Najlepszy samochód dla kobiety – czym kierują się panie przy kupowaniu auta?

Krzywdzący i kompletnie nieprawdziwy stereotyp o paniach, które przy zakupie samochodu zwracają uwagę głównie na kolor, na szczęście odchodzi już do lamusa. Słusznie, bo kobiety nie tylko coraz częściej auta kupują, ale też zazwyczaj są przy tym ostrożniejsze i bardziej rozsądne niż mężczyźni. Co ma dla nich decydujące znaczenie i jakie samochody najczęściej wybierają?

Wygoda, przestronność, bezpieczeństwo – czym kierują się kobiety przy wyborze auta?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie jedno: tak jak próżno szukać najlepszego samochodu dla mężczyzny, tak samo nie istnieje auto idealne dla kobiety. Stosując rozróżnienie ze względu na płeć, trzeba zatem mieć na uwadze, że tak naprawdę mówimy o dużym uogólnieniu, które w konkretnym przypadku nie musi się w żadnym stopniu pokrywać z rzeczywistością. Pytanie brzmi, czy w takim razie warto je w ogóle stosować?

Okazuje się, że jak najbardziej tak, bo już na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że w kwestii samochodów panie i panów dzielą ciekawe różnice. Widać je choćby po wyborze Kobiecego Samochodu Roku (w 2020 roku została nim Mazda3) dokonywanego przez dziennikarki motoryzacyjne, który nie pokrywa się wcale z gustami męskiego jury.

Bardziej praktyczne rozbieżności można za to dostrzec w podejściu stosowanym przy wyborze auta – kobiety w pierwszej kolejności kierują się nieco innymi czynnikami niż mężczyźni. Jakimi?

 • Wielkość – małe, zwrotne, dostosowane do poruszania się po mieście. Takie samochody najczęściej kupują kobiety, które wiedzą, że będą używać auta na co dzień, więc pragmatyczny wybór bardzo ułatwi im życie.
 • Niezawodność – w teorii to podstawowa sprawa, ale w praktyce kobiety zwracają przy zakupie auta znacznie większą uwagę od mężczyzn na awaryjność danej marki i modelu samochodu.
 • Bezpieczeństwo – kobiety jeżdżą zazwyczaj ostrożniej od mężczyzn, więc i przy wyborze auta kwestia bezpieczeństwa jest dla nich istotniejsza.
 • Komfort – jeśli można zadbać o wygodę podczas prowadzenia samochodu, to dlaczego tego nie zrobić? Kobiety częściej wychodzą z tego logicznego założenia, dlatego zwracają uwagę na wyposażenie, które sprawia, że jazda jest łatwiejsza i przyjemniejsza (np. automatyczna skrzynia biegów, podgrzewane szyby, elektryczne lusterka, itp.).
 • Wygląd – tak, to też ma znaczenie, choć na pewno nie kluczowe. Estetyczne wnętrze, kształt nadwozia czy kolor karoserii nie są decydujące, ale nie umkną uwadze wybierającej auto kobiecie.

Oczywiście to nie tak, że mężczyźni w ogóle nie zwracają na te rzeczy uwagi, a kobiety zawsze się nimi kierują. Wybór auta musi być przede wszystkim podyktowany indywidualnymi potrzebami. Faktem jest jednak, że to mężczyźni bywają podczas niego znacznie mniej racjonalni, potrafiąc ulec zakupowym emocjom. Najczęściej to właśnie kobiety są tymi klientami, którzy kupując samochód, podchodzą do sprawy w praktyczny sposób, luksus czy efektowny wygląd odsuwając na dalszy plan.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Miejski, automat, a może rodzinny? Jakie samochody najczęściej wybierają kobiety?

Patrząc nawet na kryteria, jakimi kierują się panie przy zakupie samochodu, można powiedzieć, że ile kobiet, tyle wymagań wobec auta i finalnych decyzji. Dlatego też trudno wskazać konkretną markę i model, który będzie perfekcyjnym wyborem w każdej sytuacji. Ograniczając się jednak do bardziej konkretnych okoliczności, da się już ustalić, jakie samochody są wybierane przez kobiety najchętniej.

Samochody do jazdy po mieście

Pierwszą kategorią, jaka przychodzi do głowy, są oczywiście samochody miejskie. Łatwiejsze w prowadzeniu, gdy trzeba manewrować po zatłoczonych ulicach, ułatwiające znalezienie miejsca parkingowego, bezpieczne i komfortowe – nic dziwnego, że wiele kobiet decyduje się właśnie na nie. Tym bardziej, że znalezienie najwyżej kilkuletniego auta tej klasy w rozsądnej cenie nie stanowi wielkiego problemu. Jakie modele są szczególnie popularne?

 • Opel Corsa – przestronne wnętrze, mała awaryjność i tania eksploatacja, a do tego stosunkowo bogate wyposażenie. To wszystko decyduje o fakcie, że Corsa dobrze sprawdza się w codziennej jeździe po mieście, nie zawodząc również na większych dystansach.
 • Toyota Yaris – kompaktowa, niezawodna i bezawaryjna. Takie cechy Toyoty Yaris są powtarzane najczęściej i trudno odmówić im racji. Dla pań ceniących sobie bardziej trwałość niż emocje podczas jazdy jest to świetny wybór.
 • Ford Fiesta – łatwo się prowadzi, a do tego jest atrakcyjna wizualnie, odznaczając się zgrabną, sportową sylwetką. Dodatkowym plusem jest duży jak na ten segment bagażnik.
 • Fiat 500 – w kategorii samochód dla kobiety to już prawdziwa klasyka gatunku. Nie dość, że posiada wszystkie cechy idealnego auta miejskiego, to jeszcze odznacza się charakterystyczną, zgrabną sylwetką oraz ładnie wykończonym wnętrzem.

Samochody rodzinne i kompaktowe

Niewielki rozmiar auta jest często bardzo istotny dla kobiet, ale nie oznacza to, że panie zawsze będą się decydować na najmniejsze modele. Wśród użytkowniczek dróg równie popularne, co samochody miejskie, są bowiem nieco większe kompakty i auta rodzinne. Spore wnętrze, duży bagażnik, do tego najlepiej bogate wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo jazdy – oto najważniejsze cechy takich pojazdów, które są chętnie wybierane przez kobiety.

 • Volkswagen Golf – bardzo popularny model, w dużej mierze ze względu na jego dużą dostępność na rynku wtórnym. Do niej trzeba jednak dodać również solidność i niskie koszty eksploatacji, a także funkcjonalność, bo sprawdza się zarówno w warunkach miejskich, jak i w dłuższych trasach.
 • BMW serii 3 – bogate wyposażenie, atrakcyjny design i sprawdzona marka. Dzięki nim popularnością cieszą się nawet starsze modele, z kolei duży bagażnik rekompensuje dość ciasne jak na ten segment wnętrze.
 • Ford Focus – dobrze się prowadzi, ma przestronne wnętrze, niewiele pali. To sprawia, że jest świetnym wyborem choćby na dłuższe rodzinne wyjazdy, ale i w codziennej jeździe nie przysporzy żadnych problemów.
 • Audi A4 – kolejny bardzo popularny model, dobrze wyposażony nawet w starszych autach. W jego przypadku trzeba się jednak liczyć z dość dużymi kosztami eksploatacji.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów

Jazda automatem może przysparzać na początku pewnych problemów, zwłaszcza tym kierowcom, którzy wcześniej byli przyzwyczajeni do obsługi ręcznej skrzyni biegów. Do opanowania nowych reguł wystarczy jednak odrobina praktyki, po której nie zechcesz wrócić do poprzedniego rozwiązania. Tak przynajmniej twierdzą Ci, którzy przesiedli się z manuali na automaty, a wśród nich jest wiele kobiet.

Jak wynika z danych dealera aut używanych AAA AUTO, liczba kobiet wybierających samochody z automatyczną skrzynią biegów rośnie, co można powiązać z wygodą w użytkowaniu takich pojazdów. Są one idealnie przystosowane choćby do jazdy w zakorkowanym mieście, przez co coraz więcej pań decyduje się na ich zakup, nawet wiedząc, że będzie on obarczony wyższym kosztem.

OC dla kobiet – ile kosztuje ubezpieczenie najpopularniejszych marek?

Średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich użytkowników porównywarki Mubi wyniosła w grudniu 2020 roku 780 zł. To trochę mniej, niż płacili za swoje polisy mężczyźni (789 zł) i więcej od średnich kosztów ponoszonych przez kobiety (748 zł). Czy to oznacza, że ubezpieczyciele biorą przy wyliczaniu składki pod uwagę płeć kierowcy? Nie – zmiana wysokości składki ze względu na płeć jest zakazana. Różnice wynikają z innych danych w profilach kierowców.

Jedną ze zmiennych, które rzeczywiście mają wpływ na cenę OC, jest natomiast marka samochodu. Spójrzmy na różnice w grudniowych cenach polis najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek i porównajmy je z danymi wszystkich kierowców z ostatniego roku.

Marka samochodu Średnia cena OC w grudniu Średnia cena OC w ostatnim kwartale 2020 r.
Volkswagen 782 zł 840 zł
Opel 746 zł 797 zł
Audi 867 zł 928 zł
Ford 754 zł 791 zł
BMW 992 zł1048 zł
Renault 714 zł 746 zł
Toyota 670 zł 715 zł
Fiat 715 zł 761 zł
Peugeot 764 zł 800 zł
Skoda 661 zł 712 zł

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak widać, na najtańsze OC mogły liczyć właścicielki Skody (661 zł). Zazwyczaj ceny OC dla kobiet są niższe lub porównywalne z kwotami, jakie płacą wszyscy właściciele samochodów, a różnice wynikają z wielu czynników. Kobiety wybierają np. częściej samochody z silnikami o mniejszej pojemności, są też ostrożniejsze na drodze, co wpływa na bezszkodową historię ubezpieczenia i możliwe zniżki.

Ceny OC najchętniej wybieranych przez kobiety modeli samochodów

A jak wygląda sprawa, gdy weźmiemy pod uwagę dane dotyczące konkretnych modeli samochodów? W grudniu najczęściej ubezpieczanymi przez kobiety autami na Mubi były m.in. Opel Astra, Volkswagen Golf i BMW serii 3. Okazuje się, że składki dla pań były w tym okresie nawet o ponad 170 zł tańsze od średniej dla wszystkich kierowców!

Marka i model samochoduŚrednia cena OC dla kobiet w grudniuŚrednia cena OC w IV kw. 2020 r.
Opel Astra 753 zł 817 zł
Volkswagen Golf 780 zł 868 zł
BMW seria 3 868 zł 1093 zł
Audi A4 812 zł 904 zł
Audi A3 849 zł 994 zł
Ford Focus 761 zł 801 zł
Volkswagen Passat 766 zł 818 zł

Najwięcej na ubezpieczeniu zaoszczędziły właścicielki BMW serii 3, które zapłaciły w czerwcu o 174 zł mniej, niż wynosiła średnia cena z całego kwartału. Na nieco mniejsze składki mogły jednak liczyć również kobiety ubezpieczające inne modele aut.

PODSUMOWANIE
 • Choć nie istnieje idealne auto dla kobiety, można powiedzieć, że panie kierują się przy wyborze samochodu nieco innymi kryteriami niż panowie.
 • Kobiety są przy kupnie samochodu bardziej praktyczne, zwracając w pierwszej kolejności uwagę na jego wielkość, niezawodność i komfort jazdy. Wygląd auta ma dla nich drugorzędne znaczenie.
 • Samochodami, które cieszą się wśród kobiet największą popularnością są nieduże auta miejskie, a także większe kompakty i modele dla całej rodziny.
 • Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup automatów.
 • Średnie ceny OC dla kobiet są nieco niższe niż dla mężczyzn, ale nie wynika to z płci, lecz z innych czynników, takich jak pojemność silnika samochodu czy historia ubezpieczenia.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!