko od rodzaju napędu, ale też od innych czynników, co może wpływać na taką tendencję składek ubezpieczeniowych i różnice w cenach OC.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *