Ubezpieczenie OC dla samochodu miejskiego – ile kosztuje polisa?

Już na etapie wyboru samochodu warto zastanowić się, gdzie będzie on najczęściej używany. Nie ma potrzeby inwestować w pojazd z dużym silnikiem, a co za tym idzie, płacić wyższą składkę ubezpieczeniową, jeśli kierowca zamierza poruszać się nim tylko po mieście, gdzie obowiązują ograniczenia prędkości. Zakupy, dojazd do pracy, wożenie dzieci do przedszkola lub szkoły – do wszystkich tych codziennych obowiązków wystarczy kompaktowa, ale pakowna Honda Jazz czy Nissan Note.

Spośród dostępnych na rynku modeli samochodów można wyróżnić te, które najlepiej sprawdzają się właśnie na miejskim gruncie, odróżniając je od szybkich, sportowych Mazd MX czy Audi TT. Wśród jakich modeli szukać samochodów do użytku miejskiego? Ile kosztuje ubezpieczenie takich pojazdów?

Samochody miejskie, czyli jakie?

Osoby poruszające się w większości po mieście nie wymagają od samochodu zbyt wiele. Ich auta muszą być przede wszystkim funkcjonalne i ekonomiczne. Duże znaczenie będą tu miały kompaktowe rozmiary, dzięki którym parkowanie w ciasnych miejscach parkingowych nie będzie problematyczne. Oprócz tego miejskie modele powinny charakteryzować się napędem umożliwiającym płynną i ekonomiczną jazdę, a tym samym pozwalającym na zmniejszenie zużycia paliwa. Oszczędność idzie tu zatem w parze z ekologią. Mniejsze spalanie to mniejsza emisja szkodliwych substancji. W mieście dobrze sprawdzą się zatem samochody elektryczne, których akumulatory często nie pozwalają na wielogodzinną jazdę bez przerwy na ładowanie baterii.

Ze względu na duży ruch, konieczność manewrowania w ciasnych przestrzeniach oraz parkowania wśród innych, gęsto ustawionych pojazdów, właścicielom aut miejskich przydadzą się dodatkowe funkcje, które ułatwią poruszanie się po mieście i pozwolą na bezpieczniejsze korzystanie z samochodu. Nieocenione okażą się czujniki parkowania, które zaalarmują kierowcę, gdy np. przy cofaniu na torze pojawi się przeszkoda. Z kolei, patrząc na konieczność ciągłego zatrzymywania się i ruszania na światłach lub w korkach, właścicielom aut miejskich przyda się funkcja start/stop, dzięki której samochód sam wyłączy silnik po zatrzymaniu się, a po ponownym wciśnięciu gazu i próbie ruszenia automatycznie go uruchomi, umożliwiając dalszą jazdę.

Samochody przeznaczone do poruszania się w przestrzeni miejskiej nie muszą mieć silników o dużej pojemności. Rozwijanie dużych prędkości nie jest potrzebne w terenie zabudowanym. Co więcej, jest nawet niewskazane.

Modele przystosowane do jazdy po mieście

Producenci mają na uwadze potrzeby kierowców, którzy z samochodu korzystają przede wszystkim w obszarze miejskim, dlatego wyposażają auta w elementy ułatwiające korzystanie z pojazdu. Które modele są przystosowane do jazdy w obszarze miejskim i jakie udogodnienia posiadają? Oto kilka przykładów.

SamochódCechy
Hyundai i20Spalanie od 5,5 l/100 km,
do wyboru silnik wolnossący 1,2 l o mocy 75 KM lub 84 KM,
funkcja start/stop,
możliwość zamontowania systemu automatycznego hamowania.
Toyota YarisSpalanie od 4,7 l/100 km,
dostępny w wersji hybrydowej, cicha jazda w wersji z silnikiem hybrydowym,
automatyczne światła,
funkcja ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa,
ochrona przedzderzeniowa,
możliwość zamontowania czujników parkowania, dwustrefowej klimatyzacji i innych udogodnień.
Renault ClioDo wyboru silnik benzynowy o pojemności 1,0 l i 76 KM lub 90 KM albo silnik diesla o pojemności 1,5 l i mocy 75 KM i 90 KM,
możliwość zamontowania kamery cofania,
systemu kontroli bezpiecznej odległości czy systemu wspomagania parkowania.

Jak popularne są takie auta? Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w sierpniu 2022 roku w Polsce zarejestrowano blisko 34 tys. nowych samochodów osobowych. Jednym z najczęściej pojawiających się pojazdów była wymieniona wyżej miejska Toyota Yaris – w sierpniu 2022 roku zarejestrowano 1136 tych modeli.

Ubezpieczenie OC auta miejskiego – ile kosztuje?

Z racji tego, że samochody zaliczone do aut miejskich mają stosunkowo niewielką pojemność silnika, a ich pozostałe parametry sprawiają, że nie mogą osiągać przesadnie dużych prędkości, właściciele takich pojazdów mogą liczyć na to, że ubezpieczyciele zaproponują im atrakcyjną składkę ubezpieczeniową. Niewielka moc oraz korzystanie z auta przede wszystkim w obszarze zabudowanym zmniejsza ryzyko kolizji, a dla ubezpieczyciela oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo konieczności likwidowania szkody z OC sprawcy.

Ile kosztowało najtańsze OC przykładowych samochodów miejskich w sierpniu 2022 roku?

SamochódKierowcaNajtańsze OC
samochodu miejskiego
Ford Fiesta42-letni mężczyzna z pow. złotowskiego209 zł
Renault Clio63-letnia kobieta z pow. leskiego220 zł
Škoda Fabia34-letni mężczyzna z pow. łęczyckiego299 zł
Volkswagen Polo44-letni mężczyzna ze Zgorzelca223 zł
Nissan Note58-letni mężczyzna z Ostrowa294 zł
Hyundai i2046-letnia kobieta z pow. rzeszowskiego280 zł
Honda Jazz53-letni mężczyzna z pow. chrzanowskiego318 zł
Mini [BMW]37-letnia kobieta z pow. opoczyńskiego312 zł
Mazda 243-letni mężczyzna z pow. pilskiego316 zł
Audi A147-letni mężczyzna z pow. opolskiego333 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022].

Wyliczenia wykonane w ubiegłym miesiącu w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi świadczą o tym, że właściciele aut miejskich mogą liczyć na niskie stawki ubezpieczenia OC. W zdecydowanej większości przypadków ceny najtańszego OC wahają się tu między 200 zł a 300 zł. Wyjątkowo atrakcyjną ofertę otrzymał właściciel Forda Fiesty, którego składka wyniosła 209 zł. Z kolei najwyższą stawkę zanotowano m.in. w przypadku Audi A1. Ubezpieczenie właścicieli tego auta kosztowało co najmniej 333 zł.

Oczywiście wpływ na ceny OC ma nie tylko samo przeznaczenie samochodu do jazdy po mieście. Trzeba pamiętać, że przy wycenie ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także inne czynniki, jak historia ubezpieczeniowa kierowcy, marka samochodu, pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek auta i wiele innych. Samo posiadanie auta zaliczanego do modeli miejskich nie daje gwarancji otrzymania najniższych ofert ubezpieczeniowych. Jednak w porównaniu z ubezpieczeniem sportowego samochodu na pewno ceny te będą bardziej atrakcyjne.

Ceny OC samochodu miejskiego a składki właścicieli aut sportowych

To, że ceny ubezpieczenia OC samochodów miejskich są bardzo atrakcyjne, można stwierdzić ostatecznie dopiero wtedy, gdy zestawi się je ze składkami wyliczonymi dla aut sportowych. Te dwa typy pojazdów z pewnością będą różniły takie parametry, jak chociażby wielkość silnika. W tych drugich będzie on charakteryzował się dużo większą pojemnością, co nie jest obojętne dla ubezpieczycieli. Sprawdźmy zatem średnie ceny OC aut miejskich i sportowych.

Średnie ceny OC samochodów miejskich:

Samochód miejskiŚrednia cena OC
Nissan Note498 zł
Hyundai i20571 zł
Renault Clio611 zł
Skoda Fabia612 zł
Honda Jazz605 zł
Mazda 2624 zł
Ford Fiesta656 zł
Volkswagen Polo659 zł
Audi A1694 zł
Mini [BMW]686 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022]

Średnie ceny OC samochodów sportowych:

Samochód sportowyŚrednia cena OC
Mazda MX-5767 zł
Porsche 911875 zł
Ford Mustang859 zł
Audi TT908 zł
Chevrolet Camaro1095 zł
Mercedes CLS843 zł
Dodge Charger1116 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022]
PODSUMOWANIE
  • Samochody miejskie powinny charakteryzować się przede wszystkim ekonomiczną jazdą, niskimi kosztami utrzymania i kompaktowymi rozmiarami.
  • Ze względu na dużą liczbę skrzyżowań, świateł oraz na częstsze parkowanie, samochody miejskie powinny być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak czujniki parkowania czy funkcję start/stop.
  • Ceny OC samochodów miejskich są dużo niższe niż składki ubezpieczeniowe właścicieli aut sportowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC samochodu miejskiego

Jaki samochód będzie najlepszy do jazdy po mieście?

Miejski samochód powinien świetnie radzić sobie z parkowaniem w wąskich miejscach parkingowych i poruszaniem się w dynamicznym ruchu ulicznym. Dobrze, jeśli wyróżnia się również niskim zużyciem paliwa, które w czasie jazdy po ulicach miasta i tak jest naturalnie większe. Świetne okażą się więc auta z segmentów: A i B, a także pojazdy z napędem hybrydowym.

Czy istnieją samochody miejskie, które dobrze sprawdzą się też w czasie dalszych podróży?

Obecnie produkowane samochody kompaktowe nadają się i do jazdy po mieście, i do pokonywania długich tras na autostradzie. Ich przykładami są: Volkswagen Golf, Peugeot 308 i Fiat Tipo.

Czy samochód miejski da się tanio ubezpieczyć?

Miejskie samochody należą do najtaniej ubezpieczanych. Mimo że mogą mieć nieco droższe ubezpieczenie ze względu na ryzyko ubezpieczeniowe, które w miastach jest wyższe niż na terenach podmiejskich, auta miejskie często są ubezpieczane taniej niż na przykład samochody sportowe, mające większą pojemność silnika. Cena ich ubezpieczenia może zależeć też od innych czynników, takich jak wiek kierowcy i jego auta, marka samochodu i historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!