Zmiana nazwiska a ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczony powinien wiedzieć, że zmiana nazwiska czy też miejsca zamieszkania rodzi obowiązek poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Kwestia zmiany danych często jest bagatelizowana przez kierowców. Dlaczego poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie danych osobowych jest takie ważne?

zmiana nazwiska a ubezpieczenie

Zmiana nazwiska a polisa OC

Gdy kobieta zmienia nazwisko, zazwyczaj w pierwszej kolejności zmienia dane w dowodzie osobistym oraz informuje o zmianie swój bank. Zmiana nazwiska łączy się z wieloma formalnościami, przede wszystkim z przekazaniem informacji do różnych instytucji. Często w ferworze obowiązków kobiety zapominają poinformować ubezpieczyciela o tym, że zmieniły nazwisko. To błąd. Jest to niezwykle istotna kwestia, dlatego aktualizację danych należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi, zarówno w odniesieniu do ubezpieczenia OC, jak i ubezpieczeń dobrowolnych.

Przykład

Karolina jest właścicielką Renault Clio. Od lat kupuje pakiet OC i AC. Parę miesięcy temu Karolina wyszła za mąż i razem z mężem zdecydowali się na przeprowadzkę do nowego mieszkania. Czy powinna ona zgłosić zmiany w swoim życiu ubezpieczycielowi? Tak, ponieważ w razie powstania szkody mogą nastąpić problemy z identyfikacją właściciela w towarzystwie ubezpieczeniowym, które będzie posiadać stare dane. Dodatkowo niezbędne dokumenty mogą zostać wysłane na nieaktualny adres. To w interesie Karoliny jest zaktualizowanie danych, by szybko załatwić procedurę odszkodowawczą w razie wystąpienia szkody.

Jedna z naszych czytelniczek zadała pod naszym artykułem pytanie związane z aktualizacją danych. Czytelniczka chciała się dowiedzieć, czy za niepoinformowanie ubezpieczyciela o zmianie danych grozi jakaś kara.

Prawnik radzi

Generalnie nie. Sam fakt niepoinformowania nie rodzi automatycznie żadnego rodzaju sankcji. Jednak należy pamiętać, że takie zaniedbanie sprawy może doprowadzić do ewentualnych problemów w przyszłości. Jeśli np. zaistnieje konieczność wszczęcia postępowania likwidacyjnego z ubezpieczenia AC, ubezpieczyciel może mieć problem z identyfikacją osoby ubezpieczonej, a co za tym idzie z identyfikacją osoby, której należy wypłacić odszkodowanie. Brak informacji o zmianie nazwiska może więc przedłużyć postępowanie. Problem może pojawić się również w momencie, w którym ubezpieczona będzie chciała wypowiedzieć umowę OC. Jeśli ubezpieczona nie zgłosiła zmiany, na polisie będą widniały jej stare dane. Ubezpieczyciel przeprowadzi więc zapewne podwójną weryfikację, co może wpłynąć na przedłużenie całej procedury.

Nie są to oczywiście problemy nie do rozwiązania, jednak z pewnością brak informacji o aktualnych danych może skutkować przedłużeniem się pewnych procesów. Dla bezpieczeństwa i spokoju, lepiej od razu poinformuj ubezpieczyciela o zmianie nazwiska. Tym samym zaoszczędzisz sobie ewentualnych problemów w przyszłości. Jak zgłosić taką zmianę? Nie ma tu jednego rozwiązania. Wszystko zależy od ubezpieczyciela, ponieważ niektóre zakłady ubezpieczeń dopuszczają możliwość zmiany danych poprzez infolinię, jednak są również takie, które będą wymagały udokumentowania zmiany nazwiska.

O zmianie jakich danych należy poinformować ubezpieczyciela?

Przede wszystkim należy poinformować ubezpieczyciela o zmianie danych kontaktowych. Jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela o nowym adresie korespondencyjnym, możesz w prosty sposób doprowadzić do sytuacji, w której nie otrzymasz stosownej korespondencji.

O czym jeszcze ubezpieczyciel powinien wiedzieć?

Zmiana numeru rejestracyjnego – jeśli zmieniłeś numer rejestracyjny pojazdu, koniecznie poinformuj o tym fakcie zakład ubezpieczeń. Najszybciej będzie, jeśli prześlesz taką informację elektronicznie, załączając skan dowodu rejestracyjnego. Numer rejestracyjny to podstawowa informacja, służąca m.in. do weryfikacji odpowiedniego zakładu ubezpieczeń, jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji.

Modyfikacje w samochodzie– np. montaż instalacji gazowej. O ile przy ubezpieczeniu OC taka informacja nie jest szczególnie istotna, o tyle przy ubezpieczeniu AC może ona odegrać poważną rolę w momencie wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim pamiętaj, że montaż instalacji zwiększa wartość pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany o modyfikacji, może dojść do sytuacji, że w przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy instalacji. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że zwiększenie wartości pojazdu związane będzie z możliwością rekalkulacji stawki przez ubezpieczyciela.

Nowa osoba użytkująca samochód – jeśli nowa osoba zacznie stale użytkować samochód, to ubezpieczyciel powinien dowiedzieć się o tym fakcie. Zwłaszcza jeśli jest to osoba młoda lub od niedawna posiadająca prawo jazdy. Wysokość składki związana jest m.in. z doświadczeniem kierowcy, zatem trzeba mieć na względzie, że w przypadku użytkowania auta przez młodego kierowcę, ubezpieczyciel prawdopodobnie dokona rekalkulacji składki.

Zmiana właściciela samochodu – Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na kierowców obowiązek przekazania ubezpieczycielowi informacji o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu. Zakład ubezpieczeń powinien zostać od razu poinformowany o danych właściciela. Najlepiej do korespondencji dołączyć kopię umowy sprzedaży samochodu.

Ile ubezpieczony ma czasu na poinformowanie o zmianie danych?

Przepisy nie nakładają na ubezpieczonego konkretnych terminów, jeśli chodzi o informowanie o zmianie danych. Jedynym wyjątkiem jest poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu – ubezpieczony ma 14 dni na przekazanie takiej informacji. Pomimo tego, że przepisy nie wymagają dochowania konkretnych terminów w pozostałych przypadkach, kierowca powinien informować ubezpieczyciela o każdej zmianie niezwłocznie. Dzięki temu uniknie ewentualnych problemów w przyszłości.

Dlaczego aktualizacja danych w polisie OC jest taka ważna?

Pamiętaj, że ubezpieczyciel posługuje się danymi, które sam mu podałeś. Dzięki bieżącej aktualizacji danych, ubezpieczyciel będzie mógł:

  • przekazywać Ci na bieżąco informacje związane z Twoim ubezpieczeniem,
  • przypomnieć Ci o kończącej się umowie ubezpieczenia.

Ułatwi to również bezpośredni kontakt z ubezpieczycielem, jeśli np. dojdzie do szkody. Aktualizacja danych jest istotna nie tylko w odniesieniu do ubezpieczenia OC. Jeśli posiadasz ubezpieczenie dobrowolne, pamiętaj, aby w odniesieniu do tej umowy również aktualizować dane na bieżąco.

Jak przekazać ubezpieczycielowi informacje o zmianie danych?

Ubezpieczyciele stale starają się ułatwić ubezpieczonym proces aktualizacji swoich danych. Wiele zakładów ubezpieczeń dopuszcza taką możliwość poprzez skorzystanie z formularza elektronicznego na swojej stronie lub przez kontakt z infolinią. W odniesieniu do niektórych danych ubezpieczyciele wymagają przedstawienia stosownego dokumentu potwierdzającego zmianę, np. dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska lub sprzedaż samochodu.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczony powinien na bieżąco informować ubezpieczyciela o zmianie danych.
  • Ubezpieczyciel powinien otrzymać informację m.in. o zmianie: nazwiska, miejsca zamieszkania, danych kontaktowych, numeru rejestracyjnego, właściciela samochodu.
  • Ubezpieczony powinien aktualizować swoje dane niezwłocznie.
  • W celu zmiany danych należy skontaktować się z ubezpieczycielem. Często wystarczy zadzwonić na infolinię lub wypełnić odpowiedni formularz na stronie ubezpieczyciela. W przypadku poważniejszych zmian, ubezpieczyciel może zażądać dokumentu potwierdzającego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kwestię ubezpieczenia przy zmianie nazwiska

Czy ubezpieczycielowi trzeba zgłaszać zmianę nazwiska?
Co należy zgłosić ubezpieczycielowi?
Kiedy trzeba poinformować ubezpieczyciela o zmianach?
Czemu należy zgłaszać zmianę danych do ubezpieczyciela?

Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
wydaje mi się faktem oczywistym, że jeśli zmieniają się dane personalne to automatycznie trzeba wymienić wszystkie dokumenty i poinformować wszystkie firmy z którymi mamy podpisane umowy, nie tyczy się to tylko ubezpieczeń komunikacyjnych
avatar autora komentarza
No to dobrze wiedzieć! Serio nawet nie pomyślałam by po ślubie zgłosić to ubezpieczycieli. Muszę to zrobić, bardzo przydatny artykuł!
avatar autora komentarza
Witam mój mąż miał zniżki oc 60% był obywatelem Ukrainy . Kiedy dostał Polskie obywatelstwo , zmienił imię i nazwisko. Znikły wszystkie zniżki jest traktowany jak osoba , która nigdy nie miała auta. Co z tym zrobić ?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC