Rodzaj paliwa a ubezpieczenie – koszt OC diesla a auta na benzynę

Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) największą popularnością w zeszłym roku cieszyły się samochody z silnikami benzynowymi. W Unii Europejskiej stanowiły one prawie 40% wszystkich zarejestrowanych pojazdów. To ponad dwa razy więcej niż odnotowanych w 2021 roku rejestracji diesli. Różnica między autami z dwoma najpopularniejszymi rodzajami paliwa jest więc spora. A jak bardzo różnią się ceny ubezpieczenia OC dla pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym?

Silnik diesla a silnik benzynowy – czym się różnią?

Diesle i silniki benzynowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Każdy z tych rodzajów paliwa różni się bowiem pod wieloma względami. Jakie są plusy, a jakie minusy każdego rodzaju napędu?

Warto zaznaczyć, że diesle – dawniej hałaśliwe i niekorzystnie wpływające na środowisko – przeszły w ostatnich latach sporą przemianę. Nowsze modele napędzane w ten sposób mają zamontowane funkcjonalne podzespoły, które tłumią odgłosy silnika. Mają także wbudowany zawór EGR oraz filtr cząsteczek stałych, które redukują emisję szkodliwych spalin i pozwalają zreflektować się dieslowi pod względem ekologicznym. Nowoczesne auta z tego rodzaju napędem nie są już zatem tymi samymi, które znają kierowcy poszukujący samochodu kilka czy kilkanaście lat temu.

Na korzyść diesli działa również fakt, że są to auta bardziej ekonomiczne, zwłaszcza przy częstej eksploatacji i dalekich podróżach. Doskonale sprawdzają się w dalekobieżnych trasach, gdzie można skorzystać z wysokiego momentu obrotowego takiego silnika i zwiększyć komfort jazdy.

Przeczytaj też: AdBlue – jak działa?

Samochody z silnikami benzynowymi, ze względu na stosunkowo duże spalanie, dużo lepiej sprawdzają się z kolei jako auta miejskie i użytkowane w krótkich trasach. Dodatkowo pracują pod mniejszym ciśnieniem niż diesle, co zmniejsza obciążenie takiego silnika.

Warto zaznaczyć, że auta napędzane benzyną uchodzą za mniej awaryjne, a ewentualne naprawy są prostsze i mniej kosztowne.

Czy rodzaj napędu ma wpływ na cenę OC? Ubezpieczenie – diesel czy benzyna?

Marka, model, pojemność silnika – to niektóre z parametrów samochodu, wpływające na cenę ubezpieczenia. Ale okazuje się, że wysokość składki OC zależy również od rodzaju napędu samochodu.

Za najdroższe w ubezpieczaniu uznaje się pojazdy z instalacją gazową. Niska cena LPG umożliwia właścicielom takich samochodów częstsze i dalsze podróże, a to zwiększa ryzyko spowodowania szkody lub uczestniczenia w stłuczce. Średnia cena OC dla samochodów z instalacją gazową wynosi 701 zł.

O tym, jak kształtują się ceny OC auta z instalacją LPG, można przeczytać w artykule: Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy rzeczywiście zapłacisz więcej?.

Z danych porównywarki Mubi z sierpnia 2022 roku wynika, że ceny ubezpieczenia diesli i samochodów napędzanych benzyną są minimalnie niższe od kosztów dla pojazdów z instalacją gazową. OC diesla kosztuje średnio 688 zł, a OC auta na benzynę – 693 zł. W gruncie rzeczy nie można więc powiedzieć, że pojazdy z konkretnym rodzajem napędu są wyraźnie tańsze lub droższe od innych. Ale ta ogólna statystyka może się oczywiście zmienić w wyliczeniach dla indywidualnych klientów.

Sprawdźmy zatem na przykładzie Audi A6 z 2004 roku, czy ubezpieczyciele różnicują ceny ubezpieczeń ze względu na rodzaj paliwa. Ta wersja pojazdu jest dostępna zarówno z napędem benzynowym, na olej napędowy, jak i na gaz. Kierowcą w podanym przykładzie jest 41-latek z Wielunia z prawem jazdy od 15 lat, który nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia samochodu (benzyna)Cena ubezpieczenia samochodu (diesel)Cena ubezpieczenia samochodu (benzyna + gaz)
BeesafeOC400 zł400 zł400 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance403 zł403 zł420 zł
TrastiOC434 zł437 zł
LINK4OC + Assistance468 zł481 zł516 zł
UNIQAOC + Assistance487 zł502 zł560 zł
BenefiaOC541 zł550 zł541 zł
WienerOC + Assistance845 zł845 zł845 zł
Wyliczenia w kalkulatorze OC/AC na mubi.pl (19.09.2022)

Powyższe wyliczenie pokazuje, że ubezpieczyciele mają zróżnicowane strategie w kwestii naliczania składki ubezpieczeniowej w zależności od rodzaju napędu. Trzy z siedmiu towarzystw ubezpieczeniowych nie zmieniło wysokości składki dla posiadacza auta w dieslu w stosunku do właściciela samochodu na benzynę, a reszta podniosła ceny. W przypadku auta z instalacją gazową większość ubezpieczycieli podniosło wysokość składki. Natomiast Trasti nie zaoferował ubezpieczenia.

Ile kosztuje najtańsze OC diesli? Ceny już od 200 zł!

Ceny ubezpieczenia OC samochodów z napędem diesla zaczynają się już od 200 zł (Volkswagen Golf). To nie tylko najniższa cena ubezpieczenia dla auta na olej napędowy, ale też najlepsza oferta OC, jaką wyliczono w sierpniu dla wszystkich kierowców korzystających z kalkulatora na mubi.pl. Atrakcyjnych cen ubezpieczenia dla samochodów z dieslem było oczywiście więcej. Oprócz Volkswagena, wśród nich znalazły się m.in. BMW, Honda i Audi.

SamochódTanie OC diesla
Volkswagen Golf200 zł
Volkswagen Golf201 zł
FSM 126p202 zł
BMW Seria 3203 zł
Volkswagen Golf204 zł
Trabant P 601204 zł
Volkswagen Golf205 zł
BMW Seria 3205 zł
Honda Civic207 zł
Audi 80207 zł

Auto napędzane benzyną tańsze od diesla? Ile kosztuje najtańsze OC tych samochodów?

Okazuje się, że najtańsze OC auta na benzynę jest prawie tak samo tanie, jak ubezpieczenie diesla. Najbardziej atrakcyjna oferta, jaką otrzymali w porównywarce OC Mubi w sierpniu 2022 roku właściciele takich aut, kosztowała 201 zł, a wyliczono ją również dla Volkswagena Golfa. Zestawienie zdominowały auta tego niemieckiego producenta samochodów.

Ile kosztowały tanie ubezpieczenia samochodu napędzanego benzyną?

SamochódTanie OC samochodu na benzynę
Volkswagen Golf201 zł
Volkswagen Golf202 zł
Volkswagen Golf203 zł
Volkswagen Golf205 zł
Volkswagen Passat205 zł
Volkswagen Golf205 zł
Volkswagen Golf205 zł
Mercedes-Benz 124209 zł
Mitsubishi Pajero211 zł
Audi 80213 zł

Porównanie cen OC – diesel a benzyna

Statystycznie auta z silnikami benzynowymi w większości przypadków wypadają drożej w ubezpieczaniu niż diesle. Tak wynika z sierpniowych danych porównywarki Mubi. Zestawienie średnich cen OC tych samych modeli w dieslu i benzynie pokazało, że w ponad połowie przypadków cena tych drugich jest nieco lub sporo wyższa. Przykładowo Mercedesa 190, w zależności od rodzaju paliwa, można ubezpieczyć o 125 zł taniej, jeśli wybierze się samochód z sinikiem diesla. W przypadku Volvo S40, różnica jest jeszcze większa – OC auta na benzynę kosztuje średnio aż o 183 zł więcej, niż tego samego modelu na olej napędowy.

SamochódCeny ubezpieczeń dieslaCeny ubezpieczeń samochodu benzynowego
Nissan Qashqai574 zł526 zł
Dacia Sandero638 zł513 zł
Jeep Cherokee511 zł544 zł
Toyota Yaris551 zł575 zł
Mercedes-Benz 190435 zł560 zł
Renault Clio618 zł614 zł
Seat Leon714 zł688 zł
Opel Astra667 zł726 zł
Ford Mondeo639 zł698 zł
Volvo S40740 zł923 zł

Dane z porównywarki Mubi wskazują także, że różnica między najtańszym ubezpieczeniem dla pojazdu napędzanego dieslem a benzyną dla podanych powyżej modeli aut jest zazwyczaj niewielka i wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Na przykład najtańsze OC Dacii Sandero z silnikiem diesla kosztowało 349 zł, a z silnikiem benzynowym 320 zł. W przypadku Forda Mondeo było to odpowiednio 280 zł i 300 zł. 

Ekspert Mubi radzi:

Kierowcom, którzy chcieliby zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, warto polecić jeszcze inny rodzaj zasilania auta. Okazuje się bowiem, że najmniej za ochronę odpowiedzialności cywilnej mogą zapłacić właściciele najnowocześniejszych pojazdów. Według danych porównywarki Mubi w sierpniu 2022 roku najtaniej ubezpieczanymi samochodami były pojazdy elektryczne, a na drugim miejscu znalazły się te zasilane częściowo elektrycznie, a częściowo benzyną. Ubezpieczano je średnio o 100-150 zł taniej niż samochody osobowe zasilane w jakikolwiek inny sposób.

Trzeba jednak pamiętać, że rodzaj napędu pojazdu jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Należy wziąć pod uwagę to, że składkę właścicieli diesli mogły zawyżyć również:

Przykład

Użytkownik porównywarki Mubi był ciekaw, ile mógłby zapłacić za ubezpieczenie swojego samochodu, gdyby był w nim stosowany inny rodzaj paliwa. Wpisał wymagane dane w okna kalkulatora OC. W przypadku auta z napędem benzynowym zapłaciłby za samo OC przynajmniej 458 zł, a za pełen pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW i assistance) – 1019 zł. Gdyby jego samochód był zasilany silnikiem diesla, mężczyzna zapłaciłby odpowiednio 466 zł i 963 zł. Gdyby z kolei zdecydował się na połączenie benzyny i gazu, musiałby wykupić ubezpieczenie za co najmniej 450 zł lub pakiet za 983 zł.

Paliwa konwencjonalne i paliwa alternatywne – jak kształtują się składki w przypadku napędu ekologicznego i tradycyjnego?

Wspominaliśmy już pokrótce, że to samochody napędzane ekologicznie notują najbardziej korzystne składki ubezpieczeniowe. Chociaż samochody elektryczne i hybrydowe wciąż są w Polsce rzadkością, ich nieliczni właściciele mogą cieszyć się niższym OC. Średnia cena ubezpieczenia elektryków to zaledwie 534 zł, a auta hybrydowych – 616 zł. Czy cena ubezpieczenia rzeczywiście się zmieni, jeśli zmienimy rodzaj napędu? Sprawdźmy na przykładzie BMW Serii 2 z 2019 roku.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia samochodu (benzyna)Cena ubezpieczenia samochodu (diesel)Cena ubezpieczenia samochodu (benzyna + gaz)Cena ubezpieczenia samochodu (benzyna + elektryczny)
BenefiaOC392 zł384 zł392 zł392 zł
BeesafeOC400 zł400 zł400 zł400 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance403 zł403 zł403 zł403 zł
UNIQAOC + Assistance423 zł415 zł423 zł415 zł
TrastiOC425 zł403 zł425 zł418 zł
LINK4OC + Assistance505 zł552 zł545 zł538 zł

Okazuje się, że ceny samochodu z napędem elektrycznym, a jednocześnie posiadającym silnik benzynowy, nie odbiegają znacząco od cen ubezpieczenia dla samochodów z napędem konwencjonalnym. Największa różnica wyniosła 33 zł w LINK4, a odnotowano ją między hybrydą i benzyną. Co ciekawe, dwa towarzystwa ubezpieczeniowe (Beesafe, TUZ Ubezpieczenia) w ogóle nie różnicują cen ze względu na rodzaj napędu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ rodzaju napędu na cenę OC

Co opłaca się bardziej – diesel czy silnik benzynowy?

W Polsce rejestruje się więcej aut z silnikami benzynowymi niż diesli, ale te drugie też mają wielu zwolenników. Jak wybrać lepszy napęd dla siebie? Wiele zależy od tego, jak używasz auta. Przyjmuje się na przykład, że na częste wyjazdy w długie trasy lepiej sprawdza się diesel, ale już w warunkach miejskich o wiele lepszym rozwiązaniem jest silnik benzynowy.

Jaki wpływ na cenę OC ma wybór napędu?

Wśród czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC, są m.in. takie parametry samochodu jak marka, model czy rodzaj wybranego napędu. Właściciele diesli, samochodów na benzynę i aut z instalacją LPG są w dość porównywalnej sytuacji, musząc płacić za ubezpieczenie ok. 720 zł. W lepszej sytuacji są kierowcy samochodów elektrycznych oraz z silnikami hybrydowymi, których OC jest ok. 100 zł tańsze.

Czy ceny OC aut na benzynę i diesli się różnią?

Choć średnie ceny OC dla aut na benzynę i diesli są podobne, koszty dla poszczególnych kierowców mogą się już znacząco różnić. Może się okazać, że różnica w składce ubezpieczeniowej dla właściciela tego samego samochodu z silnikiem na benzynę i olej napędowy wyniesie nawet ponad 200 zł. Aby sprawdzić, jaka opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza, wykonaj przykładowe kalkulacje na mubi.pl.

PODSUMOWANIE
  • Samochody z napędem diesla są dziś bardziej ekologiczne i ciche niż kiedyś, a oprócz tego doskonale sprawdzają się w długich trasach. Samochody z silnikiem benzynowym charakteryzuje z kolei mniejsza awaryjność i tańsze naprawy. Dodatkowo auta benzynowe najlepiej zdają egzamin w mieście i na krótkich trasach.
  • OC samochodów z instalacją gazową kosztuje średnio 701 zł, ubezpieczenie diesli – 688 zł, a OC aut na benzynę – 693 zł.
  • Najtańsze OC diesla oraz samochodu napędzanego benzyną kosztuje 200 zł.
  • Według danych porównywarki Mubi, najczęściej ubezpieczenie auta w dieslu jest nieco tańsze od OC tego samego modelu na benzynę.
  • Ceny OC zależą nie tylko od rodzaju napędu, ale też od innych czynników, co może wpływać na taką tendencję składek ubezpieczeniowych i różnice w cenach OC.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!