Auto dla kobiety– czym kierują się panie przy kupowaniu auta?

Krzywdzący i kompletnie nieprawdziwy stereotyp o paniach, które przy zakupie samochodu zwracają uwagę głównie na kolor, na szczęście odchodzi już do lamusa. Słusznie, bo kobiety nie tylko coraz częściej auta kupują, ale też zazwyczaj są przy tym ostrożniejsze i bardziej rozsądne niż mężczyźni. Co ma dla nich decydujące znaczenie i jakie samochody najczęściej wybierają?

samochód i kobieta

Wygoda, przestronność, bezpieczeństwo – czym kierują się kobiety przy wyborze auta?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie jedno: tak jak próżno szukać najlepszego samochodu dla mężczyzny, tak samo nie istnieje auto idealne dla kobiety. Stosując rozróżnienie ze względu na płeć, trzeba zatem mieć na uwadze, że tak naprawdę mówimy o dużym uogólnieniu, które w konkretnym przypadku nie musi się w żadnym stopniu pokrywać z rzeczywistością. Pytanie brzmi, czy w takim razie warto je w ogóle stosować?

Okazuje się, że jak najbardziej tak, bo już na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że w kwestii samochodów panie i panów dzielą ciekawe różnice. Widać je choćby po wyborze Kobiecego Samochodu Roku (w 2023 roku została nim Kia Niro) dokonywanego przez dziennikarki motoryzacyjne, który nie pokrywa się wcale z gustami męskiego jury.

Bardziej praktyczne rozbieżności można za to dostrzec w podejściu stosowanym przy wyborze auta – kobiety w pierwszej kolejności kierują się nieco innymi czynnikami niż mężczyźni. Jakimi?

 • Wielkość – małe, zwrotne, dostosowane do poruszania się po mieście. Takie samochody najczęściej kupują kobiety, które wiedzą, że będą używać auta na co dzień, więc pragmatyczny wybór bardzo ułatwi im życie.
 • Niezawodność – w teorii to podstawowa sprawa, ale w praktyce kobiety zwracają przy zakupie auta znacznie większą uwagę od mężczyzn na awaryjność danej marki i modelu samochodu.
 • Bezpieczeństwo – kobiety jeżdżą zazwyczaj ostrożniej od mężczyzn, więc i przy wyborze auta kwestia bezpieczeństwa jest dla nich istotniejsza.
 • Komfort – jeśli można zadbać o wygodę podczas prowadzenia samochodu, to dlaczego tego nie zrobić? Kobiety częściej wychodzą z tego logicznego założenia, dlatego zwracają uwagę na wyposażenie, które sprawia, że jazda jest łatwiejsza i przyjemniejsza (np. automatyczna skrzynia biegów, podgrzewane szyby, elektryczne lusterka, itp.).
 • Wygląd – tak, to też ma znaczenie, choć na pewno nie jest to kluczowe. Estetyczne wnętrze, kształt nadwozia czy kolor karoserii nie są decydujące, ale nie umkną uwadze wybierającej auto kobiety.

Oczywiście to nie tak, że mężczyźni w ogóle nie zwracają na te rzeczy uwagi, a kobiety zawsze się nimi kierują. Wybór auta musi być przede wszystkim podyktowany indywidualnymi potrzebami. Faktem jest jednak, że to mężczyźni bywają podczas niego znacznie mniej racjonalni, potrafiąc ulec zakupowym emocjom. Najczęściej to właśnie kobiety są tymi klientami, którzy kupując samochód, podchodzą do sprawy w praktyczny sposób, luksus czy efektowny wygląd odsuwając na dalszy plan.

Miejski, automat, a może rodzinny? Jakie samochody najczęściej wybierają kobiety?

Patrząc nawet na kryteria, jakimi kierują się panie przy zakupie samochodu, można powiedzieć, że ile kobiet, tyle wymagań wobec auta i finalnych decyzji. Dlatego też trudno wskazać konkretną markę i model, który będzie perfekcyjnym wyborem w każdej sytuacji. Ograniczając się jednak do bardziej konkretnych okoliczności, da się już ustalić, jakie samochody są wybierane przez kobiety najchętniej.

Małe auta dla Pań

Pierwszą kategorią, która przychodzi do głowy, są oczywiście samochody miejskie. Łatwiejsze w prowadzeniu, gdy trzeba manewrować po zatłoczonych ulicach, ułatwiające znalezienie miejsca parkingowego, bezpieczne i komfortowe – nic dziwnego, że wiele kobiet decyduje się właśnie na nie. Tym bardziej że znalezienie najwyżej kilkuletniego auta tej klasy w rozsądnej cenie nie stanowi wielkiego problemu. Jakie modele są szczególnie popularne?

 • Opel Corsa – przestronne wnętrze, mała awaryjność i tania eksploatacja, a do tego stosunkowo bogate wyposażenie. To wszystko decyduje o fakcie, że Corsa dobrze sprawdza się w codziennej jeździe po mieście, nie zawodząc również na dłuższych dystansach.
 • Toyota Yaris – kompaktowa, niezawodna i bezawaryjna. Takie cechy Toyoty Yaris są powtarzane najczęściej i trudno odmówić im racji. Dla pań ceniących sobie bardziej trwałość niż emocje podczas jazdy jest to świetny wybór.
 • Ford Fiesta – łatwo się prowadzi, a do tego jest atrakcyjny wizualnie, odznaczając się zgrabną, sportową sylwetką. Dodatkowym plusem jest duży jak na ten segment bagażnik.
 • Fiat 500 – w kategorii samochód dla kobiety to już prawdziwa klasyka gatunku. Nie dość, że posiada wszystkie cechy idealnego auta miejskiego, to jeszcze odznacza się charakterystyczną, zgrabną sylwetką oraz ładnie wykończonym wnętrzem.

Ile kosztuje ubezpieczenie tych modeli?

Samochody uznawane za miejskie uchodzą za jedne z tańszych w ubezpieczaniu. Nie inaczej jest w przypadku wyżej wymienionych, bo zarówno Opel Corsa, Toyota Yaris, jak i Ford Fiesta i Fiat 500 ubezpiecza się średnio od 600 zł do 700 zł.

Model samochoduŚrednia składka OC na mubi.pl
Toyota Yaris595 zł
Fiat 500605 zł
Opel Corsa639 zł
Ford Fiesta668 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).

Samochody rodzinne i kompaktowe

Niewielki rozmiar auta jest często bardzo istotny dla kobiet, ale nie oznacza to, że panie zawsze będą się decydować na najmniejsze modele. Wśród użytkowniczek dróg równie popularne, co samochody miejskie, są bowiem nieco większe kompakty i auta rodzinne. Spore wnętrze, duży bagażnik, do tego najlepiej bogate wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo jazdy – oto najważniejsze cechy takich pojazdów, które są chętnie wybierane przez kobiety.

 • Volkswagen Golfbardzo popularny model, w dużej mierze ze względu na jego sporą dostępność na rynku wtórnym. Do niej trzeba jednak dodać również solidność i niskie koszty eksploatacji, a także funkcjonalność, bo auto sprawdza się zarówno w warunkach miejskich, jak i w dłuższych trasach.
 • BMW serii 3 – bogate wyposażenie, atrakcyjny design i sprawdzona marka. Dzięki nim popularnością cieszą się nawet starsze modele, z kolei duży bagażnik rekompensuje dość ciasne jak na ten segment wnętrze.
 • Ford Focus – dobrze się prowadzi, ma przestronne wnętrze, niewiele pali. To sprawia, że jest świetnym wyborem choćby na dłuższe rodzinne wyjazdy, ale i w codziennej jeździe nie przysporzy żadnych problemów.
 • Audi A4 – kolejny bardzo popularny model, dobrze wyposażony nawet w starszych autach. W jego przypadku trzeba się jednak liczyć z dość dużymi kosztami eksploatacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie tych modeli?

Podobnie, jak samochody miejskie, również modele uznawane za rodzinne nie należą do najdroższych w ubezpieczaniu, chociaż ich składki wynoszą zazwyczaj nieco więcej.

Model samochoduŚrednia składka OC na mubi.pl
Ford Focus705 zł
Volkswagen Golf755 zł
Audi A4771 zł
BMW Seria 3939 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).

Samochody z automatyczną skrzynią biegów

Jazda automatem może przysparzać na początku pewnych problemów, zwłaszcza tym kierowcom, którzy wcześniej byli przyzwyczajeni do obsługi ręcznej skrzyni biegów. Do opanowania nowych reguł wystarczy jednak odrobina praktyki, po której nie zechcesz wrócić do poprzedniego rozwiązania. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy przesiedli się z manuali na automaty, a wśród nich jest wiele kobiet.

Jak wynika z danych dealera aut używanych AAA AUTO, liczba kobiet wybierających samochody z automatyczną skrzynią biegów rośnie, co można powiązać z wygodą w użytkowaniu takich pojazdów. Są one idealnie przystosowane choćby do jazdy w zakorkowanym mieście, przez co coraz więcej pań decyduje się na ich zakup, nawet wiedząc, że będzie on obarczony wyższym kosztem.

OC dla kobiet – ile kosztuje ubezpieczenie najpopularniejszych marek?

Średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich użytkowników porównywarki Mubi wyniosła w grudniu 2023 roku 709 zł. Kwota ta jest porównywalna do średnich kosztów polisy OC dla mężczyzn (710 zł) i (708 zł) kobiet. Czy to oznacza, że ubezpieczyciele biorą przy wyliczaniu składki pod uwagę płeć kierowcy? Nie – zmiana wysokości składki ze względu na płeć jest zakazana. Różnice wynikają z innych danych w profilach kierowców.

Jedną ze zmiennych, które rzeczywiście mają wpływ na cenę OC, jest natomiast marka samochodu. Spójrzmy na różnice w grudniowych cenach polis najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek.

Marka samochoduŚrednia cena OC w grudniu 2023 roku
Volkswagen722 zł
Opel711 zł
Audi782 zł
Ford685 zł
BMW829 zł
Toyota642 zł
Renault679 zł
Peugeot700 zł
Skoda667 zł
Fiat676 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (maj 2023).

Jak widać, na najtańsze OC mogły liczyć właścicielki Toyoty (642 zł). Zazwyczaj ceny OC dla kobiet są niższe lub porównywalne z kwotami, jakie płacą wszyscy właściciele samochodów, a różnice wynikają z wielu czynników. Kobiety wybierają np. częściej samochody z silnikami o mniejszej pojemności, są też ostrożniejsze na drodze, co wpływa na bezszkodową historię ubezpieczenia i możliwe zniżki.

Ekspert Mubi radzi:

Bezpieczna jazda popłaca. Widać to na podstawie statystyk wypadkowych. W 2022 roku kobiety były sprawcami zaledwie 23% wypadków drogowych, podczas gdy mężczyźni spowodowali 73% wypadków. Jeśli porównamy te dane ze średnimi cenami ubezpieczeń kobiet i mężczyzn, zauważymy, że liczba spowodowanych wypadków ma przełożenie na wysokość składki ubezpieczeniowej. Warto jednak wspomnieć, że niewielka liczba zdarzeń drogowych spowodowanych przez kobiety w ubiegłym roku może wiązać się nie tylko z tym, że panie jeżdżą ostrożniej i bardziej przepisowo, ale także z mniejszą liczbą kobiet kierowców w porównaniu z liczbą mężczyzn korzystających z samochodów.

Ceny OC najchętniej wybieranych przez kobiety modeli samochodów

A jak wygląda sprawa, gdy weźmiemy pod uwagę dane dotyczące konkretnych modeli samochodów? W grudniu najczęściej ubezpieczanymi przez kobiety autami na Mubi były m.in. Volkswagen Golf, BMW Serii 3 i Opel Corsa. Okazuje się, że składki dla pań mogły być w tym okresie o wiele tańsze od średniej dla wszystkich kierowców!

Marka i model samochoduWłaścicielka pojazduŚrednia cena OC w grudniu 2023 rokuNajtańsze OC w grudniu 2023 roku
Volkswagen Golf63-letnia mieszkanka powiatu puckiego750 zł240 zł
BMW Seria 359-letnia mieszkanka Sokółki850 zł193 zł
Opel Corsa48-letnia mieszkanka Bielawy657 zł239 zł
Toyota Yaris58-letnia mieszkanka powiatu średzkiego622 zł295 zł
Audi A361-letnia mieszkanka powiatu krośnieńskiego862 zł314 zł
Ford Focus57-letnia mieszkanka powiatu leskiego719 zł320 zł
Skoda Fabia40-letnia mieszkanka Hrubieszowa682 zł318 zł
Volkswagen Passat46-letnia mieszkanka powiatu cieszyńskiego713 zł220 zł
Ford Fiesta49-letnia mieszkanka Pruszcza658 zł272 zł
Renault Clio39-letnia mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego621 zł295 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).

Najwięcej na ubezpieczeniu zaoszczędziła właścicielka BMW Serii 3, która zapłaciła o 657 zł mniej, niż wynosiła w grudniu średnia cena OC samochodów. Na znacznie mniejsze od średnich koszty ubezpieczenia mogły jednak liczyć również kobiety ubezpieczające inne modele aut.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód dla kobiety

Czy istnieje idealny samochód dla kobiety?
Jakie są najpopularniejsze modele aut wybierane przez kobiety?
Czy ceny OC dla kobiet i mężczyzn się różnią?
PODSUMOWANIE
 • Choć nie istnieje idealne auto dla kobiety, można powiedzieć, że panie kierują się przy wyborze samochodu nieco innymi kryteriami niż panowie.
 • Kobiety są przy kupnie samochodu bardziej praktyczne, zwracając w pierwszej kolejności uwagę na jego wielkość, niezawodność i komfort jazdy. Wygląd auta ma dla nich drugorzędne znaczenie.
 • Samochodami, które cieszą się wśród kobiet największą popularnością, są nieduże auta miejskie, a także większe kompakty i modele dla całej rodziny.
 • Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup automatów.
 • Średnie ceny OC dla kobiet są nieco niższe niż dla mężczyzn, ale nie wynika to z płci, lecz z innych czynników, takich jak m.in. pojemność silnika samochodu czy historia ubezpieczenia kierowcy.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jak dla mnie to nie ma czegoś takiego jak samochód dla kobiety. Jestem kobietą, a lubię duże auta. Umiem sama zatankować, zmienić koło, wycieraczki (ostatnio w trasie musiałam zmienić na oximo), wiem gdzie są jakie płyny itp. I czasem mam wrażenie, że jeżdżę lepiej niż nie jeden facet

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC