Karta Dużej Rodziny a zniżki na ubezpieczenie

Karta Dużej Rodziny daje szereg korzyści rodzinom wielodzietnym. Dzięki programowi, posiadacze kart są uprawnieni do różnego rodzaju zniżek. Korzystne zniżki oferowane są nie tylko przez instytucje publiczne, coraz częściej do programu przystępują firmy prywatne. Które zakłady ubezpieczeń są partnerem akcji? Jakie zniżki na ubezpieczenie możesz uzyskać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Karta Dużej Rodziny- czym jest i komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny to program rządowy promujący politykę prorodzinną. Dzięki programowi rodziny wielodzietne mogą korzystać z szeregu zniżek oferowanych zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatnych partnerów.

Duża rodzina ma na wychowaniu co najmniej trójkę dzieci. Karta przysługuje członkom rodziny bez względu na wiek dzieci. Co istotne z programu mogą skorzystać także rodziny zastępcze oraz domy dziecka. Na jak długo można uzyskać kartę? Rodzicom, którzy posiadają minimum troje dzieci karta przysługuje dożywotnio. Z kolei dzieci mogą korzystać z karty do ukończenia 18. roku życia, chyba że kontynuują naukę – wtedy do ukończenia 25 lat. Dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie ma żadnego znaczenia. Jedynym ograniczeniem jest to, że karta nie może zostać wydana rodzicom, którym ograniczono władzę rodzicielską.

Na jak długo przysługuje Karta Dużej Rodziny?

 • Rodzice – dożywotnio.
 • Dzieci – do lat 18.
 • Dzieci kontynuujące naukę – do 25. roku życia.
 • Dzieci niepełnosprawne – na czas orzeczenia niepełnosprawności.

Jakie korzyści przynosi posiadanie Karty Dużej Rodziny?

Program Karta Dużej Rodziny pojawił się w 2014 roku i cały czas się rozwija. Do programu przystępują zarówno partnerzy publiczni, jak i prywatni. Rodziny objęte programem mogą skorzystać z różnego rodzaju zniżek, rabatów, ulg i promocji. Oferta jest na tyle obszerna, że nie sposób wymienić wszystkie korzyści. Warto podkreślić, że zniżki dotyczą zarówno sfery edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, jak i rekreacyjnej. Osoby korzystające z programu, kupią taniej bilet do kina czy do teatru.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Zazwyczaj w miejscach, w których obowiązują rabaty, widnieje informacja „honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Każdemu członkowi rodziny przysługuje indywidualna karta, z której może korzystać bez niezależnie od pozostałych członków rodziny.

Kartę możesz nosić ze sobą w klasycznej formie plastikowej. Jednak od jakiegoś czasu funkcjonuje również aplikacja, dzięki której nie musisz mieć ze sobą fizycznie karty, aby skorzystać z przysługujących Ci zniżek. Dzięki aplikacji mKDR nie tylko szybko skorzystasz z rabatów, ale również w łatwy sposób zlokalizujesz innych partnerów akcji.

Jakie zakłady ubezpieczeń są partnerem akcji?

Coraz więcej firm prywatnych przystępuje do programu Karta Dużej Rodziny, w tym także ubezpieczyciele. Specjalne oferty w ramach akcji proponują m.i.n. PZU, TUW, Link4, AVIVA. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać ze zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne, turystyczne, NNW czy też ubezpieczenie mieszkania.

Jakie zniżki na ubezpieczeniu możesz uzyskać dzięki Karcie Dużej Rodziny?

Coraz więcej ubezpieczycieli przystępuje do programu Karta Dużej Rodziny. Na chwilę obecną zniżki możesz znaleźć w ofercie TUW, Link4, AVIVA oraz PZU.

PZU oferuje 10% zniżki w zakresie ubezpieczeń turystycznych oraz ubezpieczenia mieszkania. Dodatkowo PZU gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny wypłatę aż o 30% wyższych świadczeń w ramach ubezpieczenia na życie.

AVIVA oferuje specjalne zniżki w zakresie ubezpieczenia NNW. Jeśli rodzice wykupią ubezpieczenie na życie ,,Nowa Perspektywa” to mogą dodatkowo uzyskać NNW dla swojego dziecka całkowicie za darmo. Warunkiem jest jedynie ukończenie przez dziecka 2 roku życia oraz przystąpienie do ubezpieczenia na życie.  

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oferuje 30% rabat na ubezpieczenie mieszkania oraz NNW. Ponadto ubezpieczyciel zadbał o specjalne zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. TUW TUW zapewnia 15% zniżkę na ubezpieczenia komunikacyjne dla samochodów należących do rodzin wielodzietnych.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, to o zniżki w tym obszarze zadbało Link4. Ubezpieczyciel oferuje 5% zniżkę na ubezpieczenie OC i AC. Dodatkowo posiadacze karty, zapłacą o 50% mniej na zakup NNW komunikacyjnego. Link4 oferuje również zniżki na ubezpieczenie nieruchomości (10% zniżki) oraz ulgę w zakresie ubezpieczenia turystycznego (15 % zniżki).

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest bezpłatna. Wniosek można złożyć w urzędzie miejskim lub drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu https://empatia.mpips.gov.pl/

Wniosek możesz pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu i wypełnić wcześniej, możesz to zrobić również na formularzu otrzymanym w urzędzie. Dodatkowo osoby starające się o kartę mogą zostać poproszone o przedłożenie następujących dokumentów:

 • rodzice – dowód tożsamości lub paszport, a także oświadczenie o tym, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej;
 • dzieci – akt urodzenia, dowód osobisty lub paszport, oświadczenie o przewidywanym terminie ukończenia nauki.
PODSUMOWANIE
 • Karta Dużej Rodziny to system zniżek utworzony z myślą o rodzinach wielodzietnych. Do programu mogą przystąpić rodziny, w których rodzice posiadają min. troje dzieci.
 • Z karty mogą skorzystać także rodziny zastępcze oraz domy dziecka.
 • Karta przysługuje rodzicom dożywotnio, dzieciom do 18. lub do 25.roku życia, jeśli kontynuują naukę.
 • Karta jest bezpłatna i wydawana niezależnie od poziomu uzyskiwanych dochodów.
 • Partnerem akcji Karta Dużej Rodziny są m.in. PZU, TUW TUW, AVIVA oraz Link4.
 • Zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne znajdziesz w ofercie TUW TUW oraz Link4.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Już tyle lat to funkcjonuje a ja nie wiedziałam :( Dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Przy ubezpieczeniu auta to zawsze coś taniej. Muszę iść do gminy i złożyć wniosek o tę kartę.