Karta Dużej Rodziny a zniżki na ubezpieczenie

Karta Dużej Rodziny daje szereg korzyści rodzinom wielodzietnym. Dzięki programowi posiadacze kart są uprawnieni do różnego rodzaju zniżek. Korzystne zniżki oferowane są nie tylko przez instytucje publiczne, coraz częściej do programu przystępują firmy prywatne. Które zakłady ubezpieczeń są partnerem akcji? Jakie zniżki na ubezpieczenie możesz uzyskać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Karta Dużej Rodziny- czym jest i komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny to program rządowy promujący politykę prorodzinną. Dzięki programowi rodziny wielodzietne mogą korzystać z szeregu zniżek oferowanych zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatnych partnerów akcji.

Duża rodzina w ujęciu programu, to rodzina, która ma na wychowaniu co najmniej trójkę dzieci. Karta przysługuje członkom rodziny bez względu na wiek dzieci. Co istotne, z programu mogą skorzystać także rodziny zastępcze oraz domy dziecka. 

Rodzicom, którzy mają minimum troje dzieci, karta przysługuje dożywotnio. Z kolei dzieci mogą korzystać z karty do ukończenia 18. roku życia, chyba że kontynuują naukę – wtedy do ukończenia 25 lat. Dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie ma żadnego znaczenia. Jedynym ograniczeniem jest to, że karta nie może zostać wydana rodzicom, którym ograniczono władzę rodzicielską.

karta dużej rodziny - na jak długo

Jakie korzyści przynosi posiadanie Karty Dużej Rodziny?

Program Karta Dużej Rodziny pojawił się w 2014 roku i cały czas się rozwija. Do programu przystępują zarówno partnerzy publiczni, jak i prywatni. Rodziny objęte programem mogą skorzystać z różnego rodzaju zniżek, rabatów, ulg i promocji. Oferta jest na tyle obszerna, że nie sposób wymienić wszystkie korzyści. Warto podkreślić, że zniżki dotyczą zarówno sfery edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, jak i rekreacyjnej. Osoby korzystające z programu kupią choćby taniej bilet do kina czy do teatru, ale mogą też zaoszczędzić na paliwie, usługach bankowych czy zakupach spożywczych.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Zazwyczaj w miejscach, w których obowiązują rabaty, widnieje informacja „honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Każdemu członkowi rodziny przysługuje indywidualna karta, z której może korzystać niezależnie od pozostałych członków rodziny.

Kartę możesz nosić ze sobą w klasycznej formie plastikowej. Jednak od jakiegoś czasu funkcjonuje również w wersji elektronicznej – jest wyświetlana w aplikacji mObywatel – dzięki której nie musisz mieć ze sobą fizycznie karty, aby skorzystać z przysługujących Ci zniżek. Dzięki aplikacji mKDR nie tylko szybko skorzystasz z rabatów, ale również w łatwy sposób zlokalizujesz innych partnerów akcji.

CZY WIESZ, ŻE …

Aplikacja Mobilna Karta Dużej Rodziny, która funkcjonowała jeszcze do niedawna, została zamknięta wraz z końcem czerwca 2021 roku. Od tamtej pory KDR jest dostępna w aplikacji mObywatel lub w wersji plastikowej.

Jakie zakłady ubezpieczeń są partnerem akcji?

Coraz więcej firm prywatnych przystępuje do programu Karta Dużej Rodziny, w tym także ubezpieczyciele. Specjalne oferty w ramach akcji proponują m.in. Nationale Nederlanden, TUW czy LINK4. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać ze zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne, turystyczne, rowerowe, NNW, rolne czy też ubezpieczenie mieszkania.

Jakie zniżki na ubezpieczeniu możesz uzyskać dzięki Karcie Dużej Rodziny?

Coraz więcej ubezpieczycieli przystępuje do programu Karta Dużej Rodziny. Na chwilę obecną zniżki możesz znaleźć w ofercie Nationale Nederlanden, TUW oraz LINK4.

W Nationale Nederlanden można otrzymać 20% rabatu na ubezpieczenia turystyczne. Oprócz tego posiadaczom Kardy Dużej Rodziny przysługuje 10% rabatu na ubezpieczenie domu i mieszkania, a także na ubezpieczenie dziecka. Od niedawna Nationale Nederlanden oferuje również 5% rabatu na ubezpieczenie roweru i rowerzysty “Na dwa koła”.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW oferuje 30% rabat na ubezpieczenie majątkowe i rolne (nie dotyczy Assistance DOM, Bezpieczny Dom w budowie, następstwa nieszczęśliwych wypadków, Bezpieczna Zagroda, obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego). Ponadto ubezpieczyciel zadbał o specjalne zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. TUW zapewnia 15% zniżkę na ubezpieczenia komunikacyjne OC oraz AC + KR.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, to o zniżki w tym obszarze zadbało również LINK4. Ubezpieczyciel oferuje 5% zniżkę na ubezpieczenie OC i pakiet OC + AC. Dodatkowo posiadacze karty zapłacą o 50% mniej za zakup NNW komunikacyjnego. LINK4 oferuje również zniżki na ubezpieczenie nieruchomości (10% zniżki) oraz ulgę w zakresie ubezpieczenia turystycznego (15% zniżki).

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest bezpłatna. Wniosek można złożyć w urzędzie miejskim lub drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu https://empatia.mpips.gov.pl/

Wniosek możesz również pobrać ze strony internetowej i wypełnić wcześniej lub skorzystać z formularza otrzymanego w urzędzie. Dodatkowo osoby starające się o kartę mogą zostać poproszone o przedłożenie następujących dokumentów:

  • rodzice – dowód tożsamości lub paszport, a także oświadczenie o tym, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej;
  • dzieci – akt urodzenia, dowód osobisty lub paszport, oświadczenie o przewidywanym terminie ukończenia nauki.
PODSUMOWANIE
  • Karta Dużej Rodziny to system zniżek utworzony z myślą o rodzinach wielodzietnych. Do programu mogą przystąpić rodziny, w których znajduje się minimum troje dzieci.
  • Z karty mogą skorzystać także rodziny zastępcze oraz domy dziecka.
  • Karta przysługuje rodzicom dożywotnio, a dzieciom do 18. lub do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę.
  • Karta jest bezpłatna i wydawana niezależnie od poziomu uzyskiwanych dochodów.
  • Partnerem akcji Karta Dużej Rodziny są m.in. firmy ubezpieczeniowe takie jak Nationale Nederlanden, PZU, TUW oraz LINK4.
  • Zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne z Kartą Dużej Rodziny znajdziesz w ofertach TUW oraz LINK4.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zniżki na ubezpieczenie z Kartą Dużej Rodziny

Co to jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to rządowy program zniżek promujący politykę prorodzinną. Przysługuje ona rodzinom z co najmniej trójką dzieci (rodzicom dożywotnio, dzieciom do 18. lub 25. roku życia), a uzyskać ją można bezpłatnie, składając odpowiedni wniosek w urzędzie miejskim bądź online za pomocą portalu [email protected]

Gdzie może się przydać Karta Dużej Rodziny?

Do programu Karty Dużej Rodziny należą zarówno podmioty państwowe, jak i przedsiębiorstwa prywatne, dzięki czemu zniżki w jej ramach można znaleźć w różnych miejscach, np. instytucjach kultury czy firmach ubezpieczeniowych. Aby zlokalizować partnerów akcji, można użyć wyszukiwarki online lub szukać na miejscu informacji o honorowaniu Karty.

Czy dzięki Karcie Dużej Rodziny można zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Tak, ale oczywiście tylko u tych ubezpieczycieli, którzy są partnerami akcji. W tej chwili należą do nich Nationale Nederlanden, LINK4 i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, których klienci posiadający Kartę mogą liczyć na zniżki np. w zakresie m.in. ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych, mieszkaniowych czy NNW.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Już tyle lat to funkcjonuje a ja nie wiedziałam :( Dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Przy ubezpieczeniu auta to zawsze coś taniej. Muszę iść do gminy i złożyć wniosek o tę kartę.