Ubezpieczenie OC dla samochodu miejskiego – ile kosztuje polisa?

Już na etapie wyboru samochodu warto zastanowić się, gdzie będzie on najczęściej używany. Nie ma potrzeby inwestować w pojazd z dużym silnikiem, a co za tym idzie, płacić wyższą składkę ubezpieczeniową, jeśli kierowca zamierza poruszać się nim tylko po mieście, gdzie obowiązują ograniczenia prędkości. Zakupy, dojazd do pracy, wożenie dzieci do przedszkola lub szkoły – do wszystkich tych codziennych obowiązków wystarczy kompaktowa, ale pakowna Honda Jazz czy Nissan Note.

ubezpieczenie samochodu miejskiego

Spośród dostępnych na rynku modeli samochodów można wyróżnić te, które najlepiej sprawdzają się właśnie na miejskim gruncie, odróżniając je od szybkich, sportowych Mazd MX czy Audi TT. Wśród jakich modeli szukać samochodów do użytku miejskiego? Ile kosztuje ubezpieczenie takich pojazdów?

Samochody miejskie, czyli jakie?

Osoby poruszające się w większości po mieście nie wymagają od samochodu zbyt wiele. Ich auta muszą być przede wszystkim funkcjonalne i ekonomiczne. Duże znaczenie będą tu miały kompaktowe rozmiary, dzięki którym parkowanie w ciasnych miejscach parkingowych nie będzie problematyczne. Oprócz tego miejskie modele powinny charakteryzować się napędem umożliwiającym płynną i ekonomiczną jazdę, a tym samym pozwalającym na zmniejszenie zużycia paliwa. Oszczędność idzie tu zatem w parze z ekologią. Mniejsze spalanie to mniejsza emisja szkodliwych substancji. W mieście dobrze sprawdzą się zatem samochody elektryczne, których akumulatory często nie pozwalają na wielogodzinną jazdę bez przerwy na ładowanie baterii.

Ze względu na duży ruch, konieczność manewrowania w ciasnych przestrzeniach oraz parkowania wśród innych, gęsto ustawionych pojazdów, właścicielom aut miejskich przydadzą się dodatkowe funkcje, które ułatwią poruszanie się po mieście i pozwolą na bezpieczniejsze korzystanie z samochodu. Nieocenione okażą się czujniki parkowania, które zaalarmują kierowcę, gdy np. przy cofaniu na torze pojawi się przeszkoda. Z kolei, patrząc na konieczność ciągłego zatrzymywania się i ruszania na światłach lub w korkach, właścicielom aut miejskich przyda się funkcja start/stop, dzięki której samochód sam wyłączy silnik po zatrzymaniu się, a po ponownym wciśnięciu gazu i próbie ruszenia automatycznie go uruchomi, umożliwiając dalszą jazdę.

Samochody przeznaczone do poruszania się w przestrzeni miejskiej nie muszą mieć silników o dużej pojemności. Rozwijanie dużych prędkości nie jest potrzebne w terenie zabudowanym. Co więcej, jest nawet niewskazane.

Modele przystosowane do jazdy po mieście

Producenci mają na uwadze potrzeby kierowców, którzy z samochodu korzystają przede wszystkim w obszarze miejskim, dlatego wyposażają auta w elementy ułatwiające korzystanie z pojazdu. Które modele są przystosowane do jazdy w obszarze miejskim i jakie udogodnienia posiadają? Oto kilka przykładów.

SamochódCechy
Hyundai i20Spalanie od 5,5 l/100 km,
do wyboru silnik wolnossący 1,2 l o mocy 75 KM lub 84 KM,
funkcja start/stop,
możliwość zamontowania systemu automatycznego hamowania.
Toyota YarisSpalanie od 4,7 l/100 km,
dostępny w wersji hybrydowej, cicha jazda w wersji z silnikiem hybrydowym,
automatyczne światła,
funkcja ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa,
ochrona przedzderzeniowa,
możliwość zamontowania czujników parkowania, dwustrefowej klimatyzacji i innych udogodnień.
Renault ClioDo wyboru silnik benzynowy o pojemności 1,0 l i 76 KM lub 90 KM albo silnik diesla o pojemności 1,5 l i mocy 75 KM i 90 KM,
możliwość zamontowania kamery cofania,
systemu kontroli bezpiecznej odległości czy systemu wspomagania parkowania.

Jak popularne są takie auta? Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w grudniu 2023 roku w Polsce zarejestrowano ponad 42 tys. nowych samochodów osobowych. Jednym z najczęściej pojawiających się pojazdów była wymieniona wyżej miejska Toyota Yaris w wersji Cross – w grudniu 2023 roku zarejestrowano 1277 tych modeli.

Ubezpieczenie OC auta miejskiego – ile kosztuje?

Z racji tego, że samochody zaliczone do aut miejskich mają stosunkowo niewielką pojemność silnika, a ich pozostałe parametry sprawiają, że nie mogą osiągać przesadnie dużych prędkości, właściciele takich pojazdów mogą liczyć na to, że ubezpieczyciele zaproponują im atrakcyjną składkę ubezpieczeniową. Niewielka moc oraz korzystanie z auta przede wszystkim w obszarze zabudowanym zmniejsza ryzyko kolizji, a dla ubezpieczyciela oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo konieczności likwidowania szkody z OC sprawcy.

Ile kosztowało najtańsze OC przykładowych samochodów miejskich w grudniu 2023 roku?

SamochódKierowcaNajtańsze OC samochodu miejskiego
Volkswagen Polo46-letni mężczyzna z Wałcza191 zł
Ford Fiesta61-letni mężczyzna z Tarnogrodu191 zł
Mini [BMW]41-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego295 zł
Renault Clio38-letnia kobieta z powiatu przemyskiego295 zł
Škoda Fabia50-letni mężczyzna z powiatu augustowskiego295 zł
Hyundai i2050-letni mężczyzna z powiatu rzeszowskiego295 zł
Honda Jazz63-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego313 zł
Nissan Note61-letnia kobieta z powiatu wielickiego314 zł
Audi A145-letni mężczyzna z Koła331 zł
Mazda 242-letnia kobieta z Ciechanowa333 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).

Wyliczenia wykonane w ubiegłym miesiącu w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi świadczą o tym, że właściciele aut miejskich mogą liczyć na niskie stawki ubezpieczenia OC. W zdecydowanej większości przypadków ceny najtańszego OC wahają się tu między 200 zł a 300 zł. Wyjątkowo atrakcyjną ofertę otrzymał właściciel Volkswagena Polo, którego składka wyniosła zaledwie 191 zł. Z kolei najwyższą stawkę zanotowano w przypadku Mazdy 2. Ubezpieczenie właścicieli tego auta kosztowało co najmniej 333 zł.

Oczywiście wpływ na ceny OC ma nie tylko samo przeznaczenie samochodu do jazdy po mieście. Trzeba pamiętać, że przy wycenie ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także inne czynniki, jak historia ubezpieczeniowa kierowcy, marka samochodu, pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek auta i wiele innych. Samo posiadanie auta zaliczanego do modeli miejskich nie daje gwarancji otrzymania najniższych ofert ubezpieczeniowych. Jednak w porównaniu z ubezpieczeniem sportowego samochodu na pewno ceny te będą bardziej atrakcyjne.

Ceny OC samochodu miejskiego a składki właścicieli aut sportowych

To, że ceny ubezpieczenia OC samochodów miejskich są bardzo atrakcyjne, można stwierdzić ostatecznie dopiero wtedy, gdy zestawi się je ze składkami wyliczonymi dla aut sportowych. Te dwa typy pojazdów z pewnością będą różniły takie parametry, jak chociażby wielkość silnika. W tych drugich będzie on charakteryzował się dużo większą pojemnością, co nie jest obojętne dla ubezpieczycieli. Sprawdźmy zatem średnie ceny OC aut miejskich i sportowych.

Średnie ceny OC samochodów miejskich:

Samochód miejskiŚrednia cena OC
Hyundai i20548 zł
Nissan Note585 zł
Audi A1599 zł
Renault Clio618 zł
Honda Jazz633 zł
Skoda Fabia667 zł
Ford Fiesta669 zł
Volkswagen Polo675 zł
Mazda 2702 zł
Mini [BMW]738 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).

Średnie ceny OC samochodów sportowych:

Samochód sportowyŚrednia cena OC
Mazda MX-5662 zł
Audi TT770 zł
Ford Mustang814 zł
Porsche 911831 zł
Mercedes CLS875 zł
Dodge Charger930 zł
Chevrolet Camaro1001 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi (grudzień 2023).
PODSUMOWANIE
  • Samochody miejskie powinny charakteryzować się przede wszystkim ekonomiczną jazdą, niskimi kosztami utrzymania i kompaktowymi rozmiarami.
  • Ze względu na dużą liczbę skrzyżowań, świateł oraz na częstsze parkowanie, samochody miejskie powinny być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak czujniki parkowania czy funkcję start/stop.
  • Ceny OC samochodów miejskich są dużo niższe niż składki ubezpieczeniowe właścicieli aut sportowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC samochodu miejskiego

Jaki samochód będzie najlepszy do jazdy po mieście?
Czy istnieją samochody miejskie, które dobrze sprawdzą się też w czasie dalszych podróży?
Czy samochód miejski da się tanio ubezpieczyć?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC