Ubezpieczenie OC dla samochodu miejskiego – ile kosztuje polisa?

Już na etapie wyboru samochodu warto zastanowić się, gdzie będzie on najczęściej używany. Nie ma potrzeby inwestować w pojazd z dużym silnikiem, a co za tym idzie, płacić wyższą składkę ubezpieczeniową, jeśli kierowca zamierza poruszać się nim tylko po mieście, gdzie obowiązują ograniczenia prędkości. Zakupy, dojazd do pracy, wożenie dzieci do przedszkola lub szkoły – do wszystkich tych codziennych obowiązków wystarczy kompaktowa, ale pakowna Honda Jazz czy Nissan Note.

Spośród dostępnych na rynku modeli samochodów można wyróżnić te, które najlepiej sprawdzają się właśnie na miejskim gruncie, odróżniając je od szybkich, sportowych Mazd MX czy Audi TT. Wśród jakich modeli szukać samochodów do użytku miejskiego? Ile kosztuje ubezpieczenie takich pojazdów?

Samochody miejskie, czyli jakie?

Osoby poruszające się w większości po mieście, nie wymagają od samochodu zbyt wiele. Ich auta muszą być przede wszystkim funkcjonalne i ekonomiczne. Duże znaczenie będą tu miały kompaktowe rozmiary, dzięki którym parkowanie w ciasnych miejscach parkingowych nie będzie problematyczne. Oprócz tego miejskie modele powinny charakteryzować się napędem umożliwiającym płynną i ekonomiczną jazdę, a tym samym pozwalającym na zmniejszenie zużycia paliwa. Oszczędność idzie tu zatem w parze z ekologią. Mniejsze spalanie to mniejsza emisja szkodliwych substancji. W mieście dobrze sprawdzą się zatem samochody elektryczne, których akumulatory często nie pozwalają na wielogodzinną jazdę bez przerwy na ładowanie baterii.

Ze względu na duży ruch, konieczność manewrowania w ciasnych przestrzeniach oraz parkowania wśród innych, gęsto ustawionych pojazdów, właścicielom aut miejskich przydadzą się dodatkowe funkcje, które ułatwią poruszanie się po mieście i pozwolą na bezpieczniejsze korzystanie z samochodu. Nieocenione okażą się czujniki parkowania, które zaalarmują kierowcę, gdy np. przy cofaniu na torze pojawi się przeszkoda. Z kolei, patrząc na konieczność ciągłego zatrzymywania się i ruszania na światłach lub w korkach, właścicielom aut miejskich przyda się funkcja start/stop, dzięki której samochód sam wyłączy silnik po zatrzymaniu się, a po ponownym wciśnięciu gazu i próbie ruszenia automatycznie go uruchomi, umożliwiając dalszą jazdę.

Samochody przeznaczone do poruszania się w przestrzeni miejskiej nie muszą mieć silników o dużej pojemności. Rozwijanie dużych prędkości nie jest potrzebne w terenie zabudowanym. Co więcej, jest nawet niewskazane.

Modele przystosowane do jazdy po mieście

Producenci mają na uwadze potrzeby kierowców, którzy z samochodu korzystają przede wszystkim w obszarze miejskim, dlatego wyposażają auta w elementy ułatwiające korzystanie z pojazdu. Które modele są przystosowane do jazdy w obszarze miejskim i jakie udogodnienia posiadają? Oto kilka przykładów.

SamochódCechy
Hyundai i20spalanie od 5,5 l/100 km, do wyboru silnik wolnossący 1,2 l o mocy 75 KM lub 84 KM, funkcja start/stop, możliwość zamontowania systemu automatycznego hamowania.
Toyota Yarisspalanie od 4,7 l/100 km, dostępny w wersji hybrydowej, cicha jazda w wersji z silnikiem hybrydowym, automatyczne światła, funkcja ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa, ochrona przedzderzeniowa, możliwość zamontowania czujników parkowania, dwustrefowej klimatyzacji i innych udogodnień.
Renault Cliodo wyboru silnik benzynowy o pojemności 1,0 l i 76 KM lub 90 KM albo silnik diesla o pojemności 1,5 l i mocy 75 KM i 90 KM, możliwość zamontowania kamery cofania, systemu kontroli bezpiecznej odległości czy systemu wspomagania parkowania.

Ubezpieczenie OC auta miejskiego – ile kosztuje?

Z racji tego, że samochody zaliczone do aut miejskich mają stosunkowo niewielką pojemność silnika, a ich pozostałe parametry sprawiają, że nie mogą osiągać przesadnie dużych prędkości, właściciele takich pojazdów mogą liczyć na to, że ubezpieczyciele zaproponują im atrakcyjną składkę ubezpieczeniową. Niewielka moc oraz korzystanie z auta przede wszystkim w obszarze zabudowanym zmniejsza ryzyko kolizji, a dla ubezpieczyciela oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo konieczności likwidowania szkody z OC sprawcy.

Ile kosztowało najtańsze OC przykładowych samochodów miejskich w kwietniu 2020 roku?

SamochódKierowcaNajtańsze OC samochodu miejskiego
Honda Jazz (pojemność silnika: 1,2 l)41-letni mężczyzna z pow. ropczycko-sędziszowskiego (brak szkód)355 zł
Mazda 2 (pojemność silnika: 1,4 l)45-letnia kobieta z Jarosławia (brak szkód) 412 zł
Nissan Note (pojemność silnika: 1,4 l)41-letni mężczyzna z Jasła (brak szkód)377 zł
Renault Clio (pojemność silnika: 1,1 l)53-letni mężczyzna z Gorlic (brak szkód)346 zł
Mini [BMW] (pojemność silnika: 1,2 l)37-letni mężczyzna z pow. łaskiego (brak szkód)381 zł
Audi A1 (pojemność silnika: 1,0 l)42-letnia kobieta z pow. koneckiego (brak szkód)407 zł
Ford Fiesta (pojemność silnika: 1,2 l)39-letni mężczyzna z Jaworzna (brak szkód)363 zł
Volkswagen Polo (pojemność silnika: 1,0 l)51-letni mężczyzna z pow. elbląskiego (jedna szkoda)295 zł
Hyundai i20 (pojemność silnika: 1,2 l)42-letni mężczyzna z pow. wieruszowskiego (brak szkód)378 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,2 l)48-letnia kobieta z pow. hajnowskiego (brak szkód)342 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [kwiecień 2020].

Oblicz najtańsze OC

Wyliczenia wykonane w ubiegłym miesiącu w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi świadczą o tym, że właściciele aut miejskich mogą liczyć na niskie stawki ubezpieczenia OC. W zdecydowanej większości przypadków ceny najtańszego OC wahają się tu między 300 a 400 zł. Wyjątkowo atrakcyjną ofertę otrzymał właściciel Volkswagena Polo, którego składka była nawet niższa – wyniosła 295 zł. Z kolei najwyższą stawkę zanotowano w przypadku Mazdy 2. Ubezpieczenie właścicielki tego auta kosztowało co najmniej 412 zł.

Oczywiście wpływ na ceny OC ma nie tylko samo przeznaczenie samochodu do jazdy po mieście. Trzeba pamiętać, że przy wycenie ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także inne czynniki, jak historia ubezpieczeniowa kierowcy, marka samochodu, pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek auta i wiele innych. Samo posiadanie auta zaliczanego do modeli miejskich nie daje gwarancji otrzymania najniższych ofert ubezpieczeniowych. Jednak w porównaniu z ubezpieczeniem sportowego samochodu na pewno ceny te będą bardziej atrakcyjne.

Ceny OC samochodu miejskiego a składki właścicieli aut sportowych

To, że ceny ubezpieczenia OC samochodów miejskich są bardzo atrakcyjne można stwierdzić ostatecznie dopiero wtedy, gdy zestawi się je ze składkami wyliczonymi dla aut sportowych. Te dwa typy pojazdów z pewnością będą różniły takie parametry, jak chociażby wielkość silnika. W tych drugich będzie on charakteryzował się dużo większą pojemnością, co nie jest obojętne dla ubezpieczycieli. Sprawdźmy zatem średnie ceny OC aut miejskich i sportowych.

Średnie ceny OC samochodów miejskich:

Samochód miejski Średnia cena OC
Honda Jazz 682 zł
Mazda 2 701 zł
Nissan Note 594 zł
Renault Clio 780 zł
Mini [BMW] 827 zł
Audi A1 805 zł
Ford Fiesta 769 zł
Volkswagen Polo 816 zł
Hyundai i20 667 zł
Skoda Fabia 766 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [kwiecień 2020].

Oblicz najtańsze OC

Średnie ceny OC samochodów sportowych:

Samochód sportowy Średnia cena OC
Ford Mustang 973 zł
Dodge Charger 1534 zł
Chevrolet Camaro 1038 zł
Mazda MX – 5 923 zł
Porsche 911 1177 zł
Audi TT 1101 zł
Mercedes CLS 1166 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [kwiecień 2020].
PODSUMOWANIE
  • Samochody miejskie powinny charakteryzować się przede wszystkim ekonomiczną jazdą, niskimi kosztami utrzymania i kompaktowymi rozmiarami.
  • Ze względu na dużą liczbę skrzyżowań, świateł oraz na częstsze parkowanie, samochody miejskie powinny być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak czujniki parkowania czy funkcję start/stop.
  • Ceny OC samochodów miejskich są dużo niższe niż składki ubezpieczeniowe właścicieli aut sportowych.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!